Watersport-centrum Grouw dit jaar bijzonder in belangstelling Daverend slot Heamieldagen fantastische Teenagershow Eeuwfeest Frisia Burgerprijs Ronde schepen aan voet van St. Pieter Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen en lustrum stamboek Reizend beiaard tramrails Fan de Martinytoer ^>0^0 Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De Polsstok- vèrspring-wedstrijd congres O die I* ij DINSDAG 19 JULI I960 56e JAARGANG No. 56 ONRUST IN KONGO NOG NIET BEDWONGEN Hwat ha* welke eveneens gehouden zal worden bij PYT Grouw: in hoogseizoen boten tekort cent en deld.” Ethiopisch' „Bartje” van A. de Tj. de J. 4 e week juli 1935 Mij hwat swier is Sprekt hwat wier is Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: IJ cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.J0 uur 2JO5 of 2335 (K5157) jehou- .at het MINSKEN, MINSKEN, HWAT IN MINSKEN Slotfestjjn. De zaterdag een overstelpende drukte in de stad. Zowel in de grote mechanische speeltuin, maar ook in de diverse zaken in de stad, waar het een gezellig komen en gaan van feestgangers was. De Teenager-Show in het Julianapark werd een daverend succes. Bijna 3000 bezoekers woonden dit modern muziek festijn bij. Er is genoten van de werve ling van muziek die de Rocking Sensa tion Boys, de Rocking Diamonds op hun elektrische guitaar gaven. Ook de Blue Diamonds en Rein de Vries en de twee Diamonds Sisters oogstten veel succes. De stemming steeg ten top in een groots gezamenlijk slot-optreden, waarbij alle bands, zangers en zangeressen de grote menigte teenagers en ouderen meesleep ten hun rhytmische massa-psychow. Niemand bleef meer stil zitten. Even kwam het hele publiek los en werd het een deinende massa, verscheidene ban ken begaven het en het scheelde niet veel of er waren enkele enthousiasten in de vijver gerock’and rolled. Zo kwam het einde op het hoogtepunt van de avond. Snel lag het Julianapark weer verlaten. Hulde aan de mannen, die in het nach telijk uur dit mooie park zo goed moge lijk weer een net aanschijn hebben ge geven. Zondag was alles al weer netjes opge ruimd al bleken de sporen niet alle on uitwisbaar. Het is echter maar éénmaal Heamiel in het jaar en het is ook dit jaar weer een aan alle kanten geslaagd feest voor stad en platteland geworden. De 10e druk van Vgies is ia bewerking. gesprokenGrouw behoort niet 'F- - waar de onrust nog jammerlijk voortduurt, op het vlieg- Een beeld uil Kongo, veld van Leopoldslad brengen Belg, parachutisten opstandige Kongolezen op Het aureool gaat gloren, Weer enkele uitverkoren Geleerden van formaat Welks zon in ’t zenith staat Uitvinders en ontdekkers Litteratuurverwekkers Over het rond der aard Stijgend met steile vaart Pioniers van de vrede Vorstelijke eer in Zweden Een goed beloonde reis De glans der Nobelprijs Bolswanls Nieuwsblat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Sterren en Sterretjes. Vrijdagavond werd een bonte amateur- avond in het Julianapark gehouden, waarvoor uit een wijde omgeving ama teurs hadden ingeschreven. Tal van bands en solisten, duo’s brachten in alle toonaarden schlagers ten gehore, die soms op werkelijk aardige wijze werden gebracht. Daartussen door kwamen o.a. De Spel brekers voor het voetlicht, Anneke van Groenlo en Max van Praag die de confe rence had. Wie weet horen of zien we nog eens of er bij al deze amateurs ook nog eens een natuur-talentje zit, die we straks via het T.V.scherm nog eens weer zullen zien. Het publiek komt in extase Weer enkele bovenbazen Der record, sportmaniak Uitblinker in zijn vak Tourtrapper, T.T.-rijder De milimeterstrijder Al doet hij ’t voor grof geld Zijn naam prijkt als een held Hoor, hoe de massa brulde Hysterisch, hulde hulde Finale van 't gekrijs De glans der Fabrieksprijs Aan alles komt een eind. Zo ook aan de beide laatste heamieldagen. Vrjjdag was het vrij rustig tot om half vijf de plaatselijke gymnastiekverenigin gen op een pittige mars van het Hollan- dia-muziekkorps door de stad trokken naar het Broereplein. Hier toonden Lycurgus-Wilhelmina, Du- rate-Tonevido en Onda Dio wat zij in de diverse leeftijdsgrenzen in het turnen presteren. Dit zeer gevarieerde turnprogramma werd ingeleld met een kort woord van de heer Dubourcq. Veel aardigs werd er door de dive-se clubs vertoond. Aan de toestellen, zoals de oefeningen met de brug, ringen en evenwichtsbalk, maar ook de lange mat en kastspringen vielen op en oogstten veel bijval. Bij de rhytmische oefeningen met bal en linten viel de verandering in begeleiding op. Inplaats van de grammofoonmuziek, doet de pianobegeleiding het werkelijk beter. Toch leent het Broereplein zich niet zo geschikt voor deze soort uitve- ringen, die in andere jaren op de Markt straat veel beter tot hun recht kwamen. Het publiek stond nu te dicht op de oefe ning. Maar tevreden was het wel, dat bleek uit het spontane applaus, dat tel kens opklonk. Gezien de enorme belangstelling van vorig jaar, bijna 3000 toeschouwers, wordt zaterdagmiddag a.s. een 2e pols- stokvérspringwedstrij d georganiseerd, ippend haardvuur de bestuursleden van Vreemdelingverkeer en gemeente soms- tijds eendrachtelijk de Grouwster belan gen bepraten. Daar zijn kort geleden ook de historische woorden gesproken: Grouw behoort niet tot de elf kernen, die in Friesland zijn aangewezen, maar dat is niet erg, want elk dorp kan door eigen activiteit zorgen dat het kern wordt en wij zijn hier in een bevoorrechte positie, want het Pik meer en alles wat er omheen ligt kre gen we voor niets, dat lag er al toen de Sint Pieter werd gebouwd. Wij moeten alleen zorgen, dat we er iets van maken. Zo praat men dus in Grouw en men laat In ieders smaak valt Pijl-azijn, 15 per fles. Hettema, Marktplein Eerste schermutselingen aan Ethiopische grens. Het aanvankelijk geschatte aanta. doden lijkt overdreven. Ir. Mussert, leider der N.S.B. werd b'j zijn bezoek aan Ned. Indië door de Gouverneur Generaal op audiëntie ont vangen. Geruchten winnen thans veld, dat de G. G. ook N.S.B.er kon zijn of althans sympathiek tegenover de bewe ging zou staan. It sil hiel folie Boalserters goed dien hawwe, dat de prils foar „Burgerzin” dizze kear gien is nei in trijetal dames, dy’t safolle jierren yn stilte op in büten- gewoane wize klear stiene foar oaren. Yn dizze trije binne op in treflike wize eard dy stille krêften yn ’e stêd, dy’t in hüd fol wurk forsette en dêrneist dochs sa min mooglik nei foaren komme. Ge- lokkich, dat er j it safolle fan dy minsken binne, dy’t troch alle toloarstelling en tsjinwurking hinne, stil trochgean mei har prachtich wurk. Grif, der binne folie mear sokken, mar yn harren hawwe hja allegearre fiele kind, dat dit moedsume wurk de achting hat fan de stêd en wy hoopje tige, dat hja dêryn in nije stimulans fine meije om dochs troch to gean, ek as it soms tige swier fait. De skotsploech en de muzykkorpsen bin ne net minder fan great bilang. Hwa soe se jit misse kinne, hwat jowe se in fleur en in glans oan it libben, mar dan mei ek wolris sein wurde, hoefolle frije tiid hjir bilangeleas foar opoffere wurdt. De hiele winter hawwe dy lju Ze laten weinig merken Van hun bescheiden werken Ze groeien aan de kant Als een kleine schaduwplant De doodgewone vrouwen Die cultureel opbouwen Sociaal, charitatief Motto: Heb de naaste lief Toch wil men hen waarderen In 't openbaar gaan eren Bloempjes van ’t paradijs Bols warder Burgerprijs zaterdag en meer admiraalzeilen boeiers, jachten en ter gelegenheid van van L__ 21. Schepen. Bovendien wordt er in Grouw een water sport- en recreatietentoonstelling gi den onder het motto F-100, zooa aan activiteiten aan de voet van de oude Sint Pieter zeker niet zal ontbreken. Dat mag ook niet, want Grouw is bezig om zich snel te ontplooiien, om uit de recreatieve mogelijkheden te halen wat erin zit, waarmee niet alleen Grouw, maar ook een steeds groter wordend Notaris D. Feitsma van Bolsward ten ge volge van een auto-ongeluk overleden. Hij werd 65 jaar. Reeds de vorige dag was zijn echtgenote ten gevolge van het zelfde ongeval overleden. yn Boalsert gjin forlet fan folie nije minsken, as hja net opnomd wurde yn de mienskip en dêr har tatek en ambysje fi ne. Dy’t hjir inkeld in pear jier komme om safolle mooglik to fortsjinjen en sa hurd mooglik promoasje to meitsjen. Mar fan lju, dy’t har krêften oan de stêd jowe, sa as de trije dames, dy’t dit jier efkes op it stuoltsje set waeraen, ha wy nea genöch. Ek hjir is it wier net op de kwantiteit komt it oan, mar wol op de kwaliteit. Dy sil it, ündanks healwizichheden fan hegerhan, ek diz’kear winne. Ds. Kalma hat gelyk, it komt op de geast oan, sa lang dy warber en ienriedich is sil in mienskip bloeije. Dêrom wiene de Hea mieldagen diz’kear in echt, in kostlik feest. Huwelijksadvertentie in een Duits blad: „Zuiver Arische arts, $2 jaar oud, lid van de Tannenbergerbond, wenst te trouwen met een gezonde zuiver Arische huishoudelijke, niet eerzuchtige jonge vrouw, die op schoenen met lage hakken loopt, geen oorringen draagt en gewend is aan zwaar werk, bij voorkeur onbemid- 25 jarig jubileum van de heer J. Krol, als secretaris, rep. burgemeester van de gemeente H.ON. van 19101917 war de heer Krol secretaris, daarna burge meester. zijn nieuwe aanlegsteigers ge- dat is niet voldoende en er ook nog plannen voor een jachthaven en een renfonds nog maar f 100,000 opgedaan heeft. Daarna komt pas een restauratie van het Leeuwarder carillon aan de orde, zodat de Friese hoofdstad het nog wel even zonder een levend carillon zal moeten stellen. Zaterdagmorgen van 121 uur werd het carillon van Bolsward bezocht. Burge meester Mr. J. A. Geukers ontving de gasten in de Raadszaal. Hij canstateerde, dat voor het carillon, dat in Bolsward een geschenk van de burgerij is, zeer veel stille bewonderaars heelt, al gaat men hier nu eenmaal niet in stille vervoering midden op straat staan luisteren. In een geanimeerde bespreking werd het carillon en diens mogelijkheden en pro blemen besproken. Door de beste vak lieden werd een zuiver beeld verstrekt van de grote waarde, die onze stad in dit carillon bezit. Sa binne de heamieldagen eirv komd. Mei moai waer bulte folk op’e baen. Feestlike dagen en in skoander program ma hwert foar elts in bulte goeds en moais to finen wie. De optocht mei de Heakininginne, dy’t har rol treflik spile, ien en al jonkheit en fleur, de kostlike ruters en amazones as in biwiis, dat it plattelan it beste is, as it himsels bliuwt en syp eigen wearden toant, de Fryske sjeazen mei de kreaze spantsjes, de Hyl- per froulju en manlju mei har aparte en nijsgjirrige klaeijinge, dat hie allegearre styl en weardichheit. It hat üs skoan foldien. Ek dat de diel- name sa great wie, wiist op in groeijend bisef, dat wy allegearre üs bést dwaen moatte om dizze fjouwer dagen yn de simmer op dit peil to halden. It hat jierren lang in hiele striid west tusken de foarstanners en tsjinstanners fan de Boalserter Merke, nou liket it sa, dat de lju elkoar foun hawwe yn dit Heamielfeest en dêr binne wy tige bliid om. Hwant it libben freget by nou en dan om in feest en it is in teken fan geastlike suonens, byhwannear hja dit sa iens en sa geef fiere kinne. Dat giet net samar fanseis en der sille hiel hwat minsken wêze, dy’t hjirfoar in hüd fol wurk forset hawwe. Hulde oan dy lieders en liedsters, hja hawwe dit jier forgoed eare fan har wurk. Der wie neffens myn witten mar ien tsjinslach, it waer op de greate Jubileum. keatspartij. Hie dat sa west as yn de heamieldagen, dan wie it sportterrein op it Oartsje hast to lyts west. Mar it bistjür fan de keatsforiening is net mankelyk wurden troch dizze tsjin- stuit. Hja hawwe sjoen, dat de lju hjir noch wol hinne wolle, hja hawwe ünderfoun, dat dizze echte Fryske sport hjir in bul te freonen hat en de ledenpartij op sneon- tomiddei liet sjen, dat er ek jit folie mear aktive keatsers binne as men wol mien- de. De skoallen, binammen fan de jon- ges boppe de Legere skoallejierren, kin ne hjir ek goed wurk oan dwaen. It is in alsidige sport, dy’t alhiel by it aerd fan de Fryske jonges past en hjir rounom bioefene wurde kin, jierren lang. Tetman hie yn it Park grif net folie to kleijen oer to min bisyk. Minsken, min sken, hwat in minsken wiene dêrre by- mekoar. En de ploech hat him wer tige ward, in prachtich stael fan goed kaba- ret, e’ts foar har of syn rol birekkene en mekoar oanfoljend mei type en stim. Sinds 1918 bestaat in ons land de Ned. Klokkenspel Vereniging, die het contact vormt tussen alle bewonderaars van ca rillon en klokkenspel, de beiaardiers. Ook de meeste gemeenten en kerkge nootschappen behoren tot haar leden. In de afgelopen week organiseerden deze kleine, maar zeer actieve vereniging een driedaags congres. Een groep van 20 man bezocht hierbij de carillons in Overijssel en Friesland, waar o.m. de plaatsen Leeu warden, Sneek, Bolsward, Joure en Em- meloord bezocht werd. Het doel van deze studie en oriënterings- reis was, in ieder van deze plaatsen door een tweetal beiaardier-leden een concert te doen geven en tevens enkele andere beiaardiers van het gezelschap enkele lie- dere ten beste te laten geven. In Leeuwarden was dit natuurlijk niet mogelijk. Daar rust het carillon met zijn historische waarde, nog steeds sinds de afgelopen wereldoorloog in de kelders van het stadhuis. Het wachten is op een nieuwe raadhuistoren, waarvan het To- De poging van een Russische vlieger over de Noordpool te vliegen is mislukt Foar de spylsters en spylders moat it in drege joun west ha, hwant har wurk- list wie hast hwat oerladen. Ek as it mei it skoft dien west hie, hie men in pracht fan in joun hawn. It jonge bloed hwat sünt inkelde jierren yn dizze ploech opnomd is, bitsjut ek in forriking fan de mooglikheden, dy’t by ünderskate sketskes tige goed binut waerden. Ek de tcehnyk giet jit alle kearen foarüt. Dêr is gjin twivel oan, dat dizze kréaesje it rounom dwaen sil. Tetman en syn ploech hawwe torjucht yn Boalsert in beste nam- me, hja hawwe dy namme diz kear tige eare oan dien. rippeteard en wer rippeteard, wylst oa ren sieten to sitten of kaertspilen. En doch al dizze dingen meimekoar foarmje in echte, libbene mienskip, hwer’t men graech yn libbet. Elts minske hat wol ien of oare jefte meikrige, it komt er mar op oan om dêrmei tsjinje to wollen. Dan is der foar elts in plak en in opjefte. Mar as it giet om eare of oansjen, dan is de ein der riklik gau. Gjin minske haldt soks jierren fol, as er net tsjinje wel. Dan komme de rüzjes, de ófgunst, de forbittering en dan giet it net mear. Dan wurde de lju sur en ünforskillich en is der neat mear mei to bigjinnen. „De tussengroep schijnt meer belangstel ling te hebben voor bijvoorbeeld het buitenluand, dan voor het water, maar de vakantiegangers boven 45 jaar hebben blijkbaar genoeg van het jakkeren en komen dan terug”, zegt men. Nu kan niet gezegd worden, dat het ont breken van vele vertegenwoordigers van die zogenaamde tussengroep als een pijn lijk gemis wordt gevoeld, want zoals de zaken nu staan zit Grouw in het hoog seizoen stampvol. Voor de bestaande zomerhuisjes zijn meer aanvragen *dan huisjes en de botenver huurders komen niet alleen handen, maar tot grote teleifrstelling van velen ook boten tekort. Zo gaat Grouw dit hoog seizoen in met vele plannen en met feest, feest voor zeilboten vanWege het Frisia-jubileum en feest voor ronde sche pen, die zullen admiraalzeilen voor het statenjacht Friso. De oude Sint Pieter zal er op neerzien zoals honderden jaren geleden op nijvere vissers, die hun netten te drogen hingen op de oevers van het Pikmeer, waarop zich vele honderden kijkers in de ko mende weken zullen verdringen. wer oan ’e en in hiele Het is al bar lang geleden, dat Grouw een slecht te bereiken dorp van boeren en vissers in het Friese waterland was. Waar eens de vissers hun netten droog den op de oever van het Pikmeer, daar staat nu een restaurant en waar de Grouwster schouwen voeren, waarmee de boeren de oogst binnenbrachten, daar snijden nu snelle zeilboten door het wa ter, want Grouw is watersportcentrum ge worden en krijgt als zodanig een van jaar tot jaar groeiende betekenis. In de komende weken staat Grouw bij zonder in de belangstelling door ’t eeuw feest van de zeilvereniging Frisia, dat met onder meer attractieve zeilwedstrij den en een vuurwerk is gevierd op Zestien en zeventien juli en aanstaande zondag wordt op het Pik- en wedstrijden van tjotters gehouden, het eerste lustrum het Stamboek voor Friese Ronde het niet bij praten, want er zijn vele plannen, ontsproten aan de overtuiging, dat er eerst zo het een en ander moet gebeuren, wil men de mogelijkheden be nutten. Goed, er maakt, maar derhalve zijn zomerhuisjes, strandbad, hetgeen overigens niet alle maal uit de Grouwster kas betaald kan worden, reden waarom gehoopt wordt op medewerking van de rijksoverheid. Intussen wordt er in het hotel- en res taurantbedrijf in en door de eigenaars van winkels voortdurend gemoderniseerd en uitgebreid. Maar, men blijft waken voor de rust en daar heeft Grouw wel zeer gegronde redenen voor. Het is gebleken, dat onder de bezoekers van het dorp de jongeren tot dertig jaar en de groep boven 45 jaar goed verte genwoordigd zijn. Dêrom is in mienskip, dy’t safolle goe de dingen sjen litte kin, in biwiis, dat en tsjinjende minsken om in tsj instuit de boel Door de gladheid van de tramrails, ver oorzaakt door de regen kwam zondag middag de heer J. Vernimmen uit Hee- renveen nabij het postkantoor 'met zijn bromfiets ten val. Hij liep hierbij een bloedende hoofd wonde op, welke door dokter de Bos Kuil werd verbonden. Per ziekenauto werd hij daarna naar huis vervoerd. Te voren waren reeds een 3 tal brommers hier geslipt. de Snekerpoort, gracht Hoog-Bolwerk In tegenstelling met vorig jaar, zal niet in 7, doch in 4 klassen gesprongen wor den, n.l. jongens van 13 tot en met 15 jaar, 16 tot en met 18 jaar, mannen 19 jaar en ouder en dames, wat zeer zeker de wedstrijd ten goede zal komen, daar nu 2 klassen tegelijk afgewerkt kunnen worden, waardoor een vlot verloop ge garandeerd kan worden. Aangezien alle kopstukken van de partij zullen zijn, zal het zaterdag zeker niet aan spanning ontbreken. We zijn niet alleen zeer benieuwd of de recordsprong van vorig jaar, ruim 11 meter, dit jaar ook verbeterd zal worden, maar ook hoe- velen deze keer de overkant niet zullen halen, met als gevolg een duik in het naar we hopen niet al te koude water. deel van de recreërende bevolking van ons land gebaat zijn. Op dit punt staat men min of meer op de tweesprong en is de vraag gerezen: wat moeten we ervan maken, moet tegemoet worden gekomen aan de verlangens van een deel van ret publiek of moeten wa tersport en recreatie blijven prevaleren boven alles wat daar hier endaar om heen is gegroeid. Het antwoord heeft Grouw kort en bon dig geformuleerd: Bij ons geen tingel tangels, maar rust en sfeer. Wie door Grouw wandelt en geen sprekken heeft met de volijverige stuursleden van V.V.V. of met burge meester R. Walda, zou bijna tot de con clusie komen, dat men er daar aan de voet van de Sint Pieter dan wel zo on geveer is, want rust en sfeer zijn er bei de te vinden, de sfeer van de smalle straatjes, van een rustiek dorpsplein, waar bij tijd en wijle de enige verbinding met het dorp; de bus, beduldig wacht tot de laatste passagier is ingestapt en daarna in de richting van het station sukkelt, de sfeer ook van het postkantoor met de gevelstenen, die herinneren aan de Hal- bertsma’s die er eens werden geboren. En, rust is er aan bet water van het Pik meer en de Wijde Ee en in het hele wij de waterland, rust is er ook op de kille avonden aan het knaj in Oostergoo, waar er folie warbere yn sitte, dy ’t net der hinne soale. lendrachtich kin der hiel hwat barre forbaest men jin eltse kear wer, hoe’t in lytse stêd safolle ta stan bringt. Wy ha <7 sii j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1