De aktetassen Eisenhower van en Chroesjtsjef vol geheimen kind Van kleuter en I ill Spionage vaak een regeringsindustrie Allan Dulles: Spionage kan een crisis afwenden DE WEG OMHOOG Fan de Martinytoer Tj. de J. n overzeese STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Frysk Orkest concerteerde Zilveren filmpjes Fa? sp ¥-4 DINSDAG 27 SEPTEMBER I960 56e JAARGANG No. 76 NAAR HET NON STOP LJOCHT EN SKAED of hij tracht een vij- j Yn de ri Amerika ACHTER DE SCHERMEN VAN DE SPIONAGE Als wij eens in de aktetassen dent Eisenhower, Chroesjtsjef Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Boisward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) nij by in oare koerts wer voorbe en wor- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 1 van ;elijke puzzels. C.I.A.-mensen lid van de naar builen de kleuterscholen of andere richting van het to fan de 'er is al mar- RECHTDOOR MINISTERIE-KANTOOR 24 oktober 22 november llen 20 november -Guinea 5 oktober eland 24 oktober 5 november 20 november Zuid-Afrika 12 november 17 november voor de Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo «n De Jong’s Nieuwsblad >p ’n tijdige verzending van ketten zijn hieronder voor :se bestemmingen (hoofd- atie-landen) de data opge- 5 deze pakketten bij recnt- >stverzendinge uiterlijk ter zijn bezorgd, ten einde omstandigheden v President Eisenhower heeft toege geven, dat Amerikaanse vliegtui gen geheime” vluchten boven de SovjetUnie hebben gemaakt om dat de Verenigde Staten geen tweede Pearl Herbour wensen. De Amerikaanse president lichtte daarbij een tipje van de sluier op rondom de internationale spionage dat sinds vele jaren een fascine rend en belangrijk onderdeel van de voortdurende strijd is tussen oost en west. In een serie artikelen, waarvan wij vandaag het eerste plaatsen, geeft de bekende journalist Peter Andrews een kijkje achter de scher men van de internationale spiona ge. Hij belicht de activiteiten van vrouwelijke en mannelijke agenten alsmede de moeilijke en gevaarlij ke omstandigheden, waaronder de inlichtingen vaak verkregen wor den. gouvernementele industrie. Zij werken veelal in alle rust en met grote omzich tigheid naar hun aanwezigheid wordt bijna overal gevoeld en naar hun advie zen wordt bijzonder geluisterd, zowel aan de conferentietafels in Parijs of Ge nève als bij de vliegtuigindustrie in Cali- fornië bij het bestuderen van nieuwe systemen om projectielen op lange af stand te lanceren. „In oorlogstijd is het werk van de in lichtingendiensten dikwijls dramatisch”, zegt de directeur van de C.I.A.Allan Dulles. „In vredestijd is spionage echter lectaculair. kan en moet rustig zijn, on- 'j maar ook voor- betrouwbaar. Het behoort j net it minste is, an septimber wer mear algemien lichtingc zegt de T zelden sp< Het werk opvallend, nauwkeurig lichtend en bctccuT.bc vooruit te waarschuwen en te helpen om een crisis af te wenden. Ook moet het er positief toe bijdragen om een dyna mische politiek en strategie tot stand te brengen en als de inlichtingendiensten hun werk op de juiste wijze doen, zal het nooit zo sensationeel behoeven te zijn als het geval is geweest bij het neerschieten van het Amerikaanse verkenningsvlieg tuig boven Russisch grondgebied”, aldus Dulles. In een volgend nummer „De dame was een spionne.” (Copyright Opera Mundi). van presi- en De Gaulle zouden mogen kijken, dan zou den wij daarin zeker rapporten aantref fen met tal van inlichting, en gebeurte nissen, die bij heet publiek de grootste verontrusting zouden veroorzaken. Een groot leger van veelal onbekenden is voortdurend in actie om dikwijls met ge vaar voor hun eigen leven regeringen en staatslieden deze inlichtingen te ver schaffen. Staatslieden, die hun beleid en hun be slissingen vaak op deze informaties ba seren, want de spionagediensten zijn de nauwelijks zichtbare draden, die de ge- Kennis nooit te duur Sir Francis Walsingham stichtte het eer ste georganiseerde spionagesysteem voor koningin Elizabeth in Engeland met de verklaring: „Kennis is nooit te duur!” Sir Francis hield er van de dingen groot te zien maar zelfs hij, die de inlichtin gendienst van het Empire uit zijn eigen zak betaalde, zou verbaasd staan over de kosten en de omvang van een moderne inlichtingen-exploitatie. Vrijdagavond j.l. hield het Frysk Orkest j voor de gemeente Hennaarderadeel in de Geref. kerk te de lytsere bidriuwen, net mear, of min der, meitelle. Sa wiene yn de Walden dizze bidriuwen meast fan 7 oant 15 ha- hwat oerien- komt mei dizze streek. Mar de minister wol hjir allinnich bidriuwen bynimme fan minimael 15 ha. En dêrmei wurdt de saek foar de Walden en ek foar it ge- hiel net better. Hwant yn it algemien kin- ne dizze greatere bidriuwen makliker in legere kostpriis helje as de lytsere, al hoewel ek it omgekerde foarkomt. Ek hat er easken stelt oan de fébisetting fan dy bidriuwen yn forban mei de arbeids- krêften. Bidriuwen, dy't mear personiel hawwe as yn dizze noarmen oanjown binne, mei je net mear meidwaen (acht oant alf kij per man) net oerdreaun, mar hjir is dochs wer in skroef opsteld, dy't maklik oandraeit wurde kin. In Ijochtstriel is de ófskaffing omsetbilesting op boerehüter. D< jierren forset tsjin west, omdat de garine frij wie mar nou is it dan einlings sa fier. In skaedkant is, dat de regearing gjin hegere kosten foar de foarljochting bi- steegje wol en fan miening is, dat de stigende kosten troch de boeren seis bi- telle wurde moatte- Alhoewol wy der gjin prinsipiële biswieren tsjin hawwe, komt it dochs hjir op del, dat dizze kos ten tonei ut de büse fan de boeren kom- me moatte, wylst hja earst ut de skat- kist kamen. De minister wol de wei fan de bidriuws- forbettering troch middel fan ruilfor- kaveling fierder op. Dat is op himsels in goed ding, mar dêrmei komt er gjin oplossing foar de mearderheit fan de bidriuwen, dy’t buten de ruilforkaveling bliuwe en ek holpen wurde moatte. Faker as ien kear ha wy hjir al wiisd op de buorkerijforbetteringen, dy't hoe lan ger hoe mear urgint wurde, mar net üt kinne. Elk, dy’t hjirmei sit, de eigen boer of de eigner of de hierder, hja wit- tenlandse Zaken, die bij de inlichtings- be- redevoeringen van beken en proberen zodoende ’n goed oordeel te krijgen over de politiek, welke dat land voert of gaat voeren. Op velerlei wijze worden de informaties dus verkregen en over het algemeen kan men zeggen, dat ongeveer 20 pet van de inlichtingen worden verkregen door mid del van geheime opdrachten aan spion nen, 25 pet uit buitenlandse bladen, ra dio enz., 25 pet uit rapporten van het departement van Buitenlandse Zaken en andere regeringsbureaux in het buiten land en ongeveer 30 pet van militaire at- taché’s en de gewone militaire activitei ten, heeft Allan Dulles eens beweerd. Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 ie folie dagen, mear mieltiden Kolonel Moboeto heeft de bewaking i soe om stikje üt to gean. Mei oare stich bliuwe dan moat er oan dit aid sear hwat dien wurde. Mar dat is sa net. De minister wol foar de kostpriisbi- rekkening ten fan d< de bieren. En yn dy hieren sit mar in diel fan de boukosten, dat sadwaende bliuwt it op 1'1 'lTA- 1 eigner, dy’t op it heden in nije pleats bout, wit, dat wer sjocht- Dat is fuort! En sa lang dat sa bliuwt, kin men net oars forwachtsje, dan dat der fierst to folie üttsjinne, aide pleat sen stean bliuwe, hwat oplapt wurde en de hierdeboer him mar mei it spul red de moat. Dat jildt kisünder foar dizze hoeke, hwant yn it tsienjierre-plan foar de ruilforkaveling komt men net fier der as Gaesterlan. Foar de oare gemeenten yn dizze greid- hoeke wol dat sizze, dat hja mei de bi- steande gebouwen fierder buorkje moat te. En dêrmei hat it bidriuw yn dizze hoeke in grauwe bongel oan ’e poat, dy’t de w’ei nei in effisiënt bidriuw duorjend opkeart. haar jaarlijks concert Oosterend. Een zeer verheugend feit, was al aan stonds, zoals burgemeester Alta in zijn openingswoord memoreerde, dat zovelen naar de Geref. kerk waren getogen, zo dat het gebouw in alle hoeken was bezet. En dat de bezoekers verre van teleurge steld waren, bleek zowel uit het spontane applaus, als uit de reacties na afloop van het concert. Ongetwijfeld heeft het programma ver meldend o.a. de Ouverture „Wilhelm Tell” van Rossini en de Pomp and Cir cus stance Marsch no. 1 van Elgar hier toe bijgedragen, maar ook de activiteiten van de Jongerein Hennaarderadeel. Een uitdrukking als „Spitich dat soks mar ienris yn it jier is.” Moge de ver wachting wettigen, dat de inwoners van Hennaarderadeel ook in de toekomst het Frysk Orkest steeds meer leren waarde ren tot meerdere bloei van het culturele leven in Friesland, waarvan het Frysk Orkest toch wel een van de belangrijkste en schoonste vertegenwoordigster is. een speciale Burgerwacht in het leven geroepen voor van de departementen en openbare gebouwen. Foto: een lid van Burgerwacht, gewapend met machinepistool en een tas met boterhammetjes, begeeft zich non-stop, rechtdoor, naar het Ministerie-kantoor Vele puzzels. Als de geweldige aantal feiten uit alle wereldstreken binnen komen begint ei genlijk het moeilijkste werk voor de in lichtingendiensten, namelijk het sorteren van het ontvangen materiaal en het be palen van de betekenis er van. Machines helpen bij het oplossen de talrijke vaak onmoge!"" Bovendien moeten de voortdurend hun oog gericht houden op zogenaamde crisis-aanwijzers. Dat zijn als het ware politiek-aardrijkskundige thermometers voor die plaatsen op de aardbol, waar moeilijkheden kunnen wor den verwacht. De leden van de inlichtingendiensten zijn een deel geworden van een soort lijke erkenning en regeling- leeftijd is sindsdien bepaald terwijl men de school weer i op 7-jarige leeftijd. Ook 1 werd uniform vastgesteld: er jaar en per kleuter met bij twee of meer kinderen. Beneden een bepaald inkomen wordt geen schoolgeld geheven. In Nederland gebruiken 84 van de kleuterscholen fröbelmateriaal en 5% montessorimiddelen, terwijl de overige de systemen hebben gecombineerd. Basis Werkt het kleuteronderwijs aan een voor, bereiding, de lagere en voortgezet lagere school bouwen aan de basis voor een verdere studie of loopbaan. In de practijk heeft de wet op de leer plicht tot gevolg, dat in ieder geval het volgen van lager onderwijs gewaarborgd is. de wet maakt enkele uitzonderingen. De kinderen, wier ouders geen vaste woonplaats hebben ieder kent het probleem van de schipperskinderen de medisch ongeschikten (volgens schrif. telijke verklaring van een medicus) en de kinderen van wie de ouders op grond van een te grote afstand tussen woning en school bezwaren maken. De wet neemt in dit laatste geval als norm vier kilometer aan. Dat het lager onderwijs het belangrijkste is als basis voor een verdere studie blijkt opnieuw uit de cijfers. Ruim 80 van de kinderen blijft na de lagere school verder dagonderwijs volgen. Verandering. Enkele jaren geleden kwam het nog vrij regelmatig voor dat kinderen na de nor male zes jaren van de lagere school nog een zevende en soms een achtste klas be zochten en daarna een werkkring zoch ten. De in die tijd opgedane kennis bleek ech ter steeds meer volkomen onvoldoende te zijn voor welke loopbaan ook. Daarom mag sinds 1 januari 1959 slechts met toestemming van de minister een dergplijke aanvullende klas in stand worden gehouden. Dit hield verband met een na de oor log ontstane regeling voor zgn. voortge zet gewoon onderwijs. Een type school, speciaal bestemd voor hen die na het be reiken van de leerplichtvrije leeftijd (15 jaar) de maatschappij intrekken. In de tenminste twee leerjaren, die vol gen op de normale zes, wordt vooral ge let op de handvaardigheid. Bij de jon gens komt dit tot uitdrukking in veel handenarbeid, bij de meisjes in handwer ken en huishoudkunde. In 1957 werd dit type school bezocht door 40.827 scholieren. 94 der scholen had een bijzonder (prot.-chr. of r k.) karakter. Bij het ge woon lager onderwijs is dit percentage 68 (wordt vervolgd) De enorme ontwikkeling van de inlich tingendiensten dateert echter van de laat ste jaren. Amerika heeft wat dit betreft veel geleerd van de pijnlijke tonelen in de tweede wereldoorlog toen Washing ton zelfs een oproep moest richten aan al de Amerikanen, die vakantiedagen in Europa hadden doorgebracht om foto’s en prentbriefkaarten aan het leger te le nen om op deze wijze meer inlichtingen te krijgen De Amerikaanse inlichtingendienst is thans uitgegroeid tot een enorm apparaat dat geleid door de Central Intelligence Agency met als directeur Allan Dulles. Deze G.I.A. heeft tal van onderdelen, onder meer drie zuiver militaire vertak kingen. kear ütlittings dien, hwer’t men i op hearde. It hjitte, hy woe fan it ga- ransjebileid óf, hy woe in nare üt en pessimisten seagen it swurk al driuwen. Aldergeloks is der fan dy swiersettige fonwachtingen noch neat ütkomd. Ek minister Marijnen sjocht yn, dat yn in lan mei wolfeart gjin plak is foar in lanbou, dy’t gjin bistean hat. En de bi- tsjutting fan it regearingsbileid is dochs neat oars, as dit foar to kommen. Dêr- om wurde foar de bilangrykste produk- ten bipaelde garansjes jown. Mei de ga- ransjes sil it sosiael en ekonomysk goed lieden bidriuw minimael syn kostpriis waerboarge wurde. Dizze kostpriis wurdt neigien oan de han fan in fiks tal bi driuwen, hwert men alle ynkomsten en ütjeften krekt neigiet. De ütkomsten fan dizze kostpriisbidriu- wen foarmje dan de basis fan de bidra- gen, dy’t it Lanbou-Egalisaesje-Füns (LEF.) üt de skatkist bypasse sil. Ek minister Marijnen giet nou dizze wei. By dit systeem haldt de boer syn eigen forantwurdelikheit foar syn eigen bi driuw hwant it makket foar him allin nich mar de gemiddelde priis üt. Hoe goedkeaper hy seis produseart, hoe bet ter it foar him is. Oan de oare kant kri- get de boer, dy’t boppe de kostpriis Feit, ek gjin sint mear as in oare en moat hy dus, óndanks de garansje, de skea seis drage. It forwyt, dat de boeren by dit systeem it wol leauwe soene, omdat hja dochs in garansje hawwe, komt al linnich fuort üt it feit, dat men de din gen mar heal heart hat en forkeard bi grepen. Mar wol wichtich is, hokfoar bidriuwen de minister ütsiket en hoe't hy ünder- skate dingen birekkenje lit. En op dit punt is der wer skaed tusken it Ijocht. Alderearst wol de minister it tal kost- priisbidriuwen lytser ha, net mear as de helt, hwert it neffens my net mear bi- o en fierder wol hy te, dat dizze saek net kloppet. Jit altyd allang niet vreemd meer. Met deze ont wikkeling zijn de belangstelling en de waardering meegegroeid. Begin 1955 be zochten 371.000 kinderen een of andere vorm van kleuteronderwijs. Drie jaren later waren het er 361-936. Wanneer men met getallen rekent een vermindering, maar procentueel een stij ging: in 1958 60 van alle vierjarige en 80,9 van alle vijfjarige kleuters. Erkenning. Kenmerkend bij het kleuteronderwijs is, dat het grootste deel van de scholen een bijzondere. protestants-christelijke of rooms-katholieke aard heeft. Tachtig procent van in 1957 was de een toegedaan, waarvan 26 taal prot.-chr. en 46 r.k. De toenemende belangstelling voor het kleuteronderwijs heeft in 1956 geleid De eerste kennismaking van het kind met het idee school doet het op bij het be zoeken van het kleuteronderwijs. Lange tijd heeft deze vorm van lesgeven wanneer men het zo kan noemen, in een heel aparte hoek gestaan. Het waren voor al de rijke kinderen die in de twintiger jaren al heel vroeg naar een instituut voor kleuters werden gestuurd om daar te worden bezig gehouden met het vou wen van papiertjes en het spelen met blokkendozen. Het kleuteronderwijs is echter meer dan een vorm van bezigheid voor min of meer lastige kinderen. Met het ontwikke len van de paedagogische kennis heeft men in de systemen voor deze scholen een welhaast onmisbare waarde gelegd. Dit is vooral te danken aan het pioniers werk van enkelen, die later hun namen aan de onderwijsvormen hebben gegeven. Fröbel, en Montessorischool klinkt nu schiedenis door, landen op ’t eerste plan of tot ondergang hebben gebracht Van het ogenblik af, dat de mens begon te vechten tegen zijn medemens, heeft hij gebruik gemaakt van spionnen om rond te neuzen in de zaken van de vijand. Bijna 3500 jaar geleden zond Mozes reeds zijn mensen naar Kanaan om: „Het land te zien, of het mager is of vet, of er bossen zijn of niet, of het volk, dat er woont sterk is of zwak en of zij wonen in tenten of versterkte plaatsen In zekere zin is het thans nog zo; slechts de bewoordingen en de methoden zijn veranderd. Ontelbaren werken bijvoorbeeld Amerikaanse inlichtingendienst. De een is lid van de Washingtonse staf van de C.I.A.. Als hij in een Russisch blad een bericht leest, dat in een bepaal de technische school in de hoogste klas se zo of zoveel leerlingen zitten, gaat dat bericht in het dossier, waaruit de gege vens worden geput om een schatting te kunnen maken van de mogelijke uitbrei ding van de Sovjet-industrie in de toe komst. Een ander is soldaat in het bezettingsle ger in Duitsland. Hij is lid van de Nat. Security Agency. Hij let scherp op de radio-afstemschaal voor het militair ver voer en het werk in de codekamer aan het ontraadselen van het cijferschrift... Ergens anders luistert een Atomic Energy Commission landse radiouitzendingen en weer ergens anders zit een lid van het Federal Bu- Dér wie men lang net gerêst op reau of Investigation achter een belang- j hie ek foargoed syn reden. rijk bewijsstuk aan of hij tracht een vij-j Yn de rin fan it jier hie hy al in pear trouber troch wurdt le week okt. 1933 Overleden in de hoge ouderdom van 91 jaar de heer J. H. Kingma. oprichter van Kingma's Bank. Het pand voorheen in gebruik bij de Friese Bank aan het Marktplein te Boisward is thans verbouwd tot garage ten behoeve van fa. van Diepen, exploi tant van de Ditax. Houtbeton, Fa. Jan A. de Vries en Co., telefoon 37, Boisward Het boerderijtje van J. Wijnia te Hitzum uitgebrand. Fijne slachtkippen. Panklaar 60 cent. L. Graafsma, Heeremastraat 2, Boisward De hjitte Toto-saek hat in fikse douche krige trochdat folie bilangriker dingen fuort dêrop oan ’e oarder kamen. Faeks is dat ek wol it béste, hwant alle praterij kin yn Nederlan dochs net foroarje, dat de minsken oer dy Toto wakker üngelyk tinken bliuwe. It hjitte spul kin mar it béste in skofke yn de iiskas. Neist it greate ynternasjo- nale nijs hwerfan it oansteande houlik fan de Belgyske kening 1 hat de tredde tiisdei fan hiel hwat stof jown fan bilang. Yn boereformiddens wie men by- sünder nijsgjirrich hwat de nije minis ter fan Lanbou en Fiskerij sizze soe oer de Lanboupolityk. en dat andelijk „apparaat” een complot van rode spionnen op te rollen Heel anders is weer het werk van de ambtenaren bij het departement van Bui- t 1 dienst zijn ingeschakeld. Zij gaan de tekenis na van de staatslieden kin gjinien rinte meitsje, hwannear hy lan keapet, der in pleats bouwe lit en dan forhiert. Dat is ek nou noch gjin wiismanswurk. En dizze situaesje bistiet al sa lang. Mei as gefolch, dat de bidriuwen yn greate mearderheit net foldwaen kinne oan de easken, dy’t men yn dizze tiid oan in modern bidriuw stelle moat. Der hoechde gjin winst op to sitten, mar it moast dochs sahwat üt kinne, soe de ta- stan soun wêze. Dat is dochs yn oare bi driuwen ek sa. Dêrom hie ik fan dizze minister forwach- te, dat hy in fierdere stap dwaen dy kant in f 2. wurden: soe de algemiene situaesje gun- hwat dien wurde. Mar dat is :pr: net rekkenje mei de reële kos te gebouwen, mar allinnich mei dy hieren sit mar in diel fan de dit punt like fier as it wie. De boer of er fan de helt gjin sint enige den besteld Canada tot een een streekse zeej post moeten I? f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1