De politieke situatie de Kongo m Lagere telefoontarieven maar hogere grondbelasting SB üs hjoed p f de Ver. Naties herstellen de orde Loemoemba wisselt nota’s met Chroestsjow L j epper skr iicli Gouden filmpjes in Rijs to sizzen Simson” Orgelconcert Troepen van •ff Ar 7 56e JAARGANG No. 57 VRIJDAG 22 JULI I960 De Jong’s Nieuwsblad ,DE MEDAILLE de PYT Dwangpositie. Politieke verleiding. Eg- en! De organist Piet Trou net, as ’t gjin leafde hest Hwant dat jowt getsier en lest 3 e week juli 1910 Toen de eerste troepen van de Ver. Na ties aankwamen, eiste Loemoemba het Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 1} Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2303 of 2335 (KS157) Vrijdag kwamen de eerste troe pen van de Ver. Naties aan. Deze zijn samengesteld uit eenheden uit Ghana, Tunesië, Marokko en Etiopië, alle Afrikaanse landen, om het verwyt te ontgaan, dat de Ver. Naties de handlangers zijn van de Belgen of van het Westen. Loemoemba vaart nu een uiterst anti-Belgische koers en wijt alle onlusten aan de kolonitische ma chinaties van België. Hjj verbrak ook de diplomatieke betrekkingen met België. Geen afroming. De liberale senator De Wilde keurde ’t echter af, dat aldus weer een deel van de huurverhoging zou worden „afge- hiermee hoopt Kennedy de bezwaren, welke er in het Zuiden tegen hem be staan, te kunnen ondervangen. Volgende week zal de republikeinse par tij een kandidaat aanwijzen. Dat zal hoogstwaarschijnlijk de 47-jarige huidi ge vice-president Richard Nixon zijn. Als dat zo is, dan is het strijdtoneel bij de komende verkiezingen geheel ver plaatst van de oude naar de jonge garde. van een Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie grote Hanze- •dt de laatste Het is niet uitgesloten, dat Loe moemba met het spelen van de Russische kaart z(jn eigen positie geen goed doet. Want in de Kon golese Senaat bijvoorbeeld be staat veel verzet tegen Loemoem- ba’s ultimatum en tegen zijn po ging de Sowjet-Unie er in te be- trekken. Belastingverhoging. Tegenover deze verlichting van de tele foonkosten stond op het Binnenhof deze week echter een belastingverzwaring. De Eerste Kamer heeft zich namelijk zonder hoofdelijk stemming verenigd met de regeringsvoorstellen tot verho ging van de grond- en personele belas ting, waarvoor in maart j.l. de fractie leider der k.v.p. in de Tweede Kamer, prof. Romme, minister Zijlstra zo drei gend had toegesproken. Deze anti-revolutionaire minister van fi nanciën had toen immers een onverbre kelijk verband gelegd tussen deze be lastingvoorstellen en de jongste huur verhoging. Een verwerping achte hij „onaanvaardbaar”. Hem was verster king van de schatkist welkom omdat de regering voor tegenstrijdige wensen staat: enerzijds tot verlaging van de In komsten- en Loonbelasting en ander zijds tot verhoging van bepaalde staats uitgaven. „Vier jaren grondbelasting,” zo rekende hij de senatoren voor, „be tekent: één Lauwerszee.” In snelle vaart is de toestand in de Kongo verslechterd; de tegenstellingen tus sen Belgen en Kongolezen zijn toegenomen, in de Kongolese regering heerst tweedracht, het Kongolese leger is nog volkomen onbetrouwbaar, ook daar waar het niet meer muit, de door premier Loemoemba gevraagde tussenkomt van de Verenigde Naties met troepen, wordt, nu deze aankomen, niet meer zo gewaar deerd en hjj dreigt de hulp van Rusland in te roepen, terwijl premier Tsjombe van Katanga de onafhankelijkheid van die provincie heeft uitgeroepen. De liberale vice-premier Korthals had een goed nieuwtje voor de senatoren, die dinsdag j.l. in vergadering bjjeen kw'amen. Bij de behandeling van de begroting voor het PTT-bedrijf kondigde hjj namelijk aan, dat de locale en interlocale telefoontarieven, vermoedelijk met ingang van 1 november a.s„ zullen worden teruggebracht op het peil van vóór 1957. Dit betekent een verlaging van 4 Misschien zal in de toekomst nog een verdere verlaging kunnen volgen. Maar minister Korthals wilde hiermee grote behoedzaamheid betrachten. Bij een prijs verlaging pleegt het aantal gesprekken namelyk toe te nemen. En dan zijn nieuwe investeringen noodzakelijk. Voor de toekomst belangrijk is, dat de democratische inventie de 43 jaar oude senator John Kennedy tot kandidaat voor het presidentschap heeft gekozen en wel in de eerste stemming al. Kennedy is zeer dynamisch en als hij in november gekozen wordt mag men van hem wellicht een wat energieker be leid verwachten dan van de wel zeer slappe Eisenhower. De democratische kandidaat voor het vice-presidentschap is Lyndon Johnson geworden, senator uit Texas, conservatief van inslag. Maar Een bijbels drama als „Simson” Fedde Schurer te doen opvoeren is experiment waarvan men geen al te hoge Sportnota. De gemeentelijke politiek kreeg in de af gelopen parlementaire periode vaker de aandacht. Niet alleen verenigde de Eer ste Kamer zich met het voorstel van mi nister Toxopeus inzake de gemeentelij ke herindeling van Schouwen-Duiveland, doch bij de behandeling van de sportnota in de Tweede Kamer was ook reeds van alle kanten beklemtoond, dat als de re- gerirg dc gemeenten wil belasten met d vow^^aamste zorg voor het sportwe- zen, zij financieel daartoe ook in staat gesteld moesten worden. Met vrijwel al gemene stemmen werd daar die opvat ting in een motie-Kleisterlee (k.v.p.) neergelegd. De socialistische afgevaar digde Vrolijk bleef echter gereserveerd staan tegenover de bemoeiingen van de overheid met de sport; hij vreesde met name, dat de regering de voetbaltotali- sator aan te sterke beperkingen heeft onderworpen. Minister Cals merkte ech ter op, dat de toto voor de toekomst niet alleen voor leden van voetbalverenigin gen toegankelijk zal zijn; ook anderen kunnen er aan deelnemen. En de prijs moge aan een maximum van f50.000, zijn onderworpen, de mogelijkheid is ge opend, dat er meer prijzen van zulk een bedrag worden uitgekeerd. De woordvoerders van de c.h.u. en de a.r.p., de heren Van der Mei en Meulink, bleven de toto, ook in deze beperkte op zet, een gevaar achten voor die Chris telijke sportorganisaties, die van de op brengst op principiële gronden niet wil len meedelen. Zij drongen er bij minister Cals op aan, deze organisaties schade loos te stellen. Voorshands voelde de r.k.-bewindsman van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen daar weinig voor. Liefdadige ver enigingen, die bezwaar hebben tegen lo terijen, worden deswegen toch ook niet gesubsidieerd De socialistische oppositie, die voor bei de ontwerpen gestemd had, werd dus niet in de verleiding gebracht toch tégen te sammen, teneinde een politieke cri sis uit te lokken. Want de k.v.p.-senator Van Lieshout bleek zich, veel gematig- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en roomd” voordat de huren ’t evenwichts- peil hebben bereikt. Aan de positie der huiseigenaren zou daardoor z.i. tekort worden gedaan. Dat viel hem van het niet-socialistisch kabinet-De Quay ken nelijk tegen. Minister Zijlstra antwoord de, dat de huiseigenaren van het huur- complex als geheel niet slechter, maar beter zullen worden. Bovendien legde hij er de nadruk op, dat deze belastingver hogingen slechts „eenmalig” waren voorgesteld; het ligt met andere woor den beslist niet in de bedoeling der re gering bij toekomstige huurverhogingen de grondbelasting ook weer te doen stij gen. Dit nu vond mr. De Wilde opge lucht, een „prachtwoord”. Visser A. de Jong vond tussen Laaxum en Enkhuizen in zijn botnetten de helft van een gouden oorijzer, wat hem f 28,- opbracht. Vrijgesteld van de Nationale Militie we gens broederdienstBernardus Ooster- baan, Klaas van der Meulen, Johannes Nota, Anne Feenstra, Gerrit de Jong, Heertze Mol, Jelle Johannes Widschut. Het is niet uitgesloten, dat Loemoem- ba’s optreden verband houdt met de af scheidingsbeweging van Tsjombe in Ka tanga, de rijks ertsprovincie. Tsjombe werkt wel samen met de Belgen, die er de orde hebben hersteld en die het eco nomisch leven weer op gang brengen. Loemoemba ziet hierin, misschien niet helemaal ten onrechte, een poging van de Belgen, of in ieder geval van de Union Minièra, hun economische invloed in Afrika zoveel mogelijk te handhaven. Tsjombe heeft België en Engeland ver zocht zijn onafhankelijkheid te erken nen, maar zelfs België is zo ver nog niet. Wel is er een speciale afgezant van de Belgische regering naar Elisabethstad gegaan met een plan voor economische samenwerking, maar een regelrechte er kenning is dat nog niet. Tsjombe, die Loemoemba van communistische sympa thieën beschuldigt, tracht zijn greep uit te breiden en heeft afgezanten naar de provincies Kassai en Kivoe gezonden om deze over te halen met hem en Roeanda- Oeroendi een federatie tegen Loemoem ba te vormen. Als bewijs van zijn onaf hankelijkheid weigert Tsjombe ook troepen van de Ver. Naties toe te laten. Loemoemba nota’s met gewisseld. Loemoemba is mogelijk, dat wij ge- GHANESE TROEPEN IN KONGO De aankomst van Ghanese troepen op het vliegveld van Leopoldstad in Kon go. De militairen, welke de strijdmacht van de Verenigde Katies zullen ver sterken, zijn met Amerikaanse tran- sporttoestellen naar hun nieuwe ope- De Christelijk-historische fractieleider Pollema bleef echter „ontstemd en te leurgesteld”, dat de minister aan de overzijde van het Binnenhof een „veto” had doen horen, waar argumenten nodig zouden zijn geweest. Hierdoor was naar zijn mening ook de Eerste Kamer in een dwangpositie gebracht. De minister kan immers de senaat niet vrijlaten op een punt waarop hij in de Tweede Kamer een „onaanvaardbaar” heeft doen horen „Onze fractie is beleidvoller,” zo zei mr. Pollema. En met uitzondering van ir. Geuze stemde geheel de c.h.u.-fractie tenslotte vóór de belasingontwerpen. der dan prof. Romme, bij het regerings voorstel te kunnen aansluiten. De doorslag bleek daarbij echter merk waardigerwijze te hebben gegeven een wijziging, welke in de regeringsvoor stellen, door toedoen van de socialisti sche oud-minister Hofstra, in de Twee de Kamer is gebracht, waardoor de nieuwbouw buiten de belastingverzwa ring zal blyven. De anti-revolutionaire afgevaardigde Haspels, die zich ook met het regerings voorstel verzoende, was over de amende- menten-Hofstra bepaald minder te spre ken. Als expert op het gebied der ge- meente-financiën, ging het hem aan het hart, dat hierdoor het gemeentelijk aan deel in de belastingverhoging is gekapt. Moasten froeger tochten makke, Nearne in forhurde wei Lytse ófgelegen plakken It lan troch en de polsstok mei Soks is foar it hjoeddeisk slachte Lokkich mar, gjin needsaek meat Lykwols it koe net oars forwachte Fryslan halde ’t Ijeppen yn ear Dit is in het kort de politieke situatie, welke ons menselijk nader wordt ge bracht door de nood en de ellende van de Europeanen, wier leven bij voortdu ring niet veilig is. Zoveel mogelijk wor den zij naar België overgebracht. Toen begin vorige week het gezag van de regering ernstig te lijden had van de muiterij van de troepen, en België zich genoodzaakt zag ter bescherming van de blanken zijn troepen, daar gelegerd of nieuw aangevoerd, te gebruiken, deden enige ministers van de Kongo een be roep op Amerika troepen te zenden, die in het kader van de Ver. Naties zouden moeten optreden. Amerika weigerde. Bo vendien was deze stap helemaal niet naar de zin van premier Loemoemba, die tegenwoordig president Kasavoeboe trouw aan zijn zijde vindt. Loemoemba wendde zich met twee tele grammen tot de Ver. Naties. In de eer ste plaats protesteerde hij tegen de Bel gische interventie, die hem o.a. een be zoek aan Katanga’s hoofdstad Elisabeth stad onmogelijk had gemaakt. In de tweede plaats vroeg hij hulp van troe pen van de Ver. Naties om de orde te herstellen, een verzoek, waar de Belgen mee instemdeh. Bij de behandeling van de kwestie in de Veiligheidsraad kwam naar voren, dat er van communistische zijde pogingen werden gedaan België als agressor voor te stellen. Tenslotte vond men een com promis, waarbij België verzocht werd zijn troepen terug te trekken. Aange zien er niet „onmiddellijk” bjj stond, heeft België dit terugtrekken opgevat als een overdracht van het gezag aan de troepen van de Ver. Naties, zodat de troepen voorlopig op hun post bleven. Door het nieuws uit de Kongo en de ge vaarlijke ontwikkelingen, welke daar kunnen plaats hebben, komt het andere nieuws wat op de achtergrond. Dat de Japanse regering, waarop kort geleden nog de volle aandacht was ge vestigd, nu drastisch gewijzigd is zon der dat de koers veel zal veranderen, dringt nauwelijks tot ons door. Evenmin dat de Italiaanse regering ge wijzigd zal worden en dat Fanfani weer premier zal worden met steun van alle vier democratische middenpartijen om de neo-fascistische en communistische vloed het hoofd te bieden. Aan de repetities voor het feest op 10 augustus won hand gelegd. De iene slagget it bysünder Mei in alve, jelne sprong De oare strüpt der lekker under Hwert ’t pubiyk ek stil om twong Tüzenen taskogers klappe Kom dochs, Friezen binne net stiif Sok praet kin oan ’t soaltsje lappe Nearne moaijer tiidfordriif Bounen jusken hottefvljen Om it saneamde erst-berte-rjucht Da’s nou oer, ienriedich spylje Hja stricken de skelen sljocht. Boalsert sil it sneon biwize Lit neist in rekord wer sjen Hwat ek weiwurdt yn de dize Ljepperskriich giet noait forlern flui- Juga opgezette i en fantasie zodoende nog van dit waar van een zeer geslaagd vertrek binnen zes uren van de Belgi sche troepen uit Leopoldstad en hij ver zette zich er tegen, dat de bevelhebber van de V. N.-troepen contact zocht met de Belgische opperbevelhebber. Zouden zij met de Belgen samenwerken, dan konden zij beter het land verlaten, meende hij. Intussen had Chroestsjow schreef; „Het dwongen worden de tussenkomst van de Sowjet-Unie te vragen als het Westelij ke kamp geen einde maakt aan de agressie tegen de Kongo.” En Chroestsjow antwoordde, dat het Westen slechts de slavernij van Afrika wil. Felle anti-Belgische verklaringen uit Moskou hebben België aanleiding ge geven zijn ambassadeur uit Moskou te rug te roepen. Zondag stelde Loemoemba, die intussen naar zijn eigen stad, Stanleystad, is ge gaan, een nieuw ultimatum, waarin hij het vertrek van de Belgische troepen binnen drie dagen eiste. Zo niet, dan zou hij een beroep doen op de Sowjet-Unie. Woensdag is ook de Veiligheidsraad door Sowjet-Unie bijeengeroepen. financiële verwachting moet hebben. Dit bleek zaterdag j.l. in het Openlucht theater te Rijs, waar de commissie „Riis Foarüt” ter stimulering van het cultu reel leven dit machtige bijbelse epos op deed voeren, door de amateur toneelgr.v. de chr. kweekschool te Sneek. Slechts een gering publiek woonde deze opvoering bij. De spelers van deze 70 man tellen de groep oogstten allen lof voor de wij ze, waarop dit stuk uitgebeeld werd. Qua spel en zang stond deze uitvoering op hoog peil. Het is te betreuren, dat dergelijke van durf en enthousiasme sprekend initiatief zo weinig tot de gro te massa spreken, maar massa-stukken worden dit nu eenmaal nooit. ’s Middags genoten 1200 kinderen van het luchtige toneelstukje „Bibbertje Bit- terwang”, dat hun traditiegetrouw gratis werd gegeven. Net allinne de aeisiker Of de jonges fan ’t skoalplein Simmers, binei elke wike Troude manlju, famke en feint Komme traind, sportyf opsetten En dan wurde yn ’t iepenbier Boartlich de prestaesjes metten Ljepperskriich, in soun plesier Kaatsclub METO wegens het in orde brengen van het terrein voor het Hanze- feest, zondag a.s. geen oefeningen. Hwaf hal Qabe Skroar Klokgebrom en brandhoorns riepen de spuitgasten naar Half Tjerkwerd, waar boer Galama vuur in het hooi had. Stro men volks trokken de Blauwpoort uit. Op het erf moest de politie ze op een afstand houden. Dit is een afbeelding van de gouden medaille, zoals zij tijdens de Olympische Spelen in Rome zal worden uitgereikt in vooral ook door een tie het echo-werk kwam. Ook de Sonate nr. I van Felix Mendels sohn-Bartholdy, een technisch zwaar werk, speciaal wat betreft de delen a en c/d werd uitstekend vertolkt. Het Ada gio is daarentegen eenvoudig van opzet en doet toch weldadig aan. Van César Frank volgde het Choral nr. I, een compositie waarin een zekere on- Het op dinsdag j.l. door Piet van Eg- mond gegeven concert op het orgel van de Martinikerk is uitstekend geslaagd. Alle voorwaarden voor het slagen waren echter ook aanwezig een prachtige zomer avond, een organist van naam, een mach tig mooi instrument en een talrijk aan dachtig publiek, allemaal factoren, die meewerken om de bezoeker ten volle van een dergelijk cultureel evenement te lajen genieten. Dat het werk van de Stichting Orgel- centrum wel wordt gewaardeerd, moge blijken uit het feit, dat een zeer groot aantal mensen telkens weer naar de oude Martinikerk trekt en daar in de weldadi ge stilte van deze kerk onder de indruk komt van de muzikale talenten, welke componist en organist van hun Schepper hebben ontvangen. Moge deze belangstelling blijven groei en De organist Piet van Egmond open de het concert met het 2e Concerto van J. S. Bach, een machtig orgelwerk, waar- i perfecte registra- goed tot zijn recht heilspellende sfeer valt waar te nemen, welke uiteindelijk zijn oplossing vindt in een machtig en stralend slot. Het „Grand Choeur” in d groot van Alexander Guilmant; een zeer bekende en geliefde orgelcompositie werd met veel bravour vertolkt. Speciaal de pedaalpartij stelt zeer hoge eisen aan de vertolker. Na twee koraal-voorspelen van Max Re ger n.l. „O, Gott, die frommer Gott” en „Jerusalem, die hochgebaute stadt”, welke door een groot deel van het pu bliek worden gewaardeerd, omdat uiter aard de melodie vrij gemakkelijk is te volgen, besloot Piet van Egmond zijn orgelrecital met een Improvisatie over het lied „Voorwaarts, Christenstrijders”. In deze improvisatie leeft de organist zich als het ware uit op zijn prachtig in strument, waarvan hij ook de vele mo gelijkheden duidelijk naar voren liet ko men. Men kon b.v. speciaal de prachtige ten bewonderen in het als fuga opgt gedeelte en zijn gedachten vrijelijk laten gaan om meer te kunnen genieten lijk grootse slot concert. Hulde en dank aan de Stichting Orgel- centrum en speciaal aan de organist Piet van Egmond, die Bolsward en omgeving een hoogstaande avond verschafte. De wraldsykte, sportfordwazing Boazet almar slimmer oan Earlik sein, it wie in baes ding Waerd gjin sport troch jild bidoarn Wis wy gunne elts syn breawinning Neam it dan ek sa, en niks mear As in hegere erkenning Bleau’t Fryske Ijeppen yn ear X

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1