met het westen des lands I De verbinding van Nrd.-Nederland n Geraamte gevonden te Pingjum roar Kamers van Koophandel kwamen met belangwekkend rapport I üs hjoed p p to sizzen Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Gouden alpinisten Ned. Organisten Ver jubileert Bromfiets grasbaanrace I I I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat (hjClljG ra DINSDAG 6 SEPTEMBER I960 56e JAARGANG No. 70 NEDERLANDSE BALLONVAARDER BIJ BRUGGE GELAND de finale de dit ien front Bij het beoordelen van de behoefte aan wegen voor het lange afstandsverkeer van Noord-Nederland moet allereerst gelet worden op de structuur van dit gebied, aldus een pas verschenen rapport van de Noordelijke Kamers van Koop handel en Fabrieken, betreffende de wegen van de IJsselmeelpolders in het lange afstandsverkeer, als toevoegsel van een adres, gericht aan de Minister van Ver keer en Waterstaat. Onmiddellijk valt, aldus verder dit rapport de grote omvang van de landbouwsector en de relatief geringere betekenis van de industrie op. Hierdoor is Noord-Neder land de laatste 40 jaar in verschillende opzichten achtergebleven bij de rest van Nederland (minder snelle groei van het bevolkingscijfer en van de inkomens b(jv.). Toch was er oorspronkelijk wel enige industrie in het noorden. Het ligt voor de hand de oorzaak van de onvoldoende ontwikkeling van de industrie in het noor den allereerst te zoeken in de ongunstige ligging, zowel ten aanzien van de afzet gebieden, als ten opzichte van de zeehavens en andere centra van economische bedrijvigheid. NEI DE DISKRIMINAESJE KOMT DE YNTIMIDAESJE! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactic-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) wurdt troch suggesi gans. De lju, dy't fan greate barnend ge- ünjrucht, dat Abonnementsprijs t 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentie» bij contract reductie In boek is it stof lik oerskot fan in idé jaar hadden in ons land waar- g>e mar Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad as deselde minsken in skoft letter de selde iver forsmite, hwat hja se dan glêd trekken zich thans naar terug. De toestand is ge- I zal ook de Zuidwesthoek, ook Bolsward dat gaan doen. dustriële produktie steeds per vracht-i auto plaats vindt en ook de persoonlij ke contacten steeds meer per auto wor den onderhouden, is voor de ontwikke ling van Noord-Nederland het lange af standsverkeer met het geheel anders gestructureerde westen en midden des lands een onvermijdelijkheid geworden van onvervangbare waarde en derhalve van bijzonder grote betekenis. Ter illustratie merkt het rapport op, dat bij verkeerstellingen nabij Utrecht slechts 5,1 van het verkeer over af standen groter dan 100 km plaats vond. Bij waarnemingen tussen Utrecht en De Bilt bleek slechts 7 van het ver keer afstanden boven de 100 km af te leggen. In Noord-Nederland vond men echter geheel andere verhoudingen. Op de weg Leeuwarden-Afsluitdijk, en kele ki’ometers ten oosten van Frane- ker, reed 33,4 van het verkeer meer dan 100 ‘m; 17 zelfs meer dan 180 km. De IJsselmeerpolders, welke tot dusver re zuiver als agrarische gebieden werden gezien, verkrijgen vooral in Zuidelijk- Flevoland een geheel nieuwe functie. Toenemende behoefte aan recreatie, ver schuivingen in het oordeel over een aan trekkelijke afstand tussen woon- en werkgebied, andere woonwensen, bepaal de industriële ontwikkelingen, groei in de verkeersontwikkeling e.d. zijn facto ren, die zich echter maar met heel wei- ig zekerheid van te voren laten ramen. Noord-Nederland heeft, zij het in andere dimensies, dan het westen, een zeer gro te groeikracht. Hier is de eigenlijke ont wikkeling en inschakeling in de totale Nederlandse groei nog maar nauwelijks begonnen. Het planologische ruimtege brek in andere delen van het land, de nieuwe mogelijkheden tot ontsluiting, ’t potentiële arbeidsoverschot, de actieve regeringssteun en de reeds aanwijsbare successen waarborgen echter de gelei delijke ontwikkeling van het noorden, tot een gebied met eigen groeikracht. Een en ander maakt het wel duidelijk, dat ook Bolsward en de Zuidwesthoek bij de voorgestelde nieuwe ontwikkeling ten nauwste zijn betrokken. Merkwaar dig is dat in het rapport het bestaan van de Afsluitdijk welhaast wordt ver zwegen, toch óók een belangrijke ver binding met het westen. Het toenemen de verkeer uit Groningen en zelfs uit Drente langs Bolsward naar de Afsluit dijk thans een krachtige stimulans zou wel eens af kunnen nemen als de nieuwe snelwegen dwars door de pol ders naar het hartje van ons land tot stand komen. Dreigt hier enerzijds een gevaar, ander zijds komen er nieuwe mogelijkheden als het gehele noorden er nieuwe moge lijkheden als het gehele Noorden van en dit jubileum wordt diverse manifestaties, en oar- skiftsjen? Hwer is en objektyf bis jen? It nije ideael wurdt sa forgulde en bi- 2e week sept. 1935 Voor de omliggende plaatsen van Bols ward worden afnemers en venters voor soep gevraagd bij J. van Dijk, Grote De dikke geldmagnaten Hebben wel in de gaten Ze plukken ons fiscaal Langzaam maar zeker kaal. Wij moeten ’t zien te keren Door tijdig te emigreren Dan zijn we uit de brand Veilig in Zwitserland Geen vrije wil, ’t is een pressie Geloof maar, de successie Spaart ons de toekomst niet Heus ieder van ons ziet (Nachtmerrie bij het leven) Aan een dun draadje zweven Het zwaard van Damocles Zeg, Zijlstra’s stropersmes Op, N.V. directeuren Er kan je niets gebeuren Neem je het „wijs” besluit En knijp er tussenuit Dan kan die Zijlstra fluiten Naar jullie lieve duiten Zet alles op de kant In ’t schone Zwitserland Laat ze daar wat verdienen De millioenen-lawine Heeft voor hem geen gevaar Wij weten 't zonneklaar Hier werd voor gouden schapen Een fiscaal klimaat geschapen Dat voor gezondheid wis Bijzonder gunstig is De dikke geldmagnaten Die ’t vaderland verlaten Soms met verbeten wrok Ze denken al te gader Ons gouden hemd zit nader Dan de nationale rok Wij menen ’t niet zo slecht, oh né Maar zelfzucht spreekt een woordje mee PYT meerpolders bieden voor het verkrijgen van kortere verbindingen tussen Noord- Nederland enerzijds, West- en Midden- Nederland anderzijds. Deze kortere ver bindingen zouden de geschetste nadelen van de te grote afstanden belangrijk kunnen verminderen, mits zij voldoende zijn aangepast aan de behoeften van ’t verkeer. Gewoonlijk worden de wensen van het verkeerd bepaald door te letten op de ver keersomvang en worden op grond hier van niet alleen het profiel, de technische opzet en „uitrusting” van de weg, maar ook Ijaar algemene betekenis, de nood zaak van vertakkingen, de hoofdrichting van nieuwe tracé’s, kortom het wegen net, vastgesteld. De omvang van het verkeer, eventueel van het te verwachten verkeer, vormt dus de gebruikelijke maatstaf. De vraag rijst echter, in hoeverre voor de bepaling van richting en vertakking van de nieu we wegen door de IJsselmeerpolders, de verkeersomvang een voldoende uitgangs punt vormt. Gelet op de uitbouw van het verkeer is het duidelijk, dat het verkeer op de hoofdwegen door de IJsselmeerpolders een geheel andere structuur zal verkrij gen dan het verkeer op de wegen in ’t oude land. De betekenis van de enkele IJsselmeer- poldeer ligt misschien vooral op agra risch gebied, de waarde van de polders tezamen ligt vooral op de aansluiting, die zij tot dusverre gescheiden delen van het oude land geven. Door de mogelijke afstandsverkorting komen als het ware nieuwe gebieden onder het bereik van bijv. Amsterdam/IJmond en kan een gro te stimulering van reeds bestaande ont- de nieuwe aansluiting gaat profiteren, wikkelingen worden verwacht. Juist na de aan- en af voer voor de in- De ballon, waarmee de 33-jarige ballonvaarder Koen Jansen uit Voorburg, zijn 42-jarige assistent Alfred Eckert uit Augsburg (West-Duitsland) en een Brit se verslaggever over bet Kanaal zijn gevlogen, is vrijdagavond in een veld na bij Brugge geland- De drie mannen waren in de ochtenduren van ’t vliegveld Lydd in Kent Engelandopgestegen voor een tocht ter herdenking van Jean Pierre Slanshard, die met de Amerikaan John Jeffries, 175 jaar geleden voor het eerst per ballon het Kanaal overstag De wind heeft Koen Jansen naar België inplaats van Erankrijk gedreven.(De foto’s werden gemaakt in Engeland.) Dijlakker, Bolsward De overal in Abbesinë verspreid levende buitenlanders Addis Abeba spannen. In het vorig 44000 verkeersongevallen plaats, bij 744 met dodelijke afloop. Corona 4 ct.. Penaal 4 ct., de twee waar over u dagelijks hoort spreken. M. B. Eerdmans. In deze zorgvolle tijd mij wederom in Uw midden bevindend gevoel ik mij ge drongen allereerst uiting te geven aan mijn deelneming in het lot van allen die onder de druk der tijden gebukt gaan. Inzonderheid ben ik met deernis vervuld jegens hen die door werkloosheid ge troffen zijn- Ernstig zijn de zorgen die blijven drukken op het Nederlandse be- Typerend voor de ongunstige ligging ten aanzien van de afzetgebieden noemt het rapport de omstandigheid, dat men, van Groningen zowel als van Leeuwar den uit, een gebied met een straal van ca. 80 km moet bewerken om l.OOO.tlOO consumenten te bereiken. Om 2.000.000 consumenten te bereiken moet Leeuwar den een gebied met een straal van 130 km bewerken, Groningen zelfs met een straal van 140 km. In plaatsen als Am sterdam, Rotterdam en Den Haag wordt echter binnen 20 km als over 1.000.000 consumenten en binnen de 40 km al over 2.00.000 consumenten bereikt. Dit laatste geldt trouwens ook voor Utrecht en het Gooi. De ongunstige ligging ten opzichte van de zeehavens Groningen en Leeuwar den liggen verder van Rotterdam dan Maastricht, Heerlen, Brussel, Namen of het Ruhrgebied en andere economi sche centra, is voor het noorden even zeer een handicap. Komend van Noord- Nederland worden steden met meer dan 100.000 inwoners immers eerst aange troffen in de lijn Amsterdam-Apeldoorn- Enschede, d.w.z. op afstanden van mi nimaal 135 km, maximaal 200 km, van Groningen en Leeuwarden. De Randstad, het gebied Arnhem-Nijmegen, het ge bied van Breda, dat van Eindhoven en dat van Zuid-Limburg om de voor naamste centra van bedrijvigheid te noemen hebben daarentegen op een afstand van 20-110 km al een hele reeks belangrijke steden binnen haar bereik. Als voorbeeld noemt het rapport Rot terdam, dat binnen een afstand van 110 km o.a. kan bereiken: Den Haag, de IJmond, Amsterdam, de Zaanstreek, ’t Gooi, Utrecht, Amersfoort, Eindhoven, Tilburg, Breda en Antwerpen. Arnhem kan binnen 110 km wijzen op: Twente, Apeldoorn, Utrecht, het Gooi, Amster dam, Breda, Eindhoven en de rand van het Ruhrgebied. Uiteraard is deze „uitschakeling” van het noorden ook nadelig voor de andere delen van het land; ook daar zal de eco nomische ontwikkeling gestimuleerd worden door intensievere contacten. Begrijpelijkerwijs bestaat hiervoor, al dus de Kamers van Koophandel, in het noorden grote belangstelling voor de mogelijkheden, die de nieuwe IJssel- De Ned. Org. Ver. viert dit jaar haar 70-jarig bestaan herdacht door diverse manifestaties, waarvan wel de belangrijkste zijn de ju- bileum-concerten die in de loop van dit jaar in den lande worden gegeven.' ien panasé foar alle It iene, noardlike Noarden en alle Drinten, Grinzers en Friezen der yn optocht efteroan, mei fol ie wimpels en flaggen en jit folie mear muzyk. „Feinten haldt de koppen koel, net for- blikke, net forskrikke”, seit Fedde Schu- rer yn ien fan syn striidsangen. Dat is in wurdt foar dizze tiid. As Fryslan ea nedich hie, dat syn foaroanmannen en syn folk wach bliuwe foar de bilangen fan it heitelan, dan is it nou. Under de lüde fanfares fan de buorlju driicht it gefaer meinommen to wurden fan in stream, dy't de grounslach under syn ei gen bistean weispielt. De Grinzer koai- boer lit syn lokeintsjes ütfleane, it foer blinkt al by de yngong fan de pipen, it liket sa feilich en it lokket, it lokket En de koaiboer laketde wyn is gun- stich, dit wurdt in goede dei foar him en svn maten as dy houn him de bek mar haldt.... Tj. de J- drijfsleven. (Troonrede), te oordelen, moet het van een volwas sen mens zijn geweest. Men vermoedt, dat het reeds honderden jaren gele den is, dat hier een mens begraven is ge worden. Aan misdaad behoeft dus niet te worden gedacht. Op het ijsbaanterrein te Parrega werd ’n grote bromfiets-grasbaanrace gehouden. Ondanks de slechte weersvooruitzichten werd er door een dertigtal personen in geschreven. Om half zeven was het al een en al lawaai en stroomde het publiek naar het terrein, waar de deelnemers hun proefritje reden. Even leek het nog dat de wedstrijd moest worden afgelast, daar er na de eerste ronde een plensbui kwam, maar gelukkig bleef het voorlopig hierbij. Na de soms spannende ritten werden in de finale de prijzen gewonnen door: 1. F. de Boer, Oudehorne 2. D. de Jong, Gaast 3- A. Kuit, Beilen 4. Joh. Hogeveen. Echtenerbrug 5. Lammers, Bergum De eerste prijswinnaar werd een prachti ge krans omgehangen, waarna hij, met de 2e prijswinnaar D. de Jong als duo- passagier nog een ere-rondje reed. De snelste rit werd gereden door de le prijswinnaar. Afstand 1440 m in 2 min. 43,2 sec. Bij vrije deelname werd nog een koppel- wedstrijd gereden, waarvoor nog 3 prij zen beschikbaar werden gesteld; 1. A. Kuit, Beilen 2. Lammers, Bergum 3. Hogeveen, Echtenerbrug Hierna had de prijsuitdeling plaats op de bovenzaal van „De Harmonie”. Hja wurde net oars as oars, as men har ren oantoant, dat trijekwart fan de bi- wenners yn har eigen kontrei gjin earli- ke kans mear oerhalde. It is nou ien kear sa, sizze hja, wy moatte nou net langer prate en ündertusken dogge hja neat oars as neiprate, hwat de promotors fan dizze idé harren foarsizze. Mei dy gearwurking tusken de trije pro- vinsjes is it net oars. Grins en Fryslan hawwe sünt ieuwen har eigen üntwikke- lingsgong folge, omt hja in typyske ei gen problematyk hiene- Nou is it yn ien kear oarsom. As in lawine komt it oer de minsken hinne. De slimsten soene der mar leafst yn ien kear ien provinsje fan meitsje wolle: It Noarden! Hwa praet hjir noch fan forstan diel, fan hifkjen en jit plak foar nofter Ijochte, dat der mar kwalen oerbliuwt: In Friesland zullen deze concerten plaats vinden op 12 september in de Bolswar- der Martinikerk en op 14 september in de Grote Kerk te Franeker. De NCRV zal deze concerten opnemen voor latere uitzending. De toegang tot deze concerten is gratis. Het koor der Leeuwarder Bach Vereniging onder lei ding van Alfred Salten verleent mede werking. Voor de opbrengst van de col lecten welke na afloop der concerten worden gehouden, zal aan een kleine protestantse gemeente in de provincie Noord-Brabant een orgel worden aange boden. Deze concerten hebben dus be halve de orgelkunst te bevorderen, ook een philantropisch doel. Toen de N.C.V. op 16 januari 1890 te Amsterdam werd opgericht, had zij hoofdzakelijk het werk der philantropie ten doel: stoffelijke steun te verleenen aan leden-organisten die door een of andere omstandigheid in de uitoefening van hun functie werden belemmerd. Wy sitte wer midden yn sa'n tiid. De üntsachlike foroaringen fan de nei-oar- logske tiid litte harren op alle gebiet fie le. Trije, fjouwer kear sa hurd as oars foroarje de situaesjes en de mieningen. Alles komt op ’e helling fan de moderne tiid. En krekt nou wurde de plannen makke foar de kommende tiid en de grounslaggen lein, hwer’t men letter net mear óf kin. Men soe sa sizze, dat it dêrom wol aller- earst nedich is om dübel goed üt to sjen, hwer't men de grounslaggen leit. Mar elk, dy’t kritysk nei de fundearring sjocht wurdt troch hiel folie minsken dêrwei hünd. Der moat boud wurde, gean üt 'e wei, wy wolle oan it wurk, seur netDe yndustrialisaesje moat komme, bigripe jo dat net? It Noarden moat nou üt de jis- ter wei, snappe jo dat net? Wy moatte gearwurkje en foarmje, it hoe en het komt der net op oan, as wy mar meiinoar gean. En op hokfoar wize men al oantoant, dat hjir en dér greate biswieren binne, it klimaet op it heden skynt gjin biswie ren hearre to wollen. En de measte mins ken, ek dy't dy biswieren wol sjogge, heije de skouders op en swije. Duck dich und lasz forüber gahn, das Wasser will sein Fortgang ha’n!” De masses uggesty oangeande de dirigis- tyske methoade fan yndustrialisaesje wol fan gjin biswieren witte. Hja litte it ünrjucht, hja glide oer de ünearlike konkurrinsje fan stêd tsjin stêd, doarp tsjin doarp, mei in sprankje hinne. Hja tale net nei de üntwearding fan eigendom en jierrenlang wrotten. de stream mei of hja tinke oan it plat- Dütske rympke, hwat seit: „Duck dich und lasz forüber gahn, das Wasser will sein Fortgang ha’n” teit, dan sil j immer blike, dat it hert de trochslach jowt. Polityk, dy't allinnich ütgiet fan it kalde forstan is nea great en nea bifruchtsjend foar de mienskip. Dragers idéen hawwe jimmer in foei hawn foar rjucht en harren droech en de krêft joech om gjin bilies to jaen. Hwa jit twivelje mocht oan de wier- heit fan hwat Piebenga doe sei, kin alle dagen underline, hoe’t de feinten him ge- lyk jowe. Heech en leech stiet under de sterke ynfloed fan it fielen, folie mear as fan it serebrale tinken. Piebenga hie der jit hwat by sizze kin nen. Hy hie oan de han fan de feiten oantoane kinnen, dat it greate meartal fan de minsken hiel sterk byinfloede aggesty en suggestive slo- dy’t de publike opiny bi- wurkje kinne, de organen bihearskje, dy't pers foarlochting, oerheit of maet- skiplike groepen bisette, dy meitsje de wetten en regelingen mooglik. Ut al dizze dingen üntstiet in bipaelde sfear, in geastlik klimaet en dat kin sa sterk wurde, dat elk, dy’t op dat stuit in oar lüd hearre lit, bisjoen wurdt as in harmonikaspiler yn in tsjerke. Men wol yn in bipaelde stimming ienfaldich sok lüd net hearre- Der foroaret ek neat oan, mei earst bijubele ha. Dat binne forgetten. Yn it byld fan Stephanus, de earste tsjü- ge foar wierheit en rjucht wurdt üs dat al foarhalden. Hja woene net hearre, hja stoppen de earen. hja skreauden en allen om it hurdst en hja sloegen him mei stiennen dea. Dizze massapschose sprekt hylt-d en by alle bi- langrike dingen in earnstich wurd mei. Der wie okkerdeis in lid fan de Fryske Steaten, dy't oan in oar lid it forwyt makke, dat hy de dingen, dêr’t it oer net allinnich biseach mei it forstan, i ek mei it gefoel. Dizze man woe ha: jo moasten allinnich mei de holle oardiele en net mei it hert. It wie doe de hear Piebenga, dy't foar de foest wei in kolleezje joech oer dizze striidfraech en oantoande, dat sa- wol yn de nationale as yn de ynternatio- nale polityk, jimmer de sterkste wapens üntliend waerden oan it gefoel. Grif, it gefoel mei allinnich gjin baes wurde, de holle heart der forgoed by, w mar as der praten wurdt oer in priori-En fierwei de measte minsken roeije mei Bij graafwerkzaamheden voor de riool- aanleg in de Kerkstraat te Pingjum, werd in de terpgrond op grote diepte een ge deelte van een menselijk geraamte ge vonden. Naar het hoofd en enkele andere delen 1 s A T i i i t/'/v

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1