De /Tijdgenoten’, nog meer de entourage van Bolswards expositie, vinden veel waardering Nog enige interessante grepen uit de enquête M van min Chr. Muziekvereniging „Oranje Boisward werd marskampioen Friesland il llll Ivf r hap Fan de Martinytoer dêrby, yn TJ. de J. Geweldige belangstelling voor le Friese Autocross Hammerskjöld F! STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Zilveren filmpjes Tentoonstelling „Micro-Nautrica” in Sneek DINSDAG 16 AUGUSTUS I960 56e JAARGANG No. 64 r MET VAKANTIE aan pas - verlenen 99 PIET k” om, het oplopen fabriken yn Uden, Gemert, Vechel O. Postma op Oldjddoos- In sulveren hammer kin in izeren doar iepen brekke Verichijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Boisward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IS Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) n to hwer’t neat oan untbriek. 's Werelds hoogste brandweerman Moet steeds waakzaam blijven Want onder zijn jongens kan Het nooit haast zonder kijven. Ook, gescheiden door een muur Doe ’t nu hier, dan daar, blijk, Jongens spelen graag met vuur En dat is gevaarlijk. Licht ontvlambaar materiaal Zit er veel verborgen; Heus, wij weten 't allemaal Zoiets baart elk zorgen. Eén klein vonkje - doet het vaak, Komt de wind van buiten Het groeit aan tot een fel geblaak, Nergens meer te stuiten. Twee keer reeds zou zulk een ramp De beschaving breken. Bloed - vuur - honger en rookdamp Beangstigend teken. Het dient daarom een nieuwe haard In de kiem te smoren; Met een derde brand is de aard Reddeloos verloren. Ook vandaag - de dreiging schuilt Kongo en Katanga - Wie weet waar het meer nog smeult Het is van groot belang, ja, Trap de wilde vonken uit; Weg, die ze aanporden. Anders kan men zon,der kruit Straks geen baas meer worden. Hammerskjoeld - de brandweerman Is er druk mee bezig, Waar hij assisteren kan, Dadelijk aanwezig. Hulde deze wakkere Zweed, Allen - blanken, bruinen, Sta mee in ’t gelid gereed, Help zijn plannen steunen. t Bolswards Nieuwsblad hat de goede kar dien yn ’.en en wolstan, fleurige hüshal- 1 en düd- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie wijl de tweede f 300,en oordeling greate lopathyske ynrjochting mei in bifol- :atroan fan in stikmannich kij, :e skoallen en alles, hwat dêr- I Het is een boeiende bezigheid te snuffelen in de stapels equêteformulieren, die dagelijks binnen komen en waarin een oordeel wordt uitgesproken over hetgeen Boisward in de jaarlijkse tentoonstelling ditmaal biedt. Gaven we een vorige maal van de bezoekers en de voorkeur die men had we in de gelegenheid ook iets door te geven lijk kunnen we A» I Wommels werd met 68 punten van deze wed- plaatselijk mu lle korpsen on danks het feit, dat het uitkwam met gedeelte der leden op een en met uitstekende muzikale uitvoering een Hwat hat (jabe Skroar us hjoed p to sizzen in boerke mei in pypke oan, yn smoarge wurkersklean, sutrich, gruzich, mar alia, hja hiene der seis gjin euvel moed yn en libben dêr, ta us forwunde- ring, hjit fleurich op los. Hoe ’t it allegearre komme soe en hwat er foar takomst wêze soe foar de talrike bern, dêr waerd doe jit net om tocht. Hja fregen net folie fan it libben en en har bidriuwke levere it ien en oar op, dêr’t hja greatendiels fan ieten en dron ken. Masinen wiene der net, arbeidslean joech men net ut en de bosk levere by nou en dan genóch hout om hjir en dêr in hok to biprutsen of yn in hoekje fan ’s skuorre in plak to meitsjen foar hwat bargeguod of in pear bistjes. Dat selde Braban seach ik nou wer. It wie in doarp mei suver agraryske bifol- king, allinnich in suvelfabryk fan goed 10 miljoen kilo molke wie de iennichste foarm fan yndustry. It lyts grounbisit wie bleaun, fierwei de measte bidriuwen hiene net mear as 10 ha. inkelden wiene hwat greater, frij- hwat wiene lytser. Fan de aide suterige spultsjes wie neat mear oer. Ik telde yn en om it doarp mear as 80 moaije nije huzen en pleatsen. Dêr stie in moderne, nije tsjerke, sa great as de Roomske tsjerke fan Boalsert, in hyper moderne famkesskoalle mei tsien lear- krêften, in jongesskoalle mei 8, in V.G. L.O. skoalle mei 3, in hushaldskoalle mei 5 en in in tünbouskoalle mei 3, fêste leararen. Jit nij yn ’e ferve stie der in prachtich forienigingsgebou, dêr’t de Doele foer koe en In pracht seal, mei foayer, in lytse seal foar bistjürsgearkomsten, in filmkabine, in aparte dounsvlier, alles tip-top. It doarp seis wie net great, ik skat it op in bifolking fan sa’n 1200 ynwenners, mar hwat dêrby hearde oan pleatskes en pleatsen wie it mear as 3000. Ik ha dêr al in deimannich mei omroun, nou ’t ik wer yn it heitelan werom bin. Dat wie nou it earme Braban, mei min ne sangroun, mei efterlike boerkes, de ütsprutsen rimboe. It lan, dêr’t eltse ekonoom fan sei, dat men winlik de hiele boel opbranne moast om der in stikmannich greate bidriuwen mei deskundige minsken, foar yn it plak to setten. En sjoch nou, hwat it libben us sjen lit. De lytse bidriuwen binne bleaun, de streek is mei hannen omkeard, de lju binne wol mei de tiid meigien, mar haw- we har eigen patroan bihalden. It is in een overzicht over de herkomst bepaalde kunstenaars, thans zijn de meer in ’t algemeen uitgesproken oordelen die soms zeer leerzaam zijn. ramen, een klacht, die nog al veel voor komt, ook betreffende het kunstlicht. Het w'erk van Paul Citroen en Jan van Heel, die beide met tal van doeken zijn vertegenwoordigd (ditzelfde geldt trou wens ook voor dat van Bob Bruys) over heersen volgens een Bolswardse inzender dusdanig, dat het andere werk hierdoor wat in de verdrukking komt. Artzenius „Strand van Domburg” nog al hoog over de schouw geplaatst vindt iemand uit Groningen zeer terecht min der gelukkig opgehangen. Ook plaatsing van de schilderijen boven de ballustrade in de vierschaar is volgens de ingevulde enquêteformulieren niet fraai. Er zijn er die de opstelling en aanpas sing aan het gebouw te zeerste bewon deren. Anderen vinden deze maar zo-zo. Waarom de opstelling niet op te dragen aan een bevoegde, erkende museumcon servator? vraagt iemand, die vermoede lijk niet weet, dat de expositie juist door zeer deskundigen, n.l. de Ned. Kunst stichting werd samengesteld, een organi satie die al een ruim 300 tentoonstellin gen heeft verzorgd. Soms wordt dit wat samenstelling be treft de klacht geuit dat de tentoonstel ling te veel stilleven bevat. Veel klachten komen er over de opstel ling van de schilderijen in de boven gang, waar het moeilijk is voldoende af stand te nemen (en de belichting te wensen overlaat). ter zou doen, dan deze. Een inzender j van 51 jaar„ wiens voorkeur uitgaat naar' de traditionele schilderkunst van Arntre. nius en Verweij, vindt prompt, dat de verschillende moderne kunstschilders niet passen in dit milieu, een mening die in tal van bewoordingen wordt herhaald, maar zoals we reeas zagen ook wel be strijding ontmoet. Iemand uit Roodhuis, ook kennelijk on- der de indruk meer van de entourage dan van de tentoonstelling zelf zegt gebou wen met veel houtsnijwerk het mooist te vinden. Over de tentoonstelling zelf wordt niet gerept. Wat de entourage be treft ook nog cfit: Meermalen wordt een compliment gemaakt wat betreft de bloe men, die het gebouw sieren. Eenmaal I (Vervolg op pag. 2) dêr allegearre in suterige boel wie, mei lytse spultsjes earme boerkes, net botte skjin, hwat goedhinne folk, mar oars wol op it skik, gol en gastfrij en dêrby, yn al har earmoede, fleurich as bijen. De sinreden sieten fol gatten, dêr’t de aldkarren en weintsjes trochsukkelen, de hiele hüshalding holp mei op it lan, de boerinne fuorre de bargen en binnen en reage dêrby yn de bern om. Yn e hüs koe gjin hynder hwat bidjerre, in stien- nen flier, dêr’t de klompen oan bliuwe koene, in greate alderwetske kachel, mei iten dêrop en waskguod der omhinne, in hiele swerm miggen rounom op en HWA HAT NOU DE GOEDE KAR DIEN? It wie al mear as tritich jier lyn, dat ik it lan werseach. De sangroun fan East- Braban, tusken den Bosch en de Peel. It siet my noch yn ’e holle dat it doe "Entourage Vooral de bezoekers van buiten de pro vincie, die kennelijk het stadhuis voor het eerst bezichtigen hebben oog voor de entourage, soms zelfs meer dan voor de tentoonstelling zelf. Zo antwoordt iemand uit Culemborg, ■wat hij het mooiste vond prompt: Prach tige kasten in de diverse zalen en een zeer gezellige zolder! Iemand merkt (wellicht terecht) op dat de moderne verlichting eigenlijk niet past in het antieke interieur. Een ander zegt ronduit, dat hij meer van het Raadhuis dan van de expositie heeft genoten, hoewel deze wel kleur aan het gebouw geeft. Een 52 jarige uit Oud- Loosdrecht vindt het geheel van de ten toonstelling te droefgeestig van kleur en meestal onbegrijpelijk van voorstelling. De mooiste tentoongestelde voorwerpen vindt hij dan ook in de oudheidkamers. Vaker dan eenmaal komt de mening naar voren, dat een historische tentoon stelling het in dit historische gebouw be geven een goed beeld van het leven op grote schepen. Op deze schepen kunt u ook zwemmen. d-kt u op de tentoonstelling geslaagde foto’s van. Eveneens hebben vele amateurbouwers hun modellen naar de Sneker tentoon stelling gestuurd. Verschillende 19e eeuwse tjalken en zelfs een kofschip met eervolle vermeldingen zijn op die manier te bezichtigen. Een antieke boordlantaarn en een ver kleind model van vuurtoren trekken ook goed de aandacht. De dagnijverheids school voor kust- en binnenvaart te Delf zijl toont, op hoeveel manieren een touw geknoopt kan worden. En hoe ziet een scheepswerf er uit? Een maquette laat het u zien. Zelfs de gemeentelijke plantsoenendienst uit Sneek is in actie geweest, om het ge heel een goed dekor te geven. folie binnen en bargen wie der ek nou noch, dêrneist hjouwer oan greate bul ten byinoar om letter de terskmasine maklik wurk to jaen en hja wiene al drok dwaende de stoppels to skilen mei trekkersploegen. De aide rommel wie fuort, goed, nij ark, moderne hinnehokken, moderne barge- hokken en kreaze nije wen ten koe men rounom sjen. Tusken de lanbougewassen seach men tige folie fruchtbeammen. Hwat foar üs eartiids in mearke wie, dat de appel- en parrebeammen sa mar oan ’e dyk stiene, sünder prikkeltried, wie dêr realiteit. Underskate boeren hiene ierdbeijen, framboazen en reade beijen derby, ek wiene der frijhwat beantsjes en earte. In diel fan de greatere bern gyng nei de fabriken yn Uden, Gemert, Vechel en Eindhoven, it oare diel holp mei op de bidriuwen. Nije winkels en modernisearing wie der aloan oan de oarder fan de dei, de san- reden waerden forhurde ta beton- of as- faltdiken, koartom de wolfeart fan Ne- derlan wie der op it echte plattelan sa klear as in klüntsje. uit de bus kwamen. Onder de korpsen, die een tweede prijs behaalden behoorde ondermeer ons plaatselijk muziekkorps de „Schutterij”, aie weliswaar heel goed heeft gemarcheerd, doch niet meer dan 52 punten kreeg toegewezen. Er waren in het geheel 3 korpsen, die met een le prijs naar huis gingen. Deze korpsen waren tevens winnaars. De 3e prijs was voor „Hallelujah’’ Makkum met 65 punten. Het uitstekend marcherend „Euphonia” van Wommels werd met 68 punten eer vol tweede. De grote overwinnaar strijd was evenwel ons ziekkorps „Oranje”, dat alle korpsen slechts een g waarlijk grootse wijze overtroefde een 1 1 magistraal tempo het kampioenschap voor zich opeiste. Het kampioenskorps waarvoor de jury Het Engelse prinsesje, nu al weer zes maanden oud, gefotografeerd in de armen van een kinderjuffrouw op weg naar Balmoral waar het Britse konink lijke gezin de zomervakantie zal doorbrengen bloeijend doarp mei in grótfolle tsjerke, Apart yn de bosken wie dan in greate psychopathyske ynrjochting mei in bifol king fan mear as 1000 man. It aide pi mei flink, by heart. Krekt oan de ranne fan it doarp, tusken de beammen, wie in Hollanske oannim- mer dwaende mei it bouwen fan fiif en tweintich nije, stiennen bungalows en hja wiene nou al forkoft. Dêrfoar oer wie ien fan de fiif shampionkwekerijen, dêr’t men champions kweekte foar de hotels fan de greate stêdden. Neat to sjen fan üntfolking, lege skoallen en sa mear lyk as hjirre, krekt oarsom tanim- mende bifolking, groeijende kansen, mear mooglikheden. It forspuide, lytse bidriuw op de earme groun, sünder yn dustry, spile dat klear en by üs rint it allegearre de forkearde kant üt? Tsientallen bidriuwen hiene fjouwer of fiifhündert hinnen, tachtich ta hündert bargen, acht of tsien kij en jit hwat bou- lan en tün en de gesinsynkomsten wiene trochstrings 10 oant 12000 goune. Dêrby wie dan it geniet fan dizze aerdi- ge kontrei, foar dizze minsken har heite lan, har doarp, har tsjerke, har forieni gingsgebou, har skutterij. De romte en de bislettenens fan it boerelan, dat wol oanpast wie oan de nije tiid, mar net fortutearze of forlitten. En ik frege my jitteris óf: wa hat de goed- J it libben? Hjir is libbei hjir binne minsken en f' dings, hjir binne mooglikheden like foarütgong. Ik haw altyd hwat huverich west foar de iensidichheid fan bipaelde ekonomen, nou’t ik dit sjoen ha, freegje ik my óf: Soe men it libben seis net hwat mear baes litte? 3e week augustus 1933 De raad van de gemeente besluit op voorstel van b. en w. de Katterug bij de Martinikerk te verwijderen en de straat om de kerk te verberden. Dit moet f 6000,kosten. De heren Bijvoets, Mulder en Eisma mo tiveren hun voorstemmen. De heer Lun- ter is tegen. „O, heerlijk brokje oud stadssitoon, Jou dierbre Katterug Jou stukje pittoresk gedoe, Bij de driekronenbrug Jou pleisterplaats voor bar en spuit, Jou bergplaats van oud roest, Jou verveloos en kaal stuk muur Jou leven wordt verwoest!” In Egypte 50.000 ex. van de Koran ver nietigd. De uitgave, gedrukt op de Egyp tische staatsdrukkerij bevatte een paar drukfouten. Boerderij van O. Postma op Old|?kloos te r afgebrand. Oorzaak vermoedelijk hooibroei. Muggenplaag op de Afsluitdijk De feestweek te Heeg is vrijdagavond j.l. besloten met een marswedstrijd. De winnaar, de chr. muziekvereniging „Oranje” te Boisward, mag zich offi cieel kampioen van Friesland noemen. Voor deze wedstrijd waren de beste korpsen uitgenodigd o.a. Koudum (Nij Liboen), Makkum (Hallelujah), Wom mels (Euphonia), Sneek (Harmonie), Ijlst, Scharnegoutum en de twee Bols- warder korpsen de „Schutterij” en het „Oranje”. De eerste prijs bestond uit f 500,ter en derde prijs resp. f 200,bedroeg. De be oordeling van de prestaties berustte bij een wel zeer deskundige jury, bestaande uit de heren Steijn en Boedijn. De deel nemende korpsen werden op vier punten beoordeeld, te weten het tempo, het klankgehalte, de muzikale uitvoering en de lengte van de pas. Er is zeer streng geoordeeld door de ju ry, dit bewijst o.a. de vele 2e prijzen, die voor van Algemeen De expositie is samengesteld uit werk van prominente figuren. Daarom acht een enkele een enquête als deze over bodig. Vaak vindt men de keuze moeilijk. „Mis schien heeft men bij terugkomst meer een andere indruk, aldus een 74 jarige uit Sneek en misschien heeft hij nog ge lijk ook. Een tekenaar uit Drente vindt dat de religieuze kunst te veel ontbreekt. Ook doet hij de suggestie de opstelling naar het onderwerp te richten en niet zoals dit hier het geval is naar de schilder of naar de techniek. Iemand uit Katwijk aan Zee vraagt of het niet gewenst zou zijn en het geboor tejaar van de schilder én het jaar waarin het schilderij werd gemaakt te vermelden Enkele malen wordt gesproken van ge mis aan gewone tekeningen en een te weinig aan aquarellen. Iemand uit Den Haag vindt de meeste schilderijen te somber. „Er kunnen toch wel wat fleuriger schilderijen bphangen?’ vraagt hij. Zijn oordeel wordt gedeeld door iemand uit Vlaardingen, die ook al klaagt over de zware toon en het som bere dat verschillende doeken kenmerkt. Een 19 jarige leerlinge van de kunstnij verheidsschool in Den Haag zegt daar entegen „Mijn compliment over deze goed verzorgde tentoonstelling!” Ook een 16 jarige plaatsgenoot schrijft: „De tentoonstelling doet me iets. Dank U!” Niet altijd is men echter even enthou siast. Zo schrijft de heer R. de Graaf, dir. van de Winschoter Courant: „Deze tijdgenoten maakten in algemene zin een povere indruk in het zeldzaam fraaie en goed geconserveerde stadhuis”, maar dan toch ook „Doorgaan met ten toonstellingen!” „Zeer beslist doorgaan”, schrijft ook de Haarlemmer, „De oude kunst zal hier natuurlijk goed staan, maar deze tentoon stelling bewijst dat de moderne evenzeer goed past-” Iemand uit België vindt de grote zaal (bedoeld zal zijn de raadszaal) zó fan tastisch mooi, dat hij deze graag zonder schilderijen zou zien, dus in zijn „na tuurlijke staat.” Een 78 jarige Wafelbakker uit Haarlem schrijft waarderend: „Het geheel een weelde voor het oog, zoals geheel Bois ward!” Trouwens meermalen wordt ech ter critiek geleverd op de prijs van de verschillende stukken die men veelal ab- nominabel hoog vindt. Een Haarlemse meester in de rechten tenslotte schrijft niet geheel ontbloot van chauvinisme: „Er is teveel aan waarde loze prullen uit het Stedelijk Museum te Amsterdam bijeenvergaard. Naast opmerkingen van algemene aard als bovenstaande, maakt men ook op merkingen over de opstelling, de en tourage, de abstracte kunst, terwijl sug gesties niet ontbreken. Opstelling De opstelling vond men soms ietwat mislukt door de valse lichtinval van de Te Blauwhuis-Westhem werd de eerste Friese autocross gehouden, of waarschijn- beter zeggen eerste auto cross in Friesland, want alles wat met deze cross te maken had werd via de Afsluitdijk geïmporteerd. Niet alleen de nodige auto’s of wat dit eens waren geweest) ook de rijders, deftig coureurs genaamd, de commentator, organisatoren ja wat niet al. Dat deze cross een geweldige publieke belangstelling trok komt waarschijnlijk van het ongewone. Een mens wil wel eens wat anders. Op de weg mag niet veel. Men mag elkaar niet aanrijden, niet in de soep rijden, niet eens de pas afsnijden. Met een auto cross mag alles, behalve dan stilstaan. Hoewel deze stuntrijderij erg gevaarlijk lijkt hebben de deelnemers toch wel zo veel voorzorgmaatregelen getroffen, dat het oplopen van persoonlijke ongeluk ken nog wel meeviel. De cross was georganiseerd door wat met een wijdse naam wordt genoemd „Ne derlandse Auto Cross Organisatie Win kel”. Dit „winkel” heeft met de ver koop niets te maken, maar is de woon plaats van de eigenlijke promotor van dit evenement de heer P. Oud, die er een hobby (en vermoedelijk een winst gevende hobby) van maakt honderden, jja duizenden dik te laten betalen voor het roekeloze gedoe van jongelui (veelal zoons of knechten van autoslopers) die er een behagen in hebben oude wagens aan flarden te rijden. Hoewel er van de wedstrijd tekst en uitleg werd gegeven, was deze voor het publiek, dat zich voor, al vermaakte als er eens een auto in de sloot belandde, een wiel of spatbord ver loor enz. niet erg overzichtelijk. Het was maar rondjes rijden, daar op het land van de heer Witteveen te Blauw huis, die degene was die deze dwaze ver toning hier in onze provincie introdu ceerde hamen met de heer B. Minne- ma, nl. toen ze een dergelijke cross in Alkmaar hadden gezien. Toch ging het wel degelijk om prijzen. Tenslotte werd de heer J. Heesbeen uit Hoorn eerste, de heer Schilder van ’t Zand tweede. Ongeveer drieduizend bezoekers volgden met interesse het schouwspel en waren enthousiast. En dat was juist de bedoe ling wat er op een kermis met de kleine autootjes maar kinderspel is, was hier „’echt” uitzonderlijke waardering had, kreeg 72 de prpzen 'de taptoe, die door het winnende korps „Oranje” werd ver- punten toegewezen. Na de uitslag van 1 hebben de honderden aanwe zigen geluisterd naar zorgd. Te Sneek in het gebouw voor Chr. Be langen aan de Westersingel is een inte ressante tentoonstelling van scheepsmo dellen geopend. De zeven grootste Nederlandse scheep vaartmaatschappijen verlenen hieraan hun medewerking. Het model van de „Oranje-Nassau”, slechts 75 maal kleiner dan het echte schip, valt al dadelijk op door zijn prach tige bouw. Het is jammer, dat op de ex positie juist dit model iets in een hoekje staat weggedrukt. Verdere grote schepen zijn de „Prinses Irene” (110 maal verkleind), de „Wil lem Ruys”, de „Albadi”, de Rotterdam”, de „Oranje", de „Jagersfontein”, de „Ja- cob van Heemskerk”. Schitterende foto’s van machinekamer, kombuis, promenadedek, tot zelfs kinder kamer toe alledaagse Ook daar ziet zeer

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1