Belgische staking loopt ten einde Kamerleden kwamen met succes voor Schiphol op il Qabe OPSTANDELINGEN IN ALGERIJE WILLEN ONDERHANDELEN roar üs hjoed p p to sizzen Eisenhower en Predikant won van STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes eerste prijs van open baar kunstbezit Postverkeer niet over België weer normaal Krijgt Tzum een be j aardencentrum VRIJDAG 20 JANUARI 1961 57e JAARGANG No. 6 Waarin opgenomen: De Bolswardache Courant, Weatergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwai bat PYT 4 PRINSJE ANDREW VOLGENDE MAAND EEN JAAR Kritiek. ger van dochter door de dood verloren. Staatssecretariaat. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie KRUIDENIERSECHTPAAR UIT NICE NAAR V.S. VOOR INHULDI GING PRESIDENT KENNEDY Tegenstelling. In de gehele geschiedenis van de sta king, die even voor Kerstmis is begon nen, loopt als een rode draad de tegen stelling tussen het meerendeel socialisti sche Wallonië en het clericale Vlaande ren. De crisis in Wallonië, waar steeds meer uitgeputte mijnen moeten sluiten, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2333 (K5157) Eisenhouwer president af. Vrijdag zal president Eisenhower het be wind van de Ver. Staten overdragen aan zijn democratische opvolger John Ken nedy, waarna een jong energieke pre sident zal moeten trachten de sfeer van buitenlandse vervoerskwes- echter logisch bij elkander abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 de fa- kloploon Bolswards Nieuwsblad 3 e week januari 1911 Economisch plan. Toen de wet eenmaal aangenomen was, hebben de socialistische Kamerleden en j andere socialistische vertegenwoordigers zich tot de Koning gewend met een economisch plan, dat in de plaats zou moeten komen van de Eenheidswet en dat vooral gericht is op econoomische expansie, die moet plaats hebben, wil men het werklozencijfer niet te veel zien oplopen. De socialisten willen onmiddel lijke belastinghervorming, waarbij de nadruk komt te vallen op de directe be lastingen. Van de belastingopbrengst komt nu 60 uit de indirecte en 40 uit de directe belastingen voort. Deze verhouding willen de socialisten om draaien om een betere verdeling van de lasten te verkrijgen. Verder wordt er een doelmatige planning in de econo mie geëist, evenals de instelling van ’n investeringsbank. De kolenmijnen moe ten geleid worden door een nationale kolenmaatschappij, een soort nationali sering dus. Dit zijn allemaal zaken, die niet bepaald revolutionair klinken en op de een of andere manier in alle Westeuropese lan den al verwezenlijkt zijn. Men zou kun nen stellen, dat dit socialistische plan een aanvulling betekent op de noodza- kelijke sanering, die de eenheidswet biedt. Het is te hopen, dat de voornaam ste partijen het als zodanig kunnen op vatten. Komt hier iets uit, dan zal het verzet tegen de eenheidswet niet geheel voor niets zijn geweest. In België is de stalling aan het aflopen. Overheidspersoneel en mijnwerkers zijn weer grotendeels aan het werk. Alleen in de staalindustrie staken de Waalse arbeiders nog door. Renard, de stakingsleider, die vakbondsleider van de staal- arbeiders Is, heeft verzekerd, dat de staking voortgezet zal worden. Maar het kan moeilijk anders dan dat dit de laatste stuiptrekkingen zijn. De stakers hebben hun doel niet be reikt. Zij wilden verhinderen, dat de z.g. eenheidswet, die vooral versobering aan geeft, door het parlement aangenomen zou worden en dat de katholiek-liberale regering van premier Eyskens zou af treden. Geen van beide is gebeurd. Vrijdag heeft de Belgische Kamer met de stemmen van de socialisten tegen de wet aangenomen en ook voor de Senaat zijn er geen moeilijkheden. Eyskens is nog steeds aan ’t bewind en nieuwe ver kiezingen zullen niet gehouden worden, al blijft het natuurlijk mogelijk, dat Eyskens op het altaar van de verzoe ning met de socialisten geofferd zal worden. Maar zover is het nog niet. over- i van Dierenbescherming. Op hecz-elfde ogenblik, dat de Tweede Kamerleden aan hun ongerustheid lucht gaven, dat Schiphol achter zou geraken bij buitenlandse luchthavens als Frank fort, Kopenhagen, Brussel en Rome, ontstond in de Eerste Kamer opwinding over een wetsontwerp inzake de dieren bescherming. Over het algemeen konden de senatoren zich met dit voorstel wel verenigen. Dochop één punt verzetten met name de landbouwspecialisten van bijna alle fracties zich zo heftig, dat voorzitter Jonkman het debat één week opschortte om de regering gelegenheid te geven om haar antwoord terdege voor te be reiden. Het twistpunt vormde het coupeerver- bod van paardestaart, dat op voorstel van de socialistische mejufrouw Schilt- huis door de Tweede Kamer in het wets ontwerp is gebracht. De landbouwspe cialisten der Eerste Kamer vonden dit coupeerverbod voor de handel in paar den zó nadelig, dat zij er het gehele voorstel om wilden verwerpen. De Senatoren hebben nu eenmaal niet de bevoegdheid een wetsontwerp te wij zigen. De vraag rees derhalve of de Eerste Kamer zo kort na de Archiefwet en het Totowetje wéér een voorstel van het kabinet-De Quay zou verwerpen. Hierover bestond in de Eerste Kamer meningsverschil, dat dwars door de par tijen heen liep. Enfin, dit zal in ieder geval geen kabinetskwestie worden. Opstandelingen willen onderhandelen. De beweging van de Algerijnse opstan delingen, het nationale Bevrijdingsfront, heeft maandag bekend gemaakt, dat het bereid is met De Gaulle te gaan praten over de voorwaarden van een vrije stem ming ter uitoefening van het zefbeschik- kingsrecht, dat De Gaulle aan Algerije j Er zijn plannen voor ontwikkeling ge noeg. De stroomvoorziening aan boerde rijen is nog niet aan de helft van het aantal boerderijen bereikt en in 1965 moet men daarmee gereed zijn. En men krijgt de indruk, dat op het gebied van de irrigatie ook nog wel wat verbeterd zou kunnen worden. gezapigheid, geschapen onder Eisenho wer, te vervangen door een doeltreffen der en geïnspireerder beleid. Wij weten niet hoe Kennedy als president zal zijn, maar de wijze, waarop hij zijn ploeg van ministers heeft samengesteld, belooft wel wat voor de toekomst. Voor het merendeel deskundigen en harde wer kers, die bereid zijn zich in het presi dentiële ploegverband te schikken. Landbouwcongres in Moskou. In Moskou heeft het centrale comité van de communistische partij vergaderd. Een van de belangrijkste onderwerpen van gesprek was de landbouw, die bij voortduring onbevredigende resultaten oplevert. De voorstellen van Chroestsjow, om hierin verbetering te brengen betekenen een decentralisatie. De uitvoerende taak wordt van de minister van landbouw van de Unie en van de afzonderlijke deelstaten overgedragen aan regionale lichamen. Hier wil Chroestsjow dus de zelfde weg gaan als vier jaren geleden bij de industrie, die ook te lijden had van een overmaat van centralisatie van Moskou uit. Er zijn harde woorden ge vallen over te lage produktie, vervalsin gen in de boekhouding, slechte leiding en verouderde arbeidsnormen, die alle tezamen de sfeer in de Russische land bouw er niet beter op maken. Ook is gebleken, dat het met de uitrus ting van kolchozen aan landbouwwerk tuigen nog niet zo best is gesteld. Deze dingen en uiteraard de weersomstandig heden hebben veroorzaakt, dat de Rus sische graanoogst, ondanks een aanzien lijk groter areaal, met 125 miljoen ton beneden de verwachtingen blijft. Een stralende opname van zoon, prins Andrew, die volgende maand gemaakt toen het koninklijk gezin, na ham, van het Liverpool Street station dag a.s. vertrekken de koningin en door Az'v monstreren voor het Bevrijdingsfront, moeten hem wel geleerd hebben. Boven dien heeft in de steden de Mohamme daanse bevolking zich bijna in haar ge heel afzijdig gehouden van het referen dum van 8 januari, geheel in overeen stemming met de bevelen van het front. De Gaulle is hopenlijk realist genoeg om niet met een politiek te beginnen, die tot mislukken is gedoemd. Vandaar dat het optimisme groeit, dat het tot onderhan- delingen met het Bevrijdingsfront zal komen. Het krnideniersechtpaar Muller uit de Eranse stad Nice, dat volgens belojte, door de vader van de nieuwe Amerikaanse president Kennedy is uitgenodigd de inhuldiging van zijn zoon op 20 januari a.s. in het Witte Huis bij te wonen is uit Nice per vliegtuig naar de V.S. vertrokken. Het dankt deze uitnodiging aan het feit, dat Kennedy Sr., tijdens een vakantieverblijf aan de Riviera had beloofd de Mullers te zullen laten overkomen als zijn zoon eens president zou worden. Het echtpaar zal tijdens zijn vliegtocht de 41ste verjaardag van zijn huwelijk vieren. Het kreeg dan ook van de luchtvaartmaatschappij, waarmee zij de overtocht maakten een enorme koek, waarmee de Mullers bier bij vertrek op de vliegtuigtrap staan. Thans worden reeds voorbereidingen ge troffen voor de viering van het 12’/2 ja rig regeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. It geny docht hwat it moat, it talint hwat it kin Met ingang van heden is het brief- en pakket-postverkeer met België, Luxem burg, Frankrijk, Spanje, Portugal, Gibral tar, Algerije, Tunesië en Marokko weer normaal is werkelijkheid. Het ontbreken van an dere werkgelegenheid voor ontslagen mijnwerkers eveneens. Maar het gaat niet aan al deze grieven te wijten aan Vlaanderen, dat nu voor het eerst in de geschiedenis een zekere industriële op leving doormaakt, mede gebaseerd op het kolenbekken van de Kempen. Het bezwaar van de Walen is, dat nieuwe industrieën te zeer naar het Noorden worden getrokken en dat daardoor Wal lonië wordt verwaarloosd. Dit is niet in overeenstemming met de feiten. delen, veel te zwaar was. Daaruit ver klaarde hij, dat de taakomschrijving van staatssecretaris Stijkel in het afge lopen jaar aanzienlijk was uitgebreid. Behalve voor de internationale vervoers- kwestles, draagt deze nu ook mede-ver- antwoordelijkheid voor binnenlandse ver- voerskwesti.es. Inderdaad was het ditmaal de staats secretaris die het woord voerde over bij voorbeeld de door de k.v.p.er Maenen geopperde wenselijkheid van automa tische halve spoorbomen bij Den Dol- der, waar het wegverkeer in zes uren tijds nota bene meer dan drie uren door de Nederlandse Spoorwegen wordt ge hinderd. Minister Korthals verzekerde evenwel, dat deze taakoverdracht geen gevolg was van overbelasting zijnerzijds. De binnen, en ties bleken te passen. Vooralsnog Met deze mededelingen bezwoer de libe rale bewindsman van Verkeer en Water staat het onbehagen, dat in de Tweede Kamer ten aanzien van zijn Schiphol- beleid groeiende was. De ongerustheid was ontstaan door persberichten over een nieuw voorstel van een Haags in- genieursbureu, dat de uitvoering van ’t bestaande plan van de Schipholdirectie dreigde te doorkruisen. Minister Kort hals erkende, dat zulk een voorstel bij de regering ongevraagd was inge diend. Aangezien het aanzienlijk goedkoper leek dan het bestaande plan, had hij zich verplicht geacht, het op zijn uit voerbaarheid te laten onderzoeken. Hoe wel dit onderzoek nog niet geheel was afgesloten, bleek hij toch al reeds tot de conclusie te zijn gekomen, dat de uit-1 voering ervan niet verantwoord zou zijn. Hij legde het ongevraagd voorstel dus resoluut terzijde. Hiermee had hij zich meteen bevrijd van de kritiek, welke aanvankelijk ook uit de kring der re geringspartijen was geuit. Bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat is de onzekerheid over de voortgang van de modernisering van onze nationale luchtvaarthaven Schiphol gelukkig opgeheven. Minister Korthals heeft verzekerd, dat hij het vernieuwingsplan van de directie van Schiphol had aanvaard. In de loop van dit jaar zal begonnen worden met een nieuwe baan voor straalverkeer en de bestaande Noordi-Zuidbaan zal met 3300 meter worden verlengd. Als gevolg hiervan zal de rijksweg Amsterdam Den Haag moeten worden omgelegd. De kosten hiervan zullen ca. f 202 miljoen bedragen. Een deel daarvan zal Schiphol zelf kunnen opbrengen. Gedurende enkele jaren zal het rijk een bijdrage van f 10 miljoen verschaffen; voor de omvang rijke leningen, welke Schiphol verder zal moeten zien af te sluiten, zal het garant staan. Adres aan de Koning. Dit opgeschroefde Waalse gevoel vindt zijn uitdrukking in een Waals adres aan de koning, waarin in feite een fede rale staat wordt geëist, die Wallonië de nodige bescherming tegenover Vlaande ren zal bieden. Dit is nauwelijks een po ging tot oplossing van de Waalse pro blemen te noemen. Adv. Voor een wolzaak wordt een oude re juffrouw of vrouw gezocht voor de tailverkoop. Kennis van wol, schrijven en rekenen vereist. Ik heb mijn vrouw en l wil toekennen en waarvoor hij op 8 januari bij referendum de instemming van het Franse volk heeft gekregen. Het wil dus de politieke onderhandelingen, die De Gaulle steeds geweigerd heeft, maar die toch steeds meer een aanvaar de politiek in Frankrijk worden. De Gaulle heeft de laatste keren voor de radio niet meer gesproken over een wapenstilstand en zijn voorstelling, dat Algerijns Algerije buiten het Bevrij dingsfront om werkelijkheid zou kunnen worden, heeft plaats gemaakt voor de mening, dat met allé stromingen onder handeld moet worden, in het bijzonder met het Bevrijdingsfront, wanneer de wapens rusten. Dat klinkt al heel wat minder formeel. Van zijn kant heeft het Bevrijdingsfront nu de concessie gedaan, dat het niet langer eist, dat het referen dum van de zelfbeschikking ondei’ toe zicht van de Ver. Naties zal worden ge houden, maar dat er ook andere me thoden gevonden kunnen worden. De Gaulle moet bovendien ervaren heb ben, dat de politieke invloed van het Bevrijdingsfront op de Mohammedaanse stadsbevolking aanzienlijk groter is dan hij gedacht had. De beroeringen van 11 december, toen de Mohammedaanse bevolking ging de- leek staatssecretaris Sttf- kel nog het meest in zijn element toen het debat over vraagstukken als de Europese vervoersintegratie ging. Voorts sprak hij er zijn teleurstelling over uit, dat de oude Amerikaanse pre sident Eisenhower zijn belofte om over de luchtlandingsrechten van de K.L.M. in Californië vóór zijn aftreden nog eens te spreken, niet had kunnen nakomen. In dit verband werd in de Tweede Ka mer het opschrift van een nieuwe Ame rikaanse postzegel geciteerd: „Zij, die de vrijheid onthouden aan anderen, ver dienen deze niet voor zich zelf”. De socialistische afgevaardigde Posthu mus bleef echter ook op andere punten bezwaar houden tegen het beleid van minister Korthals. Hij vond, dat de combinatie van het mi- nisterschap van Verkeer en Waterstaat met het vice-premierschap èn de zorg voor het contact met de overzeese rijks- Een grote president? De meningen verschillen Zeker beleidstalent Geen politieke grillen Hij wou een dienaar zijn Met inzet voor het vrije Als rustig souverein Hoog boven de partijen Hij gaat het Witte Huis Nu deze week verlaten Voor ’t landelijke thuis In een der verre staten Wij wensen bij ’t afscheid Mag de avond van zijn leven Hem in de eenzaamheid de diepste vrede geven Koningin Elizabeth van Engeland met haar jongste een jaar oud wordt. De foto werd zijn terugkeer in Londen uit Sandrinh- naar het Buckingham paleis reed, vrij- prins Philip uit Londen voor een reis Gasfabriek. Cokes, af gehaald aan briek 40 ct. per hl. Bezorg- en 5 ct. per hl. In de Staatscourant wordt bij het zicht der Rijksmiddelen gesproken „de eerste 12 maanden van 1910”. In de laatste dagen zijn hier zeer vele zware varkens plotseling gestorven, zon der dat men hiervan de oorzaak op kan sporen. Menig werkman slaat de schrik om het hart. Hij trok het Witte Huis Acht jaar geleden, binnen De nationale reus Symbool van overwinning Door heel het volk geëerd Ja, op handen gedragen Met deze man zal ’t slagen Is hij er in geslaagd Zijn taak redit te vervullen Het oordeel kan niet gewaagd Historie zal ’t onthullen Eén ding moet wel gezegd Hij toonde in ’t verleden Steeds eerlijk en oprecht Het streven naar de vrede. Ds. J. H. de Groot, predikant-voorgan- van de Evangelische gemeente te Putten (Geld.) zal een portret mogen laten maken van zichzelf of van een door hem aan te wijzen familielid. Voor het vervaardigen van dat portret mag hij kie zen uit de beste Nederlandse beeldende kunstenaars, gerenommeerde portrettis ten. Ds. de Groot heeft namelijk de hoofdprijs gewonnen in de verloting, die de Stichting Openbaar Kunstbezit telken- jare organiseert onder haar deelnemers. Behalve deze hoofdprijs werden er dit maal in de verloting, goedgekeurd bij ministeriële beschikking no. L. O. 570/ 178/588 van 10 november I960, nog 427 kunstwerken van levende Nederl. kunstenaars onder de herinschrijvers ver. loot, hetgeen geschiedde ten overstaan v. notaris Bennink Bolt. Een keuze uit deze werken wordt tot 29 januari geëx poseerd in de „Vishal” te Haarlem. Er kwamen 61.000 herinschrijvers voor de radiocursus in aanmerking voor deel neming aan de verloting. Inmiddels heeft overigens het aantal inschrijvers voor de radiocursus de 90.000 alweer overschre den. Dagelijks melden zich nog honder den nieuwe inschrijvers aan. Onder leiding van de voorzitter, de heer O. Bouma, werd in ’t Hervormd Ver enigingsgebouw te Tzum een gemeente- avond gehouden van de Herv. gemeente. De heer Bouma zei, dat het op initiatief van heren kerkvoogden was, dat deze bijzondere gemeente-avond gehouden werd, teneinde de toestand, ontstaan door de ziekte van Ds. Kentie, onder ogen te zien. De Adm. Kerkvoogd, de heer R. van Wijngaarden, zette uiteen, dat door buigemeester Hempenius van Franeke- radeel een verzoek bij de heren kerk voogden was ingekomen, om de oude pastorie met tuin te kopen om daar een bejaardencentrum in te richten, wat h.h. kerkvoogden een mooie oplossing vinden, omdat van de oude pastorie niets goeds gemaakt kan worden. Vervolgens bestaat het plan om een nieuwe pastorie te bouwen, waar men zelf grond voor heeft op het oude sport terrein. Dit brengt nogal wat kosten mee, maar zal het beroepen van een nieuwe predi kant ten goede komen. Na enige bespreking hierover, waarbij het voor en tegen besproken werd, zag men geen andere oplossing, dan het voor stel aan te nemen, zodat tot verkoop van de oude pastorie met tuin wordt overgegaan en er een nieuwe pastorie gebouwd zal worden. Deze nieuwe pastorie komt in het ver lengde van de eerste gemeentewoningen aan de Nieuwbuurtsterweg te staan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1