Amerika vormt nu een elitecorps van spionnen Voor kantoor en bedrijf DE WEG OMHOOG Wie kan een goede spion worden? j Fan de Martinytoer MM/ Jeugd en Dierenbescherming Zilveren filmpjes Brigitte Bardot Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat bat SkrOCtT üs hjoed p p to sizzen L, *3$ t i i B f t 1 - f t i® ,j n M - i DINSDAG 4 OKTOBER l%0 56e JAARGANG No. 78 PYT I plan is, (wordt vervolgd) de It dizze meibringt, 4 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad Elke houn is in liuw as der thus is ook ter wereld, gesproken toen hij zei: „De geheimzinnigheden van de spionage worden gauw vervelend, de geheimhou ding wordt een last en de ingewikkelde manier om de zaken af te handelen, hinderlijk. De bedoeling is nooit opwin ding te veroorzaken. Dit moet juist ver meden worden. Sensatie betekent na melijk dat er iets is misgegaan. van hen bezocht een van de 73 de honderd voorkomende bijzondere Spion mag nooit enige sensatie verwekken. Allen Dulles, de directeur van de Cen tral Intelligence Agency, is de zoon van een Presbyteriaanse geestelijke. Hoewel hij gedecoreerd werd voor zijn belang rijke en zeer succesvolle spionagegroep in Zwitserland, wil hij niets van roem weten. Een andere zeer gewaardeerde kracht in de Amerikaanse inlichtingen dienst is een voormalige trappisten-mon- nik. Hij breekt zijn vroegere gelofte van stilzwijgen slechts zelden. Dan zijn er nog spionnen, die voor bei de partijen werken en die hun verkre gen inlichtingen aan de meest biedende verkopen. De dubbele-spion D de zaken man onder de spionnen en hij speelt vaak een zeer gevaarlijk spelletje met zijn leven als inzet. Toch zijn onder deze groep veelal de beste spionnen. Men hoort uiteraard maar zelden bijzonderhe den over hun werk. Af en toe lekt er eens wat uit, maar dan kan publicatie veelal geen kwaad meer, Zoals de ge schiedenis van de agent Dulles, die tij dens de laatste wereldoorlog het bestaan van de geheime Duitse installaties voor het afschieten van de V-raketten in Pe- nemunde ontdekte. gence Agency thans de dienstroosters van haar medewerkers om op deze wijze een elitekorps van spionnen op te bou wen, die him vak willen uitoefenen als een loopbaan voor het leven en niet als een tijdelijke hobby! In het volgend nummer: Kostbare flaters van de Amerikaanse spionage. Ruim 300 jongens en meisjes van de Bolswardse schooljeugd zonden een te kening. of een opstel in voor de door de plaatselijke afdeling voor Dierenbescher ming uitgeschreven wedstrijd. Dit resultaat hield tevens in, dat onge veer de helft van degenen die te kennen hadden gegeven te willen meedoen, dit uiteindelijk toch niet deed. Zeer zeker was de opgave niet zo gemak kelijk: hoe zou jij aan de mensen door middel van een tekening of een opstel willen laten zien dat het mooi en goed is om de dieren te beschermen? Velen van de inzenders (sters) bleken er echter in geslaagd te zijn op de gestel de vraag op één van beide manieren een raak antwoord te geven. Met een prijskans van 1 op 10 (er zijn 30 prijzen beschikbaar) zal uiteraard de spanning onder de deelnemers groot zijn. Woensdagmiddag a.s. zal de jury in „de Doele” een voor velen pretige uitspraak doen. Maar ook de niet-prijswinnaars wacht ’n beloning in de vorm van een fijne mid dag, als slot van een nu reeds geslaag de actie rond Dierendag 1960. Nog even een herinnering voor de deel nemers aan de wedstrijd, vanmiddag tussen 4 en 5 uur entree-bewijzen af halen in „de Doele” Steeds hogere eisen. Admiraal Roscoe H. Hillenkoeter, de voormalige directeur van de Amerikaan se Inlichtingendienst, zegt het volgen de van de moderne spion: „Hij lijkt 't meest op een onderzoeker, bezig met zware, nauwkeurige arbeid. Hij waadt door stromen buitenlandse dag- en nieuwsbladen en tijdschriften en derge lijk materiaal. Hij stapelt voortdurend feiten op feiten totdat de hele omtrek te voorschijn komt en de onderdelen ingepast kunnen worden!” Om aan de behoefte van de moderne spionage te voldoen moet de Amerikaan se Inlichtingendienst steeds hogere eisen stellen aan de medewerkers in ’t bijzonder op technologisch gebied. Het bureau heeft thans een trainingscursus voor jeugdige ambtenaren opgesteld, waarbij de deelnemers aan zwaardere eisen worden onderworpen dan voor wel ke andere overheidsfunctie ook. Terwijl de gezamenlijke Amerikaanse inlichtingendiensten van militaire en burgerlijke bureaus zich steeeds meer uitbreiden, besnoeit de Central Intelli- Veel contrölewerk. Het gros van het spionagewerk bestaat echter voor het merendeel uit ’t voort durend controleren van gegevens, het verzenden van berichten, waarvan de meeste meestal zonder betekenis zijn. Bij spoorlijnen worden bijvoorbeeld de goederenwagens geteld als zij voorbij denderen. De enige saus, die deze rou- tine-stamppot een beetje smakelijker maakt, is de. wetenschap, dat een ver gissing, een misstap, het vergeten van een schijnbaar niet ter zake doend detail de dood kan betekenen. Whittaker Chambers, een bekende Ame rikaanse deskundige op spionagegebied, heeft beslist voor alle spionnen, waar Lesrooster Bij het ulo-onderwijs kiest men, integen- stelling met de lagere scholen, niet meer voor iedere klas een vaste leraar, maar kent men een leerkracht voor ieder vak. De belangrijkste onderdelen van het on derwijs zijn: de talen (Frans, Duits en Engels), handelskennis en wiskunde. Het eindexamen draagt een gedifferenti eerd karakter, wat wil zeggen, dat de leerling een keuze mag maken uit ver- in Door Peter Andrews. Wie kan een goede spion worden? Als men deskundigen er naar vraagt, krijgt men de meest uiteenlopende antwoor den, waarvan men niet veel wijzer wordt. Volgens bepaalde deskundigen is bijv, een hoogleraar, een van onbetwiste eer lijkheid, die men miljoenen kan toever trouwen nog niet genoeg en volgens an deren zijn de beste spionnen moorde naars en boeven, die hun eigen moeders zouden bestelen als het nodig was. Wie gelijk heeft is moeilijk te zeggen, maar zeker is, dat dergelijke typen wel het beroep van spion hebben uitge oefend. „Rood-oog” bijvoorbeeld. Hij was gewel dig groot en woog meer dan 200 pond. Hij had roodachtige ogen, die altijd traanden. Hij hield er van gekreukelde linnen pakken te dragen als hij langs de straten in Noordafrikaanse dorpen wandelde, in dienst van de Duitse spio nage. Zijn vrouw was nog groter dan hij. Zij had vlammend rood haar en zij gedroeg zich precies zoals ze was: „een verwelkte diva van de Weense opera, uit de dagen van de Habsburgers”. Zij doorkruiste Europa en Noord-Afrika en wel zo onopvallend als een brand op zee. DRUKTE ROND DICK De verkiezingsstrijd in Amerika draait nu op volle toeren- Hier zien we de omstuwde auto, waarin Richard Hixon zich met zijn vrouw Patrisia, een weg door New. York te banen. Blijkens de borden gaat de bewon- dering niet alleen uit naar Nixon al leen doch ook naar zijn echtgenote Niet verder Het ulo is uitermate geschikt voor de gemiddelde of betere leerling van de la gere school, die beslist niet van plan is, Een groot gevaar van onze huidige cul tuur en maatschappijvorm, zo beweren vele filosofen, de meest abstrakte den kers onder de geleerden, schuilt in de vervlakking, of zoals zij het noemen, de nivellering, die overal schijnt op te tre den. Men is nogal snel geneigd de schuld hiervan op het onderwijs te schuiven. Wanneer dat zo zou zijn, heeft het ulo, het uigebreid lager onderwijs, een bijzon der sterk dak nodig, want juist deze tak leidt op voor de middelbare en lagere functies. In dat woord „middel” schuilt het ge vaar, want het is de middelmatigheid die de vervlakking veroorzaakt. Het ulo, dat geregeld is bij de lager- Ideaal Wat volmaakter dan het ulo is het onder wijs aan de Handelsdag- of avondscho len. Voor wat de kwaliteit betreft, staat de Handelsdagschool gelijk aan de HBS. Bij de wet wordt dit type dan ook gere kend tot het middelbaar onderwijs. Het is vreemd, maar ondanks het feit dat het gegeven onderwijs welhaast ideaal voor de middenstand en de middelbare administratieve functies is, heeft het handelsonderwijs nooit veel ingang ge vonden. Vermoedelijk is dit te wijten aan de concurrentie van het ulo, dat bo vendien beter gesubsideerd werd. Immers, het ulo behoort tot de lagere tak van onderwijs en krijgt dientengevol ge 80 subsidie. De HBS ontvangt eveneens ongeveer 80 maar de han- delsschool moest het dikwijls met maar 50 doen. Inmiddels is de subsidieregeling veran derd, maar de aandacht voor het handels onderwijs niet. deden daar nog bij. j van de ulo-scholen is bij de wet geregeld. Iedere gemeente met meer dan 100.000 inwoners mag bij 61 gegadigden een ulo-school bouwen: bij kleinere gemeenten zijn de vereisten als volgt: 50.000 tot 100.000 inwoners. 48 gegadigden. 25.000 tot 50.000 36 en bij minder dan 25-000 moeten min stens 24 leerlingen zich aanmelden. In 1955 werd door het rijk f 89 mil joen uitgegeven voor het ulo, gemeenten deden daar nog eens 34 miljoen gulden later nog verder door te studeren, al thans niet aan een dagschool, en zo snel mogelijk in de zaak van vader of naar kantoor wil gaan. Om allerlei redenen is dit het geval met het merendeel van hen die de lagere school verlaten. Daarom het grote aan tal bezoekers van de ulo-scholen: in 1945 nog 116.187, in 1957 al 202.158. 33 op ulo-scholen. De verspreiding en muoite kostet, de dingen to moderni- searen. Wolle wy de tiid foar bliuwe, dan is it net genóch, dat er nou al in stikmannich mechanisaesje-bidriuwen binne foar de bouboeren, mar dan sil der op koarte ter- myn in fiks bidriuw komme moatte, hwer’t men ündersiket op hokfoar wize men moderniseare kin en hwer’t men ek deeglik en alsidich mei dy nije metoades fortroud makke wurdt. Dit is- in great algemien bilang en hok foar provinsje soe der meat geskikt foar wêze as it lan, hwer’t de greidboreen by tüzenen wenje en har ek altyd echte greidboeren toand hawwe. Fryslan moat in praktykskoalle krije foar it greidebidriuw, dat is in eask fan de tiid en in saek fan selsbihald. Wy haw we mei fokken en melken, mei bistri- ding fan fésykten, jimmer in slach foar west, wy moatte 'nou meimekoar sjen dit ündersyk en lear-bidriuw op to setten. De nije ynspekteur fan it Lanbou-ünder- wiis, de hear P. van der Mark, bisiket al in pear jier de boeren en har organi- saesjes hjir waerm foar to meitsjen en üs tinkt, dat dit skoander initiatyf mei krêft stipe wurde moat. De trije lanbou-organisaesjes hawwe hjir in pracht fan in objekt foar mienskipli- ke aksje en fakentiids sille ek oare bi- langhawwende forienings hjir graech oan meidwaen. It mist üs net, dat ek de oerheit hjir folie bilangstelling foar hat en grif meiwurkje wol. De tiid ropt om in dergelik bidriuw, hwant 60 fan de Nederlanske boeren binne greidboeren en al dizze bidriuwen sitte mei de fragen om in nije, bettere technyk om to wrotten. As der ea soks- sahwat as „research” foar dit nationale bidriuw nedich wie, dan is it wol yn diz ze tiid. De tiid keart men net, men moat him sjen foar to bliuwen, dat is de goede halding. Hwant in libben folksdiel bout oan syn takomst. verschillende groeperingen van vakken. Waar men zich op het ogenblik bij deze vorm van onderwijs zorgen over maakt, is niet alleen het tekort aan leerkrachten, maar ook het grote aantal leerlingen dat het einddiploma niet behaalt: ruim 50% Het is kennelijk niet alleen het gevolg van afvloeiing naar andere schoolsyste men. Der wurdt fakentiids sein, dat in bou- pleats folie meat wurk freget as in grei- depleats, mar dat hat sa west. Grif, as men in bulte mei biten en jirpels pielt, is dat fakentiids ek nou sa, mar troch- strings is it net mear wier. De sifers fan it Lanbou-Ekonomysk Instituut (L.E.I.) wize üt. dat de gemiddelde leankosten op de bidriuwen boppe de 15 ha. foar de bou kamen op f 552,wylst hja op de greide op F 609,kamen. Ek yn diz ze hoeke hat de Rijkslanboukonsulint foar de Süd-Westhoeke dizze saek nei- gien en hy kaem ta de konklüzje, dat op in boubidriuw fan 25 ha. 7070 uren brükt wiene, wylst de üren op inlike- great greidebidriuw op 7025 kamen- Wy ha de yndruk, dat de arbeidsproduk- tiviteit op de boubidriuwen folie hurder foarütgien is as op de greidebidriuwen en dat sit foar in bilangryk diet yn it feit, dat dizze üren op in greidebidriuw foar de helt brükt wurde yn it büthüs en de skuorre, hwer’t it folie mear jild DE TIID FOAR BLIUWE! üntbrekt tsjintwurdich net oan minsken, d-’t de nije tiid en alles, hwat dizze meibringt, mei in skalk each bi- sjogge. Hja dogge tinken oan’nfoarfaltsje dat ik as jonge in kear bilibbe, doe’t ik mei üs heit yn ’e fakansje meifarre mocht nei de jirpelfeilingen yn Bedltsum en Minnertsgea. Wy foeren troch de Arumerfeart, it wie in prachtige simmerdei en der wie by- nei gjin wyn- Ticht oan it doarp, efkes de Kat foarby, dreau in manske sküte yn it farwetter mei sloppe seilen, it aven- searre och sa stadich. Trochdat it skip midden yn ’e feart bleau, koene wy mei de motorboat der net lans en dêrom war- skóge heit mei de hoarn, dat hja hwat romte meitsje soene. Mar it aid skipperswyfke, dat oan it roer siet, forweegde gjin fin en de skipper seach stiif foar him üt- Doe t de hoarn foar de tredden kear lüd 2e week oktober 1935 De laatste jaren is in de St- Maarten viering een zekere verruwing ingetreden. In Abessinië is Adoea gevallen. Er vie len aan de zijde van Abessinië 600 do- Vishandel Ebbendorf te Bolsward heeft een vissnij machine, aangeschaft. „Otax”-tarief Bolsward-Sneek, 4 pers., 20 cent per persoon- 1 persoon 50 cent, den. De windmolen in de Lionser polder wordt vervangen door elektrische kracht. Hiermede gaat weer een der mooie mo lens van het toneel verdwijnen. 50 jarig bestaan van de onderlinge spie gelglasverzekering te Bolsward 10 jarig bestaan van de K.R.O. In de Tweede Kamer zijn vragen ge steld over de uitgebroken hamsterwoede. Duitsland heeft een jaarlijkse export van f 360.000 aan glazen ogen. 75 jarig jubileum drijkker pa. B. Cupe- rus- In 1925 werd deze te Bolsward on gerichte firma verplaatst naar De Bilat- greidebidriuwen yn üs hoeke winlik net folie foroarje kinne. It giet dochs, krekt as alear’n om to mel ken, to mjuksjen, to fuorjen. to meanen en to haeijen, to kuilen en to jar jen- Mar sa is it om de deale net. It greidebidriuw foroaret mei de dei yn syn methoades, yn syn gebouwen, yn syn ark en yn syn minsken. Neat bliuwt gelyk, hwant alles stiet un der de spanning fan de alhiel foroare arbeidsbitingsten. De measte bidriuwen komme sunder frjemd folk to sitten, wylst oan de oare kant de leanbidriuwen en de masines hoe langer hoe mear drok- te krije. Hwat jowt it hjir oer to stinnen en to kleijen, hwer’t men dizze dingen dochs net keare kin. In boerebidriuw is der om in stik brea to fortsjinjen, leafst mei hwat er op, en hoe mear de arbeidslea- nen en sosiale bitingsten kostje, hoe hurder sille dy nije dingen komme. (B-B) Haar leven leek echt een festijn Van rozengeur en maneschijn Ideaal van de moderne jeugd Dat overal sensatie zuigt Koningin op het witte doek Steeds naar nieuw avontuur op zoek Veel show-talenten wijd vermaard Goud en zilver kon speels vergaard Uitdagend, met charmante lach Spon zij de mannen in haar rag Door elke zeer beminde vriend Bewierrookt, bijna slaafs bediend Een leven als een sprookjesfé Stralend gelukkige B-B- Haar leven bleek een zware last Het liep tenslotte hooploos vast Naar buiten glansrijk en geslaagd Van binnen, als wild opgejaagd Zij kon haar eenzaam grijs bestaan In ‘t lichtmilieu niet langer aan Voelde zich zelf een zinkend wrak Wanhoop die alle draden brak Oh, laat mij liever hier 'vandaan En slapen gaan, diep slapen gaan Zodat ik nimmer weer ontwaak En eindelijk de rust zoet smaak Een drenkelinge in levens zee Beklagenswaardige B.B. Haar leven als een meteoor Houdt ons allen de spiegel voor De roem is enkel vluchtigheid Een oog dat lacht, een hart dat schreit Een mond die vurig heeft gekust Verdoft de gloed, verschraalt de lust Wat eens begeerde glorie was Wordt waaiend schuim, een hoopje as Hoevelen proeven ’t bitter wé Wie is jaloers nog op B.B.? onderwijswet 1920, maar in feite meer tot het middelbaar onderwijs behoort, heeft zich in de loop der jaren bijzonder sterk ontwikkeld, ondanks de, weinig rechtvaardige, vooroordelen die tegen dit schooltype regelmatig worden opgewor pen. Nog onlangs is uit een rapport van het KASKI, een sociaal onderzoekingsinsti- tuut, gebleken, dat juist het ulo een bij zonder belangrijke maatschappelijke func tie vervult. jown hie en der ek doe gjin foroaring kaem, kaem üs heit mei kreate stappen nei foaren en balte fan ’e plecht syn boadskip jitteris nei de sküte. Lykwols alles bleau gelyk en nimmen die hwat. Doe hjitte heit oan de stjürman: efter- üt en full speed op ’e kont oan!” En sa barde it. De sküte waerd mei folie gerinkel fan diggelguod yn ’e rüf, oan ’e kant reage-en it boat stoomde it skip foarbij. Dat er hiel hwat rare wurden en drigeminten oer it wetter fleagen, fait maklik to bigripen, mar it ald-mins- ke róp neat oars as: „Gjin stoom baes, gjin stoom!” Dat wie blykber har bied- wurd wurden sünt de skipperij de kon- kurrinsje bigoun to fielen fan stoom- en motorboaten. Mei dwers-wêzen woene hja sa lang mooglik de nije tiid fan har óf halde, net biseffend, dat hja krekt dêrtroch jit gauwer har slachtoffer wurde soene. Yn pleats fan har om to lizzen nei de nije mooglikheden, forbitteren se har libben troch in emotionele wrokhalding tsjin de nije tiid. Dit is fjirtich jier en langer lyn en hwa’t nou oer dizze dingen tinkt, fynt de halding fan sokke lju allinnich mar bilachelik. Hoe soene hja op dizze wize keare, hwat net to kearen wie. En dochs, binne der op it heden ek net in diel fan de mins ken, dy’t har heil sykje yn in negative krityk op de nije situaesje, dy’t de tiid üs optwingt. It moast dochs elts, dy’t hjir rêstich oer neitinkt folslein düdlik wêze, dat it net to kearen is, dat rounom, hwert gemak of foardiel to finen is yn nije methoades of masines, dizze net to kearen binne- Hja fjuchtsje tsjin wynmounen, dy’t de aide tiid fêsthalde wolle en hja halde har seis en har bern fierst to lang fêst oan forsliten bannen. In bidriuwslieder, yn hokfoar bidriuw ek, moat de tiid sjen foar to bliuwen, dat wol sizze, dat hy him ynstelle moat op de nei bije takomst en net op it forline- It liket party minsken nou jit ta, dat de Bijleren Wel heeft vooral het avondonderwijs een vooruitgang geboekt. In 1957 waren er 147 Handelsavondscholen, die bezocht werden door 19.148 leerlingen, tegen 13 dagscholen, bezocht door 1591 leer lingen. Het avondonderwijs neemt steeds meer toe door het groeiend besef bij velen, dat kennis nu eenmaal onmisbaar is. Voor hen die inmiddels een administra tieve loopbaan hebben gevonden is het handelsonderwijs de meest voor de hand liggende weg. Dat blijkt wel uit de belangrijkste vak ken: talen met handelscorrespondentie, economische aardrijkskunde, handels recht, economie, wiskunde en warenken nis. Al is de Handelsschool een onder deel van het middelbaar onderwijs, het einddiploma geeft geen recht op een universitaire studie. Wel is het een waar borg voor een veilige functie in het be drijfsleven en dat is voor velen tenslotte voldoende. Bil

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1