oudejaarsavond voor Krystjoun en allinne Gebed op Kerstfeest I als strandvoogd van stil Rottumeroog 25e maal Kerstmis en o JAN TOXOPEUS: i 'i KRYSTFORHAEL Kerst-avonddienst in Martinikerk él. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND J. S. VRIJDAG 23 DECEMBER I960 56e JAARGANG No. 101 twintig jaar Radio, mobilofoon JAC. LELSZ En dan de dichters dat ze ditmaal zwijgen om stil te luisteren naar Uw heilzaam Woord En laat ze naar Uw zaalge vrede hijgen, die aan de kim, voor die U minnen, gloort. Maar Heer, wil op dit kerstfeest toch ook wezen met hen, wier liefde jegens U verstart die U misschien al vele jaren vrezen, ach, maak ze door Uw blik weer eens verward. Kom de gesprekken dit jaar eens verstoren, waarin Gij, Christus, niet de eerste zijt. Geef elk te horen naar de hemelkoren, dat Gij, Gods Zoon, de mens gemeenzaam zijt. Ik bid U, Heer, wil ditmaal tot hen komen, die immer tastend langs Uw wegen gaan. Vat Gij de hand van hen die nog mogen schromen En doe ze iets van Uw geheimen verstaan. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Hwat üs wie nei, Giet eltse dei, Fan üs fuort, Omdat it moat. oeral dy Ijochte finsters. Nimmen hat de oerkleden ticht en hjir en dêrre kin Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: IJ cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie z z z z Molen draeiden, Roeden swaeiden Sünder geroft, Troch de loft. Nu mogen ’s werelds lampen doven. Ten hemel werd ontstoken, groter Licht. Welk schepsel, Heer, behoeft U niet te loven? Aanbidden wil ik U ook met dit dicht! hja de krystbeammen sjen mei har pin- keljende Ijochtsjes. Mar ’t is kald. Hja sil mar gau de man tel oanlüke en it petroaljekantsje helje. Mar dan sjocht hja in jonge oankom- men. Hy hat earne foar in finster stien to sjen, stekt de strjite oer, stiet dan wer efkes to sjen en draeft dan nei frou Hellema’s oerbuorman. Der stiet in tige moaije krystbeam foar de ruten. De jon ge giet efkes op ’e knibbels lizzen en skriuwt eat op 't stekje. „Earste priis,” stiet der. Dan sjocht frou Hellema ek hwa’t it is. Bartie fan Wil lem Hosper. „De stakker,” tinkt hja. Mar. de pe- troalje „Bartle!” ropt hja dan, „kinstou ek noch efkes petroalje foar my helje?” „Jawol, frou,” seit Bartle en komt by har. „Hwat diestou der niiskrektsa?” freget hja wer. „Sjen, hwa’t de moaste krystbeam hat,” seit Bartle, „en eh. Scheltema hat de moaiste. Dy hat de earste priis. Sjoch,” wiist er, „ik ha ’t der opskreaun. Mar,” en hy sjocht by frou Hellema de keamer yn, „jo hawwe it ek tige moai. Dat stiet fijn!” Ja, it stiet fijn, sa fan büten óf sjoen. Mar de keamer is leech. Yn ’e gong kriget Bartle de sinten en it petroalje kantsje en set de buorren wer yn. ,,’t Is dochs hwat,” seit frou Hellema lüdop tsjin har seis. „Sa’n stakker. Dat swalket mar by nacht en üntiid op strjit- e om. Dat Willem dêr net hwat mear efter oan sit. Mar och, dy is seis ek neat Stille helden, Dy’t wy telden, Hja forkwine, Of fordwine. aan Zaterdagavond 9.45 8* 8 Hja giet oerein, slacht yn 'e hal in doek om 'e holle en giet it paedtsje del nei it hekje ta. Gjin minske to sjen op ’e buorren. Eltsenien sit fanseis by de J waerme kachel, ’n Moai gesicht dochs, I om artikel over Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Seil en roede Moasten bloede, Lieten in fear, Op ’t fjild fan ear. I I I Vele van onze lezers zullen zich de vo rige Kerst-avonddienst in de Martinikerk te Bolsward nog herinneren. Ook dit jaar wordt deze dienst weer gehouden. Ds. S. J. Wouda zal een korte toespraak houden, het Ned. Herv. Kerkkoor ver leent weer zijn medewerking en leden van ons Frysk Orkest zorgen voor de be geleiding, tenslotte worden er door de aanwezigen veel mooie Kerstliederen ge zongen. De dienst vangt uur. Jacob Jordaens „De aanbiddig” (Manritshuis), Zie ook Openbaar Kunstbezit. Gedenk de zangers, die cantates zingen; zij zullen weer ontroeren met hun lied. Maar, Heer, leert Gij ze naar genade dingen, die Gij aan allen schenken wilt om niet. better. Dat sa’n jonge ek sa jong syn mem misse moast!” As Bartle werom komt, mei er efkes mei nel de keamer. „Hwat is it hjir gesellich en waerm,' seit er. ;,Ja, mar dou moast nou nei hüs, jon ge! Oars wit jimme heit net hwerstou bliuwst!” „Heit is fuort,’’ andert Bartle ófwêzich. „Fjouwer wike nei Süd-Hollan. Dêr moat er arbeidzje en dan fortsjinnet er in hie- le bulte jild.” Ja, dat bart wol faker. Dat wit frou Hellema ek wol. Dan yt Bartle salang by de buorfrou, dy’t ek altyd har hüs skjin haklt en de wask docht. Dan-heu- kert Bartle fierder heal thus om en heal by de buorlju. „Buorfrou is fan ’e middei nei ’t siken- hüs brocht,” forfeit Bartle fierder. „En alle bern binne ütfanhüs. Soe ’t slim wêze, frou?” Frou Hellema hat der noch net fan heard. i „En dou dan?’’ freget hja. „Ja, ik gean mar nei hüs!” Hy bigrypt wol, dat er der mei goed fet- soen net langer sitten bliuwe kin. O, hy kin him thüs bést rédde, dat net. Hy kin de kachel wol oanmeitsje. Docht er sa faek. En heit soarget altyd, dat er ge- nóch is fan alles en noch hwat. Mar. allinne is dochs mar allinne. En moarn is ’t Krysttiid. Hwerom moast mem ek sa gau by harren wei? ’t Is, as kin frou Hellema syn tinzen fan 't gesicht óflêze. Och, hja hie der nea sa by stil stien, mar hwat is de ien- sumheit fan dit bern fan mar amper tsien jier, doch folie slimmer as har eigen allinne-wêzen. Hja seis hat it we- romsjen op in moai en lokkich libben en in bliid oantinken oan har man en bern. Mar dizze jonge? Seis fan syn mem sil er allicht neat mear witte. En hwerom hat God har dizze stille krysttiid bilibje litten? Is in minske syn taek wol ea óf, salang as God him ret fan syn post roppen hat „Dus,” seit hja ynienen en strykt Bartie efkes oer de wangen, „dou bist allinne ik bin ek sa allinne. Dan passe wy moai by elkoar. Komstou by my dizze fjou wer wike?” Bartie springt op. „Wier?” freget er forheard, bang dat it dochs noch in grapke is. „Mei ik hjir komme „Ja,” seit frou Hellema, „ik wol it tige graech. Dou witst wol dat ik Jeltsje net mear ha en Hellema net mear. Wy binne dus beide allinne, mar astou nou by my komst, binne wy wer togearre!” „Ja!” ropt Bartle, „en dan kin ik moai foar jo antracyt helje en de boadskippen dwaen! En ierpelskile!” „Wis en seker,” laket frou Hellema. „Der moatte joun noch in hiele bulte ierpels skyld wurde, foar de sneinen. En dou moatst dyn nachtklean helje en dyn sneinske pronk. Mar gau, hear!” Bartle strüst de doar üt. En frou Hel lema set nei de solder ta en siket aide krystboekjes fan har bern, in domino- spultsje en in damboerd. Hja fielt it nou al; dit hwat hja oan dit jonkje docht, komt as in greate seine nei har seis werom. Hwant, hwa’t de doar fan syn hüs en herte iepenstelt foar de neiste, dy syn libben kriget wer doel, x vijfde klas, maar de klas bleef gelijk en ze hield dezelfde juf. „Eigenlijk hebben we het altijd druk”, zeggen Jan Toxo- peus en zijn vrouw en dat klinkt eigen lijk vreemd, maar het is ongetwijfeld waar. De zee heeft immers altijd nieuwe verrassingen in petto: dan weer slaat de motorboot Theda”, de enige verbinding met het eiland los, dan weer moet Toxo- peus naar de wal, eens in de veertien da gen om de post te halen en proviand in te slaan en een andere keer moet er nodig weer rijshout worden geplant. Een ding is in de 25 jaar „strandvoogdschap” van Toxopeus sterk veranderd: het contact met de wereld. Mobilofoon, radio en sinds kort televisie doorbreken het isolement van een klein eiland. Het per radio en televisie uitge zonden kerstmisvieren van een woelige wereld, waarvan de rand aan de horizon te zien is, zal de Toxopeï meer dan ooit het gevoel geven, dat zij wel eenzaam zijn, maar niet alleen. Doch, nergens zal de kerstnacht zo vredig zijn, nergens de oudejaarsnacht zo vol van geheimen als op Rottumeroog In 1799 werd het strandhuis voor de 1ste maal verplaatst, in 1910 en in 1933 even eens en enkele jaren geleden kreeg Jan Toxopeus ’n pre-fab-bungalow. Het ou de strandhuis staat nu op de rand van zee en strand. Bij de eerstvolgende zware storm zal de zee het waarschijnlijk be springen en vernielen. Toen Jan Toxo peus in 1936 strandvoogd werd was het huis nog vrijwel nieuw-. Nu hij zestig ge worden is en nog maar vijf jaar voor de boeg heeft is er weer een nieuw huis, maar het is allemaal zo heel anders ge worden. Zijn kinderen zijn op het eiland opge groeid en uitgevlogen. Twee dochters zijn getrouwd en wonen op het vasteland. Zij zouden zelfs niet meer terug willen omdat naar de ene dochter ons vertel de de oude romantiek verdwenen is. Hendrik Jan gaat op de Technische school te Delfzijl, alleen Wiepke is nog thuis. Zij kan vanuit haar kamer in de verte de bewoonde wereld zien liggen: Borkum. En in de huiskamer wordt zij ingewijd in de geheimen van het leven; Daar staat, met het uitzicht op de grillige en soms kokende wereld van het Wad een school bank, want, Wiepke heeft de school thuis haar moeder is de onderwijzeres. Dit jaar werd Wiepke tien. Ze ging over naar de Vroeger gingen er bij Rottumeroog het hele jaar door bij nacht en ontij vuur pijlen de lucht in van schepen in nood. Toen liep men op Rottumeroog op storm achtige kerstavonden kans op onver wacht bezoek van schipbreukelingen. Dat was al zo, toen Rottumeroog nog alsmaar ruzie had met Uithuizen over de strand rechten en toen het eiland een bevolking had van om en nabij de tweehonderd zie len. Maar de tijden zijn veranderd, zelfs op Rottumeroog. De abdij, die er in de veertiende eeuw stond is verdwenen even als de pakhuizen van Groninger koop lieden, die er later hebben gestaan. De Engelse graaf Clanricarty, die er als ban neling moet hebben geleefd en om zijn leefwijze de dolle graaf” werd ge noemd, is reeds lang vergeten. Rottumer. en televisie doorbre ken het isolement van Nederlands een zaamste gezin. Per mobilofoon is Jan Toxopeus snel te bereiken en per mobi lofoon kan hij zo nodig a la minute meldingen doorgeven oog is al eeuwenlang het domein van strandvoogden. Zij delen er het bestaan met de zeevogels, die er elk jaar bij dui zenden neerstrijken. Dat was al zo, toen in 1741 de eerste strandvoogd Jan Wy- brandts op de rede van Rottumeroog verscheen, het was zo, toen Jan Toxo peus in 1936 zijn vader Hendrik Jan (die dertig jaar strandvoogd was) opvolgde. Wat er ook in de wereld veranderde, op Rottumeroog bleven eb en vloed belang- rijker dan de klok. De zee breekt nog al tijd af wat de strandvoogd poogde op te bouwen en heeft door de eeuwen heen de voogden gedwongen van tijd tot tijd te verhuizen. Het eiland slaat in het wes ten af en groeit in het oosten aan met ’n snelheid van drie en dertig meter per jaar. Dat maakte het steeds nodig net huis van de voogden af te breken en meer oostelijk weer op te bouwen. n 5 tiid Mar. hja wol net tajaen oan ün- I r> wennige dreamen. Hja sit dêr yn har XI eptich en sellich rinteniershüske. Hja 5 hat noch sa folie om tankber foar to 8 wêzen. 8 Allinne. hja koe der dit jier net ta komme, om in krystbeamke oan to tu- x gen. In krystbeamke dat soe dan wê- 5 ze foar har seis en oars foar gjin ien. 8 Mar om hwat óflieding to hawwen en ek omdat hja der nou ienkear nocht oan hat en smaek, hat hja trije moaije kryst- 1 stikjes makke, fan hwat hulst, mos en in blomke. En yn elk stiet in moaije tsjüke greate kears. Stil en rêstich baer- ne hja dizze joun al en jowe in sfear fan frede en lok yn de moaije, lekker- waerme keamer. 8 I Ynienen komt it har yn 't sin, dat hja 8 forgetten hat petroalje to heljen. Dat is 8 j hwat! Hja sil nou de buorren noch yn 51 moatte en it is büten kald en der leit 8 snie. ’t Sil wol glêd wêze. Mar, hawar, allicht is der noch wol ien op ’en paed, 8 dy’t it wol efkes foar har dwaen wol. 8 En oars moat hja seis mar op pantoffels. 8 I Petroalje moat der komme. Kommen en gean, Soks bliuwt bistean, ’t Is fêst as in dyk, De tiid bliuwt gelyk. Wie zal er op kerstavond of op oude jaarsavond denken aan Jan Toxopeus en de zijnen, aan het eenzaamste gezin van Nederland op het stille Rottumeroog, zo hoog in het Noorden van ons land, dat het niet eens op de meeste kaarten past en er slechts als inzet op voorkomt? Toch is bijna nergens de kerstnacht zo vredig als op dat eiland van vijf vierkan te kilometer, waar Jan Toxopeus dit jaar zijn vijf en twintigste kerstfeest viert als strandvoogd, als vechter tegen de zee, hoeder van de vogels en als waker over de scheepvaart, die bij stormweer moei zaam langs zijn eiland koerst. Nog vijfmaal zal Jan Toxopeus' bij leven en wel zijn hierna Kerstmis en oudejaarsavond vieren op zijn eiland. Dan is hij net als alle andere Nederlan ders pensioengerechtigd en dan zal Rot tumeroog zijn strandvoogd kwijt raken, de laatste? Toxopeus heeft de vijf en twintig jaar als strandvoogd, als ongekroond koning van Rottumeroog vol. Maar er zijn geen grote feesten gevierd, het leven is er ge woon doorgegaan, in alle stilte en met de regelmaat van eb en vloed, die het bestaan op het eiland beheersen als eeu wen geleden. Misschien dat Jan Toxopeus die kwart eeuw nog eens door de gedachten gaan, wanneer hij op oudejaarsavond om 12 uur aan de noordooster horizon vuurpij len omhoog ziet gaan boven Borkum, dat nauwelijks vier kilometer verderop ligt. Vroeger gingen Ja, dat is frjemd foar frou Hellema: Krystjoun en allinne. It is de earste kear yn har libben, hoe- woi hja al fjouwer en sechstich is. Yn ’t foarige wiene der har alden, bruorren en suster. En letter har man en de twa bern, de fleurige, soune Akke en de tea- re Jeltsje. En, noch nei Akke har trou wen, kaem dy mei man en bern altyd de Krystdagen oer. Mar yn dit jier bin ne de slaggen kammen, de iene nei ie oare. Earst, neidat hja al fiif jier siik west hie, wie Jeltsje har üntfallen, Doe krige Akke har man in oanbieding om nei Argentinië to gean. In béste baen en dus emigrearden hja mei de hiele hüs- i balding. En yn augustus krige har man in üngelok mei de bromfyts: oanriden j troch in dronken chauffeur. I Hy wie noch nei ’t sikenhüs brocht en I hja hie ek noch mei him praet. I „Tsjin 'e dea sjoch Ik net op,” hie er noch sein, „mar wol soe ik tsjin in lang lijen oansjen. En nou makket God it i sa, dat ik der foar biwarre bliuw.” I Hy hie it ek noch oer Jeltsje hawn, dat hja nou üt har lijen forlost wie en dat hja net winskje koene, dat sa’n lijen langer duorre hie. „En nou gean ik en. dou komst üs nei!” Trije dagen letter hat hja him to hóf brocht. Alinne. sünder bern. Fansels, der wiene wol in hiele bulte freonen en I buorlju. Mar dochs. hja is nou al linne, iensum. 'Nou is ’t joun foar Krysttiid. Is 't wünder, dat har tinzen werom gea- J ne nei forline jier en nei noch earder 6

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1