Opkomst Moboetoe van nederlaag de Russen is een voor te leren De plicht om Serie Bolswardse podium-concerten besloten Met Kongo als inzet wordt groot spel gespeeld DE WEG OMHOOG K Vw4 26 septimber op it Reade Klif Gouden filmpjes Jeugd en Dierenbescherming Badpaviljoen zal vernieuwing ondergaan Boargemaster foar de RONO STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND J 5 s Fi -. - u* VRIJDAG 23 SEPTEMBER I960 56e JAARGANG No. 75 DE PRINS EN DE MACHINIST heeft men hier gezien toen zonder onderwijs Venchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telet 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad De Jong's Nieuwsblad De toestand in de Kongo is nu nog onoverzichtelijker geworden, want behalve een premier en een president, die elkaar hebben afgezet, terwijl de president een andere premier heeft benoemd, is er nu een opperbevelhebber van het leger ge komen, die het parlement tot het eind van het jaar naar huis heeft gezonden, de president heeft geschorst en een groep Kongolese academici om zich heen verzameld om de zaken te behartigen. Deze opperbevelhebber, kolonel Moboetoe, U)kt het leger op een redelijke manier in de hand te hebben. Daar hij een aan hanger is van president Kasavoeboe is h(j een tegenstander van premier Loemoem ba, die hij ook heeft geprobeerd te arresteren. Dit is mislukt, daar Loemoemba zich de bescherming heeft weten te verwerven van de Ghanese troepen van de Ver. Naties. Loemoemfba kon uit het legerkamp, waar men hem min of meer naar het leven stond, vluchten naar zijn eigen woning. mijaen, Met de Kongo als inzet wordt n.l. een groot spel gespeeld. Voor de Afrikaanse en Aziatische landen, de meeste net bevrijd van koloniale heer schappij, die de blanken geen goede naam heeft bezorgd, is de Ver. Naties de enige uitweg om op neutrale manier hulp te krijgen en hun gebied zoveel mogelijk uit de koude oorlog te hou den. Het doel van de Sovjet Unie is door het ondermijnen van dat vertrouwen een gemakkelijke toegang te krijgen tot de betrokken gebieden. Wanneer de Ver. Naties een rol kun nen blijven spelen in de Kongolese kwestie, waarvan een stabiliserende werking uitgaat, dan wordt het Russi sche spel doorkruist. Vandaar dat het van het grootste belang is, dat de Wes telijke mogendheden de Ver. Naties steunen, zonder dat zij de indruk wek ken verloren machtsposities op deze weg te heroveren, zoals de Russische propaganda dat wil. Wanneer men deze tactiek doorziet, dan kan men niet oprecht geloven in het belang, dat premier Chroestsjow stelt in dit wereldforum, dat dinsdag zijn gewo ne Algemene Vergadering heeft geopend, waarbij een vrij groot aantal commu nistische en neutrale regeringsleiders aanwezig is. Hij zal de Ver. Naties wil len gebruiken voor zijn propaganda in de Aziatische en Afrikaanse wereld, wellicht met een herhaling van zijn on wezenlijke ontwapeningsvoorstel. Wel licht wil hij ook trachten een zekere ver zoening met president Eisenhower tot stand te brengen. Maar dan zal hij be wijzen moeten leveren van zijn zachtere gezindheid. In de Westelijke landen is het debat gaande of men de Russische leider wel als enige prima donna mag laten optre den. Eisenhower, die zich niet als dele gatieleider in de discussie wil werpen, heeft een tussenweg gevonden door op de tweede dag de Vergadering toe te spreken, maar naar verluidt, overweegt MacMillan, de Engelse premier, ernstig ook naar New York te gaan. Veel zin heeft het niet; alles hangt ervan af of de Afrikaanse landen en de al iets oude re Aziatische laden ’t hoofd koel hou den en van oordeel blijven, dat de weg van de Ver. Naties de beste zal blijken. der controle en zijn prima dirigeren maakte er dan ook een goed geheel van, met zeer goede en beschaafde klankver houding. Vooral de marsen deden het bijzonder goed. Bij de grote stukken was dit niet met allen het geval. Met „Maskerade” van Gerard Boedijn liet men nogal eens een steekje vallen. Had men hier mis schien iets te hoog gegrepen, of zat het nummer er niet voldoende in Het gebeurt trouwens wel meer, dat men zich op de composities van deze musicus verkijkt. De opkomst van Moboetoe is een ernstige nederlaag voor de Rus sen, die hadden gehoopt via hun technische raadgevers een goede greep op het land te krijgen. De kwestie-Kongo is ook weer in de Ver. Naties behandeld. In de Veilig- heisdraad beschuldigde de Russische af gevaardigde secretaris-generaal Ham- Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Hwat hat Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen en tuinbouwonderwijs “000,gulden uit- nijverheidsonderwijs en samen Kosten- Dat hiermee grote wordende bedragen wekt geen verwondering. marskjöld van verraad aan de belangen van het Kongolese volk door zich aan te sluiten bij een coalitie van koloniale mo gendheden. Hij diende een resolutie in, waarin de verwijdering van het huidige opperbevel van de Ver. Naties werd ge ëist, omdat zijn handelingen in strijd zouden zijn met de instructies van de Veiligheidsraad. Amerika diende ook een resolutie in, waarin de leden werd verzocht geen hulp buiten de Ver. Naties om te zenden. Verder was er een compromis-resolutie van Ceylon en Tunesië. Hierin werd ook verzocht geen hulp buiten de Ver. Na ties om te leveren, terwijl tevens werd verzocht alles na te laten, wat de een heid van het Kongolese gebied in gevaar zou kunnen brengen. Deze motie kreeg 8 stemmen voor en 2 tegen en één van die tegenstemmen was een Russisch veto. Daarop werd op Amerikaans voorstel een speciale zitting van de Algemene Vergadering bijeen geroepen, waar geen veto-recht is, maar resoluties een meer derheid van tweederde moeten hebben. Maandag heeft deze Algemene Verga dering zich met grote meerderheid (70 tegen 0 stemmen met 11 onthoudingen) uitgesproken voor een resolutie, waarin het beleid van Hammarskjöld volledig werd gesteund. Wederom een Russische nederlaag, want de meerderheid van de Afrikaan se en Aziatische landen bleek niet ge voelig voor de Russische argumentatie die er op gericht is het vertrouwen van I deze landen in de Ver. Naties te onder- eerstdaags voor de wintermanden op geborgen wordt, zeer zeker veel inten siever gebruikt worden. Woudsend zegde dinsdagavond reeds toe volgend jaar er gaarne weer te zullen optreden en dan niet alleen met het mu ziekkorps, maar ook met „de Boeren band” uit Woudsend. De voorzitter van de muziekfederatie, die het concert bijwoonde, heeft reeds contact opgenomen met de Zomercom- missie. Hij is er van overtuigd, dat dit zo gunstig gelegen podium in de volle belangstelling komt van musicerend Friesland. Het culturele leven is er ten zeerste mee gebaat. In tegenstelling met dit nummer kre gen andere werken als bijv. „Petit Suite de Ballet” van Eric Ball een prima ver tolking. Al met al wel een concert waar van we zeer veel hebben genoten en dus een waardig slot vormde. De voorzitter van de Zomercommissie, die we bij dit mooie concert spraken, deelde ons nog het volgende mede: Naar zijn mening was de minder talrijke belangstelling te wijten aan het feit, dat er meerdere uitvoeringen tegelijk plaats vonden. Een orgelconcert in de kerk, ’n modeshow in „de Doele” en een con cert op het podium, hebben hier stellig hun nadelige invloed laten gelden. Door de Zomercommissie en in onze krant is herhaaldelijk gewezen op be richtgeving aan de Zomercommissie ten stadhuize, zodat onderling overleg ge pleegd kon worden. Waar dat in grote steden als Amsterdam e. a. wel moge lijk is, zal het hier zeker kunnen. Een hartelijk woord van dank is hier zeker op zijn plaats voor de heer Wel- dringh, die zijn stoelen voor de oudere mensen, steeds gratis ter beschikking stelde. Jammer, dat de padvinders de laatste keer verstek lieten gaan. De politie had alles op voortreffelijke wijze geregeld. Er schijnt een zeer goed „teamwork” verricht te worden door politie, Zomercommissie en optredende verenigingen. Volgend jaar zal het mooie podium, dat Nei nije wike komme der in hiel bulte dagen Van daaruit ontplooide hij een zekere activiteit, die zich vooruit uitte in be richten, dat hij zich met president Ka savoeboe verzoend had, hetgeen dan en kele minuten later weer door Kasavoe boe werd ontkend. Inderdaad zijn er po gingen aangewend beide politici bijeen te brengen, vooral door Ghana, Guinea, Marokko, de Ver. Arabische Republiek en Tunesië, die, ondanks Loemoemba’s afgeven op de Ver. Naties, meer sym pathie voor Loemoemba dan voor Kasa voeboe schijnen te koesteren, in wie zij meer een stamhoofd dan een modem politicus zien. Loemoemba heeft onder hun druk ook water in de wijn gedaan en schijnt bereid te zijn tegemoet te ko men aan de bezwaren van de federalis tisch georiënteerde tegenstanders van zijn politiek. Hij zou ook bereid zijn volledig op de Ver. Naties te steunen, nadat hij de afgelopen tijd hulp van Rus land buiten de Ver. Naties om had ge accepteerd om troepen naar de afge scheiden gebieden over te brengen. Kasavoeboe zou volgens de jongste be richten wel voelen voor het opnemen Loemoemba in een regering, maar dan als vice-premier, vooral omdat Loe moemba hem in de regering minder ge vaarlijk lijkt dan buiten de regering, maar Ileo, de tweede premier, voelt daar niets voor. Het plan is bovendien ge strand, doordat Loemoemba weigert ’n tweede viool te bespelen. Tegen de achtergrond van dit gepraat van de politici, blijft het een feit, dat Moboetoe, op wie overigens al twee moordaanslagen zijn gepleegd, met het leger op zijn hand een belangrijke rol speelt. Hij is wellicht een belangrijker figuur aan het worden dan zowel Loe moemba als Kasavoeboe, al kan men zich gemakkelijk op deze zaak verkij ken. In ieder geval beschikt hij over het enige machtsmiddel in de staat. Dat zijn papieren niet zo zwak zijn, blijkt wel uit het feit, dat de Russische en Tsje chische ambassadeur met hun gehele staf het land verlaten hebben, nadat Moboetoe hen had uitgewezen. Niet altijd zien wij het onderwijs als een goed. Soms aanvaarden wij het even min als dienstplicht als een noodzake lijk kwaad. Soms ook aanvaarden wij het helemaal iet. Toch is het vergaren van kennis nood zakelijk, zowel voor onze als we het zo mogen noemen privé-bestwil als voor die van ons gezamenlijk. Samen plukken wij nu eenmaal de vruchten van wat wij allen presteren. Dat laatste is inderdaad een wat com munistisch aandoende leuze, die echter in de practijk van onze democratie veel meer verwezenlijkt is dan achter het Ijzeren Gordijn. R I I Steun Wat men in het communisme met dwang wil bereiken probeert men hier met aller lei steun in de vorm van faciliteiten en subsidies. Van het lager onderwijs komen alle kosten voor rekening van de over heid in de vorm van rijk en gemeente, waarbij het rijk het grootste deel op de financiële schouders neemt. Alle ande re vormen van onderwijs het bijzon dere natuurlijk daargelaten worden eveneens geheel door officiële bestuurs organen bekostigd, met dien verstande, dat de verhouding tussen de aandelen van rijk en gemeente anders ligt. Via een uitgebreide subsidieregeling, die voor iedere leerling met de juiste capa citeiten geldig is, worden de scholen bo vendien toegankelijk gemaakt voor hen, die zelf niet over de nodige geldelijke middelen beschikken. OPENING STATEN-GENERAAL De Troonrede V-l.n.r.; H.K.H. Prinses Beatrix, HM. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Irene Dwang. Met zorg slaat men in het Westen die ontwikkeling gade. De resultaten daar van heeft men hier gezien toen zonder voorafgaande waarschuwing de eerste Spoetnik door de ruimte wentelde. De opzienbarende successen van de Russische ruimtevaart zijn voor een niet gering deel te danken aan de straf geleide, massale onderwijsinrichtingen. Ook aan deze kant van de ideologische barrière probeert men gebruik te maken van alle talenten die het land voortbrengt Met dit verschil, dat men hier niet de dwang gebruikt die in de Sowjet-Unie vanzelfsprekend is. Wel kennen wij een eerste leerplicht, die bij de wet is gere geld. In ons land moet ieder kind tussen Noodzaak In onze eerste schets van het onderwijs hebben wij al gezien dat kennis een van de belangrijkste voorwaarden voor suc ces is. Maar die kennis is niet alleen van belang voor de persoon in kwestie, doch evenzeer voor de maatschappij als ge heel. Als we terugkeren naar het communisme zien we dat daar als het ware kennis- fabrieken zijn gebouwd, die, met het voorbijzien van de persoonlijkheid, de staat een zo groot mogelijk aantal knap pe koppen moeten leveren. Hersens zijn nu eemaal onmisbaar bij de geplande ontwikkeling van een land. Met trots hoort men dan ook in de Sow- 26 septimber oansteande sil op it Reade Klif de slach by Warns wer bitocht wur- de. De bitinking bigjint de middeis om 2-30 ure. Hja set yn mei in hoarnsolo en it hisen fan de flagge under it sjon- gen fan it earste fers fan it Flaggeliet fan Jan fan ’e Gaestmar. Sprekke sil Inne de Jong oer it ünder- wurp: „len en Mien”, en foardrage Jo ke Keizer: ,.De Ridderslach” fan D. A. Tamminga en fersen fan Fedde Schuren Sjoerd Spanninga en G. N- Visser. De bitinking bislüt mei it ynheljen fan de flagge en it sjongen fan twa fersen üt It Heitelan. It Warnzer korps jowt ta it sjongen de muzikale bigelieding. De bitinking stiet under lieding fan Willem Struiksma. ei- de heer R. Glashouwer, is een dagen verkocht aan de heren D. Verwey en J. J. A. v. d. Anker uit Hil versum. Het paviljoen dat momenteel in een ver waarloosde toestand verkeert, zal geheel opgeknapt en gemoderniseerd worden, terwijl ook door opspuiting getracht zal worden het strand bij het paviljoen nog uit te breiden. Heren exploitanten streven er naar dat een en ander zo spoedig mogelijk zijn be slag zal krijgen, zodat het heel gunstig gelegen en alsdan moderne paviljoen, het komende seizoen zijn eerste gasten zal kunnen ontvangen. De telken jare nog toenemende stroom van toeristen en vakantiegangers naar Hindeloopen waarborgen zeer zeker een goede exploitatie van het paviljoen. 4e week sept. 1910 Bij de Ned. Tramw. Mij. kan geplaatst worden een wegwerker, niet ouder dan 30 jaar, standplaats Harkezijl tegen een loon van 11 tot 12 cent per uur. Handel in kunstmeststoffen J. J. Lem- stra, Grootzand, Bolsward. Ontvangen een mooie sortering Gasor namenten. F. Hoekstra W. K.zn. Blauw poort, Bolsward. Voorlopige veiling van 7 graven (nos 1026) te Arum. Nots S. v. d. Burg. De teken- en opstelwedstrijd onder de Bolswardse schooljeugd is in volle gang. Uiteindelijk reageerden 7 scholen op ’t verzoek van de organiserende afdeling en werden 650 deelnemingsformulieren uitgereikt. Bij de bekende adressen kwa men inmiddels reeds heel wat inzendin gen binnen. Voor de middag van 5 oktober a.s., waarop de prijswinnaars bekend ge maakt en de prijzen zullen worden uit gereikt, heeft men beslag weten te leg gen op een mooie en toepasselijke speel film. Adspirant-deelnemers en deelneemsters worden er nog aan herinnerd, dat de uiterste inzenddatum van een tekening of opstel zaterdag 24 september is. Het badpaviljoen te Hindeloopen, gen aan dezer Terwijl prins Charles het perron van het Londense King’s Cross station verlaat, wisselt hij een blik van verstandhouding met de machinist. Voor de prins zit de zomervakantie op kasteel Balmoral er op. Hem wacht de schoolbank en steeds groter gemoeid zijn Ter illustratie de volgende bedragen; nog in 1950, dus tien jaar geleden, beliepen de totale overheidsuitgaven voor het onderwijs 500 miljoen gulden. In 1957 was het al ruim verdubbeld tot meer dan een mil jard. t Alleen voor land. werd in 1954 10.787.000,- gekeerd. Voor f 113.296.000,en voor gewoon voortgezet lager f 344.749000,—. Dit zijn bedragen van bruto-overheids- uitgaven, dus van rijk en gemeente sa men. Het zijn enorme getallen, maar de rente kennis is zo belangrijk, dat de waarde niet te schatten is. (wordt vervolgd) jet-Unie verkondigen dat daar zoveel duizend meer technici en ingenieurs van de universiteiten komen dan waar ook' ter wereld. een leeftijd van ongeveer 6'/2 en 14J/2 een school bezoeken En zelfs dat vinden wij al zo nu en dan teveel. Overigens, op het ogenblik neemt men ernstig in overweging die leerplicht te verlengen. It stiet nou fêst, dat de RONO yn de Fryske ütstjüringen op de léste freed fan de moannen septimber, oktober, novim- ber en desimber komme sil mei in pro gram, dat de namme draecht fan „De Tipeltange”. It jowt hwat spylderij, hwat sjongerij en hwat praterij, ónder regy fan Peter de Jong. De meidoggers binne Ryk Landman, Ak- ke Radsma, Bauke van der Wal, WjJ>e Bouma, Piter van der Veen, it famkes- koar fan de Drachster Lanbouhüshald- skoalle en opliedingsskoalle en it kwartet Johan Bok. Yn elk fan de fjouwer programs sil in Fryske pianist as gast nei foaren komme. De earste kear wurdt dat Kor Hüsman fan Ljouwert, de twadde kear Douwe Wynstra fan ’e Gerdyk. de tredde kear George Jepkema fan Harns en de fjirde kear Johan Bok fan Snits. Yn elk program sil ek in Fryske boarge master him hearre litte mei in praetsje oer syn gemeente en in grammofoan- plaetsje nei eigen kar. De earste kear wurdt dat boargemaster Atema fan Hynljippen, de twadde kear boargemaster Van Hout fan Starum. In part fan de opnamen foar dizze pro grams is bard op freed 23 septimber yn it Kunstsintrum Prinsetün to Ljouwert. Jammer genoeg hebben wij dinsdag avond j.l. tijdelijk afscheid moeten ne men van de in zeer korte tijd populair geworden concerten op het alom beken de grachtpodium. Als laatste in dit seizoen concerteerde de Chr. Muziekvereniging „Eendracht” van Woudsend, onder leiding van Sj. Wy- benga. De tijd van het jaar in aanmerking ge nomen, was de weersgesteldheid goed, alhoewel het voor de oudjes toch wel wat te koud was en deswege de stoelen merendeels onbezet bleven. Al direct met het spelen van het Koraal kon men vermoeden, dat er deze avond goede muziek gegeven zou worden, aan zuiverheid ontbrak het tenminste niet. Een uitgebreid en gevarieerd program- 1 ma werd op een vlotte wijze afgewerkt. De dirigent had de muzikanten goed nn- 4. r O’ sr aft n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1