DE REIS VAN DE GAULLE GEEN ONVERDEELD SUCCES Liberalen in Eerste Kamer Heropening drukkerij steunen Kabinet-De Quay van der Meulen Frankrijk Algerije is bepaald van aan abe Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 De jongste reis van president De Gaulle geheim Gouden filmpjes VRIJDAG 16 DECEMBER I960 56e JAARGANG No. 99 KENNEDY KIEST MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN PYT STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ry WW® Economische Zaken. Advertentieprijs: 13 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Lege hollen iverste tinzen soms yn ier of acht tink Bevrijdingsfront. In de tweede plaats is uit de gebeurte nissen gebleken, dat de aanhang van het Bevrijdingsfront, zelfs in een zo gezui- Oppositie. Er was een tweede pikant punt in het debat. Mr. Pollema noemde het name lijk op de duur geen gezonde toestand, dat een grote partij zoals de p.v.d.a. blijvend buiten de regering blijft. Zijn liberale collega, mr. Van Riel, acht te deze opmerking een ondermijning van de positie van het kabinet-De Quay. Inderdaad had mr. Pollema het kabinet niet zó waarderend toegesproken als de nieuwe anti-revolutionaire fractieleider Berghuis. Hij had namelijk een tekort aan élan gesignaleerd. Maar op dit punt was mr. Van Riel het eigenlijk wel met hem eens. Maar uiteraard, de v.v.d. ziet niet gaar ne de p.v.d.a. in het kabinet terugkeren. Is haar verkiezingsleus in 1959 niet ge weest, dat aan de samenwerking met de socialisten een einde moest worden ge maakt i Het was op 1 oktober 1928, dat de heer S. J. van der Meulen te Bolsward een drukkerij begon in de Kerkstraat no. 84 met slechts een trapdegelpers en een 2e hands snijmachine. De ruimte bedroeg maar 16 M.z, een onhoudbare toestand. Er moest dan ook van meet af aan naar een ander pand worden omgezien, dat betrokken werd aan de Kleine Dijlakker op 1 november 1928. Een zeer bescheiden basis? was gelegd. Etalagebewoneraars vroegen: „Wat dit wurde moet?’’ Maar vooral moeder Van der Meulen offerde zich op voor het bedrijf. Slaven werk is verricht, zo zei de oudste zoon, de firmant J. van der Meulen. Kapotte ramen konden niet hersteld, omdat er geen geld was. Het aantal klanten groeide echter en in 1932 werd er voor het eerst verbouwd. Sindsdien waren er geen tochtige ramen meer. De heer Van der Meulen Jr. heeft half Friesland wel afgefietst voor het bedrijf en hij is zelfs in Indonesië geweest om zijn vak grondiger te leren kennen. hij gerekend had, voorbij gaat. Maar de president beschikt nu eenmaal en aan gezien te vreezen viel, dat Stevensons inzichten te veel van die van Kennedy zouden afwijken, is deze keur gewettigd te noemen. Minder ontwikkelden. In zeker opzicht vond deze klacht steun bij het pleidooi, dat mr. Berghuis na mens de a.r.p. voerde voor een aparte belastingheffing ten behoeve van de min der ontwikkelde gebieden. En wat de de fensie aangaat; eigenlijk ging de liberale mr. Van Riel verder dan ir. Vos met de opmerking, dat er ten behoeve van de versterking van de defensie, allesomvat tende offers moesten worden gebracht. Dit was een punt van kritiek, dat zich merkwaardigerwijze alleen keerde tegen de liberale minister van defensie, ir. Vis ser. Al is dus de positie van het kabinet- De Quay in de ogen van de liberale se natoren verbeterd, geheel opgeklaard is de lucht nog niet. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad terug te trekken, want zelfs de partijen die in de senaat destijds vóór het toto- wetje hebben gestemd, kwamen nu op tegen de kritiek welke naar aanleiding van die stemuitslag op de Eerste Kamer is geuit. De Christelijk-Historische frac tieleider, mr. Pollema, en de k.v.p.-lei- der Kropman stelden zich terzake open lijk tegenover hun collega’s in de Twee de Kamer, prof. Romme en prof. Oud. Zij wezen er op, dat de Eerste Kamer nu eenmaal minder door de partij-poli- tiek wordt beheerst dan haar zuster aan de overzijde van het Binnenhof. Mr. Kropman liet zelfs blijken, dat, wat ris, fol forwachting arte üt moat har düdlik meitsje :i sok frachtforfier famke bliid laitsje ze oer de flier Onrust. Terwijl De Gaulle door zijn persoonlijk heid hier de eerste ronde scheen te win nen, begon het in Algiers en Oran on rustig te worden. De door de ultra’s af- gekondigde staking was bijna volledig en jeugdige betogers begonnen barrica den in de straten te bouwen, welke on stonden zwijgend met bordjes met Frans Algerije erop in de hand. Het getuigt van De Gaulles moed, dat hij tot grote schrik van het veiligheidsescorte, reso luut op de menigte afstapte en links en rechts handen ging drukken. Het resul taat was, dat de Europeanen geïntimi deerd zwegen en de Mohammedanen „leve De Gaulle” gingen roepen. Op de kortste dag van het jaar werden nog twee ooievaars gezien. en plaats vraagt men zich algemeen af of het vuren op de massa wel noodzakelijk is geweest. Bovendien is bij velen de kanten aangevoerd om eveneens tegen gedachte opgekomen het gematigde op- De Gaulles politiek te demonstreren. Zij treden van de legereenheden tegen de Europeanen, waarbij traangas werd ge bruikt, te vergelijken met dit veel bloe diger optreden tegen de Mohammeda nen. Dat zal veel kwaad bloed zetten. Kongo. In Stanleystad, in de Kongolese Oost- provincie is het weer rustig geworden. De aanhangers van Loemoemba, die hier de macht in handen hebben, hebben hun dreigement, blanken terecht te stellen, als Loemoemba niet zou worden vrijge laten, niet uitgevoerd. Krachtig optre den van de Ver. Naties heeft commis saris Saloemoe van zijn voornemen af gebracht. het totowetje niet openlijk uit, dat het besluit der Eerste Kamer „onwijs" was „X --- - de k.v.p.er Janssen als de socialist A. Vermeer verlangde nu een bespreking van een kamer-commissie met minister De Pous. En ook broer Herman zat niet stil. Hij was het, die in 1953 op Terschelling con tact wist te leggen met een hotel en het bedrijf staat sinds bekend als drukkerij van hotelpapierwaren. Het pand is dit jaar, nadat het nog eens eerder een uitbreiding had gekend, weer geheel verbouwd en gemoderniseerd. En een paar gloednieuwe machines werden dinsdagochtend door Bolsward’s burge meester, Mr. J. A. Geukers, in werking gesteld. Onder de schaduw van de Martinitoren is iets groots tot stand gebracht, zo liet de burgemeester zich uit. Het grijpt ons, Bolswarders, recht in het hart, dat dit vernieuwingsplan is opgeborreld in onze eeuwenoude stad. Uitvoerig stond spre ker stil bij het kernenbeleid van de re gering. Hij hekelde dit systeem en vroeg zich af, of dit beleid zich wel verstaat met de grondslagen der Christelijke ethiek. Bolsward vervult immers een zeer be langrijke taak tot in verre omgeving. Zelfs over de grenzen van Nederland, in België en Luxemburg levert de fa. Van Hoge hoed. Kennedy, die 20 januari het president schap van Eisenhower zal overnemen en daarbij weer terugkeren zal naar de tra ditie van de hoge hoed (Eisenhower droeg een bolhoed) heeft de diplomaat Dean Rusk, nu verbonden aan het stu diecentrum Rockefeller Foundation, be noemd tot minister van buitenlandse za ken. Stevenson, tweemaal door Eisenho wer verslagen, zal als vertegenwoordi ger naar de Ver. Naties gaan, mokkend omdat hem de post van Dean, waarop De verrassende opmerking van mr. Pol lema droeg er derhalve ook toe bij de liberale senatoren dichter naar hét ka binet toe te drijven. Ter verklaring van deze uitspraak van mr. Pollema kan misschien bijdragen, dat de nieuwe socialistische fractieleider ir. Vos, veel gematigder had gesproken dan zijn geestverwant Burger in oktober aan de overzijde van het Binnenhof deed. Uiteraard was de kern van de kritiek van ir. Vos geen andere. Doch hij uitte zich in kalmere bewoordingen. Zijn hoofdbezwaar tegen het kabinet-De Quay bleef, dat dit, gesteld tegenover versterking van het Westen tegenover enorme internationale taken, zoals de Russische dreiging en de hulp aan de minderontwikkelde gebieden, in de eer ste plaats dacht aan: belastingverla ging. De toekomstige Amerikaanse president John Kennedy heejt de 51-jarige Dean Rusk gekozen als minister van Buitenlandse Zaken van Amerika als opvolger van Christian Herter. De foto toont Kennedy (links) en Rusk in Palm Beach, Florida, na de bijeenkomst waarna de benoeming werd bekend gemaakt. Intussen behandelde de Tweede Kamer de begroting van economische zaken, waarbij terloops natuurlijk ook de prijs- en loonpolitiek ter sprake kwam; een onderwerp waarover de socialistische oud-minister Suurhoff woensdag nog af zonderlijk interpelleerde naar aanleiding van het loonconflict rond het metaalbe drijf. De belangstelling ging echter te vens uit naar het rapport, waarin de commissie-Van Berkum het hoogoven- plan-Rozenburg op de lange baan heeft willen schuiven. Rotterdam is daarte gen in het harnas gekomen. En zowel _-| _l_— _~l L - 5e week december 1910 Wilhelm Hagenbeek, eigenaar van het wereldberoemde wilde beestenpark op 61 jarige leeftijd overleden. Eerste kwaliteit groene zeep. 14 cent per pond. J. J. Lemstra, Grootzand. Adv. Er kan een juffrouw geplaatst wor den in een klein gezin met huiselijk ver keer, om te slapen. Sneek stelde een nieuwe salarisschaal vast voor gemeenteambtenaren. Hoofdcom mies f 1200 1400 per jaar; le com mies f 900 f 1100; 2e commies f 800 f 1000; adj. commies f 600 f 800le klerk f 500 f 600, 2e klerk f 400. Lina koe’t amper bifetsje Bruorke of suske, in geheim Jouns hat mem yn ’t waerme bedtsje Har, mei in tut, to sliepen lein Doe waerd hja har hwat yndrachtich Flüstere mem ut it ledikant: Bruorke of suske, oh ik fyn it prachtich, Siz mem, wit heit der al fan? wurdt sjochst in dei In hiele greate fügel fleanen En dy nimt miskien hwat mei, Mogelik skrikstou earst hiel juskes Mar ik rekken je dêrop Krijst in bruorke of in suske In echte libbene boarterspop middellijk door tanks van het leger om ver gereden werden. Het was een twee de winstpunt, dat het leger (de parachu tisten waren verre gehouden) tegen de Europeanen optrad. Maar ook de Algerijnen lieten zich niet onbetuigd. Er werden demonstraties ge houden, waarin geroepen werd om een gesprek tussen De Gaulle en Ferhat Abbas, de leider van de opstandige be weging. De Mohammedanen, uitgelokt en getergd door de Europeanen, zoals ver vielen tot brandstichting en plundering. Enkele Europeanen vonden de dood. Zondag bereikte de spanning haar hoog tepunt. De kreet Mohammedaans Alge rije werd aangeheven en van moskeeën werd de groene vlag van ’t Bevrijdings leger gehesen. In de middag werd het vuur geopend op de Mohammedaanse betogers en de orde en de rust werden hersteld, maar het kostte tachtig do den, voor het grootste deel Mohamme danen, ..y vu.!, Maandag was er nog een kleine herha- De eerste dag van zijn jongste bezoek ling, waarbij zestien doden vielen. De werd De Gaulle in Aïn-Temouchent gevolgen van deze gebeurtenissen zullen ontvangen door een grote menigte Euro- vermoedelijk ernstig zijn. In de eerste pese ultra’s, die hem uitjoelden „Frans-AIgerije” riepen, ’n Nog grotere menigte Mohammedanen was van alle der Meulen papier. Hij noemde het uniek dat de inwoners van Bolsward in de va- kantie in hotels op zo prettige wijze ge confronteerd worden met Bolsward. De firmanten met hun gezinsleden feli citeerde hij, benevens hun peersoneel, maar ook de fa. Wed. Huitema en Zn., het aannemersbedrijf, dat met zeer veel vakmanschap deze verbouwing heeft tot stand gebracht. Na de in werking stelling der beide ma chines sprak de heer Visser namens drukkerspatroons van district Sneek. Beide, de heren Visser en Van der Meu len Sr., zijn oud-Snekers, die elkaar lan ge jaren kenden. Namens de federatie der werkgevers organisatie in het boeddrukkersbedrijf, voerde de heer Van den Berg op zeer humoristische wijze het woord. Spreker feliciteerde de firma met deze dag en liet ter ere van mevrouw Van der Meu len Sr. een glas heffen. Pastoor C. F. J. Beitels o.f.m. herin nerde er aan, hoe de Parochieklok lange jaren bij de firma Van der Meulen was gedrukt. In dit bedrijf, aldus spreker, is vakmanschap, koopmanschap, arbeid zaamheid, maar bovenal eensgezindheid tot stand gebracht. Hij sprak de wens uit, dat dit onder Gods zegen ook in de toekomst het geval mocht zijn. Als oudste collega sprak de heer A. J. Osinga. Hij bracht een compliment aan de heer Van der Meulen Sr. en zijn vrouw voor hun ijver en werkkracht, ook in moeilijke tijden betoond. Eveneens sprak hij een woord van hulde uit voor de jon geren, die dit werk hadden voortgezet. Ook één der dochters voerde het woord. Reeds jong had zij de Parochieklok moe ten rondbrengen. Maar door deze opvoe ding had ze een zakelijke inslag gekre gen, die haar later uitstekend van pas kwam. De heer Van der Steen sprak nog als ver tegenwoordiger. ’s Avonds werd aan het publiek gelegen heid geboden het nieuwe bedrijf en de beide nieuwe machines te bezichtigen, van welke gelegenheid druk gebruik werd gemaakt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) hem betrof, de fotozaak nu pas goed begon. Hij verklaarde althans, dat zijn fractie geen genoegen zal nemen met ’t noodwetje, waarmee minister Beerman de huidige totoproblemen hoopt op te lossen. Zij verlangt een afdoende wijzi ging van de loterijwet. Mr. Kropman herinnerde er daarbij aan, dat zijn fractie in september toch al met weinig geestdrift voor het oorspronkelijke ont werp heeft gestemd. Lina’s blauwe eachjes strielen Hja stie yn de loft to sjen Kin mem my dan ek meidiele Hoenear komt dy fügel mem Moat ik kikkerts foat ’m fange Juf hat sein dy lest er graech Roaskes bloeiden op har wangen By it stellen fan dy fraech De Algemene Politieke Beschouwingen in de Eerste Kamer zijn voor het kabinet- De Quay ditmaal tamelijk bevredigend verlopen. Oefende vorig jaar de liberale fractie-voorzitter mr. Van Riel nog schampere kritiek uit op de „zwakke plekken’’ achter de regeringstafel, thans gaf hij uiting aan de verwachting, dat het wel los zal lopen. Het kabinet had met andere woor den naar zijn oordeel in het afgelopen jaar toch wel aan betekenis gewonnen. In elk geval achtte hij het niet uitgesloten, dat het ministerie boven zich zelf zou uitgroeien. Mits het zijn beleid met „constructieve fantasie” zou weten te bren gen. De Fransen in Algerije voelen bitter weinig voor deze politiek, die hen in één politieke eenheid alleen zal laten met ’n grote meerderheid Mohammedanen. Hun belangstelling gaat uit naar een volle dige opneming van Algerije in Frank rijk, naar integratie, naar een Frans van hun 45 miljoen landgenoten deel achtig hopen te blijven voor handhaving van hun voorkeurspositie. En tot voor kort konden zij rekenen op de steun van het Franse leger. Dat is echter de laatste tijd geleidelijk Franse rechtse kranten toegeven, gezuiverd van extremistische officieren en is weer veel meer een trouw instru ment in de handen van de regering, zij het dan dat president De Gaulle er prijs op blijft stellen zijn politiek aan dat leger te verklaren. Hij heeft besloten het Franse volk in Frankrijk en Algerije op 8 januari de vraag voor te leggen of het instemt met zijn politieke programma inzake Alge rije. Met de steun van het leger en van de meerderheid van het Franse volk staat hg dan sterker. geen succes geworden door ontwikkelingen, welke door zijn tegenstanders in bew’eging zijn gebracht en die bijna honderd doden, voornamelijk onder de Mo hammedaanse bevolking, helbben gekost. Het doel van De Gaulle was vooral de legerleiding in Algerije ervan te over tuigen, dat alleen zijn politiek nog toekomst had. Hij wenst, zoals men weet, in Algerije een Algerijnse Republiek te vestigen met medewerking van het Mohammedaanse bevolkingsdeel, dat ruim zeven maal zo groot is als het Franse. De vestiging van deze republiek, die met hechte banden aan Frankrijk verbonden zou blijven, zou een Mohammedaanse elite moeten opleveren, die tot deze samen werking bereid zou zijn, ondanks de tegenstand van het Bevrijdingsfront, dat hij zo, zonder politieke onderhandelingen, hoopte uit te schakelen. PRIKKELDRAAD OM KASJHAH IN ALGIERS Na de recente woelingen in Algiers is om de inheemse wijk, De Kasjhah, een prik keld raad vers p erring op getrokken Foto: Bewoners van de Kasjhah wach ten achter het door militairen bewaak te prikkeldraad op het moment, dat zij hun wijk zullen mogen verlaten Natuurlijk maakte Mr. van Riel deze opmerking niet toevallig. Hij deed dit in antwoord op de bewering, welke na de verwerping van het totowetje door de Eerste Kamer werd geuit, dat de v.v.d.- fractie daarbij was geleid door politie ke overwegingen. Had prof. Romme in de Tweede Kamer niet gewaarschuwd, dat hls de liberale senatoren meenden 't I kabinet-De Quay te kunnen laten strui- i kelen, zij er rekening mee dienden te houden, dat de politieke samenwerking tussen v.v.d. en de k.v.p. zou kunnen worden verbroken. In de v.v.d. had deze zaak ook binnens kamers nogal wat deining veroorzaakt. Sprak prof. Oud na de verwerping van verde stad als Algiers, groter is dan de Fransen willen doen geloven. Een van I 7 de bases van De Gaulles politiek’is hier- 1 Sewees mee weggevallen. I t j 7 Toto-wetie. In de derde plaats is duidelijker dan ooit de haat naar boven gekomen, die i Nu werd het mr. van Riel betrekkelijk heerst tussen de beide bevolkingsgroe-1 gemakkelijk gemaakt om zich enigszins pen, een haat, die een redelijke samen werking de eerste tijden volledig zal uitsluiten. Aangezien hierop De Gaulles Algerijnse republiek gebouwd moest worden, heeft deze mogelijkheid een ferme terugslag gekregen. Tenslotte wordt de positie van Frankrijk er internationaal slechter door, aangezien de Frans sprekende Afrikaanse landen, die nog een goed woord voor Frankrijk in de Ver. Naties wensten te doen, met verwijzing naar de mogelijkheden van De Gaulles politiek, zich moeilijk kunnen permitteren goed van Frankrijk te spreken. o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1