Kennedy nek-aan-nek-race won in met 50,9-49,1 procent r N ieu w-Guinea-problemen BOLSWARD SNELST GROEIENDE STAD in de Eerste Kamer Algerijnse probleem dichter bij oplossing i (jabe Skroar I I ■•■•■■BH JAARGANG No. 89 VRIJDAG 11 NOVEMBER I960 «1 I PIET. Afscheid R. v. d. Wal us hjoed p p to sizzen 1 8H S Reportage intocht Sint Nicolaas Gouden filmpjes Bevolkingsverloop in STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Kennedy Sudergoa sinds 1950 Hwat hat mals boutje In Ab- met >eer luit. De minsken, dy ’t it hurdste arbeidsje ha feak de luiste geast. f Van belang voor de verkiezingen is ech ter het aantal kiesmannen, waarop elke kandidaat kan rekenen. Hier is Kenne dy’s meerderheid groter, doordat hij vooral in de industriële staten, die de meeste kiesmannen leveren, succes heeft gehad. Met Kennedy, die 43 jaren oud is, komt een nieuwe generatie aan bod. Kennedy is als noordelijk democraat vooruitstre vender dan de minder briljante Nixon. Wij mogen van Kennedy, zowel op eco nomisch gebied als op dat van de bui tenlandse politiek, een betere koers ver wachten dan die van de laatste jaren. VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.50 uur 2305 of 2335 (K5157) Wat Kongo kostte. De gevolgen van de crisis in de Kongo moeten in België nu betaald worden. Aan extra uitgaven en gederfde inkom sten heeft de Kongo België dit jaar 6 97.6 98.3 106.2 101.0) 91.7 92.0 95.1 94.5 82.4 Op zaterdag 19 november zal Sint Ni colaas zijn grote jaarlijkse intocht te Amsterdam maken. In het middaguur van die dag zal Henk Stipriaan voor de V.A.R.A. een reportage van deze intocht geven, welke reportage eventueel voort gezet zal worden in het daarop te vol gen jongerenprogramma Multiplex. In de puntjes. Na een zesdaags debat had de Tweede Kamer intussen ook een „punt” gezet achter het derde regeringsvoorstel, de wet op het wetenschappelijk onderwijs. Dat geschiedde in de meest letterlijke zin van het woord. Toen de Kamer vorige week aan de laat ste wetsartikelen toe was gekomen rees namelijk twijfel of er achter samentrek kingen van wetenschappelijke titels als doctor, meester, e.d. tot dr. en mr. een punt moest worden gezet. Kamervoor zitter Kortenhorst en de socialistische afgevaardigde Tans betwistten dit, doch minister Cals betoogde, dat de officiële spellingsvoorschriften hierbij een „punt op de i” wilde zetten. Ten slotte werd prof. Van Haeringen, de taalgeleerde, die enkele jaren geleden de gemengde Nederlands-Belgische com missie voorzat, welke een officiële woor denlijst heeft samengesteld, te hulp ge roepen. Toen bleek, dat beide partijen in zeker opzicht gelijk hadden. De punt was tot dusver niet wettelijk verplicht gesteld, maar de commissie had wèl een aanbe veling verstrekt om de punt in de prak tijk toe te passen. Dienovereenkomstig besloot de Tweede Kamer nu ook in de wet op het wetenschappelijk onderwijs te handelen. En daarmee was dit voor stel van minister Cals tot in de puntjes gereed om naar de Eerste Kamer te worden verzonden. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 2e week november 1910 de Sudergoa-nota wordt het bevol- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De socialistische afgevaardigde In ’t Veld vond, dat Nederland een dergelijk gesprek niet persé zou moeten afweren als de Papoea’s, die de Indonesiërs aan het verstand willen brengen hoezeer zij aan het zelfbeschikkingsrecht hangen, op zulk een conferentie werkelijk prijs blijken te stellen. Minister Toxopeus hield zich op de vlakte; hij vond, dat de Nieuw-Guinea-Raad er eerst moest zijn, voordat men met rede kan zeggen, wat de Papoea’s eigenlijk willen. Hij had op dit punt makkelijk spel. In de Parna was namelijk net verdeeldheid aan het licht getreden. De ere-voorzitter Nico laas Jouwe had zich namelijk van de brief van de Ver. Naties losgemaakt. Hij koesterde geen vertrouwen in het over leg met Indonesië. „Wij weten niet wat de Papoea’s willen”, zo kon minister Toxopeus derhalve verhalen, „de Nieuw- Guinea-Raad zal terzake klaarheid moe ten brengen.” De steden. In vergelijking met plaatsen als St. Nyk, Lemmer en Makkum, blijft Workum iets achter. IJlst wist zich juist te hand haven. Bij de gemeenten gaan Bolsward en Sneek aan de kop, maar plaatsen als Scharnegoutum, Balk en Bakhuizen zijn in verhouding meer vooruitgegaan. John F. Kennedy is dinsdag tot president van de Ver. Staten gekozen. Hierdoor zal begin volgend jaar de democratische partij, na acht jaren republikeins bewind onder president Eisenhower, weer aan de macht komen. Eisenhower is er niet in geslaagd zijn grote populariteit voldoende over de bren gen op de republikeinse kandidaat, vice-president Nixon, al moet gezegd wor den, dat deze geen slecht figuur heeft geslagen als men naar de stemcijfers kijkt. Kennedy heeft 50,9 van het aantal stemmen behaald, Nixon 49,1 Algerijnse republiek? Vorige week vrijdag nu heeft president De Gaulle opnieuw gesproken. Ditmaal sprak hij als oplossing over de „Alge rijnse Republiek”, wat een nadere uit werking is van het dit jaar gelanceer de „Algerijnse Algerije”. De Gaulle ziet dit als een onafhankelijke republiek, die op het gebied van tech niek economie, onderwijs en defensie zeer nauw met Frankrijk zal samen werken, maar verder vrij zal zijn. Hij hoopt, dat deze keus ook door de Alge rijnen gemaakt zal worden bij de volks stemming, hoewel ook de mogelijkheid van volledige onafhankelijkheid zonder banden met Frankrijk geboden zal wor den. In dat geval zal Algerije de in het vooruitzicht gestelde ruime hulp van Frankrijk missen. Dat klinkt allemaal zeer verheugend. Wanneer De Gaulle de stap zou durven wagen nu ook met de rebellenleiders te gaan onderhandelen over de wijze waar op dit alles uitgevoerd zou moeten wor den, dan zou een oplossing zeer nabij kunnen zijn. Maar hij blijft eerst nog een staken van het vuren eisen. Tegen de oppositie in eigen land keert hij zich, wanneer hij zegt gebruik te zullen maken van zijn grondwettelijke bevoegdheden om zo nodig een oplossing in Algerije te bevorderen. Het leger en de rechterzijde moeten niet denken het zo gemakkelijk te hebben als in 1958 toen zij de regering de wet konden stel len. - Drie belangrijke wetsontwerpen van het kabinet-De Quay zijn deze week dichter bij het Staatsblad gebracht. De Eerste Kamer aanvaardde namelijk het voorstel van minister Toxopeus en staatssecretaris Bot om een Nieuw-Guinea-Raad in te stellen als een soort volksvertegenwoordiging voor dit omstreden gebiedsdeel. Alleen de C.P.N. had overwegende bezwaren; zij vergeleek Nieuw-Guinea met. Katanga I Natuurlijk kwam in het verloop van het debat ook de brief ter sprake, welke de Papoea Partei Nasional naar de Ver. Naties heeft gezonden, om een „drie- hoeksconferentie” tussen Indonesië, Nederland en de Papoea’s te beleggen, ten einde het geschil op vreedzame wijze bij te leggen. In kingsverloop in de Zuidwesthoek van Friesland sedert 1950, nader geanaly seerd. De Provinciale Almanakken van 1950 en 1960 hanterende en daarbij de inwo nertallen van 1950 op 100 stellende, verkreeg men de volgende uitkomsten voor de gemeenten. Doniawerstal Lemsterland Gaasterland (excl. Ambonezen Hem. Oldeferd Wymbritseradeel Wonseradeel-Zuid Sloten Staveren Het was voor de heer R. van der Wal, gemeente-reiniger alhier, een volkomen verrassing toen hij dinsdagmorgen tij dens een gezellig samenzijn in de raad zaal temidden van zijn collega's en en kele familieleden met zijn echtgenote werd gehuldigd en hem hierbij de eer te beurt viel, dat door Burgemeester Geukers, hem de versierselen, behoren de bij het toekennen van de ere-medalje, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau in zilver werden opgespeld. De heer R. van der Wal kwam in 1920 in tijdelijke gemeentedienst, waarop hij in het volgend jaar een vaste aanstelling kreeg en opklom als werkman eerste klas. De laatste jaren diende hij in de veegdienst en nu hij de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt, zal met hem een vertrouwd tafereel uit het stadsbeeld verdwijnen. De heer Van der Wal werd bij deze ge legenheid toegesproken door Burge meester Geukers, door de heer Van As ma als directeur van Gemeentewerken, waarbij thans ook de reiniging is onder gebracht en door de heer Boekema na mens de reinigings-commissie. In de verschillende toespraken werd er op gewezen, dat de heer Van der Wal ook naast zijn functie bij de reiniging de gemeenschap in het kerkelijk en or- ganisatieleven had gediend, wat het laat ste betreft in het C.N.V. en als lid van de comm. voor georganiseerd overleg. Van het personeel ontving de heer Van der Wal een fraaie tabakspot met een afbeelding van het stadhuis. Niet minder dan 8 kinderen van faun. Van der Wal wonen in Canada. Op de 28ste van deze maand gaan de heer Van der Wal en zijn vrouw deze kinderen opzoeken. Ook hoopt hij dan zijn broer, die hij in 50 jaar niet heeft gezien, te ontmoeten. ook niet wenselijk vond, dat ouders, wier dochter met een rijke man is ge trouwd, geen bijstand bij de overheid durven vragen uit vrees, dat deze op hun schoonzoon zal worden verhaald. Zowel de debuterende K.V.P.-afgevaar- digde, Mejuffrouw Kok, als de liberale Mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra voel de wel iets voor deze redenering. Maar de Protestantse fracties lieten bij monde van de Christelijk-Historische afgevaardigde Kikkert en de Anti-Revo- lutionair Van Nierop, weten, dat zij die afschaffing ongewenst vonden. Minister Klompé wist de Kamermeer derheid te bewegen, deze principiële kwestie tot bij de herziening van de ar menwet uit te stellen. Wel wenste deze meerderheid, op voorstel van de C.-H.- afgevaardigde Kikkert, wijziging te brengen in de welstandsgrenzen. Minis ter Klompé had die voor een ongehuw de willen stellen op een inkomen van f 12.500,of een vermogen van f 22.500 De Kamer vond de onderlinge verhou ding tussen beide grenzen niet over tuigend. Zij begeerde een verhoging van de vermogensgrens tot f 50.000, Minister Klompé maakte hier niet al te veel bezwaar tegen. Verschijnt DINSDAGS en Premier MacMillan van Engeland heeft de vorige week in het Lagerhuis aan- gekondigd, dat Engeland in de buurt van Glasgow een basis voor atoomduik- boten ter beschikking van de Ver. Sta ten zal stellen. Dezen willen hier de duikboten statio neren, die met de Polarisraketten zijn uitgerust. Deze raket, die een atoom bom kan vervoeren, kan van onder zee worden afgevuurd en loopt dus weinig kans, zoals een te land afgevuurde ra ket, op zijn basis vernietigd te worden. Voor de linkervleugel van de Labour- partij, die helemaal van de atoombewa pening af wil, was dit natuurlijk de ge legenheid in het offensief te gaan. Dit was voor de regering niet zo gevaarlijk, maar wel kwam duidelijker dan ooit de scheuring over dit probleem in de arbei derspartij zelf naar voren. De linker vleugel, die de meerderheid heeft be haald op het jongste partijcongres, valt nu scherp de leiders van de fractie aan, die de politiek van het congres niet willen volgen. In de fractie is de grote meerderheid echter rechtsgezind. Maar de ruzie is zo hoog gelopen, dat de lin kervleugel eist, dat de leiding van de fractie, met name Gaitskell en de zijnen, niet meer als woordvoerders van de partij worden geaccepteerd. Algerjje. Er is ongetwijfeld vooruitgang te con stateren in de officiële Franse houding tegenover het Algerijnse probleem. On der de Vierde Republiek was het een soort landverraad te spreken over een afzonderlijke Algerijnse persoonlijkheid en in de eerste maanden van het Gaul listisch regime, dat in mei 1958 begon, was de term „Frans Algerije” op ieders lip, behalve op die van De Gaulle, die zich zeer op de vlakte hield. In oktober van 1958 deed De Gaulle een oproep aan de leiders van de opstandelingen de „vrede der dapperen” te sluiten. Dat hield vooral door de verwijzing naar de „witte vlag” heel sterk een element van overgave in. De rebellen antwoordden niet. In september van het vorig jaar ging De Gaulle een aanzienlijke stap verder door het zelfbeschikkingsrecht te spre ken, dat na het staken van het vuren door een volksstemming uitgeoefend zou kunnen worden. Verhaalsrecht. Een tweede belangrijk wetsontwerp stond op datzelfde ogenblik bij de Twee de Kamer op de agenda. Eigenlijk was het een noodregeling die vooruit liep op de toekomstige herzie ning van de aloude Armenwet. Het was het eerste grote werkstuk van de vrou welijke minister van Maatschappelijk Werk, dr. Marga Klompé. Het strekte tot beperking van het zo genaamde verhaalsrecht. Als er uitke ringen krachtens de aloude Armenwet werden verstrekt, dan kan die bijstand thans teruggevorderd worden bij ie naaste familieleden van de betrokkenen. Vooral op jonge gezinnen, die soms jarenlang in de verzorging van zwaar- zieke of bejaarde ouders moeten bij dragen, kan die plicht soms zwaar drukken. Het voorstel van minister Klompé strekte nu tot vermindering van het aantal gevallen, waarin door over heidsinstellingen het kerkelijk ver haalsrecht bleef hierbuiten indirect een beroep op de onderhoudsplicht kan worden gedaan. Zo wilde het ontwerp deze plicht tus sen grootouders en kleinkinderen geheel afschaffen en die tussen schoonouders en kinderen beperken; in die zin, dat de overheid in het algemeen geen ver haalsrecht voor de verzorging van bijv, chronisch zieken en verpleegden in psy chiatrische inrichtingen zal toepassen als de onderhoudsplichtige familieleden onder een bepaalde welstandsgrens blij ven. De socialistische mevrouw Heroma— Meilink wilde deze grens doen verdwij nen. Naar haar oordeel is er iets mis als de ouders van welvarende kinderen om bijstand bij de overheid moeten aan kloppen. Terwijl zij het omgekeerd Twee moedige rivalen Waarin de toekomst bruist, Hebben fel, zonder falen De degens saam gekruist. Thans zingen Democraten Hun overwinningslied, Het klinkt door alle staten Kennedy favoriet! Miljoenen volksgenoten Wensen vandaag geluk, Zien in hun chef een grote De leidsman uit één stuk. Het land tot meerdere glorie Voor elks belangen klaar. Excelsior - Victorie. Kennedy - maak het waar! De wereld hoopt op rente, Verbroedering die wint, Een politieke lente Met frisse westenwind, Daadkrachtige figuren Uit de verjongingsschool, Dynamische naturen Kennedy - het symbool Uitbouw naar alle kanten Hel bestraald door de ster, Van deze vlot - charmante Begaafde miljonair, Mef t aureool omhangen Van koene oorlogsheld, Object van stil verlangen Kennedy - hoog geteld. Hij weet - als doelbewuste De last die nu vier jaar Op mijn schouders zal rusten Vrijwillig - is zeer zwaar, Het gaat mensenkracht te boven, Als levend lid der kerk Vertrouwen en geloven Kennedy - sta zo sterk. miljard franken gekost en ook voor het volgend jaar verwacht men een derge lijk bedrag. Derhalve wordt een aantal belastingen zodanig verhoogd, dat er 6,6 miljard meer kan worden opgebracht. Dat is maar een onderdeel van de z.g. eenheidswet, die in het parlement is in gediend. Het belangrijkste gedeelte ervan wordt gevormd door de sanering van de overheidsuitgaven. Er wordt maar liefst elf miljard franken bezui nigd, waarvan 2,5 op de defensie. Door deze bezuinigingen wil men bereiken, dat de dagelijkse uitgaven niet meer voor een deel door het sluiten van le ningen gedekt worden. Is dat bereikt, dan kunnen de leningen gebruikt wor den voor de economische ontwikkeling en modernisering van het land. Men moet beseffen, dat jaarlijks meer dan 20.000 nieuwe arbeidsplaatsen moeten worden geschapen. Nieuwe industrieën zullen moeten verrijzen en dat alles kost veel kapitaal. Feestelijke terugkomst. Eén van de twee Nederlandse zeelieden, tegen wie enige tijd geleden in Brotvnsville (V.S.) een proces is gevoerd, op beschuldiging van moord op de onderwijzer Salvador Loya, de heer A. van Dijk, is weer bij zijn ouders in Tilburg terug. Nadat de jury van de rechtbank de beide Nederlanders niet schuldig had verklaard, is de heer Van Dijk naar Nederland terug gereisd. Op de foto zien we hem, terwijl hij zijn ouders van een voorziet tijdens het diner ter ere van zijn thuiskomst. Engeland wil atoom- duikboten. Afscheiding of interne autonomie. De keuze zou zijn, een geheel Frans Algerije, volledige afscheiding, of in terne autonomie. De opstandelingen gin gen ook hier niet op in, omdat zij het houden van een volksstemming onder Frans beheer niet vertrouwden en om dat zij zelf deelgenoot aan de organi satie ervan wilden zijn. Maar voor de rechterzijde was het ge noeg zich ernstige zorgen te maken, zo als in januari van dit jaar bleek, toen een gedeelte van de bevolking van Al giers in opstand kwam. De opstand mis lukte en de leiders er van staan op het ogenblik in Parijs terecht. De Gaulle maakte een reis door Algerije, waarbij hij vooral het leger probeerde te kal meren. In juni echter deed hij opnieuw een be roep op de opstandelingen te komen praten en ditmaal zijn voorlopige be sprekingen gehouden in Melun, die op niets uitliepen, doordat de Fransen de opstandelingenleiders in geen enkel op zicht de garanties over de politieke gang van zaken wilden geven, voordat beslo ten was tot een wapenstilstand. „Beth Haam”. In dit moderne nu nog in aanbouw zijnde gebouw in Jeruzalem zal in maart van het volgend jaar het proces tegen Adolf Eichmann worden gevoerd. De naam van het gebouw is ,,Beth Ha’am”. Hindeloopen 89.0 Workum 95.8 IJlst 101.6 Bolsward 109.4 Sneek 108.4 Wymbritseradeel hadden een sterk verlies gedaald tot 85 of minder o.a. Tjalhuizum, Folsgare, Wolsum, Oudega, Idsega en Nijhuizum; een verlies (10085): Nijland en bega; en een kleine winst: Blauwhuis Westhem. In Zuidelijk Wonseradeel hadden een da ling beneden de 85: Komwerd, Schraard, Allingawier, Tjerkwerd, Piaam, Fer- woude en Hieslum; tussen de 100 en 85: Wons, Exmorra, Idsegahuizum, Dedgum, Greonterp, Par- rega en Gaast; en een winst: Makkum en Longerhouw. Bijna alle dorpen in Wonseradeel-Zuid gingen dus achteruit, waarvan sommige vrij sterk, zoals Tjerkwerd en Ferwou- de De winst van Longerhouw betreft slechts 7 personen. Wel groeit Makkum behoorlijk (111.7), maar deze groei ging tot nog toe ten nadele van de omlig gende dorpen. De uit Bolsward beroepen Herv. predi- kant Ds. Zellinger Molenaar beant woordde in de bevestigingspreek tr Dordtrecht de hem gestelde vragen oj ongebruikelijke wijze, waardoor de be vestiging niet doorging en ook de in tredepreek werd afgelast. Er ontston/ veel rumoer in de kerk, die velen reed vooraf tijdens het dankgebed verbeter Ds. Zellinger Molenaar werd door vrien den per rijtuig thuisgebracht. ’De Elfsteden, fijnste 2 cents sigaar, M B. Eerdmans, Bolsward. Een voorstel om De Dam te Amsterdar elektrisch te verlichten, werd door dc raad met 18 tegen 12 stemmen verwor pen-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1