In België blijft toestand gespannen Oudste noordelijke K.A.B.-afdeling jubileert r yhl II Rusland verlengde handelsakkoord met het Westen K.A.B.-afd. Bols ward 1960 1885 üs hjoed p p to sizzen 9 -ri K i n 1- J- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Gouden filmpjes Landel. ruitersport in Gaasterlandse bossen V Rki ie 1 SÉbU i l i VRIJDAG 6 JANUARI 1961 57e JAARGANG No. 2 KRUIS VAN VERDIENSTE VOOR WEGENWACHTERS i. 2. Prinses Margaret d. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenues bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) MET PRINSES MARGARET EN ANTONY ARMSTRONG JONES BIJ FAMILIE IN IERLAND Nieuw handelsverdrag. Een zekere ontspanning is te melden uit Europa, waar West-Duitsland en Rus land een nieuw handelsverdrag gesloten hebben, waarin, zij het niet met zoveel woorden, ook de handel met West-Ber- lijn is opgenomen. De Russen weigerden dit eerst te doen, bied is, maar zij legden zich neer bij de gewoonte van vele jaren. Zij willen nu de zaak blijkbaar niet op de spits drij ven. De vriendelijke woorden van Rus sische machthebbers aan het adres van de komende Amerikaanse president Ken nedy doen vermoeden, dat zij nu eerder omdat West-Berlijn geen Westduits ge- j op toenadering dan op spanning uit zijn. weer tot leven te willen wekken, een voorstel, waar de communistische landen achter staan. Aangezien Doen Oeim en Nosavan er ook mee ingestemd hebben, komt deze kwes tie wat meer in de commissiesfeer te recht, waardoor de scherpste kantjes er vermoedelijk af gaan, tenzij de militaire ontwikkeling zo wordt, dat het voor een van beide partijen buigen of barsten wordt. Abonnementsprijs I 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 telt de hinnen yn In sliepende J. BOEKEMA ere-voorz. K.A.B., Bolsward Zwaar Bolswards Nieuwsblad Het heil, de zegen, het geluk en de voorspoed, die de mensen elkaar bij de jaar wisseling hebben toegewenst, zijn niet van invloed gebleken op de politieke ge beurtenissen in de wereld. Slechts Nederland heeft zich tot l(jmen laten inspireren. In België is na de feestdagen de stakingsactie, die gericht is tegen de z.g. een- heldswet, ofwel het saneringsprogramma annex bestedingsbeperking, weer her vat. Maar op de feestdagen zijn vooral in Wallonië vele gevallen van sabotage gepleegd. Wegen zijn opengebroken, wissels zjjn met cement gevuld, hoogspan. ningspalen zijn opgeblazen en in Namen zjjn de socialistische burgemeester en een gemeenteraadslid aangehouden wegens medeplichtigheid aan sabotage aan veertig bussen. Over het gehele land zijn 56 mensen, voornamelijk vakbonds leiders, gearresteerd. Dinsdag is het debat over de eeriheids- wet in de Kamer hervat en had men eerst de indruk, dat dit voor de sta- kingsleiding tot een climax zou zijn, in werkelijkheid zijn pogingen aangewend, vooral van de zijde der gematigde so cialisten, om de spanningen te vermin- Koning Boudewijn terug. Ten slotte moet vermeld worden, dat de koning na twee weken zijn huwelijksreis in Spanje onderbroken heeft, maar dat hij zich verre gehouden heeft van pogin gen tot bemiddeling. Terecht, omdat ’n te rechtstreeks contact met de partijen hem van de ene kant of van de andere kant het verwijt opgeleverd zou kun nen hebben partijdig te zjjn. En zo hecht is het koningschap in Bel gië niet meer verankerd, dat hij zich dat zou kunne permitteren. Op 8 en 15 januari a.s. viert de K.A.B.- afdeling Bolsward feest. Daar is alle aanleiding toe, want dan wordt het feit herdacht, dat voor 75 ja ren terug, om precies te zijn op 26 de cember 1885, in Bolsward werd opge richt een R.K. Werkliedenvereniging, uit welke later de huidige K.A.B. is ge boren. De vereniging in haar oudste vorm stel de zich ten doel: haar leden bij ziekte een uitkering van f 4,per week te verschaffen; haar leden te behoeden tegen z.g. anti-katholieke invloeden. eniging tot 1923 onderdak verschaft, waarna de toenmalige R.K. Jongens school aan de Heremastraat met dit doel in gebruik werd genomen. Sindsdien is de vereniging hier gehuis vest. Enkele door plaatselijke timmer bedrijven uitgevoerde verbouwingen en enkele grote veranderingen, belangeloos en met grote ijver tot stand gebracht door een groot aantal leden, hebben dit gebouw gemaakt tot een bezit, waarop ieder trots kan zijn. In dit gebouw, waar al menige bijeenkomst is gehouden tot geestelijke en sociale vorming van de leden, krijgt ook het ontspanningsele- ment volop gelegenheid. Zo is er in de loop der jaren dikwijls een kaartavond belegd en bestaat ook de mogelijkheid met de biljartstok te manoeuvreren. Beide soorten van amusement konden al in de beginperiode van het verenigings- bestaan worden beoefend, omdat reeds in 1898 een biljart werd aangeschaft, terwijl in 1923 er zelfs een tweede bij kwdm. Tot de taken, waarvoor de R.K.W.V. zich'1 het nodige meubilair, en later ook een vooral in het begin van deze eeuw ge-biljart en piano, te plaatsen. Dat dit De Kongo. In de Kongo probeert Moboetoe, de op perbevelhebber van het leger, op wie president Kasavoeboe vertrouwt, de aanhangers van Loemoemba in de afge legen delen van het land in zijn macht te krijgen. Hij heeft pogingen gedaan zich meester te maken van de hoofdstad van de provincie Kivoe, maar dat is hem niet gelukt. Wel is duidelijk geworden, dat Moboetoe hierbij veel steun kreeg van de Belgen in het buurgebied Roe- anda-Oeroendi, dat een beheerschapsge- bied is. Dat was voor Hammarskjoeld aanleiding een fel verwijt aan België te richten. De inkomsten bestonden uit de contri- butties van de leden (20 ct. per maand per lid) en uit donaties van buiten de vereniging staande gegoede parochia nen. Al spoedig na haar oprichting werd naar middelen gezocht om verlichting te brengen in de kommervolle omstandig heden, waarin verschillenden van de leden verkeerden. Met dat doel werden bijv, al in 1888 aardappelen ingekocht voor gezamenlijke rekening ad f 1,65 per korf (70 pond) en vet voor 28 ct. per pond. Ook staat in één van de eerste verga- deringsverslagen de afname van gasco kes tegen 65 cent per hl. vermeld. Even eens gezien in het licht van „Draagt elkanders lasten” werd in 1889 een be- grafenisvereniging opgericht. Zag de vereniging in de eerste jaren als hoofddoel van haar bestaan de be hartiging van de materiële belangen van de leden, vanaf 1896 was het voor naamste punt van haar program: bevor dering van het godsdienst-zedelijk peil van de leden. Dit doel werd nagestreefd door het hou den van godsdienstcursussen en van le zingen over godsdienstige onderwerpen. Daarnaast werden ook ontwikkelings- bijeenkomsten gehouden over diverse an dere, meest op het sociale vlak liggende onderwerpen, terwijl zelfs één keer, dat was in 1919, door Meester van Santen een cursus in lezen, schrijven en reke nen werd gegeven. Andere voorbeelden, waaruit het nastre ven van het nieuwe programmapunt blijkt, zijn: de instelling van een 3- maandelijke Algemene H. Communie, welke mooie uiting van geloofsbeleving heeft geduurd van 1919 tot 1940; de de votie tot St. Jozef werd in 1899 bena drukt door de plaatsing van zijn beeld in het verenigingsgebouw, terwijl in 1920 de Plechtige Introdisatie van Jezus’ H. Hart plaats vond en in 1923 het gebouw door Pastoor Burgers werd ingezegend met een vernieuwing van voornoemde opdracht. Na de omvorming van de vereniging deed zich de behoefte gevoelen contact op te nemen met soortgelijke verenigin gen in andere Friese plaatsen. Dit werd in 1897 mogelijk door de toe treding tot de Friese St. Bonifaciusver- eniging, terwijl in 1905 contact ont stond met andere plaatselijke R.K. ver enigingen door de aansluiting bij de K. S. A. (Kath. Sociale Actie). Inter-provinciaal contact werd gelegd in 1918, toen de vereniging lid werd van de Diocesane Bond van R.K. Werklieden verenigingen in het Aartsbisdom. Niet onvermeld dient tevens te blijven, dat als eerste gevolg van de verande ring van doelstelling de naam van de vereniging werd gewijzigd in R.K. Werkliedenvereniging „St. Joseph’, ter wijl een tweede gevolg was, dat de toen ook gewijzigde statuten in datzelfde jaar (1896) zowel Bisschoppelijk als Konink lijk werden goedgekeurd. De wens een eigen verenigingsgebouw te bezitten, werd in 1895 werkelijkheid, toen met steun van enkele vooraanstaan de parochianen een gebouw, destijds staande aan de Grote Dijlakker, werd i aangekocht. Deze lokaliteit heeft de ver- Voorzichtig. In Engeland en Frankrijk is men wat voorzichtiger met de beoordeling van de toestand. Men is nog niet eens helemaal overtuigd van de aanwezigheid van Noordvietnamese troepen. Anderhalf Jaar geleden bleek een dergelijke mede deling van de Laotiaanse regering ook loos alarm te zijn. Vast staat echter, dat Rusland met vliegtuigen de Pathet Lao van voorraden voorziet en dat baart de Amerikanen al genoeg zorgen. Dezen zijn vooral bang, door niet in te grijpen, prestige te ver liezen. Engeland en Frankrijk zijn voor al bang, dat Amerika door te overhaast ingrijpen een herhaling van het Kore aanse drama in Laos gaat bespoedigen. Deze landen zouden de commissie voor naleving van de bestandsbepalingen, die in 1954 in het leven is geroepen na het soort offervaardigheid ook nu nog aan wezig is, bewijst wel de grootte van het „Stoelenfonds” dat in september 1960 werd opgericht met het doel uitbreiding te verkrijgen van de aanwezige inventa ris. Ruim f 1500,is hiervoor tot nu toe bijeen gebracht en daardoor konden 70 stoelen, 12 armfauteuills en 6 tafels worden aangeschaft. Hopelijk kunnen deze nieuwe aanwinsten voor het eerst bij de viering van het 75-jarig bestaan van de vereniging dienst doen. Het Jubileum zal zaterdag a.s. worden gevierd met een Avondmis, terwijl zon dag een Hoogmis uit dankbaarheid ge houden wordt, gevolgd door een recep tie. De dag wordt besloten met een feest avond. Cross Country; 1. J. van der Weide 4 min. 12 sec. 2. mej. P. Piersma 4 min. 16 sec. 3. KI. Koopmans 4 min. 23 sec. Dressuur. Klasse N. 1: 1. mej. A. Folkertsma, Gaasterland 2. mej. J. Feenstra, Waterpoorters Klasse B.; 1. P. Sweeting, Waterpoorters 2. J. Reitsma, Waardruiters 3. W. Genée, Waardruiters Licht: Dit waren de ruiters die het B.- parcours sprongen: 1. J. Reitsma, 293 p. Waardruiters 2. S. Albada, 292,50 p. Gaasterland 3. H. Flagsma, 284,25 p. Waterp. 1. J. v. d. Weide, 292,50 p. Gaasterl. 2. J. Wiarda, 291,25 p. Waterp. mej. P. Piersma, 289,25 p. Gaasterl. 4. P- Sweering, 287 p. Waterpoorters Klasse L-: 1. J. van der Weide, Gaasterland 2. P. Sweering, Waterpoorters 3. K. Visser, Gaasterland Klasse M-Z. 1. J. Wiarda 1 min. 15 sec., Waterp. 2. K. Koopmans 1 min. 21 sec., Gaast. 3. mej. P. Piersma 1 min. 25 sec. Gaasterland Klasse L.: 1. Joh. Teernstra, Waterpoorters 2. D. Boersma, Gaasterland 3- mej. A. Dooper, Gaasterland Klasse M-Z; 1. J. Wiarda, Waterpoorters 2. mej. P. Piersma, Gaasterland 3. mej. C. Lycklama, Waterpoorters syn dream foks De uitslag van de samengestelde wed strijd wordt verkregen door alle drie on derdelen bij elkaar op te tellen, waar met één de handicap in zit: en haar echtgenoot, de heer Antony Armstrong Jones, zijn enige dagen uit logeren bij Lord en Lady Rosse op het Birr kasteel in Ierland Eerste rij v.l.n.r..- Lady Rosse in gesprek met haar zoon Antony Armstrong Jones, prinses Margaret en Lord Rosse Tweede rij v.ln.r.: Lord Oxmantown (een halfbroer van Antony), graaf de Vesci, Lady de vesci (zuster van Antony) en Martin Parsons (halfbroer van Antony). Concessies. Van regeringszijde zijn in het openbaar nu enkele concessies te verwachten, o.a. de belofte, dat de uitvoering niet bij Koninklijk Besluit zal geschieden en voorts opneming in de wet zelf van be paalde regelingen ten aanzien van de werkloosheidsverzekering, maar deze concessies heeft de regering gedaan aan de Katholieke vakbeweging, die daarmee genoegen heeft genomen. Dat zal de so cialistische vakbeweging nog wel dwars zitten, maar een voortzetting van de ac tie levert het gevaar op, dat de tegen stellingen tussen Waal en Vlaming in het socialistische vakverbond en in de socialistische partij groter gaan worden. Zo is er een Waals-socialistisch front in de socialistische partij gevormd, een aanwijzing, dat het Waalse federalisme een uiting overigens van ontevredenheid met de eenheidsstaat België en vrees voor het Waalse economische vermogen, zijn kop weer aan het opsteken is. le week januari 1911 Te Witmarsum is eindelijk definitief be sloten tot oprichting ener coöperatieve vereniging voor een elektrische centrale ter verlichting van de dorpen Witmar sum en Pingjum. Aan de fa. Alberts en Kluft te Amsterdam in de installatie op gedragen. De bevolking van Sneek bedroeg op 1 januari 13007 personen. Krite Boalsert spilet snein 15 jannewaris yn ’e Doele „Skyn” yn fjouwer ütkom- sten, vrij toanielstik fan Y. C. Schuit maker. Tagongspriis kaerten by F. v. Spoel, 50 sinten de persoan. Wegenwachter H. Schut, die vorige week het gevaar voor eigen leven een der inzittenden van een lesvliegtuig, dat bij Eelde was neergestort, het leven redde, is op 2 jaunari onderscheiden met bet kruis voor uitmuntend dienstbetoon. De onderscheiding werd hem opgespeld door de commissaris der koningin in de provincie Groningen, Air. W. A. Offerhaus, in diens kwaliteit van vice- voorzitter van de A.N.W.B. De plechtigheid vond plaats in het provinciehuis te Groningen innam. Deze stelde pogingen in het werk met de communistische verzetsbeweging Pathet Lao die een groot gedeelte van het Noorden van het land in haar macht had tot overeenstemming te komen. Tegelijk zocht hij toenadering tot de deren. Lang voor de ziting begon, is er I rechtse politici om zodoende een kabi- een betoging gehouden en de betogers I net van nationale eenheid te vormen, bleven verre van het parlementsgebouw. Dat alles is afgestuit op de weigering van Nosavan zich met de linkerzijde in te laten. Hij had andere plannen. Van zijn posifie in het zuiden, dat hjj behou den had, is hij opgerukt en enkele we ken geleden was het de beurt van Soe- vanna Phoema om naar het buitenland te vluchten en van Kong Lae zich naar het Noorden terug te trekken. Een meerderheid in het parlement ver schafte Boen Oem, een medestander van Nosavan, de nodige wettigheid. Zo was de situatie, totdat volgens de berichten van de Laotiaanse regering vorige week vrijdag communistische troepen uit Noord-Vietnam de noorde lijke provincies binnenvielen en met de Pathet Lao een offensief openden op de steunpunten van de regering in het noordelijk gebied. Enkme belangrijke steden vielen in hun handen. De rege ring diende een klacht in bij de Ver. Naties en de Amerikaanse regering bracht alles in gereedheid om te kun nen ingrijpen wanneer zou blijken dat er een communistisch plan was, Laos onder de voet te lopen. Schepen en ma riniers worden paraat gehouden. Op 2 januari j.l. hield streek Zuid-West haar jaarlijkse mid winter-wedstrijd, die heel goed is geslaagd. Plm. 40 Amazones en ruiters namen deel en er is zeker niemand van de deelne mers, die er spijt van heeft. Het heeft een heel aparte bekoring om in het kortst van de dagen met het paard in de Gaasterlandse bossen om te zwer ven. Deze wedstrijd is samengesteld en bestaat uit 3 onderdelen n.l. 1 dressuur, 2 springen, 3 cross country. De uitslagen zijn als volgt: Laos. Een dreigende toestand is zich in Laos, in Zuid-Oost-Azië aan het ontwikkelen. In de zomer van het afgelopen jaar voerde kolonel Konk Lae een staats greep uit, waardoor de rechtse, pro- Westelijke generaal Nosavan van het toneel verdween en de neutralistisch gezinde Soevanna Phoema zijn plaats einde van de Frans-Indochinese oorlog, steld zag, behoorde niet alleen het con tact opnemen en onderhouden met de hierboven genooemde verenigingen, maar behoorde ook het (mede)oprichten van diverse plaatselijke R.K. vakafde- lingen, zoals in 1918 van de Bouwvak arbeiders, de Transportarbeiders, de Kleermakers en Naaisters en in 1919 de Landarbeiders, de Steenfabriekarbeiders en van het personeel in dienst der ge meente. Voorts werd toentertijd de stoot tot op richting gegeven aan de Bouwcommis sie „St. Joseph” (1898), de R.K. Wo ningstichting „St. Joseph” (1920), een Coöperatieve Verbruiksvereniging (4.915) „de Steunpenning’1 (1922), het retraite- fonds (1919), de Centrale Spaarkas (1921), „de Jonge Werkman” (1923) en „Eerbied in Gods Huis” (1923). Voorts kwamen tot stand: de toneelclub, de propagandaclub A. V. U. (Arbeiders Verenigt U), de bestuursraad, de zang- ver. „Crescendo”, de plaatselijke afde ling „Herwonnen Levenskracht”, het Agentschap van „Concordia’ en het agentschap van „de Volkskrant”. Al deze verenigingen en onderafdelingen of agentschappen hebben elk op hun ge bied veel goeds in geestelijke en/of ma teriële zin voor de leden kunnen doen en voor zover ze, door wijziging van tijds omstandigheden, niet zijn opgeheven, verrichten zij ook vandaag de dag nog voor de leden zeer zegenrijke arbeid. In de dertiger Jaren, toen als gevolg van de algemene crisis werkloosheid heerste, heeft de R.K.W.V. haar best gedaan de hierdoor ontstane nood onder verschei dene van haar leden te lenigen. Zo werd met dat doel in het leven geroepen een commissie „Hulp in Nood”, welke le vensmiddelenbonnen uitreikte aan daar voor in aanmerking komende leden. De hiervoor benodigde gelden werden bijeen gebracht door het houden van collecten aan de kerkdeuren na de zondagse H. H. Missen. In totaal werd door deze commisie, behalve heel wat vet en boter voor f 8800.uitgekeerd. Het stemt tot dankbaarheid, dat deze commissie in onze tijd gelukkig geen be staansrecht meer heeft. Dit neemt ech ter niet weg, dat zij toendertijd voor menigeen geoede hulp in nood was. De tweede wereldoorlog, gepaard gaan de met de Duitse bezetting, had ook voor de R.K.W.V. funeste gevolgen. Aan gezien vanzelfsprekend geen gevolg ge geven werd aan de eis zich aan te slui ten bij het N.A.F. (Nederlands Arbeids- Front) was opheffing der vereniging onvermijdelijk. Dit had tot gevolg sta king van de normale activiteiten en be slaglegging door het N.A.F. op alle eigendommen van de vereniging. Tot het einde der bezetting kon daar door ook het verenigingsgebouw alszo- danig geen dienst meer doen. Na de bevrijding, toen dit gebouw weer door de K.A.B. (zo kwam de voorma lige R.K.W.V. toen te heten) in gebruik mocht worden genomen het duurde nog tot in 1948 voordat zij van de in stantie, belast met de liquidatie van ’t N.A.F. in het bezit werd gesteld van de officiële eigendomspapierenbleek, dat de voorheen aanwezige inventaris verdwenen was. Zelfs het biljart hadden de mannen van Woudenberg, de toenma lige commissaris van het N.A.F., niet laten staan! Deze situatie bemoeilijkte het weer op gang komen van de vereniging, de vak- afdelingen in niet geringe mate. Dank zij echter de spontane offervaar digheid van de leden, schiep een in het leven geroepen ..Inventarisfonds” de mo gelijkheid spoedig in het gebouw weer Hwaf bat Qabe Skroar Springen: Klasse B.: 1. H. Flagsma, Waterpoorters 2. S. Albada, Gaasterland 3. S. C- Postma, Mustangs Kr- ZM L Z L"

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1