Welke kant uit met het toerisme? ra Nu reeds bezinning gevraagd inzake werkplan 1961 I Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen ■3B| ISi II I i I i i Fan de Martinytoer t Restauratie molen werd duurder 'g STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Keningsbern De vliegramp bij Welsrijp bevoegde zijde vernamen wij ien de mogelijkheid niet aan de ernstige vlieg ramp op 21 november te Welsrijp een explosie in de lucht is voorafgegaan, wordt het voor het onderzoek naar de oorzaak van het verongelukken der Tun- derstreak straaljager van het grootste be lang geacht, dat alle van dit object af komstige onderdelen worden opgespoord. Met het oog hierop roepen ae officiële instanties de assistentie in der plaatselijke burgerij uit Welsrijp en omgevink. Haar wordt verzocht bij het vinden van even- burgerij uit Welsrijp en omgeving. Haar vliegtuik afkomstig zouden kunnen zijn, dit ter kennis te brengen van luchtmacht of politie autoriteiten. Telefonische aan melding Vliegbasis Leeuwarden. (05100- 27541 toestel 31, Groepscommandant, Luchtmacht Be wakings Korps. Gratis een weg Zilveren filmpjes le week december 1935 %e JAARGANG DINSDAG 29 NOVEMBER I960 No. 94 r „HET PAD VAN DE ENGELEN Hwat Eat het PYT de gong fan saken, sa’t ófskriuwing der komme moatte, Tj.deJ. I l Fleijers lykje op freonen as wolven op hounen Bolsward en omgeving. Uit bovenstaande activiteiten blijkt, dat bij het provinciale V.V.V.werk ook Bols ward en omgeving nauw zijn betrokken. er nog vier in de onmiddellijke nabijheid liggen, (Sneek, IJlst, Sloten, Staveren) Bolsward ligt aan de Rijksweg 43, een belangrijke toeristische ader, die Won- het algemeen en van het sociaal toeris me in het bijzonder. „De Holle Poarte’’ op de Makkumer Sankop met het moderne restaurant „De Vigelante” is ontsproten aan een Bols- wards-Wonseradeels initiatief en biedt grote mogelijkheden voor de toekomst. En wist u dat te Bolsward een natio naal (maar internationaal bekend!) toe ristisch handboek wordt uitgegeven? De provinciale V.V.V. trekt vandaag de grote lijnen. Nu is het de beurt aan de plaatselijke V.V.V.’s in Bolsward en om geving. Er is genoeg werk aan de win kel en wensen zijn er in overvloed. Wij noemen, wat Bolsward betreft, slechts een paar zeer urgente: het spoedig tot stand komen van een caravan en cam- pingterrein en een intensiever gebruik van het openluchtpodium in het Juliana- park, met name in de voorzomer. Er zouden bij een accuut of chronisch gebrek aan hotelbedden en goedkope slaapgelegenheden, onze internaten, die wegens de lange zomervakantie prak tisch een paar maanden leeg staan, niet rendabel zijn te maken als dependances van een nabijgelegen jeugdherberg boer is en dat de mei jildopnimmen Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie w 1- e- 1. m Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad langer hoe meer wordt ontdekt, is Bols ward als een der verzorgingscentra nauw betrokken. De eigen evenementen trokken verleden jaar in Bolsward gro te belangstelling en zullen zeker moeten groeien tot een traditie. Maar er zijn meer aanknopingspunten. Werkprogramma 1961 Het werkprogramma voor het jaar 1961 zal in feite een voortzetting zijn van dat voor het jaar 1960 in zoverre, dat zal worden voortgegaan met het propageren van de toeristische aantrekkelijkheden die onze provincie biedt en dat de ver schillende plaatselijke V. V. V.’s zullen worden opgewekt zich zoveel mogelijk aaneen te sluiten en over te gaan tot ’t vormen van federaties waar dit moge lijk is. Doordat het Provinciaal Bestuur van Friesland het aan de V.V.V. toegekend subsidie in het jaar 1960 aanzienlijk ver hoogd is het mogelijk om, indien nodig, federaties van V.V.V.’s op bescheiden wijze financieel te helpen bij de uitgave van propagandamateriaal. De „Studie-commissie voor de Z.-West- hoek” tot oprichting waarvan op de na jaarsvergadering 1959 werd besloten, is inmiddels samengesteld en hoopt haar werkzaamheden in 1961 te kunnen vol tooien. Het instellen van een „Perma nente commissie voor de wadden-eilan- den” ondervindt voorshands nog enige moeilijkheden doch het bestuur heeft alle hoop, dat binnenkort tot het samen stellen van deze commissie kan worden overgegaan. Verder ligt het in de bedoeling om in de komende jaren over te gaan tot het instellen van een studie-commissie, die 1 de mogelijkheden in bijv, de bosrijke Sociaal Toerisme. In nauwe samenwerking met tal van in stanties wordt aan alle vormen van hetseradeel in tweeën snijdt en direct aan- z.g. sociaal toerisme aandacht besteed. sluit aan de uit een oogpunt van vreem- Ook met regerings-instanties werd in ’t delingenverkeer zo belangrijke Afsluit- afgelopen jaar op prettige wijze samen- dijk. gewerkt en het bestuur vei trouwt, dat Bij de Zuidwesthoek, die toeristisch hoe deze samenwerking in 1961 zal worden i bestendigd. Van harte hoopt het, dat ’t j mogelijk zal zijn dat in het jaar 1961 verschillende recreatie- en kampeerter reinen tot stand zullen komen, aange zien deze van zeer groot belang zijn voor de bevordering van het toerisme in Propaganda. Nog in de maand december van dit jaar zal een nieuwe „Friesland-folder” het licht zien. Aan de verzorging van deze folder is zeer veel aandacht besteed. Ook zal in 1961 een nieuwe, geheel bijge werkte hotelgids voor Friesland ver schijnen. Verder zullen in de loop van 1961 vooraanstaande journalisten tot ’n bezoek aan Friesland worden uitgeno digd en zullen de vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandse toeristi sche tijdschriften en reisbureaux op de steeds gebruikelijke wijze worden voor gelicht en, zo nodig, rondgeleid. In verband met het plan „Brengt Uw vakantie door in eigen land” is contact gezocht met de televisie- en omroepver enigingen. De televisie-afdeling van de A.V.R.O. is, in principe, bereid gevon den om in het jaar 1961 twee avonden te reserveren voor televisie-uitzendingen betreffende de toeristische mogelijkhe den en aantrekkelijkheden van ons land. Hiervoor zal een tekst worden opgesteld in overleg met de, door de vereniging van V.V.V. directeuren, ingestelde com missie. De K.L.M. en de Ned. Spoorwegen zul len, met de medewerking van de V.V.V., gezamenlijk trachten in de zomer van 1961 weektochten door Friesland te or ganiseren met Amerikaanse en Engelse toeristen. Begonnen zal worden met el ke week een excursie te organiseren. De voorlopig samengestelde programma’s voor deze trips omvatten twee tochten met autobusen, waarvan één door Zuid- Friesland en de Noordoostpolder en één via de Afsluitdijk naar Alkmaar of Schagen. Verder nog een vaartocht met een grote motorboot over de Friese me ren alsmede een zeiltocht in een daar voor gehuurde tjalk. Hoewel thans nog niet is te voorzien of deze plannen uit voerbaar zullen zijn en hoe groot de ge zelschappen zullen zijn zal de vereniging naar haar beste kunnen aan het samen stellen van aantrekkelijke programma's medewerken. Verder zal er in het jaar 1961, te be ginnen in de maand januari door de directeur en eventueel door andere des kundigen, in het westen van het land lezingen over de toeristische mogelijk heden van Friesland worden gehouden, welke zullen worden geïllustreerd met kleuren-dia’s 6x6. Hiertoe zijn voorlo pig 95 dia’s aangeschaft, welke zijn ver vaardigd door de fotograaf Bas den Oudsten. Oorspronkelijk was het plan reeds in 1960 een begin te maken met het houden van deze lezingen, doch het verzamelen van de, voor dit doel, geschikte kleuren- Van 1 volgende. Aangezii is uitgesloten dat peil werom to bringen. Wy wolle hjir alle gefoelsarguminten ütskaekelje, wy wolle hjoed gj' tsjutting fan d< wy wolle it ris Margaret, de flotte, hat In fotograef as part Astrid, de Noardske bloune Wurdt aenstens de forboune Fan in sljochte rederssoan It boargerlike loekt oan Grif jow de frijste füsjes Hwat minder dèsillusjes Gjin titels, stan of jild In blom yn it frije fjild. Lang liet it keningsbern In ünwraldsk skepsel sjeti Stiif, efter hege finsters Omtsjoend fan gouden glinsters Hja knikte op bifel Seach leech op oaten del Yn deftigens allinne Nei elke wink bitsjinne Hja hie as broeikasplant Tomin oan frissens hawn Hja foun as jonge frou Gjin wjokslach yn har kou It bliek faeks in toer to lykjen Foar har in prins to sykjen Gaedlik ta in houliksban Diplomaeten fan it lan Folleard yn it hannelsleske Fan in polityk sukseske Brochten in partner thüs Bileaning, it ridderkrüs Juist vandaag waarschijnlijk op het moment dat U dit leest is er in De Klanderij te Leeuwarden een belangrijke vergadering, een vergadering, waar waarschijnlijk ook de stem van Bolsward, van Wonseradeel en van andere ge meenten uit de omtrek zal worden gehoord. W(j bedoelen der algemene leden-najaarsvergadering van de Provinciale Friese Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (V.V.V.). Misschien vindt U het vreemd nü reeds over het toerisme in 1961 te gaan praten en denken. En toch is dit urgent. Zal men in het volgend jaar beslagen ten ijs komen (indien we dit beeld in verband met het zomertoerisme mogen gebruiken) dan moeten er nü reeds plannen worden gemaakt. En inderdaad wordt vanmiddag te Leeuwarden het werkplan 1961, dat wij vooraf heben mogen inzien onder de loupe genomen. Hieruit blijkt dat de provinciale V.V.V. niet stilzit, maar de hand aan de ploeg weet te slaan. Hjoed kin wy in keningsbern Mei oare eagen sjen It twangjok, dat har biswiere Is stadichoan forjierre Hja nimme iepenbier Utgeans en sportfortier Gean frij har eigen wegen Net meat stiif en forlegen Hja kieze, seis birèt De jonge fan har hert Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.50 uur 2305 of 2335 (K5157) Een overzichtsfoto van de Londense Street, waar tientallen engelen met hun bazuinen en duizenden gekleurde lichtjes een sprookjeseffect sorteren- De Lan denaars. die vol bewondering de kerstversiering aanschouwen, hebben Regent Street tijdelijk „het pad van de Engelen” gedoopt Restauraties worden wel eens duurder dan men aanvankelijk dacht. Zo ging het ook met de restauratie van de z.g. Tade- ma's molen. In 1959 heeft de raad aan het bestuur van de Marnepolder een subsidie van f 783,toegekend ten behoeve van de restauratie van de molen. De totale kosten van de restauratie wer den destijds geraamd op f 5220, Thans blijkt dat de kosten van deze res tauratie hebben bedragen f 7727,43. ter wijl de kosten voor het aanbrengen van een bliksembeveiliging bedragen f 522, zodat de totale kosten hebben bedragen f 8249,43. Nu de restauratie van deze molen tot vol le tevredenheid van de daarbij betrokken instanties werd voltooid en de raad zich door het verlenen van bovengenoemd subsidie in principe reeds heeft uitgespro ken op het behoud van deze molen prijs te stellen, adviseren B. en W. ook in de hogere kosten van de restauratie en de kosten van het aanbrengen van een blik sembeveiliging eveneens een subsidie van 15 verlenen, hetgeen een hogere uitgaaf zal vorderen van 15 van f 3029,43 is f 454,41 of afgerond f 455, B. en W. stellen voor ook dit hogere subsidie te dekken uit de algemene re serve. Kapitael en arbeid binne fan nature el- koars béste freonen. Hoe meat kapitael yn in bidriuw stutsen wurdt, hoe better de buorkerijen, it fé, de masines, de groun, de üntwettering, de opmealling wêze kin. En troch dizze bettere aparatuer nimt de produktiviteit fan de arbeid bilangryk ta. Ien man kin mear op in modern bidriuw as twa man op in ütsloerd, efterlik spul dwaen kinne. Mar ek, ien handich en bi- kwaem man kin mear as twa, dy’t fan foaren net witte oft hja fan efteren wol libje. In heech produktyf bidriuw freget in modern spul, mei alle fasiliteiten, dy’t de technyk hjoed biede kin en derneist in tip-top bidriuwslieder mei bikwame arbeidskrêften, dy’t der alles üthelje hwat der yn sit. As ideael moat eltse bidriuws- tüke dus stribje nei dizze situaesje en dêrop makket it agrarysk bidriuw gjin ütsündering. Hjir is lykwols ien bitingst. Sille dizze weardefolle arbeidskrêften en tanimmen- de kapitaelynfestearingen tafloeije, dan moatte sokke bidriuwen rendeare, d.w.s. de forgoeding foar dizze bettere arbeid en organisaesje moat reedlik wêze en net minder as yn oare bidriuwen. Twad, de kapitaelynfestearing moat rinte, ünderhald en ófskriuwing weromkrije en kans ha op in normale winst. Dizze winst kin tige üngelyk wêze en haldt forban mei de risiko’s, dy’t it kapitael rint. Mar ófsjoen fan de greate fan de winst, stiet it fêst, dat minstens rinte under- 1 a i 1 a r i i hald en oars lukt it kapitael him üt selsbihald werom. En nou soe ik de lêzer, boer of gjin boer, boeregreon of om my boerefijan, ütnoeg- je wolle ris mei my in rekken op to set- ten. In kalde nofteren rekken oer in trochsné-greidebidriuw, sa as dit hjir rounom to finen is. In pleats fan 75 pounsmiet of 28 h.a. mei tritich melke kij en it bybihearende jongfé. Wy jowe dit bidriuw twa bitüfte folsleine wurk- krêften en simmerdei in trêdde of in post foar t leanbidriuw, dy’t op itselde ;jin wurd sizze oer de bi le agraiërs yn it folkslibben in kear inkeld sjen mei ekonomyske eagen en dan neigean oft er reden is ta dizze forleging of net. It agrarysk bidriuw is lyk as elk oar bi driuw in gearwurking fan arbeid en ka pitael. Under arbeid forstean ik dan it eigenlike wurk, de organisaesje fan it bidriuw, de boekhalding en de admini- straesje, dus sawol it wurk fan de holle as fan de hannen. Under kapitael fait de groun, de gebou wen, it fé, de masines, de weinen, it ridskip, it foer, de kunstmest en fierdere helpstoffen. De gearwurking tusken dizze arbeid en it kapitael bringt de produksje en üt de prizen fan de produkten moatte arbeid en kapitael yn stan halden wurde. Dit is uterste minimum. Winst is oanwêzich as dêrboppe jit hwat oerbliuwt. In soun bidriuw heart ek in bipaelde winst to meitsjen, mar oer de hichte dêrfan kin men maklik forskil fan miening krije. Dêrom lit ik dat earst mar rêste. As in bidriuw minder kriget as de for goeding foar it ynfestearde kapitael en de prestearde arbeid, dan is it net ekono- mysk. Sokke bidriuwen forlieze har arbeids krêften op den dür en nimmen hat der sin oan om syn kaptael deryn to weag- jen. Troch beide forskynsels sakket dan de produktiviteit fan dizze bidriuwen en reitsje hja yn it neigean. Foar it algemien bilang is dat in forkearde situaesje, hwant de produktiviteit is de motor fan 'e maet- skiplike foarütgong. It algemien bilang freget fan eltse bi- driuwstüke, dat hja safolle mooglik by- drage ta it totael fan guod en tsjinsten, hwat mei ien wurd: wolfeart, neamd wurdt. De wolfeart fan Nederlan steunt op de produktiviteit fan alle bidriuws- tüken en dizze bidriuwstüken kinne dy produktiviteit allinnich mar opfiere by- hwannear der bettere arbeid en mear ka pitael brukt wurdt. KAPITAEL EN ARBEID YN DE LANBOU Dizze wike bigjinne yn de Twadde Kea- mer de debatten oer de bigreating fan de minister fan Lanbou en Fiskerij en it is düdlik dat de yntensive bilangstelling fan hunderttüzenen derop rjuchte wêze sille. Hwant diskear sil in prinsipiële bislis- sing nomd wurde oer de grounslach fan it Nederlanske Agraryske bidriuw en it hat in bulte kans, dat it in hurde striid wurde sil. Ik ha my oer de gong fan saken, sa’t dy oant nou ta roun is, tige binijd- Yn in tiid as dizze, hweryn de ekonomyske kant fan it Nederlanske bidriuwslibben yn top en takel stiet, nou’t de skatkist bistjürder, minister Zijlstra, in forleging fan bilêsting yn de rin fan it jier oan- nomd seach, docht it eigenaerdich oan, dat de regearing de prizen fan de ga- ransje-produkten forleegje wol. De iennige geldige reden dêrta soe wêze, dat de produksje fan de lanbou-produk- ten in mear as normale winst joech, sa- dat it tiid waerd om dizze ta in norinael Door het aanvaarden van een desbetref fend voorstel kan de raad zich a.s. dins dag een aardig St. Nicolaascadeautje ver werven. Rijkswaterstaat is n.l. bereid de Verbindingsweg achter het Park gratis aan de gemeente over te doen. Voor het hebben van uitwegen op deze weg was toestemming nodig van de mi nister van Verkeer en Waterstaat. De directie van Rijkswaterstaat heeft me degedeeld, dat, naar zijn mening, bij het ontwikkelen van dit uitbreidingsplan de verbindingsweg volledig in de bebou wing wordt opgenomen, waardoor deze het karakter krijgt van een straat. Om de gemeente niet te binden met al te zware voorwaarden voor de uitwegen stelt de directie voor de verbindingsweg om niet, d.i. dus gratis over te nemen in eigendom en onderhoud van het rijk. Deze weg, een klinkerweg met een zware fundering, zal de gemeente in de toe komst slechts een minimaal onderhoud vragen, zodat B. en W. zich kunnen ver- enigen met een overname zonder toegift. De commissie van openbare werken kan zich met deze gedachte verenigen. delkomt. Dêrmei gean wy üt boppe it gemiddelde, hwant safier binne wy jit net, mar dit is to birikken. Nou is it düdlik, dat de opbringst fan dit bidriuw minimael de kapitaelslêsten en de bileanning fan twa en in heale wurkkrêft goed meitsje moat. Komt er meat üt, dan is der winst makke. Komt dit der net üt, dan is dit bidriuw ün-ekonomysk en kin it allinnich fuort bistean om-dat of de kapitaelsforgoeding of de arbeidsforgoeding of allebeide, mei minder as it minimum genoegen nimme of nimme moatte. It slimste punt yn dizze rekken is de wearde fan de groun. Dêr is gjin merk fan, mar dy wurdt regele troch de Wet op de Vervreemding van landbouwgron den. Foar dizze hoeke jilde prizen tus ken f 1000,en f 1500,de pouns miet. Ik soe ütstelle wolle om hjirfoar in bidrach fan f 1200,as reedlik ge middelde oan to nimmen. Docht men dat, dan is de grounwearde fan bést lan grif in hiel ein binefter bleaun by de weardestiging fan oare fêstichheden en seit dit op himsels al hiel hwat, mar dan is der alteast in bigjin. Fierder stiet er in goede pleats op, dy’t in tritich, fiif en tritich, jier aid is en dus de heale wear de hat fan nij. Dizze pleats kostet ge middeld minstens 120.000 oan boukos- ten, as men him nou sette soe Om’t er al foar de helt forkrükt is, mei men him nou op 60.000 goune sette. Oan rinte rekkenje ik foar it lan 3'/2 foar de gebouwen, libbene en deade ynventaris 4 %- Op it lan wurdt net ófskreaun, op de ge bouwen 1 */2 fan de forfangingswear- de, fan it fé neat en fan de deade yn ventaris, dus masines en oar ark troch- inoar 8 Foar it gemak nim ik oan, dat it in eigen boer is en dat de man neat to krijen hat i en sa. De rekken wurdt er neat oars fan, allinnich hwat düdliker en saekliker. En nou mar fierder de rekken opmeitsje. Mar dat komt dan in oare kear. dia’s heeft meer tijd gekost dan men had verwacht. Een van de voornaamste oorzaken van de vertraging is wel de regenachtige zo- i mer 1960 waardoor het uiterst moeilijk was goede kleurenfoto’s te verkrijgen. Pers, Radio, enz. Het contact met de binnen- en buiten landse pers zal, evenals dit steeds is geschied, zo volledig mogelijk zijn. Zo wel de pers als de radio-omroepvereni- gingen zullen geregeld op de hoogte ge houden worden van de toeristische ge- - beurtenissen in Friesland. Behalve met streken, de elf steden en, zo mogelijk, de afdelingen „gesproken woord” van de omroepverenigingen staat men hiertoe te bestuderen. ook in geregeld contact met de afdeling j De in het jaar 1960 aangevangen actie „Perszaken” van de A. N. V. V., terwijl daarnaast contacten worden onderhou den met de secretarissen van de vereni ging van toeristische schrijvers en jour nalisten (Tourjour) te Rijswijk en van de buitenlandse persvereniging te Am sterdam. Het ligt in de bedoeling om de publiciteit, Friesland betreffende, zowel in de binnen- als in de buitenlandse dag blad- en periodieke pers te vergroten door het uitnodigen van goede en be- In het rayon, dat ons blad bestrijkt, be- kende binnen- en buitenlandse journalis- vinden zich 3 van de elf steden (Bols- ten tot een bezoek van één of meerdere ward, Workum en Hindelopen), terwijl dagen aan onze provincie. ook in andere gedeelten van Friesland omroepverenigingen staat men hiertoe Jte bestuderen. -u x. j«j.ki De in het jaar 1960 aangevangen actie van het Nederlandse V. V. V.-wezen „Brengt uw vakantie door in eigen land” die in 1960 reeds enig succes mocht heb ben, zal in 1961 krachtig worden voort gezet. Fam. Tj. van der Velde. Arum, Kaats- plein 2 heeft een zaak geopend in kruide nierswaren, grutterswaren, tabak en siga ren. Balgooien St. Nicolaas-avond om fruit, groenten, aardappelen bij Bosma, Kleine Di) lakker. 6 prenteboeken voor samen 10 cent. N. Stienstra, Broerestraat, Bolsward. Na een zeer lange discussie stelt de raad van Bolsward de weeklonen van het ge- meentepersoneel vast als volgt: baastim- merman, en voorman gemeentereiniger f 26 - f 29 (B. en W. stelden voor f 25,50 - f 28,50) Eerste stoker, eerste fitter, timmerman, monteur f 24,50 - f 27,50 (voorstel B. en W. f 23,50 - f 26,50). De voorstellen van B. en W. worden dus verworpen. De voorzitter wijst de raad op het ernstige van dit doen, zoals de raad nu handelt, kan zij zich niet verantwoorden t.o. de burgerij, die nimmer dergeltjke hoge lonen kan uitbetalen. „Ik wil geen pressie op de heren uitoefenen, maar ik meen er op te moeten wijzen dat het zo niet goed gaat”. De heer Boekema; „Ik voel mij veilig”. De voorzitter: Het spijt mij, dat de heren een glad verkeerde kant uitgaan”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1