Hoe zal het slotakkoord de van debatten der Ver. Naties luiden om een Hevige strijd tussen spionnen Duitse geleerde 1 I De Communisten: Hammarskjöld een imperialistische lakei 1 I k Hl Simmer 1960 DE PRAWDA PROTESTEERT BIJ ITALIAANSE REGERING Gaat de Friese kruidenier verdwijnen? Amerikaanse spionne was Sovjet-agenten te slim af Gouden filmpjes 1 7 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 r Bi *- VRIJDAG 30 SEPTEMBER I960 56e JAARGANG No. 77 ERNST EN VROLIJKHEID Elke dei wol in joun hawwe PYT (H) Door Peter Andrews Overal zoekt men naar mogelijkheden maar men moet haar weten te grijpen. PJOTR WERD OP ZEE GEBOREN hun taak van Toen de Seven Seas” de haven van Montreal verliet met bestemming Intussen wordt er vooral buiten de .ver- gaderzaal druk overlegd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Friesland waren op 1 januari 1959 da" in de schouder getroffen... Tenslotte gi ongeschondi Het debat in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is in alle hevig heid losgebarsten en men zou voorlopig tot een verscherping van de standpunten kunnen concluderen. Enige voorzichtigheid is geboden, want niemand weet hoe het slotakkoord tenslotte klinken zal. De inzet van het debat zijn de neutrale landen van Afrika en Azië, die zich begin vorige week onomwonden uitspraken voor een zo krachtig mogelijke rol van de Ver. Naties in de Kongo, omdat zij beseffen, dat de Verenigde Naties de enige organisatie zijn, waarmee zij zich min of meer onberoerd door de koude oorlog weten. Zij spraken hun vertrouwen uit in secretaris-generaal Hammarskjöld, die van communistische zijde een im perialistische lakei werd genoemd. om de tegenstellingen te overbruggen. Zo zouden Tito en Nasser pogen een neutralistisch blok te vormen, waarbij Nkroemah zich zou aansluiten. Maar ook Nehroe, de premier van India, en lang het prototype van de neutralist, is er. Hij zal zich niet gemakkelijk uit een bemiddelende rol laten wegdringen. En verder moet men afwachten, wat Mac millan, de Engelse premier, die toch nog naar New York is gegaan, donderdag zal vertellen. Macmillan is ook voor bruggebouw, maar in de huidige situatie lijkt het tactisch zeker verkeerd de Rus sen enigermate tegemoet te komen. Dat zou verraad zijn aan de Afrikaanse vol keren; die zonder vreemde invloed tot een eigen bestaan willen komen. Dat men bij het tastbare probleem van de Kongo aan algemene richtlijnen wei nig heeft, is waar. Er zal een overeen komst moeten komen tusen de voor standers van Loemoemba, zoals Nkroe mah, en diegenen die zich neerleggen bij de machtsovername van Moboetoe, die Kasavoeboe en de tegenregering van Ileo in zijn kielzog heeft. Deze drie laatstgenoemden zijn bezig ’n rondetafelconferentie over de Kongo tot stand te brengen, waarbij ook Kalonji, de premier van de afgescheiden mijn staat in Kasai, aanwezig zou zijn. Overigens is het op de plaats rust In de Kongo, zij het dan dat Moboetoe de terugtrekking eist van de troepen van Ghana, die volgens hem partij hebben gekozen voor Loemoemba. Kasavoeboe en Loemoemba in de Kon go gesaboteerd is door koloniale belan gen, leek een goed voorgerecht voor Chroestsjows woorden. Herter, de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, meende er verstandig aan te doen Nkroemah iemand uit het communisti sche kamp te noemen, wat zeker niet het geval is. Hij vergat daarbij, dat het anti-kolonialisme een noodzakelijk on derdeel van een Afrikaanse rede is, maar dat het positieve element ervan was, dat ook Nkroemah zich geheel op de Ver. Naties wil verlaten en daarbij in Afrika uitsluitend van Afrikanen gebruik wil maken. Dat is nog iets anders dan aan Chroestsjows panden hangen. Met spanning wacht men op de reacties van de Afrikaanse landen op Chroest sjows interventie, waarbij hij ook zijn plan voor algehele ontwapening binnen vier jaren herhaalde. Op ’t ogenblik van schrijven ziet het er naar uit, dat het succes van de Russische premier min der groot is dan hij wel gehoopt en ver wacht had. Dat komt door zijn eigen felheid, waarmee hij zijn doel voorbij heeft geschoten, maar ook door de waar dige verdediging, die Hammarskjöld heeft gegeven. Het protesterende ge trommel van Chroestsjow op zijn tafel, toen Hammarskjöld had gesproken, maakte een zeer slechte indruk. De woorden van Hammarskjöld leken de afgevaardigden uit het hart gegrepen, die hem hartelijk toejuichten. Hammarskjöld legde er de volle nadruk op, dat het beginsel van onafhankelijk heid, onpartijdigheid en objectiviteit hem bezielt en dat dit het enige begin sel is, waarop zijn ambt berusten kan. Compromissen hierover zijn fataal. De algemene indruk is dat Chroestsjow in het defensief is gedrongen. Aangezien hij het daarbij niet kan laten, gaan wij spannende dagen tegemoet. in de veldslag van Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad I Hwat is sok waer al lêstich De simmer, njontsjen sechtich Hat faken sober west Hie mear wei fan de hjerst Fakansje, binnensitte It stran keal en forlitten In tige drok gebrük Fan 't bleistrich pocket-boek Hwat üt forfeling léze It wie dochs nearne to wêzen Alles dridzich en fiis Elke dei winich, griis Nou ja, it hat al hwat leane; De boeren koene meane Hwa stelt soks net op priis? Hwat is der stind en klage Kalde farsutere dagen In loft driichjend, tsjok-skier Faek in rekord oan wetter Né, dan wie’t, frijhwat better, Dy simmer, fline jier, Doe laka ’t sintsje blier, Gaedlik om brün to bakken, Party dy’t har formakken, In oer jas waerd net oan tocht, Elke dei blinkend Ijocht Nou ja, it fjild ütdroege, Boeren yn ’e lytse loege. Ha doe net wakker pocht. 1 na Jericho, maar zij huw- een van de spionnen. Rahab is Bremen stond Pjotr nog niet op de passagierslijst. Hij kondigde zich aan toen het schip midden op de Atlantische Oceaan voer. Met de hulp van Dr. Werner Ludwig, de scheepsarts (midden) verliep alles echter prachtig en nu is het maar de vraag wie er trotser op Pjotr is: zijn moeder, mevr. Zozistawa Materna of kapitein Heinrich Ollmann, die Pjotr op zijn schip de eerste kreet jes hoorde slaken- Mevrouw Materna was op weg naar België om familie te bezoeken, zij is Poolse van origine, doch emigreerde naar Canada Hwat is ’t hwat mei de minsken Elk hat syn eigen winsken Dy gean op koart termyn Hiel faek tsjin elkoar yn De iene sit to stinnen Oh, hoenear baernt de sinne De oare hat stil sein Oh. hoenear krije wy rein. Dêrom ’t leit yn ’e reden Wês mei alles tofreden Minsken ha hiel hwat mans It waer noch net yn ’e han President Eisenhower, die als staats hoofd van het gastland de vergadering heeft toegesproken, heeft de geest be grepen, die de Afrikaanse landen op 't ogenblik bezielt. Hij gaf de Ver. Naties de volledige Amerikaanse steun en hield de afgevaardigden in gematigde termen een programma van vijf punten voor, waarvan de belangrijkste luiden: niet- inmenging in de binnenlandse aangele genheden van Afrikaanse landen, hulp aan de Kongo, internationale bijstand aan alle Afrikaanse landen In de vorm van ontwikkelingsprogramma’s op lan ge termijn (een soort Marshall-plan dus, maar geheel over de Ver. Naties lopend) en hulp voor het onderwijs, ook via de Ver. Naties. Dat Eisenhower Hammarskjöld ten volle steunde, behoeft geen betoog. Zijn rede maakte een prettige indruk op de Afrikaanse gedelegeerden, al betreurden zij, dat hij niet het Franse kolonialisme in Algerije veroordeelde. Dat was donderdag; vrijdag kwam, na president Nkroemah van Ghana, Chroes tsjow aan het woord met zijn lang ver beide toespraak. Twee uren lang sprak hij en er viel geen spoor van toenade ring in zijn woorden te ontdekken of zelfs een poging zich aan te sluiten bij de heersende opinie van de Afrikaanse landen. Niet alleen deed hij een zeer felle aanval op Hammarskjöld, maar hij stelde ook voor het secretariaat af te schaffen en de uitvoerende macht in handen te leggen van drie leden: één uit het Westen, één uit het Oosten en één neutrale. Op deze manier, aldus Chroestsjow, is ieder ervan verzekerd, dat er nooit iets tegen zijn belangen wordt ondernomen. Dat zijn plan voorziet in een volkomen verlamming van de Ver. Naties was on middellijk duidelijk. Het veto van de Veiligheidsraad zou worden aangevuld door een veto in het uitvoerende appa raat. Chroestsjow deed dit alles gepaard gaan met een felle aanval op het kolonialisme waarvan hij onmiddellijk alle resterende sporen wilde verwijderen. Maar de voor naamste indruk van zijn rede was toch een afbraak van de Ver. Naties, duide lijk tegen de gevoelens van de Afrikaan se en Aziatische volkeren in. Hij meende ongetwijfeld de delegaties geheel op zijn hand te krijgen door zijn aanvallen op de oude koloniale landen in het Wes ten, die inderdaad vaak probeerden in hun voormalige koloniën nog een klein vingertje in de pap te houden, wat ove rigens niet altijd zo goed lukt. Hij speel de duidelijk op de oude achterdocht, dat het kolonialisme ten opzichte van het Westen heeft gekweekt en hij heeft ge hoopt, dat het sentiment het van het verstand zou winnen, waardoor hij als de grote kampioen tenslotte voor de dag zou kunnen komen, hoewel hij met zijn plan weinig anders wilde dan een weg banen voor Russische invloed. Dat ook Nkroemah aanvallen op het kolonialisme heeft gedaan en met name vertelde, dat een overeenkomst tussen Als men over vrouwelijke spionnen spreekt wordt maar al te vaak gedacht aan Mata Hari, echter tot grote erger nis van de meeste deskundigen op het gebied van spionage. Mata Hari was volgens de meeste deskundigen slechts een schreeuwerige tweederangs spionne. Zij werd door een Frans vuurpeloton neergeschoten, meer omdat zij een last post en een ergernis was dan omdat zij van enig nut voor de Duitsers zou zijn. Waar verhaal Maar hier is een verhaal van een spionne geheel volgens een klassiek patroon, dat begint met een bericht in het officiële Russische blad „Prawda": „Twee consulaire ambtenaren van de Sovjet-Unie, die met vakantie in Italië waren, werden bij een plotselinge aanval ernstig gewond door Italiaanse agenten toen zij trachtten een derde consulaire ambtenaar te hulp te komen. De rege ring van de Sovjet-Unie heeft in de scherpste bewoordingen bij de Italiaan se regering geprotesteerd tegen deze ge- weldadigheden, deze brute aanvallen op onze diplomaten. De feiten van dit bericht waren vold- komen juist, maar het was zeer onvol ledig. Het bericht vermeldde namelijk niet de geschiedenis van de moord, van de achtervolging midden in de nacht door duistere stegen en evenmin werd wat gepubliceerd over dat slanke meis je van 27 jaar, dat tijdens een kloppartij tussen communistische en westerse spion nen, in moeilijkheden kwam. I Een van de oudste spionageverhalen gaat over een vrouwelijke spion. In 1451 voor Christus vocht Josua ,J-' Jericho- De joodse generaal stelde zijn vertrou wen in twee spionnen, die hij vooruit stuurde. De spionnen moesten de stad verkennen en rapporteren over de ma nier, waarop de stad het beste kon wor den ingenomen. Zij maakten voor de uit voering van hun taak een overeenkomst Twee beelden uit New York, in en om de algemene vergadering van de Ver. Naties: Boven: Secretaris General Dag Hammarskjoeld heeft op waardige wijze de aanval van premier Chroestsjow gepareerd. Hier ziet u hem tijdens zijn toespraak in de algemene vergadering. Rechts de president van de verga dering. Onder: De premier van India, Nebru, tijdens een vrolijk intermezzo in zijn hotel met de president van Ghana, Kwame Nkrumab met een vrouw, Rahab, die als tegenpres tatie voor haar hulp gespaard zou wor den als Jericho zou zijn ingenomen. Zij werd echter niet alleen gespaard de verovering van de bovendien met een van de spi De geschiedenis van Rahab is het stan daardmodel geworden voor alle verhalen over vrouwelijke spionnen intriges, gevaar, sex en een gelukkig einde. De werkelijkheid van het leven van een spionne is dikwijls anders. Het is in de meeste gevallen een leven van verveling en eentonigheid. Alleen bij enkele gevallen is er opwinding. Spoor na spoor Madelaine volgde in Wenen spoor na spoor tot zij aanwijzingen kreeg, die haar naar Salzburg, Berlijn, Venetië en ten slotte naar de Adriatische zee brachten. Met valse papieren speurde zij in de Russische zone van Oostenrijk, waar zij contact probeerde te krijgen met de zoon van Kessler- Maar de jongen bleek door een Russische soldaat vermoord te zijn. Zij ging weer terug naar Wenen, waar zij de dochter van Kessler ontdekte. Madeleine volgde haar en hoopte in een of andere donkere zijstraat met haar een gesprek aan te knopen om informaties te krijgen over de verblijfplaats van de geleerde.. Op het laatste moment merkte zij echter, dat zij ook gevolgd werd en wel door twee Sovjet-spionnen. Zij schrok hevig. Meestal is paniek in het voordeel van de jager, immers de prooi wordt meestal angstig gemaakt en maakt een fout, wat dan zijn einde betekent. Ditmaal hielp de paniek echter de hulpe- lozen Madelaine attendeerde mej. Kessler op het gevaar; Zij vluchtten en slaagden er in zich te verschuilen, zodat zij onvind baar waren voor de rode spionnen De volharding van Madeleine vond ten slotte de beloning en wel op een weinig interessant eilandje in de Adriatische zee. Hier trof zij de buitengewoon angstige Duitse geleerde, die zich op een gruwe lijke manier had trachten te vermommen. Hij had schildklierpillen geslikt om zijn gelaat totaal te vervormen. Het gelukte Madelaine ook contact te krijgen met zijn superieuren. Zij wachtte daarop tot men haar grote „vangst" zou overnemen. Nog enkele uren dus en zij zou haar taak met succes hebben verricht. Maar voor de Amerikaanse agenten arriveerden verschenen er plotseling 2 rode spionnen en zij ontvoerden Kessler op een geraffineerde wijze Op het laatste moment hadden de Russen de race dus toch nog gewonnen. Made laine zon echter op wraak. Zij begaf zich onmiddellijk na de verdwijning van Kessler naar een politieman op het eiland en zij bedacht een hele reeks van beschul digingen tegen Kessler. Zij overtuigde de politieman, dat de man direct gearre steerd moest worden. Samen slaagden zij er daarop in beide rode spionnen en Kessler op te sporen, maar toen de po litieman tot arrestatie van Kessler wilde overgaan kwam het tot een vuurgevecht. Hierbij werd één van de rode spionnen een onschuldige consulaire ambtenaar op vakantie in Italië volgens de „Praw- ;elukte het Madelaine Kessler len- in handen van de Ameri kaanse autoriteiten te spelen tezamen met enige zeer waardevolfe inlichtingen. Na de geschiedenis met Kessler trad Ma delaine Duke uit de Amerikaanse in lichtingendienst en trouwde In Wenen Dit gebeurde allemaal aan het einde de tweede wereldoorlog, toen een massa nazi’s en anderen overal schuilplaatsen zochten. Wenen bijvoorbeeld werd overstroomd met verdreven Polen en Roemenen, die niet naar hun land wensten terug te ke ren. Maar tussen al die vluchtelingen waren ook grote Duitse geleerden, die een grote kennis bezaten betreffende de atoomsplitsing in de voortstuwing van raketten als V 1 en de V 2. Britse en Amerikaanse spionnen en de Sovjet, spionnen waren in een hevige strijd gewikkeld om deze Duitse geleer den op te sporen. Bij de Amerikanen speelde een vrouw en wel Madelaine Duke een hoofdrol bij deze race. Zij kwam zogenaamd naar Wenen om met de geallieerde commissie te werken en te helpen voor de duizenden vluchte lingen. Haar vader was Nederlander en haar moeder van Russisch-Chinese af komst. Zij sprak vloeiend Engels, Frans, Duits, Russisch en Italiaans. Ze was ge promoveerd tot doctor en zij was ge knipt voor spionne. De Amerkaanse militaire inlichtingen dienst had haar gevraagd als spionne op te treden in verband met het feit, dat zij een van de belangrijkste Duitse ex perts op het gebied van de atoomenergie voor de oorlog verschillende malen had ontmoet. De naam van deze expert kan moeilijk worden genoemd, maar laten wij hem „Kessler” noemen. le week oktober 1910 Opening der nieuwe slagerij Jan Adema op ’t Hoog, Bolsward Voor de stier „De verwachting” van A- de Boer te Parrega is f 3000,gebo den. Verleden herfst werd de stier voor nog geen f 100,aangekocht. Benoemd tot Burgemeester van Bols ward de heer M. Oberman, aldaar. Advertentie: Te koop zes mooie jonge kippen en een haan, bijna aan de leg. In Lemmer werd reeds weer de eerste ha ring aangevoerd. Prijs vier cent per st. Als bewijs van buitengewone vruchtbaar heid kan worden aangemerkt, dat som mige percelen reeds voor de zesde maal worden gemaaid- In 1965 kruidenierswinkels. In 1950 waren dit er nog 2400 en in 1940 nog bijna 2900. Deze cijfers laten zien, dat elke 10 jaar zo’n 500 kruideniers hun deuren hebben moeten sluiten, hetgeen betekent dat vrijwel elke week een kruidenier de gordijnen laat zakken en zijn zaak op heft, zonder dat er een opvolger klaar staat om zijn werk over te nemen. Men ziet er geen brood meer in. Toch werden in dezelfde 10 jaar, dat 500 kruideniers het hoofd in de schoot legden, een kleine 40 zelfbedieningsza- een geopend en breidde het net van filia len van grootwinkelbedrijf en coöpera ties zich verder uit. De coöperaties za gen kans hun omzet van 2 miljoen in 1950 in tien jaar tijds zo goed als te verdubbelen, terwijl de omzeten in het grootwinkelbedrijf vermoedelijk nog sterker zijn gestegen. Er is dus heus nog wel een goede bo terham te verdienen in deze branche,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1