Toestand in De Gaulle won Feeststimming by iepening ,It Mienskipshüs’ to Kubaerd I Tussen Amerika w? 14-jarige jongen te Makkum Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Vrije zaterdag Frysk Orkest met Tibor de Machula in Bolsward stak vriendje neer Scheepsbouw te Makkum en Cuba wil het niet boteren VRIJDAG 13 JANUARI 1961 57e JAARGANG No. 4 In blide forliezer is in winner pret en ciaistische fractieleider en premies Eys- kens ontvangen had. De regering kondigde maandag krachti ge maatregelen aan tegen de golf van sabotage en aanslagen. Hiertoe zijn op- Venchynt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) In Algerije. In Algerije zelf heeft maar 60 van het aantal stemgerechtigden zijn stem uitgebracht. Van het totale aantal stem gerechtigden heeft 18 neen gestemd en 39 ja. Dat zijn vermoedelijk uit sluitend de Europeanen geweest. De ja- stemmers moet men zoeken bij diverse legeronderdelen en de Mohammedaanse bevolking, die onder pressie van het le ger naar de stembus is gegaan. Dit laat ste vooral op het platteland, want in de steden was ’t aantal Mohammedaan se kiezers uiterst gering. Zij onthielden zich, zoals het Bevrijdingsfront had aan bevolen. Men dient nu op volgende stappen van De Gaulle te wachten. Vele waarnemers zijn van oordeel, dat hij de onvermijde lijkheid van politieke onderhandelingen met het Bevrijdingsfront inziet, zonder dat het eerst tot een wapenstilstand zal komen. nieuw eenheden van het leger in Duits land teruggeroepen. over Noord-Vietnamese strijd krachten, die in Laos gesignaleerd zou den zijn. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief HandelsadvertenUes bij contract reductie ac- de in Kongo treft vooral de kinderen- Deze foto toont een ver bet ziekenhuis te Bakwanga in de provincie Kasai met op de arm een volkomen uitgehongerd kind ynstjürd, oidroech. Gjin wün- feestkommisje, dy't tagelyk t swiere De spanning in België neemt maar niet af. De grootscheepse stakingen, die voornamelijk in Wallonië gehouden worden, duren nu al drie weken en juist toen er eind vorige week aanwijzingen waren, dat de actie kans had te gaan aflopen, o.a. door het aan de dag treden van verschillen van mening in de socialis tische gelederen, veroorzaakte een nieuwe uitbarsting in Luik nieuwe spanning. Renard, de leider van de stakingsactie, die zich, zoals men zich zal herinneren, richt tegen de z.g. eenheidswet, die een vrij sterke bestedingsbeperking inhoudt, had hier vrijdag een rede gehouden vol dreigementen. 2 e week januari 1911 Het referendum. In Frankrijk en Algerije is zondag een referendum gehouden. De vraag werd gesteld of men het eens was met de zelfbeschikking die De Gaulle aan Al gerije wil geven, en of men akkoord ging met een voorlopige verandering van de Algerijnse instellingen, die een grote mate van autonomie zou inhouden en in feite vooruit zou moeten lopen op het Algerijnse Algerije. Van het aantal geldig uitgebrachte stemmen was in Frankrijk zelf 75,3 ja en 24,7 neen. Het aantal onthou- dingen was groter dan bij het vorige steun ontvangen. Men hoort ook weinig referendum over de grondwet, dat in j meer over Noord-Vietnamese 1958 is gehouden, n.l. 22,5 tegen 15.4. Aangezien de communisten en de onaf- hankelijk-socialisten aangeraden hadden neen te stemmen, evenals de rechter zijde, valt het op, dat het aantal neen stemmers ter rechterzijde gering is ge bleven, want er zijn maar nauwelijks een half miljoen neenstemmers bijgeko men. Het aantal ja-stemmen is twee miljoen lager. Velen ter rechterzijde zijn dus in de onthouding gevlucht. Maar daarmee is tevens aangegeven, dat de rechterzijde de parolen van de leiders niet gehoorzaamt en dat zodoen de de vrees voor een sterke rechtse op positie, waarop het leger zou kunnen steunen, weggenomen is. AmerikaCuba. Tussen Amerika en Cuba wil het niet I ||g| boteren. Fidel Castro heeft Amerika vele speldenprikken gegeven; Cuba heeft de 1 Amerikaanse maatschappijen onteigend, waarop Amerika de invoer van Cu baanse suiker heeft stopgezet. Cuba had nu geëist dat de bijna honderd man tel-I lende Amerikaanse ambassade tot elf j man zou worden teruggebracht. Hierop heeft president Eisenhower de betrekkingen met Cuba 'verbroken. Een I gebaar overigens, waarvan men het nut nog moet inzien. De dag daarop behan- j jj delde de Veiligheidsraad een klacht van Cuba tegen Amerika wegens de drei ging van agressie. Cubaanse rapporten spraken over het ophanden zijn van een Amerikaanse inval. Waarheid bevatten deze berichten niet en de Veiligheids- I raad is ook uiteen gegaan zonder een besluit te kunnen nemen. Op zich zelf j is het natuurlijk voor Castro verontrus tend, dat in het zuiden van Amerika grote groepen Cubanen zich min of meer aan het oefenen zijn om Castro te ver dreven. ■- een steek in zijn arm, van de fam. Kamstra Renard wilde de staking voortzetten en dreigde, dat de stakers ook de onder houdsdiensten in de zware industrie, zo als het leegpompen van de mijnen en het onderhouden van de vuren in de hoogogvens, zouden stopzetten als nieuw wapen tegen deze eenheidswet, die vol gens Renard bedoeld is om Wallonië in zijn bestaan te treffen ten. gunste van Vlaanderen. Hij voorzag, dat door de eenhendswet de industrie naar het noor den zou trekken. Een gedeelte van de opgezweepte ma nifestanten is in betoging door de stad getrokken en heeft zich te buiten ge gaan aan vernielingen. De betogers wierpen barricaden op en er volgden gevechten met rijkswacht en militairen. Er vielen gewonden en over de honderd personen zijn gearresteerd. De honkersnood pleegster van Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Jan Pietersen zegt, Een goed ding Ik maak een flinke wandeling Dan lees ik fijn het ochtendblad Sigaartje aan, wie doet je wat? Ik wou begon het visseizoen Dan zou mijn hengel 't heus wel doen Ik sloeg een vette waterslag De sport van vrije zaterdag namme ,It Mienskipshüs’. It die bliken, dat dizze namme twaris ynstjürd wie en van Dijk en oars op It doarpshüs to Kübaerd kin bisjen lije, sa is de miening fan Kübaerders en net- Kübaerders. Op 4 en 5 jannewaris wie it dan sa fier, dat it hiele doarp troch it Bistjür fan de foriening .Doarpsmienskip-Kübaerd’ to gast frege wurde koe. In kommisje, bisteande üt de hear P. T. Kooistra, frou de Haan en master J. W. Bu- walda, wie it organisearjen fan dizze twa feestjounen yn hannen lein. De kommis- jeleden ha gjin spyt fan har wurk hawn. hwant beide jounen klonken, sa fine de Kübaerders, as in klok. Renard vecht door. In de vergaderingen van de socialisti sche vakbond en het socialistische be stuur en de fractie gaat het nu hard toe, want de gematigde elementen zou den zeker gebruik willen maken van de mogelijkheden tot een eervolle aftocht. De felle Renard, die een radicaliserende invloed op de massa heeft, wil daar niet van weten. Zelfs de dreiging de onder houdsdiensten stop te zetten heeft hij herhaald, terwijl een intrekking daar van als toenadering gevoelt zou zijn. Renard is nog verder gegaan. Hij heeft de socialistische kamerleden in een moeilijk parket geplaatst. Zijn betoog is, dat de kamerleden, indien er andere middelen zijn om het doel te bereiken, deze dan maar moeten gebruiken. Daar mee drijft hij hen tot actie, terwijl het merendeel deze uit de hand gelopen tie maar zo gauw mogelijk achter rug zou willen hebben. Klaas Franssen, duimen achter ’t vest Ik dacht: een biertje smaakt me beest Net geld gebeurd, nou reken maar Dan voel je iets voor boemelaar Ik heb me zelf flink getracteerd Ik weet nu door schade en schande leert Men, want ik kreeg een kater ach De stbaf van vrije zaterdag PYT wol troch de hearen P. G. H. van der Hoek. Der siet neat as om de priis to lotsjen en de hear Van Dijk wie de lokkige. De hear Van der Hoek woun trouwens letter op ’e joun noch in priis mei de forlotting. De jou nen waerden de Kübaerders en ald-Kü- baerders nammentlik forgees oanbean. Dat kaem it bistjür wol op inkelde hün- derten gounen to stean, mar ek de Kü baerders forstiene yn dizzen har taek en kochten lotten mei- royale han, sadat de kosten fan beide jounen foar fierwei it greatste part wer dutsen wurde koene. Dat de saek fan ,It Mienskipshüs’ yn de Kübaerder herten libbet, docht wol bli ken üt it feit, dat frijwol alle minsken yn Kübaerd, dy't noch net lid wiene fan de foriening Doarpsmienskip-Kübaerd’ har as lid opjoegen. Foar it bistjür in oantrün om to dwaen. hwat men kin. Piet Jansen, glunderend van pret Zei, ik kreeg vanmorgen thee op bed Ik dacht: ’t Is buiten grijs en guur Wij draaien door tot negen uur Vrouw zet de radio ’es aan Ik vind het heerlijk dat ’t opstaan Eén keertje ’es wat later mag Ik dank voor de vrije zaterdag Het komt nu goed en vlot op streek Arbeid vijf dagen in de week De eerste en laatste lekker vrij Het vooruitzicht maakt velen blij Hoe hebben ze hun tijd besteed? Wij kwamen het terloops aan de weet Een dankbare knik, een schaterlach Het feest van vrije zaterdag TWEE GEZONKEN SCHEPEN OBSTAKELS BIJ STUW VAN BORGHAREN België blijft onrustig1 J, JÖlT X, Nieuwe verkiezingen. Renard daagt hen uit iets te doen het enige dat zij kunnen doen en daar wordt op het ogenblik druk over ge delibereerd, is het indienen van hun ont slag, waardoor nieuwe verkiezingen ge houden zouden moeten worden. De an dere partijen zouden dat geen gekke op lossing vinden, omdat zij hopen, dat de bevolking zich toch in meerderheid van de socialisten zal afwenden na de ge beurtenissen van de laatste tijd. Maar Renard hoopt ongetwijfeld, dat bij nieu we verkiezingen er een groter aantal radicalen in de socialistische fractie zal komen dan nu het geval is. De actie-Renard heeft ook korte met ten gemaakt met alle pogingen om op parlementair niveau toenadering te zoe ken, waartoe de koning Collard, de so- r— Op dinsdag 17 januari a.s., *s avonds om 8 uur zal het Frysk Orkest in Sociëteit ,,De Doele" te Bolsward een concert ge ven. Het orkest, dat onder leiding staat van Alfred Salten, zal het programma openen met de Ouverture Anacreon” van Lugi Cherubini (17601842). Alhoewel de opera „Anacreon” reeds lang is vergeten, is deze ouverture toch een repertoirestuk gebleven, dankzij de lichtvoetige struktuur, die herinnert aan de muziek van Mozart en Haydn. Beet hoven noemde Cherubini zelfs de beste komponist van zijn tijd! De solist van deze avond is de in Honga rije geboren Tibor de Machula, sinds’47 solo-cellist van het Concertgebouworkest. De Machula maakte reeds uitgebreide toernees, zowel door de Ver. Staten en Azië als in Europa en in 1957 heeft ook het Leeuwarder koncertpubliek reeds ken nis gemaakt met deze uitstekende musi cus. Het Cellokoncert in d klein van Vic tor-Edouard Lalo (18231892), dat hij zal spelen, is wel het meest bekende van de vele werken van de komponist geble ven. Het stuk werd in 1880 gekompo- neerd na en onder invloed van talrijke Carmen-uitvoeringen. Het geheel heeft een duidelijke inslag van een Spaanse dans. De 4e Symfonie van Johannes Brahms (18331897), welke het orkest na de pauze zal uitvoeren, is één van de mach tigste uitingen van symfonische kunst. De bekende Weense muziekcriticus Max Kalbeek vergelijkt deze symfonie met een klassiek Grieks drama; de uitbeelding v. een meflselijk handelen, dat belangwek kend is door innerlijke strijd. De vier de len vormen tezamen een groots geheel, dat nadien nog niet geëvenaard, laat staan overtroffen is. Laos. Uit Laos komen nog verwarde berich ten over de strijd in het noorden van het land. Wel van belang is, dat Ame rika blijkt af te zien van het aanvan- f kelijke voornemen ten gunste van de rechtse regering tussenbeiden te komen, op grond van het feit, dat de commu- nitische troepen van de Pathet Lao van Russische en Noord-Vietnamese zijde De bijna 1800 ton metende Franse „Persephone” uit Straatsburg en de sleep-, boot „Berthed’ zijn maandagochtend in de Maas bij Maastricht voor de stuw van Borgharen gezonken, nadat zij bij het uitvaren van het Juliana kanaal door de sterke stroom waren meegesleurd. De schepen vormen lastige obstakels voor de afvoeropeningen van de stuw en zullen zo spoedig mogelijk moeten worden opgeruimd. Foto: op de voor grond de „Persephone” met daarachter de sleep boot in het woelige water Maandagavond kregen enkele jongens te Makkum na afloop van de knapenvereni. ging ruzie met de 14-jarige Keimpe Roe- dema, die vorige week de fietsbanden van zijn clubgenoten had laten leeglopen. Ze wilden hiervoor revanche nemen door hem onder de kraan te houden, maar Keimpe trok plotseling zijn mes en be gon te steken, welke steekpartij ernstige gevolgen had. Ane Aukema kreeg terwijl het zoontje in zijn zij werd gestoken, waardoor de longen werden geraakt. Het slachtoffer is in ernstige toestand per ambulance naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd. In Makkum trokken deze week twee fei ten de aandacht. In de eerste plaats was dit de tewaterloop van het m.s. „Delf borg”. Met de woorden „m.s. Delfborg” ik doop u en wens u en uw bemanning een behouden vaart” werd dinsdagmorgen van de werf van Fa. C. Amels en Zn. het 11e „Borg”-schip dat op deze werf ge bouwd is, te water gelaten en waarvan de lengte o.a. 48,48 meter, de breedte 7,90 meter en de holte 3,24 meter is. De voortstuwing zal geschieden door een 240 p.k. 4 E. D. Brons dieselmotor, waarmee een „beladen” snelheid bereikt zal worden van 8/2 mijl. Op de werf staat thans in aanbouw bouw- nummer 256, een zusterschip van de „Delfborg”. Verder is men reeds bezig met de eerste werkzaamheden van bn. 224, een 1050 ton shefterdekker. Daarna worden resp. een 850 ton glad dekker en een 1050 ton shelterdekker ge bouwd zodat op de werf „Welgelegen” voorlopig nog genoeg werk is. Vanaf de neven werf in Lemmer werd dinsdag de proefvaart gehouden van het ms. „Schieborg”, welk schip tot het zelf de type behoort als de „Delfborg”. Zowel de „Delfborg” als de „Schieborg” werden in opdracht van E. Wagenborg's Scheepvaart en Expeditiebedrijf te Delf zijl gebouwd. Hwat hat Qabe Sbroar us hjoed p p to sizzen In dit jaargetijde behoort regen niet be paald tot de uitzonderingen. In een re genbui rijdt u vanzelfsprekend extra voorzichtig. Allerlei gevaren dreigen, wanneer het asfalt u tegemoetspiegelt. Het Verbond voor Veilig Verkeer vraagt u echter, óók aandacht aan uw medeweg gebruikers (lotgenoten in de regen) te besteden. Spaar voetgangers en berijders van tweewielers een onverwacht en on gevraagd stortbad. Frans Klaassen zei: Ik kwam van pas Ik liep vroeg al met de boodschaptas En daarna schrobde ik de stoep Ja ik hoorde een paar keer het geroep Oh kijk ’es de pantoffelheld Maar 'k denk dat toch de grootste helft In mij een gedienstig vader zag De vreugd van vrije zaterdag B. en W. van Amsterdam stellen een 9- urige arbeidsdag voor. Het Handelsblad vindt dit een bijna ongelooflijk bericht. Adv. Commensaal gevraagd, f 5,50 per week, alles inbegrepen: één vrij slaapka mertje met hangslot en huiselijk verkeer. De kerkvoogden te Oosterwierum hebben besloten de alleenstaande toren op de algemene begraafplaats op de terp buiten de kom van het dorp af te breken. Het Oudheidkundig Genootschap te Leeu warden wil evenwel ernstige pogingen aanwenden om deze oude toren te be houden. Oan it bigjin fan elke gearkomste die de foarsitter fan de foriening, Ds. L. Nieuw, poort, noch ris krekt üt de doeken, hwer- om it bistjür sa ivere hat om to kommen ta in doarpshüs. Hy róp fierder alle Kü baerders op om mei to wurkjen, sadat it doarpshüs straks funksionneare sil as de opset is. De feestlieder wie de hear P. T. Kooistra It wie him wakker nei it sin, dat de toa- nielforiening yn Kübaerd tagelyk mei it klearkommen fan it doarpshüs klear wie om har meiwurking to jaen, neidat inkel de jierren lang net repetearre wurde koe fanwegen it feit, dat der dochs gjin gaed- like romte wie om in stik to spyljen. De toanielploech syn earste wurk, nei dizze twongen rêstperioade, wie it op- fieren fan in tal sketskes, skreaun troch de hear P. Idzenga fan lens. It doarps- libben fan Kübaerd waerd yn dizze skets kes ütbylde yn it forline, it hjoed en de takomst. Minsken, dy’t earder yn Kübaerd tahal- den. kamen ta libben op it toaniel. Ut it sketske oer de takomst die bliken, dat Kübaerd der oer in tritich jier gans oars üt sjen sil. De sketskes waerden tige troch it publyk wurdearre en foar de toanielforiening moat it in goede oantrün west ha op it toanielmêd troch to gean. Ta it slagjen fan de jounen hat ek tige bydragen it selskip ,De Waldklank’ fan Sumar. Beide jounen wie ek har sukses tige great. Mei syn njoggenen seagen hja troch har muzyk en sketskes kans de oan- wêzigen op har han to krijen. Foar Kübaerders en ald-Kübaerders wie in wedstrijd ütskreaun om in namme foar it doarpshüs to bintinken. Der kamen net minder as 78 forskillen- de nammen binnen. Inkelde nammen wie- I ne faker as ien kear ynstjürd, sadat it to- tael tal opieften 105 der, dat de fee yn dizzen karkommisje wie, in taek hie. Per slot fan rekken foei de kar op de ■«SS® l' L x-WfrS 'F'! „ylÓWW DE HONGERSNOOD IN KONGO

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1