De laatste trappen Stalin op dwaalspoor door foutieve gegevens J DE WEG OMHOOG Russische spionage meestal op massale schaal I 56e JAARGANG Sovjet-Unie heeft grootste spionage-netwerk ter wereld to sizzen Fan de Martinytoer Workum besluit concertenreeks Tj. de J. us hoger onderwijs Gouden filmpjes Wodka in de wijn STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat Rat Cj ci bo Ski oar Middelbaar en Splitsing. No. 80 DINSDAG 11 OKTOBER 19<5O V (slot) (Door Peter Andrews) D. S. naar pleidooi voor de dat ;aan en in IS DAT NET MOOGLIK? men seit, sil yn koarten de regea- It greatste forlies is in freon to forliezen Op een dwaalspoor. Ook heeft de Russische inlichtingen dienst de Russische regering nog al eens op een dwaalspoor gezet bij belangrijke Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) een schaal van 9 op 10, dan zullen wij 1000 man moeten droppen”. De hog'e Sovjet-commandanten van de inlichtingendienst besteedden ook wei nig aandacht aan de details van de kle ding. Als gevolg hiervan konden hun mensen gemakkelijk door de Duitsers worden opgemerkt aan de snit van hun kleding. Eerst in 1945 werden de ge standaardiseerde kleding en de gelijk vormige uitrustigen door de chefs van de Sovjet-inlichtingendienst afgeschaft. Intussen waren echter duizenden Sovjet- agenten nodeloos uitgeschakeld. Ook MacMillan deed een duif in ’t zakje, Hij zei tot Chroestjew: „Wat sprak je?” Hopelijk is voor nu en altoos begrepen, Dat de Rus is heel geslepen. De U.N.O.-secretaris moet verdwijnen, Zo kunnen we de zaak beter onder mijnen, Dag Hammarskjöld deed nu zijn plicht, Voor U en ons allemaal verricht. Hij sprak: „Ik ga alleen maar heen, Als dit verlangt wordt door iedereen.” Voor de rest zal ik hier blijven doen, Wat mij betaamt uit goed fatsoen. Abonnementsprijs I 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 3e week okt. 1910 het funda- De Sovjet-Unie onderhoudt het grootste spionagenetwerk van de wereld en als men de Russen geloven wil behalen zij ’t ene succes na het andere. De Russen hebben inderdaad tal van belangrijke geheimen aan de Amerikanen, Engelsen en Fransen ontfutseld, maar bewezen is, dat ook zij grote fouten kunnen maken. Volgens een vooraanstaande beambte van de Amerikaanse inlichtingendienst is de lijst van flaters van de Sovjet- Unie zelfs vrij lang. Zo werd onlangs Mikhail Gorin die als een rustig Sovjet-burger in Amerika voorgaf te leven, doch in werkelijkheid een rode spion was, gearresteerd in Los Angelos omdat hij zeer geheime papie ren, die gestolen waren bij de Ameri kaanse marine, in zijn broekzak had la ten zitten toen hij zijn costuum naar een reinigingsinrichting had gezonden. Gorin werd tenslotte naar de Sovjet- Unie teruggezonden, waar sindsdien niets meer van hem werd vernomen. Omslachtig. Opmerkelijk is ook de omslachtige wij ze, waarop de Russen hun spionnen vaak aan ’t werk zetten. Alexander Foote, die vele jaren voor de Russische ge heime dienst heeft gewerkt, heeft daar van eens verteld. „Toen ik een contactpersoon op straat in Genève moest ontmoeten kreeg ik op dracht een witte sjaal te dragen en in mijn rechterhand een leren riem te hou den. Als de klok 12 uur sloeg, zou ik benaderd worden door een vrouw, die een boodschappentouw van gevlochten touw droeg, waarin een - roen pakje lag en die een sinaasappel in haar hand hield. De vrouw zou mij in het Engels vragen, waar ik de riem had gekocht en mijn antwoord moest zijn: „in een ijzerwinkel in Parijs”. Voorts moest ik haar vragen, waar ik een sinaasappel kon kopen zoals die van haar en zij moest daarop antwoorden, dat ik de si naasappel wel van haar kon kopen voor een Engelse penny”. Een buitengewoon omslachtige methode dus om twee spionnen met elkaar in contact te brengen. Veel offers. Heinz Schmalschlager, een voormalige chef van de Duitse spionage, zei van de Russen: „Russische spionage-acties wor den op massale^schaal ondernomen en hun optreden berust vaak op de opvat ting, dat honderden vernietigd moeten worden om een enkele agent in staat te stellen een nuttige daad te verrich ten”. Dit was ook de taktiek van de Russische legerleiding in de laatste wereldoorlog. De Sovjets waren toen bekend om hun massa-aanvallen. De aanvoerders van de operaties waren bereid miljoenen aan doden en nog meer miljoenen aan krijgs gevangenen op te offeren. De spionage- officieren stellen de levens van hun men sen ongeveer op dezelfde waarde. De Russen .dropten” hun agenten dikwijls achter de linies zonder enige voorberei ding. De Nazi’s hadden dan meestal ook weinig moeite de meesten van hen uit te schakelen. De Russische theorie was: „Als wij 100 man achter de linies no dig hebben en de Duitsers grijpen ze op Sa’t ring komme mei in ütstel. hwertroch elts, dy’t in auto hat, forplichte wurdt, him De U. N. O. wordt bedreigd in haar bestaan Daarin gaat Chroestsjow wel vooraan. Hij zegt: „De Imperialisten zijn geen mensen, Die houden geen rekening met mijn wensen.” Wij zouden graag het grootste empire zijn, Doen daarom veel wodka in de wijn. Dan zien de andere heren niet, Dat het communisme ligt in ’t verschiet. Tijdens de tweede wereldoorlog zonden de Russen Andrei Shevchenko naar Amerika. David Dallin, een vooraan staande Amerikaanse deskundige, die veel weet van de Sovjet-spionage, be schrijft Shevchenko als de „meest dwa ze spion in de gehele geschiedenis van de spionage.” Deze Rus was volkomen ongeschikt voor spion. Hij was een dronkaard, een klets kous en bovendien nog een lafaard. Wel was hij een bekwaam werktuigkundige en een expert op het gebied van de lucht vaart, maar hij leerde de grondslagen van de goede spionage nooit. Hij placht vaak een paar borreltjes te nemen en werd dan sentimenteel en spraakzaam. Meestal gebeurde het dan, dat hij meer inlichtingen verstrekte dan hij ooit ont ving. Shevchenko was zo angstig gearresteerd te worden als spion, dat hij nimmer met zijn sub-agenten binnens kamers over spionagezaken sprak. Hij gesticuleerde dan altijd heftig en siste: „de muren hebben ook oren”. In de vier jaar, dat hij in Amerika werkte, was Shevchen ko voortdurend bevreesd, dat de muren hem aan de F.B.I. zouden overleveren. Hij werd echter door 'een van zijn eigen contact-mensen verraden, maar de F.B.I. arresteerde hem niet, omdat men hem kon „gebruiken”. Shevchenko meende een voortreffelijke spion te zijn, maar hij was een misluk king. Zo had hij de gewoonte klakkeloos op belangrijke mensen af te gaan om hen te vragen hem vertrouwelijke stuk ken in handen te spelen, die voor hem van waarde konden zijn. Hij kreeg die stukken inderdaad, maar het waren val se stukken. van de F.B.I. In 1946 werd hij teruggeroepen Rusland. zaken. In 1939 bijvoorbeeld deelden Sov- jet-spionnen het politieke bureau in Moskou mee, dat „kapitalistich” Frank rijk en Engeland nooit in oorlog zouden gaan tegen het „kapitalistische” Duits land, zelfs niet als Hitler zou proberen Polen op te slokken. Het gevolg van deze inlichtingen was volgens insiders, dat Stalin de fout maakte een vriend schapsverdrag met Nazi-Duitsland te sluiten. Volgens vele deskundigen is de massie ve opzet van de Sowjet-spionagema- chinerie vaak een nadeel. Er zijn vele z.g. tweederangs-agenten, die, omdat ze vaak nauwelijks in tel zijn nogal eens willen deserteren. Een ontevreden gede serteerde Sovjet-agent zei onlangs: „De Sovjet-spionage is gebaseerd op massa liteit maar de massale basis betekent veel kaf, veel onzin en veel geld”. ■root deel van van het be- aan de andere kant de nood- van een voldoende doorstroming de universiteit. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad „Gezuiverd”. De Sovjet-agenten staan voorts vaak onder zeer zware druk. Indien zij ver gissingen begaan, dan ziet het er meest al kwaad voor hen uit. Zij worden dan veelal „gezuiverd” en dat betekent dan, dat men nooit meer iets van hen hoort of ziet. Alexander Rado bijvoorbeeld, ’n Russische meester-spion, die in Zwitser land belangrijk werk verrichtte voor de Sovjet-spionage, werd na een kleine vergissing naar een concentratiekamp gezonden. Vele anderen werden geëxe cuteerd. Natuurlijk ontkennen de Russen dit al les. Zij beweren zelfs in het geheel geen inlichtingendienst te hebben. Volgens ’t politieke woordenboek van de Sovjets is spionage: „Een van de gemene mid delen door de kapitalistische naties toe gepast in hun onderlinge strijd tegen de Sovjet-republieken. zoe- w w om dat inderdaad te doen men kan ook proberen iets aan dat onderwijs te ver anderen. En ook dat gebeurt gelukkig. Minister Cals heeft de arbeid van zijn ministeriële voorgangers afgerond door het indienen van zijn mammoet-wet, die een grondige verandering van ons ge hele middelbare onderwijs kan doorzet ten. Als voornaamste winstpunt komt naar Donderdag a.s. om 8 uur vindt in de Ned. Herv. Kerk te Workum het laatste concert plaats van de serie zomerconcer- ten I960. Het belooft een zeer bijzonder concert te worden, waaraan ook Bolswarder musici meewerken, n.l. de heer en mevr. Venin- ga, geen onbekenden meer in het Friese muziekleven. Orgel en fluit vormen een prachtige combinatie die vooral in de rustige om geving voor de fraaie kerk ideaal is. Mej. Trieneke Hooghart te Zeist, alt, met orgelbegeleiding van Bethtus Sij per sma te Workum, zijn evenmin onbeken den voor het Workumer muziekminnen- de publiek. Deze alt, zal ongetwijfeld een goede toekomst tegemoet gu het concertleven wel naam maken. Ons onderwijs is een bron van zorg, moet dat ook zijn, want het is tenslotte een belangrijk onderdeel van ment waarop onze maatschappij is bouwd. Wanneer er een richting is wel in het bijzonder oorzaak van veel narigheid en hoofdpijn is, dan moet het ons vhmo, het voortgezet hoger en mid delbaar onderwijs zijn. Het is het meest kwetsbare, het meest overladen, het belangrijkste en ook het meest bekritiseerde gedeelte van ons on derwijsstelsel. Het Centraal bureau voor de Statistiek heeft onlangs een brochure uitgegeven, waarin de resultaten zijn gepubliceerd van een onderzoek dat is gehouden naar de schoolresultaten van 15.000 leerlin gen aan het vhmo. De scholieren waren van de generatie 1949- Uit de enquête bleek dat ruim een kwart van de leerlingen zonder enig succes in een van de drie klassen de school ver liet. Een volgend kwart, na minstens een keer te hebben gedoubleerd, na de derde klas de school, om veelal over te gaan naar een meer op een beroep af gestem de opleiding, zoals hts en kweekschool. Het verloop naar de middelbare land bouwscholen was gering. De overgebleven helft behaalde wel het DE SCHEEPSRAMP BIJ LOBITH De veerboot „Tina Scarletty” nadat het schip brandend aan de grond was gelopen. voren een betere selectie van de leerlin ge en een daaraan aagepaste lessysteem. Al is de mate, waarin een en ander zal gebeuren in de ogen van velen nog te gering. wen op e tiid it ünderhald, de moderni- searing en de fornijing to jaen, dy’t de tiid freget. It binne mar inkelde eigners en inkelde hierboeren, dy’t soks dwaen kinne en as hja it dogge, seis forgoed witte, dat it net finansieel forantwurde is. Dit liedt dêrta, dat de outilaezje fan de bidriuwsgebouwen yn de lanbou, lang net is, hwat hja wêze moast en wêze koe. Elts, dy’t hjir forstan fan hat, stimt dat mei. Mar gjinien sjocht in oplossing. Ek de nije Minister fan Lanbou komt net mei nije plannen. Allinnich by de Suder- sépolders en yn de ruilforkaveling liket it dat hja wol ré binne om nije pleatsen to biteljen, sunder gelykwearige bieren, mar dat is dan ek direkt steatswurk en komt foar rekken fan de skatkist. It oergreate diel fan de pleatsen falie der lykwols buten en sille der ek tsientallen fan jierren buten bliuwe. De fraech is no: moat it derby mar sa trochsukkelje of komme wy ek dêrmei ris ta in plan, hwat ütsjoch jowt. Yn theory binne der twa wegen. De aer- ste soe wêze, dat de produkteprizen sa steld waerden, dat de folsleine kosten fan de eigendom yn de hieren weromkaemen. De prizen soene dan omheech moatte en de hieren koene dan ta dy hichte brocht wurde. Mei de wenhüzen giet men dy kant hieltyd fierder üt. Mar elk, dy’t wit, hoe swier de regea- ring nou al tilt oer in reedlike kostpriis, sünder dy folsleine eigenerslêsten, sil bi- gripe, dat dizze wei praktysk en polityk net to bigean is. Mar der is ek in oare wei, dy’t folie min der yngripend wêze soe en dochs ta it doel liede koe. Men moat dan ré wêze om nije paden to gean en foar eagen halde, dat it effekt geleidelik komme soe, mar dochs alle jierren mear. As de branforsekerings ris in nij type forsekering oandoarsten, dy’t net alhn- nich it risiko fan bran, mar ek fan for ten tiid fielt men dizze net mear, omt elk se hat en der dochs net oan to (uit kommen is. Al meat as tsien jier lyn. haw ik op in oar gebiet de idé al ris loslitten, in for sekering yn it libben to roppen, dy’t in oar risiko dekke soe. In risiko, dat yn wêzen folie greater is as bran of in üngelok. Ik mien it risiko fan it foar- alderjen fan pleatsen. Nou’t de A.O.W. ynboargere is, as in fêste dekking foar it alder wurden fan de minske, is de ge dachte net sa frjemd, ek ris under ea gen to sjen, hoe’t men in ein meitsje kin oan de sa lang al bisteande situaesje, dat de wearde fan in pleats lang net it plak kriget, hwat hja ha moat. Mei pleats bidoel ik dan it gebou of de gebouwen, dy’t immen nedich hat om to buorkjen. As men fan de normale tastan ütgiet, heart in bidriuw de kosten op to bringen, dy’t men meitsje moat, om sa’n bidriuw to stiftsjen. Dat is sa mei in winkel, in bakkerij of inslachterij, dat is sa mei kantoaren en fabriken. Eltse foriening, dy’t hwat bout, nim mar ris in suvelfabryk, rekkent yn syn eksploitaesje de rinte, it ünderhald en de ófskriuwing fan de boukosten. Soene hja dat net dwaen, dan gie it net goed. Fakentiids binne dy ófskriuwingen sa fiks, dat hja nei jierren de saek al- hiel sünder skuld hawwe en stiet it fierder foar ien goune op de balans. Yn it jierforslach fan ien fan üs greate topkoöperaesjes kin men seis fan dy posten fine, towyl de wearde fan dy al- hiel ófskreaune bisittings wol in pear ton is. Mar sünt jier en dei kin gjin eigen boer of eigner fan in pleats dy soune methoa- de tapasje. Dat lit de hier net ta en dat hat er. winlik nea talitten. Dêr is men oan wend en yn bihurde. Mar dat bringt fansels mei, dat it foar eltse hierder en foar eltse eigner in ün- mooglike saek is om de bidriuwsgebou- tsjin Wettelike Oansprakelikens to for- sekerjen. Dit achtet men in algemien bi- lang en der kin men wol ynkomme. De folie üngelokken mei auto’s, en de ge- folgen foar de iju, dy’t fakentiids alhiel ünskuldich binne, mar slachtoffer fan glêdde diken, mist, in houn of in kat, in lyts bern of al sok soarte tafallichhe- den, soene dan finansieel makliker to dragen wêze. En mei de branassuransje, alhoewol prak tysk algemien, wurdt ek hoe langer hoe mear field foar inkelde twingenue bipa- lingen, dy’t de lju oplizze sille, sa to for- sekerjen, dat der ek wer foar boud wur de kin. Dizze risiko’s komme dan mei- iens yn ien kear by de saeklike lesten, dy’t elk gelyk to dragen hat en nei koar- aldering op har namen, beide tagelyk, dan koe men der üt komme. In forseke ring dus, dy’t mei in dübele premy wur- ke, hwerfan de helt foldwaende wie foar it branrisiko en de oare helt in forplich te sparpot foarme, hwerüt de takomstige modernisearing of totale fornijing biteile waerd. Men soe dizze forsekering for- plichtsje moatte foar elk bidriuw, dat forwachte wurde kin dêr to bliuwen. Fan de measte Fryske pleatsen is dat sa. Men stiet der forsteld fan, hoe’t men troch in premy fan in pear hündert gou ne yn it jier, dy’t mei rinte op rinte stean bliuwt, ta fikse bidragen komt. Stelt men nou de libbensdür fan in nije pleats op hündert jier, dan wurde hün dert goune yn dy tiid mear as trije tüzen goune, as men in rinte rekkent fan fjou- wer prosint. Dat heart hwat fantastysk, mar nim it potlead mar ris en weagje der in joun oan en jo sille it sjen. In gewoane pleats freget nou in premy fan likernóch twahündert goune foar bran, soe men dat op fjouwerhündert bringe, dan siet dêryn safolle romte, dat der meidertiid in nije pleats üt biteile wurde koe. En hwert it sahwat algemien is, dat hier der en eigner beide de helt fan de pre my bitelje, soe dit harren jiers mar hün dert goune ekstra kostje. En dêrfoar wie it spook fan in üttsjinne pleats en gjin jild om in nije to setten. forballe. Elke pleats koe syn eigen rekken halde en woe men op healwei in fikse modernisearing tapasse, dan wie der ek jild foar. Dat koe der ófboekt wurde. De nijboer fan in aid spul hie dan ütsjoch, dat er nei inkelde jierren in nije pleats krije soe en dêrmei wie in kwestje, dy’t nou dwers foar it krüs sit, de wrald üt. Hokfoar forsekering lit dit idé ris yn him omgean? Of is dit net mooglik??? De aanvoer op de jaarlijkse kalveren- markt is dalende. Er waren nog een 700 stuks. Er waren geen buitenlandse koop lieden. De prijzen varieerden tussen f 60 en f 80. Schuttevaer houdt een j drooglegging van de Zuiderzee. De kos ten worden geraamd op 200 miljoen gulden, de tijd, die de droogmaking zal vergen zijn 40 jaar. Advertentie: Naaister in manshemden gevraagd. Om van het geheel een succes te maken is het noodzakelijk, dat deze laatste trap pen van ontwikkeling behoorlijk functio neren. Onderwijsdeskundigen hebben aangera den een duidelijke scheiding aan te ge- v entussen scholen van hetzelfde (mid delbare) niveau die enerzijds een be roepsopleiding en anderzijds een univer sitaire vooropleiding geven. Zo ongeveer als nu de splitsing bestaat tussen bijvoorbeeld HBS-A en Middel bare Handelsschool- Maar geen der deskundigen is bereid toe te geven in de verschillen van mening, die ontstonden toen men de vragen moest beantwoorden hoeveel en welke vakken op de diverse schooltypen moeten wor den onderwezen, welke scholen moeten uitvallen door een te laag rendement en welke daarvoor in de plaats zullen ko men. Zodat voorlopig nog geen uitweg zal worden gevonden uit het doolhof van de (middelbare) onderwijsimpasse. (Wordt vervolgd) einddiploma, maar niet dan nadat onge veer 55 een keer was blijven zitten. Verspilling Uit andere onderzoekingen kwam naar voren, dat deze percentages door de ja ren heen vrij constant bleven, wat wil zeggen dat van de 38.000 jongeren, die vorig jaar naar het vhmo kwamen, er zeker zo’n achttien- a negentienduizend zullen mislukken. Welk een verspilling aan geld dit be tekent, behoeft niet te worden gezegd. In iedere leerling investeert de overheid een paar duizend gulden, maar ook de ouders moeten zich dikwijls grote offers getroosten om hun zoon of dochter naar een middelbare school te kunnen stu ren. Men kan de oorzaak bij de jeugd ken en velen zijn dom genoeg Voorbereiding. Ons middelbaar onderwijs, waarvan een groot aantal (6) schooltypen deel uit maakt, heeft als eerste taak .een voorop leiding te geven voor de universiteit. Dat althans is de theoretische opzet, In de praktijk blijkt dat méde door de mislukkingen een gi de studenten aan een middelbare school al of niet na het behalen van het diploma het bedrijfsleven intrekt. Van de zijde van het bedrijfsleven bestaat een grote belangstelling voor en behoef te aan afgestudeerden van het vhmo. Het schooltype blijkt daardoor een voor bereiding voor een loopbaan, een tegen stelling dus tussen oorspronkelijk doel en praktijk. Een oplossing voor deze moeilijkheid is niet zo één, twee, drie gevonden. Aan de ene kant de behoefte drijfsleven zaak naar 1 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1