comedie of ernst? H.K.H. Prinses Wilhelmina vierde haar 80ste verjaardag onrust maar Twee vredige feesten ook Het spel van premier Loemoemba: vormden. Premier Keita van de Soedan heeft verklaard een beroep op de Vei ligheidsraad te hebben gedaan en aan gezien hij in één adem de Fransen heeft beschuldigd van samenspannen met de Senegalezen, komt Frankrijk ook in dit geval in het beklaagdenbankje. Of I w Nassers ambities beginnen weer te ontwaken De Planta-affaire bracht beroering üs hjoed p p to sizzsn 1 Gouden filmpjes Brand door hooibroei Dodelijk ongeval te Rien te Hindeloopen fI 3 F f IWwwi® 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Te J H 1 VRIJDAG 2 SEPTEMBER I960 56e JAARGANG No. 69 De Jong’s Nieuwsblad HEINTJE, DE ONVERWOESTBARE de gevolgen ONTMOETING IN OLYMPISCH DORP Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie le week september 19 10 Terwijl Loemoemba, de Kongolese premier, blijft eisen, dat de troepen van de Ver. Naties met de Belgen deze week het land zullen ontruimen, welke eis ove rigens niet officieel is ingediend bij de volkerenorganisatie, is hij een stapje dichter by zijn doel, de volledige eenheid van Kongo, gekomen. Kongalese troepen, die na aanvankelijke ontwapening hun wapens hebben terug gekregen, zijn naar de provincie Kasai overgebracht, waar een tegenstander van Loemoemba, Kalonji, in het zuiden een onafhankelijke staat, de Mijnstaat, had uitgeroepen, die hy eind vorige week in confederatief verband met het omstreden Katanga samengevoegd had. Prinses Gracia van Monaco, die met haar gemaal, prins Rainier, de Olym pische Zomerspelen in Rome bijwoont, is hier in -gesprek met haar broer John Kelly, die zij in het Olympische dorp ontmoette. John maakt deel uit van de Amerikaanse roeiploeg op de spelen, hij zal uitkomen in de ongestuurde twee De kunst fan it lézen bistiet yn it oardielkundig oerslaen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Het is wel tragisch, dat enkele dagen later de premier van Jor danië, Majali, het slachtoffer werd van een grootscheepse botnaan. slag in zijn departement, waarbij elf personen zijn gedood en 34 gewond. Het gaat te ver om pre sident Nasser van Egypte de aan- stichter van de aanslag te noemen maar met zijn felle aanvallen van de laatste tijd op koning Hoessein en de Jordaanse regering, draagt hg toch wel enige verantwoor ding. Kalonji Is naar Elisabethstad, de hoofd stad van Katanga, gevlucht en beschul digt de Ver. Naties ervan Loemoemba geholpen te hebben. Loemoemba’s troe pen zitten nu aan de grens van Katan ga en wanneer zij voldoende macht heb ben en op voldoende steun in Katanga zelf kunnen rekenen, zullen zij ongetwij feld de sprong wagen. Tsjombe, de premier van het afgeschei den Katanga, ziet zijn positie verzwakt door het vertrek van de Belgische troe pen, die in Albertstad vorige week nog relletjes tegen hem gericht, de kop in gedrukt hebben. Al met al lijken Loe moemba’s dreigementen aan het adres van de Ver. Naties meer comedie dan ernst, vooral omdat hij toch enigerma te rekening moet houden met de stem ming in de andere Afrikaanse landen, die achter de Ver. Naties staan, en de stemming in Leopoldstad, waar de Se naat zich juist heeft uitgesproken voor handhaving van de troepen van de Ver. Naties, ook als de Belgen weg zijn. In Sjtoera in de Libanon hebben de mi nisters van buitenlandse zaken van de Arabische Liga vergaderd en een beroep gedaap op de Arabische landen zich te onthouden van handelingen, welke hun onderlinge verhoudingen zouden kunnen schaden. Ten slotte nog een Europees bericht. De Duitse socialistische partij heeft nu or- ficieel Willy Brandt, de bekende burge meester van West-Berlijn, opgesteld als lijstaanvoerder en daarmee kanseliers kandidaat voor de verkiezingen in 1961. Zij hoopt met een populaire figuur nu Planta-proeven. Maar er heerste niet louter feestvreug de rond het Binnenhof. Nu de huidziek- j te, die met Planta-margarine in verband Maar Koningin Juliana had tevoren be loofd dat zij de Nederlandse Olympische ploeg na de verjaardag van Haar moeder op de Nederlandse ambassa de in Rome zou ontvangen. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Scholten tevreden over de opbrengst van de voetbaltoto onder de nieuwe bepalingen, die overigens nog door de Eerste Ka mer op 13 september a.s. goedgekeurd moet worden werd als afgevaardigde van de Nederlandse ministerraad voor de Olympische Spelen aangewezen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad hij staat bekend als een vriend van het Westen, wat al geen aanbeveling is. De vergadering van de Arabische Liga heeft zich ook bezig gehouden met het Palestijnse probleem. Er bestaat een plan van Egypte en een van Irak om van het Palestijnse gedeelte van Jordanië ’n afzonderlijke staat te maken om op die manier de wens naar terugkeer bij de vluchtelingen warm te houden. Deze riem moet van Jordaans leer gesneden worden, zodat het begrijpelijk is, dat Jordanië er niet veel voor voelt. Het maakt zich bovendien zorgen, dat Egypte en Irak, enkele jaren eikaars doodsvijanden, toenadering tot elkaar zoeken, want het is bang het kind van de rekening te worden. Al hebben wij de afgelopen tijd weinig gehoord over spanningen in het Midden oosten, de rustige tijd schijnt nu wat achter de rug te zijn. Nassers ambities beginnen weer te ontwaken. De Arabische Liga heeft verder besloten de Algerijnse opstandelingen te steunen bij het verzoek aan de Ver. Naties een referendum te houden in Algerije. Door het toetreden van een aantal Afrikaan se landen tot deze organisatie, maakt de zaak van de Algerijnse rebellen een betere kans dan voorheen. Frankrijk kan zich niet neerleggen bij een der gelijk referendum en dreigt in een moei lijke positie te komen in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties. Nu, ondanks haar 80 jaren, is moeders geest jonger en veerkrachtiger dan ooit. wy hopen allen, dat moeders laatste le venstijd in ieder opzicht goed en rijk aan zegen mag zijn. Op de vergadering van de Organisatie van de Amerikaanse Staten, die in San José in Costa Rica is gehouden, zijn de ministers van de Ver. Staten en de La tijns-Amerikaanse landen geconfronteerd met het moeilijke probleem, dat de Cu baanse president Fidel Castro aan het Westelijk halfrond stelt. Sinds hy aan de macht Is, heeft Castro zich voortdu rend meer in communistisch vaarwater begeven. Hij beschuldigt de Ver. Staten van imperialisme en economische oorlog, hij noemt Rusland en China zijn vrien den en is blij met de dreiging van Rus land, dat het met raketten zal ingrij pen, wanneer de Ver. Staten zullen trachten Castro hun wil op te leggen. De Ver. Staten was er veel aan gelegen van de O. A. S. een veroordeling van Castro’s politiek te verkrijgen en inder daad heersen er in de Latijns-Ameri- kaanse landen bezwaren tegen Castro’s communistische oriëntatie, die tevens Rusland de kans zou bieden zich In de Amerikaanse wereld te mengen, hetgeen in strijd is met het doel van de O.A.S. Maar aan de andere kant bestaat er in de Latijns-Amerikaanse landen grote sympathie voor de interne doelstellingen van Castro’s revolutie. Zijn stryd tegen het grootgrondbezit, zijn sympathie voor de onbedeelden en zijn flinke houding tegen inmenging van de Ver. Staten vin den weerklank. De O. A. S. is ook niet verder gekomen dan een veroordeling van de Russische invloed en Castro is gespaard. Maar het probleem heeft daardoor niet minder zijn actualiteit verloren. Nieuwe loonpolitiek. Een tweede bron van onrust werd ge vormd door wilde stakingsactiviteiten bij enkele droogdokmaatschappyen. Ook vorig jaar deden zich tijdens de zomer dergelijke moeilijkheden in het metaalbedrijf voor. Toen moest het de spits afbijten bij de vrijere loonpolitiek. Na langdurige onderhandelingen was toen een loonsverhoging het resultaat in deze bloeiende bedrijfstak. De werk nemers menen echter, dat van regerings wege destijds strengere beperkingen aan loonsverhogingen werden opgelegd dan later het geval was. Zij wensen derhalve tha-^s een nieuwe verruiming. De moeilijkheid is, dat het College van Rijksbemiddelaars vorig jaar verlangde, dat er tot juli 1961 verder rust op dit loonfront zou heersen. Desniettemin heb ben de drie grote vakorganisaties, bij al haar kritiek op de door communisten geïnspireerde stakingsactiviteiten en de tegemoetkomende houding van sommi ge werkgevers daarop, thans besloten de Vakraad voor het Metaalbedrijf te verzoeken op 8 september a.s. zich te beraden over een nieuwe verhoging. feest, dat immers in het teken staat van de verspreiding van de vredesgedachte. Ons Koninklijk Gezin toonde belangstelling voor beide feesten. Voor de tachtigste verjaardag van Prinses Wilhelmina keerde het speciaal van vakantie uit het buitenland terug. Koninginnedag viel vroeger op 31 augustus. Na de inhuldiging van Koningin Juliana is deze officiële feestdag vervroegd tot eind april. Maar evenals elk jaar zyn ook woensdag j.l. weer de gedachten van velen op het Binnenhof naar Het Loo getrokken, naar de „oude Koningin”, Prinses Wilhelmina, onder wier bewind ons land twee wereldoorlogen heeft moeten ondergaan. Dit jaar viel haar verjaardag in een periode, waarin de belangstelling van geheel de wereld gelukkig voornameiyk werd opgeëist door de Olympische Spelen, een haar omringen, of ze uitgesproken wor den of niet. De onuitgesproken gedach ten zijn immers dikwijls de mooiste en de diepste. De band met het volk is al tijd alles voor haar geweest, en bewust of onbewust heeft men zeker gevoeld, dat zij steeds trouw zou zijn en pal zou staan tot het uiterste van haar krach ten toe en zelfs verder. Ik zal niet pro beren het portret te schilderen van mijn moeder en mijn landsvrouwe van wel eer. Zij heeft tot op heden altijd veel geschilderd, maar haar zelfportret heeft ze in de laatste jaren tot mijn grote vreugde gegeven in haar boek: „Een zaam, maar niet alleen”. Daarin ziet men, hoe eenzaam de post is geweest, waarop het voor haar har de, zware leven haar geplaatst heeft. En hoe ze zich daar als mens staande heeft kunnen houden, moge een wonder heten, dat dan ook alleen door haar ge loof heeft kunnen geschieden. Luisteraars, ik ben dankbaar en geluk kig, dat U met onze familie en met mij aan moeder denkt met heel veel liefde en heel veel dankbaarheid. Moeder en ik samen denken aan vader, die wij na 26 jaren nog steeds missen met al deze liefde en dankbaarheid. Terugval. De uitkomst van deze onderhandelingen verdient alle aandacht. Want dit be tekent, dat een bepaalde groep werkne mers een tweede verhoging in het kader van de vrijere loonpolitiek aan de orde stelt, terwijl er andere groepen zijn, die daarvan nog in het geheel niet geprofi teerd hebben. De vakbeweging heeft bij de Stichting van de Arbeid al voorstel len ingediend om die achterstand op te heffen. Maar de R.K. werkgevers heb ben reeds publiekelijk doen weten, dat zij zoiets beschouwen als een terugval tot de geleide loonpolitiek van weleer! Ter gelegenheid van de 80ste verjaar dag van H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft H. M. Koningin Juliana woensdag een radiorede uitgesproken. Moeder is 80 jaar geworden. Ik ben bij haar met een hart vol dankbaarheid, dat ze nog bij ons is, aldus Koningin Juliana. Hoe groot is het voorrecht, moeder’s voorbeeld zo lang, ononder broken op je te laten inwerken. Wjj zijn nu deze dag allen om haar heen in liefdevolle vreugde. Ik weet, dat de I dankbaarheid om haar, die genoemd is: Moeder des Vaderlands, door het va derland wordt gedeeld, en daarom heeft men mij verzocht, tot allen een woord te spreken, als haar enige kind en dus ook degene, die haar het naaste staat. 1 Tl- --3Al De Ver. Naties zijn ook gemengd in ’t conflict over het uiteengaan van Sene gal en de Soedan, die de Malifederatie eens aan de macht te komen. Volkssanatorium ipend, Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en In Jordanië is namelijk tweederde van de bevolking bij dit land gekomen toen wijlen koning Abdoela na de oorlog met Israël een goede tien jaar geleden het Arabische gedeelte van Palestina bij zijn land inlijf de. Deze Jordaanse Pa- lestijnen, waarvan de helft bestaat uit vluchtelingen uit wat nu Israël is, zien in Nasser de voornaamste kampioen van de Arabische eenheid, die Israël zou wegvagen. Bovendien bestaat er onder de wat meer ontwikkelde Palestynen een zekere minachting voor het oorspron kelijke woestijnvolkje van Jordanië. Koning Hoessein heeft steeds alle plan nen van Nasser, om de heerschappij in zijn gebied te verkrijgen, doorkruist en 1 Ik waardeer en eerbiedig deze wens. Al voor Volksgezondheid. Met name om trent het aantal proeven, dat tevoren met het nieuwe Planta-produkt is ge nomen, wenste hij te worden ingelicht. Hardnekkige geruchten deden namelijk de ronde, dat de nieuwe samenstelling meer op smaak dan op inhoud zou zijn beoordeeld. Harddraverij met handicap te Pingjum. le Prijs f 60,J. Jidsinga te Arum, le premie f 20,G. Kuipers te Frane- ker, 2e premie f 10,G. de Jong te Engelum, 3e premie f 5,A. Anema te Midlum. Op de Najaarspaardenmarkt te Workum waren 60 paarden aangevoerd. De prijs der slachtpaarden bedroeg f 60,-, f 90,-. Veel vreemde kooplieden bezochten de markt, waardoor de paarden een goede som opbrachten. Grote sterfte onder de varkens en big gen. is gebracht, blijkbaar enkele sterfgeval len en méér dan vijftigduizend ziekte gevallen heeft veroorzaakt d. w. z. ongeveeer een half procent van de Ne derlandse bevolking heeft aangetast heeft de Tweede Kamer zich uiteraard ook in deze geruchtmakende zaak ge mengd. De socialistische afgevaardigde, dr. Lamberts huisarts te Rotterdam en de communist Borst, stelden de mi nister van Sociale Zaken, mr. Van Rooy, er schriftelijk vragen over. Uiteraard ging hun belangstelling vooral uit naar de vraag hoe een margarineprodukt van zulk een gevaarlijke samenstelling in de handel kon komen. Dr. Lamberts in formeerde naar mogeiyke mede-verant- woordelijkheid van het Rijksinstituut Verantwoordelijkheid. Op het moment, dat deze vragen wer den gesteld, duurde het onderzoek, dat er antwoord op zou kunnen geven, nog onverminderd voort. Zo werd o.m. in Venlo contact gezocht met Duitse gezondheidsdiensten, tenein de vast te stellen of er soms samen hang bestaat tussen deze „Planta-ziek- te” en de „blaasjesziekte”, welke vorig jaar in Duitsland heerste. In het begin van deze week werd door het ministerie van Sociale Zaken ech ter medegedeeld, dat het onderzoek naar het bestanddeel van de planten-marga- rine, dat voor het optreden van de huid ziekte verantwoordelijk is, nog geens zins zover was gevorderd, dat reeds kon worden gezegd, wélke stof als de meest waarschijnlijke oorzaak kon wór den aangewezen. Deze omzichtige for mulering wekte de indruk, dat het des niettemin al zeker was, dat die stof welke dan ook in Planta voorkwam. De publieke belangstelling voor de schuldvraag en de mogelijkheid van schadevergoeding door Unilever werd daardoor verdubbeld. Op de Beurs brokkelden de koersen van dit miljoenenbedrijf al, zij het langzaam en slechts in bescheiden mate méér onmiskenbaar af! vervul ik die na enige aarzeling, omdat hij indruist tegen het verlangen van de jarige zelf. Onze moeder heeft zich teruggetrokken en als iets haar ooit goed dacht, heeft ze dat altyd volkomen gedaan. Vermoeid door de zwaarte van haar 50- jarig koningschap, wil zij een stille in de lande zijn. Zij denkt, dat haar tijd geweest is en dus voorbij, en houdt zich daar dan ook ten volle aan. Hoe hard mij deze redenering ook in de oren mag klinken, héér geeft deze een gevoel van vrijheid in haar levensavond. Om deze redenen heeft zij de wens ge- uit, deze verjaardag niet te vieren. En niet vieren betekent dan ook voor haar: helemaal niet vieren, behalve in de fa miliekring, en dan nog voor zover haar krachten het toelaten. Natuurlijk is ze zich wel degelijk wel dadig bewust van de dank met ons volk en onze rijksgenoten in diepe dank baarheid voor alle werken, gedachten en gebeden, die in het bijzonder vandaag Joure op Herema-State het Fries „..i voor borstlijders ge opend, na een rede van Ds. O. Horel uit Wons. Het sanatorium biedt plaats aan 54 patiënten. Ds Zillinger Molenaar, herv. predikant te Bolsward vertrekt naar Dordrecht. Woensdagmiddag tegen 3 uur, is de 60 jarige mevr. Boelens-Huisman te Rien, noodlottig om het leven gekomen. Zij zou een bezoek brengen aan haar fa milie op Mollum onder Rien en sloeg met haar brommer hiervoor links af. Te gelijkertijd passeerde haar een auto van Garage Fritsma van Sneek, die haar schepte. De chauffeur had geen kans meer haar te ontwijken en de gevolgen waren verschrikkelijk. Het slachtoffer overleed vrijwel onmid dellijk, De auto werd zwaar beschadigd doch de chauffeur bleef ongedeerd. Mevrouw Boelens was gehuwd. Haar man is werkzaam op het timmerfabriek Friesland te Oosterwierum. Het echtpaar had geen kinderen. Tengevolge van hooibroei ontstond brand in een hooiberg gelegen naast de veestalling van de heer D. Kuipers even buiten Hindeloopen aan de spoorweg StaverenLeeuwarden. Er ontstond gevaar voor de naastliggen de hooibergen en veestalling, doch door het snelle optreden van de brandweer kon 't vuur vroegtijdig worden bedwon gen. Van de hooiberg bleef slechts een ver koolde massa over. Verzekering dekt de schade. Burgemeester Atema begaf zich onmid dellijk na de brandmelding naar het ter rein van de brand als ook de wacht meester der Rijkspolitie M. Alberts. De brandspuit, die op een volkswagen busje naar de brand werd gereden, gaf in een minimum van tijd water. Dank zij dit snelle optreden kon uitbreiding van de brand worden voorkomen. Hwat bat Qabe Skroar Heintje Davids, de „onverwoestbare”, is weer op de planken. Over enkele dagen wordt in de Amsterdamse „Kleine Komedie” de premiere gegeven van ,,’n Huis vol herrie”, waarin zij de rol van een bazige schoonmoeder speelt. Haar tegenspeler in dit stuk is Johan Boskamp, in de rol van Dr. Niks. Op de foto zien we het tweetal, stikkend van de lach, tijdens een van de vro lijke scenes uit het stuk 7 a -.- ~’«l i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1