Bolswardse enclave en het schone Drentse land m I Sporcentrale wil achterstand sportaccomodatie inhalen „Ellert Brammert” Wellicht valt van Diever nog te leren Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes 100.000 200.000 300.000 400.000 500.000 600.000 700.000 100.000 T.V.-toe- I I De „Edison”-trophee SS STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenotnen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad us hjoed p p to sizzen Meer T.V.’s Meer zendtijd W 6 56e JAARGANG No. 58 DINSDAG 26 JULI I960 PERSCONFERENTIE VAN LOEMOEMBA MET VERRASSING fan januari ’59: In de loop registreerde op syn de mentali- Tj. de J. Na het schrijven van enkele vakantie.artikelen, zoals de lezer zich herinnert o.a. van Leek, zjjn we zelf met vakantie gegaan. Waarom op een dag van enkel regen niet nog eens de pen ter hand genomen? Zo wordt dit artikel dan geschre ven vanuit het onvolprezen vakantieoord „Ellert en Brammert” te Diever(brug), zoals U weet ontstaan op Initiatief en geëxploiteerd door fa. H. Lammertsma te Bolsward, die eenmaal op de smaak zijnde ook de exploitatie van de „Holle Poarte” te Makkum voor hun rekening hebben genomen. We mogen ons gelukkig prjjzen met deze Bolswardse ondernemingsgeest. De pompeblêdden waaien aldus hier in het Drentse land aan de mast en de plaats naam „Bolsward is onafscheidelijk verbonden aan deze welhaast Friese enclave In de bosrijke buurprovincie. 5 e week juli 1935 Underfilling is it béste biwiis De toneel- en ook de filmwereld kent als hoogste lof voor bijzondere prestaties de z.g. „Oscar”prijs, die eens per jaar uit gereikt wordt. Ook de muzikale en vocale artisten heb ben sinds enige jaren een dergelijke waardemeter, waar zij zeer veel prijs op stellen. Om te kunnen meedingen naar deze fel begeerde prijs, worden alleen de meest bekende binnen- en buitenlandse artisten uitgenodigd. Zij moeten verder aan bepaalde hoge normen voor hun mu zikale en vocale prestaties voldoen wil len zij hiervoor een uitnodiging ontvan gen. Deze ,,Edison”-Trophee is ingesteld door de Commissie Collectieve Grammofoon platen Campagne, die de gehele gram mofoonplatenwereld omvat. In dit non-stopoptreden op 22 oktober a.s. zullen ook De Originele Frisia’s met Joh. Roukema dit keer meedingen in plaats van de Three Jacksons, die dit jaar niet tot de uitverkorenen behoren. Vermoedelijk zal van de hoogtepunten van deze top-artiesten-show een repor tage door de N. T. S. worden uitge zonden. Bolswards Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie van de Kaatsver. „Bolsward”, waar de diverse sportverenigingen elkaar troffen en dit idee voorlopig uitwerkte. Bij deze oriënteringsvergadering, waar de meeste verenigingen goed vertegen woordigd waren, traden als gespreklei- ders op de heren J. Altenburg, F. Mol en H. Willems. Het idee van een overkoepelende sport- centrale vond veel bijval en in een geani meerde bespreking werden de mogelijk heden en wenselijkheden besproken. De aanwezige bestuursleden spraken hun persoonlijke goedkeuring uit en zul len dit dezer dagen met de besturen en de verenigingen opnemen. In september zal dan de tweede verga dering volgen, waar de definitieve op richting zal plaats hebben. Er zal dus binnenkamers veel te bespreken zijn de zer dagen, maar gezien de stemming en de levende vaart die in de bespreking zat, kan hier iets goeds uitgroeien. Niet alle problemen zullen zo maar op te lossen zijn, maar de basis tot onder linge bespreking en onderlinge samen werking is gelegd. Een doelbewuste lei ding zal verder moeten zorgen, dat deze organisatie uitgroeit tot een volwaardig lichaam, waar rekening mee gehouden kan en moet worden. Zowel met het maken van plannen voor sportdagen, maar ook bij festiviteiten en die zal resulteren niet alleen in een jaarlijkse sportnota, voor de sport-acco- modatie, maar er ook voor zal zorgen dat dit niet bij een nota alleen blijft. De vrijetijdsbesteding vraagt meer en meer de aandacht. De vrije zaterdag maakt dit nog meer urgent. Het is de hoogste tijd, dat de bakens voor de sportaccomodatie nu eens goed uitgezet worden en doelbewust aan de verwezen lijking wordt gemerkt. de stêd yn it Noarden partij oan jaen jit yn oer sted gende staatje: 2 januari ’57: 16 oktober ’57: 29 april ’58: Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) als programmapunt kan plaatsen op een te maken uitstapje, nog het volgende: Het oudheidkundig bodemonderzoek heeft uitgewezen, dat er tenminste drie houten kerken op deze plaats hebben gestaan, alvorens er een stenen kerk in Romaanse vorm gebouwd werd. Latere verbouwingen en uitbreidingen in de 12e tot 16e eeuw hebben geleid tot de hui dige Gotische vormen. Een brand van 1759 verwoestte de kerk, terwijl de daar op gevolgde herbouw door gebrek aan geldmiddelen zeer primitief geschiedde. Bij de jongste restauratie van 1955 tot 1959 kon veel in de toestand van vóór 1759 worden hersteld. De gewelven werden na de brand van 1759 door een houten zoldering vervan gen. Thans werden de gewelven weer gemetseld. De preekstoel dateert van 1760, dus van het jaar na de brand. De leeswijzer in de bijbel correspondeert met de loper op de avondmaalstafel. Centraal in het koor is geplaatst de naar een 17e eeuws model gemaakte avond maalstafel. De loper op de tafel geeft de periode van het kerkelijk jaar aan; zo is er een loper voor de Adventstijd, voor Kerstmis, voor de Lijdensweken; voor Pasen, voor Pinksteren en voor de „gewone” zondagen. De nissen in het koor dienden voor de bewaring van de heilige hostie en van het misgerei; de meest rechtse nis is een gootsteen (piscina), waar de pries ter zijn handen wijdde, alvorens de mis op te dragen. Op de vloer vindt men naast enkele graf stenen een deksel van een stenen dood kist, welke later als altaarsteen werd gewijd; U ziet dit aan de vijf kruisjes, in elke hoek één en één in het midden. De kaarsenkroon is een geschenk aan de provincie Drenthe. Opdat het bruidspaar zich bij de huwe lijksinzegening niet verloren zal voe len in de grote ruimte van het midden schip, werd een intieme huwelijkskapel ingericht. Het kleed op de vloer werd in 7 weken geknoopt door de vrouwen uit de gemeente Diever. Het bruidspaar zit Op het gebied van de sport-accomodatie heerst er in Bolsward een grote achter stand. Denk bijv, maar eens aan de sportvel- den-misère en de onzekerheid die hier over nog bestaat, de onvoldoende lokali teiten voor de beoefening van de zaal- sporten, het zwembad, enz. Zien we wat hier de laatste jaren in veranderd is, dan zijn de feiten bescha mend gering te noemen. Wat zijn daar de oorzaken van en wat zou er moeten gebeuren om dit te ver anderen? zo vroeg de heer J. Altenburg donderdagavond de besturen van de Bolswarder sportverenigingen. Deze besturen waren samengeroepen om de wenselijkheid te bespreken om tot ’n soort sportcentrale te komen, die als ver tegenwoordigend lichaam op kan treden naar buiten om plannen te stimuleren en deze plannen door een eventuele co ördinatie zo goed mogelijk te doen sla gen. De meeste sportverenigingen zijn finan cieel weinig draagkrachtig en voor het verkrijgen van een goede en nodige sportaccomodatie is de hulp nodig van de overheid. Jammer genoeg zit de ge meentelijke overheid ook niet ruim in de slappe was, zodat dit wel één 'van de grootste remmen is geweest, dat hier in Bolsward niets meer is gebeurd in de afgelopen 25 jaar. Ook de telkens weer voorkomende wisseling in het gemeente bestuur is hiervoor niet bevorderlijk, daar vaak plannen die door een bepaald college opgenomen worden tot er na in werking weer tijd voor komt. Bovendien nieuwe heren, weer nieuwe ideeën. Een terzake kundige sportcentrale kan ech ter de bestaande plannen beter doorzet ten en een juiste katalysator zijn ook, omdat er nu veelal over sport, maar zon der contact met de sportverenigingen, wordt gesproken. Het idee, om tot zo’n Sportcentrale te komen, zoals reeds in tal van plaatsen bestaat, is zeer toevallig geweest, n.l. bij gelegenheid var het 75-jarig bestaan MAKLIKER SEIN AS DIEN. Mei inkele wiken sille de Steaten Fryslan in ekstra sitting halde oer in nij ontwikkelingsplan foar it Noarden fan Nederlan. De tarieding derfan is troch deskundigen fan de trije provinsjes, un der lieding fan Deputearre Steaten for- soarge en de léste han wudt der nou oan lein troch Pref. Pen en Pref. Bouman fan de Grinzer Universiteit. Oer dizze mien- skiplike aksje fan trije provinsjes wurdt yn Fryslan üngelyk tiocht en alhoewol de foardielen derfan net üntkend wurde, sjogge party lju hjir ek bilangrike skaed- kanten. It heart, op it earste gesicht wol moai meiinoar dwaen en de hjoeddeiske omstannichheden liede der ek bysünder ta, mar der sitte ek kanten oan, dy’t men net to licht wage mei. De oarsaek fan dizze freze en op syn minst skrutenens foar de Noardlike gear- wurking, sit him binammen yn de po- sysje fan de stêd: Grins en de mentali teit fan de biwenners fan dizze stêd. Dizze sil men tige goed yn dé gaten hal de moatte. Hwant de histoarje leart, dat as men ien kear de lapen bymekoar smyt, it altyd wer Grins is, dat de sintrale posysje ynnimt. Derfoar lizze der hiel hwat oarsaken, hwerfan in diel fuort- komme üt syn lizzing. Dizze is it measte sintrael, as men it Noarden bisjocht. Hja leit min oftemear tusken Fryslan en Drinte yn. En as men nou hwat op tou set, komt ivich en erflik it haedkantoar of de bistjürssetel yn Grins torjuchte. De gearkomsten fan Deputearre Steaten wur. de as fanseis yn Grins halden, de frak- sy’s fan de Steaten wurde nei Grins ut- forsocht om har gearkomste to halden, 90 fan de sintrale bureau’s foar de trije provinsjes sitte yn Grins. Doe ’t hjir yn it Noarden in nij Bisdom kaem, hwert de trije provinsjes en de Noard- Eastpolder by hearre, wie it wer Grins, dat de setel waerd fan it nije Bisdom, alhoewol Fryslan de measte R.K. telde. Yn Grins wennet derfandinne de nije Biskop en fansels ek syn sekretaris en Vicaris. Mei it deiblêd Ons Noorden wie it krekt gelyk. Nei ’t hjir in wykblêd foar Fryslan ta bloei kaem wie, waerd op in goede dei bisletten om foar de trije Noardlike provinsjes in Deiblêd op to rjuchtsjen. En alhoewol Fryslan de measte abonné’s levere en de measte mei- wurking, it spriek fansels, dat yn Grins de seetl kaem, de redaksje, de admini- straesje, de printerij en hwat der fierder byheart. Sa soe in hiele lange rige fan dingen to neamen wêze, hwerüt hyltyd bliken docht, dat de frucht fan de Noard like gearwurking, de sintrale funksje fan de stêd Grins forsterket en dermei de kans foar oare stêdden, sa as Ljouwert of Assen lytser makket. En elke kear wer wurdt dertroch de kans op in lyk- wicht tusken de headstêdden lytser. Wy witte allegearre mar al to goed hoe ’t gien is mei it Fryske Folkssanato- rium neel, oersichtlik en praktysk en it is in lust dizze stêd ris troch to kuijerjen. Mei rjucht neamt men Grins: lyts Amster dam. Neist al dizze dingen hat Grins jit it foarrjucht fan in folsleine Universiteit. En hwat dat yn dizze tiid bitsjut, is net maklik to sizzen. Mei syn Akademysk In Zuid-Afrika is een nieuw goudveld ontdekt. 12 januari ’59: 24 juli ’59: 19 januari ’60: 20 juli ’60; Een toename dus van stellen per half jaar. van juni steeg het aantal ge- radio-ontvangtoestellen van 2.638.756 tot 2.643.146. Voorts waren er op 1 juli j.l. 484.533 aansluitingen op het draadomroepnet tegen 485.262 op 1 juni. Voordat de premier van Kongo, Patrisce Loemoemba naar New-York vertrok, heeft hij voor zijn huis in Leopoldstad, een geïmproviseerde persconferentie gehouden (foto) waarop hij een verbazingwekkende ommezwaai in Westelijke richting maakte. Loemoemba maakt de reis naar de V.S. in een vliegtuig, dat hem ter beschikking is gesteld door de Amerikaanse regering. aan weerszoden van een vis het oud ste christelijke symbool aan de voet van het kruis, terwijl de predikant aan de andere zijde van het kruis staat; bei de zijn dus verbonden door het kruis. Op de tafel hetzelfde model als de avondmaalstafel ligt een loper met huwelijkssymbolen en een met de hand in zwijnsleer gebonden bijbel. De tafel is een geschenk van het Anjerfonds Dren the. De kaarsenkroon werd geschonken door het Prins Bemhardfonds. Aan de westzijde van de zuidbeuk is tegen de torenmuur opgehangen het door mevrouw Dieuwke AalbersKolle- wijn geschilderde drieluik. Het hoofdthema van dit drieluik, dat onlangs in een Spiegelreportage werd besproken, is: Wees uw broeders hoeder. In het middenstuk buigt God, de Vader, zich zegenend voorover; eerst een ver blindend licht uitstralend, dat zich later verdeelt over het hele stuk. Daaronder drie vrouwenfiguren: Eva met de appel, Maria met het kind, dat appel en drui ventros vasthoudt en rechts een vrouw, die de appel behoudt en de druiventros doorgeeft. Onder deze figuren verschil lende oud-testamentische voorstellin gen. Het linkerpaneel toont ons Christus, het hoofd, met zijn lichaam en ledematen, bestaande uit mensen, bruin, blank en geel; jong en oud; de kinderen in Zijn hand. Naast het hoofd van Christus is de dui vel geschilderd, liefdeloos en intelligent. Op het rechter paneel wordt de Heilige Geest gesymboliseerd door de neerdalen de witte duif, die lichtstralen uitzendt. Een mensenstroom trekt naar boven, de Hemelweg op. Aan het begin worden deze mensen tegengehouden door een vrouw, zeggende: Ga niet op deze weg, eer ge geheiligd zijt. Het westelijk gedeelte van de noordbeuk is ingericht tot kinderhoek. Hier wordt na de dienst voor de volwassenen de zon dagsschool gegeven. Bovendien is het streven erop gericht kinderen, die de dienst voor de „groten” willen meema ken, hier te plaatsen, opdat zij kunnen volgen wat zij willen, maar de gelegen heid hebben, om, wanneer de preek hen gaat vervelen, een boek te nemen en te gaan lezen. Op een expositietafel (in de noordbeuk) wordt een kort overzicht gegeven van de resultaten van het oudheidkundig bo demonderzoek. Een dergelijke expositietafel we merkten het reeds op zou ook in Bolsward niet misstaan, al zou een en ander nimmer de karakteristieke en enthousiaste uitleg van koster de Way kunnen en mogen vervangen. En nu, het wolkendek breekt, de zon schijnt over de nog van het hemelwater glinsterende spar en den. We gaan nog even wandelen en eindi gen dus met een hartelijke groet vanuit (Bolswards) Diever. Hwat bat Qabe Skroar Generaal Ludendorff schreef in Duits land: „Er is een verblijdende toename van het aantal afvalligen van de chr. kerken in het Derde Rijk” en „Uw eerste plicht is Uw kinderen te vrijwa ren voor de chr. invloeden, die slechts goed zijn voor de Joden en de pries ters, die ons ras en ons volk vernietigen. Rusland bouwt nieuwe reuzenvliegtuigen met zes motoren, die een snelheid van 275 km per uur kunnen ontwikkelen en tot een hoogte van 6000 meter kunnen stijgen. Ze zijn geschikt voor het ver voer van 60 a 70 personen. likegoed de forneamde en de Boteringe- yn Apelsgea. De ynstelling, dy ‘t strjitte. It stêdsplan fan Grins is ratio-1 Goede bungalows (ontwerp architect J. Grunstra), een riant kamphuis, royale speelplaats, volleybalbaan, parkeer- en kampeergelegenheid, een rijkdom aan vogels, wild, een interessante flora, dui zenden hectares bos en zandduinen, vis water, maar vooral rust wordt hier ge boden, een weldadige rust, die het on- aanneemlijk maakt, dat Nederland aan overbevolking lijdt. Diever is een nauwelijks ontdekt re creatieoord, nog niet gedegenereerd als bijv, het overigens nabijgelegen Appel scha, dat ons door een ter zake deskun dige als .verpest” en een „smeerboel” werd geschilderd. Wat ons vooral naar de pen deed grij pen is de grote overeenkomst, die ons naast Took niet onaanzienlijke verschil met Bolsward opviel. Wij bedoelen dit, dat ook hier het ge meentebestuur en de kerkvoogdij er op uit zijn, de toerist dat te bieden wat het toeven aangenaam kan maken. Het raadhuis is in tegenstelling met dat van Bolsward, nieuw, nog slechts enige jaren oud, echter aan de Brink opgetrokken in een weloverwogen stijl, die weldadig aandoet en artistiek ver antwoord is. Met enkele schilderijen en pentekeningen (van een plaatselijke schilder?) is het moderne gebouw op passende wijze aangekleed. Evenals in Bolsward dit het geval is, wordt ook hier een tentoonstelling ge houden, al is het onderwerp wel erg verschillend met dat der „Tijdgenoten” in de Gysbertstad, n.l. „Oorlog en Ver zet” een overvloedige verzameling docu menten, uniformen, wapenen, curiositei ten uit de oorlogsjaren, steeds boeiend, telkens verrassend, af en toe luguber zelfs, maar leerzaam en interessant zon der twijfel. Het bezoek is goed en op regenachtige dagen vormt een bezoek aan deze expositie een welkome onder breking. Meer overeenkomst is er wat de Herv. kerk betreft. Evenals „onze” Martini is dit historische gebouw voor enige jaren gerestaureerd. Evenals in Bolsward zijn er tijdens de bouw in de kerk opgravin gen gedaan, waarbij de fundamenten van eerdere kerken bloot kwamen, men ver schillende geraamten vond en ook evenals in Bolsward brandlagen en sporen van vroegere bewoning. Met zeer veel interesse hebben we deze kerk, die evenals onze Martinikerk, veel toeristen trekt, bezocht. Wij werden hierbij aangenaam verrast hetgeen wij in Bolsward missen en in welk opzicht wij wellicht van Diever kunnen leren door het feit, dat de bezoeker een gestencild overzicht van de historie van het gebouw ter hand ge steld krijgt. Interessant voor de bezoeker is ook de expositie van bodemvondsten, foto’s tij dens de restauratie genomen, enz., die hoogst instruerend zijn. Ook op litur gisch gebied heeft deze kerk enige ver antwoorde noviteiten, die we in derge lijke protestantse kerkgebouwen zelden aantreffen en die getuigen van een ge voel voor symboliek. Over het kerkgebouw, dat men gerust hjir yn Fryslan troch in bütengewoane meiwurking fan de minsken ta bloei komd wie. Sa gau men op in bipaeld momint de doar iepensette foar net-Friezen, is dy kans binutte om dit sanatorium linken- dewei yn hannen to krijen. Dit spul is spile mei alle troeven, dy’t yn it spul tusken Fryslan en Grins, elke kear wer sukses bitsjutte foar de Grinzers. De idealistyske en hwat naive Fries wurdt by eintsjebilslüt gewaer, dat hy mei in hurde, saeklike en fier sentimentele tsjinstanner to meitsjen hat hy for- liest it spul. It nije sanatorium komt yn Haren to stean en foar de fierdere ta- komst fan Apelsgea kin men net opti- mistysk wêze. De histoarje leart, dat in gearwurking fan de trije Noardlike provinsjes aloan wer resulteart yn in Grinzer oerwinning. En dat is net sa frjemd. Hwant elk, dy ’t de stêd Grins en syn liedende biwenners ken, wit, dat hjir in sterke, drege macht op ’e troan sit. Grins is in libbene stêd mei in sterk winnend tal ynwenners, dat al ticht oan de 140.000 sit. It hat yn de provinsje it sintrale plak, sawol mei Op 1 juli j.l. waren er bij de Dienst Luister en Kijkgelden 691.323 televisie toestellen aangegeven tegen 678.787 op 1 juni van dit jaar. Gisteren, 20 juli, werd het 700.000ste toestel aangemeld. In de eerste helft van I960 werden 106.557 t.v-ontvangers geregistreerd, d.w.z. acht procent meer dan in het corresponderende tijdvak van 1959, toen de oogst 98.614 bedroeg. Verwacht wordt dat door de uitzen dingen i.v.m. de Olympische Spelen en van de verdere uitbreiding van de zend tijd tot 30 uur, met als eerste stap vanaf 1 oktober ’60; 22 i.p.v. 18 uur per week) en van de eventuele invoering van een tweede programma het aantal T.V.-toestellen sneller zal stijgen. Hoe snel de televisie in Nederland in gang heeft gevonden, blijkt uit het vol spoor, wegen, kanalen, merk, gearkom sten, sikenhüzen, saken, bureau’s en alle oare tsjinsten. De provinsje Grins hat mar ien stêd, hwert elekenien hinne giet foar saken, ünderwiis, dokters siken- hüs, beurs, merk, winkels en ambt- like ynstansjes. „Wie goane noar stad”, zegt de man uit de provinsje en „stad” is Groningen. Der komt by, dat it in moaije en drokke stêd is en dat men der ek tige torjuchte kin. It hert fan de stêd hoecht men net to sykjen. Tusken beide merken fynt men it stêdhüs en de Mar- tiny-toarn mei prachtige winkelpaleizen. En fan dat plak üt stride de oare strjit- ten nei alle kanten, de Hearestrjitte, de Gelkingestrjitte, de Easterstrjitte, de Eb- bingestrjitte en F r Kyk- in het Jatstrjitte Sikenhus binne dat faktoren, dy’t men net maklik oerskatte kin en hwert gjin inkel- p_ -4.AJ .-x xiJ kin. Nimt men dan derby ek jit yti weging, dat Drinte alhiei op de Grins oridnteard is en allinnich sünt koarte tiid yn it uterste Süd-Easten soks as in stêd hat yn Emmen, dan kin men bigripe, dat it in swiere opjefte is om yn Noardlik forban foar Ljouwert byge- lyks hwat üt it fjür to slepen. It mei wier wêze, dat Ljouwert ek al oan de 90.000 ynwenners ta komt, mar as stêd kin men it jammer genóch mei Grins net forge- lykje. Ljouwert mist yn mannich op- sicht de allure fan in fikse stêd, bliuwt fierst to folie it plak fan de winkelman, de hannelsreizger, de rintenier en de lytse boarger. Syn stêdsplan is folie minder oersichtlik, oanmekoar plakt mei Huzum en de mislike oerwei, hwert mar gjin tunnel foar komme kin. It hat gjin brede wjukslach en syn stêdsbistjür komt net fan wegen, it smoart yn in ünfruchtber perfektionisme. It is net dé stêd, mar in stêd, hwerneist Snits, Drachten, It Fean, Harns en Frentsjer ek meitelle. It mist in univer siteit, in Akademysk sikenhus, in Skou- boarch en in konsertgebou en jit tsjien- tallen oare dingen. En it is de greate fraech, hwat Fryslan foar kansen hat mei dizze situaesje as it yn boun mei Grins en Drinte de streek op giet. It heart allegearre wol moai mei de Noard like gearwurking, mar it is ek in aven- tuer, dat greate risiko’s meibringt en tige tüke lieders freget. Oars wanke der foar Fryslan libbensgreate gefaren.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1