Regerings-gezag Kongo gering m Excellent Concours-hippique op Bolswards Marktstraat UI Frieslands Glorie Défilé van Er staat nog geen zwarte elite klaar üs hjoed p p to sizzen Topslagerij Sytsma VLUCHTELINGEN UIT KONGO OP SCHIPHOL Taelkundicli wurk- gemoderniseerd STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De Nationale Leden- kaatspartij kamp Hynljippen Gouden filmpjes -5t VRIJDAG 15 JULI I960 56e JAARGANG No. 55 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad dochs (cliché Friesch Dagblad) sche Bank N.V., Bolsward, voor „Nize” 2e. 3e. 6e. 7e. Rubriek II. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) In Los Angeles vergadert de democra tische partijconventie om de democrati sche presidents-kandidaat voor de ko mende verkiezingen in november aan te wijzen. Op het ogenblik van schrijven is er nog geen uitsluitsel over de keuze van de conventie, maar de Rooms-Ka- tholieke senator Kennedy maakt veruit de beste kans, vooral nu ook de delega tie van Pennsylvanië een groot gedeel te van haar stemmen aan Kennedy heeft gegeven. De aandacht concentreert zich nu voor namelijk op de keuze van de vice-pre sident, die meestal voor een zeker even wicht moet zorgen om zoveel mogelijk kiezers te trekken. Symington, een be zadigde specialist op militair gebied, wordt op het ogenblik het meest naar voren gebracht. Maar hierover de vol gende week meer. fan Hynljij lieding hal ;eleden, dat de j slager vestig- In de tweede rubriek, eveneens Fries ras, maar nu met een limiet van f 500,- waren 13 paarden ingeschreven, waar van verschmillende rivalen uit de vorige rubriek elkaar op het nieuw probeerden de loef af te steken. Heer en meester was de ruin „Ulco” van A. Werumeus Buning te Workum, gere den door de eigenaar, die de 1ste prijs, aangeboden door Kon. Holl. Fabr. N.V. in de wacht wist te slepen. De 2de prijs, aangeboden door de K.N.M. te Oudega (W.) was voor „Lysbeth”, de 9-j. Ster- merrie van G. Tj. Folkertsma te Kou- 4e. 5e. dum, gereden door de heer O. Veninga; de 3de prijs, aangeboden door Lankhorst fabrieken, Heeg, voor „Stynke” (voorn.) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Men kin in lytse mule en in greate bek ha. Zelden hebben we te Bolsward een concours hipplque meegemaakt, dat zo stipt op tijd begon en in een zo vlot tempo werd afgewerkt, als het concours dat woensdag aan de intocht van de Heakeninginne vooraf ging. Dit concours, georganiseerd onder auspiciën van de Bolswarder Paardensport- vereniging, mocht zich in een grote belangstelling verheugen, zowel wat deel nemers als toeschouwers betrof. Een zeer betreurenswaardige ontwikkeling heeft zich in de eerste weken van de onafhankelijkheid van de voormalige Belgische Kongo geopenbaard. Het gezag van de nieuwe regering, onder leiding van premier Loemoemba, blijkt uitermate gering te zijn. De meeste eenheden van de 24.000 man tellende Forse Publique, het legertje van Kongolese manschappen, geleid door Belgische officieren, zijn gaan muiten en, ernstiger voor de toekomst van de staat, de rijke mijnbouw- provincie in het Zuid-Oosten van het land, Katanga, heeft zich uitgeroepen tot een onafhankelijke staat. In Bolsward zijn woensdag de Heamielfeesten, waarin stad en platteland hun vreugde uiten over het binnenhalen van de oogst, weer begonnen. Voordat, traditiegetrouw, de Heakeninginne werd ingehaald, werd er een geslaagd concours-hippique gehouden, waarbij in zeven rubrieken werd gereden. Op de foto: de deelnemers aan het concours rijden door de histo rische straten van de oude hanzestad. Op de achtergrond links: Bolswards monumentale stadhuis, over de gracht het onlangs gebouwde podium, waarop des donderdagsmiddags de skotsploech optreedt. Rubriek IV. In deze open klasse Fries ras, waarvoor ingeschreven 9 paarden, was het trofee de wisselbeker, aangeboden door het ge meentebestuur van Bolsward, ook nu weer gewonnen door „Eke” va'n Th. Maat, Rohel, gereden door W. K. van der Wal van Munnekeburen (tevens prijs aangeb. door de K.N.M. te Bolsward). Tweede werd „Lysbeth” van Tj. G. Fol kertsma, Koudum, gereden door O. Ve- ij Held werd. Rubriek VII. De laatste rubriek werd gevormd door Spannen tuigpaarden. De eerste prijs, aangeb. door het gem.- bestuur van Bolsward, werd gewonnen door „Nubert” en „Geraldo” van R. Bot- ma, Marrum (gereden door de eigenaar). De 2e door „Rudolf” en „Renee” van R. Zeinstra, eveneens gereden door de eige naar. De 3de door ,?Marlnus” en „Ma rianna” van dezelfde, gereden door Y. Landman. Elke deelnemer ontving bovendien een fraai cadeau, aangeboden door Van der Plaats N.V. te Bolsward. De bedreigde toestand van de Bel gen (er was bij herhaling sprake van geweldpleging tegen blanke vrouwen) noopte de Belgische re gering ertoe, Belgische parachu tisten van de basis Kamina in Katanga te gebruiken om de Europeanen te ontzetten. Boven dien besloot zij twee Belgische compagnieën naar de Kongo te zenden. Men begrijpt van Belgi sche zijde, dat deze besluiten de anti-Belgische stemming zullen aanwakkeren, maar aan de ande re blijkt de regering van Loe moemba volkomen machteloos te zijn om de Belgen te bescher men. Op 6 juli is de muiterij van de Force Publique begonnen. De muiters wilden betere voorwaarden en maakten ook be zwaar tegen de aanwezigheid van de Belgische officieren. Zij eisten vooral ’t ontslag van generaal Janssens de Belgische opperbevelhebber. Premier Loemoemba heeft de diverse eisen van de muiters moeten inwilligen. Generaal Janssens nam ontslag en iedereen werd beloond met promotie van een rang. Twee dagen later volgde een tweede golf van muiterij, welke zich duidelij ker tegen de Europeanen ging richten. Dit leidde tot een algemene vlucht van de Belgen uit de Kongo naar de voor malige Franse Kongj en naar het Por tugese Angola. Het vertrek van de Bel gen meer in het binnenland wordt met vliegtuigen georganiseerd. Rubriek I. Voor de 1ste rubriek (limiet f200, Fries ras) waren er direct al 16 paar den ingeschreven. De jury, bestaande uit J. M. Jansma, IJlst, Jeen M. Jansma, Heerenveen en H. J. de Vries, Oudega (W.), had geen gemakkelijke taak. De 1ste prijs, aangeboden door Miede- ma’s Landbouwwerktuigenfabriek te Winsum, werd toegekend aan „Nize”, van A. Wiersma, Folsgare, gereden door de eigenaar; de 2de, aangeboden door de heren Jansma en Geerligs, Hengstensta- tion te Heeg, door „Stynke”, de 5-jarige Stermerrie van Th. Maat, Rohel, gere den door W. K. van der Wal van Mun nekeburen; de 3de, aangeboden door mevr, de wed. B. van der Velde, Heng- stenstation te Spannum, door de model- merrie „Yb” van Joh. Reitsma, Tjerk- werd, gereden door O. Veninga van Kou dum; de 4de, aangeboden door H. Ab- ma, Hoofddepót Calvé Delft te Sneek, door de 11-jarige „Jikke” van J. B. van der Werf, Wijtgaard, gereden door A. Rijpma; de 5de, aangeboden door B. J. Zantman N.V. te Bolsward, door de 13-j. Stamboekmerrie „Framke” van Tj. Zijl- stra, Langweer, gereden door de eige naar. In deze rubriek, waarin niet minder dan 9 prijzen werden verreden, werden de 6e tot 9de prijs resp. toegekend aan de 8-j. Stermerrie „Marianna” van H. Brand- sma, Blauwhuis, gereden door de eige naar, „Taapke” van W. de Vries, Droge- ham, gereden door de eigenaar, „Wiets” de nog slechts 3-j. Stermerrie van Joh. Reitsma van Tjerkwerd, gereden door de eigenaar en „Oberta” de 6-j. Stermerrie van A. F. Brouwer te Idaard, eveneens gereden door de eigenaar. was als in de vorige rubriek; de 5de, aangeboden door de N.V. Wouda’s Meel fabrieken te Sneek, voor „Jikke” (voorn.). De 6de prijs, was voor „Ma rianna” (voorn.), de 7e voor „Leentje”, de 9-j. A-merrie van G. Tj. Folkertsma van Koudum, gereden door F. Draaier van Molkwerum. De ergste spanning leek met het week einde voorbij, vooral ook omdat er een compromis gevonden was tussen de re gering en de muiters, waarbij Belgische officieren als technische raadgevers naast de inheemse officieren zouden ko men. Maar uit diverse steden werden sindsdien nog agitaties tegen blanken gemeld. Dit alles is wel een heel slecht begin van de republiek, want duidelijk is ko men vast te staan, dat het gezag van de regering nihil is en dat het leger (dat nauwelijks over verantwoordelijke leiders beschikt) de enige macht in de staat is. Wij hebben er vroeger al op gewezen, dat er onder het Belgische bewind bij zonder weinig van een eenheidsstaat is gegroeid en dat de diverse provincies en in die provincies de stammen nog als natuurlijker eenheden worden gevoeld dan de centrale staat. Al voor de onaf hankelijkheid was er sprake van afschei- dingspógingen, zowel in Leopoldstad als in Katanga. Is Leopoldstad min of meer bij de Kongo gebleven, voor Katanga was er weinig aanleiding voor een der gelijk motief. Op maandag 11 juli heeft eerste minis- Dinsdagochtend is op Schiphol aangekomen de eerste gecharterde K.L.M.- machine met ongeveer honderd vluchtelingen uit Kongo, voornamelijk vrou wen en kinderen van in Kongo werkende Nederlandse employe’s. In totaal zijn nu vijf K.L.M. vliegtuigen ingezet voor de ontruiming, alle toestellen maken in Brussel een tussenlanding. Foto: In de aankomsthal van Schiphol zien we hier mevrouw A. AI. Steeman-Lagerwey uit Leopoldstad met haar kinderen. Links de tweejarige Monica, op schoot de vierjarige Madine en (in zijn stoel) de elf maanden oude Frank. Mevrouw Steeman en haar kin deren zullen een onderdak vinden bij haar ouders in Noordwijk Bovenstaande titel lijkt op het eerste ge zicht wel een beetje overdreven, maar toch is het de volle waarheid, want uit alle delen van het land komen de aan giften binnen van oud-leden, zodat het zaerdag a.s. een ware reunie wordt van leden en oud-leden van de kaatsvereni- ging „Bolsward”. Aan dit sluitstuk van de jubileumviering wordt door 120 kaatsers deelgenomen. Tot grote voldoening van het bestuur zullen ook de oudjes (boven de 50) nog eens het strijdperk betreden; hiervoor zijn ook voldoende aanmeldingen bin nengekomen; de oudste deelnemer is plm. 80 jaar. Er wordt dus in drie rubrieken gekaatst n.l. een A en een B klasse en een ru briek boven de 50 jaar. Ook de tien met een griffel, aangeboden door een 80-jarige kaatsliefhebber, die tot zijn grote spijt niet meer in staat is de kaatswedstrijden te bezoeken, zal wor den uitgeloofdhet bestuur heeft nog niet beslist hoe dit zal geschieden. Vooral voor de oudjes is het te hopen, dat zaterdag een heerlijk zonnetje zal zorgen, dat hun spieren door de voor de meesten ongewone inspanning de vol gende dag niet al te stram zullen zijn. Door de grote deelname is het gewenst, dat er om 1 uur kan worden begonnen, opdat de wedstrijd niet te laat beëindigd zal zijn. ter Tsjombe dan ook de onafhankelijke republiek Katanga uitgeroepen. Katanga, aldus Tsjombe, heeft zijn on afhankelijkheid uitgeroepen om niet lan ger afhankelijk te zijn van de willekeur en de communistische sympathieën van de centrale Kongolese regering. Dit lijkt, bij alle gebrek aan waardering voor Loe moemba en de zijnen toch wel heel sterk overdreven. Een andere kwestie is, dat Tsjombe in de anti-Belgische ontwikkeling van Loe moemba, die bovendien nog gedreven wordt door de muiters, de belangen van Katanga geschaad vindt. De voornaam ste mijnbouwmaatschappijen zijn Bel gisch en het noodzakelijke technische personeel is Belgisch. Daarom wil Tsjombe een nauwe economische ge meenschap met België en daarom heeft hij ook een beroep gedaan op België de orde te handhaven. Een dergelijk be roep op Engeland is afgewezen. Het is nog maar 5 jaar ge heer Lucas Sijtsma zich als de op de Dijkstraat. Nu, na het eerste lustrum dus heeft hij 1 weer een grondige wijzi- rgaan. korte tijd geheel gemo- ;eheel aan alle hygiënisch Ut Hynljippen wei hat it in pear wiken sneupen westyn Laeksum Starum en yn „Hylpen” hat men to set west aide fiskerswurden by elkoar to fandeljen mei ’t de fiskerij net sa’n great plak mear ynnimt as wol west hat. Yn ’e mande mei de Fryske Akademy, de Stichting voor het bevolkingsonder zoek in de drooggelegde Zuiderzeepol ders en de Vrije Universiteit hawwe in stikmannich Fryske studinten gear west yn in taelkundich wurkkamp Onder lie ding fan Prof. Dr. K. Fokkema. Dr. B. de Boer dy’t promovearre op it dialekt r._ uen ha£ £oaf hajjgn jn yn— ilden wylst Prof. Dr. A. J. Wiggers praten hat oer ’e géologyske ef- tergroun fan it lanskip fan Iselmar en omkriten. Troch de meiwurking fan ’e ynwenners fan ’e niisneamde plakken is in sahwat folsleine samling fan fiskerswurden ré- kommen. Ek waerden foar de neiteam opnamen makke mei ban en fotografy, sadat ek it ramt hweryn it dialekt sprutsen wurdt fêstlein is. Hwat hat Qabe Skroar de week juli 1910 De feestwijzer (Hanzefeest te Bolsward) is verschenen. Prijs 10 cent. Franco toe zending na ontvangst 11 cent. fa. B. Cuperus Azn. Champoo, modern haarwasmiddel, ge parfumeerd met bosviooltjes. In pakjes van 10 en 15 cent. Viersen’s drogisterij, ’t Blomke, Bolsward. In de Herv. Kerk te Hindeloopen een grafsteen ontdekt met dit opschrift: Feije Heijes is in den Heere gerust den 26 maart en begraven den 2 mei in het jaar 1659. Volgens overlevering moet dit een kindje zijn van ’t echtpaar, waar van de man op zee voer en de vrouw niet verstandelijk normaal was. Toen nu dit kindje gestorven was, kon zij er niet van afzien en heeft ze getracht het lijkje te bewaren tot haar man thuis kwam. Om geen argwaan te wekken, reed ze het lijkje dagelijks in een kinder wagentje, gelijk ze dit gewoonlijk het kindje deed, totdat ze de lijklucht niet meer kon verbergen en haar plan ver- ninga, aldaar. Derde „Ulco” (voorn.); 4de „Gerbrigje” van Joh. K. Bottema, Gcrsloot, gereden door de eigenaar; 5de „Nize” (voorn.); 6 de „Marianna” (voorn.). Eervolle vermeldingen kregen nog „Beit- ske” van G. Tj. Folkertsma van Kou dum, gereden door F. Draaier, Molkwe rum en „Jikkemien” van H. P. Sytsma van Drogeham, gereden door de eige naar. In deze rubriek waren 9 deelnemers. Rubriek V. In deze open klasse tuigpaarden was er een achttal paarden. De 1ste prijs, aangeb. door de C. Z. Wor kum, was voor de populaire Frits” van W. K. van der Wal te Munnekeburen, gereden door de eigenaar; de tweede, aangeb. door C. Z. Wommels, door „Ge raldo”, een 8-j. vosbles van R. Botma te Marrum; de 3de, aangeb. door de C. Z. te Witmarsum, door de schimmelruin „Rudolf” van R. Zeinstra te Emmeloord, gereden door de eigenaar; de 4de, door de vosruin „Renee” van dezelfde, ge reden door Y. Landman; de 5de door „Select”, eveneens een schimmelruin, eigendom van Gebr. Geerlings te Wor kum, gereden door een der eigenaren; de 6de door „Crix” van C. Postma te Workum. Rubriek VI. De glorie van het Bolswarder concours is telken jare weer de rubriek Spannen Fries ras, gereden door heer, vergezeld van dame, beiden in Fries costuum. De eerste prijs in deze rubriek, waaraan 11 tweespannen deelnamen, bestond uit twee Keltumplate theetrommeltjes, aan geboden door Van der Plaats N.V. De verdere prijzen waren luxe voorwer pen. De 1ste prijs was voor „Eke” en „Styn ke” van Th. Maat, Rohel, gereden door W. K. van der Wal. De 2de voor „Lys- berth” en „Leentje” van G. Tj. Folkert sma, Koudum, gereden door Veninga. De 3de voor „Gerbregtje” en „Jikke mien”, resp. van J. K. Bottema, Ger- sloot en H. P. Sytsma, Drogeham, gere den door de eerste en tenslotte de 4de voor „Yb” en „Wietsch” van Joh. Reit sma, Tjerkwerd, die met hetzelfde span de prijs voor het schoonste geheel be haalde (aangeb. door A. J. Osinga N.V.) Tweede als schoonste geheel was het span van G. Tj. Folkertsma, Koudum (gereden door O. Veninga). 3de „Ger bregtje” en „Jikkemien” (voorn.)4de „Mieke” en „Matsje”, resp. van L. Meester, Nijbeets en Fr. de Jong, Nij- de 4de, aangeboden door de Amsterdam- beets, gereden door H. F. Kielstra en 5e „Franske” en „Marianna” van Tj. Zijl- (voom.), die dus niet zo goed op dreef stra, Langweer. Als juryleden voor deze prijs fungeer den mevr. P. Bremer-Osinga, Hemelum, mej, H. Terpstra, Leeuwarden; L. E. Huying, Leeuwarden en G. L. Geerligs, Jutrijp. De Italiaanse Christen-democratische minderheidsregering van premier Tam- broni bestaat bij de gratie van de wel willendheid van de neo-fascisten. Dat heeft deze partij een vrij sterk gevoel van eigenwaarde gegeven, naar tot uiting kwam in het organiseren van een vrij provocerend congres in Genua. Haar voorzitter werd afgebeeld door 'n groot portret van Mussolini. Dit provo cerende optreden van deze bepaald anti-democratische groepering deed de gehele linkerzijde van Italië, van com munisten tot republikeinen, te hoop lo pen. De communisten wisten van de ge legenheid toch misbruik te maken om tegen de regering te ageren. In diverse Italiaanse steden is het tot botsingen gekomen, die doden tengevolge hadden en in de Kamer raakten de afgevaardig den handgemeen. Hoe ongezond op het ogenblik de toe stand is, blijkt wel uit de woorden van de neo-fascistische partijleider, dat een kwart miljoen neo-fascistische straat vechters gereed staan met de politie strijd te leveren tegen de communisten. Veel zal hiervan overdreven zijn, maar een dergelijke uitlating is wel typerend. deze slagerij al ging doen onder: De winkel is in derniseerd en voldoet gi eisen die aan een modern gesteld mogen worden. Hoewel het natuurlijk niet mogelijk is, het pand zelf te vergroten, is men erin geslaagd door een betere indeling meer ruimte voor de klanten vrij te maken. Door een vlotte en moderne beschilde ring en verlichting lijkt de winkel zelfs ook groter. Naast een royale ongekoelde kast is een gekoelde kast en diepvriescel aanwezig, die donderdag bij de heropening een keur van vlees en vleeswaren bevatten. Alles was omringd door de talloze bloemstukken die waren toegezonden. De slagerij is tevens aangepast, zodat het vlees snijklaar in de winkel komt. De ruimte achter de toonbanken is zo effi ciënt ingedeeld, dat door de driemans- bediening (mevr. Sijtsma niet te verge ten) een snel en efficiëent werken moge lijk is en daar gaat het slager en klant om, want adeldom verplicht ook in de Topslagerij. Rubriek III. In deze rubriek (tuigpaarden limiet f 200,was de inzet een wisselbeker, aangeboden door de Vee- en Paarden- verz. Mij. Triantha te Arnhem, tevens een prijs aangeboden door de heer H. R. Kingma. De heer R. Zeinstra te Emmel oord, houder van de wisselbeker, wist met de door hem gereden schimmel-ruin „Rudolf” de wisselbeker voor de 2e maal in successie te winnen. Nog eenmaal en de beker is in zijn bezit. De volgende prijzen, bestaande uit luxe voorwerpen, werden gewonnen als volgt: „Nubird”, 6-j. vosbl. ruin van R. Botma te Marrum. „Renee”, vosruin van R. Zeinstra, Emmeloord, gereden door Y. Land man. „Trios”, van C. Postma, Workum. „Marianna”, bruine merrie van R. Zeinstra, gereden door H. Kramer. „Sien”, 6-j. Geld. Stamboekmerrie van wed. Sj. v. d. Woude en Zn., Wons, gereden door S. v. d. Woude. „Tosina” van S. de Witte, Mak- kum. Voor deze rubriek waren 14 paarden aangegeven, de Stekelharige bles „Veld heer” was absent gebleven. Een eervolle vermelding kreeg nog „Feonora”, een 6-j. merrie van R. Botma, Marrum. W' - f 4 Kw y

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1