I Het plan-Norstad de N.A.V.O in I om een Parlementaire strijd „melkplas” politieke belangstelling heeft zich deze week vooral toegespitst op krachtmeting tussen de landbouwdeskundigen in de Tweede Kamer en de R.K. minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen. ■II Amerika weinig succes in Bonn KL Bib I Winsum een Vruchtbaar Hartwerd Gouden filmpjes Dirk Jan de Geer (14 dec. 1870 28 nov. I960) STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND sportterrein? i VRIJDAG 2 DECEMBER 19<S0 56e JAARGANG No. 95 SSS PIERRE PALLA EN EEN EEUW HARMONIUM PYT De een WESTDUITSE BERGJAGERS SPRONGEN DE DOOD IN le week december 1910 De Advertentieprijs: IJ cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) In Nieuw-Zeeland zijn verkiezingen ge houden, waarbij de socialistische rege ringspartij verslagen werd door de con servatieve partij. De socialisten waren sinds drie jaar aan het bewind. Veel verandering zal er niet optreden, maar men verwacht wel een liberaler invoer- politiek en een vermindering van het overheidstoezicht. Marokko heeft opgewekt. Voorlopig zal het land nog niet veel last hebben van de Marokkaanse aanspraken, maar het bedenkelijke is, dat een gedeelte van de bevolking sympathiek staat tegenover de eisen. ment niet verwaarlozen met de bedoe ling de staat te dwingen speculerend op de betaling van een schadevergoeding tot onteigening? Hij kante zich ook tegen het streven van de K.V.P.er Bae- ten, die de regering wilde verplichten om een schadevergoeding te betalen aan een eigenaa., die schade ondervindt van het feit, dat hem werd geweigerd een bepaald monument af te breken of te verbouwen. Hij wilde volstaan met een tegemoetkoming. Pensioen. Rustig verliep ook de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken, nu minister Toxopeus zich bereid had verklaard het overleg over de politie- salarissen te heropenen. Van belang was intussen, dat de rege ring principieel bezwaar maakte tegen de toekenning van een z.g. waardevast pensioen aan het overheidspersoneel. Wel toonde de bewindsman zich gezind om de zg. korting op de ambtelijke pen sioenen, welke het vorige kabinet-Drees heeft ingevoerd bij het ontwerpen van de Algemene Ouderdomsvoorziening, te matigen. De liberale bewindsman bleek zelfs bereid om de gepensioneerden hier op een voorschot te verlenen, in afwach ting van een wetswijziging, mits uiter aard de Kamerleden daarmee akkoord wilden gaan. De desbetreffende Kamer commissie gevoelde veel voor deze ge dachte. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bi) vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad De heer Pieter de Boer te Hartwerd toonde een kippenei, het leek echter meer op een zwanenei. Het woog maar eventjes 175 gram. Dit is zeker drie maal het normale gewicht. Elk hat safolle idelheid as er forstan to koart komt op de dollar blijft aanhouden. Zij had den liever een bijdrage op de Duitse be groting gezien. Maar ook hier hebben zij zich naar de Duitsers moeten schik ken. In Hannover is het grote partijcongres van de Westduitse socialistische partij gehouden, waar vooral de kwestie van de bewapening in het middelpunt van de belangstelling stond. Zoals men zich zal herinneren zijn de Duitse socialisten er sterk tegen gekant, dat de Bundes- wehr uitgerust wordt met atoomwapens. Dit is nog wel niet het geval, maar zij wilden het ook voor de toekomst ver hinderen. Ollenhauer, de voorzitter van de partij, kantte zich ook nu weer absoluut tegen de uitrusting van Duitse troepen met kernwapens. Maar Brandt, de burge meester van Berlijn, die bij de verkie zingen van volgend najaar de lijstaan voerder van de socialisten zal zijn en bij een overwinning Bondskanselier zal worden, nam een gevarieerder stand punt in. In de eerste plaats, zei hij on omwonden, dat een socialistische rege ring de militaire dienstplicht, waarte gen de socialisten indertijd geageerd hebben, niet zal afschaffen. In de tweede plaats moet de bondsrege ring niet aandringen op atomaire be wapening. Dit betekent, dat zij zich er niet tegen zal moeten verzetten, wan neer van de zijde van het opperbevel van de N.A.V.O. deze bewapening noodzake lijk wordt gevonden. Er is in de partij tegen dit nu aangenomen standpunt vrij veel bezwaar, hetgeen tot uitdrukking kwam in een geringer aantal stemmen voor Brandt bij de verkiezingen voor ’t bestuur. Aan zijn verzet tegen atoom wapens dankte Ollenhauer juist een gro ter stemmental. Als laatste in de rij van voormalige Franse koloniën in Afrika, is maandag Mauretanië onafhankelijk geworden. Het blijft lid van de Franse gemeen schap. Diezelfde dag was een rouwdag in Marokko, dat al enkele jaren aan spraken op Mauretanië laat gelden en bovendien op een gedeelte van Algerije en Mali (vroeger de Soedan). Maar de meeste vroegere Franse koloniën steu nen de onafhankelijkheid van Maureta nië, uit vrees vermoedelijk voor een te sterk Marokko, dat zich dan ook ten Zuiden van de Sahara zou uitstrekken. Als pleitbezorger van de Algerijnse op standelingen heeft ook president Bour- guiba van Tunesië zich achter de onaf hankelijkheid gesteld, wat de woede van Op twee punten was de regering daar van echter afgeweken. In de plaats van een garantieprijs van f 28,65 had zij de ze bepaald op f 28,30 per 100 kg. In de tweede plaats had de minister niet wil len weten van een verhoging van de te garanderen hoeveelheid melk van 5 mil jard tot 5.31 miljard kg. Een derde grief van de georganiseerde landbouw was, dat de minister ook zijn verlangen naar een toeslagregeling ten bedrage van f 15 miljoen voor de voedergranen op de zandgronden had afgewezen. De landbouwdeskundigen in de Kamer hadden de kwestie hoog opgenomen. Is de anti-revolutionaire afgevaardigde niet voorzitter van het Landbouwschap? Sommigen dreigden binnenskamers zelfs met een ministerscrisis, voor het geval de bewindsman van landbouw niet zou willen toegeven. Nu is de positie van vorige ministers van landbouw ook wel eens omstreden geweest. Ir. Vondeling, de socialistische voorgangers van mr. Marijnen, moest bijvoorbeeld herhaalde lijk moties incasseren. Tot een gedwon gen aftreden kwam het echter bij vori ge gelegenheden niet. Desniettemin trok het politieke strijdgewoel rond de „melk plas’’ natuurlijk veel aandacht tot zich. Goes. Veel aandacht besteedde de Kamer ook aan de burgemeesterskwestie van Goes. Op de zaak zelf ging men niet diep in omdat deze affaire nog in onderzoek is. Maar de achtergrond ervan werd ruim schoots belicht. De vraag werd door de socialistische afgevaardigde Franssen en de Staatkun- Het dorp wil leven en daarom kan het een eigen belastingmogelijkheid toeken nen. De Kamerleden schrokken echter wel wat toen hij daaraan toevoegde, dat dit wel eens tot verzwaring van de be lastingdruk in bepaalde gemeenten zou kunnen leiden. Men zal zich herinneren, dat West- Duitsland in september het handelsver- drag met Oost-Duitsland opzei uit pro test tegen beperkende maatregelen van de Oost-Duitsers in Berlijn. Men wilde pas weer onderhandelen indien deze op geheven waren en het liefst van alles wilde men garanties voor de vrijheid van West-Berlijn in het akkoord opge nomen zien. Alles is anders uitgepakt. De maatregel heeft geen indruk op de Oost-Duitsers gemaakt en nu blijkt, dat de West-Duitsers de onderhandelingen over een nieuw verdrag toch maar zul len beginnen. dig-Gereformeerde afgevaardigde Kodde opgeworpen, of de regering de verkeer de praktijk van „verschrijvingen” op meentebegrotingen niet in de hand werkt door „voor-alles-en-nog-wat” goedkeu ring te verlangen. Brengt dit gemeen tebesturen niet in de verleiding om voor schotten van bepaalde begrotingsposten aan te wenden voor andere posten, waarop een tekort dreigt? Minister Toxopeus beantwoordde deze vraag ontkennend. Het ging er immers in Goes niet om dat men geld tekort kwam; men wilde het voor andere doel einden bestemmen dan waarvoor het was aangevraagd. Overigens bleek de minister wel bereid de gemeenten ruimere financiële arm slag te gunnen. Hij wilde haar namelijk De gedachte van Norstad is, dat som mige landen (en daar bedoelde hij Frankrijk mee) weliswaar hun streven naar een eigen atoomwapen niet zullen opgeven, maar dat de andere leden van het bondgenootschap (Duitsland en de kleinere landen) zich niet te veel achter gesteld zullen gevoelen, omdat ook zij een stem in het atoomkapittel kunnen krijgen. Enkele maanden geleden zijn de eerste berichten over dit plan van Norstad de wereld ingezonden en het is duidelijk geworden, dat Norstad tot deze stap wenst over te gaan om te verhinderen, dat Frankrijk met een eigen atoom wapen de leiding van de Eurpese leden van de N.A.V.O. zal kunnen opeisen. Dit zou tot een gevaarlijke splitsing in het bondgenootschp kunnen leiden. Een ander onderdeel van het plan van Norstad om de N.A.V.O. meer kracht te geven is de vorming van een z.g. brandweer, een zeer mobiel en krachtig bewapend corps, dat in gevallen van nood snel kan optreden. De strekking komt steeds meer naar voren, dat de landen van de N.A.V.O. meer op locale conflicten voorbereid moeten zijn en zich niet uitsluitend moeten concentreren op atomaire vergeldingsaahvallen of liever, vertrouwen op de afschrikwekkende kracht van deze aanvallen. Er kunnen namelijk gevaarlijke situaties ontstaan, zonder dat men zijn toevlucht wil nemen tot de uiterste middelen. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Voor Finland is een belangrijk besluit gevallen. President Kekkonen is op be zoek geweest in Leningrad, waar hij van de Russische regering gedaan heeft ge kregen, dat Rusland zich niet zal ver zetten tegen een band van Finland met de vrijhandelszone van de Zeven, mits de meest begunstigingsclausule van kracht blijft. Dit betekent, dat Finland alle tariefsverlagingen in de vrijhandels zone ook voor Rusland van kracht moet verklaren. De moeilijkheid is nu nog, van de Zeven gedaan te krijgen, dat zij met deze concessie aan Rusland akkoord gaan. Voor Finland is het be langrijk, dat het tot de Zeven kan toe treden, wil zijn houtuitvoer (ongeveer 80 van de totale uitvoer) niet in een ongunstige positie komen tegenover de Zweedse en Noorse houtindustrie. Rus land acht vermoedelijk het gevaar van de Zeven niet groot en vermoedelijk is het ook niet bang meer, dat Finlands handel zich meer en meer op het Wes ten zal gaan richten. ÜS hjoed p p to sizzen Anderson, de Amerikaanse minister van financiën en Dillon de Amerikaan se onder-minister van buitenlandse za ken, hebben in Bonn weinig succes ge had met hun poging de Duitsers statio- neringskosten voor de Amerikaanse troepen të laten betalen in de hoop, dat het tekort op de Amerikaanse betalings balans zo weggewerkt zou kunnen wor den. De Duitsers zijn wel bereid meer te betalen voor hulp aan onderontwik kelde gebieden en meer bij te dragen tot de kosten van de N.A.V.O., maar daar blijft het dan ook bij. De Ameri kanen vroegen in contant geld ongeveer 2.5 miljard mark. Dat is dus geweigerd. Wel zijn de Duitsers bereid schulden vervroegd af te lossen. Op het punt van de hulp aan onderontwikkelde gebieden boden de Duitsers tussen 3 en 4 miljard mark en dat hebben de Amerikanen ten slotte aanvaard, hoewel zij er bezwaar tegen maakten, dat het geld grotendeels door leningen opgebracht zou worden, die, naar zij vrezen, in New York ge plaatst zullen worden, waardoor de druk De werkliedenvereniging „Eendracht zij ons Doel” te Bolsward vierde haar 40- jarig bestaan. Op het jubileumfeest ga ven Krips en Molenaar Friese voor drachten. nieuwe Geref. Kerk te Arum zal in januari worden ingewijd. Het is opmerkelijk hoeveel katten er in Wonseradeel de laatste tijd gestolen wor den. Stil sloeg het laatste uur Van deze veel omstreden Staatkundige figuur Symbool uit het verleden Stil doofde het laatste licht Het kroonjaar mocht niet meer komen Het simpel doodsbericht Werd, zonder schok, vernomen Hij had teleurgesteld Door de vaart in te tomen Het vonnis moest geveld En het is hard aangekomen Het bewees in klare taal Meet men naar zwarte dagen Dan ziet men steeds de schaal Naar één kant doorgeslagen Welk staatsman treft geen blaam?. Wie werkte zonder fouten? Men mag, ook deze naam Nu van ons heengegaan Waardering niet onthouden. niet anders of de gemeente moet dit sti muleren. Zij wil zorgen dat Winsum in de toekomst een sportterrein heeft, dat beter is dan het bestaande, dat nu als bouwterrein gebruikt zal worden, Iets té eenzijdig, want Een stoer werker als deze Had ook het vaderland Grote diensten bewezen Zeker, hij schoot te kort Al wou hij ’t zelf niet weten En het positieve wordt Dan ondankbaar vergeten Nu de veldarbeid is afgelopen zoeken de arbeiders de braadhokken weer op. ’s Morgens vroeg reeds hoort men ’t een tonig gedreun van de beuker. Lange dagen moeten gemaakt worden om een daghuur te verdienen. Advertentie. Een kooi met een zingende Man v. f 3.50 en twee zingende Man nen f 5,— (met garantie). Monumentenzorg. Het voorafgaand debat over een nieu we monumentenwet verliep heel wat rustiger. Daarbij was het eigenlijk al leen de socialistische afgevaardigde Willems, die zich zorgen maakte dat onze monumenten onvoldoende be schermd zouden worden. Vergeefs ijver de hij voor een onderhoudsplicht en een mogelijke onteigening van verwaarloos de monumenten. Staatssecretaris Schol ten wees er echter op, dat een onder houdsplicht wel eens een aansporing tot verwaarlozing zou kunnen betekenen. Zullen sommige eigenaars hun monu- een toelichting eenzetting kostenberekening hetgeen hier op neer k< f 500,bijdraagt de gemeente Twee soldaten van een afdeling bergjagers van het Westduitse leger zijn een rotsachtig dal in gesprongen en om het leven gekomen. Een derde soldaat en een korporaal werden zivaar gewond, de sergeant van de troep had een straf- exercitie bevolen, ’s Avonds laat begaf een aantal militairen zich in ’t duis ter op weg. Op ’n gegeven moment stonden de voorste soldaten op ’n brug over dc Schwarzbachschlucht, een dertig meter diep dal, waarin een beekje vloeit. Plotseling commandeerde de onderofficier: „Atoomaanvalt dekking zoeken." Drie soldaten en een korporaal sprongen over een hek, dat, wat zij meenden, langs de tveg stond. In werkelijkheid was het de leuning van een brug. Toto: Enige militaire autoriteiten, onder wie bataljonscommandant Majoor Fischer, op de plaats des onheils. Door het gemeentebestuur van Baardera- deel was een bijeenkomst uitgeschreven, waarin de mogelijkheden zouden kunnen worden besproken voor een eventueel aan te leggen en exploiteren van een sportterrein te Winsum. Het verheugde burgemeester Boelens, dat hier zoveel belangstelling was. In het bij-, zonder richtte spr. een woord van wel kom tot de h.h. kerkvoogden,, vertw. Di rectie Miedema en de consulent Licha melijke opvoeding, de heer van Wijlen. Leeuwarden. Burgemeester Boelens zei zich er van be wust te zijn, dat de dorpen een zware tijd meemaken, doch Winsum verkeert geluk kig in een bijzondere omstandigheid voor de industrie. De V-PR.O.-Televisie heeft dinsdagochtend in Bodegraven opnamen gemaakt van een show Honderd jaar harmonium"georganiseerd door een plaatselijke piano- en orgelfabriek. welke Pierre Palla had laten overkomen voor het bespe len van instrumenten uit de oude, zowel als uit de moderne tijd. Foto boven: Beluisterd door Nelly de Rijk in een passende klederdracht, bespeelt Pierre Palla bier een harmonium uit 1860. Foto onder: Pierre Palla aan een hyper modern harmonium uit I960 beluisterd door mevrouw Rozendal als maar wil dit niet zonder medewerking van het dorp zelf. Het dorp moet durven leven. Verder sprak de heer van Wijlen en bracht het belang van een goed sportterrein naar vo ren. De heer Noorman, dir. gemeentewerken, gaf een toelichting (plattegrond) en uit rekening hetgeen hier :omt, dat als het dorp per jaar rente de reste rende f 500 voor haar rekening neemt, dan zal na 75 jaar alles vereffend zijn. Uit de gesprekken bleek duidelijk, dat het geld geen grote rol speelt maar wel, de vraag of men het eens zal worden over de vraag, wanneer het terrein ge bruikt zal worden. Na een drukke discussie bracht de burge meester allen hartelijk dank voor de wij ze, waarop de gesprekken waren gevoerd en stelde het verdere verloop in handen van de dorpscommissie en hoopte, dat alle dorpsgenoten achter de commissie stonden, zodat binnen zeer korte tijd met de aanleg kon worden begonnen. Het ging om een bedrag van maximaal f 65 miljoen. Tevoren had het Landbouw schap immers een brief aan de Kamerleden gezonden met de klacht, dat het zich bijzonder onrechtvaardig bejegend gevoelde door het garantiebeleid voor de melk. Het had immers bij de regering een voorstel ingediend, dat was gebaseerd op de conclusies van een voorafgaand overleg met minister Marijnen over de nieuwe grondslagen voor het garantiefoeleid. Nieuw-Guinea. Minister Toxopeus had overigens nog andere zorgen aan zijn hoofd. De pre mier van Malakka, die inzake Nieuw- Guinea tussen ons land en Indonesië wilde bemiddelen, kwam immers op be zoek en daarbij was de minister van binnenlandse zaken, zijdelings, ook be trokken. De besprekingen werden echter voorna melijk gevoerd door minister Luns. Deze wist de bemiddelaar te doordringen van de betekenis van de Nederlandse be reidheid om de politiek van zelfbeschik king ten behoeve van de Papoea’s te onderwerpen aan het oordeel en het toe zicht van de Ver. Naties, zonder daar mee overigens op dit moment af stand te willen doen van de Nederlandse souvereiniteit. Aangezien de Indonesi sche regering prompt daarop liet we ten, alleen in souvereiniteitsoverdracht te kunnen toestemmen, zag het er voor de bemiddelingspoging somber uit. Want die de opgangstijd Zo hoog heeft uitgeblonken Raakte in vergetelheid De staatsmansroem verschraalt Verouderd, weggezonken Ook van grote talenten Die eens hebben gefaald Op critieke momenten. Hwat hat Qabe Skroar Parijs is deze en vorige week de vergaderplaats geweest van parlementsleden uit de landen van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie en daarna van de West-Europese Unie, deze laatste bestaande uit de Zes van de Gemeenschappe lijke Markt en Engeland. Op de conferentie van de N.A.V.O.-parlementariërs heeft generaal Norstad, de opperbevelhebber van de N.A.V.O. in Europa, zijn plan voor een gemeenschappelijk atomwapen onder beheer van de N.A.V.O. naar voren gebracht en daarmee succes geboekt, want de conferentie heeft een desbetreffende resolutie aangenomen. ■-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1