P.C. 1960 trok een record-aantal bezoekers Rusland speelt inzake de Kongo euvel spel J OlE r, IW» •w WWg Engeland begrijpt de tekenen des tijds De jeugd 1 PYT RAUL CASTRO TIJDELIJK OPVOLGER VAN ZIJN BROER? Na matig begin, schonk spel toch wel voldoening Joh. Zijlstra tot Koning uitgeroepen us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes le week augustus 1910 Paardenfokdag te Heeg aan bod 7 fg-w* a w VRIJDAG 5 AUGUSTUS 19<0 56e JAARGANG No. 61 De Jong’j Nieuwsblad Op de 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 In Engeland begrijpt men de tekenen des tijds beter dan in de vroegere kolo niën; ook de Amerikanen trouwens wil len in de strijd om het hart van de Afrikaanse en Aziatische volken vooral niet achterblijven. Dit proces zal in ver sterkte mate voortgang vinden nu in de Ver. Staten de beide grote partijen tegen elkaar op lijken te bieden in pro gressiviteit. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Zij hebben voorgesteld ’t ontwapenings- overleg, dat door hen schipbreuk heeft geleden, weer op te rakelen en een top conferentie te houden in het kader van de komende bijeenkomst van de assem blee der Ver. Naties. Chroestsjow zou dan dus op een voor de Amerikanen zeer ongelukkig moment naar New York komen en Washington voelt dan ook niets voor dit plan. Evenmin trouwens als voor een rood-Chinees plan voor een zóne zonder kernwapens in Azië en de Stille Oceaan. Het laat zich door deze loktonen niet verleiden. Van het verdere nieuws willen wij her inneren aan de verkiezingen in Noord- 13. 14. derde lijst komen 1-8 en 10-15. Wel weinigen zullen hebben verwacht, dat Schuil c.s. aan het gelegenheidspar- tuur Faber, Zijlstra, v. d. Meer zulk een Hoe koarter de flyt, hoe langer de dei. De volgende 16 parturen stonden op de lijst: 1. 2. 3. 15. 16. Bolswarils Nieuwsblad Drie communistische machthebbers, na melijk de Rus Chroestsjow, de Oost- Duitser Grotewohl en de Hongaar Ra dar, hebben te Kiew deze politiek be sproken. Doch ook het Vrije Europa zit niet stil. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland is bij De Gaulle geweest om de politieke organisatie van Europa een nieuwe stoot naar boven te geven nu Engeland zich vooreerst afzijdig houdt van de Zes van de Europese Eco nomische Gemeenschap, Engeland blijft in vele opzichten nog de traditionele ba nen bewandelen, hetgeen ook tot uiting kwam in de benoeming van een lid van het Hogerhuis, Lord Home, tot minister van buitenlandse zaken. Nu Amerika „politiek verlamd” lijkt, achten De Gaulle en Adenauer het nut tig met een nieuw Europees initiatief te komen. De Europese landen zijn echter geen van alle wereldmachten meer en in de Ver. Staten, die dat wèl zijn, is ieder vastbesloten, dat Amerika’s slag vaardigheid, in internationaal politiek opzicht, door de verkiezingsstrijd niet belemmerd mag worden. J. Faber, E. Zijlstra, J. v. d. Meer. J. Galerna, E. Rjjpma, F. Post. R. de Groot, 2E. Haima, R. van Wieren. G. Okkinga, E. Heeg, Sj. Tjeerde- ma. R. Hoekstra, A. Veldkamp, J. Tol- sma. J. Stavinga, A. Hiemstra, P. Brom mer (bijgeloot). P. Koopmans, Dr. Smedinga, Fr. Haanstra. H. Schuil, B. van Dijk, W. Vliet- stra. K. Jansen, Joh. Jansen, M. Sante ma. J. Sytsma, Joh. Zijlstra, D. van der Zee. A. Broersma, H. Searden, P. de Groot. J. Oostra, J. Searden, P. Brommer.zich al bij de nederlaag neergelegd, De gebeurtenissen in de Kongo hebben in de omringende landen veel onrust veroorzaakt; Londen heeft troepen naar Kenia gezon den en in Zuid,-Rhodesië hebben ernstige onlusten plaats gehad naar aanleiding van de wel bui tengewoon ongelukkige arrestatie van enkele nationalistische neger leiders. Traditiegetrouw was het ook nu met de 107e P.C. prachtig kaatsweer met een record aantal bezoekers. Honderden aanvragen om zitplaatsen moesten worden afgewezen. In de eerste omloop was het spel teleurstellend. De enige goede partij was die tussen de parturen K. Janen, Joh. Jansen, M. Santema en J. Sytsma, Joh. Zijlstra, D. van der Zee. Sensatie was er wel, want drie kansparturen sneuvelden in de eerste omloop tegen op papier zwakkere parturen, n.I. de parturen R. Hoekstra, R. Kuiper en K. Jansen (dit laatste partuur trouwens tegen een ander kanspar tuur). Later op de dag werd het spel geleidelijk beter en de drie laatste partijen brachten tevens veel spanning. De beide halve finales brachten alle hout aan de telegraaf, terwijl de eindstrijd werd beslist op de stand 5-4 6-6 met een hercules van Joh. Zijlstra, een finale met hoogstaand spel. Op zijn reis is Loemoemba overal goed ontvangen; de hartelijkheid, welke men hem in de Verenigd? Staten bewees, lok te zelfs een onofficieel Belgisch protest uit. De Amerikanen vergaten, dat Loe moemba gedreigd had de Russen te hulp te roepen en zijn sloegen geen acht op het feit, dat de Kongolese premier te New York een onderhoud met de Rus sische onderminister Koeznetsow had. Blijkbaar achten zij Loemoemba toch de man van de toekomst en zij weten trou wens dat de Russen op de loer liggen om Loemoemba direct tot martelaar te promoveren als diens gezag niet vol doende zou worden erkend. Loemoemba van zijn kant beseft hoe zeer zijn positie is versterkt en hij gaat door met het stellen van onmogelijke eisen, zoals een verzoek om Amerikaan se troepen iets waar de Ver. Staten nooit in zullen kunnen treden en het verlangen, dat er onmiddellijk troepen van de Ver. Naties naar de opstandige provincie Katanga zullen worden ge stuurd om de rebellie aldaar te onder drukken. Secretaris-Generaal Hammerskjöld, die in Brussel opmerkelijk koel deed tegen over de Belgen en hun wensen, kreeg in Leopoldstad het verwijt voor de voe ten geworpen, de politiek van de cen trale regering niet voldoende te steu nen. Moskou stemde daarmee in. De regering van Katanga voelt zich sterk door de economische betekenis van deze provincie, die voor de rest van de Kongo onontbeerlijk is en de Belgen we ten, dat de Kongo het moeilijk buiten de hulp van hun deskundigen zal kunnen stellen. Dat zijn voor deze partijen in ’t politieke spel dus pluspunten. Indien alle betrokkenen nu eens hun verstand lie ten spreken en niet handelden naar hun verlangen naar macht of prestige, zou men tot elkaar kunnen komen. Moge lijk zal de zeer benarde economische toe stand van de Kongo hen spoedig hiertoe dwingen. Doch het kan ook dan geheel anders lopen. Op het congres van de republikeinen heeft de progressieve vleugel volkomen gewonnen en met de politiek van de middenweg van Eisenhower heeft zelfs Nixon reeds in feite gebroken. Mocht Nixon in november winnen, dan zal de politiek van Eisenhower dus niet on veranderd worden voortgezet. P. Schuil, S. Olivier, H. Bultje. M. van der Weerd, C. Hoekstra, J. Pander. S. Bouwma, S. Sikkema, S. Faber. R. Kuiper, A. Rinia, F. de Vries. Galema c.s. waren niet opgewassen te gen Faber c.s. en kregen slechts een spel aan de hang. Partuur 4 bleef beneden zijn normale vorm, vooral Tjeerdema kon zijn draai niet vinden en moest het afleggen tegen de jeugd met dokter Haima. Op de stand 5-4 6-6 verraste Rienk de Groot met een ver opgeslagen bal Evert Heeg ach terin. Van partuur 6 moest Halbesma wegens een dinsdag opgelopen zware hersen schudding verstek laten gaan. Voor hem werd de jonge Brommer bijgeloot, wat voor Stavinga en Hiemstra een geduch te verzwakking was. Er scheen hier voor Hoekstra c.s. geen vuiltje aan de lucht, toen ze met 5 eersten om een spel kwa men voor te staan. Arp Hiemstra had maakt Dirk van der Zee er met een bo venslag een eind aan. Punten 62-56. In de partij tussen 6 en 8 slagen Stavin ga c.s. er niet in om hetzelfde kunst stukje van de eerste omloop te herha len. Schuil c.s. waren hier duidelijk de meerderen. Na een 0-4 achterstand komt er bij partuur 6 een kleine opleving. Op 4-0 6-6 mist Schuil het perk en op 1-4 Korea, waar de tegenstanders van de verdreven president Rhee een grote overwinning hebben behaald, maar waar vermoedelijk weinig veranderen zal; aan Italië, waar Fanfani een noodkabinet vormde, dat vermoedelijk na de komen de Olympische Spelen spoedig weer val len zal, en tenslotte aan Cyprus, waar de gematigde partij van Aartsbisschop Makarios een grote verkiezingszege in de wacht sleepte. Mogelijk zal voor deze Britse kolonie, die over enkele weken onafhankelijk wordt, nu eindelijk een rustige tijd aanbreken en dit zou dan een van de weinige licht punten zijn in het beeld van de huidige politiek. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De kwestie-Kongo vormt nog steeds het voornaamste probleem van de inter- nationale politiek en men kan zeggen, dat dit probleem steeds nijpender wordt. Alle betrokken partijen trachten in het buitenland het goed recht van hun zaak te bepleiten. De Russen spelen ook wat de Kongo betreft, hun euvel spel in de koude oorlog en zjj hebben opnieuw gedreigd te zullen ingrijpen als de „agressie” voortduurt. Secretaris-Generaal Hammerskjöld van de Ver. Naties ziet zich voor het zo veelste haast onoverkomelijke probleem van zijn carrière gesteld. Premier Loe moemba van de Kongo heeft het er op gewaagd zjjn land, ondanks de uiterst precaire situatie, te verlaten en hij heeft goed gegokt, want tijdens zijn afwezig heid heeft geen politicus het gewaagd hem als premier vervallen te verklaren om zijn zetel in te nemen. tweede lijst komen de parturen: 1-3, 6-8, 10-11 en 13-15. Een zeer spannende, doch niet erg hoog staande partij spelen de nummers 1 en 3. Tot spellen gelijk wordt beurtelings het eerst behaald. Faber c.s. lopen dan uit tot 4-2. Op 4-2 6-6 mist dan Faber het perk, wat de Groot hem nadoet op 3-4 6-6. De Groot c.s. geven het nog niet op en de stand wordt 5 eersten gelijk, als Zijlstra op 5-3 6-6 en 5-4 6-6 in het perk in gebreke blijft. Tenslotte komt alles aan de hang. Rienk de Groot mist dan jammerlijk ’t perk. Beide partijen hadden 70 punten. Ook in de partij tussen 10 en 11 zat de nodige spanning. Het 2de klas par tuur Boersma bezorgde de latere prijs winnaars handen vol werk. Vooral Henk Searden was prachtig op dreef. Hij plaatste in deze partij 7 bovenslagen. Ook Piet de Groot deed zowel in het perk als aan de opslag goed werk. De winst van Sytsma c.s. kwam van Broer sma, die aan de 1ste opslag duidelijk de mindere was van Sytsma. Deze schenen met een 3-0 voorsprong royaal te zullen winnen, maar toen begonnen Seerden en de Groot flink van zich af te slaan. Het werd 3-2. Sytsma bracht de voor sprong weer op een spel door op 3-2 6-2 afdoende te retourneren. De stand werd 2 spel gelijk, door kwaad bovenslaan van Van der Zee op 4-2 6-6 en niet passeren van de kaats op 4-3 2-6. Het beslissend eerst is dan voor partuur 10. Op 4-4 6-6 plaatst Sytsma een zitbal en op 5-4 6-4 De aandacht wordt er o volgens de politieverordening Nixon zou, als hij tot president gekozen zou worden, als vice- president naast zich krijgen Ga- bot Lodge, de felle bestrijder van de Russen in de Ver. Naties, die onlangs nog, tijdens het debat in de Veiligheidsraad over het neer schieten van het Amerikaanse vliegtuig van het type RB-47, de Sowjet-Unle krachtig van repliek diende. De Russen maken overi gens ten volle gebruik van een ze kere impasse, waarin Amerika zich door de verkiezingsstrijd be vindt. maar Joh. Stavinga gaf geen krimp. Ge holpen door een paar missers van Hoek stra leefden ook zijn maten weer wat op. Het werd 5 eersten gelijk. Sterke op slag van Stavinga zorgde voor 6-0 in het beslissende eerst. Door een boven slag van Veldkamp werd het 6-2, een tweede uit een trik-trak 6-4, alles kwam aan de hang toen Hoekstra voor de kaats keerde. Op die stand viel Hoekstra’s fel opgeslagen bal juist buiten de lijnen. Schuil c.s. namen op partuur Koopmans een duidelijke revanche op de nederlaag op de P.C. 1959. Het werd een 6-1 over winning. De overwinning was echter ge flatteerd. Driemaal ging op 6-6 het eerst voor Koopmans c.s. verloren. Op 1-3 6-6 en 1-4 6-6 miste Koopmans het perk. Een goede partij speelden de parturen 9 en 10, met Sytsma c.s. steeds iets in de meerderheid. Op 4-3 6-6 doet Zijlstra een mooie haal door de kaats te passe ren. Op 5-3 6-4 verzuimt Van der Zee de winst veilig te stellen, door kwaad uit te slaan. Op de stand 5-4 6-6 ech ter heeft Sytsma succes bjj Santema met een ver opgeslagen bal. De partij tussen 11 en 12 heeft niet veel om het lijf. Broersma c.s. vormen be slist het betere trio en winnen als bij de stand gauw beslist. De perkmakkers van Van der Weerd falen volkomen. Vooral van terecht, g.g passeert Hiemstra de kaats. Dit is echter hun laatste succes. Op 2-4 4-6 1 slaagt Brommer er niet in de kaats te passeren. Op 5-2 6-6 doet Van Dijk dit echter wel. In de laatste partij van de tweede om loop schieten P. Schuil c.s. in alle op zichten iets te kort om succes te boeken tegen Bouwma c.s. Na een 1-3 achter stand zorgt Schuil met een zitbal, dat het gat niet te groot wordt, maar met een bovenslag op 3-2 6-6 brengt Sake Faber het verschil weer op een spel. Met een buitenslag van Bouwma op 4-2 6-6 komen Schuil c.s. nog een keer langs zij, maar de winst gaat toch naar het betere trio. Op 4-3 6-4 passeert Faber de kaats en op 5-3 6-4 plaatst Bouw ma een zitbal. 7p gevestigd, dat dening te Bols ward, iedere stier voorzien moet zijn van een knieband of neusring en door twee personen moet worden geleid. Bolsward vierde feest. Het was er vol, ei-vol. Aeolus en Pluvius waren goed gezind. Er biedt zich aan een flink, sterk, net persoon, oud 23 jaar, thans werkzaam in de alcohol. Te Bolsward zal zich weer een derde geneesheer vestigen. Er is bericht ont vangen, dat de heer S. Andela, thans arts te Wijk bij Duurstede, zich alhier gaat vestigen. De aanvoer op de jaarlijkse paardemarkt bedroeg 100 stuks. Dagelijks vers verkrijgbaar boterkoeken en heerlijke duimpjes, S. I. Faber, Gr. Markt, Bolsward. Zij die hun volk regeren Soms wel met wijs beleid Zijn meest bedaagde heren Uit een verleden tijd Zulken, door lange ervaring In de practijk gerijpt Als een boom met menig jaarring Wiens wortel diep ingrijpt Kunnen heel nuttig wezen Ze slaan zelden op hol Hun ster staat hoog gerezen Ze zitten in hun rol AMBACHTSHEER RIJDT DOOR HET STICHT Ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van Rijssenburg in Utrecht - dat in 1810 in een keet door de heer Oosthuyse werd gesticht - vond van daag een diligencerit van Utrecht door de Stichtse heuvelrug plaats. De vrolijke inzittenden van het voertuig - gekleed in costumes uit de Napoleontische tijd stelden het echtpaar Oosthuyse met zijn kinderen voor Op de joto: Het vertrek uit Utrecht Pander brengt er niets van terecht. Meindert moet dan ook lijdelijk toezien, hoe zijn partuur met slechts een eerst aan de hang wordt afgevoerd. Ook met het sterke partuur 16 zit het muurvast, terwijl Bouwma c.s. weinig fouten maken, met het gevolg, dat par tuur 15 uitloopt tot 5 eersten om een spel. Door de perkplaats van De Vries in te nemen tracht de koning van 1959 Kuiper, het getij nog te doen keren. Door een zitbal van Kuiper op 2-5 6-4 wordt de achterstand wel verkleind, maar het einde komt op 3-5 6-6, als de opslagbal van Bouwma het Makkumer perkduo te machtig is. Hiermee is dan het derde kanspartuur gesneuveld. Op de Ze zitten almaar vaster Soms op hun dierbre stoel Ze hebben, ’t is geen laster Een meerwaardigheidsgevoel Tijd van heen gaan gekomen Zij willen er niet aan Word ik het lang ontnomen ‘t Zal niet blijven bestaan Al zijn ze ook de tachtig Behoorlijk gepasseerd Ze maken zich indachtig Ik doe nooit een ding verkeerd Kiezers die ook vaak menen Jeugd niet te vroeg aan bod Die moeten zich eerst trainen En dit gaat meest niet vlot Ze zijn te heet gebakerd Schieten te vlug hun peil Ouderen, houd toch wakend Een oogje in het zeil Als iemand zich vast vestigt In ’t politieke huis Laat ze wachten tot zestig Kiezers, bepaal uw keus Nu gaan de Amerikanen Bij 't kiezen van hun chef Dit keer in nieuwe banen Zij hebben het besef Die Kennedy en Nixon Al zijn ze beiden jong Ze zullen het wel fiksen Gun ze de hoge sprong Die geste is te prijzen Jongeren de eerste keur Laten zij straks bewijzen Wij stellen niet teleur De paardenfokvereniging „Sneek en om streken” luistert de feestweek te Heeg woensdag 10 augustus op door haar fok- dag aldaar te houden van Bovenlandse warmbloedpaarden. Enkele divisies viervoeters zullen het waterrijke dorp binnenstromen. Trom petter en klaroengeschal zal dit grote gebeuren aankondigen, terwijl de lande lijke rtjverenigingen uit de Zuidwesthoek haar leden zal zenden voor het houden “van streekwedstrijden. De aangifte der morgenkeuringen is zeer groot, terwijl namiddags een non-stop- paardenshow, groter dan ooit in de Z.- kesthoek is gehouden, zal worden afge draaid. Fokmerries en ruiterpaarden voor de concourswagen, springen L.R.vereniging dubbelspannen luchtwagen en ter op luistering voorrijden van het Nederlands kampioenstuigpaard „Alfred” met zijn stalgenoten Ulex, Vrusco en Hans. De heer Van Dijk van Emmeloord komt met 3 enkel-spannen, 2 dubbelspannen en tot slot van de middag met een 4-span voor de Mail-coach waarop gezeten 10 dames in Fries costuum. Deze Friese dames zullen ter opluiste ring enige volksdansjes uitvoeren. Hwat bat Qabe Skroar In diplomatieke kringen wordt aangenomen, dat premier Fidel Castro wegens ziekte het bewind tijdelijk zal overdragen aan zijn broer Raul Castro, minister van defensie. Raul Castro is inmiddels in Havanna teruggekeerd van een reis door Rusland en andere communistische landen en de V.A.R. Foto: Raul Castro en zijn echtgenote Vilma, na aankomst op- het Cubaanse vliegveld Rancho Boyeros i gjK U4 - jw

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1