m Ontwikkeling bedrijfsleven stemde afgelopen jaar tot tevredenheid ar Het woning probleem echter blijft zorgen baren üs hjoed p p to sizzen Profeten 1961 Fan de Martinytoer I 1 59 55 48 39 36 25 24 24 18 15 5 3 99 98 96 95 87 83 66 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Onderzoek vliegramp Welsrijp beëindigd Zilveren filmpjes <1 57e JAARGANG No. 3 ONGEREGELDHEDEN IN LUIK F i PYT het Hengstepad A Leau him, dy't üt underlining sprekt Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 1} Telef. 2451 Na 18.30 uur 2505 of 2335 (K 5157) dizze tryste sifers docht wol bliken, it op it plattelan de Bolswards Nieuwsblat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Agrarische bedrijven. Voor de agrarische bedrijven ook nu i standigheden bepalend voor de gang van zaken. Door ’t wisselvallige weer en de Naar men ons meedeelde zal het onder zoek ter plaats, dat sinds weken inten sief is verricht, om de concrete oorzaak van het noodlottige vliegtuigongeluk op 21 november na te gaan, dezer dagen Ferwerteradiel Dantumadiel Hinnaerderadiel Liouwerteradiel Skylge Boalsert Raerderhim Doanjewerstal Idaerderadiel Starum Amelan Utingeradiel Te koop te Bolsward aan 1 Huis waarin café in eigen gebruik bij W. v. d. Meer, geschikt voor vele doel einden. Het behoeft geen betoog, dat deze gang van zaken van groot belang voor de ver sterking van de Nederlandse industrie op de internationale markt. Aan de an dere kant bleek, dat deze groei het ge vaar voor ongewenste spanning in de economie in zich zou kunnen bergen. De gunstige economische ontwikkeling in ons land kwam eveneens tot uiting in de buitenlandse handel. Het maand- gemiddelde van de in- en uitvoer nam gedurende de eerste elf maanden in ver gelijking met 1959 met 16 respectie velijk 12 toe. De uitvoer, één van de voornaamste pijlers van onze welvaart, kon zich gedurende het gehele jaar op een zeer hoog niveau handhaven en toonde in tegenstelling met andere West- Europese landen in de laatste maanden des jaars geen noemenswaardige teke nen van afzwakking. Opmerkelijk was hierbij echter de dalende export van Ne derland naar de Verenigde Staten. Zoals te verwachten was, nam ook de invoer aanzienlijk toe, zowel naar waar de als naar hoeveelheid. Het invoerover- schot gaf ten opzichte va.n 1959 een lichte stijging te zien, het dekkingsper centage liep daardoor iets achteruit, maar dit leverde geen gevaar op voor de positie van de handels- noch voor die van de betalingsbalans. De arbeidsmarkt. De nationale welvaart van Nederland vond uiteraard zijn weerspiegeling op de arbeidsmarkt. Kon aan het einde van 1959 reeds van een krappe arbeidsmarkt worden gesproken, in de loop van 1960 heeft de daling van de arbeidsreserve zich in versneld tempo voortgezet, waardoor allerwege tekorten aan ar beidskrachten optraden. Deze kwamen met name tot uiting in de metaalindus trie, de bouwnijverheid en de textielin dustrie, welke met een ernstig gebrek aan werknemers worstelden. De voortgaande gunstige ontwikkeling van de conjunctuur heeft ook de werk loosheid in Friesland niet onberoerd ge laten. De arbeidsreserve hier vertoonde een gedurig dalende lijn, waarbij ook seizoensinvloeden op de werkgelegenheid in de landbouw, welke door de slechte weersomstandigheden groter was dan ’t vorig jaar, van invloed waren. Belang- rijker was echter de toenemende belang stelling van industrieën elders naar een vestigingsplaats in Friesland, welke om standigheid voor de vergroting van de werkgelegenheid uiteraard goede pers pectieven irihoudt. Niettegenstaande deze verheugende ont wikkeling had Friesland ook in het af gelopen jaar nog te kampen met een be langrijke structurele werkloosheid, waar- nanciële impulsen te stimuleren. Daarbij is het verheugend, dat de gelden, nodig voor de verbetering van de infrastruc tuur, thans in ruimere mate gaan vloeien. De vooorzitter van de Friese Kamer van Koophandel, die wij hier nog steeds oj de voet volgen, bepleitte de kernen-po- litiek uitsluitend vanuit een zakelijke en objectieve gezichtshoek te bezien en deze niet te vdel in het emotionele vlak te trekken. Hij betoogde, dat het om Friesland als geheel gaat en dat een samenbundeling van alle krachten nodig is om het doel, dat wordt nagestreefd, te bereiken. Ove rigens heeft de praktijk wel bewezen, dat het bezit van het predicaat „kern” nog geen absolute voorwaarde vormt voor het aantrekken van industrie, om dat de ondernemer, vrij als deze is bij zijn vestigingskeuze, die plaats zal kie- Detailhandel. De detailhandel en het ambacht hebben uiteraard geprofiteerd van de gunstige economische ontwikkeling. In vrijwel alle i branches lagen de omzetten op een be langrijk hoger peil dan in het vooraf gaande jaar, waarbij, evenals het vorig jaar, de vraag naar duurzame consump- zen, waar de vestigingsfactoren juist voor zijn bedrijf het meest gunstig lig gen. Een verblijdend teken is het van de nieuw in Friesland gevestigde onderne mers te vernemen, dat zij over de am bitie, de geschiktheid en de toewijding van de Friese arbeidskrachten, welke ze in hun bedrijf hebben opjgenomen, uiter mate tevreden zijn. Dit geluid vormt in tegenstelling met het woningprobleem, een positieve factor, die zorgen blijft baren. Dat de Friese werker ook elders in het land hoog genoteerd staat, bewijst wel het beroep, dat het westen doorlopend doet op het Friese arbeidspotentieel, waardoor het verlies aan arbeidskrach ten hier inderdaad niet onaanzienlijk is. we. It binne: Smellingerlan (Drachten) 900 500 338 266 144 117 113 100 67 47 47 45 41 27 26 15 4 4 2 1 bij in aanmerking moet worden genomen dat deze arbeidsreserve een veroudering vertoont en uit dien hoofde steeds moei lijken in het normale arbeidsproces zal kunnen worden opgenomen. Onder invloed van de praktisch volle dige werkgelegenheid en de vrijwel over de gehele linie ingevoerde loonsverho gingen namen de binnenladse consump tieve bestedingen sterk toe Ondanks deze toegenomen vraag kon van een sta biel prijsniveau worden gesproken, daar de verbeterde loonvoorwaarden niet in de verkoopprijzen tot uiting mochten worden gebracht, maar gebaseerd moes ten zijn op een relatieve stijging van de produktiviteit. Deze laatste moest ge vonden worden in een vergroting van de omzet dan wel door het invoeren van kostenbesparende maatregelen. De meeste bedrijfstakken hebben de stijging van het loonpeil zonder bezwa ren kunnen opvangen. Dütsklan slüt him oanien Neist oer in moanne as fjouwer De aide hear krijt dien Dat muoit üs, Adenauer Syn plak nimt Willy Brandt Wy wisten it fan tofoaren Fansels, net seker hwant Hja neamden ek twa oaren het algemeen eveneens geconstateerd kan worden ten aanzien van de akker- bouwprodukten. De arbeidsvoorziening in de landbouw heeft niet tot ernstige bezwaren geleid, hoewel de weersomstandigheden de vraag naar arbeidskrachten deden stij gen. De mechanisatie vond uiteraard verdere voortgang. In het afgelopen jaar is in bepaalde streken evenwel gebleken, dat een doorvoering van een mechanische bedrijfsvoering een zeker risico kan meebrengen wanneer de weersgesteld heid zodanig is, dat niet of slechts op beperkte schaal van landbouwmachines i gebruik kan worden gemaakt. De economische positie in de agrarische bedrijven wordt in sterke mate bepaald door het garantiebeleid, dat, zoals be- kend, in het afgelopen jaar tot aanzien lijke spanningen in deze bedrijfstak aan leiding heeft gegeven. Ut dizze tryste sifers docht wol bliken, dat de freze as soe i forkearde kant ütgean, as men net goe- De Nederlandse economie stond gedurende het gehele afgelopen jaar in het teken van een uitgesproken hoogconjunctuur, aldus de voorzitter van de Friese Kamer van Koophandel in zijn belangwekkende Nieuwjaarsrede, waaraan wij ook dit jaar de nodige aandacht willen schenken. De stijging van de industriële voortbrenging overtrof de verwachtingen en be droeg gedurende het eerste halfjaar 17 °/0 ten opzichte van die van de overeen komstige periode van het vorige jaar, hetgeen betekende, dat ons land gerang schikt kan worden onder die landen, waar de expansie zich het sterkst heeft doorgezet. De vergroting van de produktie werd voor een belangrijk deel mogelijk gemaakt door een verhoging van de arbeidsproduktivite.it. de oare kant Dér binne de Ambonezen fuort- en fierder is der technyske reden ek jit 50 forlies maf papjer for. Ondergetekende heeft zich te Wommels gevestigd als manufacturier: A. H- de Goede. 50 jarig bestaan schaakclub „Westergo” Het tegenwoordig bestuur bestaat uit de heren J. Vlietstra, voorz., W. Ph. Hen driks, seer., P. Oord, penn. Wedstrijd leider J. Wouters, materiaalcommissaris J. Knorr. Ere-leden Teake Westendorp en J. A. v. d. Wey (mede oprichters). Ekstra fijne leverworst 25 cent per pond De KLM heeft in '35 meer dan 100.000 reizigers vervoerd. Industrie. De situatie in de industrie in Friesland vertoonde in het afgelopen jaar een zeer bevredigend beeld. In schier alle bedrijfs takken viel gedurende het gehele jaar een hoge graad van activiteit te bespeu ren. Door de aanhoudend grote vraag, zowel afkomstig uit het binnen- als uit i het buitenland, waren de bedrijven ruim schoots van opdrachten voorzien, terwijl I de uitkomsten in het algemeen tot grote tevredenheid stemden. Ondanks het feit, dat de industrie met de grootst moge lijke bezettingsgraag heeft gewerkt, waren verschillende bedrijven tengevol ge van de aanzienlijk versterkte order- positie niet in staat tijdig aan de vraag l te voldoen, zodat vaak langere leverings- j tijden dan normaal moesten worden be- I dongen. Sedert 1959 besloot een groot aantal be drijven zich in de aangewezen kernen tiegoederen een belangrijke plaats in- nam. Sa waerd it üs bikind Neffens profeten-noazen Giet de wei fan presidint Kennedy, Ijocht oer roazen Suksessen fan komsa Fral yn de earste moannen Fansels de roazen ha Ek min oftemear toarnen. In hiel forbliidzjend feit België hat al lake Boudewijn, dit jier heit En ’t folk wol net mear stake Margaret wurdt neist mem De Shah sjocht weinich sinne Fansels wy moatte 't noch sjen Elkien kin him forsinne. Charles de Gaulle, syn maet Dat liket net sa bjuster Dy rekket fan de kaert Hy wurdt aenst wei yn 't tsjuster Oaren binne him oermansk Seis sil hy ’t neist ek leauwe Fansels, der is in kans De man ken ek noch bliuwe. Och ja it is mar in weet Dat tüke takomstlêzen De wrald, (tinkt in profeet) Wol dochs bidragen wêze. In Luik hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan, waarbij vele ge wonden bij stakers en politie zijn gevallen. Foto boven: wegwijzers werden door de woedende menigte omver gehaald, politiewagens gekanteld en in brand gestoken. Foto onder: Stakers en Gendarmes in gevecht in de buurt van het zwaar beschadigde station Des Guillemins 2e week januari 1936 Afscheid Ds. S. Zeilstra, herv. pred. te Pingjum, wegens vertrek naar Giekerk- Oenkerk-Wijns. Veemarkt Sneek. Notering: melke- en kalve koeien f 90,f 140,Vette koeien f 90,f 150,Schapen f 10, f 20,Fondsprijs varkens 1417^2 ct- koeien 1721 ct. de tsjinmaetrigels nimt, alhiel ütkomt. En de slach komt it hurdst oan yn de bouhoeke en de swiere greidhoeke. Dat kloppet alhiel mei de forwachting, hwant dêrop hat yn de léste tsientallen jierren fierst to min de oandacht fêstige west. It is nou al jierren sa, dat de Walden, dy ’t eartiids it minste diel wiene fan Frys- lan, aloan wer forbetteringen krije. Dat is sa mei de wegen, mei it yndustry- skip, mei de ruilforkavelingen, ja oer de hiele liny. De bou- en swiere greid hoeke hat men fierst tofolle lizze litten en de minsken seis wiene faken ek to wiis mei har goede groun en greate pleatsen. Yn elts gefal blykt nou sinneklear, dat it hjir sa net langer kin." Mei dizze fei ten foar eagen, moat men dochs ynsjen, dat krekt yn dizze wrald de yndustry net keard, mar mei alle reedlike middels fuortholpen. wurde moat. It westen fan Fryslan komt yn in krisis en as hjir net it roer forgoed yn oarewei treaun wurdt, dan is it gau to let. In oare opmerking, dy’t sommige mins ken ris goed oertinke moatte, is dizze: Der wurdt tsjintwurdich hiel hwat dien om de saneamde rekreaesje op gong to tritich gemeenten fan Fryslan dit jier buorke hawwe en jowe hjir earst it list- ke fan de 20, dy’t jit winst makke haw- trialisatie in onze provincie nu behoor lijk is aangeslagen. De spreidingsgedachte wint steeds meer veld en wanneer de huidige gunstige conjunctuur nog enige tijd aanhoudt, biedt de naaste toekomst voor ons ge west ook in dit opzicht goede perspec tieven. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het westen langzamerhand doordrongen wordt van de mogelijkheden, welke het noorden en met name Friesland voor in dustrievestiging biedt. Dat in de industriebevordering in het noorden des lands een vraagstuk is, dat het gehele land raakt, blijkt mede uit de bereidheid van het Rijk om de hier aanwezige ontwikkelingskansen door fi- Hwat bringt üs it nije jier? Dy fraech leit yn ’e reden Hwa makket it iepenbier? Lokkich der binne profeten Dy sjogge yn kofjes jok Miskien ek nei de stjerren Hja ha’t op 't heden drok Kom wy wolle nei har hearre. men de sifers fan de eilannen bisjocht, dan jowt dit to tinken. De léste jierren wie it dêrre fre?slik drok yn de simmer, alles teach nei de eilannen. En sjoch nou de fortuten op de bifol- k>ng. Skylge (Terschelling) it drokste en moai- ste eilan, 36 minder. Amelan 5 minsken minder, allinnich Skiermüntseach 4 mins ken mear. It docht dus wol bliken, dat 1 as men mei de simmerdrokte fan de re- kreaesje mient de üntfolking keare to j worden beëindigd. de bitsjutting ^fen becf^ verschillende onderdelen van de neergestorte straaljager kunnen ber- de oandacht gen De motor is ook niet te voorschijn gekomen. Ook na peilingen tot een diep te van ongeveer 13 meter had men in dezen geen succes. Zeer waarschijnlijk is deze motor zo diep in de drassige bodem geslagen dat hij in het drijfzand verzonk I en dan is het vrijwel onmogelijk dit on- j derdeel naar boven te halen. Manschappen van de vliegbasis Leeu warden, die de uitgravingen verrichtten en op het erf van wijlen de fam. Post- ma hun bivaktent hadden geplaatst, me nen dat verdere naspeuringen geen waarde meer zullen hebben. De juiste oorzaak van het ongeluk zal dan ook wel nimmer definitief worden vastgesteld. Van de bezittingen der omgekomen fa milie is weinig of niets terug gevonden. Alleen de brandkast kwam onbeschadigd uit de ruïne te voorschijn. Vrijdagmorgen hadden de werklieden nog een klein verkeersmankementje. Een der zware trucks raakte ter hoogte vn de wegkruising Tzum-Winsum bij ’t uitwijken voor een fietser in de weke berm en zakte zo ver weg, dat een trac tor het vehikel weer zal moeten omhoog trekken. Het verkeer is door deze stagnatie ter plaatse gestremd. Alleen voetgangers Ljouwert Tietjerksteradiel Snits Dokkum Eaststellingwerf Frentsjer Harns Weststellingwerf Kollumerlan Achtkarspelen Opsterlan Hearrenfean Hylpen Lemsterlan Gaesterlan Drylst Skermüntseach Warkum Baarderadiel Hjir moat winlik Haskerlan jit by, dy ’t troch aparte oarsaken op i komd is. Dé. Li gien, dat makket 67 troch t fan lju, dy’t allinnich oaren. Dit binne dus de winners En nou it listke fan de gemeenten, dy’t mear kwyt rekke binne as allinnich har berte-oer- skot. Boppe oan stiet de gemeente: It Bilt mei net minder as 152 Dan komme: East-Dongeradiel Wymbritseradiel Menaldumadiel Himmelom, Aldferd Wünseradiel Frentsjeradiel Barradiel ningen van 2,9 en in Drente van te vestigen. Volgens de thans ten dienste 4,2 staande gegevens bedroeg het aantal Het stemt tot verheugenis, dat, zoals gerealiseerde vestigingen alsmede het uit het voorgaande wel blijkt, de indus- aantal besluiten van bedrijven tot ves tiging in Friesland sedertdien 58, waar- waren I van 43 in de kernen en 15 in de niet- weer de klimatologische 'om- kernen. Daarnaast vond een flink aantal .j i j j uitbreidingen van bestaande onderne- mingen plaats, terwijl het bekend is, dat overvloedige regen in de zomermaanden bij verschillende bedrijven uitbreidingen en in de herfst stagneerde de bedrijfs- j op het proramma staan. De uit deze uitoefening vaak in ernstige mate. De verheugende ontwikkeling na verloop werkzaamheden, verband houdende met van tijd voortvloeiende werkgelegenheid de oogst, hadden met ernstige ijioeilijk- j kan zeer globaal geraamd worden op heden te kampen, al kon hier in verge- 6400 arbeidsplaatsen voor mannen en op lijking met andere delen van het land I 600 voor vrouwen. nog niet van een ramp worden gespro- j Beziet men de ontwikkeling op iets tan ken. |ger termijn (1950-1959) dan blijkt een De hoeveelheid gewonnen kuil- en ruw- toeneming van de industriële werkge- voeder stemden tot tevredenheid, al liet j legenheid ten opzichte van het gehele de kwaliteit te wensen over, hetgeen in land in Friesland van 5,3 in Gro- Hwat hat Qabe Skroar KRITISCH KOMMENTAAR Wy hawwe it dizze wike yn de krante léze kinnen, dat Fryslan yn I960 1500 mear ynwenners krigen hat en der binne faeks lju, dy’t miene, dat dit net sa min gien is. Nou is 1500 op in bifolking fan 480.000 minsken minder as ien tredde persint en dat is wol in hiel lyts bytsje. Hwant it forskil tusken de bette en de stjerte soe likernóch 6000 meat minsken bitsjutte. Wy moatte dus sizze, dat jit gjin trêdde part fan de Friezen plak yn it heitelan foun hawwe, of dat de na- tuerlike oanwinst foar mear as twatred- de diel fuortgien is. En dat yn in tiid, dat rounom wurk en brea is. Hwant as dit nou bart, dan kin men wol neigean, hwat er barre sil, as de tiid ris hwat minder gunstich liket. Lukt men de sifers fan Drachten en Ljou wert fan it totael óf, dan bliuwt der fan de hiele winst neat mear oer. kinnen, dan oerdriuwt men dêrfan in leaf lyts bytsje. En it is sa'n moai wurd om fan de lju hwat óf to lieden. Dér wol ek de regearing wol jild foar jaen. Mear as 800.000 goune sil der dit jier biskik- ber steld wurde foar dit doel. Alles bést, mar boer pas op jou guozzen. Hwant Fryslan sil dêrmei net rédden wurde kinne. Komme der gjin mear bi- steansmooglikheden yn yndustry, tünbou en greate hannelsbidriuwen, dan rint Fryslan fierder leech en wurdt it gehiel in prachtich oard om der simmerdei to fiskjen en to silen. It sil dan jit wider en rommer wurde, mei oan de kimen de re- staurearre tsjerkjes en tuorren en de al mar greater wurdende buorkerijen, hwert ien man fjirtich kij haldt en dus dochs gjin tiid hat om op of om to sjen. Faeks loert er tomük nei it Südwesten oft it twadde gemael der hast komt of nei it Noard-Easten om to sjen, oft de Lau- werssé ek jit in kear ófsluten wurdt Ien ding stiet as in peal boppe wetter. Op dizze wize en yn dit tempo haldt Fryslan de swiere striid foar syn bistean net fol. It giet hyltyd mei bytsjes en it duorret allegearre fierst to lang. It wurdt hege tiid, dat er fan alle kanten en ienriedich gearwurke wurdt om dit op foarse wize de regearing witte to litten. Sa kin en 3 EL 11 M DINSDAG 10 JANUARI 1961 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenües bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1