Het eens bloeiend verenigingsleven dorpen tanende m onze is MINISTER CALS OVER HET JEUGDPROBLEEM roar Wie wijst de weg tot verbetering? „De jeugd ziet scherp ill to sizzen Bolletongersdei- nummer Vrouw uit Witmarsum Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Prov. Pluimvee- en Tj. de J. Konijnententoon stelling te Bolsward De politie I' >1.1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND gedood bij verkeers ongeval Hwat hat (jClbe Wijziging tarief voor brieven boven 20 gram K DINSDAG 25 OKTOBER I960 56e JAARGANG No. 84 hcutr echtgenote, de heer Antony Armstrong Jones, heb- on- Red. en adm. ff 5 5 O*»**»* :lear of de oare 3e week oktober 1935 meitsje de óf- US Advertentieprijs: 13 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvcrtenties bij contract reductie PRINSES MARGARET EN HAAR ECHTGENOTE BEZOCHTEN LONDENSE AUTO-TENTOONSTELLING Hwa’t in stien nei de himel smyt krijt himsels op 'e holle Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) DE BIWENBERENS FAN IT PLATTELAN fan de boereorganisaesjes hat foar De politie roept om meer salaris. De minister zegt, dat 't nog niet daar is. Onze schatkist is al leeg genoeg; Voor salarisherziening is ’t veel te vroeg. Zeven jaar is dit nu slepende gehouden, Omdat men de regering wel vertrouwde. Dit vertrouwen is totaal beschaamd, Hetgeen de regering niet betaamt. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het nummer van as. vrij dag'zal in het teken staan van de komende Bolletongersdei, die op 3 nov, a.s. weer gevierd zal worden. Bijdragen en advertenties voor dit nummer dienen vroegtijdig in ons bezit te zijn. Als we het al niet wisten aan onze kalender, het vallen van de bladeren, het naderen van de Bolletongersdei en het feit dat er al enkele weken lang een „r” In de maand zit, dan zou de inhoud van ons streekblad het ons kunnen Ieren: de zomer is afgelopen en het vergaderseizoen is weer aangebroken. Werd ons plaatselijk (dorps)nieuws in de afgelopen maanden beheerst door berichten over excursies, uitstapjes, dorpsfeesten en ouden van dagentochten, nu is dat alles voorbij. En nu ook de vee- en kalverfokclubkeuringen achter de rug zijn, is het seizoen van verkopingen van vrouwenverenigingen, van jaarvergaderingen, van gehouden spreekbeurten, van jeugdappèls, van krite-uitvoeringen enz. weer aangebroken. Zoals altijd wil ons blad van dit alles ook thans in de berichtgeving zoveel mogelijk een afspiegeling zijn. len dizze winter in fraechstik oan har leden foarlein, dy’t al har omtinken hat fan De politiebonden trokken aan de bel, En zetten alles op het spel; Om betere resultaten te bereiken, Waarvan de minister stond te kijken. Toen ook dit alarm niet werkte, Ging men pas op volle sterkte. Naar het regeringscentrum toe, Van al dat wachten eindlijk moe. Als de minister straks weer thuis komt, Vindt hij de nieuwe eisen prompt. Hopelijk deed de verre eis hem goed, En komt hij aan die wensen tegemoet. Anders dreigt de politie te verlopen, Wat voor ’t land niet is te hopen. Zij blijven gaarne op hun post, Van de financiële zorgen dan verlost. D. S. I - Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Minister Cals zei in zijn inleiding op de vergadering, gehouden bij het 15-jarig bestaan van de „Nederlandse Jeugd Gemeenschap” o.a.: „Als er een jeugd vraagstuk is en dat is er dan heeft dit uit zijn aard twee kanten. De ene zijde betreft de houding van de ouderen, de andere die van de jeugd. Wil men zich een volledig beeld van het huidige jeugdprobleem vormen en tot een oplossing ervan ko men, dan zal men aan beide aspecten aandacht dienen te besteden. Beiden ouderen èn jeugd dragen verantwoor delijkheid en dienen initiatieven te ont plooien, gelijk ook beiden schuld dra gen of indien men zich van een en De Jong’s Nieuwsblad ethisch oordeel wil onthouden oor zaak zijn van de in menig opzicht moei lijke situatie op het terrein van de jeugd. Ik zeg niet, dat deze twee kanten los van elkander staan. Zij zijn verweven en het is moeilijk aan te geven, waar en in hoeverre de een dan wel de ander te kort schiet en waar de plichten en rech ten van de ene groep ophouden en die van de ander beginnen. Ik stel ook niet, dat de verantwoordelijkheden even groot zijn. Het ligt in de aard der opvoeding en jeugdwerk is opvoeding dat de op voeder meer geeft dan ontvangt en de jeugdige, omgekeerd, meer ontvangt dan inboeten is het moeilijk een remedie te geven. Voor degenen wie een suggestie hebben of een positieve bijdrage voor de oplos sing van het probleem weten te leveren, stellen we gaarne onze kolommen be schikbaar. Voorshands zien wij geen andere oplos sing dan het op positieve wijze zoeken van samenwerking en concentratie, zo wel tussen verschillende dorpen als ook tussen diverse groeperingen binnen een bepaalde gemeenschap. Beter één. le vensvatbare vereniging of club dan twee „gammele”. Ook enkel uit zakelijke overwegingen verdient enige concentratie aanbeveling. Zaalhurcn, contributies, drukwerk- en portokosten liegen er tegenwoordig niet om. Persil-emmertjes kunnen véél, maar niet alles goed maken. Maar ook in an der opzicht kunnen bepaalde vormen van concentratie winstgevend zijn, n.l. door het verruimen van de blik. Een aardig voorbeeld hiervan bood langs het gemeenschappelijk jeugdappèl van Arjos en C.H.jongeren te Bolsw" d. Afgezien daarvan lijkt het ons ook no dig hier en daar voor verstarring te wa ken en vernieuwing van de aanpak te zoeken. Er zijn momenteel met moderne midde len als bandrecorder, kleurendia’s enz., mogelijkheden, die men vroeger niet be zat. En heel wat dorpen beschikken se dert enige jaren over dorpshuizen, die, vergeleken bij de lokaliteiten waarin men vroeger placht samen te komen, een geweldige verbetering betekenen. Men grijpe de kansen hier geboden! Het is misschien goed de zaak rond on ze vergaderingen, uitvoeringen enz. op deze plaats eens aan de orde te stellen. Er is n.l. een bepaalde tendens waar te nemen. Het wordt al moeilijker volle zalen te trekken en de animo gaande te houden. Zinnen als „het bezoek had groter kunnen zijn” en „de thuisblijvers hebben veel gemist”, komen in de ver slagen die wij van onze (meer dan 40!) correspondenten vrij geregeld «jntvan- gen, namelijk veel vaker voor dan jubel kreten als „de zaal was eivol” of „alle stoelen waren bezet”. Misschien gaat ’t nu nog wel, maar met het vorderen van het seizoen zal de klacht steeds vaker worden gehoord, dat het toch jammer was, dat de belangstelling voor de spre ker of het opgpvoerde stuk niet groter was. Verschillende omstandigheden werken een bloeiend vergaderleven tegen. Daar is allereerst de beruchte, steeds verder doorgaande, ontvolking van het platte land. In getallen uitgedrukt valt het nog wel mee en er is per dorp wat het aan tal inwoners betreft, een afbrokkeling van slechts enkele personen per jaar, maar niet komt hierin tot uitdrukking de zich onmiskenbaar voordoende „ver oudering” van de bevolking. Het wordt een steeds grotere moeilijk heid de verschillende culturele vereni gingen als muziekkorpsen, zangvereni gingen enz. gaande te houden. Vaak is de dorpstrots en de onderlinge solidariteit groot en zo gebeurt het maar al te vaak, dat bepaalde jongelui lid zijn van de muziek-, zang-, sport-, politieke vereniging en wat niet al. Gevoegd bij een catechisatie- en een we kelijkse filmavond is in sommige geval len de week steeds bij voorbaat „volge boekt”. Voor het huiselijk leven is dit allerminst bevorderlijk, maar er zijn meer oorzaken. Het feit van de vrij lange militaire diensttijd van onze jongens is voor vele verenigingen bijv, een ernstige handi cap. Bovendien; de T.V. is aan zijn opmars bezig, niet meer alleen in de stad, maar ook op het platteland. Vroeg of laat zal de beeldbuis een ge duchte concurrent blijken van het cul turele leven, zoals dit zich in de loop der jaren op de dorpen heeft georgani seerd. Hier komt nog bij, dat de studie van middelbare scholieren, schriftelijke cur sussen, avondschool, enz. voor velen een rem betekenen zich volledig aan het ge- Donderdag 27, Vrijdag 28 en zaterdag 29 oktober zijn de dagen, waarop de Provinciale tentoonstelling zal worden gehouden op het Broereplein in de grote Lootsmahallen, door de Pluimvee- en Konijnenfokkersver. „Bolsward en Om streken” (secr. de heer A. Jongstra), aangesloten bij de Raad van Beheer. Algemeen bekend is, dat het houden an ras- en sierhoenders en konijnen een mooie, nuttige vrijetijds besteding is en dat daarnaast de tentoonstellingsdagen als feestdagen worden beschouwd is ook bekend. Toch kan men als liiefhebbers en fok kers nog meer genieten van deze ten toonstellingsdagen, indien het publiek de gefokte dieren van dit jaar komt be wonderen en bekijken. Het is ook dit jaar weer de traditionele jaarlijkse jongen-dieren-show van ruim 400 jonge hoenders en konijnen. Dit is aan hoenders 100 grote rasdieren met dwerghoenders 100 en ook ruim 200 ko nijnen. Er is een grote verscheidenheid in ras en kleur en de dieren zullen prachtig mooi tentoongesteld worden, zodat ieder dier goed is te bezichtigen. Vestigt zich te Wommels ten huize van K. Belksma, J. Stoffelsma, med. docts. arts. De aanvoer op de woensdag j l. gehou den kalverenmarkt bedroeg 130 stuks. Wij hebben voorradig 6000 pond groene erwten van buitgenwone kook. Brands- ma’s winkel. Houtbeton. Fa. Jan A. de Vries en Co. telefoon 37, Bolsward. In de hevig woedende oorlog in Abbes- synië stoon 300.000 Abbessiniërs tegen over 140.000 Italianen. gans minsken. Hwant ek de lju, dy’t al har omtinken jowe oan de yndustria- lisaesje, wolle dêrmei it plattelan net deameitsje. Lykwols moat men tagelyk sizze, dat it oan distiid ta meastentiids bliuwt by algemiene en globale oantsjut- tingen en dat men der net maklik ta to krijen is om nou ris krekt to sizzen, hoe’t men de biwenberens fan it plattelan bi- halde kin. Elts minske is it hjir wol mei iens, dat de bilangrykste bihoeften rounom to krij en wêze moatte en ek op in reedlike wi- ze. Iten en drinken, kleanark en ridskip, ambachtslju en ünderwiis, dokter en Zondagmiddag omstreeks tien voor zes is de 44-jarige mevrouw Geertje Poort- stra-Akkerman uit Witmarsum, toen zij aan de rechterzijde van de Engwirder- laan te Heerenveen (bij het verkeers plein) liep, door een personenauto, waar van de bestuurder door een tegenligger werd verblind, gegrepen en zodanig ge wond, dat zij spoedig ter plaatse, in ’t bijzijn van haar man, overleed. Een zuster van het slachtoffer werd ook door de auto geraakt, maar liep slechts lichte verwondingen op, aldus lazen we in Ons Noorden. De bestuurder van de personenauto, de heer P. H. uit Luinjeberd, werd, toen hij over de Engwirderweg, in de rich ting van het verkeersplein reed, door ’n tegenligger verblind. Op dat moment passeerde hij een groepje wandelaars, dat tegen de regels in aan de rechterzijde van de weg liep. Twee van hen, de 44-jarige mevrouw Geesje Poortstra-Akkermar. en haar zuster Geertje Akkerman, beiden uit Witmarsum, werden gegrepen, waarbij mevrouw Poortstra zo ernstig werd ge wond dat zij spoedig ter plaatse over leed. De andere dame bekwam een verwon ding aan haar voet en kon, na behande ling in het ziekenhuis te Heerenveen, huiswaarts keren. De twee andere wandelaars, de heer D. Poortstra (echtgenoot van het slacht offer) en diens zuster H. Poortstra, ble ven ongedeerd. Prinses Margaret en ben een bezoek gebracht aan de Londense automobiel-tentoonstelling in Earls Court. Zij bleven een uur langer op de expositie dan verwacht. Foto: de heer Antony Armstrong Jones is helemaal enthousiast van een van de modellen. Prinses Margaret laat haar echtgenoot geduldig zijn gang gaan It iene sit oan it oare fêst en krekt 't bisit fan libbene, groeijende saken en bidriuwen jowt de needsaeklike animo oan ambacht, administraesje en bitsj in ning. Op it heden fornimt men dat oan alle kanten. Elk hat de hannen fol oan ünderhald en foroaringen, de iene for- timmering is jit net kl komt al nwer under hannen. En nei de timmerman komt de ynstaila- teur, de skilder, de soffearder en elk hat syn minsken wer nedich. Mar nim de groei wei üt in plak en it is mei al dy dingen daliks oars. Dan binne der op it lest oars net mear as minsken op jier- ren, dy’t der tsjin oan sjogge to for- farren en dêrom mar hwat trochpiele. Mar alles, hwat jong en moedich en fleurich is, giet üt sokke plakken wei. It 1 plakjes forlieze. is it in reden ta greate blidens, dat 1 wurkgelegenheit yn de bi- 1 i moai tanomd alle hoeken fan de stêd, de n diz- net allinnich de oerheit tige aktyf is, ek de partikulieren lang net swak in tsjügendis fan in moedige i soun optimisme. Nou’t de wyn fan de regearingsmaetrigels tsjin is. docht it bliken hwert goede riders sitte. It docht üs deugd, dat mannich doarp en stêd de kop der forgoed foar set en him net yn de ünderwal triuwe lit. Haldt faesje, mannen, de takomst leit yn jim hannen. mannich greate sintra, sa as de regearing dy tinkt, moatte hiel hwat libbene plak ken bistean bliuwe. Der is neffens üs to min omtinken foar de funksje fan de se cundaire plakken. Hwant as Balk, Bak- huzen, de Lemmer, Warkum, Koudum, Warns en Starum, neist Makkum, Boal- sert, Wytmarsum en sokke mear net in kans krije om in libben plak to bliuwen, dan haldt men buten it boerefolk yn de Sud-westhoeke de minsken net. Dit wurdt dan ek grif tajown en men seit dan mei in great wurd, dat dit for- soargingssintra binne en as sadanich wol in taek halde. Mar giet men hwat fierder op de saek yn, dan forblikt dat moalje wurd: forsoargingssintrum al hiel gau. De realiteit leart ommers, dat hjir fan in eigentydske forsoarging allinnich mar sprake wêze kin, as de ynstellingen en bidriuwen takomst hawwe. Der moat mei oare wurden groei yn sitte. Dat hoecht net mei tüzenen to gean, mar dersünder bistiet it net om in plak libben to halden. En hoe wol men dy groei yn in plak halde, as men harren praktysk ütslüt fan de yndustralisaesie.' Ik jow ta, dat de greate yndustry, 'dy’t tüzenen minsken freget, hjir net op it goede plak sit, mar geleidelik groeijende bidriuwen kinne hjir skoan ta üntwik- keling komme. Ik wiis op in fabryk as Douwe Eiberts yn de Jouwer, in Halbert- sma yn Grou, in Twynstra yn Akkrom, in Nooitgedagt yn Drylst en yn eigen kontrij Miedema yn Winsum, Heeres, Lunter, Bakker, Florence, Schukken, Je- gro en mear yn Boalsert. Krekt it plattelan hat de greatste bihoefte oan tuskenbeiden plakken net al to fier fan har óf, hwert genóch minsken wen je om skoallen fan ünderskate soart, fikse saken, merken, forbiningen en al sa mear yn stan to halden. Beschikbaar twee Beren, een V.E.D.L. Vir, een volbloed D.L. Vin Dekgeld f 2,Kostgeld 25 cent. Komt en ziet. S. A. de Witte, Wons. De hoofdprijs van de door het Nat. Cri sis Comité uitgeschreven prijsvraag ,,Wie zijn hoed is dat?” (een auto) is ten deel gevallen aan de heer J. G. Bijlsma, amb tenaar ter secretarie te Witmarsum. geeft. Maar deze laatste is niet alleen maar ontvanger. Hij bezit en met de jaren meer zelfstandigheid. Hij is nog wel niet volwassen en geen volgroeid mens, maar hij is op weg naar de volwassenheid en dat houdt in, dat hij in eigen vorming een eigen, voort durend grotere rol speelt, maar ook subject met een eigen plaats en daar aan verbonden taak en verantwoorde lijkheid. Wij vragen van de jeugd te weinig en steeds minder, terwijl wij veel, ja, alles van haar moeten vragen. De jeugd is absolutistisch, in het goede en in het kwade. Het compromis veracht zij. Te gen een samenleving, welke haar de ge legenheid tot werkelijk grote dingen onthoudt, demonstreert zij door lawaai, opzichtige kleding, brutaliteit en andere eigenzinnigheden. Maar beseffen wij wel, dat in dit gedrag niet alleen een uitdaging ligt, maar ook een vraag, niet alleen een aanklacht, maar ook een klacht en dit laatste méér nog dan het eerste De jeugd voelt zich in het dieps; van haar ziel onvoldaan en erkent de leeg heid van geforceerde bravour. Ik ben ervan overtuigd, dat onze jeugd een Kin der avontuur zoekt, groots en voor naam, en gelukkig zien wij telkens weer voorbeelden, dat zij dit weet te vinden, soms dank zij, maar wij moe ten dat erkennen vaak ook, ondanks de ouderen. Een oudere generatie, die zelf te weinig idealisme en levensdurf heeft, mag niet verwachten, dat de woorden, waarmede zij de jongeren deze deugden als onmisbaar voor succes en geluk voorhoudt, geloof zullen vinden en worden opgevolgd. De jeugd ziet scherp en onderkent instinctmatig waarachtigheid en pose.’’ Visafslag Makkum: 900 pond schieraal f 35.00 - f 35-50 per 100 pond. 160 pond spiering f 8.20, 1 tal komharing f 3.50, 1 tal drielingen f 1.50, 48 pond bot f 15.45 - f 16.05 per 100 Rpnd, 50 pond rode aal f 17, Het binnenlandse port voor brieven bo ven 20 tot en met 100 gram dat thans 25 cent bedraagt, zal met ingang van 1 december I960 worden verlaagd tot 24 cent. Deze tariefwijziging komt tegemoet aan de bezwaren van het publiek tegen het bestaande tarief, die een gevolg zijn van de omstandigheid, dat men veelal alleen over postzegels van 12 cent be schikt en van de veronderstelling, dat brieven van een (iets) hoger gewicht dan 20 gram met 2 postzegels van 12 cent, toereikend zijn gefrankeerd. Het port der brieven boven 20 tot en met 40 gram, bestemd voor Suriname, de Ne derlandse Antillen, Nederlands Nieuw- Guinea, België en Luxemburg, wordt in verband met het vorenstaande met in gang van genoemde datum eveneens ver laagd van 25 cent tot 24 cent. geastlike, kinne nearne mist wurde. Li- kemin mei yn kwaliteit en priis of for- goeding, folie forskil wêze. De easken fan de lju geane mei de tiid omheech en sadwaende kinne sport en bioskoop, gesellige plakken foar fordive- daesje, hast rounom ek under de billike easken opnomd wurde. Oan de oare kant is it net mear perfoast nedich om al dizze dingen sa neiby to hawwen, dat men it birinne kin. De fyts, de brommer en de auto binne ek op it plattelan ynboargere en meitsje de óf- stannen lytser. Hoe tichter de bifolking nou is, desto makliker kin oan de reedlike bihoeften foldien wurde en sa is it wier, dat for- greating fan wurkgelegenheit troch yn dustry, skipsbou en fremdelingenforkear in gebiet folie mear kansen biedt. Om dizze reden soe men dan ek it Belgyske foarbyld, dat distriksgewize de yndustria. lisaesje bifoarderje wol, better fine dan it stribjen om dizze dingen safolle moog- lik to konsintrearjen yn greate plakken, sa as men hjir wol. De léste nota fan de minister fan Ekonomyske saken wiist hiel düdlik de kant üt fan minder kearnplak- ken. De minister seit, dat linkendewei de plak, ken, hwert de nije fabriken net of hast net komme, fan de list óffierd wurde sille. Dit komt üs net ünforwacht op it liif, hwant fan it bigjin óf hie men op it departemint dizze opfetting en allin nich it krewaerjen fan Deputearre Stea- ten hat dizze line ombücht. Snits sil dan de iennichste wol wêze, dy’t yn de Süd-Westhoeke in kans kriget en dêrmei wurdt in great diel fan Fryslans Suden en Westen in swiere taek oplein. Nei üs miening kin men de biwenberens fan it plattelan yn de Südwesthoeke dêr mei net feilich stelle. Tusken de stik- meenschapsleven te geven. En pijn lijk om te noemen, maar het is nu een maal realiteit last but not least speelt ook op menig dorp de kerkelijke en po litieke verdeeldheid geen geringe par ten. Wat men gezamenlijk wellicht nog in stand zou kunnen houden, gaat bij gescheiden optrekken onherroepelijk ten gronde. Enkele gunstige uitzonderingen daarge laten, moeten we constateren, dat me nige Fryske Krite, menige reciteerclub, menige dam- of schaakclub, menige to neelvereniging enz. tengevolge van „bloedarmoede” het loodje heeft moe ten leggen. Zolang de oorzaken (als bijv, de ont volking) niet worden weggenomen en andere handicaps (als bijv, de T.V.) eerder erger worden, dan aan invloed Mar alles, hwat jon^ plattelan sil hiel hwat aide, bikende rl„kj^„ mar wol it biwenbei bliuwe, dan sille de tuskenbeidene plak ken fleur en gong halde moatte. En sun der de lytse en tuskenbeidene yndustry rédde hja dat net op. Nou net en yn de takomst grif net. Dêr om i dit jier de steande en nije bidriuwen is en oan i" nijbou bileaven net stil stiet. Dat zen mar byspile is geast en in S’; A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1