Nieuwe president Kennedy wil zo weinig mogelijk partijman zijn Prijsbeheersing en belastingverlaging BRANDAR1S Psychopaten Reeds ontmoeting met Nixon Financiële beschouwingen Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 VRIJDAG 18 NOVEMBER I960 56e JAARGANG No. 91 F PY1 o 11 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND T Gouden filmpjes bW I Kijkers en luisteraars Hwat hat Sa de minske, Wc 5 0 5 om Advertentieprijs: 13 cent per min Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie r. 5 0 5 0 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A, J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Algiers. In de stad Algiers is het op 11 novem ber, de dag van de wapenstilstand van de eerste wereldoorlog, tot betogingen tegen De Gaulles bedoelingen gekomen. De politie heeft geducht moeten optre den en er zijn zestig gewonden gevallen. Het bewijst vooral hoe gespannen de at mosfeer is. Bij de huidige regeringspartijen leefde aanvankelijk de hoop, dat zijn opvolger op het departement van Economische Zaken dit wetsontwerp zou intrekken. Bij het optreden van ’t kabinet-De Quay bestond immers de verwachting, dat aan het economisch bedrijfsleven meer vrij heid zou kunnen worden geschonken; Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad De Jong's Nieuwsblad Twee belangrijke wetsontwerpen beheersten deze week de debatten in de Tweede Kamer. Hef plan tot belastingverlaging van de A.R.-minister Zfjlstra en het voor stel van de C.H.-minister De Pons om de oude Prijsopdrijvings- en Hamsterwet van 1939 te vervangen door een nieuwe wettelijke regeling. Eigenlijk was ook laatstgenoemd voorstel afkomstig van minister Zijlstra. Het dateerde namelijk nog uit de tijd, dat deze minister van Economische Zaken in het kabinet-Drees was. protest zijn ontslag ingediend. Dat is geweigerd. Hij is daarop zonder meer afgezet. De Gaulle is tot deze forse maatregel overgegaan om te voorkomen dat Jacomets voorbeeld door te velen gevolgd zal worden. Hij heeft stuk voor stuk zijn ministers bij zich laten ko men om hen de vraag voor te leggen of zij zich achter zijn politiek wilden stellen. Zo neen, dan moesten zij maar vertrekken. Niemand heeft ontslag genomen. De mi nister van defensie, Messmer, is aan ’t einde van de vorige week in Algerije geweest. Men neemt aan met de bedoe ling, de pols van het leger te voelen. Men wacht vol spanning af, waarmee De Gaulle voor de dag zal komen. Maar er zijn redenen te vermoeden, dat het niet in de eerste plaats een gesprek met de Algerijnse opstandelingen zal zijn, dat hij op het oog heeft, maar eerder een Algerijnse republiek, die bestuurd zal worden door diegenen, die in de paar verkiezingen die er geweest zijn, wat naar voren zijn gekomen, 't Merkwaar dige is, dat velen van deze mensen in tussen een gesprek met de opstandelin gen als onvermijdelijk zijn gaan zien. De meerderheid van het aantal uitgebrachte stemmen, waarmee Kennedy vorige week dinsdag tot president van de Ver, Staten is gekozen, is nog geringer ge bleken dan wij in ons vorige overzicht vermeldden. Op een totaal van ongeveer 66 miljoen stemmen bedraagt zijn meerderheid nog geen 300.000 stemmen. Van republikeinse zijde heeft men getracht in enkele staten tot hertelling over te gaan omdat er gevallen van fraude geconstateerd zouden zijn, maar daar is nog niets van gekomen. pas op) was de lichtingendienst, broer van wijlen tenlandse zaken) leider van de federale recherche, te zoeken op hun post te blijven. Beiden zijn republikeinen. Een ander verzoe nend gebaar van Kennedy is, dat hij de verslagen vice-president Nixon heeft op gezocht en met hem een hartelijk onder houd heeft gehad. Misschien wil hij Nixon op de een of andere manier bin den aan zijn regering om er het partij- karakter wat van te verzachten. De parachutisten hebben geaarzeld en een groot gedeelte van het leger is Diem trouw gebleven. Dat is op zich zelf een belangrijk teken, maar het is te hopen, dat deze gebeurtenis Diem de ogen zal openen voor wat verkeerd is aan zijn bewind. De gedachten, waarmee de parachutis ten hun greep naar de macht waagden, deed sterk denken aan de achtergrond van de Turkse en ook van de Zuid-Ko- reaanse revoluties eerder in dit jaar. De Turkse generaal Gürsel, die sinds mei de macht in handen heeft, blijkt een gulden middenkoers te willen sturen. Dat blijkt uit het ontslag van maar liefst veertien leden van de commissie van nationale eenheid, zoals men de re- ring nu noemt. Deze veertien vormden de meest rechtse groep in de regering, die men verantwoordelijk acht voor het ontslag van 147 hoogleraren, die kritiek op de regering hadden geuit. Het is mo gelijk, dat Gürsel door zijn optreden te gen deze groep in de regering Turkije behoed heeft voor een straffe militaire dictatuur. Niet dat zijn eigen bewind op hechte juridische basis berust, maar hij stelt toch voortdurend verkiezingen in het vooruitzicht en wat nog belang- rijker is, zijn praktijk gunt de burger een vrij grote mate van vrijheid. streefde men toen ook niet naar een „vrijere” loonpolitiek Zo ontstond dus de vraag of men lang zamerhand ook niet de prijsbeheersing kon afschaffen. Maatregelen, welke wa ren ontworpen in de mobilisatietijd voor 1939 waren zo hoopten velen eigenlijk niet meer geschikt nu naar meer normale toestanden wordt terug gekeerd. Voor zover men de noodzaak van prijsbeheersing nog erkende, be stond er bij de rechts-liberale regerings partijen met andere woorden de neiging deze alleen in abnormale perioden te aanvaarden. Minister De Pous was niet zo optimistisch. Hij wilde geen afstand doen van dit instrument in zijn eco nomische politiek. Hij steldé voorop, dat als de lonen beheerst moeten worden, laten. Hij bleef derhalve vasthouden aan de bevoegdheid van de overheid maximumprijzen vast te stellen. echter niet te redden. Nadat de kern uit zijn voorstel was gehaald, vroeg hij schorsing der beraadslaging. Ook in Italië. In Italië zijn ook verkiezingen gehou den voor de provinciale raden. De com munisten en de socialisten van Neni zijn bijna vier procent vooruit gegaan, waar door zijn nu 38,9 van het aantal uit gebrachte stemmen op zich wisten te verzamelen. De Christelijk-democraten zijn 1,4 hoger gekomen dan in 1956, maar 2,1 lager dan bij de algemene verkiezingen in 1958. De verliezers wa ren de kleine centrumpartijen, de so- ciaal-democraten, republikeinen en li beralen. Ook de neo-fascisten zijn t.o.v. 1958 drie procent achteruit gegaan. Het is ongetwijfeld een feit, dat de achter lijke sociale structuur in vele delen van Italië deze grote communistische en so cialistische (aan de communisten ge bonden) partijen doet bloeien. BOTSING TUSSEN TREIN EN BUS IN ITALIË Op een spoorwegovergang op de Via Tiburtina, een der hoofdverkeerswe gen naar Rome, is een autobus tegen een trein gereden. Vijf inzittenden van de bus zijn om het leven gekomen terwijl zes personen werden gewond Foto: Op de voorgrond de wrakstuk ken van de autobus. Op de achtergrond de trein, waarmee de bus in botsing is gekomen. Treinpassagiers hangen uit de ramen. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en België. In België is men zeer onaangenaam ge troffen door de kritiek, die leden van de staf van de Ver. Naties in rapporten op België hebben geuit, wanneer het over de Kongo ging. Hammarskjöld zelf heeft er over ge klaagd, dat de Belgen ambtenaren naar de Kongo terugzonden om als adviseur op te treden. Het is begrijpelijk, dat Hammarskjöld dat liever niet had in verband met alle moeilijkheden, welke hij in de Kongo heeft. Het toelaten van deze Belgische adviseurs zou tot de klacht kunnen leiden, dat de Ver. Naties Frankrijk. Na de rede van president De Gaulle van Frankrijk, op 4 november gehouden, is de spanning in Algerije en Frankrijk aan het stijgen. De aanhangers van een Frans Algerije zijn het in geen enkel opzicht eens met de plannen van de president een Algerijnse republiek te vormen. Jacomet, de secretaris-generaal van de regeringsdelegatie in Algerijee, heeft uit Zuid-Vietnam. In Zuid-Vietnam, waar sinds 1954, toen het land onafhankelijk werd na de oor- log tegen Frankrijk (maar men Noord- Vietnam in handen van de communisten moest laten) eerst premier en sinds 1955 president Ngo Dinh Diem heerst, is het tot een mislukte staatsgreep van de pa rachutisten gekomen. Hun bezwaren golden, zoals bij zovele Vietnamezen, ’t zeer autoritaire optreden van de Rooms- Katholieke president, die het land als een mandarijn regeert en vooral be schuldigd wordt van begunstiging van zijn familie. Het was geen opstand van de communistisch gezinde groep, maar van een groep die meende, dat het op treden van Diem juist de communisti sche ondergrondse in het land, die in afgelegen dorpen een vrij grote invloed heeft, in de kaart speelt. Diem, die een beschermeling is geweest van wijlen Dulles, is al vrij lang niet meer zo’n geziene figuur in Amerikaan se ogen. De Amerikanen zijn niet ten onrechte bang,( dat de haat, die tegen Diem aan het groeien is, tenslotte op hen zal overslaan. En dat komt steeds weer de communisten ten goede. Haarlcmmerliede. Deze krachtsverhouding was enkele da gen tevoren weer gedemonstreerd. Toen had de liberale minister Toxopeus een wetsontwerp tot wijziging van de ge meentegrenzen rond Haarlem te verde digen. Het voorstel sproot voort uit de behoefte om Haarlem -een van de dichtstbevolkte gemeenten van ons land de gelegenheid te bieden in het nabij gelegen Zuid-Schalkwijk te bouwen. Hier had de Kamer geen bezwaar te gen. Doch het voorstel strekte tot vér gaande annexaties. En de regeringspar tijen koesterden de verdenking, dat zij wellicht verband hielden met het stre ven van Haarlem naar een Technische Hogeschool. Daar wilden zij niet op vooruit lopen. Tevens ondervonden zij als bezwaar, dat minister Toxopeus na annexatie van Zuid-Schalkwijk ’t overblijvend gedeelte van de gemeente Haarlemmerliede bij de Haarlemmer meer wilde voegen. Had de burgemees ter van laatstgenoemde gemeente in zijn nieuwjaarsrede niet juist op de bezwa ren van „lange afstandsbesturing” ge wezen Zou de nieuwe gemeente met andere woorden niet te groot worden Minister Toxopeus wees er op, dat deze gemeente pas op de naar omvang ge meten achtste plaats in ons land zou komen te staan. Hij noemde het juist wenselijk, dat er aldus een grote „groe ne bufferstrook” tussen de opdringen de steden Haarlem en Amsterdam zou ontstaan. Voor dit standpunt kreeg hij aanvanke lijk alleen steun bij de P.v.d.A. Op het laatste ogenblik snelden hem ook nog enkele geestverwanten onder leiding van prof. Oud te hulp. Daarmee ver mocht de minister zijn wetsontwerp sa syn styl De zeer geringe meerderheid in het volk heeft Kennedy er toe genoopt zo wei nig mogelijk als partijman op te tre den. Zijn eerste daad als gekozen pre sident (in januari volgt hij Eisenhower directeur van de in- Allan Dulles, (een de minister van bui en Edgar Hoover, de ver- 3e week nov. 1910 In de muziekschool te Bolsward zal een kookcursus worden gehouden. De vogelvanger W. de Jong van Bols ward ving te Blauwhuis een valk in zijn net. Adv. Huwelijk-kennismaking door een eenvoudige juffr. leeftijd. P.G. met dusdanig De gezamenlijke kappers SCHEEPSRAMP BIJ TERSCHELLING Rechtszekerheid. Bij de openbare behandeling bleek, dat hij dit pleit had gewonnen. De hoog conjunctuur had in zijn kaart gespeeld. Doch de bewindsman had bovendien ver schillende concessies gedaan. Algemeen bestond namelijk in de Kamer de wens,' dat het bedrijfsleven meer waarbor gen zouden worden gegeven, opdat niet willekeurig kan worden ingegrepen. Bij Nota van Wijziging opende minister De Pous herhalve een zekere mogelijkheid voor de ondernemers om tegen een wei gering der regering tot ontheffing van bepaalde prijsvoorschriften in beroep te gaan. Tevens werd bepaald, dat prijs voorschriften in principe niet langer dan een jaar zullen gelden en dat de rege ring bovendien zo mogelijk van tevoren de desbetreffende branches zal horen. Deze laatste bepaling ging de socialis tische oppositie aanvankelijk wat te ver. over de belastingvoorstellen; het werd Zij vreesde dat hierdoor aan de slag- al aanstonds duidelijk, dat met name de vaardigheid van het prijsbeleid afbreuk K.V.P, bezwaar had om het tijdstip van zou kunnen worden gedaan. Zij beriep de belastingverlaging aan de regering zich daarbij op bezwaren, welke de re- over te laten. Dr. Lucas zag deze gering aanvankelijk zelf tegen een wet telijke verplichting tot vooroverleg had aangevoerd. Minister De Pous nam deze bezwaren weg door op uitzonderings- clausules te wijzen. De regeringspar tijen daarentegen verklaarden, dat zon der die wijziging het wetsontwerp niet aanvaardbaar zou zijn geweest. En zij vormden de meerderheid. ver laging het „liefst” op 1 januari a.s. be paald, maar minister Zijlstra wilde de beslissing tot begin volgend jaar uit stellen. De bewindsman wilde het ver der verloop van de conjunctuur afwach ten. Dr. Lucas noemde hem derhalve „overvoorzichtig” hetgeen de minister echter als een compliment opvatte. Hij beloofde echter niet „strak” te zullen zijn met betrekking tot de vraag of het tijdstip alleen door de regering, dan wel via een wetsontwerp, in overleg met de volksvertegenwoordiging, zal worden vastgesteld. Hiermee was alvast één moeilijk punt uit de discussie gehaald. De tweede moeilijkheid was, dat de regeringspar tijen, zoals de K.V.P. en de V.V.D. de verlaging eigenlijk een grotere omvang wilden geven dan de minister van finan ciën had voorgesteld. Minister Zijlstra liet merken, dat zijn toeschietelijkheid terzake aan grenzen was gebonden. Financiële beschouwingen. Van grote politieke betekenis was dit incident uiteraard niet. Belangrijker waren de Algemene Finan ciële Beschouwingen over de rijksbe- groting 1961. In feite werden hierbij namelijk voorpostgevechten gevoerd zich geheel aan de kolonialisten ver- de prijzen niet kunnen worden vrijge kocht hadden. Wigny, de Belgische minister van bui tenlandse zaken, die een vergeefse reis naar de Ver. Naties maakte om de za ken recht te stellen, toonde zich op een persconferentie zeer verbolgen en dreig de zelfs met uittreding uit de wereld organisatie. Meer dan een dreigement zal dit overigens wel niet zijn. gewenst juffr., middelbare 'j persoon. van Bolsward willen trachten de zondagsarbeid te be perken. De bewoners van de Snekerweg danken de raad voor de wijze waarop aan hun verzoek een bestrating aan te brengen, werd voldaan. Zij verwonderen zich er echter over 40 in de kosten te moeten bijdragen. De Robynse Fenne, waarvan de stad Bols ward voor 1/4 eigenares is, zal weer voor 5 jaren aan de tuinbouwers worden af gestaan voor f 32,per pondemaat. .....A.I - Zondagmiddag vond benoorden Terschelling een aanvaring plaats tussen het Duitse vrachtschip „Spreewald” en het Turkse vrachtschip „Kuetahya”Het Turkse schip zonk bijna onmiddellijk. De opvarenden konden aan boord stap pen van de „Spreewald”, welke wel ernstig beschadigd werd, doch de reis kon vervolgen. De geredde Turken werden door de „Brandaris” overgenomen en naar Terschelling gebracht. Boven: een beeld van de ramp. Onder: de ge redde opvarenden komen aan op Terschelling Omstreeks het eind van deze maand zal in Nederland van elke 4 huishoudingen er één over een televisietoestel beschik ken. Op 1 november j.l. bedroeg het aantal aangesloten t.v.-toestellen 760.115 tegen 737.522 op 1 oktober van dit jaar tot en met 14 november: 771-182, in totaal wer den in dé eerste tien maanden van I960 ruim 175.000 tv-ontvangers geregistreerd d.w-z. bijna elf procent meer dan in het corresponderende tijdvak van 1959. Het aantal geregistreerde radiotoestellen daalde in de afgelopen maand van 2.649.208 tot 2.647.577. Dit houdt verband met het feit, dat op grond van de Luistergeldbeschikking ’6(- niet alle radiotoestellen meer behoeven te worden aangegeven, waardoor het aan tal geregistreerde ontvangers thans niet meer overeenstemt met het aantal in ge bruik zijnde toestellen. Er waren op 1 november 480.087 aan sluitingen op de draadomroep tegen 480.750 op 1 oktober j-1. De krant doet elke dag ontstellen Door luguber te vertellen Een zedenmisdrijf weer gepleegd De justitie overweegt Wie zijn toch die vuige daders? Meestal losgeslagen vaders Die, hun vrouw en kinderen zat Zwerven op een duister pad Je hebt zeker in de gaten Het heten bij ons psychopaten Dokters, hooggeleerde heren Krijgen opdracht, observeren Zulke lui, inwendig ziek Horen thuis in een kliniek Enkele jaren op de helling Vonnis, ter beschikking stellen Dank zij een gladde advocaat Iemand die zijn vak verstaat Meet toch met morele maten Deernis met die psychopaten De regering moet dan zorgen Dat ze worden opgeborgen Tonen ze hun goed gedrag Het is gebruikelijk dan mag Men bewegingsvrijheid geven Deliquent denkt, nou wacht even Ik ben weer over de brug En ze zien mij nooit terug Laat zo’n minister maar praten Over stoute psychopaten Vreemd toch, de wellustelingen Die ze in een jaar zo vingen Moordenaars, in bloed en slijk. Lijken allemaal gelijk Steeds maar weer dezelfde woorden Defect, geestelijk gestoorden Ontoerekeningsvatbaar Daarmee is het zaakje klaar Een zware straf zou toch niet baten Wie zijn nu geen psychopaten? Kinderen, verminkt, geschonden Ouderharten (pijn blijft wonden) Smeken dat zo’n psychopaat Nooit weer vrij zijn wegen gaat.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1