WAT MET WELK ONDERWIJS? Studieconferenties te Groningen en Beetsterzwaag DE WEG OMHOOG Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen Normen gezocht A v\ I OL, Fan de Martinytoer vu Ml Actueel vraagstuk voor vele West-Europese landen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Wespennest De weg omhoog Het weer in onze omgeving Zilveren filmpjes sis DINSDAG 13 SEPTEMBER I960 56e JAARGANG No. 72 NA DE ORKAAN „DONNA” OP SINT MAARTEN Hwat ha* De aide dei for jit (I) de uitge- PYT I II III V avond- dernste finingen VI DE BISLISSENDE FAKTOR! As in bütengewoan geskink hawwe Tj. de Verschijn» DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) de en Daarnaast kan een ontwikkeling van de industrie worden geconstateerd, die meer en meer een vraag naar arbeidskrachten heeft opgeroepen. Een vraag waaraan, niet wordt beantwoord door het aanbod van werkkrachten in de zogenaamde in dustriële centra. Men heeft dus te maken met een twee ledig probleem: Aan de ene kant het creëren van nieuwe werkgelegenheid op het platteland en aan de andere kant het vinden van arbeidskrachten voor de industrie. Dit vraagstuk doet zich voor in vrijwel Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertcnties bij contract reductie Na van IV te leren. te leren en zorg van De ontwikkeling van de produktiviteit in de landbouw heeft er in de afgelopen jaren toe geleid, dat arbeidskrachten ter beschikking zijn gekomen ter aanwen ding in de andere sectoren van het economische leven. Dat geldt niet alleen voor werkkrachten, die direct z(jn betrokken bij de agrarische produktie, maar ook voor arbeidskrachten uit dienstverlenende bedrijven op het platteland. Bols wards Nieuwsblad Fors eisten Kongolezen: Breek alle ketenen stuk, Het land moet zelfstandig wezen, Geen koloniale druk! Ga de Belgen verjagen En ’t zaakje is gezond, Schoon blinkt het prille dagen Van een nieuwe morgenstond. Het volk heeft zijn zin gekregen, De Belgen raakten met ’t Duister probleem verlegen (Dachten zij. nood breekt wet?) Hun plichtbewuste koning Kwam voor de overdracht. Het bleek een schijnvertoning Loemoemba die grijnslacht. Laat maar, dacht Kasavoeboe Ik heb autoriteit Elk zegt dat ik het goed doe De sterkste wint het pleit Men hoopte op morgengloren Jammer, een schrale pret, Kasavoeboe, verloren Man je bent af gezet! De macht is aan Loemoemba Ja reken maar, voor straf Dat jij je niet verzoent dra, Zet de rivaal jou af. Jij kunt me meer vertellen Geen sprake van meneer, Ik hoor jou vonnis vellen Man, wacht je voor de Beer. Hammarskjoeld gaf het teken Kalmeer, ik doe mijn best Hij voelt het pijnlijk steken In ’t roerig wespennest later zullen we zien ook andere organen zoveel zorg moeten hebben voor dat onderwijs. alle Westeuropese landen, waar gedu rende de laatste jaren een volledige werkgelegenheid zich heeft ontwikkeld. Het antwoord op dit vraagstuk is de verplaatsing van de industrie naar het platteland en de tewerkstelling van de beschikbaar gekomen rurale arbeids krachten in de zich op het platteland vestigende industrie. Een en ander roept echter speciale problemen op van so ciologische aard: de aanpassing aan 'n industrieel klimaat; van psychologische aard: de aanpassing aan de industrie- arbeid in fabrieken en zelfs van physio- logische aard; aanpassing aan het ten po en de omstandigheden van fabrieks arbeid. Deze problemen zullen tijdens een in ternationale bijeenkomst van 26 tot 30 september te Groningen en Beetster- zwaag door sociologen, psychologen, economen en physiologen uitvoerig be sproken worden met vertegenwoordi gers van werkgevers- en werknemers organisaties. Te koop een mak werkpaard, alsook stierkalveren. J. Bruinsma, Hartwerd. 70 Engelse oorlogsschepen naar Griekse wateren. Het minhnum uurloon van textielarbei ders bedraagt thans voor mannelijke ar beiders tussen 24 en 60 jaar 41 cent. Bij een 48-urige werkweek kan men het weekloon dus brengen op f 19,68. Is een dergelijke arbeider vader van 2 kin deren dan is het weekloon f 20,68; van vier kinderen f 22,43 en van zes kinde ren zelfs f 24,43. Tengevolge van de storm zijn nieuwe badhokjes te Hindeloopen van de dam geslagen. Electrisch haarknippen. Absoluut geruis loos. S. Hoeksema, kapper, Makkum. van onder- Traditie. Een vorm van onderwijs, aangepast aan de eisen van de samenleving, bestond niet. Om die in het leven te roepen was allereerst vereist een onderscheiden van afzonderlijke pilaren, die samen het huis van de maatschappij schraagden. En daarvoor was de toenmalige kennis te ontoereikend, of beter, te onrijp. Men kende een automatisch systeem van practijkscholing. Als jongen kwam men in het bedrijf dat ook vader, grootvader en verdere voorvaderen hadden oefend. Vader of de gildemeester leerde het broekje wat hij moest kennen om niet te allen tijde krullendraaier te blijven. De traditie nam een voorname plaats in. Men deed wat vader had gedaan en daarmee was de kous af. Nog wel vindt men op het ogenblik in sommige dorpen families, die al van oudsher de functie van bakker, slager of kleermaker vervullen. Maar dat is tegenwoordig niet meer dan een interessant, folkloristische verschijn sel. (Wordt vervolg)d en Universiteiten hyltyd frege nei sokke krêften. Wie it eartiids sa, dat immen mei in tsien of tweintichtüzen goune hiel hwat mei to sizzen hie, op it heden is in goe de oplieding en in best eksamen de gou den doar nei de maetskippij. Dêrom is it wol saek de jonge mirtsken enthousiast to meitsjen foar stüdzje en blropslieding yn elk fak. Nea earder hat it safolle bitsjutting hawn en alle jierren groeit it bilang fan brede foarming en treflik fakmanskip. Hwat hat in jonge minske al in machtich bi- sit yn oanliz meikrige en hwat kin der in swide takomst üt üntstien. De sterke maetskiplike krêft, dy’t alle oaren oertreft yn bilangrykheit, is j im mer de minske seis, de iverige, bikwame, bitüfde en bitroubere minske. Dy hat de wrald op in buordtsje. Wis, der moat de seine by, sunder hwa t nim- men hwat bihelje kin. Mar de mooglik- heden binne great. En it soe in lyts kunst- ke wêze om hjir yn en om de stêd de lju op to neamen. dy’t troch dizze dingen fier boppe har maten ütgroeid binne en in posysje of saek of buorkerij opboud hawwe dy’t allemans respekt óftwingt. Yn koarten sille wy de offisiële iepening en yn gebrüknimming bilibje fan de greate forbouwing oan it Lytssan, fan de firma Van der Plaats. In saek, dy’t foar de firmanten seis, foar de folie wur]<- nimmers yn dat bidriuw, mar ek foar de stêd in greate seine bitsjut. In saek, dy’t har produkten it hiele lan oerbringt en dy’t sjen lit, hwat iver en trochsicht, hwat trou oan de opnommen taek bi- tsjutte kin. De eardere grossierderij fan Van den Oever, oerbrocht nei de Noard- kant fan de stêd, wie al yn it kompleks opnomd, mar nou is mei dizze forbou wing in greate hal makke, hwert de mo- In dit blad vangen we aan met het pu bliceren van een reeks oriënterende ar tikels die we onder 'bovengenoemd mot to plaatsen in verband met het belang van beroepskeuze en toekomstmogelijk heden van de thans opgroeiende gene ratie. Achtereenvolgens zullen worden behandeld. Normen gezocht. de capaciteiten i van een advies. De beslissing ligt bij ons, de ouders. En al klinkt het verouderd, nog altijd geldt de leus dat de ouders enigen zijn die hun kinderen door door kennen. Ook wij. Inzicht in dat onderwijs en daarmee, zij het zijdelings, ook in de aard van onze samenleving, is geen alleenrecht van de overheidsorganen. Mag dat tenminste nooit zijn. Om op de juiste wijze onze kinderen te helpen of te leiden bij het bepalen van hun loop baan moeten ook wij in ieder geval met het belangrijkste op de hoogte zijn. „Och”, zult u zeggen, „wanneer wij er niet meer uitkomen kunnen wij nog al tijd onze toevlucht nemen tot de als pad destoelen uit de grond schietende be- roepskeuze-bureaux” Maar tenslotte kunnen die niet meer doen dan het wetenschappelijk bepalen van de capaciteiten van de kinderen en het geven van een daarop aansluitend ste vorm van onderwijs: de universiteit. Met als .voertaal latijn ontving men daar een vrijwel universeel overzicht van de wetenschappelijke stand van zaken. Of men het ook onthield, was een twee de. Er bestond een dergelijke hoeveelheid meningsverschillen, dat het voor een stu dent niet gemakkelijk was de waarheid of althans de gulden middenweg te kie zen. Vooral niet wanneer hij in Leuven de ene, in Aken de volgende en later in Delft of Leiden de derde, Hollandse, versie hoorde. Toch leverde dat onder wijs genieën op als Hugo de Groot en Huygens en later in Duitsland een Goet he. De orkaan Donna” heeft op het eiland Sint Maarten grote schade aange richt. Foto boven: Een scheepje werd bij Marigot in het Franse gedeelte van het geteisterde eiland, op het strand achtergelaten. Foto onder: Wat er over- bleef van de Adventistenkerk op het eiland; een in het water staande ruïne. In west- en zuidwest Friesland is in au gustus belangrijk minder regen gevallen dan in het noordoosten van onze provin cie. Het gemiddelde over 19 stations rondom Bolsward was nu 108 mm te gen 76 mm normaal. De julimaand was hier natter toen viel gemiddeld 120 mm. Over heel Friesland leverde de oogstmaand nu 147 mm dat is minder dan in 1954 toen er 160 mm viel. De natste plaats in ons gewest was nu Roodkerk met 232 mm. Dit bete kent een nieuw Fries-record, nog nooit werd in (minstens) 90 jaar in èèn maand onverschillig van het jaar zoveel neerslag gemeten als in augustus I960 in Roodkerk. In onze streken ziet de ranglijst van de regenstations er als volgt uit. Bovenaan komt Blessum met 134 mm, daarna volgt Tjerkwerd met 128 mm, Dronrijp en Hichtum 117, Wijnaldum 116, Bakhui zen 110, Heidenschap en Nijezijl 109, Oosterwierum en Sneek 107, Oosterend 105, Wommels 102, Lollum 101, Allin- gawier, Molkwerum en Piaam (Kooihui- zen) 100, Tzum 99, Pingjum 95 en Oos- terlittens (als droogste van het Friese vasteland) 94 mm. West-Terschelling was nog droger met 75 mm. Buiten Fries land waren Noordwijk aan Zee met 294, Emmeloord met 235 en Meppel met 167 mm enkele van de vele natte plaatsen. Het aantal uren zon bedroeg over de voorbije maand te De Bilt 143 mm te gen 192 uren normaal, een tekort van bijna 50 uren dus. De gemiddelde etmaaltemperatuur bij Bolsward was in augustus 15,8 gr. te gen 16,4 gr. normaal, het was naar ver houding iets minder koel dan in juli j.l. Maar evenmin als toen kwam het nu tot een zomerse dag tegen gewoonlijk vijf. De hoogste temperatuur was in Allinga- wier 24,8 gr. op 22 augustus, de laag ste 9,7 gr. op 8 augustus. Van de 31 dagen waren er 21 aan de koude kant. De overheersende windrich ting was in de oogstmaand west t. noord west. Op 26 augustusdagen kwam korter of langer wind uit een westelijke rich ting voor. De gemiddelde windsnelheid was 2,94 Beauford tegen 3,45 in juli I960. Na september 1959 w-as een maand niet meer zo rustig wat de luchtverplaatsing betreft als de afgelopene. Tenslotte kan uit de notities te Ooster- littens en Allingawier worden opgemaakt dat er in augustus op maar liefst 12 da gen onweersverschijnselen voorkwamen tegen 8 normaal. Met de plak. Willen wij iets meer afweten van ons huidige onderwijs dan moeten wij, zoals overal elders, eerst wegduiken in de his torie en kijken hoe het er aan toe ging toen onze (verre) voorouders nog rond liepen in kuitbroeken, pruiken en kan ten kragen en onverschrokken uitvoeren op kleine notedopjes naar verre landen als Indië en Amerika. Het onderwijs had toentertijd nog een bijzonder primitiefkarakter. Iedere ver gelijking met nu is dan ook niet meer dan een aangeven van een verhouding tussen een bouwvallig en verweerd schuurtje en een machtig in vele kleuren geschilderd, betonnen flatgebouw. In onze roemrijke Gouden Eeuw, het tijdperk van Rembrandt, Vondel en rijke koopmansfamilies, werd de kern van het onderwijs gevormd, door de volksscho len, die niet veel meer onderwezen dan rekenen en schrijven. De meester met de plak was de veel be wonderde en evenzeer bevreesde figuur, die, ten onrechte, gold als de belicha ming van het stads- of streekintellect. Slechts een kleine elitegroep, uitverkoren niet om capaciteiten maar om afkomst en rijkdom, bezocht de volgende en laat- As in bütengewoan geskmk hawwe wy de kostlike septimberdagen fan de óf- roune wike yn tank üntfongen en tige weardearre. De mannen fan de fokfe- keuring koene har y de hannen wriuwe sok waer en dus in droech en skjin ter rein, dat wie in boppeslach. Hja hiene dat ek fortsjinne, tinkt my mei sa’n keppel bést fé, foarbrocht en rounlieden faVi de boeresoannen en doch ters; hjir en dêr de baes seis dertusken of syn fêste arbeider. It wie in prachtig gesicht, dat jit folie mear publyk for tsjinne, as dat er wie. De hearen fan de kommisje sieten dis kear wer yn ien fan de keamers fan de H.B-S. en dat hat my goed dien. Dit moaije en 1 Het moment waarop de ouders zich gaan afvragen, welke loopbaan de kinderen moeten of zullen volgen, komt in ieder gezin. Wanneer is moeilijk te zeggen; dat hangt van zo veel, bij ieder geval weer andere, omstandigheden af, dat het noe men van een datum altijd een gissing en nooit meer dan een theorie is. Vooral in onze jaren van een zich sterk structureel veranderende samenleving ogen blik van groot belang en even later totaal onbelangrijk zijn. Zelfs knappe sociologen, geleerden die zich bezig houden met ons doen en la ten in die maatschappij, zitten met de handen in het haar. Enkelen van hen, waarmee wij voor het samenstellen van deze serie artikelen hebben, waarmee wij voor het samenstellen van deze serie ar tikelen hebben gesproken, drukten het zo uit; „Alle normen zijn verloren ge gaan.” Wat in gewoon en minder wetenschap pelijk Nederlands wil zeggen, dat men nergens meer gemiddelden voor kan op maken omdat zij, mocht men in hun samenstelling slagen, te wetenschappelijk en te onpractisch zijn. Overheid. Een voorwaarde is in ieder geval duide lijk waarneembaar. De rijke ontwikke ling en variatie in onze maatschappij stel len eisen aan de jongen of het meisje die de intieme samenleving van het ge zin gaat verwisselen voor de grote en onbekende van de wereld. De belangrijkste eis is kennis. Niet meer alleen de zaken, die men van vader en moeder leert, maar ook een gespeciali seerde vakkennis van de rol die men op het toneel van de maatschappij wil gaan spelen. Het is de taak van het onderwijs die bij te brengen. Daarom ook past de aard van het onder wijs zich nauw aan bij die van de samen, leving. Het is de intensieve binding die moet bestaan, wil men er voor blijven zorgen, dat die samenleving goed blijft functioneren en groeien. Het is reden waarom de overheid en dernste finingen en methoades tapost binne. Keapman Heeres,, dy’t as büten- steander, as boeresoan, destiids troch it smelle steichje nei de ald-winkel stapte, kin ünmooglik tocht ha, dat hy it jit bi libje soe, om yn 'e jountiid fan syn lib- ben delsjen to meijen, op sa’n rike ris- pinge üt sa’n lytse siedkerrel. Dat syn wurk en dat fan syn bern en folk op in bisündere wize seinge is, sil hy graech meistimme, mar lit üs dan ris sizze as bütensteander, allinnich as mei- libjend stêdgenoat, dat wy greatsk bin ne op sokke mannen, omdat troch har wurk safolle oaren in plak en in taek krige ha, omdat de stêd j immer ünder- foun hat hoefolle goede dingen troch diz ze ündernimming mooglik makke binne. Grif, der binne folie mear soartgeliken- se foarbylden to neamen, mar dit is dochs wol de „primus inter pares” en fan it lytse bigjin ta de hege bloei fan nou, folslein mei de stêd Boalsert for- groeid. Dwers troch alle theorieën hinne, blykt aloan wer de bislissende faktor to lizzen yn de minske seis. De minske fan kwali teit, dy’t him ütlibje moat yn it opbou wen fan in goede saek, in prima skoal - le, in treflik ambt, in skoandere hüs-hal- ding. Dit is libbensrykdom en libbens- sier en hwa't him der mei de hiele hüd op smyt, trou bliuwt oan syn opjefte, sil fan oerwinning sprekke kinne. Itsy lyts of great yn de eagen fan de minsken, it bliuwt great wurk yn de ea gen fan de Skepper, Dy’t oan syn skep- sels de duorjende opjefte joech, de ier- de en alles, hwat hy bifettet, to bihearsk- jen en to meitsjen to boarne fan libben en woltier, ta nut en skientme fan alle skepsel, sadat hja elk foar oar en alle- gear miinoar loovje soene Him, dy’t ier- de en himel skepen hat. fokkerij, der’t safolle minsken en hüs- haldings har bistean yn fine en dat de namme fan üs lytse lantsje oer alle Jan nen draecht, mei parmantich genóch wê ze en freegje in dei service oan inH.B.S. direkteur. Dat dit nou ek wer sa opfongen is, docht üs deugd. Hoe fier de namme fan de fokkerij de wrald oer klinkt, die dizzer dagen jitteris bliken. De bikende Abbes- sinyske foarst, Haille Selassie hat oan de ederlanske regearing it forsyk dien om in féteeltdeskundige nei Ethiopië to st juten mei it doel him to advisearen, hoe’t hja yn dat lan de féteelt op heger plan bringe kinne. De kar fan de minister foei op in jong yngenieur fan Wageningen, in Fryske boeresoan, en dizze is frege om in moan. ne as fjouwer yn dat lan roun to gean en in rapport op to meitsjen oer de moog- likheden yn midden-Afrika. De keizer hie by syn bisyk hjir yyn Nederlan in hege en béste yndruk krige fan de lanbou en féteelt en sa wie dizze saek oan it róljen brocht. In oare boere soan is op it heden op reis yn Amerika foar ien fan de greate boerekoöperaes- jes, om op de hichte to kommen fan de methoaden, dy’t dêrre brükt wurde by de forwurking, it transport en de hannel yn lanbouprodukten. Hwat is it op it heden dochs in prach tige tiid foar de jonge minsken, dy’t hwat kinne en hwat wolle. Op alle ter- I rein kinne hja klear komme. Elke fir- j ma, elke koöperaesje, elke tsjinst, sjocht i üt nei fikse, goed ünderleine jonge mins- ken en as se echt flink binne, kinne se i hast alles birikke. Wiken en wiken foar I de ófrin fan de ein-eksamens stean der al greate adfortinsjes yn ’e krante mei oanbiedings om by dy en dy firma to kommen en dêrneist wurdt oan de direk- bilangrike wurk fan de teuren en Rektores fan Middelskoallen Nut en geschiedenis wijs. Ontwikkeling betekende vooruit gang. Verschuiving van de mogelijkhe den, zowel regionaal als lande lijk gezien. De aanpassing van het onderwijs aan de vorm van de maatschappij. De plicht om Noodzaak om de overheid. deze algemene schetsen de vormen onderwijs: Van kleuter en kind. Kleuteronderwijs en lagere school plus v.g.l.o. Voor kantoor en bedrijf. U.l.o. en Handelsdag- en school. Voor fabriek en land. Technisch- en land- en tuinbouw- onderwijs. De laatste trappen. Middelbaar en hoger onderwijs. VIII Nooit te oud Karaktervormend en bijzonder on derwijs. 3 e week sept. 1935 Te huur gemeentewoning te Pingjum. De huurprijs bedraagt f 150,per jaar. Joseph Cassiopee, een bekende autoriteit op het gebied van zonsverduisteringen heeft een zeer strenge winter voorspeld. Italië zendt nog meer troepen naar Abes- sinië, Te koop

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1