Bolsward: Een Serieuze kans op Confectie-industrie KAMERLID MELLEMA SPRAK TE WOMMELS pas Hl „Politieke actualiteiten üs hjoed p p to sizzen Lauxstermann N.V. wil zich hier vestigen Menno Simons Fan de Martinytoer Tj. de J. Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND TV groeit nog steeds Het leven van L - 57e JAARGANG No. 5 DINSDAG 17 JANUARI 1961 „CLAXON-ORGEL” Ds. W. H. Meihuizen, Doopsgezind pre- Ook de kritiek der oppositie bleek ge- ek djüre ündernimming. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave- A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) meisjes’’ die worden opgeroepen. Deze meisjes zullen echt vroawelijk werk kra gen in een keurige beschaafde omgeving. Ook aan de huishoudelijke vorming zal alle aandacht worden geschonken en het is dit bedrijf steeds een eer de meisjes dêrmci wurdt in nije forbettere wreide g fan buten Kerstmis 1958 verdween de P.v.d.A. uit de regering. Na een groot intermezzo onder leiding van Beel, kwam ten slotte na veel wederwaardigheden en formatie- I Twa heale wierheden binne togearre nog gjin hiele Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad reeds opgenomen met de plaatselijke predikanten en de R.K. geestelijkheid, met de directrices van de beide huishoud- scvholen en andere instanties ter plaat se. Uit alles blijkt, dat het hier zeer serieu ze plannen tot vestiging betreft. De de finitieve vestiging kan thans slechts nog afstuiten op één omstandigheid, n.l. dat er zich geen voldoende geschikte meis jes zouden melden. Met een al of niet voldoende aangifte staat of valt de vestiging van deze in dustrie, die voor Bolsward en omgeving van grote betekenis kan worden. I S Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs; 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie alle rigen aktiviteit geast to sjen is. Dat is op i- k takomst fan posysje ek, tsjinje meije Op deze plaats is in de afgelopen jaren vele malen de industrialisatie van Fries land in het algemeen en die van Bolsward in het bijzonder ter sprake gebracht, niet alleen in onze hoofdartikelen, maar ook door de schrijver van de alom zo gewaardeerde beschouwingen „fan de Martinytoer”, waarop het artikel van van daag geen uitzondering maakt. Hoewel het niet onze gewoonte is advertenties te doen vergezellen van redactioneel commentaar, is er ditmaal reden te over de speciale aandacht van onze lezers te vragen voor een advertentie in dit num mer, waarin de Confectie-industrie Lauxstermann N.V., gevestigd te Amsterdam, personeel vraagt voor een te Bolsward te vestigen atelier. moet worden aangegrepen. Het betreft hier een bedrijf waarin men alleszins vertrouwen kan stellen. En bedenk wél, geschikte meisjes, die zich nu melden nisterszetel. In Amerika boekte de nieuwe president Kennedy tot het aanwerven van rijke prominente figuren voor zijn kabinet, meer succes. Ten slotte wees spreker er op, dat de C H. in al haar geledingen ,wii zij haar roeping getrouw blijven, ook in natio naal opzicht de dienende naastenliefde moet nastreven, als het grote gebod dat Christus ons stelt. Na deze boeiende rede volgde een groot aantal schriftelijk gestelde vragen, va riërend van industriekernen tot vijf daagse werkweek en vrijetijdsbesteding. Spr. beantwoordde ze uitvoerig. Aanbesteding aardebaan nieuwe rijksweg Harkezijl-Afsluitdijk. Prinses Juliana ter gelegenheid van de opening der M.T.S. te Leeuwarden ten einde een borstbeeld te onthullen van H.M. de Koningin naar een ontwerp van mej. van Reeck Calkoen. Steeds meer troepen naar Oost-Afrika. De televisie thans een feit. De vervol making een nederlandse glorie door het Philips-systeem. Wollen japoi mislukkingen in de voorzomer van 1959 het kabinet-De Quay tot stand. Deze regering wilde een nieuwe koers volgen en is hierin ook ten dele ge slaagd. Spr. noemde de vrijere loonpoli tiek en de prijsstabilisatie. Het kabinet had ook te kampen met moeilijkheden, welke niet altijd op een bevredigende wijze konden opgelost. De troonrede van ’60 stemde over het algemeen, zij het dan dat ze weinig re- Aanbesteding bouw stelphuizinge te Al- lingawier. Begroting J. J. Ringnalda te Waaxens f 6770,Laagste inschrijver Gebr. Draaisma te Piaam voor f 6344, volking van jaar op jaar een gezonde mons, wiens sterven 400 jaar geleden groei vertonen. I jjt jaar door de Nederlandse Doopsge- Nu trekken er telkerjare vooral veel zinden zal worden herdacht. Menno Simons werd in 1496 te Witmar- sum geboren en in 1524 gewijd tot pas- toor in deze plaats. In 1536 brak hij met de R.K. Kerk en liet zich herdopen. Na 1543 vestigde hij i zich in Noord-Duitsland, waar hij in 11561 te Wüstenberg overleed. gels, dy’t nou Door de Gemeentelijk Historische Kies vereniging „Hennaarderadeel” werd vrij dagavond in zaal Gerbens te Wommels een openbare vergadering gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. Voorzitter IJsbr. de Haan van Kubaard sprak een kort openingswoord. Hierna nam de heer Mellema ’t woord. Zijn onderwerp luidde: Politieke actua liteiten. i Een ruim begrip waaruit men vele we gen kan inslaan. Spr. beperkte zich ech ter tot de parlementaire verwikkelingen van de laatste twee jaar. Hij citeerde het „gevleugelde” woord van Wim Kan; als de kerstbomen staan val len de kabinetten. Na de crisis rond foar saken, dy ’t it net al to rom hawwe en binne dêrom net sünder gefaer. Lit it üs earlik sizze: wy hiene in hün- dert minsken mear ha moatten, soe it goed wêze. Aldergeloks kin men oan hiel hwat dingen merkbite, dat de groun de needsaeklike groei wol lein is en it lést it bislissende foar de i de stêd, dy’t wy, yn hokfor en yn de bislis sende fase fan syn bistean meiinoar op üs noed ha. Crescat, floreat, dat hja groeije en bloei- je Op 1 januari 1961 bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 801448 te gen 782195 op 1 december j.l. Sinds de jaarwisseling zijn er tot nu toe iedere dag ruim 1100 nieuwe tv-ontvan- gers geregistreerd zodat het totaal op 13 januari imiddels reeds tot 816604 geste gen was. Er werden in I960 216682 nieuwe tv- toestellen aangegeven, dat is bijna 12 pro cent meer dan in 1959 toen de aanwas 193730 bedroeg. januari 1961 2645077 ge- idiotoestellen. De draad omroep telde op die datum 480713 aan sluitingen tegen 480155 op 1 december jl. Er waren op 1 januari 1961 2645077 registreerde rad—E—-- E De feiten zijn deze. De in de confectie- wereld zeer bekende Confectie-industrie Lauxstermann N.V. te Amsterdam, fa- brikante van overjassen, een merkartikel van klasse, wenst de zaak uit te breiden door een vestiging in het noorden des lands. De keus is hierbij gevallen op Bolsward. De plannen zijn reeds in een vergevorderd stadium. Voorlopig zal het atelier worden ondergebracht in ’t vrij gekomen pand aan de Grote Dijlakker, voorheen meubelhandel Tolsma. Slaagt de vestiging, dan zal spoedig worden omgezien naar een ander pand, eventueel een nieuw pand worden ge bouwd. Wij hebben ons betreffende deze vesti ging om inlichtingen gewend tot het gemeentebestuur, het plaatselijk ar beidsbureau en tot de directie van de firma te Amsterdam. Ook van andere zijde ontvingen wij de meest gunstige inlichtingen ten aanzien van de serieuze wijze waarop deze firma de vestiging in Bolsward overweegt enerzijds en de prettige sfeer waarin de aan te trekken meisjes hier straks echt vrouwenlijk werk kunnen doen ander-Het j3 om deze reden dat wij gemeend hebben er in dit artikel aandacht aan te moeten schenken. Met deze vestigingsplannen wordt Bols ward een kans geboden. Hoe menigmaal is door het steeds actieve gemeentebe stuur van Bolsward U weet het, veelal tegen de stroom in getracht de toch zo broodnodige industrievestiging ter plaatse op gang te brengen. Geluk kig bleef dit pogen niet zonder resul taat, maar een bedrijf van deze grootte kon nog niet worden aangetrokken. Bezien wij de bevolkingscijfers van Bols ward zoals die de laatste jaren een beeld gaven van geboorte, overlijden, vestiging I en vertrek, dan blijkt dat Bolsward een 1 dikant te ’s-Gravenhage, spreekt in het gezonde bevolking heeft. Zou er geen V.P.R.O.-programma van vrijdag 20 vertrekoveerschot zijn, dan zou de be- januari over het leven van Menno Si- teerd het samengaan van meningen op een bepaald punt. De vraag kan gesteld heeft deze korte crisis iets positiefs op geleverd i Spr. gaf als zijn mening dat in elk ge- I val de C.H. toonde, dat het haar ernst modernisearing, is met de in het verkiezingsmanifest I neergelegde verklaring, dat ze streeft naar een chr. sociaal beleid en dat ze i haar geluid niet laat overstemmen door een machtige partij als de K.V.P. De C.H. heeft een eigen overtuiging, waarmee ze ook getoond heeft te willen handelden. Zijdelings kwam ook de vraag aan de orde: is het in ’s lands belang een j grote partij (de P.v.d.A.) buiten de re- i goedkeaper gering te houden en better üt, hwant de partikuliere nij-! Mr. Pollema verklaarde onlangs in de 3 e week januari 1936 Te koop 2 trekhonden, oud 2 jaar. Hoog te 56 en 70 cm. A. Fennema, Koudum. De steenfabriek te Bolsward zal worden geliquideerd. De oven voldeed niet meer aan de eisen des tijds en de aanschaf van een nieuwe oven was niet rendabel. kerend vertrekoverschot is voor het ge- I meentebestuur steeds een wapen in de hand geweest om industrievestiging te bepleiten. Een vertrekoverschot betekent immers een latente werkloosheid. klüzje lüke. Elts jier hat syn eigen ta- fallichheden en it soe in lyts kunstke wêze om sjen to litten, dat I960 yn ’e groun fan 'e saek in saldo hawn hat. Sa wie it bertesifer ófwikend en de list fan forstoarnen ekstra great, dêrneist in- kelde fakatures, dy’t net oanfold wiene en stjinstribbelingen yn de bou fan de wenten efter de beukerskoalle. Mar soksoarte fan riddenearing is tipysk kin de saek klear wêze en syn tsjinsten er düdlike oanwizings binne foar de for- wachting, dat it nije jier reëel in better byld sjen litte sil. De nije bidriuwen fan Doorenbos, Visser en Batavus binne al drok mei har ge bouwen dwaende en sille grif dit jier yn gebrük nomd wurde. Net allinnich, dat dit op himsels in skoander ding is, it feit, dat hja by de yngong fan de stêd oan de greate forkearswei lizze is ek in lokkige omstannichheit. Hja hawwe, lyk as it nije bidriuw fan Bruinsma en ek de Hollandiafabriken, meiiens de funks je fan in reklameboerd Foar de yndustriële aktiviteit fan de stêd. Dat is net sunder bitsjutting. Dêrneist kinne wy bisünder bliid wêze mei de greate forbouwing en ütwreiding fan de Kristlike Hüshaldskoalle, har ynternaet en har leararessenoplieding. Dit is mei de H.B.S., de Suvelskoalle, de Technyske skoalle, de Uloskoallen, de R.K. hüshaldskoalle in belangrike stipe foar it bisteansrjucht fan de stêd. Hwa ’t wit, hwat de oplieding foar de alden bitsjut, sil maklik bigripe, dat it feit fan it bistean fan al dizze skoallen de stêd foar mannich gesin tige atraktyf makket. Ek mei men neat forjitte, dat hjirtroch de nije generaesje yn de jierren yn de stêd thus rekket, kennis makket mei saken en winkels en op in natuerlike wize re- laesjes üntsteane, dy ’t posityf wearde hawwe foar de takomst. Momenteel wurdt der ek drok arbeide oan in fiks jongesynternaet by de R.K. H.B.S. Ek 14 r'": en üt- gelegenheit skepen foar minsken en de stêd. Oer in pear moanne DE NEILEN YN ’E GROI N As men allinnich óf gean soe op it sifer fan 25 minder minsken yn de sted: Boal- sert, dan soe men leau ik gjin goede kon- Hwat bat Qabe Skroar Ideaal voor een „spitsuur-symjonie in C-Majeur" is dit „claxon-orgel” een uitvinding van een Romein, die liever onbekend wil blijven. Hoewel geluids signalen van auto’s in Rome verboden zijn, weet de politie niet goed wat men met dit apparaat moet beginnen. Uiteindelijk is het beslist geen auto, doch het lawaai staal gelijk aan dat van een heel wagenpark mienskip, dat dy gong der yn bliuwt. Hoe mear de oerheit t 1 twang bipaelde pj makket hoe sterker de mienskip toane moat, dat hja alle earlike middels üt- buite wol foar har groei en takomst. zijds. Voorop staat, dat de Confectie-industrie Lauxstermann N.V. allerminst andere bedrijven ter plaatse, die eveneens vrou welijk personeel in dienst hebben, wil trachten „uit te hollen”. Maar in Bolsward en directe omgeving zijn zeker meisjes te vinden, die thans geen voor hen passend werk hebben of die elders werken met alle nadelen van dien. Getracht zal worden in Bolsward zo snel mogelijk te starten, waarvoor de voorbereidingen thans reeds worden ge troffen. Zo mogelijk 1 februari of medio deze maand, uiterlijk 1 maart a.s. Het meest ideaal acht de N.V. te beginnen met een 25-tal meisjes, welk aantal kan uitgroeien tot een allround industrie met ongeveer 150 meisjes. Een vijfde deel van het personeel zal bestaan uit mannelijke vaklieden, die eerst de lei ding van het inwerken op zich zullen nemen en ook verder aan het bedrijf j°n&e mensen weg, omdat hier geen voor verbonden blijven. hen Passend werk is. Dit jaarlijks terug- Naast werk voor de 150 meisjes zal er op den duur dus eveneens werk zijn voor een 30-tal mannelijke «werkkrachten, die ook grotedeels uit Bolsward en omge ving kunnen worden aangetrokken. Het mannelijk personeel voor de aan loopperiode is reeds aangenomen. Zoals uit de oproep in de advertentie blijkt, kunnen de eventuele vrouwelijke werk nemers zich a.s. donderdag melden, zo mogelijk vergezeld van de ouders. Het betreft hier een bedrijf van standing en het is dan ook geen frase als de ad vertentie spreekt van „beslist keurige matigd. Bij de parlementaire werkzaam heden afgelopen herfst spitsten zich ech- ter de meningsverschillen weer toe. I Spreker stond in dit verband uitvoerig i stil bij de begroting an Landbouw en Visserij en het conflict tussen de betrok ken minister met het Landbouwschap. De minister had het L. S. kunnen vol- i gen, maar toonde zich hiertoe niet ge negen. Spr. herinnerde aan een mede door hem ingediende motie. Er is wel iets bereikt, echter niet het gewenste, i De logische betoogtrant van minister I Marijnen ter verdediging van zijn stand- punt, maakte op de niet-agrariër nogal indruk. Dit betekende voor hem in zo- I verre een succes, dat er geen kans meer l aanwezig was om tot verdere concessies te bewegen, aangezien deze de meerder- I heid der Kamer niet achter zich zouden j krijgen. Spreker gaf vervolgens een na- I dere uiteenzetting van het ontstaan der I crisis op 22 december, primair veroor- zaakt door het woningbeleid van minis ter Van Aartsen. Volgens hem was de crisis te wijten aan een zakelijk me ningsverschil tussen de prot. chr. frac ties en de minister, waaruit laatstge noemde een totaal verkeerde conclusie had getrokken. Hij verwees in dezen naar het uitgegeven communiqué der Unieraad van de C.H.U., waarin werd verklaard, dat deze crisis wel voorko men had kunnen worden. Het aannemen van de motie-Van Eiber- gen had voor geen der ministers in het extra-parlementaire kabinet aanleiding moeten zijn hun portefeuille ter beschik king te stellen. Minister Van Aartsen had kenbaar moeten maken dat hij ten aanzien van de gestelde motie geen en kele zekerheid tot realisering vermocht te geven en deze dus naast zich neer zou leggen. Aangenomen mag worden dat de C.H.U.fractie geen aanleiding had ge vonden om tegen de begroting te stem men. Spr. weet dat de reacties op het ontstaan van de crisis vrij heftig zijn geweest. Naast vele blijken van instemming met de houding der C.H.fractie kwamen er ook scherpe afkeuringen. Met klem wees spreker de mening af, dat de C.H. in I dezen te veel aan de leiband van de i A.R. heeft gelopen. Haar houding sproot i enkel voort uit een gevoel van christe- i lijk sociale rechtvaardigheid. Zij achten het ontoelaatbaar dat er in onze dagen van welvaart nog steeds een grote groep van minder gesitueerden is, waarbij de woningnood 't levensgeluk der gezin nen aanvreet. Andere motieven speelden in deze houding geen rol. De C.H. fractie achtte het haar naasten plicht in dezen j te vechten voor een rechtvaardige zaak. Met de A.R. kan hier enkel geconsta- solute punten bevatte, wel tot voldoening innen f 2,90, zijden japonnen f 3,00, wintermantels f 4,50. P. Lunter, Bolsward. De heer Hiemstra, meel- en fouragehan- del aan de Turfkade, heeft de zaak over gedragen aan de heer O. Zijsling. jaen. Mei de bou fan de nije R.K. Lanbou- skoalle wurdt ek oan in lang neistribbe opset foldien. Sit it net tofolle tsjin, dan kin it nije foar I skoaljier dêryn bigjinne en de bisteande dat gebouwen hawwe dan de bistimming fan forgoed yn, dat by net to lang wachtsje j in ynternaet foar famkes fan de R.K.- H.B.S. Yn goed tsien jier is dan it sied- tsje, dat mei hiel folie soarch yn de groun lein is en hwert hiel hwat offisiële per- soanen gjin takomst foar seagen op in butengewoane wize ta Ontwikkeling komd. Mei har beide ynternaten hellet it üt in greate rounte har learlingen wei, kin hja foar de measte fakken folsleine learaersbitrekkingen oanbiede en wurket sa der tige oan mei, dat de bifolking op in gefoelich punt forsterke wurdt. As dan dit jier ek foar de lepenbiere skoalle de léste barrière oerwoun wurde kin, dan is yn koarte jierren it bilangrike ünder- wiisaparaet sterk forbettere en forbrede. En soks kin men net maklik to heech oanslaen. Mar ek yn de partikuliere sektor wie ’60 fruchtber. De oran fan it oerstallige ca fé „Voorwaarts”, waerd de yndirekte oar. saek fan in prachtich, nij sakepan, dat de firma Tolsma nou yn gebrük nomd hat. De nije moderne printerij fan Van der Meulen hawwe wy hjir al ris earder neamd. Dêrneist hat de Haan syn oan- treklike winkel iitteris under it mes nomd en in model-saek ta stan brocht. De bikendegoudsmidswinkel fan Kramer waerd op in tige kunstsinnige wize ta in beauty-shop makke, dy 't gjin minske foarbygean kin. En hwa soe yn dizze tiid net witte, hwat „Ruky” mei svn kompag- non presteart yn de moderne branche oan it Skilwyk, annex de muzykhannel fan Roukema, allebeide tige bikend by de jongere generaesje. Ik neam dizze sprek- kende foarbylden allinnich om de klam to lizzen op it feit, dat ek de winkels en saken tige fan bilang foar de bining fan de minsken oan de stêd. Hoe better men dêrre mei allerhanne dingen torjuchte kin, hoe mear it libben kleur en fleur kriget foar de eigen stêdsters, likefolle, as foar de minsken fan om utens. De tiid foroare hurd en de tüke sakeman sjocht Nu staat Bolsward in dit opzicht op een keerpunt. Alle activiteit van ’t gemeen tebestuur en industrialisatie-commissie zou met lamheid geslagen zijn als de bewoners van Bolsward en omgeving nu niet daadwerkelijk mee zouden werken deze vestiging tot stand te brengen. Het is nu eenmaal zo, dat onze menta liteit er veelal een is van „de kat uit de boom willen zien”. Hier ligt de mo gelijkheid voor meisjes straks ook voor mannen, wellicht ook voor kantoorper soneel enz. Maar men moet de vogel niet over het net laten vliegen. Als de N.V. geen voldoende medewer king krijgt, gaat de vestiging niet door. Dit zou voor Bolsward een morele klap betekenen, die niet te onderschatten valt. Daarom dient men wél te overwegen of i hier niet een kans geboden wordt, die een dusdanig werk en een dusdanige op- eiding te geven, dat zij hiervan ook in het latere leven bijv, na hun huwelijk profijt kunnen trekken. en V00r aanneming in aanmerking ko- Aan de sociale voorzieningen wordt i men, worden >het eerst ingewerkt en heb- eveneens alle zorg besteed. Contact is ben allicht een voorsprong op hen, die - - later komen. moat mei oanpassing en i oars rakket syn saek yn it neigean. Mar ek de drokke forbouwing binnen- 1 doar, dy’t dit jier hjir en dêr bigoun is en hjoed jit trochduorret, is in praktysk middel om de wentesituaesje to forbetter- jen. Sawol oan de Kade as yn de Wit- hearenstrjitte, oan de Gasthüssingel as oan de Hid Herostrjitte sjocht men dizze forbouwingen. Yn mannich gefal is men dan goedkeaper ikuliere nij- bou bliuwt, buten de premybou, in tige Eerste Kamer als zijn mening uit, dat j dit niet het geval is. Ook de P.v.d.A. Mei sin haw ik jit net praten oer de fü- moet zo mogelijk in de toekomst weer gGs, dy’t nou jit yn de loft fleane, mar [worden ingeschakeld. hoe langer hoe tichter by it Boalserter Spr. gaf als antwoord op de huidige po- nêst komme- Wy hawwe wol fortrouwen litieke samenstelling van dit kabinet te dat er in pear fikse eksemplaren hjir in [handhaven. Hij sloot zich aan bij een feilich nüst bouwe sille. Hwant it is in I uitspraak van dr. Tilanus: men moet libbensbilang foar de hiele Boalserter midden in de stroom nooit van paarden 1J verwisselen. Van reconstructie bij het troch ekstreme weder optreden was spreker wel voor- twang bipaelde plakken it libben swier stander geweest; deze kon echter in de ogen van de K.V.P. geen genade vinden. Waarschijnlijk zou een toegepaste re- constructie de vlotte oplossing der kabi- Yn I960 wiene dêrfan folie biwizen to netcrisis hebben gestagneerd. Het blijft sjen, ien fan de bilangrykste wie faeks steeds moeilijker om uit^’t vrije bedrijf it yn alle stilte ütgroeijen fan it bidriuw j respectabele figuren aan te trekken tot fan de fa. Heeres, dat sawol oan it Great- I het bezetten van een soms wankele mi- san as oan de Singel biwiist hwat hjir mooglik is- It sil üs allegearre goed dwaen, as wy ek yn it nije jier wer sjen meije, dat de kriich üs goede Boalserter mienskip net üntfallen is, mar dat er yn "t en ündernimmings- L: k I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1