Motie wantrouwen tegen de Bolletongersdei nadert van Franse regering verworpen HET PROGRAMMA VAN DE „BOLLETONGERSDEI” Moboetoe verbolgen op Ver. Naties Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen Bolletongersdei 1960 Gouden filmpjes VRIJDAG 28 OKTOBER I960 56e JAARGANG No. 85 Hwat hat mode-show, CS En ek in pan £ol süpenbrij. Har kammeraetske komt d< aan de markt vinden die van Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie het water- te Delft Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) een La- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De Franse Nationale Vergadering heeft een motie van wantrouwen tegen de regering verworpen. Er stemden 207 voor de motie, wat onvoldoende is, want een motie van wantrouwen moet de absolute meerderheid (in dit geval 277 stem men) verkrijgen om de regering tot aftreden te dwingen. De inzet van de motie was het voorstel van de regering Frankrijk een zelfstandige atoombewapening te geven. De tegenstanders hiervan zijn in de meerderheid; zij vrezen o.a. dat Frankrijk onder De Gaulle een te nationalistische politiek zal gaan voeren, die het land van Amerika en Engeland zal vervreemden. Velen zien hierin bovendien een nutteloos wapen, dat het Amerikaanse atoomwapen dupliceert, terwijl voor het beschikbare geld een veel beter afgewogen defensie, apparaat verkregen zou kunnen worden. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De Jong’s Nieuwsblad voor een vrede in Algerije even sterk de kop indrukt als hij weigert de poli tiek van de ultra’s, gericht op een Frans Algerije, te aanvaarden. Dat heeft ten gevolge, dat er ter rechter zijde en voor al in het leger ontevredenheid ontstaat over de gang van zaken. Er zijn legio geruchten over een militaire staats greep in omloop. Aan de andere kant vervreemdt De Gaulle politiek het cen trum van zich. De socialisten gaan nu doelbewust in Je oppositie, en de openbare mening, die nu nog in De Gaulle de enige mogelijkheid ziet en de enige hoop op een einde van de oorlog in Algerije, omdat hij als mi litair het leger in bedwang pal weten te houden, kan op den duur, vooral als de vrede maar uitblijft, zich ten ongun ste van De Gaulle keren. de leider van de rechter vleugel, die op <Se jongste partijconferentie inzake de atoombewapening een nederlaag heeft geleden. Wilson wijst er in het bijzonder op, dat de fractie niet in tegenstelling met de richtlijnen van de conferentie mag komen, omdat zo de tweedracht in de beweging het karakter van een kloof zou kunnen krijgen. Wanneer Gaitskell wint en deze richtlijnen in de wind zou slaan, dan is het niet uitgesloten, dat een gedeelte van de linker vleugel een afzonderlijke partij zal gaan vormen. De kansen van Labour bij volgende ver kiezingen de conservatieven af te los sen, worden hierdoor wel beperkt. In de Ver. Naties heeft het vrij wilde optreden van Chroestsjow verbazing ge wekt. Het blijkt echter een nieuwe stijl van Russisch diplomatiek optreden te worden, want ambassadeur Smirnow heeft zich te Bonn, bij een lezing van minister Eshard zo weten op te win den, dat hij boos uit de zaal is wegge lopen. Erhard had betoogd, dat het com— munisme (hij noemde Rusland niet bij name) vele volkeren onder de duim j houdt en dat men dat niet mag vergeten als men van imperialisme spreekt. Dat 5 was Smirnow te veel. Maar aan de an- f dere kant is de verontwaardiging --an Moskou betrekkelijk beperkt gebleven. J In Engeland heeft Harold Wilson, vooraanstaand parlementslid van bours linker vleugel, zich kandidaat ge steld voor de leiding van de parlemen taire partij, enigszins te vergelijken met onze parlementsfractie. Het ziet er overigens niet naar uit, dat hij het zal kunnen winnen van Gaitskell, In Oostenrijk heeft kanselier Raab het ontslag van zijn regering aangeboden, maar president Scharf heeft het gewei gerd en nu zoeken de r.k.- en socialis tische coalitiegenoten naar middelen om de tegenstellingen, welke gerezen zijn naar aanleiding van het opstellen van de begroting, te overbruggen. Beide par tijen, die, op enkele neo-nazistische ze tels na, het parlement geheel beheersen, zijn het in principe eens over een ver betering van de pensioenregeling. De socialisten willen deze verbetering geheel ten laste van de schatkist laten komen, waarmee een goede 800 miljoen schillingen gemoeid zouden zijn. De r.k. volkspartij wenst dit tekort, dat door nieuwe belastingen gedekt zou moeten worden, niet te aanvaarden en stelt voor de bedragen voor het fonds, dat gevoed wordt door bijdragen van arbeiders en werkgevers, enigszins te verhogen. Dit is de kern van het probleem waarom ’t in Oostenrijk op het ogenblik gaat. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De tegenstanders kwamen van de ban ken van de communisten, socialisten, radicalen en rechtse onafhankelijken. De R.K.M.R.P., die evenmin voelt voor de atoombewapening en tegen De Gaul- le’s politiek bezwaren koestert, is niet zo ver gegaan zich bij deze oppositie aan te sluiten. Zoals het debat zich in de Kamer ont wikkeld heeft, was eigenlijk niet meer zozeer het atoomwapen als wel het be wind van De Gaulle inzet geworden. En wel door de woorden van de ministers en de gaullistische Kamerleden, die voor de motie stemmen een verraad aan De Gaulle noemden. Er is ook druk geschermd met het drei gement van Kamerontbinding voor het geval de motie van wantrouwen zou worden aangenomen. Men is nog verder gegaan. In de wan delgangen schermde men met het drei gement, dat De Gaulle zich wel eens, gewond door de ondankbaarheid van de parlementsleden, zou kunnen gaan te rugtrekken van het politieke toneel. Aangezien het van ieder weldenkende Fransman de grote angst is, wat er zal gebeuren, als De Gaulle er eens niet meer zal zijn, maakte dit wel enige in druk, hoewel het gerucht vermoedelijk wel met scheppen zout genomen moest worden. Vooral omdat De Gaulle de dagen tevo ren op een reis door Zuid-Frankrijk en kele malen de gelegenheid heeft gehad niet alleen te dreigen met kamerontbin ding, maar met een beroep op het volk. Met andere woorden een referendum, waarbij het volk zich zou kunnen keren tegen al de politici, militairen, vakbonds leden en journalisten, die invloed willen Uitoefenen op de Franse politiek. De Gaulle wil dat voorbehouden aan zich zelf en zijn handwerkslieden in de re gering. Uit deze opmerkingen spreekt overigens een minachting voor de par lementaire democratie, die :n een Wes telijk land onaangenaam aandoet. De Gaulle heeft zich de laatste tijd ver vreemd van de goedwillende linker zij de en het centrum, bestaand 5 uit socia listen en radicalen, doordat hij uitingen I I I een gebruik- Het pad van de voormalige Belgische Kongo gaat niet over rozen. In de tweede helft van dit jaar hebben wij daar al vaak over geschreven. Toen ko lonel Moboetoe de macht aan zich trok en Loemoemba en de communistische invloed uitschakelde, leek er even een verandering ten goede te komen. Maar de jongste berichten uit dit roerige land wijzen er op, dat de invloed van Mo boetoe, die met geen enkel officieel ge zag is bekleed, aan het tanen is en dat men er rekening mee moet houden, dat Loemoemba weer ten tonele verschijnen zal. Moboetoe is ten zeerste verbolgen op de Ver. Naties, die hem op geen enkele wij ze kunnen erkennen. Hij heeft begin deze week de betrekkingen met de Ver. Na ties verbroken en was van plan zelf naar New York te gaan om zijn zaak in de Algemene Vergadering te bepleiten. Maar deze reis heeft hij afgezegd, mis schien omdat de spanningen in het land en de strijd om de macht zijn afwezig heid niet dulden. De Ver. Naties, die een absolute onzijdigheid in alle binnen landse conflicten aan de dag hebben ge legd, ervaren, dat zij hiermee iedereen tegen zich innemen. Op donderdag 3 november a.s. is het weer „Bolletongersdei’’ in Bolsward. Nu deze oude traditie al weer tien jaar opnieuw onder grote be langstelling en met veel enthousiasme werd gevierd, mag ik mij ervan ontslagen achten uitvoerig in te gaan op de betekenis van deze dag voor Bolsward en haar naaste omgeving. Een vaststaand feit is dat deze dag is uitgegroeid tot een hoogtij dag voor de boerenstand uit onze omgeving. Men kan zich de novembermaand eenvoudig niet meer voorstellen zonder de „Bolletongersdei” in Bolsward. De marktcommissie is reeds geruime tijd bezig geweest om u op deze dag een verzorgd programma te bieden. Ik geloof dat zij hierin zeker is geslaagd, het programma vermeldt „voor elck wat wils”. Paardensport, vetvee-show, standwerkersconcours, toneeluitvoering, marswedstrijd en oliebollen Gaarne roep ik al onze oude gasten op deze dag een hartelijk wel kom toe in onze stad en degenen die nog nimmer gelegenheid kon den vinden deze dag mee te vieren, nodig ik vriendelijk doch met nadruk uit ook eens een kijkje te komen nemen. De Bolswarder middenstand zal u op deze dag allerlei attracties en goed verzorgde etalages bieden en ik hoop, dat velen de vlaggen uitsteken en u feestelijk zullen ontvangen. Ik hoop, dat u in grote getale naar Bolsward komt en dat deze boeren-ontmoetingsdag in alle opzichten zal slagen. De Burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. GEUKERS. Hwat de sprekkers oan djipte üntbrekt, jowe se yn ’e lengte De faem moat nije skuon hjoed hawwe De frou sei: ,,Gean fan ’e moarn mar mei De griene earte binne al gear, hear, En ek in pan £ol süpenbrij.” Har kammeraetske komt der aenst ek Hja hawwe ’t beide skoan de tiid en mei dit moaije waer in utsje dat makket jonge herten bliid. Het is ook weer niet enkel folklore. De echte folklore in deze dag moet men zelfs met een lantaarn zoeken. Het is niet en kel traditie, want de dag is teveel ge cultiveerd, om een evenbeeld van de Boh letongersdei uit de vorige eeuw te kun nen worden genoemd. Het is niet enkel romantiek, al werd er dan zelfs een roman over geschreven en de moderne zakelijkheid alleen zou het niet doen. Het is een complex waar dit alles in is verweven. Zo ergens dan geldt t Op it smelle betonpaedtsje, dat fan He- lema’s pleats nei de dyk rint, fytse efter- 5 inoar: De pleats is leech, it hiem forlitten En alle doarren binne fêst De hintsjes skarlje om har iten Of lizze in aeike yn it nést De kat spint yn de finsterbanken It hynder dreamt by de hiemsdaem It kealtsje leit yn ’t hóf to sliepen Omdat hjir frede en rêst nou kaem A. Veninga-Schuurmans Skettens dellen zult u ook zelf met gemak zier kunnen breien en dragen. Tot besluit van deze show zal een kleu- ren-geluidsfilm worden vertoond, waar aan diverse bekende Nederlandse artis- ten hun medewerking hebben verleend. De entreeprijs is zeer laag gesteld, n.l. f 0,75 per persoon. In de pauze zal aan alle bezoeksters een kopje thee worden aangeboden. Deze Nevada-show zal om 8 uur ’s av. worden herhaald. Marswedstrijd muziekkorpsen. De W.A.C. zal ook dit jaar weer een marswedstrijd organiseren gevolgd door een taptoe van muziekkorpsen uit de naaste omgeving van Bolsward. Het is u allen nog wel bekend, dat deze mars wedstrijd de vorige jaren uitstekend is geslaagd. De mars wedstrijd met taptoe wordt ge houden op de Marktstraat-Jongemastraat- Appelmarkt, welke straten feestelijk wor den verlicht. Er worden weer belangrijke prijzen be zie vervolg pag. 2 HET STATIEBEZOEK UIT THAILAND Tijdens het bezoek aan loopkundig laboratorium strooide koningin Sirikit snippers in het proefbassin om zo de stroming van het water te kunnen volgen De frou. It sprekt, hja giet nei Boalsert, ’t Is Bolletongersdei en dêrom i Wol hja ris yn ’e stêd omrinne Dér is hjoed hiel wol hwat to sjen. Hja kin mei dizze en jinge prate Treft fêst wol kunde op 'e Appelmerk Mei in boadskiplistke yn it taske En ’n beurs fol jild, dan stean je sterk. nieuwe modellen uit de Nevada-collectie. Behalve talrijke damesmodellen, zullen ook een aantal kindermodellen worden getoond, terwijl ook de heren niet zul len worden vergeteen. Een bezoek aan deze show is zeker de moeite waard, want alle getoonde mo dellen zult u ook zelf met gemak en ple- bladjournalisten, de technici van radio en wellicht van TV., de standwerkers en de kraampj esmensen, boeren, burgers en buitenlui. Zelfs zonder „bollen” kan een Bolletongersdei wel slagen. Daar is het de Bolletongersdei voor, die geen mens wil verzuimen. In verband daarmee vin den we het prettig het rijk gevarieerde programma te kunnen toelichten. Het ziet er uit als volgt: Het mag een wonder heten, dat de herinnering aan een gloriedag van weleer blykfiaar by de ouderen zó sterk voortleefde, dat het mogelijk was in enkele jaren een traditie te scheppen, die men niet gaarne zag ten onder gaan, maar die men eensgezind ten koste van veel wil handhaven. Dat wonder heet „Bolletongersdei”, een woord met een bijna magisch geladen klank, een woord dat herinneringen oproept aan lang vervlogen tijden, maar ook aan het naby verleden. Bolletongersdei is iets aparts. Het is iets specifieks Bolswards. Nergens elders in Friesland noch daarbuiten kent men deze dag. Bolletongersdei is een mengeling van folklore, traditie, romantiek en moderne zakelijkheid. De soan hy fytst, yn overall noch, in eintsje efter d’oaren oan. Hy wol in lyts ófspraekje meitsje Sadwaende giet er dizze moarn Ek efkes nei de koumerk wol hy Licht, dat hy dér syn maten sjocht. Dan meiinoar joun nei de Doele Dêr bringt de Krite nut en nocht le week november 1D10 Advertentie: Spotkoopje Phonograaf, van deftige familie, wegens vertrek naar het buitenland. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger de heer H. Eisen# te Bolsward. Advertenties: Te koop uit de hand een mooie aap; Een costuumnaaister vraagt te buste te koop. Uit een raadsverslag: Spreker voorzag, dat het stadspark zou worden een broei nest van ongerechtigheid, een bron van onzedelijkheid en losbandigheid, waarom een flink ijzeren hek zal moeten geplaatst worden. Te Baijum is een kleiterp, nog geen 2 ha groot, verkocht voor f 40.000, Hoefgetrappel Bolletongersdei is agrarische dag bij uit stek. Het programma vangt dan ook als met een klare klaroenstoot aan met het altijd weer boeiende tafereel van de ruitersport. Om 9 uur zullen n.l. van verschillende kanten de ruiters van de streek Zuid-West Friesland de stad bin nentrekken en daarmede op feestelijke wijze deze dag openen. Het hoefgetrap pel van de glazende paarden is altijd n feestklank. Het geeft sfeer. De ruiters zullen na de galorieuze intocht met hun paarden enkele aantrekkelijke dressuur- proeven uitvoeren. In ons blad van dins dag a.s. hopen wij mee te kunnen delen op welk terrein dit zal zijn. In principe is het reeds uitgezocht, maar Pluvius is we zien het dagelijks! een wisselvallig heer. De prestatie van deze ruiters zijn in de ze omgeving voldoende bekend om te weten, dat hier iets goeds verwacht kan worden. De ruiters (en amazones) doen hun ui terste best het Friese platteland op waar dige wijze te vertegenwoordigen. Schenk hen uw gewaardeerde belangstelling. Om 9-30 tot 10,00 uur volgt een Carril- lonconcert door de stadsbeiaardier de heer Flucie van Bergen van Sneek. Hij zal toepasselijke liedjes ten gehore bren- Etalagewedstrijd. Ook voor de etalagewedstrijd van de stil, le kramen zijn veel inschrijvingen bin nengekomen. Evenals het vorige jaar zal de jury wor den gevormd door de vertegenwoordig sters van de jonge boerinnenorganisatics t.w. de dames: Chr. Lycklema a Nijeholt en A. Kroondijk van Hichtum! H. Ly cklema a Nijholt te Wolsum, M. Reit- sma te Allingawier, A. Kramer, Kubaard en T. Miedema te Burgwerd. Ook hier wordt gestreden om een wissel- beker en diverse fraaie prijzen. Wie zal het winnen ditmaal? Zullen de Gebr. Bosma weer de favorieten zijn? De prijsuitreiking vindt plaats om 13 uur in ,,Hof van Holland”. Het zal er wel weer vrolijk toe gaan. „Zorg dat je er bij komt” „Nevada Breimodellenshow ’60’61”. Deze show wordt van 24.30 uur ge houden in „Ons Gebouw”, Broereplein. De dames zullen deze middag kunnen genieten van een kleurrijke show van de letongersdei en daarmee uit. Wat hin dert het, dat de geleerden twisten over de herkomst van het woord, de dag wil len we meemaken. Bolletongersdei is Bol letongersdei. Daarom komen ze de dag- Kleinvee-markt Ook op de kleinvee-markt (konijnen en pluimvee) wordt bijzondere belangstel ling verwacht. Wij hopen, dat de han delaren ook nu weer zullen laten zien met welk een prima materiaal zij Bols ward de eer aan doen. Standwerkers-concours en etalagewed strijd voor stille kramers. Voor deze wed strijd, die om tien uur begint, bestaat elk jaar veel belangstelling. Ook dit jaar hebben een groot aantal bekende stand werkers ingeschreven. Een spannende strijd en een interessante spraakwaterval kan dus worden verwacht Als juryleden voor het standwerkerscon cours zijn gevraagd de journalisten van de provinciale bladen en de plaatselijke pers. Zij als „mannen van het woord” (al is dit dan niet het gesproken, maar het ge schreven woord) moeten zeker deskun dig worden geacht. Maar publiek oor deelt u zelf rustig mee. Toets naderhand uw mening aan anderen. het hier, dat het „geheel meer is, dan de som der delen”. Bolletongersdei is Bol- gen. Ons carrillon is een rijk bezit en een speciaal concert verhoogt zeker de stemming. „Vetvee-show en vetvee-markt”. Vorig jaar was de aanvoer op deze traditionele geworden show en markt buitengewoon goed. De reeds binnengekomen inschrij vingen doen verwachten dat de aanvoer en de kwaliteit van het vee dit jaar wel haast nog beter zal zijn, al kan aanhou dende regen een ernstige handicap zijn. Vooral van de zijde der slagers wordt een grote aanvoer verwacht. Ook van buiten de provincie zijn verschillende inschrij vingen binnengekomen. Wij zinspeelden reeds op het gerucht al zouden twee vetweiders van buiten het Heitelan een weddenschap zijn aange gaan. Wij zijn benieuwd! Er zal weer worden gestreden om wissel- bekers lauwertakken, medailles enz. Voor collecties van tenminste drie koei en van één eigenaar zijn extra prijzen beschikbaar. Laat het ook nu weer een eerlijke en sportieve strijd worden. Er wordt gekeurd in 7 rubrieken, al naar gelang van de leeftijd. Zowel in zwart bont als in roodbont worden speciale prijzen uitgereikt. Er is een zeer deskundige jury benoemd, bestaande uit de heren: S. Piersma en P. Koopmans te Sneek; P. Eringa, Hichtum, S. van der Ploeg, Menaldum, S- Sixma, Roordahuizum, S. Uilkema, Grouw en Th. Jonkmans, Ytens. Het vee wordt om 9 uur verwacht. De prijzenuitreiking zal plaats vinden om half één in café „De Beurs”. De boer. It sprekt hy giet nei Boalsert Dêr giet hy tongersdei’s dochs op ta? Hy heapet hjoed noch op hwat potjild, Moat helters foar de keallen ha, Molkrekkentsjes bitelje en noch ris om hwat bitekrüden sjen. Mei Jan noch oer syn bolle prate, Licht dat er dy wol keapje kin f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1