De wereld spanning inzake de in Amerikaanse presidentsverkiezing politiemannen Papoea’s en rond minister Toxopeus VELE KOEIEN MET VOEDINGSSTOORNISSEN f® BH Him Spionage-activiteit in West-Duitsland s I Farali Diba Boalsert foar de R.O.N.O. Gouden filmpjes Van der Heem niet naar Bolsward j Ij ■F." t us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 4 NOVEMBER I960 56e JAARGANK No. 87 DRAMATISCHE DAG IN TURKS PROCES De béste spiegel is in aide freon PYT I’ CARAVAN MET EEN RIETEN DAK groei van de Hoe nu? Bijvoedering met droog ruwvoer! najaar ondervinden de veehouders, In New York is men er in geslaagd Oos tenrijk en Italië te brengen tot het hou den van nieuwe bilaterale besprekingen over de kwestie van de Duitssprekende bevolking van het tot Italië behorende Zuid-Tirol. Een aantal kleinere landen heeft dit van de desbetreffende landen, in het bijzonder van Oostenrijk, dat aan vankelijk verzet bood, gedaan gekre gen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 .‘Na 18.30 uur 2305 of 233J (K5157) tuurlijk, dat zij de vroegere kolonisato ren zijn, maar toch is het te hopen, dat tussen hen en de Verenigde Naties een verzoening tot stand zal komen. zijn. De fixie, dat de Algerijnse kwes tie geen internationaal probleem is, zal vermoedelijk in de komende weken of da gen voor de ogen van de verschrikte Fransen worden weggevaagd. van hun studievrijheid, dat een student, die tweemaal voor een examen is ge zakt, van het verder volgen van colle ges zou worden uitgesloten. Hoewel de meerderheid der Tweede Ka mer dit inzicht eigenlijk niet deelde, werd artikel 60 toch verworpen. Het smartte minister Cals, dat zich on der de tegenstemmers ook een belang rijk deel van zijn politieke vrienden uit de K.V.P. bevond, dat namelijk van oor deel was, dat de door hem voorgestelde maatregelen tegen de „boemelstudent” niet doelmatig waren. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 le week november 1910 Bolswarils Nieuwsblad De Jong's Nieuwsblad Natuurlijk had de gezagshandhaving op Nieuw-Guinea de minister zij het in ander verband ook met de neus op het ambtenaren-vraagstuk gedrukt. Het kon hem immers niet ontgaan, dat er op Nieuw-Guinea met name onder de Indische Nederlanders een zekere nervositeit en ongerustheid” ten aan zien van de toekomst bestond. Door een nieuwe regeling van de positie der amb tenaren hoopt hij nu de neiging om er te vertrekken, te verminderen. Het was immers tevens gebleken, dat er onder de Alleen vele Fransen denken met hun Algerijnse politiek nog zelfstandig te werk te kunnen gaan. Dit wordt echter steeds moeilijker. Met grote moeite is het plan voor een eigen Franse atoom bewapening door de Kamer geglipt. Talrijke leden zagen n.l. in, dat de tijd voorbij is voor het voeren van een zui ver nationale politiek. Tegen de oorlog in Algerije ontstaat steeds meer verzet, ook in kringen, waarop De Gaulle tot dusverre kon rekenen. Daarnaast zijn echter de rechtse Ultra’s actief, onder wie de uit Algerije verbannen vroegere legercommandant Generaal Salan. En de Algerijnse rebellen, overtuigd, dat de tijd voor hen werkt, hebben laten weten niet van militaire hulp van communis- Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Het is opvallend hoe kleiner steeds de rol wordt, die de intern-Europese pro blemen spelen in de grote wereld-poli- tiek. Wanneer, zoals eind vorige week, in West-Duitsland een socialistisch lid van de Bondsdag wordt gearresteerd onder verdenking van spionage voor Tsjecho-Slowakije, is dat niet een kwes tie, die enkel deze beide landen betreft, maar in de eerste plaats een onderdeel is van de grote strijd tussen de vrije wereld en de communistische landen. Hetzelfde geldt voor de zich voortsle pende kwestie-Berlijn. Wanneer Chroestsjow zich wat vrien delijker betoont tegenover W.-Duitsland is dat voor hem een zet in de koude oor log. Hij beschouwt West-Duitsland in geen enkel opzicht als de gelijke van de Sovjet-Unie. Yn de Fryske ütstjüring fan de RONO op tiisdei 15 novimber wurde flitsen jown fan de bitinking fan it hündert- jierrich bistean fan Frysk toaniel, op- nommen op de Boekejoun to Boalsert. Kommentaer en forbinende teksten bin- ne fan Arthur Vandamme. Vettere melk. Enfin, voorshands is deze vraag niet actueel. De oppositie der P.v.d.A. liet zich in de afgelopen week ook weer gel den. De socialistische afgevaardigde mevr. De Roos-Oudgeest interpelleerde minis ter Marijnen over het voornemen het vetgehalte in de melk van tot 3 te verhogen. Zij betoogde dat de Voe dingsraad tegen dergelijke verhoging is gekant omdat het vetgebruik in ons land eigenlijk toch al te hoog is. Maar de minister won het pleit met te verwijzen naar een advies van de Voe dingsraad uit 1958, waarin van derge lijke bezwaren niet was gebleken. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Wetenschappelijk onderwijs. Het bemiddelingsvoorstel van dc premier van de Maleise Federatie, toenkoe Ab- doel Rahman, dat schijnt neer te komen op een poging Nieuw-Guinea onder be heer van de Ver. Naties te brengen met de bedoeling het te zijner tijd aan In donesië over te dragen, bleek onder de Papoea-bevolking nog geen bepaalde re acties te hebben gewekt. Officieel is het plan trouwens ook nog niet aan Neder land bekend gemaakt. Het 'ag dus voor de hand, dat minister Toxopeus zich van commentaar onthield. Toch is op het Binnenhof reeds op het bemiddelingsvoorstel gezinspeeld. Merk waardigerwijze geschiedde dat door de Christelijk-Historische afgevaardigde Diepenhorst, die veronderstelde, dat de Nederlandse regering van de bemidde laar wel niet veel zou willen weten. Deze heeft zo zette hij uiteen na melijk in vijfentwintig jaren zijn rech tenstudie voltooid. Dr. Diepenhorst plaatste deze opmer king in de Tweede Kamer toer. daar de strijd om artikel 60 werd beslecht. In de studentenwereld had dit onderdeel van de voorstellen van minister Cals im mers grote weerstand ontmoet. Vele studenten zagen er een aantasting in 1 dukt wordt toegevoegd, dat door onjuiste De persoonlijke macht van de president is in Amerika echter zeer groot en een belangrijk deel van de kiezers let boven al op de persoon van de kandidaat. On zekere factoren zijn nog de invloed van de nog steeds zeer populaire figuur van president Eisenhower, die zich op het laatste ogenblik toch in de verkiezings strijd heeft geworpen en de zogenaamde „geloofskwestie”, de vraag welke rol Kennedy’s roomskatholicisme zal spelen in het oordeel van de kiezers. Wat dat betreft is het misschien een on gunstige factor voor Kennedy, dat de bisschoppen van Puerto Rico zich tegen de gouverneur van dit eiland (dat tot het grondgebied van de Verenigde Sta ten behoort) hebben gekeerd, omdat de ze andere inzichten had dan zij. Het is echter zeer de vraag of de Amerikaanse bisschoppen, als Kennedy president zou zijn, zich ooit op dergelijke wijze in de politiek zouden mengen. De betrekkingen tot Latijns-Amerika zullen voor de a.s. nieuwe Ameri kaanse president, wie dat dan ook mag worden, van groot belang zijn. De hou ding ten opzichte van het Cuba van Fi del Castro, de speciale vijand van de V. S., zal daarbij vooreerst in het mid delpunt staan. Cuba heeft n.l. vele be wonderaars in andere Latljns-Ameri- kaanse landen. Relletjes van begin vo rige week in Venezuela stonden onder leiding van dergelijke bewonderaars, evenals die van begin september in de kleine staat El Salvador. Lemus, de president van El Salvador, heeft nadien rigoureuze, van weinig tact getuigende maatregelen genomen. Een aantal officieren, die niet anti-Ameri- kaans waren, oordeelde toen, dat daar mede hun. land van de wal in de sloot geholpen werd en heeft Lemus afge zet. Tact zal ook ten opzichte van Cuba nodig zijn; door het onlangs afgekon- digde handelsembargo en door het lege ren van een groot aantal Amerikaanse mariniers op de basis Guantanamo op Cuba heeft de Amerikaanse regering daartoe niet bepaald een bijdrage gele verd. Nog minder deed dat Kennedy, die directe interventie in Cubaanse zaken bepleitte. Dit alles drijft n.l. Castro nog meer in de armen van Moskou en Peking. Chroestsjow heeft overigens verklaard, dat Russische steun voor Cuba met be hulp van raketten tegen Amerika slechts symbolisch zou zijn. Tact wordt ook weer van de V. S. gevergd. I wel een principe-uitspraak ten gunste van de mogelijkheid van subsidiëring deed, maar de uitvoering hiervan uit stelde, totdat minister Cals met de bij zondere Universiteiten nader overleg zal hebben gepleegd. Misschien werd pater Stokman tot deze inschikkelijkheid ook wel geleid door de overweging, dat in de Anti-Revolu- tionaire Partij juist een discussie gaan de was tussen de hoofdredacteur van het officiële partijorgaan, de A.R.-sena- tor Algra, en de Anti-Revolutionaire fractieleider in de Tweede Kamer, dr. Bruins Slot, over de wenselijkheid van een gedurige deelname der K.V.P. aan de samenstelling van toekomstige kabi netten in Nederland. mineralen verhouding, laag ruwe celstof- gehalte en hoog oxaal-zuur gehalte het optreden van diarrhee, uitputting en kop- ziekte nog bevorderd wordt. In bovengeschetste situatie zullen extra mineralen zelfs weinig goeds kunnen doen. Ze spoelen letterlijk door, evenals de andere voederbestanddelen. Het begin tot verbetering moet gezocht worden in de beperking van de water- opname, pas daarna kan over normale spijsvertering worden gepraat. Dit kan het beste geschieden door de dieren vóór alles droog ruwvoer en liefst 5 kg hooi te verstrekken. Papoea-bevolking in het algemeen geen verlangen heerst naar het vertrek der Nederlanders. De Partai Nasional, die van de verschillende partijen nog het meest radicale standpunt innam, sprak zich uit voor de aanwijzing van het jaar 1970 als datum, waarop het zelf beschikkingsrecht zou kunnen worden uitgeoefend. Maar minister Toxopeus, die dit tijdstip aan de vroege kant oor deelde, vond, dat dit een „aak is, welke het best in de komende Nieuw-Guinea- Raad kan worden bezien, waarvoor vol gend voorjaar voor het eerst verkiezin gen zullen worden gehouden. Hel is maandag een dramatische dag geweest in het proces, dat tegen de voor malige Turkse machthebbers op het eiland Jassi wordt gevoerd. Als getuige verscheen voor het hof de bekende opera-sopraan Ayhan Aydan (rechts), die gedurende vijf jaren een verhouding met ex premier Mender es (links) heeft gehad. Een kind, dat uit deze verhouding werd geboren, is na enkele uren weer overleden. De oud-premier is getrouwd en vader van drie kinderen. Men- deres wordt ervan verdacht ’n dokter beïnvloed te hebben om het kind te doden Veel groter tact wordt echter gevraagd van de Secretaris-Generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjöld en van diens vertegenwoordigers in de Congo. Dezen hebben aldaar thans vrijwel alle Congolese leiders tegen zich. De Ver enigde Naties trokken zich niets aan van de eis van de premier van de afgeschei den provincie Katanga, Tsjombé, dat Berendsen, hun vertegenwoordiger al daar, zou worden teruggeroepen. In Leopoldstad dwongen zij de opperbe velhebber van het leger, Moboetoe, zijn troepen uit de stad terug te trekken en de uitwijzing van een Britse journalist, die geschreven had, dat Moboetoe’s macht aan het tanen was, te herroe pen. Moboetoe met zijn „College van Com missarissen” is er overigens niet in ge slaagd zich door de autoriteiten van de Verenigde Naties te doen erkennen. Weinigen zullen zijn verzekeringen ge loven, dat hij hierin wel geslaagd zou zijn. Ten overvloede hebben de V. N. nog grote moeilijkheden met de Belgen. Ver moedelijk om de Afrikaans-Aziatische landen te gerieven heeft Hammarskjöld geëist, dat alle Belgische deskundigen, van wie er velen naar de Congo zijn te ruggekeerd, zouden vertrekken. Hammarskjölds medewerker, Cordier, oefende in een televisie-interview veel kritiek uit op België. Tact is blijkbaar ten opzichte van ex-koloniale mogendhe den niet mogelijk. Het staat vast, dat voor de V. N. een onontbeerlijke taak in de Congo is weggelegd, maar ook dat de Belgen in Congolese zaken een ervaring hebben, die niemand anders heeft. Een groot bezwaar tegen de Belgen blijft na- Minister Toxopeus is in Nederland teruggekeerd. Op Schiphol vertelde hij in het vliegtuig herhaaldelijk over de politie-salarissen te hebben nagedacht, „Maar,” zo voegde hij er schertsend aan toe, „dan kwamen we telkens in een remous in een plotselinge daling terecht.” Blijkbaar had het vliegtuig aangevoeld, dat de socialistische afgevaardigde Blom intussen aan de Tweede Kamer toestemming had gevraagd om minister Toxopeus te interpelleren over de honorering van het polltie-ambt. De gehele wereld is in afwachting van de uitslag van de presidents-verkiezingen in de Verenigde Staten, die a.s. dinsdag zullen worden gehouden. Op het ogenblik ziet het er naar uit, dat de democratische Kennedy de beste kansen maakt. Een overwinning van Kennedy zou niet alleen betekenen, dat er een democratische president komt, maar ook, dat het gehele regeringsapparaat in handen van de democraten komt. De heer en mevrouw Harris trokken in Barton Ture, Norfolk-Engeland, veel bekijks met hun nieuwe caravan. Geen wonder overigens, want het woonwagen- tje heeft een rieten dak, zelfs ontbreekt bij de deur een hanglamp niet. Het echtpaar heeft zijn bezit „Tinker’s Cuss” gedoopt, een toepasselijke naam met overdadige hoeveelheden suikerbie ten blad en kop, de zaak goed te maken. Het wordt er dikwijls alleen maar erger door. Het blad is zeer waterrijk, zodat door vers voeren nog een waterrijk pro- Reeds vóórdat Leeuwarden en Sneek in overleg waren met Van der Heem N-V. over industrievestiging was er tussen dit bedrijf en Bolsward over het vestigen van een (neven)bedrijf contact, aldus onthulde gisteren Burgemeester Mr. J. A. Geukers. Hij noemde het „wel wat zuur” te moeten constateren dat de regerings- politiek er de oorzaak van geweest was, dat niet Bolsward, maar wel Sneek en Leeuwarden uiteindelijk plaats van ves tiging waren geworden. De N.V. had n.l. dezer dagen bericht ge zonden zich niet in Bolsward als niet kern te kunnen vestigen. Het commentaar van burgemeester Geukers: „Doorvechten ondanks alle teleurstellingen!” en darmwormen Hwat hal Qabe Sb roar Zet de koeien daarom ’s nachts op stal en als dit te lastig is zet ze dan helemaal op stal. U voorkomt hierdoor onnodig stuk trappen van het grasland en de koei en zijn van veel ellende verlost. Op de weidebedrijven kan men door stal- voedering het gras nu veelal beter ge bruiken en naast voldoende hooi vormt dit nog een goed rantsoen ook. Heeft men bietenkoppen of stoppelknol- len laat deze dan na het rooien of pluk ken enkele dagen uitgespreid liggen ten einde het watergehalte te verlagen. Voer er niet meer van dan goed is voor de koeien. Geef maximaal 50 kg stoppei- knollen en als u bietenknoppen geeft ga niet verder dan 40 kg per dag. Voert u beide, geef dan totaal niet meer labiele toestand pen totaal. Diarrhee, uitputting en acute kopziekte zijn deze herfst dan ook zeer veel voor komende verschijnselen. Op vele gemengde bedrijven tracht men Een charmante studente Beurde hoog liefdesloon Geplant in volle lente Vlak naast de Pauwentroon Het vurige begeren Als gouddoorweven droom Schenk als blijvende ere De dynastie een zoon Zij wist, de hoop verschraalde Wachten, negentien jaar Twee die in de „opdracht” faalden Gingen zonder misbaar Nu was zij uitgekozen Zij voelde zonneklaar Doornen omwinden rozen Dynastie in gevaar Ondragelijke spanning Hoe rolt de dobbelsteen? Volks glorie of verbanning Waar gaat mijn weg straks heen? Een moeder voor 't blij gebeuren Denkt 't geslacht algemeen Hier kan geen meisje geuren De dynastie alleen Thans is de hoop ontsproten Een luide jubeltoon. Knallende saluutschoten „Pesar, pesar”, een zoon! Elk is van vreugde dronken De overwinningskroon Twee blauwe ogen blonken De dynastie, geen schroom Dankbare keizerinne Maar moeder bovenal Perzië is licht van binnen De dynastie staat pal Lusteloos Verschillende koeien hebben in het laat ste gedeelte van de weideperiode mede als gevolg van de te lage droge stof ge halte in het voer en de daarvoor veroor zaakte diarrhee, aan ondervoeding ge leden. Men ziet veel koeien in de wei lopen die traag en lusteloos grazen; ze nemen dan veel te weinig voedsel op. De dieren zijn hierdoor sterk verzwakt. Het is goed deze dieren op stal iets extra te voeren in de vorm van Vz kg meng- voer van ongeveer 16 vre. Twee tot drie eetlepels mineralen voor rundvee zijn eveneens zeer nuttig om in de behoefte te voorzien en tevens de la biele mineralen verhouding in het li chaam te herstellen. Bij het jongvee jonger dan 1 jaar schij nen zeer veel maag- voor te komen waardoor de dieren sterk vermagerd zijn. Opstallen en droog ruwvoer aanvullen met wat extra krachtvoer is hier een goe de remedie. Sociale wetenschappen. Hef was niet het enige punt, waarop de minister het onderspit moest delven. Hoewel het lot van zijn wetsontwerp als tische landen, zoals China, afkerig te geheel niet werd bedreigd, onderging 't _.-4_ t->_ irnrao- op onderdelen toch wel belangrijke wij zigingen. Zo besloet de Kamermeerderheid, tegen zijn advies in, op voorstel van de socia listische afgevaardigde Vermoeten, een nieuwe faculteit der sociale wetenschap pen te erkennen. Het trok de aandacht, dat dit voorstel ook door pater Stokman namens de K.V.P. werd ondersteund. Ook bij de vraag of de theologische faculteiten van de Vrije Universiteit en de R.K. Universiteit moeten worden ge subsidieerd, speelden P.v.d.A. en K.V.P. samen. Met name de Protestantse partijen wa ren huiverig voor deze subsidiëring. Zij vreesden, dat hierdoor de theologische faculteiten onder de werking van het Academisch Statuut, dat wil zeggen, in beginsel onder invloed van de overheid zouden komen te staan. Met behulp van de P.v.d.A. zou de K.V.P. hierover wellicht een beslissing hebben kunnen uitlokken. Pater Stokman wilde zijn regeringspartners echter kennelijk niet voor het hoofd stoten. Hij trok zijn voorstel in ten behoeve van een A.R.- motie Bruins Slot, waardoor de Kamer dan 50 kg. Met 5 kg hooi plus eventueel wat stro hebt u een gezond rantsoen dat tevens ongeveer toereikend is voor de produktie van 10 kg melk. Elk najaar ondervinden de veehouders, dat de kortere dagen, de koude nachten en de natte ligplaats een nadelige invloed hebben op de produktie en groei van de dieren. Bovendien is gras waterrijker en bevat dus per kg vers materiaal een lagere voe- derwaarde. De dieren nemen (als er ge noeg gras is) wel veel kilogrammen op, maar krijgen betrekkelijk weinig en soms zelfs te weinig voeding, aldus Ir. A. Ga lerna, adjunct rijksveeteeltconsulent voor Limburg onlangs voor de radio. De mineralen verhouding en het ruwe celstof gehalte zijn afwijkend, zodat ook hierdoor een normale stofwisseling wordt belemmerd. Door de natte zomer en herfst bevat het gras een zeer laag droge stofgehalte. Óm 15 kg droge stof te kunnen opne men uit gras, moet het dier 135 kg wa ter verwerken. De koe raakt hierdoor in en vele dieren verslap- Na een harddraverij te Buitenpost daag de een man het snelste paard uit. Hierna had de wedren tussen paard en man plaats. De man won en verdiende hier mee twee rijksdaalders. De heren Pozzi en Ruppi te München hebben 'n parachute voor aeroplanes uit gevonden. Kantongerecht Bolsward. Vrijspraak voor U. van der M. te Parrega, bij Nijhuizum om 6.45 bekeurd wegens geen licht aan de fiets. V. d. M was echter half zeven reeds thuis. Oorzaak: De klokken van Workum en Parrega schelen soms ruim een kwartier. 1 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1