Belgische eenheidswet doorn het socialistische vlees m Mefrou G. Lootsma-Smidstra priisfraech K.F.F.B. woun Rehoboth kreeg nieuw hoofd p I I üs hjoed p p to sizzen 2000.- foar har roman „De ienlike wei” de heer Boeijenga nW Afscheid van k SS J Gouden filmpjes „Karei Doorman” 1 1 I i - - - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND «’3 - -g pi a kt J - y i„H KL. ut lil Ir F p:' L I - - i 56e JAARGANG No. 103 VRIJDAG 30 DECEMBER I960 t l er van PYT troch Lydia Kuiper to veel gebed 33 vr. Vermindering door overlijden 'f Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie de kerk- 80 centi- tankbrens is doe yn my omheech while nei myn Hinielske Heit, Dy’t my, om dit boek to skriuwen, de moed, de sounens en de jefte jown hat. It sprekt fansels, dat ik der tige bliid léze en prate koe ik wol, mar Frysk skriuwe gyng minder. Yn myn naeidoaze hat alris in stik hê.n- skrift yn ’t Hollansk lein, sadwaende hie ’k it gauris ünder eagen, mar dat waerd De 2de priis. In twadde priis (great f1750) waerd ta kend oan A. A. van der Werf to Kam pen (as skriuwer fan eardere KFFB- boeken wol bikend) mei syn wurk „In hhnfol brieven’’. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Stek gjin fjür oan dat jo net dwêste kinne Eenheidswet. De doorn in het socialistische vlees i& de zogenaamde eenheidswet, die eigen lijk in twee delen uiteen valt; een be lastingverhoging, die zes miljard francs moet opleveren ter dekking van de kos ten voor de Kongo en het wegvallen van de inkomsten daaruit, en een groot scheepse bezuiniging van elf miljard francs op de begroting, die men kan zien als een economisch saneringspro gramma. Door deze bezuinigingen wil de regering voorkomen, dat zij voor haar dagelijkse uitgaven een beroep op de kapitaalmarkt moet doen. Het geld daar wil zij vrijhouden voor investeringen van de industrie, waar moderniseringen en uitbreidingen nodig zijn om de welis waar nog geringe werkloosheid binnen de perken te houden en het levenspeil te handhaven in een wereld, die zich voortdurend moderniseert. It wie woansdeitomiddei suver in feestlike gearsit yn de aeifolle Amicitlaseal to Ljouwert. Boargemaster Mr. J. A. Geukers fan Boalsert tsjüge der ek fan yn syn taspraek, hweryn hy syn weardearring ütspriek foar it feit, dat it mooglik is in jiergear- komste dochs ta in kultureel evenemint to meitsjen. Dizze gearkomste wie dy fan de K.F.F.B. en Boargemaster Geukers wie der om de priiswinner fan de Romanpriisfraech 1960 lok to winskjen. Dit wie mefr. G. LootsmaSmidstra fan Boalsert, dy’t in priis, great f 2000,takend krige foar har roman „De ienlike wei”. As blyk fan weardearring krige mefr. Lootsma blommen fan it gemeentebistjür en ek in boekebon oanbean. nog, dat de stakers in hun verontwaar diging tegen werkwilligen tot enkele da den van sabotage zijn overgegaan. Nei it skoft, doe’t mefrou Lootsma as mei bin. Hwant as ik efterom sjoch, hat earste fan in hiele rige skriuwers oan it it in lange wei west, oant ik my ta skriu- wurd kaem, sei hja ü.o.: Acht bistjür, achte boargemaster Geukers, achte oanwêzigen, Fit de hand gelopen? De vraag rijst, hoe het mogelijk is, dat in een toestand van vrij algemene wel vaart midden in de winter een stakings beweging zo’n omvang kon aannemen, dat men de indruk heeft, dat zij de lei ders uit de hand aan het lopen is. Wij moeten daarbij bedenken, dat België op het punt van sociale ontwikkeling, van de verhouding van mensen in de ver schillende lagen van de bevolking veel minder ver gevorderd is dan Nederland, dat de sociale spanningen, verouderd ge zegd, de spanningen tussen rijk en arm, veel groter zijn dan in ons .and, dat een veel evenwichtiger ontwikkeling heeft doorgemaakt. De jongste Fryske skriuwster. As bysünderheit kin noch meidield wur- de, dat it mearke dat Wytske Zuijden- dorp üt Ljouwert dizze simmer ynstjür- de (mei prachtige printen der by teke- ne) yn in oplaech fan sa’n 11000 eks. ütjown wurde sil. Hja is dêrmei sünder mis de jongste skriuwster yn Fryslan. Foar 1961 steane wer nije propaganda- aksjes op steapel, ü.o. in siketsjinst, in ledeoanbringaksje, wylst bikend makke waerd, dat foar de moaiste praelwein De maatregelen. De defensie zou een veer van 2.5 mil jard francs moeten laten en een groot bedrag zou gevonden moeten worden op het wegsnijden Van misstanden bij de sociale kassen, >waar vele mensen uit trekken, die daar, nauwelijks voor in aan merking komen, De subsidies aan niet- rendabele mijnen in het Zuiden van het land zou verminderd worden en de re gering zou de gemeenten minder royaal met geld voorzien, waardoor voor nieuw gemeentepersoneel de rijksschalen zou den gelden, die aanzienlijk lager liggen dan de gemeentelijke schalen. Men zou het een bestedingsbeperking kunnen noemen, die problemen zou moeten op lossen, die al twintig of dertig jaar ge leden opgelost hadden moeten worden. Taalstrijd. Dan speelt, zoals altijd, de taalkwestie nog een rol. Het socialistische zuiden keert zich tegen het katholieke noorden, nu de noordelijke Vlamingen het hun toekomende deel in het openbare en economische leven eisen. Voordien was het Waalse gedeelte, waar de oudste in dustrieën gevestigd waren, het over- G. MULDER Meidield waerd, dat de KFFB ek noch twa oare romans ütjaen sil, to witten „In steande frou allinne” fan de bikende romanskriuwer G Mulder en „Libbens- woune” fan Berber Douma-Oostra üt Aldtsjerk, it earste yn de greate rige 1962, it twadde as preemjeboek yn 1961. Yn dit jier sille 3 romans en in berne- boek (mear jongerein-boek) forskine. It léste is „De wündere reis fan s.s. Amelan’” in forhael fan de sé, skreaun troch de yn Boalsert berne Hein Faber, nou to Harns, dy’t al gans Frysk skreaun hat en dêrby altyd in aparte foarleafde hawn hat foar it waed en de sé, dêr’t er spannend en mei kennis fan saken oer i wit to skriuwen. gelegenheid om afscheid te de heer en mevr. Boeijenga en kennis te maken met de heer en mevr, v. d. Veen. Ten verzoeke van de Israëlitische gemeen te te Bolsward zal worden geveild de Synagoge met erf en grond aan straat te Bolsward, groot 1 are are. Nots. Feitsma, Bolsward. las. De traditionele rust van het einde van het jaar, als alle parlementen naar huis zjjn en geen conferenties worden belegd, de mensen aan feestdagen denken en zich niet al te zeer opwinden, in oorlogen vaak rust aan de fronten heerst, is dit jaar verstoord door de stakingen in ons buurland België, die een zeer ernstig karakter dragen, doordat het in feite een politieke staking is en niet een staking voor loon- of andere eisen. De staking is gericht tegen de regering en het gezag van de overheid is er mee gemoeid. foar mefr. G. Terluin, Ljouwert, dy’t al linne 54 leden oanbrocht. De 10-jierrige Janke Brouwer, alhiel üt Oudewater, woun ditkear de nije fyts, de bromfyts waerd woun Moarmwald. Gevestigd te Bolsward als kleermaker U. Ed. dw. dnr., W. Hengst. Adres voorl. Koemarkt, (voorheen 16 jaar chef bij de heer S. E. Lunter.) de Jongel. versen ge- kracht, deze Dinsdag 27 december werd door het be stuur van de Rehobothschool in het Ge- ref. Centrum gelegenheid gegeven om afscheid te nemen van het scheidende Hoofd van de lagere school de heer R. Boeijenga en tevens kennis te maken met het nieuwbenoemde hoofd de heer J. v. d. Veen uit Almelo. Voor deze gelegenheid waren een paar palmen geplaatst, waaronder de schei- en komende hoofden gezeten wa- hun echtgenoten en verder aan en genodig- heersende gedeelte en deze voorkeurs positie gaat verdwijnen. De mijnen in Wallonië hebben lang dienst gedaan en zijn de uitputting nabij vergeleken met de nieuwe lagen, die in Kempen worden aangetroffen. De oude mijnen in de Bo- rinage zijn voor een deel niet eens ren dabel meer en kunnen alleen met grote subsidies blijven produceren. Een fout van de overheid is geweest, dat zij dit subsidiestelsel haast tot een verworven recht heeft laten worden, in plaats van het geld te gebruiken voor het vestigen van industrieën voor het opvangen van werkloos geworden mijnwerkers. Het blijft, ondanks begrip voor deze fac toren, een bedroevend verschijnsel, dat de socialistische oppositie van dergelijke buiten-parlementaire middelen gebruik gaat maken. Zij ondermijnt er het gezag van de overheid mee en daar is niemand mee gediend. Atoombom. Frankrijk heeft dinsdagmorgen de kerststilte verstoord door de ontploffing van een nieuwe atoombom in de Sahara. Frankrijk ziet in de atoombom een be langrijk middel om zijn internationale prestige te verhogen, maar het bezit van een atoombom alleen is niet vol doende om zijn gezag te doen eerbiedi gen. In de eerste plaats moet men de bom kunnen transporteren en daar heeft Frankrijk op het ogenblik de middelen nog niet toe. In de tweede plaats moet men over voldoende g schikken om niet het gevaar te lopen in een conflict binnen enkele seconden ge heel uitgeschakeld te worden. Aan deze voorwaarden voldoet Frankrijk niet. Protest. De socialistische partij heeft hiertegen in het parlement protest aangetekend, zoals het haar democratische recht is. Zij is van oordeel, dat een te grote last op de schouders van de arbeiders wordt afgewenteld, maar tegelijk heeft het so cialistische vakverbond vorige week ’n aantal stakingen van transportperso- neel en postbodes afgekondigd om het socialistische protest tegen de eenheids- staking kracht bij te zetten. De socialis ten hebben hiermee het probleem op de straat gebracht, wat een bedenkelijk verschijnsel is in een democratie. Maar het is niet gebleven bij stakingen van betrekkelijk kleine omvang om het ongenoegen te kennen gegeven. De sta king greep om zich heen en vooral in het zuiden van het land, maar ook in de haven van Antwerpen werd druk ge staakt. Een staking van het rijksperso neel is aangekondigd. Bedenkelijker is Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.50 uur 2505 of 2335 (K5157) Kamerlid Colijn die tot minister van Oor log is benoemd ziet zijn salaris daarmee van f 2000 op f 12000 komen. Dat er meer grote sprongen worden gedaan, on dervond de directeur der zuivelfabriek te Rottevalle die als zodanig benoemd werd te Wartena en zijn jaarsalaris in ’n klap zag stijgen van f 700 tot f 1400. It momint dat Boargemaster Mr. J. A. Geukers mefrou Lootsma lok- winsket en har üt namme fan it gemeentebistjür fan Boalsert in boekebon oerhandiget. Foto: In Brussel worden werkwillige postbodes begeleid door gendarmes, op dat stakers niet hinderen. wen sette koe. Fan bem óf hie ik folie .nocht oan foardragen, sjongen en sok- soarte fan dingen en briefskriuwen is Sa’t wy niis krektsa heard hawwe, mei foar my altyd in great geniet. ik hjir stean mei myn bikroane hanskrift En faek bin ik dêrtroch oantrune om „De ienlike wei”. ris in boek to skriuwen en om dat noch Doe’t ik in deimannich lyn hearde, dat ris to dwaen, wie altyd myn greate stille dit hanskrift in priis takind wie, haw ik winsk, der efkes stil fan west en in greate Mar ja, dér wiene tükelteammen, Frysk my net nei ’t sin, om’t it yn ’t Frysk grondgebied be- j better gong, dér koe ik my better yn I uterje, doch dat kaem grótfol flaters to stean. In drok libben mei opgroeijende bern en de sack joech my ek net folie tiid dér mc,i om to pielen, oan’t in Fryske lear- gcng op tou set waerd yn üs hide Gys- bect Japiksstêd. Doe wie ’t myn tiid. Me stipe fan ’e hiele hüshülding bükele ik sneontomiddeis nei de Fryske les en mei nocht ha ’k dy folge oan’t ik diplo ma B to pakken hie. Fan myn kant gong it lykwols altyd net as it slydjage, om’t de hüshhlding der net ünder lije mocht, mar man en bern hawwe der nea oanbaernd iten om hawn en de gatten yn ’e sokken binne nea boppe de klompen kommen. Doe ’k mei skriuwen bislein op ’t iis komme koe, bin ik ütein set. En mei folie nocht en ynmoed bin ’k mei skriu wen bigoun. It is in roman wurden, dy’t yn 't bigjin yn ’e greidhoeke fan Fryslan spilet, let ter wurdt de greate stêd mei in stikje sikehüslibben biljochte. En ik hoopje, dat it boek mei deselde nocht lézen wurde mei as dat it skreaun is, hwant dér giet it op 't lést om. Goed buorke. Yn 1960 hat de KFFB goed buorke. Hwat de sinteraesje oanbilange, kaem men droech oer de sleat. Yn it forroune jier kamen der net minder as 9 ütjef- ten fan de parse, de romans „En de sé wie net mear” fan A. A. van der Werf, „Juwielen Fearren” fan mefr. G. Spaan- derman-Wielinga, earder to Wassenaer, nou to Harns, in biwurking üt it Ingelsk (De Houn fan de Baskervilles), in popu laire biografy (Minne Simens), trije berneboeken en twa dichtbondels. Ut de léste, de fersebondels „Mem” en „Heit” beide fan G. Tsj. Koaistra, waerd op de gearkomste deklamearre troch juf fer Lolkje Nicolai. De KFFB dy’t 1960 yngie mei 10.000 leden, hat nou sa’n 10.850. Der kamen sa’n foech 1400 nije leden by, mar fan sels wie der ek forrin troch forstjerren, emigrearjen, ensfh., hoewol dit tal na venant net great wie en de KFFB skoan lyk hélde kin. Dit komt bihalven troch de boeken, dy’t harsels oanrikkeman- dearje, ek troch de ünderskate propa- ganda-aksjes. Yn forban hjirmei waer- den wer ünderskate moaije prizen troch I by ien fan de kommende feesten, dy’t de propagandalieder E. S. de Jong ütrikt in boeketitel fan de K.F.F.B. ütbyldet, De haedpriis, de Singer-naeimasjine wie f 100,biskikber is. le week januari 1911 Als bewijs van een zachte winter gelde dat er te Utrecht in een tuin al een nar cis in bloei staat. Ook sneeuwklokjes bloeien al. v pf' x s Hwat hat Qabe Skroar Loop de bevolking in Wonseradeel in 1910: Vermeerdering door geboorte met 185 m, 129 vr-, door vestiging met 313 m., 33 vr. Vermindering door overlijden met 69 m., 67 vr., door vertrek met 363 m., en 282 vr. De bevolking bedroeg op 31 december 6540 m., 6386 vr., totaal 12P26. (dit was 12847, een groei dus met 79 per sonen) Na deze installatie werd nog gesproken door de heer W. Bos namens de kerke- raad. De heer Wester als hoofd van de ulo en het personeel van de ulo de heer P. de Boer als personeel en ook namens het personeel van de lagere school. Door het personeel van de u i.o. en l.o. was de heer en mevr. Boeijenga bij het afscheid van de school vorige week een staande schemerlamp aangeboden. Vervolgens nog door vrienden en rela ties van beide hoofden. Hierna sprak de heer Boeijenga, die de verschillende sprekers bedankte voor hun hartelijke woorden en zeide, dat hij zijn werk hier met veel zwakheid en gebrek gedaan had, maar toch met blijdschap ook kon terug zien op de vele dingen, die hij hier had ontvangen en voor het geen hij hier had mogen doen ook in het Belang van de kinderen, die ook aan zijn zorg waren toevertrouwd. Hij wenste de school en het bestuur en ’t nieuwe hoofd Gods zegen toe op het werk. Ook de heer v. d. Veen dankte voor het welkom, dat hem hier bereid was. Hij hoopte ook van God de kracht te mogen ontvangen voor de taak die hem hier stond te wachten. We zijn allen onbe kend van elkaar, maar toch ook weer be kenden, omdat we samen pas het Kerst feest gevierd hebben, waarin we hebben herdacht dat Gods Zoon in de wereld is gekomen. Wij zijn allen in Zijn dienst en dat bindt ons samen en hierin hebben we ook samen te werken en samen te bouwen. Hij hoopte dan ook, dat er veel gebed wezen mag bij de ouders voor het per soneel van de school, opdat ook daar door deze samenwerking gezegend mag worden. Hierna was nemen van STAKINGSONRUST IN BELGIE dende ren met 1 tafels daarnaast de familie de relaties. Als voorzitter van de schoolvereniging richtte de heer J. D. Eerdmans zich eerst tot de heer Boeijenga met een hartelijk afscheidswoord, waarin hij vooral liet uitkomen het vele werk door de heer Boeijenga verzet tijdens de verhuizing naar de nieuwe school en ook het goede onderwijs door de heer Boeijenga gege ven. Als blijk van waardering werd de fam- Boeijenga een eetservies aangeboden. Gods zegen werd hen nog toegewenst in hun nieuwe woonplaats en werkkring. Hierna werd de heer v. d. Veen toege sproken. In het Bondslied van de Jongel. vereniging werd in een der sproken van jeugd, moed en 1 regel kwam de heer Eerdmans te binnen toen hij dacht aan de eigenschappen, die ze ontdekt hadden bij de heer v. d. Veen. Hij was jong, maar had toch de moed om als hoofd te solliciteren aan een tamelijk grote school, zoals de school hier in Bols ward toch zeker is. En zijn werk getuigt van kracht, zodat het bestuur ook eenparig van oordeel was dat de heer v. d. Veen de man was, die men graag aan deze school zou willen hebben. Hem werd hartelijk welkom geheten en i Gods zegen toegewenst bij het werk dat hem hier straks wacht. Karei Doorman Naar haar voorman Held der Javazee, gedoopt Ging vertrekken Moed opwekken? Daarop is allicht gehoopt Als die Doorman Eens in ’t spoor kwam Van De Ruyter en Piet Hein, De minister, Niet van gister, Dacht, dat zou je ware zijn Maar de Doorman Toen hij voorkwam Op visite bij Japan Kreeg het seintje Hó, geen gijntje Vriend Soekarno hoort Het beste, Doorman Schenk een oorlam Veel plezier op de thuisreis Velen zagen Hem opdagen Uit het dicht decembergrijs Karei Doorman Vond het spoor dan Eindelijk weer naar *t vaderland Blij ontmoeten, Duizend groeten Stond Burger ook aan de kant? Eén vraag Doorman Ja, ik hoor van Steeds hoger Defensiepost. Het klinkt vermeten Maar ik wou weten Wat je tochtje heeft gekost - 9^'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1