nieuws is er fabriek Voor land en Van het Westelijk (VN.) front heden weinig Hervormd jeugdwerk startte met traditionele ledendag DE WEG OMHOOG Berlijn in het geding De positie van r lii r tuinbouw-onderwijs o o o STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND UN O -spekt akel Sate Doarpsicht door bliksem in de as Hwat bat (gabe Skroar üs hjoed p p to sizzen gelegd Technisch-, land- en Gouden filmpjes VRIJDAG 7 OKTOBER I960 56e JAARGANG No. 79 ARCHITECTONISCH GRAPJE PYT RELLETJES IN PARIJS Na een demonstratie van enige duizenden oudstrijders hebben zich in Parijs ongeregeldheden voorgedaan. Verscheidene mensen werden gewond. Tientallen personen werden gearresteerd. Foto: Politie-agenten roepen met wapenstok enige demonstranten tot de orde It binne de besten, dy’t harren betterje wolle Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeleL 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) blijft het de hand van de mens, die de machine bestuurt. Het is de opdracht van het technische onderwijs die hand voor die taak ge schikt te maken. De bedrijven geven veelal gelegenheid door middagen vrij. Weer verder. Toekomstige boeren hebben echter, wil len zij een goed functionerend bedrijf leiden, meer nodig dan die eerste basis. Het middelbaar landbouwonderwijs is de aangewezen weg. Met ULO of lagere landbouwschool als meest ideale voor opleiding (vereist is een aantal jaren voortgezet onderwijs) kan men naar een van de 47 middelbare landbouwscholen. Zij hebben een cursusduur van ander half jaar, verdeeld over twee wintersei zoenen en een zomerseizoen. Dit laatste is vooral een praktijktijd. toch samen het het geloof in Je- ver- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentres bij contract reductie n 5 5 0 0 en kerken hebben Avondmaal gevierd handelsverdrag met Oost-Duitsland op gezegd met ingang van 1 januari. Het wil intussen onderhandelen over een nieuw verdrag, waarin de vrije toegang tot Berlijn wordt gewaarborgd. Men kan moeilijk aannemen dat Oost-Duits- land hiervoor voelt, zodat men ernstig rekening moet houden met een onder breking van het handelsverkeer. Economisch is dat alleen schadelijk voor Oost-Duitsland, dat vooral staal uit het Westen betrok, en aan het Westen voor namelijk goederen leverde, die heel moei lijk een afzet vonden. West-Duitsland heeft deze handel sinds 1951 aan de gang gehouden, omdat het hoopte zo de contacten met Oost-Duitsland te kun nen uitbreiden en de Oost-Duitse bevol king een steun te zijn in haar strijd te gen de communisten. Een sterk motief van de West-Duitsers was ook de bij zondere positie van Berlijn (zoals mi nister Erhard kortgleden heeft gezegd) dat geheel door communistisch gebied omsloten ligt. Bij elke maatregel van deze aard moet men vragen naar het economische en politieke effect. Economisch is het een schadepost voor Oost-Duitsland, maar dat kan heus nog wel meevallen, wan neer niet het gehele Westen het gehele Oosten gaat boycotten. Gebeurt dat niet, dan is het gemakkelijk voor Oost-Duits land zijn goederen, bijvoorbeeld via een van de andere satellietlandén, te bestel len. Politiek is het een vrij zinloze zet. Op het eerste gezicht lijkt het uiting te geven aan een Westelijke vastbera denheid, want de Noord-Atlantische Ver- dragsorganisatie heeft* er zich geheel achter gesteld. Het moet dus een psy- Deze week hebben de Ver. Naties een herhaling te zien gegeven van wat zich vorige week heeft afgespeeld. Een toespraak van een waardige vertegenwoordiger van het Westen, nu niet Eisenhower, maar Macmillan, de Engelse premier, een dolle aanval van Chroestsjow op Hammarskjöld en een ferm antwoord van deze op de aantijgingen van de Russische premier. Jonge mannen heeft er niet weinig sti mulans aan gegeven. In I960 hebben 2000 jonge mensen op on- ver- ko- Terwijl in New York de strijd aan de gang is over het voortbestaan van de Ver. Naties, als een orgaan met nog enige mogelijkheden, hebben de West- Duitsers in de Berlijnse kwestie een of fensief geopend. Men zal zich herinneren, dat de Oost- Duitsers sinds enige tijd van de West- Duitsers een speciaal Oostduits pasje vragen bij bezoek aan Oost-Berlijn, ter wijl een Westduitse pas voor de West- Berlijners niet wordt erkend. Het Westen heeft daarop geantwoord met het weigeren van visa voor Oost- Duitsers die naar het Westen willen. Er werd gesproken over het stopzetten van de handel tussen beide delen van Duits land, maar dat bleef even hangen. Pas vrijdag j.l. heeft West-Duitsland tegen- Subsidies. In 1957 werden de verschillende richtin gen van het nijverheidsonderwijs bezocht door 379.580 leerlingen. Tien jaren daar voor wareh het er nog niet veel meer dan 175.000. Wel een bewijs voor de stormachtige ontwikkeling. Het grootste deel van de leerlingen wordt geteld bij de basisvorm van het nijverheidsonder wijs de lagere technische dag- en avondscholen, die tezamen in 1957 be zocht werden door 120.193 leerlingen. De lagere technische school, die een op leiding geeft voor diverse afzonderlijke maar ook groepen van beroepen, wordt door het rijk sterk gesubsidieerd. Iedere gemeente kan een technische school krij gen, wanneer daartoe door het gemeen tebestuur een urgentieverklaring uitge geven wordt. Het rijk betaalt 70 de vestigingsgemeente 30 van de kosten, I hoewel in sommige gevallen de verhou- I ding 75 en 25 kan zijn. I Nederland telt op het ogenblik bijna 250 van deze scholen. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad VI In een van de eerste schetsen over het onderwijs hebben we al iets verteld over de veranderende omstandigheden in ons land. Niet meer de handel en de land bouw vormen de voornaamste bronnen van bestaan; maar de industriële nijver heid. Eigenlijk heeft die ontwikkeling twee kanten. Parallel met elkaar lopen het streven ons gehele land in econo misch opzicht om te schakelen en te verbeteren en het programma om het middel, de industrialisatie, zoveel mo gelijk te decentraliseren, dus over alle provincies te verdelen. Dat dit grote invloeden heeft op het on derwijs is vanzelfsprekend. De techniek van de twintigste eeuw heeft van fa brieken nauw naar de hand van de meester luisterende produktie-appara- te gemaakt. Het zware werk wordt niet langer meer door de mens, maar door maatregelen aangekondigd. Het heeft ’t de machine gedaan. Maar ten slotte Doorgaan. Dit onderwijs is er op gericht een ba sisvorming te geven voor de meest voor komende beroepen. Het is belangrijk dat de school geen allround vaklui aflevert, wat tenslotte toch een grote behoefte van het bedrijfsleven is. Daarom mag men na het eerste technische onderwijs beslist niet ophouden. De wet heeft, om in de kennelijke behoefte te voorzien, het z.g. leerlingstelsel in het leven geroe pen, dat aanvullende opleidingen geeft na de twee of drie jaar dagonderwijs. Dit systeem doet wel wat denken aan de gildes van vroeger, zij het dat nu de overheid een straf toezicht uitoefent. Tussen de leerling, de werkgever en ’t leerlingstelsel wordt een (rechtsgeldi ge) overeenkomst gesloten. De leerling wordt daarbij verplicht op het vak ge richt, aanvullend onderwijs te volgen. De hege UNO-rie Makket wer gans kabael Hja roppe hea en strie Yn allerhande tael Hja sitte elkoar dwars It is soms lang net moai De kneppel wurdt slim foars Yn ’t hoannehokje goaid Wanneer men nog verder wil, kan men naar de hogere landbouwscholen, waar toe ook behoren de bosbouw- en cul tuurtechnische scholen te Arnhem en twee hogere zuivelscholen in Bolsward en ’s-Hertogenbosch. Zij vormen een voorbereiding voor de metropool van landbouwkennis, Wageningen, waar de landbouwhogeschool staat. Wordt vervolgd. In de Workumermeer beste zaken ge daan met lijstervangen. De pachter van het bosje aldaar ving in vier dagen on- geveer 400 lijsters. De prijs was 12 cent moeten luiden. Een belangrijke belem- per stuk. Aan de Maarstraat in Rijssen is de helft van 'n oud boerenhuis met topgevel verbouwd tot een modern winkelpand. De eigenaar van de linkerhelft van het boerenhuis slaagde er niet in het andere deel te kopen, zodat nu een alleszins vreemde architectuur is ontstaan sen ervoor terug te doen deinzen verde re wurgende maatregelen tegen Berlijn te nemen. Maar iedereen is het er wel over eens, dat het uitspelen van deze enige, vrij kleine troef de Oost-Duitsers niet zal weerhouden, integendeel tot te genmaatregelen in Berlijn zal prikke len, wat men in het Westen juist zou willen vermijden. Men beseft in West- Duitsland zeer goed, dat men een risico neemt, dat de maatregelen tegen Ber lijn door de boycot ontketend zullen wor den. Het doekje voor het bloeden is na tuurlijk, dat deze maatregelen toch wel gekomen zouden zijn. Het is ook moge lijk dat men de Oost-Duitsers de tanden wil laten zien in de verwachting, dat de spanning om Berlijn pas in het voorjaar zou komen, hetgeen vrij algemeen ge zegd werd, maar dat men op deze ma nier de Oostelijken van hun stuk wil proberen te brengen. Voor Gaitskell, de leider van de Engel se Labourpartij, is het een moeilijke tijd. Niet alleen de vakbonden, die collectief lid zijn van de Labourpartij, hebben in meerderheid voor een pacifistische po litiek gestemd op hun jongste congres, maar op het congres van de Labourpartij zelf, dat in Scarborough wordt gehou den, dreigt de tegenstand tegen de de fensiepolitiek, die de leiding voert, zul ke vormen aan te nemen, dat men al ernstig over een opvolging van Gaitskell aan het praten is. De pacifisten willen in eerste instantie het Engelse kernwa pen afschaffen, maar ook alle voorra den van Amerikaanse wapens in ’t land opruimen. Dat hiermee de positie Engeland in de N.A.V.O. een slag wordt toegebracht, is duidelijk. Gaitskell kant zich hier fel tegen en betoogt, dat met een dergelijke pacifis tische politiek de Labourpartij alle kan sen verspeelt het bij de komende ver kiezingen van de conservatieven te win nen. Zeer bedenkelijk is voor Gaitskell, dat besloten is, dat de besluiten van het congres bindend zijn voor de fractie in chologisch effect geven. Het enige wat het Lagerhuis, wat tot nu toe niet het men wil, is de Oost-Duitsers en de Rus- geval was. Mar rin de hoannen los Dan dogge se elkoar neat Parmantich yn ’e pas Dat hawwe se allegear leard Op tiid hwat droech en wiet In ure cocktail, skoft Hwat is de stimming swiet Gjin wolkje oan de loft Dér is de hoanne Rus Dy’t graech foar kening kraeit En sa mei opset dus Yn ’t saekje om ramaeit Hy wint de earste priis Komt ophakken oan bod Mar de oaren binne sa wiis Wol en stou net bang fuort Chroestsjow ging verder dan de vorige keer. Toen had hij voorgesteld de secre- taris-generaal te vervangen door een college van drie, bestaande uit een Wes telijke, een Oostelijke en een neutrale vertegenwoordiger. Dat zou verhinderen dat een imperialistische lakei als Ham marskjöld de zaken in handen zou ne men. Zaterdag en maandag (hij heeft maar liefst tweemaal gesproken) kwam naar voren, dat de Sowjet-premier on mogelijk met de secretaris-generaal kon samenwerken. Hij eiste het aftreden van Hammarskjöld. Maar dat betekende te gelijkertijd, dat bij een vacature Rusland alleen zijn medewerking zou verlenen, wanneer een driemanschap gekozen zou worden. Het is niets nieuws, dat de Sowjet-Unie het niet kan vinden met de secretaris generaal van de Ver. Naties. Ook Tryg ve Lie, Hammarskjölds voorganger, heeft zij enkele jaren geboycot. Hammarskjöld laat zich echter niet dwingen af te treden, zo maakte hij in zijn antwoord Ohroestsjow duidelijk, ’t Zou gemakkelijk zijn voor de eisen van een grote mogendheid te buigen, aldus Hammarskjöld. Maar het is een andere kwestie weerstand te bieden en dat zal ik weer doen, wanneer dat de wens is van die landen, die in de organisatie van de Ver. Naties hun beste bescherming zien. De grote mogendheden (de Sow jet-Unie en de andere) hebben de be scherming van de Ver. Naties niet nodig, maar de anderen wel. Het daverend applaus van de meeste landen (communisten, India, Ghana en Guinea uitgezonderd) bewees, dat Ham marskjöld meer het vertrouwen van de vergadering had dan Chroestsjow zou willen, die even tevoren gezegd had: „Onderwerp U niet aan de schreeuwen de zinnen van Hammarskjöld en de ver tegenwoordigers van de koloniale mo gendheden, in hun pogingen de bloedige misdaden te rechtvaardigen, die de ko lonialisten en hun stromannen tegen ’t Kongolese volk bedreven hebben.” Het is nog steeeds niet duidelijk, welke doeleinden Chroestsjow nastreeft met zijn zonderlinge gedrag, dat de neutrale landen juist tegen hem inneemt, terwijl de grote angst van het Westen was ge weest, dat hij deze landen door zijn charme in het communistische net zou weten te lokken. mering in de éénwording tussen r.k. en protestant is door de verschillende waar dering van het ambt. Spr. acht het verre van waarschijnlijk, dat in Rome het werkelijke graf van Pe trus gevonden zou zijn. Er hangt nog steeds een nevel over de geschiedenis van het christendom tussen het jaar 50 en 150. Al zou Petrus bisschop van Ro me zijn geweest, dan is het nog zeer de vraag of zijn graf dusdanig is gemar keerd, dat het over eeuwen terug te vin den zou zijn. Men leefde in die tijd zo in de verwach ting van de wederkomst van Christus, dat men geen grafmonumenten opricht te. Ook verstrooide men vaak de ver brande lijken van omgebrachte christe nen. Het kardinale verschilpunt tussen r.k. en protestant, een verschilpunt, dat welhaast onoverbrugbaar lijkt is de ver schillende exegese van de bekende tekst, waarin Christus spreekt zijn gemeente te zullen bouwen op deze „petra”. De kerken van deze wereld, die zo’n triest beeld geven van Jezus bede „dat zij allen één zijn”, zullen slechts één kunnen worden indien zij elkaar vinden in het geloof in Jezus Christus als de Zoon van de Levende God. Na de pauze werden vele schriftelijk ge stelde vragen door Prof. Lekkerkerker beantwoord- Het muziekkorps „Oranje” gaf muzikale medewerking. De hege UNO-rie Kopstikken fan V-N. It giet wer, sat ’t altyd giet It binne suver lytse bern Eis. van Het land- en tuinbouwonderwijs is de ernstige enige richting die niet valt onder de zorg van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, doch onder dat van landbouw, visserij en voedsel voorziening. Do ontwikkeling in de land- en tuinbouw die tot invoering van de wetenschappe lijke methodes heeft geleid, vereist van de landbouwer een gedegen kennis. Voor de eerste vorming zorgen de lagere land bouwscholen en de instituten voor vak onderwijs. De eerste hebben een cursus duur van vier jaren en voor de toelating is vereist dat men zes klassen lagere school heeft doorlopen. Nederland heeft twee openbare en 232 bijzondere dag scholen van dit type. Daarnaast bestaan vele verschillende cursussen van eenzelf de niveau. De landbouwvakscholen, waarvoor even eens zes jaren lagere school zijn vereist, geven een gespecialiseerde opleiding. We hebben er zeven, voor: zuivelbereiding, pluimveeteelt, veeteelt, vlasteelt en landbouwmechanisatie. Woensdagavond hielden de jongelings- en meisjesverenigingen uit Bolsward en omgeving weer hun grote startavond in de Broerekerk, die ditmaal dit in te genstelling tot andere jaren niet ge heel bezet was (waarschijnlijk door „con currentie” van het gelijktijdig in de Mar tinikerk gegeven concert door het Herv- Kerkkoor. Spreker was op deze avond, die onder leiding stond van Ds. C. G. Wiegers, Prof. Dr. A. F. N- Lekkerkerker uit Gro ningen over het onderwerp: „Alle kerken één onder de opvolger van Petrus?” Nog nooit heeft dit onderwerp zoveel belangstelling gehad als in de wereld van thans, aldus spreker. Overal kan men in de huidige tijd een sterk verlangen naar eenheid waarnemen. Maar tegelijkertijd was er ook nog nooit zoveel verdeeldheid als thans. Dit geldt zowel op kerkelijk- als op politiek terrein. De Ver. Naties geven er een treffend voorbeeld van. Zelfs de jonge volken van Afrika weten, dat zij slechts kunnen bestaan in verband van de V.N. De oecumenische beweging is er trou wens al van alle tijden. In de Bijbel le zen we er reeds van. Deze beweging zoekt naar eenheid onder de kerken in de gehele wereld. De wereldorganisatie van Woensdagmorgen is in bijna minder dan geen tijd de boerderij bewoond door de heer P. Stegenga (en eigendom van de Ned. Herv. Kerk ter plaatse) onder Waaxens (Henn.) tijdens een kort maar hevig onweer in de as gelegd. Tijdens een hevige storm sloeg omstreeks 3 uur het hemelvuur in. De bewoners het echtpaar Stegenga en hun inwonen de zoon konden zich ter nauwernood uit de direct fel brandende hofstede redden. Het vuur brak zo snel om zich heen, dat aan redding van het meubilair niet te denken viel. Helaas kwamen ook een drietal koeien in de vlammen om. De ramp had nog groter kunnen zijn als veehouder Stegenga de koeien, die op stal gemolken werden, niet de vorige avond wegens het vrij zachte weer, in het weiland had laten overnachten. De boerderij, die pas een vorig jaar erg door storm geleden had, maar geheel was op geknapt was verzekerd. De brandweer uit Hennaarderadeel, die vrij spoedig ter plaatse was, kon weinig meer uitrichten. Ook burgemeester R. Alta van Wommels gaf in het nog nach telijk uur blijk van zijn belangstelling. Dy earme Hammarskjoeld Wurdt hyltyd troch him pik’ En Kadar dy’t mal guit Dat hy nearne forblikt Nehroe seit, rêstich oan Jim moatte net sa woest De Rus mei great fortoan Hat ek in greate fust 2e week oktober 1910 Op de veemarkt te Bolsward veeboel- goed van uitmuntend beslag vee, be horende aan A. J. Sieperda te Hieslum. Notaris S. v. d. Burg, Makkum. Oproe per J. S. Hoekstra te Bolsward. Sigarenmagazijn „De tabaksplant”. Spe ciaal adres voor droge en belegen hand werk sigaren, uitsluitend prima fabri kaat. Beleefd aanbevelend M. B. Eerd- mans. Benoemd tot burgemeester van Bolsward de heer M. Oberman, hetgeen niet ge schiedde zonder critiek en protesten. Geen enkele vlag werd uitgestoken. De heer Oberman was reeds enkele jaren in gezetene van Bolsward, maar trad in geen enkele zaak van enig belang op de voorgrond. In de vergaderingen van „Handel en Nijverheid” vervulde hij steeds een zwijgende rol. Ons Noorden schrijft: Wij willen open lijk zeggen, dat wij met deze keuze niet zijn ingenomen. Van je vrinden moet je het maar hebben. de jeugdconferentie in Lausanne dit derwerp aan de orde gesteld. De deeldheid werd hen te machtig en mende vanuit alle windstreken en uit ’n grote verscheidenheid van nationaliteiten 1 zij LJ. 111 1 zus Christus, dat hen allen bond, trouwende op het Eén Heer, één geloof, één doop in Jezus Christus. In dit verband wees preker ook op het komende oecumenische concilie door Paus Joh. XXIII bijeen te roepen. Aan vankelijk werd in de protestantse ker ken gehoopt, dat dit een algemeen con cilie zou zijn. Het samenroepen van een dergelijke con cilie zou een daad van wereldhistorische betekenis zijn geweest. Het wordt echter een vergadering van r-k. Bisschoppen on der leiding van de Paus. Protestanten zul len er nooit officieel bij kunnen worden uitgenodigd, en zo zijn wij, aldus spr. nog geen stap verder dan in de 16e eeuw Zelfs al zou men in r.k. kringen voor ’n algemeen concilie voelen, wie zou dit moeten voorzitten en hoe zou de agenda K. 12

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1