overwinning Hammarskjöld boekte een morele Muziekfestijn te Wommels 53e Muziekconcours. Oude Bond van Chr. I u a’J 1 TB Belgische regering kreeg vertrouwen 1, n LEVENDE POLITIE-PYRAMIDE i us hjoed p p to sizzen De Grote ,Van der Plaats kaatspartij Zaterdag a.s. wordt op het terrein STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 'j- Skütsjesilen 1960 NIEUWE KERK BIJ RUÏNE OUDE TOREN IN W.BERLIJN Gouden filmpjes Harmonie- en Fanfare corpsen, op 24 en 25 aug. De Fryske ütstjüring fan de Rono-plannen foar de kommende hjerst en winter A I Nieuwbouw Chr. Landbouw- huishoudschool MM I SB- W L Kar» VRIJDAG 26 AUGUSTUS I960 56e JAARGANG No. 67 l 2305 of 2335 De Jong’s Nieuwsblad .e J. S. invloedrijke 77 77 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie In Moskou heeft luitenant Powers, de Amerikaanse piloot van het spionage- vliegtuig U-2, terechtgestaan. Dit vliegtuig was op 1 mei boven de Oeral neergeschoten, wat voor Chroes- tsjow aanleiding was enkele weken la ter in Parijs de topconferentie te laten mislukken. Powers, die alles bekende, is er genadig afgekomen. Hij kreeg tien jaar gevan genisstraf, maar men neemt aan, dat hij eerder in vrijheid gesteld zal wor den. De Russen hadden niet hem, maar de Amerikaanse imperialisten tot de hoofdschuldige gemaakt. Of moet men de clementie soms opvatten als een aan wijzing, dat men van de opgeblazen ge schiedenis af wil? Adv.; Te koop een mahonie stijlkast. Ge heel eikenhout. As elts is op syn plak, Kriget it skip syn gerak. Ulbe Zwaga üt Grou, Wie mei alles yn tou. Van den Akker wie fiif, Haldde him de oaren fan 't liif. Wie goed yn ’t petear As skipper wol klear. Mink as nümer seis, Wie to lang ünderweis. Dat wienen syn klachten Nei eigen gedachten. Ritsma kaem as sawn, Hie it skip yn 'e han. Hat him dêr nei set, As earste kaem er to let. Dêrom skütsjes, bliuw silen, Bylê.ns reid en snilen, Bliuw silend oan bar, Op puollen en mar. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 fraai trom- prijs op, dat een van de Deze week een succes voor de Russische ruimtevaart. Een aardsatelliet met twee honden heeft enige tijd om de aarde gedraaid en is behouden naar de aarde teruggebracht. De honden verkeerden in blakende welstand. Bolswards Nieuwsblad in 0, :n Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur (K5157) ’t Wie Tjerkstra as twadde, Dy’t de finish troch fardé. Hy wie fül as in foarke Hat dêrom goed buorke. Hoekstra kaem as trêdde, Koe ’t as twadde net rédde. Al die hy wol fêst, Ek tige syri best. Meeter hie it plak krige, As fjirde yn ’e rige, Wie dêrmei wol klear En liet net in fear. De eerste dag van het muziekconcours, uitgeschreven door de Oude Bond van Christelijke Muziek- en Fanfarekorpsen en gehouden te Wommels, liet niets te wensen over. Het weer werkte mee, alhoewel in de middaguren dreigende luchten iets anders deden verwachten. Het bezoek overdag was, zoals wel bekend en gebruikelijk, niet overweldigend, doch het avondcoucours trok daarentegen, evenals vorig jaar, een grote menigte. Het terrein, hoewel niet direct van belang, was in uitstekende conditie. De orga nisatie was beslist af. De kassa kon eveneens behoorlijk haar plicht nakomen om de mensen doorgang te verlenen. Er is veel werk verricht door de commissie van voorbereiding en terecht kan de Bond hier dankbaar voor z(jn. Hammarskjöld verzocht om een bijeenkomst van de Veiligheids raad. Hierop bleek, dat de secre- taris-generaal nog wel degeljjk het vertrouwen had van alle leden op Rusland en Polen na. Alle Aziatische en Afrikaanse landen lieten weten, dat het optreden van Loemoemba hen wel te ver ging. De zitting van de Belgische Ka mer is een succes geworden voor de regering, doordat de liberalen, die veel voelden voor een vertrek uit de regering, de verantwoorde lijkheid willen blijven dragen. Er zijn nog geen ministers vervan gen, maar dat kan nog komen. Van der Meulen liet sjen As achtste fan ’e bern Krij ik ek myn plak Under Aldfaer syn dak. Van Terwisscha, altyd optein Kaem as njoggende op ein. Al die hy syn bést, Wie op ien nei it lést. Brouwer hie gjin tsien Al wie er nümer tsien. As skipper wie er bést, En dat weaget al fêst. president van Tunesië, druk in de weer om Loemoemba redelijkheid in te pra ten. Zij willen vóór alles voorkomen, dat in de Kongo een vacuum ontstaat, waar Rusland kansen zou hebben, terwijl zij bovendien bezwaren maken tegen het anti-blanke karakter van Loemoemba’s optreden. Zij beseffen, dat Afrika slechts nut kan hebben van de samenwerking met de Westerse wereld. De burgerij van Wommels heeft zich ook niet onbetuigd gelaten door onder ande ren spontaan eretekens beschikbaar te stellen. Eveneens was het dorp feestelijk ver sierd met vlaggen, behoudens een en kele buurt, waar men dit zeker mocht verwachten. De dag werd geopend door de voorzitter van de Bond, de heer S. Y. Ybema, en deze riep ieder een harteljjk welkom toe in het bijzonder de korpsen succes toe wensend. Voordien vond een ontvangst ten gemeentehuize plaats. Na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 108 1 nam het concours een aan vang. Zware dagen, vooral voor de jury, is dit muziekfeest wel. 77 korpsen van de 93 aangesloten ver enigingen waren te beoordelen. Wat in het programma opviel was ook de deel name van Terschelling en vooral Texel. De laatste als gast. De gehouden drumbandwedstr\jd is de eerste dag geen succes geworden. Slechts 2 van de zes in het programma voorkomende korpsen namen hieraan deel. Men klaagt over de moeilijkheden van de te brengen marsen. De deelne mende korpsen verdienen daarom een pluim. Zeer zeker zal de tijd, die een Wiid oer puollen en marren Wie 't wer wedstriidfarren Op ’t wetter, mei de wyn. Skütsjes yn ’e sinneskyn. As skipper by it roer, Is ’t lykwols in toer. Al stiet it folk ek klear Foar skipper en ear. men hem aan de andere heeft om de zaak niet op drijven. Achter de schermen zijn Afrikaanse politici, zoals Nkroemah, de Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en 4e week augustus 1910 Op koninginnedag werd te Bolsward gondelvaart gehouden. De lichtjes de lantaarns hadden geen last van wind. De muziek van de mandoline-club was echter te zacht om het geroesemoes aan de wal te overstemmen. Loemoemba’s optreden moet men dan ook voor een goed deel zien als een poging zijn binnenlandse positie zoveel mogelijk te ver sterken en door het kweken van gemeenschappelijke anti-gevoe- lens een soort nationale eenheid om zichzelf heen tot stand te brengen. Dat de achterdochtige en heet gebaker de Loemoemba de grenzen van het re delijke daarbij overschrijdt en dat hij te weinig aandacht heeft voor de posit e- ve zijden van de opbouw van het land is een tweede. Vóór alles wil hij de se paratistische haard in Katanga verwij derd hebben, waardoor de nationale een heid verder bevestigd zou kunnen wor den. Loemoemba heeft de tekenen van het ogenblik goed begrepen en zich zeer te vreden getoond met de uitslag van de besprekingen van de Veiligheidsraad. Van belang is ook, dat de Belgen zich vóór volgende week dinsdag geheel uit de Kongo teruggetrokken zullen heb ben, waarbij Tsjombe in feite de be scherming van de Belgische troepen wordt ontnomen. In zijn eigen land staat deze ook minder sterk dan zijn woorden zouden doen geloven. Zijn zwakte blijkt eigenlijk ook al uit zijn pogingen het eens te worden met te genstanders van Loemoemba elders in de Kongo, waarbij het woordje eenheid al gevallen is. Aan de voet van de uit gebrande ruïne van de toren van de Keizer Wil helm Herdenkingskerk in West-Berlijn worden flinke vorderingen gemaakt met de bouw van een nieuwe kerk. Deze acht-hoekige-kerk fotozal voor namelijk uit platen gekleurd glas en staal bestaan en plaats bieden aan 200 mensen. De kosten worden geraamd op vier miljoen gulden. Het ontwerp is van prof. Eiermann. Het ligt in de bedoeling de geblakerde toren als een enorme waarschuwende vinger tegen een nieuwe oorlog, in stand te houden En dit hebben deze landen de Kongo lese delegatie ook aan het verstand ge bracht. Een Russische resolutie, die het optreden van Hammarskjöld veroordeel de, is niet eens in stemming gebracht en na lang onderhandelen is de Raad zon der stemming uiteengegaan, hetgeen ’n belangrijk resultaat genoemd kan wor den. Want aan de ene kant was het dui delijk, dat de Veiligheidsraad achter Hammarskjöld stond, aan de andere kant is het uitblijven van een uitspraak, die alleen maar een nederlaag voor de Kongalese regering kon betekenen, uit te leggen als een manier om deze rege ring dat vernederende tafreel te doen mislopen, waardoor zij haar gezicht niet zou verliezen. Want men beseft, dat men op het ogenblik weliswaar niet goed met Loemoemba werken kan, maar dat kant nodig de spits te Westelijke cultuur, had zich al schrap moeten zetten tegen de invloed van de arme Soedan, waarvan de premier, Mo dibo Keita, in de geleide economie een middel ziet om de achterlijkheid van zijn land op te heffen. Premier van de Mali geworden, wenste hij deze poli tiek aan het geheel op te leggen, tegen de wensen in van de Senegalese politici, die van liberalen huize zijn en als zoda nig ook in het Franse parlement heb ben gezeten. Een poging van Keita, de premier van Senegal en vice-premier van de Mali, Dia, af te zetten mislukte. Op deze manier had Keita voor zich ook het presidentschap, waarover zaterdag gestemd zou worden, willen verzekeren. Keita is over de Senegalese grens gezet en Senegal is weer afzonderlijk onafhan kelijk. Men vreest, dat dit complicaties in de Franse Gemeenschap zal geven, waarvan de Mali lid was, omdat Keita, op zoek naar een weg naar zee voor zijn land, vermoedelijk zal aankloppen bij de rit de Gemeenschap getreden, zeer links georiënteerde Sekoe Toeré van Guinea. President De Gaulle heeft beide Mali-politici verzocht naar Parijs te komen. De centrale regering in Leopoidstad legt zich daar niet bij neer en ook de Ver. Naties erkennen de eenheid van de Kongo. Op grond daarvan eist Loe moemba, dat de troepen van de Ver. Naties in Katanga gehoorzaamheid aan zijn regering zullen af dwingen en Kon golese troepen in de gelegenheid zullen stellen naar Katanga te gaan. Hammar skjöld, die van zeer voorzichtig optre den houdt, heeft van Tsjombe gedaan gekregen, dat hij een symbolische macht van de Ver. Staten accepteert, maar dat is Loemoemba niet genoeg. Hij is de weg van de dreigementen ingeslagen. Hij verklaarde het vertrouwen in Hammar skjöld verloren te hebben en eiste een commissie uit veertien landen om toe zicht te houden op de Zweed. Verder wenste hij, dat het Kongolese leger alle vliegvelden van de Ver. Naties zou over nemen, dat niet-blanke troepen naar Katanga gezonden zouden worden en dat alle niet-Amerikaanse troepen uit Katanga teruggetrokken zouden wor den. Dat waren voornamelijk Zweden. De spanning liep op. Canadese militai ren zijn bij Leopoidstad gemolesteerd en over het algemeen kwam men te staan tegenover een zekere blanken- haat. Het internaat en het gymnastieklokaal zijn bijna gereed. In verband met het als dan gereedkomen van het internaat van gen de lessen op de chr. Landbouwhuis- houdschool, voorzover het de toekomstige bewoners van het internaat betreft, een week later aan dan die van de overige klassen. Bolsward wordt vooral van d: Rijksweg 43 gezien, straks met het ge reedkomen van dit aanzienlijke nieuw- bouwcomplex, verrijkt met ook bouw kundig gezien een straatwand, die wel haast grootsteeds aandoet. De scherpe tegenstelling tussen Loemoemba, de premier van de Kongo, en de Zweedse secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, heeft tot grote spanning en een bijeenkomst van de Veiligheidsraad geleid, maar na deze bijeenkomst bleek het gevaar van de afgelopen week wel wat overdreven te zijn. In het begin van de vorige week had Loemoemba Hammarskjöld een mario net van de Belgen genoemd, omdat Hammarskjöld niet bereid bleek de kwestie. Katanga met geweld op te lossen. Katanga is, zoals men weet, de Zuidoosteljjke provincie van de Kongo (waar veel koper- en uraniummijnen liggen), die zich onder leiding van premier Tsjombe heeft afgescheiden van de Kongo. Het West-Berlijnse politiekorps zal op 28 augustus a.s. in het Berlijnse Olymp. Stadion, zijn grote jaarlijkse sportfestival houden, waarvoor op het ogenblik druk wordt gerepeteerd. Met hoepels bouwen de mannen een levende pyra- mide van negen meter hoog. Fammen binne it moaiste, foardat se witte dat se moai binne Terwijl in de Kongo de strijd zich af speelt om de verwezenlijking van de eenheid, is in het voormalige West-Afri- ka achttien maanden geleden gestichte federatie van de Mali, bestaande uit Senegal en de Soedan, uit elkaar ge spat. Senegal, rijk en vooral in de lei- premier van Ghana, en Bourguiba, de dende laag zeer doortrokken van de drumband eist en een onderdeel van de muziekvereniging is, ook wel tot dit re sultaat hebben meegewerkt. De marswedstrijd is een schouwspel, dat men niet graag mist. Drommen mensen waren ook nu om de terp geschaard met helaas een slecht overzicht van de rou te, wegens de aanwezige autobussen. De jury, die het muziekconcours beoor deelde, bestond uit de heren J. Broer, Nunspeet en W. Stein, Zaandam. De jury van de drumband- en mars wedstrijd bestond uit de heren E. Eng- berts uit Assen en de la Roo, eveneens uit Assen. De uitslag van dit concours vindt men elders in dit blad. Zaterdag a.s. wordt op het terrein aan het Oordje de jaarlijkse „Van der Plaats”- partij gehouden voor 36 uitgenodigde spelers. Ook nu weer blijkt, dat de kaat sers graag naar Bolsward komen. Ondanks het feit, dat ze die dagen ach ter elkaar in het spier moeten, hebben Finale toewijzing van de uitmuntend vruchtbare Sate en Lande met uitnemend onderhouden boerentuininge, watermolen en beste weilanden aan de Harlinger- vaart onder Hichtum, groot 69 9/10 maal 36 3/4 are. In huur bij Hessel J. de Jong. Geboden totaal f 60.438,30. Foar de Fryske ütstjüringen fan de R.O.N.O., dy ’t ek yn it kommende hjerst- en winterseizoen wer bean wurde sille op tiisdei en freed, beide kearen fjirtich minuten, binne der wer gans nije plannen, wylst oan de oare kant in tal programmapunten dat earder ek al diel fan de ütstjüring ütmakke, hantha- vene wurde sille Foarst hwat de bernerubryk oanbilanget: de tiisdeisütstjüringen sille lyk as wizan. sje is üteinsette mei in berneforhael. Aldergeloks bigjinne stadichoan mear meiwurkers materiael to lever jen, wylst inkele oaren de stof nei foaren bringe. Der sil bisocht wurde, de forhalen üt en troch óf to wikseljen mei in lyts hark- spul, mar gaedlike stikjes op dit mêd is minder romte foar. Foar de hwat greatere bern leit der in harkspul yn fiif dielen ré, dat hannelet oer it wurk fan de wetterpolysje. It is skreaun fan B. Folkertsma. De fiif die len sille op fiif freden efterinoar üt- stjürd wurde. Oan in nije rige wurdt ar- beide. Oan foardrachtkrigen tusken bern sil üt en troch ek wer omtinken jown wurde; men mei hoopje, dat dan net altyd desel- de ferskes yn 'e gunst steane. It is it doel, dat ek de ripere jeugd, de jongerein, oan har trekken komme sil yn spesiale programkes mei petearen ensfh. Der binne al kontakten lein, mar de krek- te foarm wurdt noch om socht. De Fryske literatuer sil allikemin forget- ten wurde. Fan de rige „Op wacht by it fers” under redaksje fan Lolle Nauta sil. Ie yn .de kommende tiid noch seis óf- leveringen folgje, wylst dêrnei it proaza wer oan bar komme sil: koarte forhalen en fragminten troch forskillende foar- dragers nei foaren brocht. Ria Postma-Stolk sil de fersesyklus „It griene jier” fan D. A. Tamminga foar- drage, mei muzikale bigelieding fan de jonge Fryske komponist Anne Vogel. De rige doarpshistoarjes fan O. Santema wurdt fuortset, wylst der tasizzingen bin ne fan oare sprekkers, dy't koarte yn- liedingen halde sille oer kulturele en wittenskiplike ünderwurpen. Meditaesjes sille wer forsoarge wurde troch ynlieders fan forskat^, rjochtingen, wylst der op forskillende hjeldagen wer Fryske tsjer- ketsjinsten ütstjürd wurde sille. De rubryk: „Sjongende Skiven", bisprek T bijna allen de uitnodiging aangenomen. Alleen Arj. Hiemstra, vanwege zijn ver plichtingen als semi-prof, Johan Halbe sma, wegens ziekte en Wietze Vlietstra, wegens een handblessure moesten be danken. Na loting zijn de volgende par turen geformeerd: Joh. Stavinga, H. Seerden, J. Pander R. de Groot, E. Heeg, T. Post R. Hoekstra, A. Rinia, F. de Vries G. Okkinga, Joh. Jansen, P. de Groot P. Schuil, S. Sikkema, D. v. d. Zee J. Sijtsma, C. Hoekstra, J. v. d. Meer H. Schuil, B. v. Dijk, H. Bultje K. Jansen, A. Veldkamp, M. Santema J. Faber, Joh. Zijlstra. Sj. Tjeerdema S. Bouwma, Dr. Smedinga, Fr. Haanstra M. v. d. Weerd, R. Kuipers, S. Faber P. Koopmans, R. v. Wieren, J. Tolsma De fa. Van der Plaats heeft als prijzen weer fraaie luxe voorwerpen uitgeloofd, terwijl aan elke deelnemer weer de ge bruikelijke koffie en thee wordt aange boden, ditmaal verpakt in een meltje. De directie stelt er ook mensen met de kleine beurs in staat worden gesteld, de kaatspartij te bezoe ken, op haar verzoek heeft de kaatsver. „Bolsward” de entree-prijzen dan ook laag gesteld, nl. op 75 et., met vrije zit plaats op de banken; kinderen betalen 25 cent entree. Wij vertrouwen dat door deze geste veel stadgenoten deze wed strijd zullen bijwonen. Hwat hat Qabe Skroar i fan Fryske grammefoanplaten, wurdt troch A. M. van der Veen fuortset, al sil de frekwinsje dêrfan mei ófhingje fan it forskinen fan nije Fryske hannels- platen. Hwat de lichte muzyk oanbilanget binne der al wer forskate nije eigen opnamen makke, dy’t skielk ütstjürd wurde, ünder oare fan Peter de Jong mei it famkeskoar fan de Kristlike hüshaldskoalle yn'Drach- ten. Foar oare opnamen yn dizze soarte is noch oerliz geande. Yn earnstiger genre binne der gans op namen makke fan lijiten fan J. Slofstra, songen troch mefrou G. Bierma-Hoog- land mei de komponist efter de piano. Hja sille J-nkoarten ütstjürd wurde. De nije rubyk fan sport en rékreaesje ünder lieding fan Kor de Jong, sil fuort set wurde mei reportaezjes en petearen oer forskate ünderwurpen op dit mêd. De nieuwbouw ten behoeve van de chr. Landbouwhuishoudschool vordert ge staag. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1