Alom verscherping koude oorlog Plan ingediend bij 3 Prov. besturen het Noorden voor 1 De situatie in de Kongo steeds ingewikkeld meer Een hoopvol rapport üs hjoed p p to sizzen I «7 1 Vandalisme aantal voorzieningen op eigen kracht verder Na Gouden filmpjes 1 Dr. C. de Jager benoemd tot hoog leraar Orgelconcert STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 12 AUGUSTUS I960 56e JAARGANG No. 63 VOOR DE ZITTING Het keurkorps PYT heer J. de Jager, die ook 2e week aug. 1910 het Noorden des lands” is een Better in geastige dwaes, dan in dwaze geastichheit. Toch kan hij zich er op beroemen, dat hij enkel door te dreigen met geweld, erin is geslaagd, het binnentrekken van de troepen van de Ver. Naties, op te hou den. Vorige week dinsdag maakte secretaris- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Clement van Maasdijk, de eerste Neder landse vlieger verongelukt. s n Een ontwikkeld jongmens, 23 jaar, vrij van militie, bekend met correctie- en an dere werkzaamheden, goed verslaggever, wenst zich te veranderen. Vig indt licht Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Inderdaad is de verscherping van de koude oorlog overal te merken; dit bleek ook uit een nota die Chroestsjow over de RB-47 tot Engeland richtte en uit een begeleidende scherpe brief aan Macmil lan. Opvallend is het overigens, welk een geringe rol de problemen van Europa in deze strijd tussen Oost en West spelen; het geharrewar over Berlijn is nog een der voornaamste. De besprekingen tus sen De Gaulle en Adenauer te Parijs en tussen Adenauer en Macmillan te Bonn hadden tot doel, Euoropa een meer ac tieve en eenstemmige partij te doen bla zen in het wereldconcert. Maar zoiets bereikt men niet door besprekingen. De enige werkelijk grote mogendheden zijn nu eenmaal de Ver. Staten en Rusland en deze beide landen dingen naar de gunst van de opkomende jonge staten in de vroegere koloniale gebieden. Het belangrijkste vraagstuk is op dit moment natuurlijk dat van de Kongo. Terwijl de binnenlandse situatie in dit ongelukkige land allesbehalve is verbe terd en er strijd tussen stammen, anar chie en werkloosheid blijven heersen is de Kongo een speelbal geworden in het internationale politieke spel. Boze en goede geesten spelen in dit spel een rol en het is niet altijd te zeggen wie pre cies de boze en wie de goede geesten zijn. Aan Kongolese zijde zijn de hoofd rolspelers: Loemoemba, de premier van de centrale regering, die op zijn lange buitenlandse reis met redelijk succes goodwill heeft trachten te winnen en Tsjombe, de premier thans president van de afgescheiden provincie Ka tanga. Deze laatste is vergeefs blijven streven naar internationale er kenning. Zjjn missles naar Euro pa en Amerika heibben weinig of geen succes gehad en de medede ling van een zijner Belgische ad viseurs, dat or een statenbond zou worden gevormd van Katanga met Tanganjiko en Roeanda-Oeroendi, bleek op niets te berusten. Boven, dien heeft Tsjombe met aanmer kelijke binnenlandse tegenstand te kampen. De belangstelling voor de orgelconcer ten, die door de Stichting Orgelcentrum in de Martinikerk worden gegeven, is nog steeds groeiende. Dinsdagavond was het weer de welbekende organist Feike Asma, die de vele honderden muziek liefhebbers met zijn prachtig spel mocht boeien. Het ook nu weer veelzijdige programma had als oorzaak, dat op uitnodiging van de Stichting een 40-tal orgelwerken werd ontvangen en vandaar dat dit program ma dus heterogeen werd samengesteld. Componisten van verschillende nationa liteiten gaven aan deze uitvoering een zeer apart cachet. Het programma werd geopend met een Trio van Jan Zwart, hetwelk een zeer goede indruk maakte. Van J. S. Bach werd gespeeld het mooie Praeludium A Fuga in G-dur. Prachtig doorzichtig was Sonate in b minor, een Trio van de En gelse componist John Stanley. Toccata und Fuga van Max Reger was een werk met geweldige climax. In Alle gretto en Scherzo, resp. van A. Guil- mant en Ch. M. Widor, was een zeer mooie klank waar te nemen. Berusting in de ware zin des woords was Andante van S. Landman, gevolgd door Carillon van S. de Lange. Als groot contrast hierop een modern Frans werk van Jean Langlais: Accla mations. Als klank te beoordelen viel hier veel te waarderen. Besloten werd met de Koraalfinale van de organist zelf, waarin de grote capa citeiten van deze populaire musicus ten volle aan de dag traden. Al met al een programma, waarvan zeer veel is genoten en we zien al weer uit naar de volgende concerten, die nog in deze serie worden georganiseerd. Dahomey, Niger, Opper-Volta en de Ivoorkust, werden onafhanke lijk, doch bleven deel uitmaken van de Franse gemeenschap; van haat tegen het vroegere moeder, land is geen sprake. OVERSTROMINGEN IN POLEN Een beeld van de overstromingen in Polen: met behulp van een amjibie- voertuig worden de bewoners van het dorpje Zdelona Kepa met hun bezittin gen geëvacueerd In een boodschap tot het Amerikaanse Congres, dat voor een korte zitting weer bijeen is gekomen, heeft apresident Eisenhower maandag gewezen op de vecht lust van de communistische staten, die de laatste tijd zeer is toegenomen. Eisen hower herinnerde onder meer aan het neerschieten van de Amerikaanse RB-47- straalbommenwerper door de Russen en wees op de situatie op Cuba en in de Kongo. De president zei, dat Amerika nog altijd de militair sterkste mogendheid ter wereld is, maar toch bereidde hjj het Congres er op voor, dat hij eventueel aanvullende defensiekredieten zou vragen. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Grote galavoorstelling van C. Welte’s Kinematograph (Theater van levende fo- tographieën, naturel gekleurd) Getoond worden o.a.; Schoonmoeder leert paard rijden uitbundig lachsucces). Zo mijn tante wielen had (lachen), zuster Auge- lita (gekleurd drama). De begrafenis plechtigheid van koning Edward VIII van Engeland. Ie Rang 50 ct., 2e rang 30 ct., 3e rang 20 ct. Tegenover de Belgen, die thans zeer verbitterd zijn, kunnen ande re koloniale mogendheden met voldoening op de gebeurtenissen van de laatste dagen terugzien. Enkele Franse koloniën, nameljjk Het Hanzefeest te Bolsward had een ba tig saldo van f 260,74. Spanningen in de strafgevangenis te Leeuwarden. Marechaussee ter assistentie ingeroepen. generaal Hammerskjoeld van de Ver. Naties, die als regisseur het Kongolese drama in goede banen tracht te leiden, bekend, dat de militairen van de Ver. Naties zaterdag daarop naar Katanga zouden gaan. Tsjombe heeft toen weten te bewerkstelligen, dat dit niet door ging. Tot woede uiteraard van Loe moemba en ook van de Russen, die zich als kampioenen van de rechtvaardigheid willen voordoen. Hammarskjoeld, die toen in de Kongo was, keerde ijlings naar zijn standplaats te New York terug en na enig uitstel kwam maandag de Veiligheidsraad bij een om de zaak te bespreken. Na ein deloze deliberaties werd een resolutie Ceylon en Tunesië aangenomen, waarin België werd gemaand, or middellijk zijn troepen uit de Kongo terug te trekken en waarin bovendien gezegd werd, dat de bezetting van Katanga noodzakelijk is om de vorige besluiten van de Raad volledig te doen uitvoeren. Dit zou ech ter géén inmenging in de interne con flicten in de Kongo mogen betekenen. Een veel fellere Russische resolutie werd niet in stemming gebracht. In de Afri- kaans-Aziatische landen is men kenne lijk niet gediend van de Russische agi tatie. De gematigde Kongolese minister van buitenlandse zaken, Bomboko, liet dit te New York ook aan de Russen blijken. Loemoemba, die op zijn reis de steun van Tunesië, Guinea, Ghana, Liberië en Togo heeft gekregen, zoekt het overigens na zijn terugkeer wél in agitatie van de kwalijkste soort. Hiertoe is hij ken nelijk meer in staat dan tot de oplos sing van de nijpende economische en so ciale problemen van de Kongo. Men moet de berichten over een gemeen schappelijk Afrikaans opperbevel en al de dreigende plannen van Loemoemba echter niet al te zeer au serieux nemen. Aan de andere kant moet men echter ook niet de betekenis overschaten van de separatistische bewegingen, die ook in andere delen van de Kongo haar kop opsteken. Zij zijn er vooral een teken van, hoe weinig de Kongo op weg is een moderne eenheidsstaat te worden. Voor zover het er thans naar uitziet, zal de Kongo op de moeizame weg naar dat doel meer geleid worden door de Ver. Naties en onbaatzuchtige Europese deskundigen, dan door politici van het genre Loemoemba. De Engelsen zijn vergenoegd omdat de conferentie te Londen over Niassaland met succes bekroond werd. Er zal een zwarte meerderheid in het parlement van dit gebied komen, terwijl de inheem sen grote invloed zullen krijgen in de regering Banda, ue nationalistische leider uit Niassaland, heeft echter niet ten volle zijn zin gekregen, o.a. niet betreeffende zijn eis voor algemeen kiesrecht. Niassaland is echter maar een klein en betrekkelijk onbelangrijk land. En over de pijnlijke vraag of het gebied met Rhodesië in een federatie moet blijven, is te Londen niet gesproken. Ook buiten de Kongo liggen mogelijke brandhaarden en men zou te optimis tisch zijn als men zei, dat rampzalige ontwikkelingen, zoals die in de voorma lige Belgische Kongo, nooit elders in Afrika zullen kunnen plaats hebben. Dag Hammerskjoeld, de secretaris-generaal van de V-N. (rechts) in gesprek met de drie Kongolese afgevaardigden door de vergadering van de veiligheids raad waarop de situatie in Kongo zal worden besproken. Vd.n.r. Maurice Im- pollo, Anloine Gizenga en Rehmy Nwamba Gaat men naar de oorzaken vragen Voorst geldt het in alle lagen Jongeren hebben, soms benijd Een teveel aanvrije tijd De vakanties van acht weken Gaan lamlendigheid aankweken Alles verveelt op den duur En dan lokt het avontuur ’t Mag een afdoend middel heten Laat ze werken, laat ze zweten Da’s veel beter in practijk Dan ’t vonnis: voorwaardelijk Mogelijk dat dan de vandalen Later er de winst van halen Harde heren met de knoet Zijn voor lanterflanters goed In het rapport wordt aldus vat de Frie se Koerier een en ander samen, een schets gegeven van de omstandigheden die de ontwikkeling hebben belemmerd om er daarna de aandacht op te vestigen, dat na de oorlog de industriële groei in een aantal oude en nieuwe centra zeer be vredigd is geweest, waarbij vooral in Drachten, Emmen en Delfzijl is geble ken, dat de fundamentele mogelijkheden voor snelle expansie in het noorden stel lig voorhanden zijn. Doch deze groei is nog van onvoldoende omvang en er doen zich nog belemme- rigen voor, die alleen historisch kunnen worden verklaard. Deze historische verklaring neemt haar uitgangspunt bij de excentrische ligging, die de vorige eeuw een duidelijke hinder paal voor de economische ontplooiing heeft gevormd. Dit werd geaccentueerd door de slechte verbindingen. De daardoor ontstane ach- sterstand in de bedrijvigheid leidde tot een te geringe aandacht voor de over heidsinvesteringen in de ruimste zin des woords. Daar kwam nog bij dat het snel expan derende bedrijfsleven in het westen on voldoende aandacht had voor de poten tiële zakenrelaties in het noorden. Ka pitaal, dat voor industrialisatie had kun nen worden gebruikt, vloeide uit het noorden vaak af naar elders. Hieruit blijkt het gevaar, dat wie een maal enigszins achter ligt, verder achter op raakt, met als correlaat daarvan een onharmonische spreiding van investerin gen over het land. Het gebied bleef overwegend agrarisch georiënteerd. Door toenemende mechani satie en rationalisatie nam echter na de oorlog de werkgelegenheid af. De daardoor ontstane werkloosheid werd in het noorden niet door industriële ex pansie opgevangen, omdat het historich ontstane klimaat voor industrievestiging niet voldoende gunstig was. Er vormde zich hier dan ook een toene mende structuurwerkloosheid, die in 1956 32 procent, in 1957 33 procent, in 1958 45 procent en in 1959 zelfs 48 procent bedroeg. In 1959 leefde in het noorden naast 11 procent van de mannelijke beroepsbevol king niet minder dan 34 procent van de werklozen Die werkloosheid drukt uiteraard ’t toch al te lage gemiddelde inkomen, waardoor de middenstand en de verzorgende be drijven verder worden benadeeeld, met alle gevolgen van dien. De bevolkings- structuur is aan vergrijzing onderhevig, Onder de titel „De toekomst van het Noorden des lands” is aan de drie noorde lijke provinciale bestuurscolleges een concept-ontwikkelingsplan voor de periode I960 —1980 aangeboden, aldus weten ons de provinciale dagbladen te vertellen. In de komende weken zullen de besprekingen over dit rapport beginnen. Deze zul len hierin moeten uitmonden, dat men er gezamenlijk achter gaat staan en pro beert de Rijksregering er van te overtuigen, dat de in het plan vervatte voorstellen zo snel mogelijk moeten worden verwezenlijkt en dat het daarover benodigde geld dan ook op afel komt. Om dit te bereiken, begint het rapport dan ook aldus: „De ontwikkeling der drie noordelijke provinciën is tot nu toe geringer geweest dan zij had kunnen zijn. De economische, sociale en culturele mogelijkheden van dit gebied zijn aanzienlijk en doen als geheel niet onder voor die van overig Neder land. Het is aan verschillende factoren te wijten, dat deze mogelijkheden niet ten volle zijn gerealiseerd, daarmee wordt uiteraard schade toegebracht aan het noor den des lands, maar tevens aan de nationale samenleving als geheel. Zij zou zich sneller en vooral ook evenwichtiger ontwikkelen, wanneer de remmende factoren in de betrokken streken werden weggenomen.” Dr. C. de Jager, een zoon van het oud- hoofd der openbare school te Zurich, de heer J. de Jager, die ook in Zurich en Witmarsum lezingen heeft gehouden over de sterrenkunde enz., is benoemd tot gewoon hoogleraar in de astrofysica aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dr. de Jager werd 29 april 1921 te Den Burg op Texel geboren. Hij genoot zijn middelbaar onderwijs aan het Lyceum te Soerabaja, studeerde wis- en natuur kunde te Utrecht en deed in 1945 zijn doctoraal examen. In 1952 promoveerde hij op de disser tatie: „The hydrogen spectrum of the sun.” Sedert 1946 was Dr. de Jager ver bonden aan de Utrechtse Sterrenwacht, sinds 1957 als lector-fysische problemen, onder anderen het onderzoek van de zon, de spectrocopie en fotometrie van de ster ren en onderzoek van de meteoren. Op veel internationale congressen en as- tromistische bijeenkomsten hield hij le zingen. Hij is deskundige op het nieuwe terrein van het ruimteonderzoek. Dr. de Jager schreef het boek „De ont wikkeling der sterren en planeten”. Van zijn hand verschenen voorts vele artikelen, o.a. in „Hemel en dampkring”. Jongens van een jaar of zestien Laten telkens met „succes” zien Hoe men een inbraakje pleegt Of een winkellade leegt Benden soms van meer dan twinti. Soort, zoekt soort, vanzelf hij vim Zonder moeite een kameraad Die ook rondslentert op straat Zo leert men de fijne kneepjes Van het vak, eerst kleine greepjes Lukt dit, dan een flinke buit Fijn een avondje saam uit Hwat hat (gabe Skroar tengevolge van een onevenredig vertrek- overschot, terwijl dorpen in hun bestaan worden bedreigd. De sociale en culturele situatie ondergaan er de negatieve invloed van. Scholen heb ben te weinig leerlingen, er worden geen nieuwe woningen meer gebouwd, terwijl het aantal krotwoningen reeds onevenre dig groot is. Hoewel ook een aantal tegenkrachten aan het werk is, hebben de negatief gerichte factoren, waaronder voor de erfenis van het verleden, het tot nog toe gewonnen. Het gemiddelde inkomen per inwoner is in het noorden niet alleen lager dan het Nederlandse gemiddelde, maar het ver schil blijft toenemen. In 1950 bedroeg het 10 procent, in 1955 reeds 17 procent. Dit proces moet gestuit worden. De vicieuze cirkels kunnen echter wel doorbroken worden. Dit wordt duide lijk bewezen, door de nieuwe bloei die zich na de oorlog in het aantal plaatsen heeft voorgedaan. Er is dan ook geen sprake van, dat de noordelijke provincies natuurlijkerwijze een lager welvaartspeil en een hogere werkloosheid zouden moeten vertonen dan overig Nederlaod. De excentrische ligging, die vroeger een nadeel was, kan door het moderne ver keer gemakkelijk worden overwonnen, mits voldoende verbindingen aanwezig zijn. Bovendien versterkt de toenemende con currentie in de a.s. Euromarkt de nood zaak, te waken tegen dode hoeken in de Nederlandse economie. De thans aanwezige expansie van het noorden is nog te verspreid en te aar zelend om zonder meer tot een cumula tieve expansie te leiden en de nog be staande achterstanden te overwinnen. Zij kan echter worden gestimuleerd als men bereid is, de daarvoor nodige in vesteringen, met name in de infrastruc tuur in ruime zin, te verrichten. Deze mogen in geen geval worden ge zien als een vorm van „hulp” waarmee de „nood” in een „achtergebleven ge bied” wordt „gelenigd”. Uit de beschrijving van het proces, dat tot de vertraagde ontwikkeling heeft ge leid, volgt, dat een aantal betrekkelijk beperkte voorzieningen ertoe kan leiden, dat de expansie op eigen kracht wordt aangewakkerd. Deze voorzieningen kunnen leiden tot een versnelde industrialisatie, het stoppen van schadelijke migratie, een toenemende welvaart en tot een juist gebruik van de in deze gebieden aanwezig productieve reserve. Het keurkorps van de Brave Henken Dat een dichter ons kwam schenken Zal wel uitgestorven zijn Want er blijkt, op elk terrein Het geslacht der criminelen Herrieschoppen, plagen, stelen Breidt zich thans geweldig uit En de groei kan niet gestuit Volgens politierapporten Die wel geloofd moet worden Wast het jaarlijks tal, bekend Zo’n vijf en twintig procent. L. W'’ 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1