de V.N. op thuisreis De groten van 8 Koningin Juliana: In 5 jaar 8000 doden in het verkeer Nooit te oud om te leren O DE WEG OMHOOG De Gaulle laat zich gelden i bijzonder onderwijs üs hjoed p p to sizzen „RIJDT BESCHAAFD EN SPORTIEF” Moederweelde op vaders hofstede Olga Deterding Gouden filmpjes ie week oktober 1910 Karaktervormend en fff ,di?R STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 56e JAARGANG VRIJDAG 14 OKTOBER I960 No. 81 HET GING NET NIET MEER iz. V nt PYT bijzonder De aandacht voor de Algemene Vergadering van de Ver. Naties gaat vermin, deren nu de voornaamste spelers zich van het toneel hebben teruggetrokken. Chroestsjow was de laatste grote. Hij is donderdag vertrokken. Voordien heeft hij nog enkele malen van zich laten horen o.a. om voor te stellen begin volgend jaar in Europa een bijzondere zitting van de Algemene Vergadering aan de ont wapening te wijden. Ook over Berlijn deed hij een uitspraak op een persconfe rentie: Wanneer er na de presidentsverkiezingen in Amerika een topconferentie wordt gehouden, zou hij zijn woord houden om de huidige situatie te eerbiedigen. Anders zou hij over moeten gaan tot het tekenen van een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: IS cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) i de van !5 10 >5 >0, >5 '5 >0 10 10 >0 10 10 )0 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad g 0 5 10 :o iO NA DE SCHEEPSRAMP OP DE RIJN Op deze foto is nog eens duidelijk te zien wat er van de trotse Deense veer- In Zuid-Afrika zijn de blanke inwoners naar de stembus gegaan en hebben uit gemaakt, dat Zuid-Afrika voortaan een republiek zal zijn er niet langer koningin Elisabeth van Engeland als vorstin zal erkennen. Of Zuid-Afrika nog lang lid van het Gemenebest zal blijven is nog niet te zeggen. De republikeinse vorm is er geen hinderpaal voor. Wel de rassen politiek van het land, die het steeds meer in het isolement dringt. Veel indruk heeft dit alles niet gemaakt en de aandacht is in Europa terug ge keerd naar Europese zaken. Debré, de Franse minister-president, heeft een bezoek gebracht aan Bonn, waar hij met Bondskanselier Adenauer uitvoerig heeft gesproken. Er zijn mis verstanden uit de weg geruimd, maar tegenstellingen zijn op de achtergrond toch blijven bestaan. President De Gaulle en Debré wensen een wijziging van de Noordatlantische Verdragsorganisatie en van de Europe se Gemeenschappen. Zij willen een gro tere nadruk op het nationale element. Bij de N.A.V.O. zou dat betekenen, dat men terug zou komen op de integratie van de verdediging en terug zou vallen op een coalitie van nationale legers. Hiervoor voelt Adenauer, die beseft, dat de moderne oorlogsmiddelen te machtig zijn voor de afzonderlijke landen, in ’t geheel niets. Hij wil ook een herziening van de N.A.V.O., maar dan in de rich ting van een nog intiemere samenwer king. Bovendien komt daarbij, dat De Gaulle voor Frankrijk in de N.A.V.O. een grotere zeggenschap, eist dan de andere continentale landen hebben. Het trof gelukkig voor Debré, dat er, toen hij met Adenauer zat te praten, net berichten over een rede van De Gaulle in Grenoble binnenkwamen, waar in deze voor Frahkrijk het recht opeiste met Amerika en Engeland te kunnen beslissen of het atoomwapen gebruikt kan worden. De Gaulles streven naar een eigen af schrikwekkend wapen vindt ook geen goedkeuring in Adenauers ogen. Deze verdenkt De Gaulle ervan een soort der de Europese macht tussen West en Oost te willen vormen. Adenauer houdt met hand en tand vast aan de Amerikaanse aandeel in de N.A.V.O. Hij kon Debré ook een brief van presi dent Eisenhower tonen, waarin deze ’n integratie in de N.A.V.O. als voorwaar de stelde voor de aanwezigheid van Amerikaanse troepen op het vasteland. Op dit punt is de conferentie geëindigd met een overwinning voor Adenauer, want in het communiqué werd alleen ge rept van de N.A.V.O. als basis van de Westelijke defensiepolitiek. Europa was het andere onderwerp dat aan de orde is geweest. Ook hier willen de Fransen zoveel mogelijk het natio nale element versterken, terwijl het de opzet van de Duitsers (en de anderen) is, het nationale te laten matigen door een soort algemeen Europees belang en een algemene Europese solidariteit. De Gaulle wilde de premiers en de minis ters van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap vaker bijeen laten komen en van hen een nieuwe in- Niet alleen buiten Frankrijk, maar ook in Frankrijk zelf begint De Gaulle te genslag te ondervinden. Wij doelen niet op het door linkse intellectuelen uitge vaardigde manifest van de 121, waarin dienstweigering om naar Algerije te gaan, wordt aanbevolen, maar op het verzet in parlementaire kringen tegen de plannen van De Gaulle om het land te’voorzien van een zogenaamde „force de frappe”, ’n slagwapen, waarmee het atoomwapens naar de vijand kan bren gen. Daartoe heeft men niet alleen atoombommen nodig, maar ook de mid delen om deze te transporteren en ba ses, die niet uitgeschakeld zijn voordat men er gebruik van heeft kunnen ma ken. Dit alles is een verdubbeling van het Amerikaanse slagwapen en in parle mentaire kringen gaat men naar de zin ervan vragen. Een eigen gebruik van het wapen lijkt uitgesloten. Frankrijk is te klein om zonder bondgenoten oorlog te voeren en de kosten van een dergelijk wapen zijn zeer hoog. Bovendien heerst de verdenking, dat De Gaulle zich zo van de Amerikanen wil losmaken, het geen tot een Frans isolement zou leiden. Zowel de socialisten als de radicalen en de R.K.M.R.P., die in de regering is ver stelling maken, waaraan geen enkel bo- ven-nationaal tintje zit. Hij wil zelfs en kele organen laten verdwijnen, zoals Euratom en de Gemeenschap voor Kolen en Staal. Maar ook op deze punten heeft Ade nauer het van Debré gewonnen. De Ge meenschappen zullen niet worden aan getast en toen het eenmaal zover was, had Adenauer ook geen bezwaar meer tegen overleg aan de top. Half decem ber zullen de regeringsleiders in Parijs bijeenkomen. Atoomwapens hebben ook in Engeland een rol gespeeld. De Labourconferentie heeft, weliswaar met geringere meerder heid dan werd verwacht, een resolutie aangenomen, waarin werd aangedron gen op eenzijdige atomische ontwape ning. Dat zou op zich zelf niet zo erg zijn, want de Engelse atoombom heeft naast de Amerikaanse even weinig re den van bestaan als de Franse, maar daaraan verbindt men toch ook de ver dwijning van voorraden atoombommen, die het Amerikaanse afschrikkingswa- pen ten dienste staan. Dat betekent met andere woorden een ondermijning van de collectieve veiligheid in de N.A.V.O. Partijleider Gaitskell heeft er zich met alle middelen tegen verklaard en hij weigert ook het besluit van de confe rentie als de politiek van de parlements- fractie te aanvaarden. De strjjd tussen Gaitskell en de ontwapenaars zal nu in de fractie moeten worden gestreden. Vrije tijd Het avond- of schriftelijk onderwijs is vooral favoriet bij hen, die een werk kring in een administratieve sector heb ben eevonden. In de orovincie volgt men Overigens, de maatschappij groeit verder en wanneer men die ontwikkeling niet bij houdt, loopt men maar al te gemakke lijk het gevaar achterop te geraken, met Een zeug van de veehouder Nauta op Vaders Hofstede bracht niet minder dan 19 levende biggen ter wereld. Daarmede versloeg het dier zijn eigen record dat op 17 stond. De vorige maal de zeug n.l. 17 biggen. Het aantal is zo groot, dat het moederdier haar kroost niet tegelijkertijd kan voeden. Dit geschiedt bij toerbeurt. Terwijl de ene helft zich laaft, moet de andere helft geduldig wachten. Goedmoedig grommend laat de zeug zich de biggen af nemen. ,,Hy wit wol, dat nou de oare helte komt,” aldus de heer Nauta, die het de hele dag druk heeft met de „kreamwarderij”. Vorming Na de tweede wereldoorlog is men be gonnen met verschillende vormingsinsti tuten voor de leerplichtvrije jeugd, die Koningin Juliana heeft woensdag in een toespraak voor de radio de Nederlandse burgerij op het hart gebonden zich ern stig in acht te nemen in het verkeer. De Koningin zei onder meer: „AUe verkeer neemt toe, alle middelen van vervoer nemen toe. Het aantal onge lukken wordt voortdurend groter, en strijd daartegen wordt intenser. Wat dit alles neemt het sterkste toe? Op het ogenblik komen de ongelukken flink opzetten in dit vreselijke gevecht tegenwoordige!, zijn er tegen, evenals de meest onafhankelijken. Alleen de gaullistische U.N.R. is er voor. Het lijkt niet uitgesloten, dat Debré over deze zaak deze week nog de vertrouwens kwestie moet stellen, die automatisch wordt aangenomen, wanneer niet een motie van wantrouwen de absolute meerderheid behaalt en er niet een nieu we premier uit de bus van een nieuwe coalitie komt. Maar dat lijkt erg on waarschijnlijk. In de Kongo gaat de spanning weer toenemen. Kolonel Moboetoe, die de macht in handen heeft genomen, wil Loemoemba weer eens arresteren, maar wordt daarin gehinderd door de troepen vaa de Ver. Naties. Hij heeft deze nu een ultimatum gesteld. Maar het is nog te vroeg om te bepalen in welke rich ting het zal gaan. alle nare gevolgen daarvan. Vele bedrijven hebben aan hun fabrieken een bedrijfsschool verbonden, waar niet alleen de nieuwelingen, maar soms ook de oude garde in de geheimen van de nieuwste vorderingen worden ingewijd. Waar is de liefde, zacht Die stand en goud vernedert, Maar innerlijk vertedert Eenzaam tegenlacht? Totaal, dertig millioen De roos welkt, dorens wonden Straks ledig heengezonden Och wat is geld en roem? Reisde de aardbol rond Zonder doel en bestemming Wat bleef was de beklemming Wrang in haar hart en mond Een leven zonder strijd Zon heeft te fel geschenen Zij trok naar Lamberene Het juk der dienstbaarheid ’t Nederigst werk moest geleerd Eén met de primitieven, Vervuld van wrok en grieven Gedèsillusioneerd. Waar vind ik nog een taak Waar is de wereld, nukkig Is ’t geheim dat gelukkig Blij en tevreden maakt? trokken zijn geweest, en in het bijzonder in hen, die het ons niet meer navertel len? Sommigen zijn door verrassing door de dood overvallen, anderen hebben zich zelf niet geteld en hun leven gegeven om een kind, of een mens, te redden. Wij denken aan het ontzaglijke leed, dat in zoveel levens ontstond? Ook denken we aan het afschuwelijke zelfverwijt, waarmee sommigen moeten verder le ven, omdat ze het instrument zijn gewor den om het leven van een ander te be ëindigen of te ruïneren. Het is altijd onverstandig, zichzelf te overschatten of zijn auto of motor of bromfiets, of om zo maar aan te nemen dat alle anderen goed rijden en wèl ver standig en voorzichtig zijn. Het is eigenlijk alleen maar sportief, om onderweg steeds de anderen te respec teren, ook in hun tekortkomingen, en om zich geheel op het verkeer te concen treren, en om ook niet op weg te gaan, tenzij men voelt dat men dat kan doen. Het is ook dom, alleen op zijn rechten te staan. De weggebruiker, heeft zeer zeker zijn rechten en zijn plichten, maar hij komt slechts terecht, als hij alleen aan Zij liet van de overdaad Haar kennissen ruim delen, Tenslotte ging ’t vervelen Die fuifjes vroeg of laat De weelde maakt blasé Kon geen voldoening schenken, Zij hoorde ’t verre wenken De lokroep van de zee Papa heer van de Shell Verdiende dikke duiten, Ging moe de ogen sluiten Als koning haast in tel Zijn dochter kon het doen, Enigste erfgename, Een gouden jongedame, Totaal, dertig miljoen. Hwat hat Qabe Skroar tionaal Curatorium Katholieke Levens scholen voor Jongens en Jongemannen. (De naam doet door zijn uitgebreidheid echt Nederlands aan), en het (Prot.- Christ.) Nationaal Centrum Vorming Bedrijf sjeugd. In 1957 namen ongeveer 34.000 jonge ren aan dit onderwijswerk deel, van wie er 12.000 de een of andere dagcursus volgden. Lear to harkjen as jo neat witte to sizzen zijn eigen recht denkt: zijn plichten zijn immers hetzelfde als de rechten van de anderen. Het is altijd in het leven het beste om de wijste partij te zijn, speciaal waar er ri sico in het spel is. Want, wat moet men in de eerste plaats handhaven: zijn recht, of zijn leven, plus dat van anderen?” Als men de wijste partij en dus eigen recht niet boven alles heeft gekozen, dan blijft men van schuldgevoel gevrij waard. en kan men bovendien nog vaak de fouten van anderen opvangen. Dat geeft een beter soort voldoening dan een onzuiver wegrecord. Als de beschaving van een land ergens uit zou kunnen blijken, dan zou het toch wel zijn uit het gedrag op de weg. Hier nu blijkt keihard een gebrek aan besef bij ons, dat we het hier voor elkaar een veilig land moeten maken om in te wo nen. Laten we steeds tegen onszelf zeg gen: Ken jezelf - Ken je auto Kijk uit naar de anderen want ik ben mijn broeders hoeder”, aldus Ko ningin Juliana. (Slot) Iedereen kan dat onderwijs volgen waar voor hij, wat capaciteiten betreft, ge schikt is. Maar de omstandigheden kunnen er de oorzaak van zijn, dat iemand in zijn jeugd niet in staat is de voor hem meest ideale dagschool te bezoeken. Dat kan een rem zijn voor zijn verdere ontwikkeling, maar het behoeft beslist geen belemmering te zijn. Steeds meer onderwijsinstituten gaan zich bemoeien met hen die in hun jonge jaren niet ver der hebben kunnen leren maar nu de be hoefte gevoelen aan verder, veelal gespe- Aanbesteding van het baggeren van de Hartwerdervaart. De reserve van de spaarbank te Bolsward is opgelopen tot f 40,000, Te Heerenveen heerst gebrek aan regen water, de meeste bakken zijn ledig. De grote bak bij het paleis van Justitie, die velen van water voorzag, is ook al leeg. De Geref. kerk te Bolsward (A) hoopt woensdag 26 oktober feestelijk te her denken, dat zij voor 75 jaar door afschei ding is teruggekeerd tot een Geref.ker- I kelijk leven. vooral schriftelijk onderwijs, waarbij veel afhangt van de ijver van de student. In de grote steden heeft men meer gelegen heid voor het bezoeken van een instituut voor avondonderwijs. In beide gevallen leert men in zijn vrije tijd, al geven vele werkgevers enkele uren studieverlof. Het is ook voor hen gunstig wanneer hun werknemers zich verder ontwikkelen. En bovendien weten velen van hen de initiatieven van hun werknemers naar waarde te beoordelen. Een nieuw diploma betekent vrijwel al tijd een nieuwe salarisverhoging en be vordering. de eerste jaren van onderwijs de maat schappij intrekt. Onderwijs kan men het eigenlijk niet noemen, het is een bijzon dere paedagogische activiteit, waarvan de waarde onschatbaar is. Het is een mengeling van onderwijs en jeugdwerk, die de jongen of het meisje enige jaren begeleidt op zijn aanvanke lijk moeilijke weg door de vreemde en soms vijandige maatschappij. Nederland heeft drie landelijke organisa ties, die zich, gesteund door het mini sterie van onderwijs, kunsten en weten schappen. met dit werk hebben belast. Het zijn de (neutrale) Nationale Stich ting voor Mater Amabilisscholen, het Na- Banden, waar het profiel bijna van af gesleten is steeds harder rijden U denkt ,,dat het nog wel kan Een Amerikaanse soldaat die bij Pirmasens in Duitsland reed dacht dat ook nu is hij dood en zijn wagen een verwrongen wrak Voorzichtig Het spreekwoord, dat men „nooit te oud is om te leren”, wordt, dankzij de vele inrichtingen voor avond- of schrif telijk onderwijs, ook van de kant van ’t onderwijs gerealiseerd. Dat hiervoor grote belangstelling bestaat bewijst zowel het grote aantal deelnemers als het grote aantal instituten. Onder al le koren schuilt echter een hoeveelheid kaf. Helaas is dat ook zo bij de, op een economische basis gegrondveste, particu liere onderwijsinstellingen. Zij ontvan gen geen subsidie en moeten rondkomen van de ontvangen lesgelden, die in som mige gevallen dan ook vrij hoog zijn. Wat niet wil zeggen, dat hoe hoger het lesgeld, hoe beter het onderwijs is. Wil men geheel onpartijdig worden voorgelicht, dan is een briefje of tele foontje naar het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen te Den Haag, voldoende. Het kan veel narig heid en tevergeefse moeite en last voor komen. flink opzetten om de weg. In de laatste vijf jaren bij elkaar zijn er door verkeersongevallen meer dan 8000 personen uit ons midden weggenomen. Dat is een getal, gelijk aan heel de be volking van Bolsward. En ernstig ge wond werden daarbij ruim 113 000 men sen, een aantal ongeveer gelijk aan heel de bevolking van Arnhem of Breda. Daarbij is I960 nog niet inbegrepen, maar dit zal waarschijnlijk een b"J" zwart jaar blijken te zijn. Om met Vondel te spreken: „Wie zal d’ellende en ’t jammer noemen.” Want wie zal ooit beschrijven wat er op de weg gebeurd is wat er omgegaan is in alle mensen die bij een ongeluk be- boot „Tina Scarletta” na de ramp op de Rijn is overgebleven.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1