de Zuidwesthoek De situatie in m Comité Hoger Onderwijs Friesland f I het van van REEDS BIJNA 2 MILJOEN BIJEEN Nog enkele conclusies zelfonderzoek van „Sudergoa Sa is de hjerst Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes J. s. us hjoed p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I DINSDAG 15 NOVEMBER I960 56e JAARGANG No. 90 VOOR OP REIS 9? tii Tj. de J. P.(AKE) EN B.(EPPE) Pake en Beppe, sa sizze de bern Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) dat de bevolking zich kan identificeren met de betrokken onderneming. Stimulerende belangstelling van de zij de der bevolking kan een „experiment” (zoals de komst van Philips naar Kou- dum) doen slagen. In dit opzicht man keert het velen nog aan innerlijke over tuiging, hetgeen remmend werkt op de persoonlijke activiteit. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Novembermoanne kraeit de hoanne Dize en mist froast yn ’e kist Wiet as in slet fies en fet leit alles der hinne Sünder strielende sinne Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Men kin better in jonge krobbe wêze as in aide paradysfügel. In september 1959 brachten de door de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ingestelde commissie sprei ding hoger onderwijs (Commissie Pie- kaar) en commissie spreiding technisch hoger onderwijs (Commissie Neher) hun gezamenlijk rapport uit. Gezien in het licht van de spreidingsgedachte was de slotsom van dit rapport voor diverse niet centraal gelegen delen van ons land ronduit teleurstellend. Inplaats van door een werkelijke sprei ding adviseerden de commissies een groot deel van de tot 1970 te verwach ten verdubbeling van het aantal studen- en ütbouwen en it al mar fortakjen fan it leechspanningsnet sille yn it kommende jier al 13.5 miljoen kostje. Waar gaan ze heen De Zuidwesthoek verliest de meeste mi granten aan Randstad Holland en ove rig Friesland. Het is in de eerste plaats de vraag naar werknemers elders, die de expulsie uit een gebied bepaalt. Door allerlei historische oorzaken heeft zich een zeer sterke migratie-traditie gevestigd. Het gebied telt zeer weinig werklozen. Een belangrijk element, dat bij het mi- gratievraagstuk te licht over het hoofd gezien wordt, is de verwachting, die men koestert ten aanzien van de toekomst der eigen streek. Het ontbreekt velen aan vertrouwen in de toekomstige werk gelegenheid van het gebied, hetgeen be grijpelijk en verklaarbaar is. Schadelijk is, dat de toekomst van het gebied te eenzijdig wordt opgehangen aan belangrijke werkverruiming. Het gevaar bestaat, dat men blijft ste ken in défaitisme en passivteit, zolang zich niet duidelijk waarneembare teke nen van de ommekeer vertonen. Een ander gevaar is, dat onvoldoende invloed wordt toegekend aan het sociaal- psychologische aspect van de migratie- traditie. Het beeld, dat men zich ge vormd heeft van de eigen streek kan hardnekkig zijn en ondanks volledig ge realiseerde functies, zou het vertrek in te sterke mate kunnen doorgaan. Hoewel een positieve selectie der mi gratie niet onmiddellijk werd onder schreven, bleken toen in de loop van de gesprekken bewoordingen als durf, door zettingsvermogen, initiatief e.d., veel vuldig gebezigd te worden. Eigenlijk veronderstelt men dus toch het verlies van de meer dynamische elementen. ten op te vangen door vergroting van de bestaande instellingen. Daarnaast gaven zij in overweging slechts één (volledige) universiteit op te richten bij voor keur in Deventer en één technische hogeschool in het Noordzeekanaalge- bied. Intussen had een op instigatie van het provinciaal bestuur van Friesland ge vormde commissie zich verdiept in de vraag, of de oprichting van een instel ling van hoger onderwijs in deze pro vincie mogelijk en wenselijk is. Deze vraag in haar eerste rapport beant woordend, bepleitte zij bij nadere uit- Alles is skier Gjin wille,fortier Lan en dyk Under it slyk werking van haar ideeën in haar in fe bruari 1960 verschenen tweede rapport een oplossing van het probleem van de uitbreiding van het hoger onderwijs, die sterk afweek van het advies van de bei de rijkscommissies, door de gedachte van de stichting van een drietal athe nea in Nederland naar voren te schui ven. Alleen op deze wijze zou een wezenlijke spreiding van het hoger onderwijs en een werkelijke verdere mobilisering van het intellectuele potentieel tot stand ko men. Bovendien zal de verwezenlijking vormen tot de culturele sociale en eco nomische ontwikkeling van de gebieden, van dit idee een belangrijke bijdrage waar een „atheneum” wordt opgericht. Met name voor Friesland zou dit van zeer grote betekenis kunnen zijn. Vooral in het kader van het streven Inaar structuurverbetering van een in sociaal-eoonomisch opzicht bij het wes ten des lands in ontwikkeling achterge bleven gebied zal de vestiging daar van generlei vorm van hoger onderwijs een zeer belangrijke factor zijn. Thans is er een brochure uitgegeven, die beoogt nogmaals op populaire wijze be kendheid te geven aan de gedachte, in bedoeld rapport gelanceerd. Het comité meende, dat de wenselijk heid en de mogelijkheid van de vestiging in Friesland van een vorm van hoger onderwijs, als in het Friese rapport be pleit niet beter kon worden onderstreept dan doordat Friesland zelf een daad stelde. Het was ervan overtuigd, dat de bereidheid in een bepaalde streek tot het brengen van offers voor ’n daar te ves tigen instelling van hoger onderwijs niet zal nalaten indruk te maken op hen, die ten deze voor de beslissing worden gesteld. Al spoedig bleek, dat het organisatie- en bedrijfsleven in Friesland zich over het algemeen inderdaad bewust is, dat het vafl groot belang is, te komen tot de vestiging van een of andere vorm van hoger onderwijs in deze provincie. Van vele zijden werden bedragen toegezegd. Zo kon het comité uit deze sector toezeg gingen boeken van bedragen van f 50.000 van f 30.000, van f 25.000, van f 20.000 enz. Ook de bestuurslichamen lieten zich niet onbetuigd. Geconstateerd kan worden, dat de Provinciale Staten van Fries land en alle gemeenteraden zich van harte achter- de suggesties van de rap porten van de Friese Commissie plaat sten. De provincie en het overgrote me rendeel der gemeenten stelden boven dien een financiële bijdrage in uitzicht. Tot nog toe heeft het comité haar actie nog niet gericht op de verkrijging van bijdragen van particulieren. Stellig zou ook van deze zijde in Friesland in ster ke mate medewerking worden verwor ven. Spontaan hebben sommigen al flinke bedragen toegezegd. Uiteraard zijn deze uitingen van belangstelling gaarne aanvaard. Ondanks het feit, dat dus deze bron nog niet aangeboord is, nadert het totaalbe drag, dat aan het comité is toegezegd, thans reeds de f 2 miljoen. Tijdig omschakelen. Er is de algemene taak om het gebied tot ontplooiing te brengen. Aan moge lijke ontwikkelingen zou schade gedaan kunnen worden, door een niet tijdig aan gepaste instelling van de bewoners. Hoogst belangrijk zijn daarom tijdige voorlichting en beïnvloeding. Het is zaak, dat de bevolking ruimschoots de kans heeft zich op de hoogte te stel len van alle ontwikkelingen in het ge bied. Het gaat daarbij vooral om het hervinden van gemotiveerd geloof en vertrouwen in het gebied en het ont wikkelen van de wil om daaraan zelf, plaatselijk en regionaal mee te wer ken. Een moeilijke taak is zeker de door breking van bestaande passiviteit, zon der dat werkgelegenheidsvergunning kan worden aangewezen. Dat niettemin een bevolking door mid del van haar eigen samenlevingsverban den kan werken aan de „leefbaarheid” van het woongebied en dat zulks zelfs voorwaarde voor een totale ontplooiing is, zal duidelijk gesteld moeten worden. Er is nog steeds tekort aan werkgelegenheid in de Zuidwesthoek, aldus consta teert het reeds eerder in deze kolommen besproken „Bistek fan Sudergoa”. Naast de administratief geschoolden, zullen zonder uitbreiding van werkgelegen heid hier, ook de toekomstige technisch geschoolden een belangrijk deel der migranten uitmaken. (Migranten zijn zij, die verhuizen binnen de landsgrenzen, dus naar een andere streek of provincie trekken). De landbouw stoot nog voortdurend mensen uit. De belangrijke migratiemotieven zijn: het verlangen naar werk of de angst voor werkloosheid; betere mogelijk heden van voortgezette schaling en ontwikkeling elders; de toekomst der kinde ren; hogere beloning; promotie of meerdere kansen daartoe; een betere woning; meerdere voorzieningen in grotere plaatsen; streven naar zelfstandigheid en vrijheid (losmaken van ouderlijk gezin of woonplaats). Sa is de hjerst net op syn bést ’t Waer ünbestindich De droechte bihindich Tsjin in tsjustere loft In lytse kloft mei toppend gekift fan guozzen op drift Sa’n lyts bytsje froast Dat docht profoarst En dat sünder skea Us net folie kwea en de opkommende yndustry al bettere klant fan it provin- week november 1935 Wegens vertrek uit Bolsward, huldiging van Dr. Beekhuis. Voorzitter van het hui- digingscomité was de heer H. R. King- ma. Er waren 19 sprekers. In de pauze was er vioolmuziek. In de Bolswardervaart ving de Leeuwar der visser Ombelet een karper van 15 pond. F. Wouters, slagerij, Grootzand. Rund vlees 10 cent per kilo verlaagd. Onze prijzen zijn thans vanaf 35 Cent per pond. De weg Bolsward-Workum genodigd. Met een 70 a 80 km.-vaart snorden de auto's van de genodigden van dorp tot dorp. In Parrega was er een verlichte ere- boog. 25-jarig bestaan O.Z.B. (Ons Zuivelbe- lang) vereniging van leerlingen der Rijks Zuivelschool te Bolsward. De Etna begint te rommelen. Lange nagels staan niet mooi. Industrievestiging. Uitbreiding van werkgelegenheid, dat betekent industrialisatie, is dringend noodzakelijk. Veel deelnemersformulieren signaleren een zekere aversie jegens de industriële arbeid en de stedelijke samenleving; platteiandsberoepen worden volgens sommigen hoger gewaardeerd. Men is daarentegen trots op de indus trieën in eigen streek. De voorkeur gaat uit naar industrie in de vorm van kleine ondernemingen, waarbij het werk weinig gespecialiseerd is en de menselijke verhoudingen dorps, d.w.z. gemoedelijk en persoonlijk blij ven. Meer dan vestiging van buitenaf, zegt men ontwikkeling en uitbreiding van plaatselijke initiatieven te waarderen. Men hoopt, dat industrieën zich niet uit sluitend in enkele centra zullen concen treren. De houding jegens industrialisatie ken merkt zich door ambivalentie. Vrijwel iedereen bepleit industrievestiging, doch velen van hen kampen tevens met ge voelsmatige weerstanden. Deze weer standen blijken in oorsprong vooral be trekking te hebben op de „massale” in dustrie in grootstedelijk milieu. Het valt sterk op, dat waar onbekendheid plaats maakt voor kennis, de aversie zich wij zigt in aanvaarding. Een belangrijke voorwaarde voor het slagen van industrialisatie is derhalve, Jongeren zoeken na hun opleiding meestal eerst nog enkele jaren werk in eigen streek. Migratie na beëindiging der militaire dienst komt veelvuldig voor. Meisjes vertrekken gemiddeld waarschijnlijk op iets jongere leeftijd. De deelnemers aan een terzake gehou den enquête onderstreepten in het alge meen niet de populaire mening, dat het alleen maar de besten zouden zijn, die vertrekken. De gespreksgroepen betreurden zonder uitzondering het verschijnsel, dat de Z.- Westhoek de functie heeft van toeleve- ringsgebied van mensen voor de rest van Nederland. Het doen beëindigen van dit constante verlies van mensen, wordt al gemeen als de belangrijkste (soms als de enige) opgave voor de toekomst ge zien. Eveneens vrij algemeen is de gedachte, dat alle problemen opgelost zijn of ge makkelijk kunnen worden, zo gauw aan dit verlies een eind is gemaakt. per perseel. Mar dan mei men dochs wol forwachtsje, dat de regearing hjir ek in han yn stekke sil. Hwant hwat oant nou ta dien is, komt allegearre üt de büse fan de ynwenners fan Fryslan, itsy direkt, itsy indirekt. En hwert minister Mans holt al mei in plan toset wie om by to springen, wurdt it nou hast ek ris tiid, dat der hwat üt den Haech komt om de léste leadsjes net al to swier to meitsjen. It kin en mei alle Friezen goed dwaen, dat it P.E.B. bidriuw, dat sa lange jier- ren swier sile hat, dat lang net neikom- me koe by oare provinsjes, nou, nei de oarloch, de fuotten forgoed ünder it gat krige hat. It bidriuw is technysk stikken forbettere, it hat syn netten mear as for- dübele, it hat mear as 11 miljoen ekstra ütjown oan de ünrendabele oanslutings en it hat syn tariven leech balden. Nou’t de leanen fjouwer kear en de ma terialen faeks jit mear forhege binne, nou’t de easken oan netten en kabels folie swierder wurden binne, mei men sizze, dat ien fan de stikmannich dingen, dy’t jit goedkeap binne, it elktrysk Ijocht is. Fjirtich jier lyn, doe’t wy yn Bakhuzen wennen, bitellen wy 60 sinten foar de kwh. Doe wiene de leanen fiif kear sa leech, nou bitelje wy likernóch twa dü- beltsjes, as wy it fêstrjochttaryf oer de streampriis omslane. En as straks de nije 60 Mega Watt oaljesintrale klear is, wurdt er al earnstich tocht oan in lytse priisforleging. It iene mei it oare is, tinkt my in reden om Fryslan lok to winskjen mei syn pro- vinsiale elektrisiteitsbidriuw dat hiel hwat stoarmen trochmakke hat, mar nou mei folie seilen brüzjend oer de weagengiet. In dreech stik wurk fan Direksje, lieding en wurkers en in kostlik bisit fóar üs al legearre, foar hjoed en foar de takomst. Hwat hat Cjabe Skrocir forgoed meispylje, dat blykt wol. Allin nich hja meije ünder de fordrukkink op- groeije, wylst de oarenMar der wol ik it hjoed perfoast net oer ha. In saek, hwer’t men tige bliid om wêze kin is, dat sünt de Steaten yn 1949 moe- dich genóch wiene om de ünrendabeie perselen oan to pakken, der hiel hwat yn de goede rjuchting bard is. Yn it lést fan dat jier wiene yn Fryslan jit 13.000 huzen, buorkerijen en oare perselen, dy’t gjin Ijocht en krêft krije koene, omt hja to folie kosten oan oansluting. Mei stipe fan alle partijen is doe oer- gien ta in aksje, dy’t yn dizze tsien jier mear as 21 miljoen goune koste hat. Dêrfan is troch it P.E.B. mear as 11 mil joen bitelle, wylst de gemeenten en de eigners togearre goed 10 miljoen off ere ha. Dat is in slompe jild, mar it hat ek net sünder fortuten west. It oantal fan 13.000 is sakke ta 2-500, dus mear as 10 000 buorkerijen en huzen hawwe nou it Ijocht krige, hwert hja sa lang nei ütsjoen hiene. Doe’t de plannen makke waerden, rekkene men op 30 jier om se üt to fieren, mar de Steaten haw we hyltyd wer oantrune om it hurder to dwaen en dat hat net om ’e nocht west. Foaral yn de Walden is it hurd gien, dér wie ek de greatste efterstan. Yn West, en East-stellingwerf bygelyks, sle ten mear as 3000 spultsjes, buorkerijen en huzen sünder Ijocht, nou binne it mar 370 mear. Ek hjir is hiel hwat foroare. Boalsert kaem fan 33 op 5, Wünseradiel fan 376 op 90, Hinnaerderadiel fan 269 op 30, Wymbritseradiel fan 165 op 32, War- kum seis fan 111 op 5, Himmelum Ald- fard fan 188 op 61, Baerderadiel fan 64 op 13 en sa soe men trochgean kinne. It lit him oansjen, dat yn in pear jier de saek hast roun sit. Allinnich sille der dan jit in pear hündert oerbliuwe, hwert men gjin gat yn sjocht, omt de ünren dabele kosten heger lizze as 6000 goune Pake en Beppe, sa sizze de bern as hja de bikinde transformatorhokjes sjogge mei P.E.B. der op. En sünder dat hja it witte, jowe se aerdich goed oan, hwat it bilang is fan de manske gebouwen, dy’t binammen yn Ljouwert, tsjinje foar it bringen fan de elektryske stream troch üs hiele provinsje. De sintrale, hwer’t men nou mei in grea- te ütwreiding dwaende is, it kantoarge- bou, dat ek al wer to lyts is foar dit hurd tanimmende bidriuw en hwer’t de plannen foar forgreating makke wurde, it meitsjen fan in 110 KV station to Drach ten, it fierder klear meitsjen fan de sin trales op de eilannen: Skiermüntseach en Fryslan, it forsterkjen fan it heech spanningsnet It forbrük nimt ta, hyltyd wer en hyltyd mear gebrükers komme, mar jit mear omt de bisteande gebrükers de stream mear brüke. Dêrom moatte de bisteande net ten aloan fornijd en forswierre wurde, mear transformators stifte wurde en dan hjir en dan dér ek de heechspannings- netten oanpast wurde. Sa’n tweintich mil joen mear kapitael sil yn 1961 yn dit bidriuw stutsen wurde moatte en dochs kin men sizze dat de posysje fan it P.E.B. bidriuw tige soun is. Hwant de streamforkeap rint boppe for- wachting wurdt in siale bidriuw. Der binne alderearst de oerheitsbidriu- wen, sa as it spoar mei 10.5 miljoen kwh. ófname, de wetterlieding mei 3.5 miljoen, it Buma-gemael mei 1-8 mil joen, dy’t allinnich al 16 miljoen foar har rekken nimme en dan komt ek de partikuliere yndustry tige üt ’e hoeke. Fan Ljouwert witte wy dat net apart, hwant yn de haedstêd hat men altyd jit in eigen distribüsjebidriuw, dat foar ’61 skatten wurdt op in omset fan 53 mil joen kwh. Dér sitte de fabriken ek yn. Mar büten Ljouwert wurdt ek forgoed oan pakt. Nimme wy de tsien heechste ófnimmers, dan krije wy it ündersteande listke; Philips, Drachten 6.4 miljoen. Lankhorst, Snits 3.2 miljoen Ljouwerter Papierfabr. Frentsjer 2.7 milj Twijnstra, Akkrom 1.8 miljoen Ned. Thermoch. fabr., Burgum 1.8 milj. Hollandia, Skarsterbrêge 1.7 miljoen Wouda, Snits 1-3 miljoen Douwe Egberts, de Jouwer 1.1 miljoen Halbertsma, Grou 1 miljoen Hollandia, Boalsert 0.95 miljoen FIjirüt blykt, dat de greatste ófnimmers foar in bilangryk diel yn plakken sitte, dy’t de minister forgetten hat by syn yndustrialisaesje-plannen, hwat fansels net sizze wol, dat dizze bidriuwen net Toerisme. De versteviging van de bestaansbasis van allerlei verzorgende bedrijven, wordt algemeen als positieve economische functie van het toerisme onderkend. Een deel der deelnemers aan de enquête verklaarde zich voorstander van zeer snelle ontwikkeling en uitbreiding van deze „nieuwe industrie”. Bij anderen is sprake van bezorgdheid over de neven gevolgen, die men niet kan overzien. Zij vrezen te grote opeenhopingen van men sen en vragen zich af, of het toerisme verenigbaar zal zijn met allerlei opvat tingen en normen, die in de Zuidwest hoek gelden, daarbij o.m. denkend aan de zondagsrust. Heeft het toerisme mogelijk een ongun stige invloed op de jongeren, die wellicht te veel aansluiting zoeken? Ten aanzien van het toerisme zijn er twee verschillende groepen: de zekeren en de onzekeren. Met evenveel recht zou ook van de „haastigen” en de „voorzichtigen” kun nen worden gesproken. De eersten me nen, dat eer zeer snel gehandeld moet worden, omdat anders de toeristenstroom blijvend aan de Zuidwesthoek voorbij zou gaan. Hierbij speelt de wedijver met andere plaatsen ook wel eens een rol. De voorzichtigen kampen met onzeker heden, die slechts ten dele betrekking hebben op het toerisme. Er heerst in het gebied momenteel on zekerheid over de eigen gedragingen, opvattingen en normen. Men is zich bewust van veranderende denk- en han delwijzen, waarmee men niet instemt of waarover men zekerheid mist. Men is te gauw geneigd de krachten van bui tenaf (i.c. het toerisme) te overschat ten en te weinig aandacht te schenken aan de urbaniseringstendenzen, die van buitenuit optreden. Men discussieert wel over de zondagsrust als toeristisch pro bleem, maar gaat de zondagsviering als individueel en gezinsprobleem uit de weg. Er dient een goed gefundeerd recreatie- plan voor de Zuidwesthoek opgesteld te worden. Uitgangspunt dient te zijn, dat werke lijke recreatie ook in de toekomst mo gelijk blijft. Het verdient aanbeveling om te streven naar functionele verspreiding der voor zieningen. Aan geleidelijke groei moet de voorkeur gegeven worden. De V.V.V.’s zouden zich niet moeten beperken tot het organisatorisch stimu lerende werk, maar ook de andere facet ten van het toerisme in eigen streek on der ogen moeten zien. Een nauwe sa menwerking tussen overheid, V.V.V. en bevolking is gewenst. Op de grote rijwiel- en motortentoonstelling, welke in Londen wordt gehou- 'en, is deze Bromscooter” te zien, welke speciaal ontworpen is om in boot auto mee te nemen. Het machientje is slechts 60 cm hoog en weegt onge veer 25 kg. Het wordt voortbewogen door een Clinton A 490 panther twee- tdct-motor, welke goed is voor 45 km per uur bij een verbruik van ongeveer 1 50 Of grou en stil Dér is hwat op deadsk en kala Dèr’t gjin minske fan haldt

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1