Mosselcultuur heeft Friesland m grote toekomst een De Touwtrekwedstrijd (gabe Skroar Pessimisme ten opzichte van de garnalenteelt üs hjoed p p to sizzen üff pyt Fan de Martinytoer Tj. de J. Zilveren filmpjes Geslaagd concert Luchtmaclitkapel te Makkum STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND hóófdletters afgeschaft De Wargaasters weer oppermachtig H M 1 MMMMH off f/y DINSDAG 23 AUGUSTUS I960 56e JAARGANG No. 66 ZIJ ZIJN EVEN OUD Hwat bat bezig 'I (zie vervolg pag. 2) J. Heeg, Huins 4e week augustus 1935 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) IN WICHTIGE STEATE- SITTING twa jier fan tarieding is okkerdeis 'Abonnementsprijs I 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 zij direct tegen het bijzonder sterke 5-tal van de Centrale Melkinrichting „Frico” uit Warga moesten aantreden. Niet alleen waren de reuzen uit Warga hen verre de baas, maar bovendien wa ren een drietal van deze ploeg oude be kenden, waardoor de routine ook nog ’n woordje meesprak. Geen wonder dan ook, dat de P.T.T.ers tegen deze ploeg kansloos ten onder gingen. De tweede ploeg van de Frico uit War ga bleek eveneens geen katje te zijn om zonder handschoenen aan te pakken, maar de mannen van Span uit Stiens trokken zich hier niets van aan en zorgden zowaar voor een vrij spannend duel. In deze strijd was duidelijk waar neembaar, dat de 2de ploeg van de Fri co ook niet onbeslagen op het ijs kwam, ze bleken door de oude rotten goed ge traind te zijn en dat was ten slotte oor zaak, dat de Stiensers tenslotte tot 2 maal toe het onderspit moesten delven. De mannen van Philips uit Drachten wa ren behoorlijk sterk, dit ondervond dors- bedrijf Haitsma uit Witmarsum, dat beide malen de eer aan de Philipsmen- sen moest laten. De D.B.S.ers, gebroeders Bosma, die uit sportief oogpunt ook nu niet op ’t ap pèl wilden ontbreken, konden het on danks de luide aanmoedigingen niet bol werken tegen de 2de ploeg van de Coöp. Melkinrichting uit Leeuwarden. Hetzelfde lot ondergingen de J.A.B.ers van de fa. Bakker tegen boerenbedrijf Bosma uit Offingawier. In de verliezersronde, waarvan 2 ploegen weer voor herkansing in aanmerking kwamen, zegevierden de mannen van Span uit Stiens en vooral tot grote Vrjjdag j.l. waren wij de gast van de Friese Waddenvissery. Aan lboord van de HA 37 maakten wij tussen het eiland Griend en Terschelling een mosselvangst mee om even later over te stappen op een garnalenboot en ter garnalenvisserij te gaan. Na afloop werd in het gemeentehuis te Harlingen door een tweetal deskundigen n.l. Ir. H. A. M. van Erp, hoofdinspecteur van de Visserijinspectie te Amsterdam en de heer T. Marseille, secretaris van de Provinciale Mosselcommissie, verbon den aan het E.T.I.F., nadere beschouwingen gegeven over de toekomst van de Friese zee- en Waddenvisserij. Nei klear komd in concept-plan foar de ünt- jowing fan de trije Noardlike provin- pen, doch uitsluitend voor groepen van 5 man uit alle Friese bedrijven. De eerste 10 kemphanen die in het strijdperk tegenover elkaar kwamen te staan waren het personeel van de Coöp. Melkinrichting uit Leeuwarden en fa. Brenzon (Brenninkmeijer) Sneek. De Leeuwarders waren hier favoriet, maar tegen de verwachting in bleken de Snekers over meer uithoudingsver mogen te beschikken en al zij het met moeite, beide malen wisten zij hun te genstanders over de fatale streep te trekken. De Bolswarder P.T.T. trof het niet, dat Allinne deaden en dwazen foroarje nea fan miening De Luchtmachtkapel, die een bezoek aan Makkum bracht, mocht zich over een flinke belangstelling verheugen. De verwachtingen zijn niet teleurge steld, het was iets geheel nieuws voor Makkum het gebodene zowel als de uni formen. De drumband die in groot tenue door Makkum trok, had mede door de prach tige uniformen veel bekijks. Op het terrein heette de heer Dijkstra allen welkom en wenste allen een ge noeglijke avond. Daarna werd in vlot tempo ’t program ma afgewerkt, dat zeer gevarieerd was. De taptoe, o.a. in aanwezigheid van burgemeester A. Oosterhoff en echtge note, was zeer indrukwekkend. en kruiken Bij de tegenwoordige wijze van verwa teren rekent men op 10 tot 15 ver lies, uitgaande van de opgeviste hoeveel heid; in het laatste seizoen lag het ge middelde verlies iets boven 15 Het is te verwachten, dat bij kunstmatig verwateren de verliezen kleiner zullen zijn. Elk percent, waarmee de verlie zen gereduceerd kunnen worden, bete kent f 70.000, Het verwateren kan waarschijnlijk zo geregeld worden, dat opvissen bij elke stand van het tij mogelijk is. Bij het te genwoordige verwateren kan het opvis sen alleen gedaan worden bij een be paalde hoogte van het tij. Een kunstmatige verwaterplaats zou in het noorden van het land moeten wor den ingericht, aangezien de mosselen dan onmiddellijk na het opvissen ver werkt kunnen worden. Thans moeten ze naar Zeeland worden vervoerd, hetgeen een 24 uur varen betekent. Vooral bij hoge temperatuur leidt dit tot verlie zen. Een zeer belangrijk voordeel van een verwaterplaats in het noorden ligt ook in het feit, dat daardoor op de verwa- terplaatsen vee] kleinere voorraden behoeven te worden aangehouden. Im mers, bij het binnenkomen van een or der kunnen de mosselen worden gevist en in zeer korte tijd op de verwater plaats zijn. Bij verwaterplaatsen in Zee land, 24 uren varens van de mosselper celen verwijderd, is het tijdsverloop veel groter en wordt het risico van het weer met alle storing die daar het ge volg van kan zijn, eveneens zeer belang rijk. Daardoor moeten dus in Zeeland permanent veel grotere voorraden wor den aangehouden dan bij een eventuele verwaterplaats in het noorden noodza kelijk zou zijn. Blijkens mededelingen van kwekers, niet alleen in Harlingen, maar ook in lerseke woonachtig, zou van deze zyde evenzeer sterk de voorkeur gegeven worden aan verwateren in de nabijheid der kweekgronden in de Waddenzee en der haven- en woonplaatsen. Waar het verwateren plaats vindt, zal ook de ex- porthandel zich vestigen, zodat dan een volledige concentratie van het bedrijf plaats kan hebben. De aanleg van een verwaterplaats in ’t noorden, zou zo spoedig mogelijk moe ten geschieden om een geleidelijke over- gang naar het noorden mogelijk te ma ken. Wacht men tot de sluiting van de Oosterschelde dan zal een plotselinge overbrenging van de mosselcultuur met alles wat daaraan verbonden is, zeer grote schadeloosstellingen vragen, In ieder geval ligt er voor Friesland ’n goede kans als mosselexportprovincie Zeeland te vervangen. Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad op taalkundige staf, schaf de hoofdletter af amateurs zijn er vlijtig mee dien de „moderne stand” dan is straks in de krant in het boek, geen verschil meer aanwezig weg, dat letterverschil 1 Wat de P.C. voor Franeker is, is het touwtrekken voor Bolsward. Elk jaar weer is de belangstelling voor deze krachtsport enorm en ook dit jaar was het geen uitzondering op de regel, dat meer dan 3000 toeschouwers zich op de D.B.S.buurt verdrongen, om toch maar niets te missen van dit sportevenement. Het was soms een gedrang van je wel- ste en het heeft ons beslist verwonderd, dat alle etalageruiten intact zijn geble ven. Wat de wedstrijd betreft, deze stond in tegenstelling met vorige jaren niet open voor ploegen uit de verschillende dor- jammer, ik denk soms stil advertenties, die lui zijn niet lekker wat een nieuwlichterij, né da’s toch niks voor mij. zou het waar zijn: hoe kleiner hoe gekker? Paardenmarkt Rien 18 augustus. Hard draverij 29 en 30 augustus. Koningin Astrid van België bij een autoongeluk in Zwitserland omgekomen. Volksspelen te Lollum: stoelendans per fiets. alles in klein formaat het voorbeeld werkt zeer probaat waag het eens met zo’n huwelijksannonce doe experimenteel, heus, dat siert het geheel, kolossaal, wat een prachtige vondsten tijd de mosselen op een perceel kunnen decimeren, moeten verwijderd worden. Verder vormen de slib dat verwijderd moet worden, daar anders de percelen opslibben en in cultuurwaarde achter uitgaan. Voor het bereiken van gunstige resul taten is het dus noodzakelijk dat de kweker veel op zijn perceel werkt en dikwijls tussen de teeltgronden er. zijn haven heen en weer moet varen. Wanneer de Zeeuwse kwekers zich in het noorden gevestigd hebben, kunnen zij al hun moeite en zorgen aan de per celen in de Waddenzee besteden, hetgeen tot een beter onderhoud zal leiden. Thans, nu bijna alle kwekers nog in Zeeland wonen, eist het heel wat ener gie om geregeld naar de Waddenzee te varen om de toestand op de percelen te onderzoeken en het nodige onderhoud uit te voeren. Wanneer de mosselen opgevist zijn, zijn ze nog niet geschikt voor de consump tie, daar zij dikwijls zand en slib bevat ten, waardoor zij ongenietbaar zijn. De mosselen moeten nu een behandeling ondergaan, waardoor zij het zand kwijt raken. Dit wordt bereikt door het z.g. verwateren. Dit verwateren is dus een essentieel punt in de mosselcultuur. Het verwateren geschiedt thans in Zee land op natuurlijke wijze, d.w.z. op ban ken, welke in open water liggen. In de toekomst is dit niet meer moge lijk. In de Waddenzee is verwateren op na tuurlijke wijze, zoals thans in Zeeland gebeurt, niet mogelijk door het te ge ringe tijdverschil. Daar het verwateren in de toekomst op natuurlijke wijze niet mogelijk is in Zeeland en evenmin in de Waddenzee, zal het op kunstmatige wijze moeten geschieden. Dit is op zich zelf zeer goed mogelijk. Er zullen zelfs aan het verwa teren in kunstmatige inrichtingen be langrijke voordelen verbonden zijn. want vandaag wordt geleerd alles genivelleerd, dan is ’t zaakje in kannen neem het wijze besluit loop er asjeblieft uit nergens hoofdletters meer te gebruiken taalles, nam indertijd onze meester zijn krijt, en het schoolbord werd bont van de woorden deze lieten verstaan dat bij woonplaats en naam aan ’t begin steeds een hoofdletter hoorde Drinte, dat syn ekonomyske krêft altyd al socht hat lans de rannen fan syn ter ritoir en fierder ien fan de moaiste pro- vinsjes is fan it hiele lan en as sadanich de biwenningsprieding as fansels opropt. Fryslan moast wol de measte tsjinsin hawwe yn it regearingsplan en it is dêrtroch, dat de minister, op alwer oan- stean fan Deputearre Steaten, hiel hwat wetter by de wyn die en syn idé fan in- kele kearnen foroare yn it tsjintwirdige skema fan alf plakken. Dit leste plan wie fan beide kanten in kompromis, hwert gjinien fan beiden mei tof ré wie. It wie den Haech tofolle en it wie Frys lan to min. By de bihanneling yn de Steaten haw ik as myn persoanhke mie ning nei foaren brocht, dat men nea mei dit kompromis bigjinne moatten hie. Deputearre Steaten hiene de forantwur- ding foar dit systeem net nimme moat ten, mar rêsticn fêsthalde moatten oan har eigen fisyhiel Fryslan de kans to bieden en to helpen. Hawar, dat is nou ienkear bard en mei tasizzing, dat De putearre steaten lans oare wegen rounom helpe soene, hwer ’t hwat presteard waerd, hat de mearderheit fan de Stea- teleden him dêr by dellein. Yntusken binne de trije Noardlike pro- vinsjes bymekoar stapt om in eigen plan to meitsjen foar de takomst fan dizze kontrijen foar de kommende tweintich jier. In eigen plan dus, gjin Haechsk plan. En dat leit nou foar üs en dêroer wurdt hjoed in bislissing nomd. De jeugdige filmheld uit de Nasi-film Hitler-jongens Quex Jurjen Ohlsen is in ongenade gevallen, doordat hij heeft ge tennist met een jood. Jurjen had na de eerste opvoering van zijn stuk nog een hand gekregen van Hitler. Seniores kaatspartij Jorwert, H. Hoekstra, Mantgum; K. Koning, Winsum en K. Greidanus, Jorwert le prijs. P. Hiem- stra, Winsum; H. Stellingwerf, Ooster- littens en D. Koldijk, Huins 2e prijs. S. Runia, J. van der Werf en J. Sobel Jor- werd 3e prijs. J. Santema, Jorwerd; H. de Boer, Mantgum en J 4e prijs. U kunt het geloven of niet, maar beide meisjes op deze foto zijn even oud: acht jaar! Het rechter kindje, dat nu onderzocht wordt op de medische facul teit van de universiteit van Formosa, is slechts 78 centimeter groot en weegt niet meer dan 4 kg. Haar ouders en twee zusjes zijn van normale afmetingen dat leek ons vaste wet bij het schrijven in ’t net namen wij dit direct als verplichting maar nu blijkt mij toch heus meester was hier abuis ja, hij gaf ons verkeerde voorlichting De heer Van Erp betoogde, dat vooral de garnalenvisserij in Friesland na de oorlog sterk is toegenomen. Financieel is het resultaat nog prima, maar het aantal kilo’s dat gevangen wordt, gaat zowel in het zuiden van ons land, als in de Wadden sterk minderen. Drs. Boddeke, die als speciaal daartoe aangewezen biolog, de gamalenstand in studie heeft, is dan ook niet erg optimistisch gestemd. Overbevissing is wellicht één der oorzaken van deze te ruggang. In de toekomst zal men dan ook maatregelen moeten nemen en bijv, komen tot groter maaswijdte. Viste men vroeger alleen binnen de eilanden, tegenwoordig trekt men in het voorjaar de zo fel begeerde diertjes op hun trek naar de Wadden al tegemoet. Daartoe worden ook in Harlingen thans al grotere kotters gebouwd. Wat de mosselteelt betreft zijn er thans 9 Harlingers erkend als mosselkwekers. De mosselparasiet, die in de Zeeuwse stromen verwoestend werk heeft aan gericht en ook in de Eems en ten oosten van de (voormalige) dam naar Ame land voorkomt, wordt op de Wadden nog niet of uiterst sporadisch aange- troffen. De parasiet is een krabachtig diertje, enkele mm groot, dat zich nes telt in d. keelholte van de mossel. Be vat een mossel 8 10 parasieten, dan is het met de groei gedaan en sterft de mossel af. Het nog parasietenvrij zijn van de mos- selbanken op de Wadden maakt de mosselteelt voor de Zeeuwen die hoe lan ger hoe meer naar Harlingen verhuizen en zich hier goed aanpassen, aantrek kelijk. Maar er is nog een andere reden, waar over vooral de heer Marseille inlichtin gen gaf. Door de afsluiting van de zeearmen in het zuidwesten van het land zullen deze n.l. verzoeten, waardoor de mosselteelt in Zeeland onmogelijk wordt. Reeds thans vindt, zoals we gezien heb ben, een uitgebreide cultuur van mos selen in de Waddenzee plaats. De Wad denzee levert thans gemiddeld 70 van de Nederlandse mosselen. De mosselen van de Waddenzee zijn in kwaliteit mintens gelijk aan de Zeeuwse. Het is een eis van goed beleid, dat de vissers wonen en hun thuishaven heb ben nabij de mosselpercelen. De mosse len op de percelen moeten voortdurend verzorgd worden, als zij op hopen lig gen, moeten zij gelijk gemaakt worden; als zij te dicht komen te liggen door sterke groei moeten zij uitgedund wor den; zeesterren die zeer gevaarlijke vijanden zijn en in betrekkelijk korte Meer dan 150 paarden waren er aange voerd op de jaarlijkse paardenmarkt te Bolsward. De practijk van Dr. Beekhuis zal worden overgedragen aan dokter L. L. van Geuns. It greatste diel fan dit rapport giet oer forbettering fan de ynfrastruktuer, in moadewurd, hwermei men bidoelt, bet- tere wegen, kanalen, slüzen, brêgen, yn- dustryterreinen, wenningbou, publike tsjinsten en al sa mear. Dêr wolle wy daliks net folie fan sizze hwant dit diel hat yn it algemien ek üs ynstimming. Hoe mear en hoe gauwer Hwat bitsjut dit oars, as ditte, dat de fabriken, dy’t der binne, konsentreerd wurde moatte yn in pear oanwezen sin tra. Krekt oarsom, dus as Depu tearre Steaten en de Fryske Steaten düd- lik sein hawwe. Hoe komt sa’n uting nou yn dit mienskiplik rapport???? In twadde uting is net minder gefaerlik. De oanwizing fan de kearnen soe mar gean oer in bipaelde perioade. As it hwat bigoun to tinnen mei dy ünrjuchtfeardi- ge foarlükerij, dan soe dêr wer in ein oan makke wurde. De diskriminaesje soe tige tydlik wêze. Hoe lang krekt waerd net sein, mar it wie in proefperioade en der waerd tocht oan fiif jier. Hwat op himsels al slim genóch wie. Mar yn it rapport wurdt der fan ütgien, dat it grif ta 1972 duorje moat, dat is net minder as 13 jier. Hjir wurdt dus üt namme fan de trije provinsjes frege om it ünrjcht langer duorie to litten, om de libbenskansen fan trijekwart fan Frys- lans biwenners sa lang ünmooglik to meitsjen, dat hja kroandea binne. En wer soe ik f reeg je wolle: is dit de stim fan de Fryske fortsjinwurdigers??? Wy wachtsje mei spanning op de Stea- tesitting fan hjoed, dy’t oer it wol en wé fan trijehünderttüzcn minsken wichtige bisluten nimme sil. It swurk stiet net bést, liket üs ta. dizze ynfrastruktuer forbettere wurdt, hoe leaver, en elk plak en elk bidriuw sil der min of mear fan profiteare. Mar it muoit üs bütengewoan, dat dit con- sept-rapport op it wichtichste punt in hiele djippe toloarstelling wurden is. Dat wichtige punt is: alwer de kearnen- kwestje. It is us in riedsel, hoe’t de Frys ke ploech, dy’t hjir oan meiwurke hat, akkoard gean koe mei de formulearing, dy’t hjir brükt is. It hat alle skyn, dat it offisiële Grinzer stanpunt, dat him mei de hiele hüd set op de bilangen fan de stêd Grins, om dêrfan de metropoal fan it hiele Noar- den to meitsjen, hjir de trochslach jown hat. Dat Drinte, dat foar in great diel op Grins oanwezen is, hjir wol yn mei- gean koe, forwündert my net. It iennige sintrael gelegen plak yn Drin te; Assen, kin yn de stêd Grins wol to foer en Emmen leit sa eksentrysk, dat dit ek gjin kans hat op in sintrale funksje Mar, >dat Fryslan syn visy yn dit rapport slüpe litten hat, is in earnstige óffaller. Fryslan wol in harmonyske ütjowing fan de hiele provinsje, dêroer wiene de Stea ten it mei de Deputearre Steaten it al- hiel iens. Dat wol sizze, dat elk libben plak syn takomstmooglikheden haide moat. Hjir yn Fryslan kinne fierwei de measte fik se doarpen en stêdden allinnich mar Jib- je en groeije, as hja de frijkommende minsken üt de boeren- en middenstan plak jaen kinne yn flinke hannelsbidriu- wen of fabriken. As men alle plakken, dy’t gjin kearn bin ne, dy mooglikheden üntkeart, makket men se prinsipieel ta deade plakken. Dan is der fan in harmonysk Fryslan gjin sprake mear. Dêr moat dus foar de eko- nomy fan Fryslan hiel hwat yndustry bykomme en elk libben plak moat de kins ha om der in lytser of greater diel fan to bimachtigjen. Düdlik hawwe Deputearre Steaten sein, dat hja der perfoarst op tsjin wiene de minsken to triuwen nei inkelde plakken, hja woene in sterker ekonomysk libben yn de hiele provinsje. Mar yn dit rapport léze wy op bis. 9 ,,De industriekearnenkonsentratie” is door verschillende omstandigheden in het noorden achtergebleven bij de andere delen van het land!” Mei oare wurden: it is hjir tofolle for- spraet oer tofolle plakken. Dat slacht op Fryslan, hwant dêr is it aldergeloks sa, dat de measte plakken fan bitsjutting yndustry hawwe. En dan folget: „men zal er echter van moeten uitgaan, dat deze fase-achterstand inge lopen wordt!” Hwat bitsjut dit oars, sjes, ünder de titel: „De toekomst van het Noorden des lands.” De Fryske Stea- teleden hawwe dit plan in pear wike yn ’e hüs en sille der hjoed harres fan siz ze. It mist üs net, dat dizze sitting ien fan de bilangrykste is fan de léste jierren en men kin der grif op oan, dat nei diz ze gearkomste it hiele Noarden en den Haech likegoed, mei bilangstelling üt- sjocht. Doe ’t fan regearingswege de koers bipaeld waerd nei it systeem, dat men it Kearnensysteem neamt, koe elk, dy’t hjir oer neitocht, tofoaren wol wit te, dat sa’n systeem hjir yn Fryslan grea- te swierrichheden jaen soe. Folie meat as yn Grins, dat histoarysk en geografysk in hiel oare en folie sen- tralistysker gong gien is, folie mear as II

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1