de Kongo afgenomen Spanning m een Nutsspaarbank Arnm boekte recordjaar !i KJ Bi' Het botert niet tussen V.S. Cuba en Geen onderzoek in vliegtuig-incident IR L' L Tentoonstelling Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed 2 2 to sizzen Huwelijkscandidate De D.B.S. feesten Lectuurvoorziening in Witmarsum en Pingjum Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I’S V - VRIJDAG 29 JULI I960 56e JAARGANG No. 59 halfrond is sinds de Monroe-leer PIET. DE VIERDAAGSE GESTART van zardspel, loterij KONINGIN REIKT IN VUGHT NIEUW VAANDEL UIT AAN GARDEREGIMENT GRENADIERS Tunesië en Ceylon dienden samen een re solutie in, waarin er op werd aangedron gen, dat de Belgische troepen „spoedig” uit de Kongo zouden worden terug getrokken. Hiermee kon België zich ver enigen, aangezien in dit „spoedig” dat geen „onmiddellijk” was, een erkenning lag opgesloten, dat de Belgische troepen met de bescherming van de blanke be volking geen agressieve daad hadden ge pleegd. Nu zou men verwachten, dat Loemoem- ba de hulp van Rusland zou inroepen, maar het bleek, zowel van zijn kant als van Russische kant bluf. Rusland stem de ten slotte voor de Tunesisch-Ceylonse resolutie, daarmee te kermen gevend niet buiten het kader van de Ver. Naties in actie te zullen komen en Loemoemba draaide als een blad van een boom om. Hij verklaarde vrijdag, dat het conflict nagenoeg voorbij was en dat hij geen belangstelling meer had voor Russische hulp. Hij noemde de Belgen zijn vrienden en wilde hun technische hulp aanvaar den. Tegelijk tekende hij met een Ame rikaanse zakenman een contract voor vijftig jaren voor de ontwikkeling van de ontginning van de ertsen van zijn land. Men begrijpt niet goed, waar deze Amerikaan de enorme bedragen vandaan zal halen, welke hiervoor nodig zijn, maar het gebaar van Loemoemba is vooral een symbool, dat hij niet uitslui tend pro-Russisch is, maar neutraal. Daarop is hij via Ghana naar Amerika en Canada vertrokken voor besprekin gen met Hammarskjoeld, de Zweedse secretaris-generaal van de Ver. Naties. Ook zal hg trachten in beide landen eco nomische hulp te krijgen. De problemen zijn hiermee niet uitgeput. Het herstel van de orde door de troepen van de Ver. Naties, die tegen het week einde ongeveer tienduizend man moé ten bedragen, is het minst moeilijk. Dan moet de opleiding van een Kongolees officierenkorps beginnen, en daarnaast is de hulp van de Ver. Naties nodig voor de opbouw van een bestuursapparaat. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur ?305 of 2335 (K5157) België wil samenwerken, heeft de stap durven nemen, om Katanga te erkennen. Wij willen besluiten met het signaleren, dat alle hoop op een toenadering tussen Engeland en de Europese Economische Gemeenschap, waarvan ook ons land lid is, opgegeven moet worden. Uit een de bat in het Engelse Lagerhuis is zonne klaar gebleken, dat de regering noch de oppositie iets voelt voor een aansluiting van Engeland bij de Zes, terwijl zeker niet verwacht kan worden, dat de Zes aan het Engelse standpunt tegemoet zul len komen. Daar Engeland zich al zor gen maakt over de te geringe toeneming van zijn uitvoer, is te verwachten, dat de beide groepen scherper tegenover el kaar zullen komen te staan. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie de het Bolswartls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad festiviteiten betreft, deze zullen van het traditionele pro- Woensdag is de 2000ste bezoeker van ontvangen. Het van spaarbusjes gespaard bedrag 3 (vorig jaar Moesten wy vorige week melden, dat er een verslechtering van de toestand in de Kongo was ontstaan door het ultimatum, dat premier Loemoemba had ge steld voor de terugtrekking van de Belgische troepen onder het dreigement, dat hij bij niet-inwilliging Russische hulp zou inroepen, nu kunnen wij berichten, dat de spanning aanzienlijk is afgenomen. De Veiligheidsraad, die vorige week woensdag door de Sowjet-Unie byeen was geroepen, liet zich niet op Russisch sleeptouw nemen en een Russische resolutie, waarin België als agressor werd veroordeeld, maakte niet de minste kans. Moeiljjker is het politieke pro bleem van Katanga, dat, zoals ge meld, zich onafhankelijk heeft verklaard. Maar geen enkel land, zelfs niet België, dat voordelen meent te zien in de onafhankelijk, heid van het ryke ertsgebied, waarvan de premier nauw met Voor Amerika is het zaak, uitge- rnaakt te krijgen, dat ’t met recht geen communistisch getint be wind op het Westelijk halfrond kan dulden. De laatste maanden is de spanning tus sen Amerika en het revolutionaire Cuba van de baardige Fidel Castro, voortdu rend gegroeid. Castro zocht als tegen wicht tegen de Amerikaanse invloed in zijn land contacten met Rusland, dat be reid was olie te leveren tegen suiker, het stapelprodukt van Cuba. De drie Westelijke oliemaatschappijen op het eiland weigerden echter deze olie te raffineren. Hierop nam Castro deze raffinaderijen in beslag en Amerika ant woordde hierop door de suiker, die Cuba nog moest leveren, af te bestellen. Daar op reageerde Castro weer door de sui kerfabrieken en andere fabrieken van Amerikaanse maatschappijen in beslag te nemen. Dat van 1823 beschermd tegen invloeden van buitenaf, maar de waarde van zo’n be scherming staat of valt met de macht van de beschermende mogendheid. Rusland heeft deze Monroe-leer ver ouderd genoemd en dat is een uitdaging aan het adres van de Ver. Staten. De toestand heeft zich echter tegen woordig echter zo ontwikkeld, dat er in De Ver. Naties spreken van de eenheid van het land en men verwacht, dat zij moeite zullen doen hun troepen ook in Katanga te brengen. Deze ontwikkeling is Tsjombe, de premier van Katanga, te gengevallen, evenals hem is tegengeval len, dat hij geen steun heeft gekregen uit andere provincies van de Kongo. Het lijkt niet uitgesloten, dat tenslotte Ham marskjoeld zal proberen een compro mis te vinden, waarbij aan de provincies grotere autonomie wordt toegestaan dan Loemoemba in zijn strijd voor de eenheidsstaat eigenlijk wil. Niet alleen met de Kongo heeft de Vei ligheidsraad zich bezig gehouden, maar ook met Cuba en de RB-47, een boven de Barentszee neergeschoten Ameri kaans vliegtuig. geheel Latijns-Amerika een vrij sterke afkeer van Amerikaanse invloed is. Amerika, dat niet meer zo met machts middelen kan opereren als vroeger, moet met deze stemming wel degelijk reke ning houden en heeft er dan ook de voorkeur aan gegeven zelf min of meer op de achtergrond te blijven en de zaak te laten opknappen door de Organisatie van Amerikaanse Staten, de O. A. S., bestaande uit de Ver. Staten en twintig Latijns-Amerikaanse republieken. Want ook in vele Latijns-Amerikaanse staten bestaan er bezwaren tegen het al te pro- Russische optreden van Castro, dat kan leiden tot ongewenste Russische inter ventie op het Westelijk halfrond. Bij de behandeling van de kwestie in de Veiligheidsraad lag de nadruk op het overdragen van de zaak aan de O.A.S., hetgeen gelukt is. Rusland onthield zich van stemming, daarmee, evenals in de kwestie-Kongo, erkennend, dat zijn arm in deze richting nog wat te kort is. Het derde debat liep over het neerschie ten van een Amerikaanse bommenwer per door een Russische jager. Rusland blies hoog van de toren en betoogde, dat de bommenwerper boven Russische ter ritoriale wateren was neergeschoten, dat het toestel de opdracht had te spione ren en dat het dus een vervolg was van het incident met de U-2, het Amerikaan se toestel, dat midden boven Rusland is neergeschoten. Maar de Amerikanen hadden ditmaal ’n zuiverder geweten en in de Veiligheids raad kon de Amerikaanse vertegen woordiger aantonen, dat het toestel bui ten de territoriale wateren was neer geschoten, nadat het de jager mislukt was het toestel in de richting van Rus land te dwingen. Amerika stelde een onderzoek voor door een neutrale commissie, maar verwacht wordt, dat Rusland hier zijn veto over zal uitspreken. Het incident werkt min of meer als een boemerang voor de Sowjet-Unie, die er de laatste tijd sterk op uit is de internationale spanning te verhogen. Zijn houding inzake Cuba en de Kongo en de kwestie van het vliegtuig wijzen, er op, dat Chroestsjow de Westelijke mo gendheden zoveel mogelijk moeilijkheden wenst te bezorgen. Iedere uitlating van een Rus is op het ogenblik haast een dreigement, waarbij de bondgenoten van Amerika als medeplichtigen van Ameri kaanse agressie worden gebrandmerkt. Waar dit heen moet, is nog niet duide lijk. Misschien bereidt Chroestsjow een nieuw Initiatief in de kwestie-Berlijn voor, misschien is de enige opzet, zoveel mogelijk verwarring te veroorzaken en te zien wat voor mogelijkheden dat zal bieden. Mei blinen praet men net oer kleuren. Op de komende jaarmarkt worden ha zardspel, loterij en hardlopers geweerd. Voor muziek worden niet meer dan 5 draaiorgels toegelaten. Nette weduwe wenst een gesloten tafel te openen voor enige heren. Er kwamen stromen brieven binnen Want ieder wilde ’t meisje winnen De advertentie trok massaal Driehonderd heren in totaal Bureauchef raakte er mee verlegen Hij ging.de zaak eens overwegen Vroeg de betrokkene om raad Zeg wie kies jij als kandidaat? Je kunt aan alle kanten vrijen Ze hebben je omringd als bijen. Het jaar 1959 was voor de Nutsspaar- recordjaar wat be ter plaatse zal bezien, welke mogelijk heden hier in dit opzicht zijn. Op voorstel van de heer J. Visser, voor zitter der Bolswarder leeszaal, namen in deze commisie zitting: de heer J. Jansen (namens de Geref. kerk te Witmarsum), de heer S. Wagenaar (voor het Nutsdepartement Witmarsum. Pingjum) en de heer P. Wierda (voor de Fryske Krite, Witmarsum), terwijl ds. W. C. Verstoep (Ned. Herv. kerk), ds. L. Laurense (Doopsgezinde gemeente), dhr. J. G. Bijlsma (Ned. Herv. evan gelisatie) en dhr. P. Vellinga (Chr. bi bliotheek Pingjum) in hun groep een geschikt persoon voor deze commissie zullen zien te vinden. Dhr. S. Tuininga, secretarie-ambtenaar, werd op verzoek van de vergadering, aangewezen als lid/contactpersoon met bestuur der leeszaal en gemeentebestuur. De eerstvolgende vergadering der lees zaal annex bibliotheek-commissie voor Witmarsum en Pingjum, werd bepaald op maandag, 22 augustus I960. Dinsdagochtend, in alle vroegte, zijn de eerste wandelaars voor de vierdaagse in Nijmegen gestart. Op de bovenste foto zien we hoe zij in de ochtendschemering over de machtige Waalbrug trekken, de onderste foto werd bij een dijk in de directe omgeving van Nijmegen gemaakt. Hier lopen groepen B.B.-ers uit Utrecht, politie-agenten uit Rotterdam en Zwitserse soldaten. in 1959 nieuw uitgereikte jonggebore nenboekjes werden direkt ot later in lagen gedaan. Ook dit jaar werden de inleggers dezer spaarbank weer per circulaire en adver tentie op de betekenis van de 30e ok tober^ als wereldspaardag geattendeerd. Op de wereldspaardag-zitting werden 276 inlagen geboekt tot een totaalbedrag van bijna f 34.000,-. Er werden bij deze gelegenheid weer zakagenda s en kalen ders uitgereikt. De in het verslagjaar ontstane vakature in het bestuurscollege, wegens het ver trek van de heer Van der Hoek te Ach- lum bleef voor de rest van 1959 onver vuld. Begin I960 ontstond er een 2e vakature, doordat het bestuurslid, de heer J. A. Charbon, Witmarsum metterwoon ver liet. In deze beide vakatures werd voor jaar I960 voorzien door de benoeming van de heren J. Bonnema te Achlum en M. J. Roeper te Witmarsum. De vlieger Van Maasdijk heeft te Hee- renveen het record van Lefèbre (24 min. 332/5 sec.) verbeterd. Hij bleef 27 min. 16 1/5 sec, onafgebroken in de lucht. Het mooie meisje schrok zich naar Oh, dit succes gaat mij te raar Die foto heeft me echt gespeten Ik wil van trouwen niets meer weten Scheep vlug die vrijgezellen af Weg - AmorS generale staf Maar één der grage reflectanten Riep, zo doet men niet met zijn klanten Dit is geen bonafide zaak Teleurgestelde zon op wraak. Hij liep vergramd naar de politie Die maakte ijverig notitie Nam alle brieven in beslag Voor de arme chef een hard gelag Het bureau moest dadelijk opgeheven De chef kon deze raad nu geven. Zoek nooit het mooiste meisje uit Want dat wordt vast een schrale buit Men raakt door schade en schande wijs Wees tevreden met de troostprijs! j van 1953 werd voor spaar ders tot 40 jaar, naderhand verhoogd tot 50 jaar, de mogelijkheid geschapen een spaarcontract voor de duur van 5 jaar aan te gaan op basis van maandelijk se inlagen van f 10,- of een veelvoud daarvan. Gedurende deze spaarperiode van 5 jaar wordt voor de spaarder een levensverzekering afgesloten voor reke ning van de spaarbank, opdat het spaar- doel ook bij ontijdig overlijden van de deelnemer wordt bereikt. Op 31 december 1959 stonden 141 (vo rig jaar 96) jeugdspaarders ingeschreven met een totaal gespaard bedrag f 32.627,- (vorig jaar f 11.472,-). Het aantal scholen, waarop door middel van een ingevoerde schoolspaarbank werd gespaard, bleef in het verslagjaar ongewijzigd op 9. Er vonden in het verslagjaar 435 (vorig jaar 511) ledigingen plaats, opleaerende een van totaal f' 10.000,85 f 11.188,85). Aan jonggeborenen werden in 1959 38 (vorig jaar 31) spaarbankboekjes met een gratis inlage van f 2,50 en f 5,- uit gereikt. Hiervoor werden 133 (vorig jaar 142) foldertjes verzonden. Op 26 dezer bank te Arum een treft de aanwas van het inleggerstegoed, aldus lezen we in het jaarverslag. Weliswaar heeft de langdurige droogte- periode in 1959 de agrarische bevolking voor zekere problemen gesteld, maar de financiële uitkomsten hieven de geleden ongemakken hier in het algemeen ruim schoots op. Op enkele uitzonderingen na zien de landbouw en de veehouderij met veel voldoening op het jaar 1959 terug. Het inleggersiegoed vermeerderde in 1959 met ruim 1 490.000,-. Met de over 1959 bijgeschreven rente op de spaar rekeningen ad f 178.000,- werd een totaal inleggerskapitaal bereikt van f 5.993.021,85 op 31 december 1959. Het aantal posten van inleg was ruim 500 hoger dan in 1958 en bedroeg in het verslagjaar 4.769 op de gewone dienst. De sclioolspaarbanken telden daarenbo ven ca. 1.-5 00 posten van inleg. Het gemiddelde tegoed per inlegger steeg in 1959 van f 1.783,- op f 1.898,-. Over het verslagjaar 1959 werd aan in leggers 3,36 c/c rente vergoed. Met in gang van I960 werd de inleggers-rente ais volgt vastgesteld: 4 procent over dat gedeelte van het spaartegoed, dat het ge hele kalenderjaar I960 onafgebroken blijft staan en 3 procent over de gelden, die korter dan het gehele kalenderjaar uitstaan. Met ingang Tentoonstelling „Tijdgenoten' stadhuis te Bolsward ontva w was mevr. I. Bootsma-Visser van Rood huis, die als lid van een gezelschap de gelukkige werd. Door Burgemeester mr. J. A. Geukers, werd haar het boekje van Keikes„Bols- wards ouderdom met gratie” en het spe ciale Bolsward nummer van „It Heite- lan” aangeboden. Daar was een Deense jongeman Die kreeg een nieuw broodwinningsplan Hij ging een huwlijksbureau stichten En zag de schoonste sterren lichten Er meldde zich direkt spontaan Een zeer charmante dame aan De jongeman zette beraden Haar foto in alle dagbladen Elk lezer riep: wat is die mooi! Vast een die t kilste hart ontdooit Dinsdag heeft H.M. Koningin Juliana op het terrein van de Frederik Hendrikkazerne in Vught, een nieuw vaandel uitgereikt aan het garde- regiment grenadiers. De commandant van het garderegiment, luitenant- kolonel W. Ch. K. Rutteveel, nam het nieuwe vaandel in ontvangst. Het hoogtepunt van de plechtigheid speelde zich af op het nieuwe baldakijn. I Naar we vernemen zullen de 3 D.B.S. attractiedagen dit jaar gehouden worden op donderdag 18, vrijdag 19 en zaterdag 20 aug. a.s. Wat de iets afwijken gramma. De wielerronde is komen te vervallen, waarvoor in de plaats komt een jiu-jitsu wedstrijd, waaraan diverse clubs uit de provincie zullen deelnemen. Velen hebben reeds in de Heamiel-wike met deze interessante tak van sport ken nis gemaakt, toen was het echter slechts een demonstratie, doch nu betreft het een wedstrijd om fraaie eretekens, wat een groot verschil maakt. Ook het touwtrekken wordt dit jaar op een enigszins andere leest geschoeid. Trokken tot nu toe de dorpen tegen el kaar, thans zal het een strijd worden tus sen de ploegen uit de verschillende Frie se bedrijven, met als le prijs de grote D.B.S.-prijs, ter waarde van honderd- vijftig gulden -j- eretekens. De voorwaarde is hieraan verbonden, dat elke ploeg die inschrijft, een bewijs van de directie overlegt, waarin vermeld, dat allen in hetzelfde bedrijf werkzaam zijn. Het lijkt ons een goed idee van het D.B.S.-bestuur, het over deze boeg te gooien, daar dit de deelname zal bevor deren, met als gevolg vrij zeker een veel attractiever wedstrijd. Zoals bekend, is een groot deel van de gemeente Wonseradeel in verband met de subsidie-politiek van de regering in zake het leeszaal-wezen, voor de lectuur voorziening toegewezen aan de open bare leeszaal en bibliotheek te Bolsward. Het bestuur van deze leeszaal heeft zich in verband daarmede tot taak gesteld de lectuurvoorziening in Wonseradeel beter te doen verzorgen en heeft daartoe kon- takt opgenomen met het gemeentebe stuur, dat in'1959 en I960 reeds aan zienlijke bedragen voor subsidie aan de leeszaal voor Bolsward en Wonseradeel - zoals de naam thans is - op de begroting heeft uitgetrokken. Ook werden vorig jaar in Makkum en Witmarsum met vertegenwoordigers van plaatselijke kerken en bibliotheken be sprekingen gevoerd, teneinde in deze woonkernen te komen tot vestiging van filialen van de moeder-leeszaal in Bols ward. Op uitnodiging van het bestuur der lees zaal kwamen woensdagavond genoemde vertegenwoordigers nogmaals op het ge meentehuis te Witmarsum bijeen, ten einde de lectuurvoorziening in Witmar sum en Pingjum nader te bespreken. Na een geanimeerde vergadering viel uit eindelijk het besluit, dat een commissie j. ju~_— - 4e week, juli 1910. Eduard Meyer zwom over de Zuiderzee. Hij begon om 8.25 uur te Staveren zijn zwemtocht en kwam in de beste wel stand om 3.30 uur te Enkhuizen aan. Het enthousiasme was geweldig. De afstand die zwemmende was af gelegd was naar schatting 21 km. De postboot doet er 1 uur en 10 min. over. Als bijzonder heid wordt nog meegedeeld, dat de zwemmer 6 kg. was afgenomen. 4 s ST S i'-s-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1