DE TROONREDE Toename de van spanningen m internationale verhoudingen Qabe Skroar Br W u o iiip Ki® Derde dinsdag Con amore ineewerken versnelde EEG Ned. Nieuw Guinea nieuwe fase in naar zelfbeschikking Automobilist tracht Amerikaanse aan Fan de Martinytoer es Tj de J. telijk belastinggebied - Uitbreiding en ver betering van het onderwijs Gunstige ontwikkeling economische toestand Verlaging inkom sten- en loonbelasting - Verruiming gemeen- I Zilveren filmpj STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND te randen us hjoed p p to sizzen 1 f 1 F- - M DINSDAG 20 SEPTEMBER I960 56e JAARGANG No. 74 De Jong’s Nieuwsblad VERLOVING IN BELGIE Hwaf hal In dei is gjin jier lang Leden der Staten-Generaal, rijwie- de secretaris Wolwinkel 79 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie TSJIN DE NATUER IS IT MIN FJUCHTSJEN Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) mar oan mei de Beschikbaar volbloed Deense beer. Kost geld 25 cent. S. A. de Witte, Wons. handwerken. Brieven J. J. de Boer. Te koop: Bieten met Loof, tevens beste Lincoln fokrammen. S. B. de Haas Czn Schraard. Aan de Herv. school te Wolsum wordt gevraagd een vakonderwijzeres in nuttige 11 -n aan secretaris 4e week sept. 1935 Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Korting Boudewijn beeft zijn verloofde vrijdagavond zijn land voorgesleld. Hier arriveert bet jonge paar aan aan de regeerders van het paleis te Laeken Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en tingdruk voor brede lagen van de be volking betekent, geboden. Zij is van plan deze op 1 juli 1961 te doen ingaan, tenzij een verdere verscherping van de conjunctuur uitstel noodzakelijk maakt. Voorts zullen voorstellen worden gedaan tot verruiming van het gemeentelijke belastinggebied. De Regering is zich de moeilijkheden bewust van hen, die onder c'c nog heer sende woningnood lijden. De woning bouw behoudt daarom hoge prioriteit. De wijze, waarop de nieuwe premie- en subsidieregeling voor de woningbouw is ontvangen, gééft de Regering aanleiding op de ingeslagen weg voort te gaan. Zij zal de subsidies in de eerste plaats ten goede doen komen aan de bouw van de volkswoningen. Dat de bouw van wonin gen thans in toenemende mate zonder subsidie mogelijk blijkt, beschouwt zij als een aanwijzing, dat het gevoerde be leid het gewenste effect heeft. Een ontwerp van wet op de subsidiëring van de kerkenbouw zal binnenkort in gediend worden. De toekomst van onze steeds toenemen de bevolking stelt overheid en maat schappelijk leven nog voor tal van an dere grote taken. Het scheppen van voldoende werkgelegenheid en de vor ming en de ontwikkeling van de jeugd blijven tot de kernpunten van het be leid van de Regering behoren. Voor in dustrialisatie, voor structuur verbete ringen in de landbouw, voor verbetering van land- en waterwegen en havens en voor de bij deze ontwikkeling behoren de culturele en maatschappelijke bege leiding zullen opnieuw aanzienlijke be dragen moeten worden bestemd. Daar enboven zal de Regering voor een ge lijkmatiger spreiding van werkgelegen- De 20-jarige Amerikaanse studente in de journalistiek mejuffrouw M. J. Hun ter, is vrijdagavond in het Kootwijker- zand ontsnapt aan een poging tot aan randing door een automobilist, die haar een lift had gegeven. Zij verzette zich hevig. Op haar hulpgeroep snelde de chauffeur van een zandauo toe. De aan rander nam toen de vlucht. Zaterdagmiddag kon de dader worden aangehouden door de Apeldoornse poli tie. Het was de 49-jarige A. L. uit Apel doorn. De man werkt in de buurt van Emmerik in Duitsland. Hij gaf de stu dente die een réis maakt door een aan tal Europese landen, daar een lift naar Nederland. Toen zij in Apeldoorn waren aangeko men, bood de man aan de liftster naar Amersfoort te brengen. Tussen Kootwijk en Nieuw-Millingen week hij van de grote weg af en stopte in het verlaten Kootwijkerzand, waar hij de studente probeerde aan te ran den. Haar bagage en papieren werden later door de politie op een parkeerplaats in de buurt van het park Berg en Ï3osch gevonden. Mejuffrouw Hunter is nu de gast van de hoofdcommissaris van de Apeldoornse politie, de heer J P. Wep- ster. Kinder-pullovers van Muizelaar. De spanningen in de internationale ver houdingen zijn in het jongste verleden toegenomen. Niet alleen op politiek, maar ook op militair en economisch ter rein, wordt in toenemende mate de kracht van de vrije wereld op de proef gesteld. Het verzekeren van de vrede in de we reld, het handhaven van recht en orde, het scheppen van betere sociaal-econo- mische verhoudingen, dit alles vraagt grote krachtsinspanning, ook van ons land. De huidige internationale situatie dient voor ons een aansporing te meer te zijn om mede te helpen de grote waar den van de vrije wereld te behouden. De Regering ziet in het onlangs tot stand gekomen Benelux-Unieverdrag ’n hechte grondslag voor de verdere ont wikkeling van de samenwerking met België en Luxemburg tot heil van de 3 landen. Het Belgische volk zal, daarvan zijn wij allen overtuigd, zijn huidige moeilijkheden dank zij zijn innerlijke kracht spoedig weten te overwinnen. De Regering zal van harte medewerken aan een verdere en versnelde uitvoering van het verdrag inzake de Europese. Economische Gemeenschap. Zij wil ech ter geen misverstand laten bestaan over haar opvatting, dat bij de Europese in tegratie een reëele gemeenschappelijke landbouwpolitiek tot stand zal moeten komen en dat tijdig een wezenlijke ver ruiming van de mogelijkheden voor on ze agrarische export moet worden be reikt. Voorts zal zij bij de komende on- derhandelingen over de Europese ver- voerspolitiek in de Europese Economi sche Gemeenschap in het bijzonder let ten op de grote belangen die ons land heeft bij het verlenen van internationa le vervoerdiensten. De Regering zal volledige steun verle nen aan voorstellen, die de eenheid van geheel vrij Europa, ook in politiek op zicht, bevorderen. Mede hierom acht zij de onderhandelingen over de hervorming van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking tot een nieuw lichaam met een volledig deelgenoot schap van de Ver. Staten en Canada, van belang. Het stelsel der collectieve veiligheid van de Atlantische landen blijft voor de be scherming van de essentiële -’aarden van de Westerse wereld een onmisbare waarborg. Alleen als allen bereid zijn in gemeenschappelijk overleg de noodza kelijke maatregelen te nemen, is de doel treffendheid van de militaire en politie ke samenwerking verzekerd. Voor ons aandeel in de defensie zullen grotere fi nanciële bijdragen dan voorheen worden gevraagd. kundige onafhankelijkheid geeft, vooral De versnelde ontwikkeling naar staat- waar de tegenstelling tussen Oost en West zo scherp is, aan het vraagstuk van de economische en sociaal achter gebleven gebieden een bijzonder drin gend karakter. Op dit gebied hebben de Westerse landen, en heeft dus ook Ne derland, een belangrijke taak. Deze dient bij voorkeur in zo breed mogelijk inter nationaal verband volbracht te worden. De internationale verhoudingen 'mogen zorgelijk zijn, de ontwikkeling in het Ko ninkrijk zijn bestedingd. en binnen onze landsgrenzen stemt in menig opzicht tot dankbaarheid. De hartelijke betrekkin gen tussen de landen en van het Ko ninkrijk zijn bestendigd. In het bijzon der kwam dit tot uiting bij de viering van het eerste lustrum van het Statuut en bij de bezoeken, die delegaties van Suriname en de Nederlandse Antillen mede op Uw uitnodiging dit jaar aan Nederland hebben gebracht. De aard van deze betrekkingen brengt mede, dat er steeds bereidheid bestaat tot overleg over het Statuut. De verdere economische ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse An-1 de boeren De Kamers staan weer voor de start Uniform, foud en stemmig zwart Palmen, groen, exotische praal Vereend in de oude Ridderzaal Elk die in stille spanning leeft. Wat lijnen de Troonrede geeft Stemt zij de hopenden tevree Valt de millioenennota mee? Zal de belasting straks verlaagd Defensie die meer offers vraagt? Schept Nieuw-Guinea klarigheid Blijft de toto een zwam die splijt? De mammouth binnenkort van stal Raakt het staatsscheepje aan lager wal tillen stelt aan deze landen hoge eisen. De Nederlandse Regering heeft reeds bereidheid getoond aan die ontwikkeling wederom bij te dragen; Gij zult in dit zittingsjaar de gelegenheid hebben U uit te spreken over desbetreffende ontwer pen van wet. Nederlands-Nieuw-Guinea zal het ko mende jaar een belangrijke nieuwe fase in zijn ontwikkeling naar zelfbeschik king ingaan. Zodra immers de Nieuw- Guinea Raad, die in grote meerderheid uit vertegenwoordigers van de inheem se bevolking zal bestaan, tot stand zal zijn gekomen, zullen bestu"” en wetge ving slechts met zijn medewerking mo gelijk zijn. Deze medewerking geldt eveneens voor het overleg over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht doel treffend kan worden verwezenlijkt. In de organen van de Ver. Naties en in de Zuid-Pacific Commissie, even als bij ’t samenwerken met Australië, zal de Re gering de verwezenlijking van haar doel stellingen met betrekking tot Ned. N.- Guinea krachtig blijven nastreven. In de achter ons liggende periode heeft de economische toestand van ons land zich gunstig ontwikkeld. De produktie en de werkgelegenheid zijn in snel tem po toegenomen en bevinden zich thans op een hoger peil dan ooit tevoren; ook de betalingsbalans vertoont op dit ogen blik een bevredigend beeld. De gestegen welvaart is ten goede gekomen aan bre de lagen van ons volk; bij een nage noeg gelijkblijvend prijspeil kon een aanzienlijke verbetering tot stand ge bracht worden in de lonen, andere ar beidsvoorwaarden en sociale uitkerin gen. Daarbij laten ook de investeringen zo belangrijk voor de toekomstige werkgelegenheid en welvaart een ver dere toeneming zien. Dat deze ontwik keling tot dusverre zonder noemens- waardige prijsstijgingen kon plaatsvin den is in het bijzonder te danken aan de .-'l Het witte achterspatbord zal voor len verplichtend worden gesteld. heid en welvaart over ons gehele land, het regionale ontwikkelingsbeleid op economisch, technisch en maatschappe lijk terrein in de komende jaren krachtig blijven bevorderen. Voor de toekomst van onze samenle ving is de vorming van de jeugd uit alle lagen van ons volk van beslissende be tekenis. Alle sectoren van het maat schappelijk leven hebben behoefte aan goed opgeleide mensen die in staat zijn eigen verantwoordelijkheid te dragen en die eerbied hebben voor de persoon en het belang van de ander. Het gehele beleid van de Regeering blijft daarom gericht op een maatschappelijke en be stuurlijke orde die de mens in staat stelt zich zo goed mogelijk te ontplooien. In dit verband gaat de Regering voort met het treffen van maatregelen ter verbe tering en uitbreiding van het onderwijs in al zijn geledingen; zeer bijzondere aandacht geeft zij daarbij aan het hoger onderwijs en aan de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderzoek De Regering beseft, dat met dit alles gedurende een reeks van jaren grote bedragen zullen zijn gemoeid. Zij is van oordeel dat deze ten volle verantwoord zijn, niet alleen ter wille van de toe komst van ons volk als geheel, maar ook ter wille van het geluk van .een ieder. Moge God ons allen in onze arbeid wijs heid en kracht schenken en moge Gij, vertegenwoordigers des volks, in de ko mende zittingsperiode tot zegen van 't Koninkrijk en voorzover dat in ons vermogen ligt tot zegen van de we reld, werkzaam zijn. Met deze bede verklaar ik de gewone zitting van de Staten-Generaal voor ge opend. De verhouding tussen Duitsland en Li- thauen is zeer gespannen. Hitler heeft te Neurenberg verklaart, dat een 65 mil joen tellend Duitsland zich geen onrecht kan laten aandoen door een staatje van amper 2 miljoen. Dizze tendins is al klear to sjen. De kranten hawwe fan ’e wike melding makke fan in forkeping fan in lyts boere- spul to Winsum en as men dit gefal hwat neijer bisjocht, kin men der wol hwat üt leare. It gie hjir oer in lytse pleats fan 45 pounsmiet, mei in goede frucht, allinnich yn wiete riten lest fan de knippige undergroun. De pleats is fan 1872, mar aerdich goed ünderhalden en hjir en der ek fornijd. Mar de bidriuws- romte is oan de krappe kant foar in mo derne boer. Yn it büthüs is wol wetter- lieding, mar yn de wenromte jit net. De heaberging is hwat to lyts, fierder like it allegearre wol knap, al sil it ünder hald net tafalle. Dit spul is publyk troch de hiersfrou kocht foar de somma fan 79-640,gou. ne, dat wie ek de maksimumpriis. Der komme dan de forkeap- en registraesje- rjuchten by, dat de nije eigenares komt dit spul op lyts twatüzen goune de pouns miet, De lésten binne likernóch 8 goune de pounsmiet, hwer't dan forsekering en ünderhald bykomme. Al rekkenent men nou it eigen jild net heger as fjouwer prosint, dan komt men oan rinte, lésten, ünderhald, forsekering en ófskriuwing grif boppe tie hündert goune per pounsmiet. Neist de hiersfrouwe wiene der ek jit twa oaren, dy’t dizze priis op har buord- tsje hiene. Dizze moasten dan jit rekken halde mei it feit, dat er lyts fjouwer hierjierren oan sieten. Har bod wi dus yn feite jit heger. De bisteande hier wie 3640,yn it jier, mei de heale branpremy en it heale ün derhald. Dat wie yn de eagen fan de minsken al stiif, mar hwa't it ütrekkent, sjocht al gau, dat de boerinne foardieli- ger hiere as keapje koe. En der sit nou krekt de oast. Hwant bliuwe de bieren bilangryk binef- ter by in reedlik rendimint fan de keap- De Kamers staan weer voor de start Allom ontwaard men wolkenzwart De spanningen in Oost en West De Kongo een dreigend horzelnest Buit niet uit wat partijen scheidt De noodklok klept 't is hoge tijd Dat men zich op het gevaar bezint. En nationaal verbonden vindt. Reik elkaar, als het kan, de hand Tot welzijn van het vaderland Kamer, regering, toon iets stoers Houd’! staatsscheepje in de rechte koers PYT prizen, dan wurdt de iene hierder nei de oare twongen to keapjen of oan de ein fan de 12 jier fan de pleats to gean. En in great diel fan de pleatsen binne tusken fyftich en nou, opkoft troch de deade han, d.w-s. stiftingen, forsekerings. maetskippijen, banken en soksoarte li- chems. Dy koene it ütsjonge om in jier- mannich to min hier to barren en dy seagen op lange termyn wol hokfoar kant it ütgean soe. Dizze minsken hiene folie better yn de gaten as party oaren, dat de ünnatuerlike j tastan fan de earste neioarlochsjierren gjin stan halde soe en dat de natuer fan de dingen altyd wer weromkomt, hoe en hwannear dan ek. Ik wol jitteris sizze, dat in forstannich regeljen fan hier- en keapprizen net mist wurde kin, mar it moat ek forstannich wêze. It kin en mei net iensidich de bilangen fan ien partij tsjinje. Dat bisnijt him al tyd wer. Allinnich op in soune en reed- like basis kinne de kostbere lannen en pleatsen har funksje goed waernimme- Dan moatte boer en eigner beide har rjuchtfeardich diel hawwe. Wykt men fan dizze wei óf, dan groeije de dingen skean en wurdt in bulte ünrjucht bi- foardere. Dit is nei de oarloch opgreate skael bard en hjir sjogge wy nou de fruchten fan. Fierst to folie aide pleatsen en fierst to heech ünderhald, towyl it moderne bi- driuw syn wjukken op mannich pleats net ütslaen kin. En as men nóu dwaen wol, hwat yn de jierren ’45 oant ’55 forsomme is, dan kostet it miljoenen mear. En dochs komt dy tiid elk jier tichter by. En hwa’t dan bitelje moat, stiet net yn ’e kiif.... Hwer’t notarissen it drok mei hawwe kinne, wit ik net, mar grif net mei de foarkeapingen fan pleatsen, alteast net publyk. By nou en dan komt er ien yn de krante en gauris is it dan de hierder, dy’t by eintsjebislüt de keaper blykt to wêzen. Dit is in eigenaerdige situaesje, hwant ek nou kin de nijkeap lang gjin rinte dwaen- Fyftjin jier lang nei de oarloch is it jit net slagge om dizze bilangrike kwestje yn normale banen to bringen, al wurdt it fan wike oant wike düdliker, dat de natuer syn rjuchten bisiket wer to krijen. Keap. en hierprizen fan pleatsen is in wichtige kwestje. Op it foarste plak foar en jonge boeren, mar fierder De Kamers staan weer voor de start Wie krijgt de koek en wie de gard? Con trovers Van Riel en Oud Kan op dit kabinet gebouwd? Legt Beerman ’t bijltje er bij neer? Laat de premier misschien een veer? Hangt er een crisis in de lucht Of kunnen kloven overbrugd? Wordt er weer gefilosofeerd Of met vaste hand geregeerd? Heeft men voor elkaar nog begrip Of strandt ’t staatsscheepje op een klip? ek foar de ekonomy fan de hiele provin- sje. Alleman, dy’t in bytsje bigryp hat fan agraryske dingen, is it hjirmei iens, dat de situaesje, hwerby dizze saken oan it spui fan de folsleine frijheit oerütten wurde, om wichtige, sosiale motiven net wer komme mei. Soe men dat dwaen, dan wie it wis, dat de swakste partij gjin reedlik stik brea mear op in pleats bi- buorkje koe. Dy kant mei it hoegenamt net wer üt. Oan de oare kant fornimme wy al den dei düdliker, dat hegere prizen ek konse- kwinsjes hawwe foar de prizen fan lan en pleats. Dat hat men de earste jierren nei de oarloch net sjen wollen, mar dy koarts is al lang foarby en alles wiist er op, dat men hoe langer hoe mear de kant ütgiet fan in alhiel foroare sjens- wize. Der is it hurde feit, dat de kosten fan de gebouwen en it ünderhald en moder- nisearing fjouwer ta fiif kear sa heech binne as eartiids. De pleats is der op ta, giet net mear op, dat sjocht en fielt elk wol- De nije hier- noarmen fan de Minister, dy’t eltse Grounkeamer tapasse moat, twinge dan ek om, neist it lan, apart de wenrpmte en apart de bidriuwsgebouwen op wear- de to setten. Mei de maksimumpriis fan in pleats ünder forkeap is it net oars. Nou is yn dy noarmen torjucht rekken halden mei it feit, dat de folie wearde jit net forgoede wurde kin, mar oan de oare kant wol men, lyk as mei de wen- huzen, dy kant wol üt. Fan jier ta jier sil bliken dwaen, dat de nije fêststelde hier heger komt as de aide. Dat leit alhiel yn de lijn, hwant de produksje yn jild leit ek bilangryk heger, lyk as ek de oare ünkosten folie heger lizze. Op den dür sille de hieren en de keapprizen sa likernóch wer yn forhal- ding komme to lizzen mei de nije prizen- niveau’s fan it oare guod. medewerking die de Regering bij het loon- en prijsbeleid van werkgevers en werknemers heeft ondervonden. In het economische leven treden intus sen spanningen op. Het behoud van de bereikte welvaartsverbeteringen en het scheppen van de voorwaarden tot ver dere groei zullen van overheid en - drijfsleven dan ook grote waakzaamheid vragen. Mochten investeringen, verbruik en overheidsuitgaven de voor het econo- I misch evenwicht gestelde grenzen over schrijden, dan zouden de bereikte re sultaten worden aangetast. Reeds eer der in dit jaar werden maatregelen ge troffen tot vermindering der investering- faciliteiten. Daarvan wordt evenals van een voorgenomen beperking van de koop op afbetaling in de komende pe riode een matigende invloed op de con juncturele ontwikkeling rwacht. Het gevoerde beleid van gedifferentieer de loonvorming heeft aan de verwach tingen beantwoord. Van dê grondslagen van dit beleid zal de Regering dan ook niet afwijken. Daarbij blijft de moge lijkheid open voor ondernemingsgewijze activiteiten, die ten doel hebben de be zitsvorming te bevorderen door middel van winstdeling en gepremieerde spaar- regelingeij. De S. E. R. zal de vraag worden voor gelegd of hét wenselijk is bij de loon vorming, naast de maatstaf van de pro- duktiviteit, ook andere maatstaven in aanmerking te nemen. Aan die Raad zal voorts binnenkort worden voorgelegd 'n voorontwerp van wet op de loonvorming regelende de bevoegdheden terzake van overheid en georganiseerd bedrijfsleven. De Rijksbegroting voor 1961 weerspie gelt het streven van de Regering de overheidsuitgaven achter de doen blij ven bij de structurele toeneming van ’t nationale inkomen. Daarnaast kan wor den verwacht, dat deze begroting, ook in conjunctureel opzicht bij zal dragen tot behoud van een evenwichtige econo mische ontwikkeling van ons land. Ook op fiscaal gebied blijft de Regeri ig naar verbeteringen streven. Dit moge blijken, zowel uit het complex van de aanhangige wetsvoorstellen, die een ver nieuwing van de structuur van de be lastingen naar het inkomen, de winst en het vermogen inhouden als uit de heden U aan te bieden wetsontwerpen, die, naast het bestendigen van enige tijde lijke belastingverhogingen, in het bij zonder beogen een verlaging van de in komstenbelasting en de loonbelasting. De Regering acht zulk een verlaging, die een verlichting van de zware belas- j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1