Nog steeds een verwarde toestand Kongo-staat m nieuwe De Nederlandse Organisten- vereniging 70 jaar (f roar De Gaulle plaatste ongelukkige opmerking ®|P n 1 Maandagavond gratis jubileum-concert, Bolsward Gouden filmpjes üs hjoed p p to sizzen Hindeloopn trekt steeds meer bezoekers Afscheid bij Bolswards Floralia 3 s g I ij tl 8 1 II l f f BS STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 8 i m 1tW X 56e JAARGANG VRIJDAG 9 SEPTEMBER I960 No. 71 GEZINUS SCHRIK de Leeuwarder Bachvereniging onder leiding van Al in sulveren bêd sliept Er heerst op het ogenblik dat wij dit schrijven, grote verwarring in Leopoidstad, de hoofdstad van de Kongo. President Kasavoetooe, die lange tijd op de achtergrond was gebleven en zijn felle premier Loemoemba, aan het woord liet, heeft maan dagavond zijn premier afgezet en Ileo, de voorzitter van de Senaat, tot opvolger aangewezen. Het saanengaan van Kasavoeboe en Loemoemba kon eigenlijk al enige tijd ver bazing wekken, omdat Kasavoeboe, de leider van de in de provincie Leopoidstad wonende stam der Bakongo’s. zich veel meer een voorstander had getoond van een federale opbouw van de staat, terwijl Loemoemba, toen nog in overeenstem ming met de Belgen, zich sterk beijverde de eenheidsstaat in de Kongo te hand haven. Door zijn felheid tegen de Belgen en later tegen de Ver. Naties, toen deze hem niet wensten te helpen het afvallige Katanga tot de orde te dwingen, probeer de Loemoemba het nationale gevoel van de Kongolezen aan te wakkeren. wijzen weer op een verzoening tussen Loemoemba en Kasavoeboe. Extra tram naar Vliegtochten in Leeu warden. Vertrek Bolsward 11 uur, Wit- marsum 11,35, Arum 11,50, Franeker 12.21, Dronrijp 12-42, Aankomst Leeu warden 1.12. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie i met „De Goudene Kou- !ats zeer op dreef. zich kostelijk vermaakt van ’t Kritetoneel hadden h plezier in hun rol. Een im verdient mej. A. Hiem- nauwelijks repeteren een bare en voor de toekomst s vertolking wist te geven Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad n.l. i zamelen tot ondersteuning bij de kl gezegd heeft hem eventueel te willen Ontvangen, of wil hij alleen maar met jzijn hernieuwde algemene ontwapenings- Iplan indruk maken op de ontwikkelings landen, om op die manier de invloed van ;de Ver. Staten te ondermijnen? Het enige lichtpunt in de gehele ontwik keling is, dat Chroestsjow blijkbaar aan overleg nog de voorkeur geeft. Maar dat had ons zijn ruzie met de Chinezen al geleerd, die hem verwijten niet meer te geloven in de onvermijdelijkheid van ’n grote oorlog. 2e week september 1910 Wenst u een flinke knevel? Geheel nieu we methode. Chem. Laboratorium Hol- landia, Rotterdam. Te koop een Pianino, mooi van toon voor f 40,M. Hengst, Nieuwmarkt. Dans en Balletmeester. Wanneer de Algemene Vergadering der Ver. Naties begint, zal aan het hoofd van de Russische delegatie premier Chroestsjow staan. Het is zeer onge bruikelijk, dat de premier dit doet, zo dat allerlei speculaties over Chroestsjows bedoelingen de ronde doen. Zoekt hij contact met Eisenhower, die In zijn persconferentie, welke pre. sident De Gaulle van Frankrijk eveneens maandag heeft gehou den, heeft deze de ontwikkeling van de Kongo als een voorbeeld gesteld van de ontoereikendheid van de „zogenaamde Ver. Na ties”. Hij had liever gezien, dat Amerika, Engeland en Frankrijk in den beginne hadden ingegrepen om de jonge staat op zijn eerste schreden te leiden. Dat had in menging van anderen (bijv, com- monistische landen) kunnen voor komen. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en van de avond was ver maken van de prijzen, de floraliawedstrijd was dit jaar als volgt: 1ste prijs; Wed. J. Mol, Spaarbank; Joh. Couperus, Plantsoen; D. Frankena, 2e Holl.str. 27; D. de Boer, Rijksstraat 4; Wed. Frankena, Stadsstreng 15. 2de prijs: E. Miedema, Harlingerstr. 20; R. van der Zee, Hid Herostraat 26; S. Haitsma, Pater Brugmanstr.; R. v. d. Schaaf, Cl. Fonteynestr. 9; S. van den Berg, Kapelstraat 13. 3de prijs: H. Jorritsma, ’lid Herostr. 31; G. de Boer, Hoogstraat 3; B. Hendrik- sma, Mich. Elgersmastr. 13; Wed. S. Adema, KI. Gasthuis 2; R. Vallinga, St. Jozefbuurt 10. 4de prijs: B. Nota, St. Jozefbuurt 25; A. Tolsma, Franekerstr. 32; Tjerk de Boer, Cl. Fonteynestr. 12; Tj. Dijkstra, Hof 4 en H. J. Bloemendaal, Elandslaagte 10. J. Brouwer, Stadsstreng 20 en Wed. Breeuwsma, Mich. Elgersmastr. 4. De wissbelprijs (beschikbaar gesteld door de Schutterij en uitgereikt door de heer Lanting) was, evenals de publieks prijs, voor mevr. Mol. Mevr. Couperus kweekte de mooiste begonia. Een ver loting verhoogde de gezelligheid. Tot nieuwe bestuursleden werden geko zen de heer S. Kramer en mevr. J. OsingaJongema. smaak, evenals het ro- mill in the Dale (de mo- met fluiten zonder in- Deze opmerking van De Gaulle is wel heel ongelukkig, omdat zij de indruk wekt, dat hij weinig anders wil dan een voortzetting van het koloniale bewind, terwijl zijn hakken op de Ver. Naties, die toch heus wel op successen kunnen boeken, bijzonder onaangenaam zal aan doen in de jonge Afrikaanse landen, die juist in deze Ver. Naties een mogelijk heid zien zich buiten het kolonialisme om te ontwikkelen. Mensen als Bourgui- ba van Tunesië en Nkroemah van Gha na, beiden zeer bekwame mensen, zien juist in de Ver. Naties het apparaat, dat de ergste chaos kan voorkomen en zij hebben beiden Loemoemba aangezet zich ten aanzien van de Ver. Naties in te tomen. Maar dit was niet de enige opmerking van De Gaulle, welke men kan bekriti seren, maar zij is nieuw en lijkt vooral ingegeven door de vrees, dat Frankrijk dit jaar in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties, die over enkele we ken begint, een nederlaag zal halen, wanneer de kwestie Algerije ter sprake zal komen. Vorig jaar was er net niet een meerderheid van tweederde aanwe zig om de kwestie op de agenda tf zet ten, maar ditmaal is het ledental uitge breid met juist ex-koloniale landen. De Gaulle vreest druk van de Ver. Naties, al laat hij nu al weten, dat hij zich niets aantrekt van wat daar wordt gezegd. Maar andere landen doen dat wel en zo dreigt een groeiend isolement. Tot nu toe waren de opstandelingen er tegenstander van de kwestie te interna tionaliseren en wilden zij met Frank rijk overleggen. Maar enkele weken ge- Zijn uitvallen tegen de Ver. Naties en zijn koketteren met Russische hulp wek ten in de Kongo verzet. Toen Loemoem ba het vertrek van de troepen van de Ver. Naties eiste (op een persconferen tie overigens en nooit officieel), kwam dit verzet naar buiten in een stemming van de Senaat, die de hulp van de Ver. Naties wilde handhaven. Nu achtte Kasavoeboe, die zich boven dien door Loemoemba te veel op de ach tergrond gedrongen voelde, blijkbaar ’t moment gekomen zich zelf van de macht meester te maken. Dat hij Loemoemba's politieke ondergang wilde, bleek uit de opmerking, dat Loemoemba door de Bel gen was benoemd en dat bij bij zijn pogingen zich meester te maken van de mijnstaat in de provincie Kasai het land naar een burgeroorlog voerde. Het is op merkelijk, dat de nieuwe premier, Ileo, behoort tot de partij van Kalonji, de premier van de afgescheiden mijnstaat. Loemoemba heeft dit alles echter niet over zijn kant laten gaan en korte tijd na de aankondiging van Kasavoeboe's besluit verscheen hij voor de radio om bekend te maken, dat hij president Ka savoeboe had afgezet. Hij deed een be roep op het Kongolese leger hem trouw te blijven. Veel van de ontwikkeling zal afhangen van de positie, die het Kongolese leger inneemt. Kiest het grotendeels de zijde van Kasavoeboe, dan is de positie van Loemoemba uitermate moeilijk. Blijft ’t leger trouw aan de premier, dan is te voorzien, dat een burgeroorlog tussen leger en stammen, die Kasavoeboe steu nen, zal uitbreken. De laatste berichten STRENGE CONTROLE AAN ZONEGRENS Gedurende enige dagen is de controle aan de Zone- en Sectorgrenzen van West-Berlijn door de Oostduitse volks petitie aanzienlijk strenger geweest- Iedere passant werd nauwkeurig on derzocht op papieren en bagage. De verscherpte actie werd gelijk gehou den met het congres van Oostduitse vluchtelingen, dat in het Olympisch Stadion te West-Berlijn is gehouden. Na het congres verslapte de controle aan de grenzen weer tot de normale sterkte :gang houden, welke een passend doel heeft. leden hebben zfl zich tot de Ver. Naties gewend met het verzoek een referendum iri Algerije te organiseren. Over Algerije heeft De Gaulle niets na ders gezegd. Hij herhaalde het oude standpunt, dat het land na het staken van het vuren bij stemming mag uit maken hoe het zijn lot georganiseerd wil zien: een Algerijns Algerije met of zonder Frankrijk. Wel valt op, dat van integratie met Frankrijk zelfs niet meer gesproken wordt, zelfs niet als af- keurenswaardige mogelijkheid. Tenslotte zette De Gaulle de Europese en de N.A.V.O.-klok terug. Van integra tie van de defensie wil hij niets weten en de Europese gemeenschappen (voor kolen en staal en de gemeenschappelijke markt) moeten ondergeschikt gemaakt worden aan overleg van de regeringen. Hij wil het z.g. supranationale karakter dus aan deze gemeenschappen ontnemen en daarmee de stappen, die gedaan zijn in de richting van een werkelijke Euro pese integratie, ongedaan maken. Hier bij zal hij zeker op verzet van de andere deelnemende landen (Duitsland, Italië, België, Luxemburg en Nederland) stui ten, maar men mag niet uit het oog verliezen, dat een land de vlotte afwer king van de gemeeschappen aardig kan saboteren. De toekomst ziet er niet zo helder uit op dit gebied. De Ned. Organisten Vereniging werd in januari 1890 opgericht in Amsterdam. Initiatiefnemer was de heer Jos. A. Ver hei] en, organist van de R-K. Mozes en Aaron kerk aldaar. De doelstelling van de vereniging was gelegen in het behartigen van maatschap pelijke positie van organisten en wilde tevens een morele steun zijn, een filan tropisch motief dus. Er heersten n.l. in vroeger jaren op het gebied van salariëring enz. wat de or ganisten betreft verschillende misstanden. Terwijl één in een kerkdienst f 5,- ver verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeleL 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) In Frankrijk wordt propaganda gevoerd voor de wederinvoering van de geselstraf Gevraagd een flinke koekbakker, goed kunnende taaisnijden. Vergadering in „De Doele” over het al of niet voortbestaan van de muziek- Op 5 september ontving het museum de Hidde Nijland Stichting te Hindeloopen zijn 10.000ste bezoeker. Het waren de heer en mevrouw Kalker- Menko uit Amsterdam, die in Friesland waren op vakantietocht. Hen werd ter herinnering een in Hindeloper stijl be schilderde miniatuur butte, vervaardigd door de Fa. Roosje, aangeboden door burgemeester Atema, in tegenwoordig heid van de wethouders en enkele be stuursleden van het museum. Het vorig jaar tijdens de jubileumten toonstelling arriveerde de 10.000ste be zoeker eerst op 15 oktober. Deze voor uitgang is dus wel een bewijs, dat het museum in zijn nieuwe opstelling steeds meer belangstelling wekt. Dit jaar is de normale opstelling op ver scheidene punten verbeterd en aange vuld. Zo is er een antieke schouw aangebracht met tegeltableaux van Hindeloper fluit schepen en zeldzame pilaren. Verscheidene historische schilderijen kwamen geheel vernieuwd van de res taurateur terug. De vloer van de Hinde- loper kamer werd opnieuw met glanzen de oude estrikken belegd. Ook werden enige interessante aanwin sten tentoongesteld, zoals een fraai be sneden struisvogelei en een dito cocos- noot, souveniers van de oude zeelui. Tot 1 december is het museum nog dage lijks te bezichtigen van 912 en 13-30 tot 17-30 uur. Het staat thans reeds vast, dat dit jaar voor de Hidde Nijland Stichting een nieuw record in het bezoekersaantal zal brengen. De heer H. R. Kingma 40 jaar bestuurslid Van de ruim 70 jaar, dat Floralia te Bolsward bestaat, is de heer H. R. King ma er 40 jaar bestuurslid, waarvan de grootste tijd voorzitter, geweest. Op de laatst gehouden Floralia-avond, die hij op zijn eigen bekende wijze „op syn Bolserters” heeft geleid, heeft hij afscheid genomen, alsook mevr. N. Osinga-Kleiterp, die 20 jaar bestuurs lid was geweest. De scheidende voorzitter is bij deze ge legenheid gehuldigd door het Floralia- bestuur, bij monde van Ds. H. Kreb, die hem, namens alle Floraliavrienden een boekwerk aanbood, en door de heer D. Sandstra, secretaris der gemeente Bols ward namens het gemeentebestuur. Op zijn beurt complimenteerde de heer Kingma, die zeide deze bestuursfunctie altijd met het grootste genoegen te heb ben waargenomen, het gemeentebestuur die had bevorderd, dat geheel in de Floraliageest de Marktstraat-Appel- markt dit jaar met een rij bloembak ken was versierd. De avond zelf werd weer gehouden in de bekende stijl, waarbij de medewer king van de Schutterijmuziek en de Fryske Krite in de loop der jaren on ontbeerlijk is geworden. Ter attentie van de scheidende secreta resse (secretaris aldus de heer Kingma, de secretaresse is de vrouw van een recretaris) werd de Schutterijmars ge blazen, die door allen staande werd aangehoord. Ook de heer Kingma kreeg zijn feestmars, n.l. de Kaukasus Grena dier. De Schutterij heeft, onder leiding van kapelmeester J. van Strien, toch al ge zorgd voor pittige muziek. Het concert werd ingezet met de Punjoupmars, ge volgd door de bekende Stars and Strips met de schutter J. Jansen als piccilo- solist. In The Joker, die na de eerste feestmars volgde, was schutter J. Id- zinga trombone-solist. Beide solisten ontvingen veel bijval. Ook de Sohaj-mars, destijds cadeau ge- i kregen van de Tsjechische regering, i vereniging „Bolsward”. Bolsward heeft deze eer te danken, al dus werd medegedeeld op een te Leeu warden door de Friese afdeling in ver band met dit jubileum georganiseerde persconferentie, aan het feit, dat het het mooiste orgel bezit niet van de prov. Friesland alleen, maar van geheel het noorden. „Boven Zwolle wordt geen beter gevon den”, aldus werd opgemerkt. Een reden te meer om de unieke gelegen heid die deze prachtige avond biedt tot 't beluisteren van mooie muziek en zang niet te laten voorbij gaan. Op 18 september a.s. zal het Zweedse volk ter stembus gaan voor de Alge mene verkiezingen voor de Tweede Kamer. Overal in het land staan in steden en dorpen de bekende grote borden met affiches, die de twijfelaars van advies moeten dienen.. ,,Met de Sociaaldemokraten voor vier weken vakantie” is een van de slogans, die echter deze visser niet kunnen boeien: de vangst van de dag interesseert hem kennelijk meer De Nederlandse organistenvereniging heeft de leeftijd van de sterken bereikt. Dit jaar wordt het 70-jarig bestaan gevierd. In Friesland zal dit geschieden door mid del van een tweetal Jubileum-concerten, te houden op 12 en 14 september, resp. in de Martinikerk te Bolsward en in de Grote Kerk te Franeker. In beide uitvoerin gen zullen opnamen worden gemaakt voor de NCRV, welke opnamen echter eerst in de loop van het volgend jaar zullen worden uitgezonden. In Bolsward zal de orgelbespeling geschieden door de heer Gez, Schrik en het vocale gedeelte worden verzorgd door het koor van de Leeuwarder Bachvereniging onder leiding van Al fred Sal ten. diende, zag een ander een gelijkwaardi ge prestatie gehonoreerd met f 20,-. Tot de nieuwe vereniging traden eind vorige en begin deze eeuw organisten van allerlei gezindte toe. Het was dus een soort vakvereniging- In later jaren werd naast de N.O.V. ook een r.k. vereniging van organisten en di recteuren opgericht. De bestaande r.k. leden bleven echter nog jaren lid van de N-O.V., die thans evenwel een pro testantse aangelegenheid is geworden. De vereniging, die ook een eigen blad uitgeeft; n.l. „Het orgel”, telt thans een 600 leden, waarvan de afdeling Fries land met 70 leden geen slecht figuur slaat. De Friese afdeling komt op ge regelde tijden bijeen, waar dan inlei dingen worden gehouden over alles wat met het orgel en het orgelspel heeft te maken. Het ideële treedt dus thans dit in tegenstelling met vroeger meer naar voren. De beide gratis concerten wor den Friesland tergelegenheid van het ju bileum aangeboden. Aan de uitgang wordt een collecte ge- sympathiek en geheel gelden te ver- aan schaf van een orgel in kleine protestant se kerken in Noord-Brabant. Het concert is dus niet alleen bedoeld voor leden en genodigden, maar voor ieder die van or gelspel en koorzang houdt. Op het herdenkingsconcert van maandag avond a.s. wordt door de heer Schrik op het orgel het programma geopend met een Praeludium, fuga en caconna in d van J. Portelbel, na koorzang gevolgd door een Praeludium en fuga in Es van J. S. Bach. Verder vermeldt het program ma 2 koraalvoorspelen van Helmut Wal- chaom te eindigen met Toccata en fuga d moll D. dur van Max Reger. Het zeer bekende koor van de Leeuwar der Bachvereniging zingt onder leiding van Alfred Salten, werken van Henry Purcelli, J. S. Bach, Melchior Franck, Anton Bruckner en Siegfried Reda. Het is voor Bolsward een grote eer, dat juist deze plaats werd uitgekozen voor het eerste van de twee in Friesland te geven concerten. NIET ONDER DE INDRUK Hwat haf B - <1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1