R Nederland betaalt 95 starfighters ■k cmt allen tezarne^ □□□□E I 1 WM Het standbeeld voor Gysbert Japicx to sizzen 3E3QQE3D0i Fan de Martinytoer >j*i*|*i*j*j#j*!*‘**i j i i Zilveren filmpjes 1E3E3E3E n u Ernstig ongeluk op de Afsluitdijk Zij groeten U STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Kerstnummer Oudejaarsnummer waarin wij weer verschillende jaar overzichten hopen te plaatsen. Advertenties en kopij voor bedoel de nummers gaarne vroegtijdig in leveren „De Zeven Provinciën” T.V. wint Kornwerderzand krijgt breder brug Terrier-raketten voor Mr. J. A. GEUKERS, Burgemeester van Bolsward. Het ballonnetje i vw. SI 7 DINSDAG 20 DECEMBER I960 56e JAARGANG No. 100 VLIEGRAMP IN NEW YORK ONTHULLING IN 1966 weer van de Rehoboth- to Tj. de J J waarbij ook een aantal Friezen. DE SÜDWESTHOEKE OP ’E HELLING fierst to lang yn it skaed libbe Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Leeuwarden, verleende eerste hulp, kor te tijd later met assistentie van dokter Kok uit Den Oever. De rijkspolitie was vrijwel onmiddellijk ter plaatse en bracht o.a. de ouders op de hoogte, aldus Ons Noorden. In verband met het verongelukken van hun spelers zijn zondag de wedstrijden van v.v. Wiron afgelast. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Vrijdag a.s. zal nen met een wel op donderdagavond 22 voor Op de Afsluitdijk is zaterdagavond, om streeks 7 uur, een motor met twee jon gelui uit Den Oever op een afremmende vrachtauto gebotst, waarbij de 20-jarige F. Riemersma op slag werd gedood en zijn vriend, de 20-jarige H. Smit levens gevaarlijk gewond. Beiden waren afkom stig van Den Oever. De jongens waren op weg naar hun ver loofden, Netty Riem en Tiny Helfrich te Harlingen. Door nog onopgehelderde oorzaak is de motor met grote snelheid op een voor hem rijdende vrachtauto gereden. Het is niet ondenkbaar, dat een plotseling opdoemende mistbank het uit zicht ter plaatse heeft belemmerd. Tengevolge van de aanrijding werd de heer Riemersma, bestuurder var de mo tor, op slag gedood. Duopassagier Smit werd tegen het wegdek geslingerd en zeer ernstig gekwetst. Een juist passe rende geneesheer, dokter De Laan uit j de tij, dat de te gebruiken pijler steeds Nederland en de Verenigde Staten zijn een akkoord aangegaan, op grond waar van Amerika Nederland hulp zal bieden ten bedrage van dertig miljoen dollar voor een aantal defensie-inspanningen, waaronder de verbouwing van H. M. kruiser „De Zeven Provinciën” voor de uitrusting met terrierraketten. (Over de kruiser „De Ruyter” was reeds eerder overeenstemming bereikt). Dit is, wat Nederland betreft, het voornaamste nieuws van de dit weekeinde gesloten NAVO-ministersconferentie. Volgens wat men in de wandelgangen van het NAVO-gebouw te Parijs hoorde, moet deze overeenkomst in nauw ver band worden gezien "met de zaterdag ge sloten overeenkomst tussen de Verenig de Staten, Nederland, België, W.Duits- land en lalië over de geïntegreerde produktie van Starfighterstraaljagers in de vier genoemde Europese NAVO-lan- den. Volgens het akkoord betaalt Nederland 95 Starfighters en de Verenigde Staten 25. De Starfighter kost drie a vier mil joen dollar. De Amerikanen hadden tij dens onderhandelingen over dit punt ge zegd, dat Nederland er 100 zou moeten betalen. De Nederlandse regering vond echter dat deze verhouding te ongunstig is vergeleken met die, welke voor België en Italië geldt. Voor België is dat 75 voor eigen en 25 voor Amerikaanse re kening en voor Italië 50 voor eigen en 50 voor Amerikaanse rekening (W.-Duits- land betaalt zijn 500 tot 600 Starfigh- ters zelf). De Nederlandse regering wilde aanvan kelijk niet meer dan 75 betalen in deze omstandigheden. Nederland stemde in met 95 toestellen voor eigen rekening nadat overeenstemming was bereikt over de extra militaire hulp in de vorm van de dertig miljoen. De secretaris-generaal van de NAVO, de Belg Spaak, heeft zondagmiddag in het NAVO-gebouw na afloop van de conferentie gezegd, dat er geen belang rijke definitieve besluiten zijn genomen. De ministers komen op 7, 8 en 9 mei Op vrijdag 23 december om 19.40 uur, na het Fries programma, hoopt de R.O.N.O. een aantal kerst, en nieuw jaarsgroeten uit Canada uit te zenden, verstrekt door Radio Atlantic te New- Brunswick in Canada. Het gaat hier om emigranten uit het R.O.N.O.-gebied, ons blad verschij- S t’ Under lieding fan Boargemaster Ooster- hoff sil nou war dien wurde om ien un derdid fan de bisteansmooglikheden fiks op priemmen to setten. In bilangryk underdid, dat jow ik ta, mar neist de lanbou en yndustry, dochs it minst bilangrike. Wy dode op de sa- neamde rekreaesje, it bifoarderjen fan it toerisme dus. De Südwesthoeke mei syn puollen en marren, mei Gaesterlans bos- ken, mei syn wide romten, kin foar fa- kansje en f j neamd wurde. En it leit yn de geast fan de tiid, dat dit faset hoe^ langer yn i. Z- Bolswards Nieuwsblad te Oslo bijeen voor een voorjaarsconfe- rentie, waar wel besluiten kunnen wor den genomen. Over het meest in het oog vallende punt op deze conferentie, nAmelijk de Ameri kaanse suggesties voor een multilaterale strijdmacht met raketten voor middel grote afstand, zei Spaak dat hieraan vele problemen zijn verbonden. Deze zaak is verwezen naar de permanente raad. De Amerikanen garanderen, aldus Spaak, dat een eventuele nieuwe opstel ling van Amerikaanse troepen geen gevolgen zal hebben voor de atoomvoor- raden in het NAVO-gebied. In verband met de verkorte werk week en de feestdagen verschijnt ons blad niet op dinsdag a.s. Op vrijdag 30 december verschijnt ech ter een extra groot Redactie en administratie BOLSWARDS NIEUWSBLAD 4e week desember 1935 De Fryske krite spile: „Der wie ris”. Y. Terpstra nam na 28 jarige dienst af scheid als concierge van de Rehoboth- school. 25 jarig bestaan muziekvereniging „Oefe ning kweekt kunst” te Kimswerd. Thans prijken aan het fraaie in 1925 geschon ken vaandel reeds 17 meailles. Ook be schikt het korps over een eigen muziek tent. Herkozen tot Gasthuisvoogd te Bolsward, H. J. Bachofner. Gekozen tot voogd van het Weeshuis (vac. A. F. de Boer) de heer F. J. Bruinsma. De gemeentebegroting Bolsward heeft 'n tekort van f 8000,B. en K. willen dit tekort wegwerken door de ambtenaren 5% op hun salaris te korten. Voorts wor den geschrapt: Kosten officieel raadsver- slag f 600,subsidies aan ijsbaan, ou- dercommissies, Hanze, Openbare Lees zaal, volksfeesten, muziekkorpsen, enz. totaal tot een bedrag van f 4184, Greatskens giet leaver op sydpaden dan efteroan to kommen. In de Provinciale Staten is de subsidie voor het standbeeld voor Gysbert Japicx ter sprake geweest. Dit beeld moet volgens de voorlopige plannen f 45000,kosten. De provincie wil met 1/3 van de kosten subsidiëren. Het voorstel om f 15000,beschikbaar te stellen aan het betreffende comité te Bolsward voor het standbeeld van Gys bert Japicx, plus enkele andere plan nen genoot alle instemming. De heer Van Buijtenen (k.v.p.) hoopte, dat dit beeld er één van allure zal wor den en niet van een formaat als men thans in Leeuwaï-den ziet. Spr. verklaar de telkens medelijden te hebben met ba ron Rengers, die daar in het Wester- parkje staat te rillen van de kou. Men ijvere tju voor een werkelijk stand beeld van de grote Friese dichter Gys bert Japicx. Ook de heer J. Piebenga (p.v.d.a.) wil de, dat de bevolking door goede kunst werken met zijn grote zonen bekend wordt. Maar al te vaak blijkt, dat men slecht op de hoogte is. Bij het geven van opdrachten tone men stijlgevoel. Spr. zou willen zien, dat men het voorbeeld van de Noorse landen volgde, waar men in dit opzicht heel wat voorlijker is. Wij willen hier cultureel te dikwijls voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. Spr. pleitte ervoor bij het vervaardigen van kunstwerken, indien mogelijk Friese kunstenaars of in Friesland werkenden een kans te geven. Ook de heer S. van Tuinen (a.r.) meen de, dat het beeld van Gysbert Japicx een monumentaal werk moet worden, artistiek verantwoord en geen barokke produktie. Het betreft hier een figuur van betekenis; het is verantwoord dat de provincie subsidieert. Zoals het ook te verdedigen zou zijn subsidie te geven voor een beeld van Bonifatius. Er zal voorts een standbeeld verrijzen van mr. P. J. Troelstra. Kwam hiervoor een sub sidieverzoek dan zou misschien moeten worden overwogen of hier de Friese dichter wordt geëerd (wel subsidie) dan wel de politicus-partijman. Mr. Okma wees er op, dat de f 45.000,- waarvan de provincie 1/3 subsidieert, niet alleen wordt besteed voor ’n stand beeld, maar tevens voor financiering van een in populaire trant geschreven boek, en een schooluitgave voor de jeugd. Dr. van Buijtenen wil goed voor de dag komen met het standbeeld. Dan is f 45.000 dus te weinig. Men moet stijl gevoel hebben en niet voor een dubbel tje op de eerste rang willen zitten. Spr. onderschrijft die gedachten, doch uit voering ervan zou de heer Van Abbema zeker de wenkbrauwen doen fronsen, want in dit geval komen de kunstwer ken tienduizenden inplaats van duizen den te kosten. Spreker wil de verdien sten van een monument niet zien in de daarin geïnvesteerde bedragen, doch in zijn kunstwaarde. Waar mogelijk zal men Friese kunstenaars een kans geven, doch er dient voor gezorgd, dat provin- i ciaal chauvinisme achterwege blijft. opnieuw onder water deed verdwijnen de brug in twee dagen tijds te plaatsen. Met de nog te maken opritten aan weers zijden is de brug 60 meter lang. Er ko men verkeerslichten bij omdat de brug te smal is om verkeer uit beide richtin gen gelijktijdig te kunnen verwerken. Direct na afgesloten gebj Zaterdagochtend om 08.00 was bekend gemaakt dat de vliegramp in New York aan 134 mensen het leven had gekost. Inmiddels is het dodental nog gestegen Foto: Een overzicht van de ravage, die de DC-8 in Brooklyn bracht dat ons het naderend Kerstfeest. Ik spoor gaarne allen aan om deel te nemen aan deze Kerst- wijding in eenheid en liefde, opdat wij deelachtig mogen wor den de ware Kerstvrede, die ik U allen van harte toewens. Op 1 december j.l. bedroeg het aantal aangegeven T.V.-toestellen 782.195 te gen 760.115 op 1 november van dit jaar (tot en met 14 december: 792.360). Het aantal tv-ontvangers, dat in de eer ste elf maanden van I960 is geregistreerd ligt 12,5 hoger dan in de correspon derende periode van 1959. De registratie van het 800.000ste televi sietoestel wordt omstreeks Kerstmis ver wacht. Het aantal geregistreerde radiotoestellen daalde in de afgelopen maand van 2.647577 tot 2.645.831. Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed yndustry en hannel, dy’t der al is, fierder oan to moedigjen, dan hie der in reële kans west om de Südwesthoeke ta nije bloei to bringen. Mar de minister woe der neat fan witte, allinnich Snits hat er, jit tsjin syn sin, by de kearnen opnommen en fierder neat jitteris neat. En dêrmei bliuwt de as hwerfan de measten foar fytich jier der ek al leine. It waerd fan de side fan Deputearre Stea- ten folslein tajown, mar har fordigening wie, dat de plannen fan de side fan de gemeenten komme moasten. En fierder waerd meidield, dat der nou de léste tiid drokke bisprekkings geande wiene mei ünderskate gemeenten om oan dizze ald- wraldske situaesje in ein to meitsjen. Mar, dat it nearne nei roaide, joegen hja ta. Nou is men yn de stifting: Sudergoa ek drok oan it riedplachtsjen. En wy miene, dat eltse Südwesthoeker hjir alle meiwur- king oan jaen moat, dy’t hy jaen kin. De plannen foar nije kansen yn Starum mei de nije slüs, it gearwurkjen om to kommen ta in modern forpleechhüs, bin- ne positive lüden. Dat de stêd Snits him yn dizze dingen fan in lytse, binypte, chauvinistyske kant kenne lit, is in echte tsjinf aller. Hja riddeneare der grif neffens it aide wurd: „Alles foar ikke de rest kin stik- ke! As dat de „kearnmentaliteit” is, dan is fierder kommentaer op dit systeem fier der oerboadich. Dinsdag j.l. begon de B-compagnie van het 264ste pontonniersbataljon uit Kei- zersveer met het aanbrengen van een bai- lybrug te Kornwerderzand ter tijdelijke vervanging van de verkeersdraaibrug, die door een nieuwe met bredere rijwiel- en voetpaden vervangen zal worden. De militairen maakten er een goed oefen- karwei van en slaagden er in ondanks het oponthoud door het telkens opkomen- en Südwesthoeke in probleemgebiet, sa der yn Nederlan net folie wêve sille. Lykwols de Provinsiale oerheit lit it hjir net by sitte. Hja bliuwt fan miening, en torjuchte, dat hiel Fryslan mei moat en dat der alles oan dien wurde moat, om ek de Südwesthoeke mei to krijen. Dat hat bliken dien, do’t Amels mei syn „werf” de kans griep om üt to wreidzjen. Net allinnich binne hjir fasiliteiten foar jown mar it slagge de Deputearre Stea- ten ek ekstra-wenten foar dit doel los to krijen. Der stiet lykwols foaroer, dat de minister yn syn sawnde yndustrialisaesje- nota hearre lit, dat der yn Fryslan tofolle kearnen oanwiisd binne en dat hy fan doel is de kearnen, der’t net genóch yn- floed fan üt giet, fan it listke óf to lie ren. En as dat drigemint ütfierd wurdt, dan sil de Lemmer in hiele hys hawwe cm kearn to bliuwen. Yn de Fryske Steaten is okkerdeis troch meat as ien Steatenlid wiisd op de efter- stan fan dit diel fan Fryslan, bisünder op it terrein fan wegen en wetterforbi- nings. De greidhoeke en de Südwesthoe ke komme stikken efteroan. De wei oer de Ryp nei Wommels is in bispotting fan en foar it moderne forkear. It is ünbi- gryplik, dat yn dizze bilangrike wei jit bochten foarkomme, dy’t gjin inkelde sin hawwe en hwerby it rjuchtlüken gjin inkeld hüs of pleats skea dwaen soe. Hoe’t in healwize bocht sa as by Kra mers hoeke. in dübele heak, wylst der neat yn ’e wei stiet, yn I960 jit mooglik is, kin gjin minske bigripe. De lju moat- te jit altyd de aide himdik“n en slieper- Drylts en Heech, meiholpen hie om de diken, mei hat tsientallen bochten, lans, fordivedaesje tige geskikt geast fan r hoe mear it omtinken komt. Greate dielen fan üt lan hawwe gjin romte en plak mear Nei hawwen, komt nou linkendewei fan mear kanten bilangstelling foar dit stik fan Fryslan. Faeks is de negative bilangstelling fan de regearing, mei, de oarsaek fan de po sitive reaksje, dy’t nou fan forskate kan ten loskomt. Hwant tsjin it adfys fan Deputearre Steaten yn, hat de regearing de Südwesthoeke lizze liften. Deputearre Steaten hiene alderearst de stêd Boalsert, mei Snits, de bikinde foardielen fan de regionale yndustrialisaesje ta ha wollen en dêrby de hiele igge fan de eardere Sudersé, fan Makkum oant de Lemmer, oanpakke wollen foar de skipsbou. As men dêrby insidenteel de bisteande kear- ,nen, sa as Wytmarsum, Warkum, Kou- dum, Bahhuzen en Bnlk, neist Walsein, Daar steeg een klein ballonnetje Van ’t schoolplein, Klarenbeek Een meisje die, in ’t zonnetje Haar voorwerp stil nakeek Het maakte een heel ver ommetje De wind nam ’t als een veer Op 't laatst daalde ’t ballonnetje Ergens in Zweden neer. Daar zat aan het ballonnetje Een kaartje met adres Meest speelt zo’n ding voor stommetje Ditmaal had het succes Het lag tussen de blommetjes Dicht bij 't erf van een boer De vinder gaf ’t ballonnetje Aan zijn jongere broer Dat joch dacht, het ballonnetje Is van een Hollands wicht Het kost maar een luttel sommetje Ik stuur de afzendster bericht Het kaartje van ’t ballonnetje Kwam over met een brief De prijs, een waardebonnetje Het gevolg, een hartedief Het meisje van ’t ballonnetje Voelde, in dat verre land Woont een sportief blond jongetje Er groeide een vriendschapsband Hallo, ik waag het sprongetje Het meisje, zeer gesticht Schreef ’t heertje van ’t ballonnetje Toe, kom een Keer op zicht Nu bleek dat klein ballonnetje Magnetisch, amoreus Zacht blonk het liefdeszonnetje Vereend in huwelijkskeus Als bruidje en bruidegommertjes. In Zweden saam een „home” Hoger dan het ballonnetje Zweeft thans hun toekomstdroom PYT Kerstmis wordt de oude brug en moet de bailybrug dus in iruik worden genomen. Men hoopt de nieuwe draaibrug in oktober volgend jaar voor het verkeer open te kunnen stellen. Voor Harlingen betekent de bailybrug tijdelijk een ernstige strop want ze is niet draaibaar, waardoor de coastervaart van Oostzee naar Rijnland zolang een andere route zal moeten volgen en daarbij de Harlinger haven niet meer zal aandoen, zo lezen we in de Harlinger Courant. ’t Gemeentebestuur van Harlingen heeft er daarom bij de dienst uitvoering Zui derzeewerken op aangedrongen, het werk zoveel mogelijk te bespoedigen en er, zo mogelijk, dag en nacht aan voort te wer ken. De thans geplaatste bailybrug is dezelfde, I die op 18 april 1945 door de Canadese hat manmchien al ünderfoun. Mar lit üs Highlanders over de sluisdoorgang bij Kornwerderzand werd geplaatst, toen echter aan de IJsselmeerkant van de oor spronkelijke brug. Ze plaatsten er ’n bord bij met opschrift: „Thet last one, we hope”. Voor hen is het misschien wel de laatste keer geweest, maar voor Neder land in elk geval niet. De brug werd enige jaren geleden ook al in Den Oever gebruikt, toen daar een nieuwe brug gemaakt moest worden. Evenals in een aantal andere gemeenten in ons land, zal ook in Bolsward dit jaar een gezamenlijke openbare Kerst- wijding worden gehouden en december a.s. om zeven uur precies tot ongeveer kwart acht op het Broereplein vóór de Broerekerk (bij slecht in de L.A.B.-garage). Laten wij allen tezamen komen als burgers van onze stad om, ondanks het strijdgewoel in de wereld en het egoïsme onophoudelijk omgeeft, onze gedachten te richten op foar dizze dingen en de bihoeften fan de moderne minsken geane dizze kant hoe langer hoe mear üt. Wy binne dan ek bliid mei dit inisiatyf en sjogge it as in positive bydrage foar it libben yn dizze hoeke. Mar au men miene soe mei dizze rekreasje de bloei yn de Südwesthoeke werom bringe to kinnen, dan wurdt diz ze saek oardreaun. Fierwei it greatste diel fan it jier bliuwe de minsken oanwiisd op oare bisteansmiddels. It klimaet hjirre, de wyn en de rein, bringe nou ien kear in koart seizoen foar fakansjeminsken mei. Dizze saek kin it bistean fan party saken wol stypje, mar it binne mar in kelen, dy’t der fan libje kinne. En de oanliz fan de „Holle Póarte” by Makkum lit sjen, dat der hiel hwat jila ynstutsen wurde moat, foar it oan ynbarren ta is. It jild foar it iepenlofttheater yn it stêds- park bringt, nei 't it liket, in lytse rinte op, al hoe goed de bidoeling destiids ek west hat. Hwant de eksploitaesje fan sok- ke seizoensbidriuwen is net maklik, dat 1 - 1 I C - -\r 1 oannimme, dat de takomst yn dit opsicht gunstiger is, dan bliuwt it like goed wier, dat it normale libben, troch it jier hinne, him op oare founeminten fêstigje moat. Wy meije üs neat wiismeitsje litte. De rekreasje kin rommer ynkomsten jaen oan in biskact keppeltsje minsken, mar hja keart de üntfolking net. As supplemint, as „toetsje” nei it miel is it lang net to forsmiten, mar it miel seis moat troch lanbou en yndustry bean wurde. Wy wolle jerne de plannen foar mear rekreasje wolkom jitte, as wy mar net dêrtroch de oandacht slüpe litte foar de needsaeklike wurkgelegenheit, dy’t bi- nammen de yndustry bringe moat. Om it tige düdlik to sizzen, de rekreasje mei gjin doekje foar it bloeden wurde, hwant dan bliuwt de Südwesthoeke in iepen woune yn it moderne Fryslan Ml d .e:-.-’ i k Ti 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1