Toestand m verward en ’t onderwijs Aanpassing aan vorm van van maatschappij Kongo nog steeds onoverzichtelijk Hl DE WEG OMHOOG Koude oorlog om West-Berlijn 5; 9 r a. r i I Spant Wolsum de (zonne) kroon? Frysk Orkest te Oosterend Gouden filmpjes Ds. J. Vink gaat met emeritaat O 7 - .1 VRIJDAG 16 SEPTEMBER I960 56e JAARGANG No. 73 TERUG UIT ROME OUDE GLORIE BIJEEN De aan ■,,Grotip-cap- A de Algemene Vergadering van de Ver. Naties by te wonnen, hebben de Oostduitsers opnieuw de toe gang tot Oost-Berlijn voor West- duitsers afhankelijk gesteld van paspoorten, die de Oostduitse po litie zal uitreiken. 45 45 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) heeft de Amerikaanse regering Chroest- sjow geen toestemming gegeven zich in New York buiten het eiland Manhattan te begeven. Een speldeprik, die ook de Hongaar Kadar en zijn Albanese ambts genoot moeten ondergaan. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 55 ’5 75 55 >5 >0 d- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Terwijl Chroestsjow met een aan tal premiers van communistische landen per schip onderweg is naar de Ver. Staten, om op 20 septem ber de openingsvergadering van Op vrijdag 23 september 1960, ’s avonds half acht, zal het Frysk Orkest onder leiding van Alfred Salten, een concert geven in de Geref. Kerk te Oosterend. Het programma, dat speciaal voor de nazomer is vastgesteld, zal ongetwijfeld een meer dan gewone aantrekkings kracht uitoefenen op de inwoners van Oosterend en wijde omgeving, want het vermeldt vele melodieën, die in de loop der tijden tot onvergetelijke zijn gewor den. Immers, wie kent niet de bekende ouver ture „Wilhelm Tell” van Rossini, de Tritsch-Tratsch Polka van Strauss en de Pomp and Circumstance mars (Land of Hope and Glory) van Elgar? Deze composities met daarnaast een 4- tal andere, even bekende werken, staan er borg voor, dat dit concert voor velen een belevenis zal worden, waaraan steeds met genoegen zal worden terug gedacht. Een uitverkochte kerk zal hiervoor de juiste beloning zijn. N.B, De directie van de L.A.B. heeft zich bereid verklaard een speciale bus te la ten rijden tegen normaal tarief. Route: Welsrijp 18.50 uur, Spannum 19 uur, Kubaard 19.05 uur, Wommels 19.15 uur. Wij schreven vorige week, dat er in Leopoldstad, de hoofdstad van de voormalige Belgische Kongo, een grote verwarring heerste, nadat president Kasavoeboe en premier Loemoemba elkaar hadden afgezet. De verwarring is daarop niet minder geworden. Nadat Loemoemba de president had afgezet moest de politie demonstraties tegen Loemoemba onderdrukken, het geen een zekere indruk gaf van de aanhang, waarop de zich voornamelijk in zwijgen hullende Kasavoeboe kon rekenen. Maar op woensdag en donderdag van de vorige week slaagde Loemoemba er in de beide huizen van het Kongolese parlement tot een besluit te bewegen, dat neerkwam op een motie van vertrouwen in hem. en Kasavoeboe. Want het Huis van Afgevaardigden maakte beide besluiten ongedaan en de Senaat, waarin Loemoemba de sterkste tegenstand had te verwachten, maakte ook het ontslag van de president ongedaan. gen tegen Russische aanvallen. Want Rusland betoogt, dat het hulp verlenen buiten de Ver.’ Naties om aan de wet tige regering van de Kongo geheel in overeenstemming is met de resoluties van de Veiligheidsraad, terwijl Hammar skjöld betoogt, dat het juist de onrust vergroot, die de Ver. Naties zoveel mo gelijk moeten tegengaan. Hij noemde Rusland niet met name, maar wel Bel gië, dat wapens had geleverd aan Ka tanga. Slechts hulp via de Ver. Naties, aldus Hammarskjöld, biedt de mogelijk heid het conflict te localiseren en te verhinderen, dat de Kongo een strijd toneel van de koude oorlog wordt. Dit is in regelrechte tegenspraak met de verdragen, die de geallieerden uit de vo rige oorlog, t.a.v. Berlijn hebben geslo ten. Vandaar dat de Westelijke com mandant in de voormalige hoofdstad heftig protesteren, maar het is nauwe lijks aan te nemen, dat de Oostduitsers daarvoor terug zullen schrikken. Het Westen beraamt tegenzetten, maar komt tot nu toe niet verder dan voor het bezoek van Oostduitsers aan Wes telijke landen speciale pasjes te eisen. Er wordt overwogen de leveranties vol gens het handelsverdrag tussen Oost- en West-Duitsland stop te zetten, maar men is nog niet verder gekomen dan ’n ver zoek van minister Erhard leveringen zoveel mogelijk tegen te gaan. Of industriëlen hun zakelijk belang zul len schaden moet men natuurlijk nog afwachten. Meer dan een gebaar is het overigens niet. De opzet van de Oost duitse actie is in de eerste plaats de be staande toestand van tweedeling van de stad nader te accentueren en daardoor West-Berlijn ook juridisch een uitzon deringspositie te geven. Het is heel* goed mogelijk, dat de com munisten de druk op Berlijn weer gaan versterken om het Westen te dwingen zich ontvankelijker te tonen voor de ontwapeningsvoorstellen, waar Chroest sjow ongetwijfeld mee zal komen in de Ver. Naties. Aangezien deze voorstellen voor ’t Wes ten onaanvaardbaar zijn (en de Russen weten dat), kan het ook zijn, dat de communisten zo een motief zoeken om een actie tegen Berlijn in te zetten, een actie van speldeprikken, waar men wei nig tegen kan doen en die niet vol doende de inzet van het verdedigings- apparaat van het Westen wettigt. Wegens de vijandige houding van het Amerikaanse publiek, welke extra vei ligheidsmaatregelen nodig zou maken, 3e week september 1910 r.k. school te Bolsward lijdt overbevolking. Voor de betrekking tot hoofd der o.l. school meldden zich 52 sollicitanten. De jaarwedde bedraagt f 1250, Te Haarlem hebben de sigarenhande laren de proef genomen op zondag van 25 uur te sluiten. Deze proef zal niet worden herhaald. Voor de betrekking van Gemeente-ontv. in Barradeel hebben zich 28 sollicitanten aangemeld. Onder hen bevinden zich 'n hoofdonderwijzer,- onderscheidene vee. houders, kleermakers, bakkers enz. Op de hórs Guards parade in Londen werd dinsdag 13 tot 18 september een tentoonstelling over de slag om Engeland gehouden, waarop natuurlijk ook een „Spilfiere” is te zien. Bij deze oudgediende van grote faam zien we drie beroemde piloten uit de slag om Engeland in gesprek: v.l.n.r. ^Wing-comman der” Roland Beamont, „Wing-commander”Don Kingaby en tain” Brian Kingcombe Het is de taak van de sociologische we tenschap, dat zich ook en vooral bemoeit met onderwijsplanning, deze wisselwer king en het evenwicht daarin stand te houden. Dei of gjin dei, in soldaet moat der üt, as de tromme sprekt Loemoemba ging de dag daarop tot de tegenaanval over en ontsloeg drie minis ters, onder wie Bomboko, de minister' van buitenlandse zaken, die het ontslag van Loemoemba mede ondertekend had. Hij stoorde zich niet aan de uitspraak van het Huis en verklarde zichzelf hoofd van de staat, waaruit bleek, dat hij Ka savoeboe als afgezet beschouwde. Za terdag deelde Kasavoeboe de Ver. Na ties mede( dat hij wederom Loemoemba had ontslagen en dat Ileo, de voorzit ter van de Senaat, een nieuwe regering gereed had. Op de achtergrond was een zekere ver andering in de machtsverhoudingen waar te nemen. Tot dan had het leger zich min of meer buiten de strijd gehou den en men nam aan, dat het Loemoem ba steunde. Maar tegen het eind van de week bleek dat te veranderen. De aan hangers van Kasavoeboe kwamen in de meerderheid, zoals bleek uit het bevel van de stafchef aan de soldaten om hun wapens bij hun officieren in te leve ren. Een andere aanwijzing was, dat in Kasai, waar het leger optrad tegen se paratistische stammen, een staken van het vuren was afgekondigd, waardoor ook Katanga, de afgescheiden rijkste provincie van de Kongo, zich wat vei liger ging gevoelen. Maandag kwam het tot nieuwe span ningen. Kasavoeboe liet Loemoemba ar resteren, maar enkele uren later reed Loemoemba weer als een vrij man door Leopoldstad. Men zou dus ook tot te genstellingen in het leger kunnen con cluderen. Loemoemba heeft voortdurend zijn strijd volgehouden tegen de Ver. Naties, die bij de ontslagkwestie van begin vorige week een vliegverbod oplegden en radio- Leopoldstad sloten om te voorkomen, dat ophitsing hiervan uit onrust zou ver wekken. Deze maatregelen troffen voor al Loemoemba, die bovendien buiten de Ver. Naties om de beschikking had over een aantal Russische transportvliegtui gen. Dit verbod is dinsdag echter opge heven. Kasavoeboe’s minister Balikongo heeft zich al van Leopoldstad’s micro foon meester gemaakt om te vertellen, dat het arrestatiebevel voor Loemoem ba van kracht blijft. Loemoemba is ech ter onvindbaar. De Veiligheidsraad is tot het ogenblik van schrijven driemaal bijeen geweest, waarbij secretaris-generaal Hammar skjöld zijn maatregelen moest verdedi- Mevr. F. Kuiper uit Wolsum meldt ons, dat zij een zonnebloem bezit, die de hoogte heeft van 3 meter en 85 cm Dit is dus waarschijnlijk nog ho ger dan die uit de Elandslaagte te Bolsward. Zolang er niet een neg hogere zonnebloem gemeld wordt, staat Wolsum met deze prestatie bovenaan. Achterstand Omdat ’t onderwijs geregeld moet wor den en de maatschappij zich automatisch ontwikkelt, zij het dat die ontwikkeling in goede banen geleid moet worden, spreekt het vanzelf dat onze leersvstemen altijd wat achter de werkelijkheid aanlo pen. Deze achterstand is natuurlijk, maar kan evengoed onnatuurlijke proporties aannemen. Velen zijn bang dat iets der gelijks op het ogenblik het geval is. Al sinds de jaren twintig zoekt ons on derwijs naar een vernieuwing. In feite is die echter nooit doorgezet en vooral in zakenkringen ondervindt men daar van de last. Op het ogenblik is onze huidige minis ter van onderwijs, Mr. Cals, druk bezig met zijn ontwerp Mammoetwet de knoop door te hakken, maar of het een Gor diaanse knoop is, zal nog moeten blijken. (wordt vervolgd) Dat heeft president Eisenhower ook onomwonden uitgesproken op zijn persconferentie, waarin hij de Russen Waarschuwde, dat Ameri. ka niet kan toelaten, dat Rus land de Kongo eenzijdige hulp biedt. M. a. w. gaat dit zo door, dan zal ook Amerika zich ver plicht zien duidelijk partij te kie zen in dit conflict. De meeste Afrikaanse landen hebben ’t volle vertrouwen in de Ver. Naties, juist om te verhinderen dat hun gebied een inzet in de koude oorlog wordt, maar enkele figuren hellen toch wel duidelijk over naar het Russische standpunt. Dat geldt zeker voor Sekoe Toeré van Guinée, die dreigt zijn troepencontin gent aan de Ver. Naties te onttrekken, en in mindere mate voor Nkroemah van Ghana, die niet kan dulden, dat Sekoe Toeré initiatieven neemt, die hem de lei ding van een bepaalde beweging ver schaffen. De Veiligheidsraad is weinig verder ge komen en heeft het mandaat aan Ham marskjöld nog niet kunnen verduide lijken. De komende week zal wellicht nog en kele verrassingen brengen. Verschuiving Door een dergelijke spreiding kan op verrassende wijze het wezen van een be paalde streek geheel veranderen, al blijft soms een restje hangen gewoonten en pi Het is duidelijk, het onderwijs wordt gegeven, zich daar bij moet aanpassen. Zo kan in een kern gemeente een landbouwschool weinig rendement gaan geven, maar daarente gen een lagere en middelbaar technische school, of zelfs een handelsschool, on misbaar worden. Het is de taak van de regering deze problematiek van de ver schuiving in de hand te houden en ook van iedere verandering een verbetering te maken. Daarbij wordt de overheid trouwens bij gestaan door een groot aantal semi-over- heids en particuliere organisaties, die, al naar gelang hun instelling, ook het bij zondere onderwijs in het oog houden. Op deze manier schakelt het onderwijs over met de vorm waarin de maatschap pij zich manifesteert en hoe sneller dit gebeurt hoe beter het is. Wij hadden nooit ons huidige levenspeil kunnen be reiken zonder ons onderwijssysteem, maar ook omgekeerd hadden wij nooit dat onderwijs gehad zonder de vooruit gang van onze geordende samenleving- Midwolda op dezelfde automatische ma nier landbouwer of misschien wel vee arts wordt. Wel telt soms het streekmi- lieu nog mee, een factor van groot so ciologisch belang, die niet alleen bij on derwijs en beroepskeuze optreedt, maar juist die milieus worden onderling steeds meer gelijk en richten zich naar een lan delijk geheel. Voor een belangrijk deel is dat het ge volg van de eerst veel verguisde maar nu in dezelfde mate geprezen kernenpoli- tiek, die temidden van provinciale be- volkingsagglomeraties’ fabrieken met al les wat daarbij behoort kantoren, be drijven voor dienstverlening en nieuwe middenstand neerzet. De grote stad met al haar allures wordt als het ware over het gehele land ver spreid. Hwat haf Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen Zo was hij tijdens zijn ambtsbediening te Bolsward o.a. lid van het classicaal bestuur van Franeker; lid en vice-presi dent van het provinciaal kerkbestuur van Friesland; gedelegeerde voor Gemeente Opbouw in de classis Franeker en praetor van de ring Bolsward. Als secretaris van studiecommissies van de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den in Nederland werkte Ds. Vink mee aan de rapporten over kerkorde; Funda menten en Perspectieven; het Dienst boek in Ontwerp; Leer over de Heilige Schrift en de studie over de Nederlandse Geloofsbelijdenis en verder ook nog aan de sedert 1949 vanwege de werkgroep Kerk en Prediking verschenen Postilles. Van zijn hand verschenen artikelen en bijdragen o.a. in Kerk en Wereld, het het orgaan van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden in Nederland; Her vormd Nederland; In de Waagschaal en in Woord en Dienst. Ook voor ons blad, waarvan hij in 1946 enige tijd deel uit maakte van de redactieraad, schreef Ds. Vink tal van lezenswaardige artikelen, die door onze abonnees destijds zeer wer den gewaardeerd. Naar wij tenslotte nog vernemen zal Ds. Vink zondagmorgen 25 september a.s. om half tien te Middenmeer zijn ambts bediening als predikant in de Neder landse Hervormde Kerk neerleggen en afscheid nemen van de hervormde ge meente van Wieringermeer. Na zijn emeritaat zal hij zich te Sint Michiels gestel vestigen, waar hij zondagmiddag 2 oktober a.s. om twee uur door Ds. C. Blomaard uit Boxtel zal worden inge leid als bijstand in het pastoraat en te vens ook als ziekenhuispredikant te ’s-Hertogenbosch. Nog geen eeuw geleden had een jongen, die ’n beroep wilde kiezen niet veel meer dan enkele honderden mogelijkheden. Ruimschoots genoeg zo op het eerste ge zicht, inderdaad, maar wanneer men ta lenten, opleiding aanleg voor de keu ze af woog, viel teveel af om voldoende ruimte over te houden. Toch was het nog altijd meer dan in daarvoor gelegen jaren, toen men dood eenvoudig het beroep van vader koos en aan iets anders zelfs niet dacht. 'Welk een scala van mogelijkheden vouwt zich nu open voor de jeugdige nieuwe ling, die zich een toekomst wil verove ren. Officieel heeft men 4.260 beroepen geteld, maar binnen die beroepen zijn nog weer 10.000 variaties mogelijk. Een jongen kan vuurtorenwachter, maar ook pijpfitter, psychiater en evengoed acrobaat, stuntvlieger of boekhouder worden. Nooit teveel kan men herhalen dat, hoe groot ook het aantal mogelijkheden en hoe krap ook de arbeidsmarkt, de aller belangrijkste voorwaarde voor een veilige en zekere loopbaan het stevige funda ment van het onderwijs is. Door de rijkere schakering van onze samenleving is de aard van het onder wijs geheel veranderd. Was het vroeger niet meer dan een middel om via de ver kregen kennis in eigen kring te groeien, nu is het een voorbereiding die univer seel en daardoor het tegengestelde is een middel om juist uit de eigen kring te groeien. Maandagavond is een grote groep atleten uit Rome op Schiphol aangekomen. Op de luchthaven vond een grootse huldiging plaats, speciaal voor de winnaars van de Olympische medailles. Op de foto zien we boven: Marianne Heems kerk, die de menigte toewuift met een grote bos bloemen en onder: Marianne Heemskerk, Wieger Mensonides en Tineke Lagerberg een beetje beduusd door al die vriendelijkheid tijdens de huldiging van de vroegere irobfemen. dat de vorm, waarin Streekmilieu Nog gaat dat laatste niet in alle geval len op. Men kan bijvoorbeeld in ons land verschillen waarnemen tussen het geïndustrialiseerde Westen en bijvoor beeld het agrarische Noorden. Naarmate echter de industrialisatie-plan. ning succesvoller wordt en het vroegere onderscheid tussen stad en provincie steeds vager, vervallen ook de grootste regionale verschillen in keuzemogelijk heden. Het is niet meer zo, dat een goed mee komende Haagse scholier automatisch ambtenaar of regent en een jongen uit Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is met ingang van 1 oktober a.s. emeritaat verleend aan on ze oud-stadgenoot Ds. J. Vink uit Sloot- dorp in de Wieringermeer, predikant in de Nederlands Hervormde Kerk. Ds. Vink werd op 18 juli 1895 uit een landbouwersgezin te Edam geboren. Hij bezocht eerst de rijks h.b.s. te Hoorn, daarna het stedelijk gymnasium te Alk maar en studeerde vervolgens verder nog aan de rijksuniversiteit te Leiden. Nadat de heer Vink in september 1920 door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 21 november van datzelfde jaar door Ds. K. J. de Groot, toen nog predikant te Oldenhove en thans eme ritus predikant te Irnsum, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Niehove in de classis Groningen, waar hem met ingang van 1 mei 1923 eervol ontslag werd verleend. Bijna een jaar later keerde Ds. Vink weer als dienstdoend predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk terug en deed hij op 30 maart 1924 intree als predikant van de hervormde gemeente van Drimmelen. Op 21 mei 1928 verwisselde Ds. Vink deze gemeente met die van Bolsward en sinds 6 oktober 1946 dient hij de her vormde gemeente van Wieringermeer (standplaats Slootdorp). Ds. Vink heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. s;: 1 1 B f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1