NIEUW HOOFDSTUK IN DE KONGO-TRAGEDIE Onrust in de Tweede Kamer De pacht bedraagt slechts 10 pet. der kosten Loemoemba gearresteerd. Moboetoe stroman van de Belgen abe Skroar Algiers üs hjoed p p to sizzen 56e JAARGANG No. 97 VRIJDAG 9 DECEMBER I960 4 V.J PYT NEGENTIEN MENSEN DAKLOOS DOOR BRAND IN DEN HAAG A Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VEERTIG CENTIMETER WATER OP WEGEN IN ACHTERVELD r l Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting hield te Burgwerd „Praatmorgen” Hwat haf ünrjocht waeksje het plaatsje Achterveld, dat zeer veel water te verwerken krijgt de laat- Internationaal geen rust. gestegen, berekend per h.a Grote prijs- veranderingen hadden niet plaats. Het is te begrijpen, dat Loemoemba, die o.a. in de Oostprovincie, \»»ar hij van daan komt, over een sterke aanhang be schikt, ernaar streefde politiek actiever te worden. Hij poogde een vrijgeleide van de Ver. Naties te verkrijgen om naar Stanleystad, de hoofdstad van de Oost provincie, te gaan voor de begrafenis van een van zijn kinderen. Dit werd ge weigerd en daarop is Loemoemba uit zijn bewaakte woning in Leopoldstad ontsnapt. Een uitgebreide jacht op hem had succes. In de buurt van Loeloeaburg in Kasai werd hij door het leger gevan gen genomen, dat hem naar Leopoldstad overbracht, waar hij te zijner tijd zal moeten terechtstaan. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Communistische top conferentie. Dit speelt in de kaart van Rusland, dat enkele weken lang op een communisti sche topconferentie van 81 communis tische partijen zijn strijd met China over ideologische problemen weer heeft ge streden. Oondanks de mooie woorden van toenadering krijgt men toch niet de indruk, dat de standpunten elkaar zijn genaderd. Rusland blijft voorzichtiger dan China, ziet meer mogelijkheden een oorlog met de kapitalistische wereld te vermijden, pleit voor de z.g. vreedzarrfe coëxistentie en wil ook de verovering van de macht in niet-communistische landen meer volgens de lijnen van gelei delijkheid verwezenlijken, dan het meer revolutionaire China. Woensdagmorgen had de Vereniging v. Bedrijfsvoorlichting „Oosterend en Om streken” een praatmorgen belegd in het lokaal te Burgwerd. Omstreeks 9.30 uur kon de voorzitter, de heer J. Hettinga van Burgwerd, aan een dertigtal belangstellenden het wel kom toeroepen, en wel in het bijzonder tot de spreker, de heer Brouwer, hoofd van het Bedrijfs Economisch Onderzoek te Sneek. Hierna kreeg de heer Brouwer ’t woord, die sprak over: „Het verloop van kosten en opbrengsten op het graslandbedrijf”. De arbeidslonen. Deze vertoonden een enorme stijging. Tussen 1930-1940 varieerden deze per arbeider van f 1100-f 850. Na de oorlog gebied bewoog en niet werkzaam was op het terrein van de standsorganisa- ties. Wanneer de standsorganisaties vol ledig aan dit economisch doel beant- een dergelijke bestemmingsheffing. Hij vreesde namelijk, dat de toto-opbrengst in de staatskas zou verdwijnen, er geen enkele garantie zou bestaan, dat die gel den op den duur aan de sport en aan het maatschappelijk werk zouden blij- Nieuw-Guinea. De aandacht van de Kamerleden werd deze week echter ook door andere za ken, die overigens niet op hun agenda Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie volgen zou hebben voor andere bran ches, die zulk een loonsverhoging niet zonder handhaving van haar prijzen, zouden kunnen uitbetalen. Zij wilde der halve niet meer dan 1,5 winstdeling toestaan. De voorzitter van de Vakraad, het socia listische Kamerlid Baart, sprak als zijn mening uit, dat de regering hiermee on trouw werd aan de door haar gepropa geerde, vrijere loonpolitiek. De Katho lieke metaalarbeidersbond zon echter op nieuwe voorstellen. staat zou stellen dit goed te doen. Minister Klompé wees er op, dat er in zake het kamp te Tilburg een misver stand bestond. „Dit is geen streekkamp, waarheen de woonwagenbewoners uit de omgeving gedirigeerd moeten worden. Er is een dergelijk streekkamp op gezet door Tilburg en zeventien andere gemeenten in voorbereiding. De school, waar dit nieuwe kamp omheen komt te liggen, is al gered.” De Christelijk-Historische afgevaardig de Kikkert debatteerde met de liberale afgevaardigde Geertsema over de be- Vlucht van Lagaillarde. In Parijs is grote opwinding veroorzaakt door de vlucht naar Spanje van Lagail larde en een aantal medebeklaagden in het proces van de barricaden, de opstand tegen De Gaulle in Algiers van januari van dit jaar. Lagaillarde, die enkele weken geleden door de krijgsraad op vrije voeten was gesteld, heeft zich hiermee aan de justitie onttrokken. Pessimisten zien in zijn vlucht naar Spanje, waar ook generaal Salan al zit, een aanwijzing, dat de ul tra’s van plan zijn tot actie over te gaan om De Gaulles plannen voor een Alge rijnse republiek, die begin januari aan het Franse volk zullen worden voorge legd, te doorkruisen. Maar meer opti mistisch kan men ook van oordeel zijn, dat hun invloed veel geringer is dan een jaar geleden, doordat De Gaulle de leger leiding vrij drastisch gezuiverd heeft. Topoverleg. Op Sinterklaasdag zou in Parijs het top overleg begonnen zijn van de landen van de Europese Gemeenschap, namelijk Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Ne derland en Luxemburg. Men verwachtte hiervan vooral een debat over De Gaul les plannen voor een verminderde inte gratie, maar de bijeenkomst moest we gens ziekte van Adenauer uitgesteld worden tot half januari. Tusken rjocht en i de fruchten fan de advokaten Hiermee is, voorlopig althans, een epi sode uit het Kongolese drama achter de rug. Maar op internationaal terrein be tekent het geen rust, want de vele aan hangers, die Loemoemba in het Rus sische blok en vooral in de Aziatische landen heeft, zijn heftig verontwaardigd en eisen een ingrijpen van de troepen van de Ver. Naties. Rusland wenst zelfs de troepen van kolonel Moboetoe te ont wapenen. Maar toch zal het geheel het gezag van Moboetoe waf versterken, al maken de Loemoembisten hem uit voor een speelpop van het Westelijke impe rialisme. Moboetoe maakt namelijk, zeer tot verdriet van de communisten en Aziaten, gebruik van Belgische adviseurs en hij geniet de steun van de Westelij ke mogendheden, die in zijn samenwer king met president Kasavoeboe voldoen de grond vinden voor de wettigheid van het huidige regime. Loemoemba is gearresteerd. De voormalige premier van de Kongo, die in de periode van juli tot september een van de wisselvalligste figuren van het wereld toneel is geweest en die zich steeds meer in communistisch vaarwater begon te begeven in zijn anti-Westelijke nationalistische gezindheid, stond van het ogen- blik af, dat president Kasavoeboe hem afzette, in zijn huis in Leopoldstad onder bescherming van troepen van de Ver. Naties. Daarmee was hij op een dood spoor gerangeerd en kon de Raad van Commissarissen, ingesteld door de opperbevel hebber Moboetoe, diens streven ongestoord steunen om orde op zaken te stellen. Bijval voor China. Opmerkelijk was dat China toch veel bijval heeft gekregen, vooral van La tijns-Amerikaanse partijen en van N.- Korea, Indonesië en Albanië. Hieruit kan men opmaken, dat er op den duur van de alleenheerschappij van Rusland in de communistische wereld toch een ontwik keling in de richting van meerhoofdig overleg zal gaan plaats hebben. De communistische partijen zullen zich tenslotte met een beroep op China aan de bevelen van Moskou kunnen onttrek ken. vanaf 1948-1960 van f 2700-f 6200, alles berekend bruto onkosten en voor de zwa re gronden. Veevoer. Deze prijzen gaven vrij grote schomme lingen te zien, daar hoeveelheid en prijs beide een grote rol spelen. Opvallend zijn de voerkosten de laatste 10 jaren Snode plannen. Dat het niet alleen de begrafenis van zijn dochtertje was, die Loemoemba naar Stanleystad lokte, blijkt al uit het feit, dat men hem daar min of meer ver wachtte om een tegenregering uit te roepen. Nu hij gearresteerd is, wilden zijn aanhangers toch niet wachten en hebben zij 'n regering van de afgeschei den Oost-provincie in het leven geroepen, die, zoals uit documenten is gebleken, niet geheel zonder morele en materiële steun is van Egypte, dat in deze streek, waar vrij veel Mohammedanen wonen, een kans ziet invloed te winnen. Niet voor niets heeft Moboetoe de be trekkingen met Egypte verbroken en dreigt hij de Nijl van water te beroven door het afsnijden van twee zijrivieren, die door de Kongo lopen, wanneer Nas ser zijn geïntrigeer niet staakt. Egypte van zijn kant heeft, omdat het De pacht. Deze vertoont een geringere stijging. Bedroeg deze omstreeks 1930 plm. f 157 per h.a. (inclusief gebouwen), daarna daalde ze weer tot f65,- in 1935-’36. Na 1948 stegen ze weer van f 112,- tot f 195 per h.a. op heden. is de grond schaars, doch gebonden aan pachtnormen. De stelregel niet duur, dus niet intensief benutten, gaat niet hele maal op, daar in Nederland gebrek aan land is. Was hier grond in overvloed, dan zou intensief gebruik dwaasheid zijn, wat nu niet het geval behoeft te zijn. De arbeid is momenteel duur, dus die moet zo goed mogelijk worden benut. De toegenomen mechanisatie is uit de géstegen loonvoet verklaarbaar. Zou ’t arbeidsloon in de toekomst relatief meer stijgen dan de kosten van werktuigen, dan zou dit voor meer machines en min der menselijke arbeid pleiten. Hier zijn echter ook bezwaren aan verbonden. Zal het kleinbedrijf ook in de toekomst gemechaniseerd moeten zijn, dan moet dit gepaard gaan met produktie-verho- ging. Er zal dan gezocht moeten wor den naar produktie-richtingen, die niet aan de oppervlakte grond gebonden zijn, bijv, varkens, kippen, mestvee enz. Zal de mechanisatie echter sterk doorgaan, dan is bedrijfsvereenvoudiging noodza kelijk. Een bedrijf met bouwland en grasland met kippen, varkens enz. kan nooit volledig mechaniseren. Het prijs- risico neemt daardoor toe. Hoe of het verloop van kosten en op brengsten in de toekomst zal zijn, is niet te bepalen, doch voor een zo reëel mo gelijk inkomen op lange termijn is het nodig, dat er naarstig gezocht wordt naar een zo goed mogelijk systeem van bedrijfsvoering. Na deze uiteenzetting ontwikkelde zich een zeer geanimeerde bespreking, die aanleiding gaf tot het stellen van vra gen, die door de spreker op voortreffe lijke wijze werden beantwoord. Bij de rondvraag kwam de vraag naar voren of de standsorganisaties en de Bedrijfsvoorlichting, inplaats van met el kaar, niet naast elkaar werkten. De voorzitter antwoordde, dat de Voor- lichting zich uitsluitend op economisch Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 „niet er dan in de toekomst een andere be- stemming aan. Minister Klompé hield zich buiten dit de bat op grond van de overweging, dat dit onderwerp beter kon worden besproken bij de begroting van justitie, welke deze week ook aan de orde kwam. Met name voor de ongunstig gelegen gronden achtten de landbouwspecialis- ten deze tegemoetkomingen onvoldoen de. Twee woordvoerders van de rege ringspartijen, de Anti-Revolutionair Biesheuvel en de Christelijk-Historische afgevaardigde Mellema, gaven ’t krach tigst uiting aan de ontstemming, te krachtig zelfs naar het oordeel van ver scheidene geestverwanten. Woonwagens. Minister Klompé ontmoette weinig kri tiek in de Tweede Kamer. Ernstig aan merking maakten de Kamerleden slechts op het woonwagenbeleid. De Kanton rechter had immers de woonwagenbe woners uit Hilvarenbeek, die geweigerd hadden te voldoen aan een bevel om naar een kamp bij Tilburg te vertrek ken, gelijk gegever^ Ook naar het oordeel van de Kanton rechter verkeerde het kamp te Tilburg in een slechte toestand. De Kamerleden verontrust tevens door de toestand in het kamp te Amers foort vonden dat de regering de zorg voor de woonwagenkampen niet op de provincies en gemeenten mocht afschui- Moboetoe niet rechtstreeks kan treffen, alle Belgische bezittingen in Egypte verbeurd verklaard. Daarmee wil het aangeven, dat Moboetoe een stroman van de Belgen is. Het gevaar dreigt, dat door deze propa ganda het anti-Westelijke, anti-imperi- alistische gevoel het in Azië vooral zal winnen van ’t gezonde verstand, met als gevolg een nieuwe periode van achter docht tegen het Westen. Vooral in India is dat ook merkbaar. Oft hy nei fêste wil Yndied ek slagje sil? Dat is in fraech apart, ja Noch dreger fraech, hwer rint Fanüt dit labirint De Ijochttried fan Ariadne? Fan rjochts heart hy de rop Net tajaen man, pas op Hwant oars komt Lagaillarde Dy haldt mei sterke macht Foar Frankryks heil de wacht Efter de barrikaden. Fan lofts it drigemint Wy sille sjen hwat wint Lit dy koloanje sjitte Oars binne jo de klos Meitsje ’t fan Frankryk los It is sinleas bloedforjitten Metaaalsector. Een tweede onderwerp dat de belang- 1 stelling vroeg, was het mislukken van het overleg tussen de Vakraad voor de Metaalindustrie en de regering over de mogelijkheid van een loonsverhoging vóór 1 juli van het volgend jaar. Op zich zelf was er in deze bedrijfstak ven, tenzij zij deze colleges financieel in wel ruimte voor een loonsverhoging. «inn, /m- 1 Maar de regering vreesde, dat deze ge- As hwat üntóchber swiers Bingelt it blok: Algiers Oan Charles de Gaulle syn skonken Hy sjocht it as syn taek Dizze nettelige saek Moat breanedich biklonken Verhouding lonen en pacht. De verhouding van loon per arbeider t.o.v. de huur per h.a. bedroeg in 1930 1 7, doch thans 1 32, d.w.z. dat de jaarlijkse onkosten per arbeider in 1930 even hoog waren als de pacht van 7 h.a. land, doch nu gelijk staat met de pacht van 32 h.a. land (inclusief gebouwen). De pacht die voor 1940 ruim 1/3 van alle onkosten bedroeg, bedraagt nu nog plm. 10 De verschuivingen van de onkosten moeten mede gezocht worden in de zwaardere mechanisatie. Dit al leen wat de verhoudingen betreft, de to tale onkosten echter zijn ongeveer 6 maal zo hoog als 20 jaar geleden. Een economische stelregel is, dat deze produktiemiddelen intensief gebruikt moeten worden. Was voor 1940 de pacht hoog, dan moest dit gepaard gaan met intensief grondgebruik. Volgens deze stelregel is dit nu niet meer in die mate noodzakelijk. In Nederland hebben wij geen vrije, maar geleide economie, dat enige gebondenheid betekent. Bij vrije economie bijv, is alles wat schaars is Iduur en alles wat duur is schaars. Hierwilde ganzen dan jaren geleden. In de buurt van dat uit de Gelderse Vallei naar de laagste punten stroomt, stond het water 40 centimeter hoog. Een personenwagen, waarin een dame vijf kinderen naar de geïsoleerde school te Achterveld trachtte te brengen, werd door de wind in de bijzonder zachte berm gedrukt en bleef in het water steken. Juist voor de wa gen in de sloot kantelde kon een verslaggever, die in de buurt was, de inzitten den redden. Foto: toen de wagen later weer overeind stond en het water iets was gezakt gingen de inzittenden er even kijken. 19 mensen, onder wie het gezin Crans met zeven kinderen, zijn dakloos ge worden, doordat dinsdagmorgen rond vijf uur een felle brand een Haags pen sion aun de Prinsessestraathoek Nobelstraat teisterde. In de chaos, vermoede- lijk ontstaan door het omvallen van een petroleumkachel - alweer!, sprong een jongen van zestien jaar uit angst van de tweede verdieping omlaag. Hij brak wonder boven wonder alleen een arm. De foto geeft ’n overzicht van.de brand Hoe kalm begon deze parlementaire week vergeleken bij de voorafgaande, waarin de landloouwspecialisten der Tweede Kamer minister Marijnen zo heftig aan vielen. Zelfs een tweetal concessies ten bedrage van f15 miljoen van deze R.K.- bewindsman van Landbouw en Visserij vermocht de ontevredenheid niet geheel te smoren. De verhoging van de garantieprijs voor de melk van f 28,30 tot f 28,50 per 100 kg de uitbreiding van de te garanderen melkplas van 5 miljard tot 5.1 miljard kg kwam voor ongeveer een derde deel tegemoet aan de verlan gens van het Landbouwschap. Melkprjjs. Hier valt een grote variatie op. Bedroeg deze in 1930 per kg 8% cent, in 1935 daalde ze tot 4.41 cent. De laatste jaren is deze vrij regelmatig gestegen tot 31.10 per kg. De garantieprijzen zijn ste jaren toonaangevend. woorden, zou de Bedrijfsvoorlichting kunnen verdwijnen. Tot slot drong de voorzitter aan lid te worden van de vereniging, zodat meer dere excursies van mechanisatie op land bouwgebied kunnen worden bezocht. 2 e week des ember 1910 De Onderlinge Achlumer Brandw. Mij. zal het 100 jarig bestaan herdenken. In 1811 werd in het klein begonnen. Geertje Buwalda, wed. van Th. J. Hiem- stra te Wommels is 100 jaar geworden. Het oudje is nog vrij kras. Dat er in Friesland veel mollen worden gevangen blijkt o.a. hier uit, dat één op koper in een week tijds alleen reeds 30.000 velletjes naar Engeland verzond. Adv. Ondergetekende is strikt beslist van plan nooit geen sterke drank meer te ge bruiken. S. (muzikant) In Aalsmeer woont een echtpaar dat is gezegend met 22 kinderen. Uit dankbaar heid heeft de man na de geboorte van het 22ste kind een ooievaar op de deur geschilderd. Uit een verslag van een ijsvereniging: reddingsmaterialen en een houten keet aan de banen, zijn zaken, waarvan het gemis zich in bestuursboe- zem steeds doet gevoelen. In Friesland zijn deze winter veel meer De Gaulle is hiel hwat mans Hy tinkt, ik sjoch noch kans Ik reitsje ’r net mei forlegen Rjochts en lofts sil ’t forstean Fan bügjen frjemd, ik gean Myn eigen wisse wegen stemming van de toto-gelden. De pro testantse organisaties van Maatschap pelijk Werk hebben namelijk gewetens bezwaar tegen subsidies uit de toto-pot, die de organisaties van andere levens beschouwing echter wel toevallen. Hij sprak van rechtsongelijkheid en stelde derhalve voor de toto-gelden in de staatskas te storten, dan kunnen alle organisaties daaruit op gelijke voet ge- Zij verweten de regering, door het laten subsidieerd worden. vallen van een paar concessies, op het Mr. Geertsema maakte bezwaar tegen laatste ogenblik nog te proberen bij de Kamer in het gevlei te komen, zonder echter aan haar principiële verlangens tegemoet te komen. „Wie ook als over winnaar uit dit debat naar voren treedt,” zo sprak mr. Biesheuvel, in het dagelijkse leven voorzitter van de ven toevloeien. Misschien geeft de staat Chr. Boeren- en Tuindersbond het kabinet-De Quay”. De woordvoerder der K.V.P., mr. Brou- I wer, die secretaris is van de Katholieke Boeren- en Tuindersbond, kalmeerde de gemoederen weer door zijn geestverwant achter de regeringstafel uit te nodigen over de bedrijven op de zandgronden op nieuw in overleg te treden met het Land bouwschap; iets waartoe minister Ma rijnen gaarne bereid bleek. Rustig, daarbij vergeleken, verliep nu de behandeling van de begroting van stonden, afgeleid. Maatschappelijk Werk. Zo kwam uit Malakka het belangrijke bericht, dat minister-president Abdoel Rahman zijn bemiddelingspoging had gestaakt, aangezien de Indonesische pers scherpe kritiek had uitgeoefend op zijn plan de Ver. Naties in het Nieuw- Guineageschii te mengen. De Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, Subandrio, had verklaard, dat Indonesië alleen met de souvereiniteitsoverdracht van Nieuw-Guinea genoegen kon nemen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1