De politieke ontwikkeling na de presidentswisseling Amerika m Uit de werken van Menno Simons afscheid nam van N. J. Popma melkleveranciers o De spanning in de Kongo Qabe SLroar weer stijgende VRIJDAG 27 JANUARI 1961 57e JAARGANG No. 8 VOORRADEN VOOR LAOTIAANSE LEGER UIT DE LUCHT Niet alleen hoorders, maar ook daders des Woords Klandestiene zender PASSAGIERSSCHIP DOOR REBELLEN OVERMEESTERD STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - us hjoed p p to sizzen in de val Gouden filmpjes Vestiging Lauxtermann N.V. gaat door ?7 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’j Nieuwsblad Hwat hat Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie België werkt weer. In België is iedereen weer aan het werk en nu moet men de gebleken scheuren tussen katholieken en socialisten en tus sen Walen en Vlamingen weer trachten te krammen. Van Waalse zijde wil men niet opgeven en er wordt nu bij de po litici op aangedrongen om de samenstel ling van de Senaat zodanig te wijzigen, dat er evenveel Waalse als Vlaamse senatoren zullen komen, opdat geen van beide bevolkingsgroepen (in dit geval dus de Walen) weggestemd zal kunnen worden. Over de vraag of er nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden, is nog niets bekend, hoewel er ook in ka tholieke kringen belangstelling voor be staat, omdat men hoopt, dat de sta kingsactie de socialisten stemmen zal kosten. Zoals bekend eisten de socialis ten kamerontbinding, in de hoop, dat dan de eenheidswet niet aangenomen zou worden. Laos. In Laos is het internationale overleg tot bijlegging van het geschil weer een stap je nader gekomen, doordat Amerika zich bereid heeft verklaard met Enge land te streven naar een herleving van de internationale contrólecommissie voor dit land, die van 1954 tot 1958 heeft gewerkt. Lid hiervan waren India, Po len en Canada. Dit houdt in, dat de nieu we Amerikaanse regering zich niet zo onomwonden achter de rechtse regering van Boen Oem stelt als Eisenhower. Boen Oem is ook helemaal niet ingeno men met het plan. Ook wil hij helemaal niets weten van een grote internationale conferentie over Laos, zoals de leider van de communistische Pathet Lao dat wel wenst. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 hun wegen naar des Heren woord en or dening. Niet daarom, dat zij daarmee de verzoening van hun zonden en het eeuwig leven menen te verdienen: dat in genen dele. En ook het geloof zelf is geen werk van de mensen, maar het is gave Gods. Anderzijds blijft ook na de Doop de aangeboren aard der zonden, die in ons vlees is, en die in de Doop niet geheel vernietigd wordt. Maar ondanks dat weet Menno, dat het leven van de Christen er op gericht moet zijn, gehoorzaam aan Christus’ Woord, geheel naar de Bijbel, volkomen buigend voor het gebod, leven. Want alle schrif ten, Oud en Nieuw Testament, wijzen ons op Christus, dat wij Hem moeten volgen. Zijn strijd, de laatste maanden in Wit- marsum, was mede deze geweest, dat hij dat toen niet kon, niet durfde. Maar toen hij het eenmaal met Christus had ge waagd, is hij Hem trouw gebleven. En bij alle beschuldigingen, die zijn vijan den tegen hem hebben ingebracht, heb ben zij altijd moeten toegeven, dat hij dit ernstig heeft genomen, wat in ons volkslied staat (en het past misschien wat slecht bij Menno, omdat Marnix, aan wie het Wilhelmus wordt toege schreven, zich allerminst pro-Doopsge- zind heeft gedragen en Menno van zijn kant ongetwijfeld principieel be zwaar gehad zou hebben tegen de op stand tegen Spanje; omdat Christen-zijn dulden en lijdzaam zijn inhield) Als vrome Christen leven, ’t zal hier haast zijn gedaan. Ds. L. LAURENSE. Bolswards Nieuwsblad Ik noem al dadelijk zijn eerste geschrif ten, geschreven kort na zijn overgang Zijn meditatie op de 25e psalm, die ons Oen blik geeft in zijn diepste innerlijke leven. Dan zijn Fundament van de Chris telijke leer, uit 1539, ontegenzeggelijk pijn belangrijkste werk, waarvan geluk kig binnenkort wel een heruitgave zal Verschijnen, Daar zijn verder zijn Van de geestelijke verrijzenis; en zijn Van de nieuwe creature. Tijdbeeld uit Laos: vanaf de helling van een heuvel in het gebied Kho kijken soldaten van het Laotiaanse leger blij toe, terwijl midden fotovoorraden uitwerpt Tsjombe is nooit groot geweest, omdat men in hem weinig anders ziet dan een marionet van de Belgen en het feit, dat hij een verzoeningscommissie van de Ver. Naties niet heeft willen ontvangen, zal de kwestie niet beter maken. Kennedy sprak een korte rede uit, waar in hij zei, dat zijn regering de vrijheid in de wereld tot elke prijs zal verdedi gen. Zijn rede was geheel gewijd aan de internationale politiek. De communisti sche staten nodigde hij uit tot een nieu we krachtsinspanning ter bevordering van de vrede. Beide partijen, zo zei hij, moeten voor het eerst nu eens met se rieuze plannen komen, hetgeen nog niet wil zeggen, dat Kennedy snel met op zienbarende voorstellen zal komen. Hij stippelde een politiek uit van vrede door onderhandelingen, die echter moet steu nen op grote militaire macht, omdat men de communistische landen niet mag ver lokken tot misstappen door zich zwak te tonen. Eenheid van het Westelijke bondgenootschap is een eerste vereiste. Uit deze laatste beide titels en ook uit de indeling van het fundamentboek blijkt duidelijk, welke kant van het Christendom in eerste aanleg door Menno naar voren wordt gebracht: de nieuwe creatuur, de nieuwe schepping: de geestelijke opstanding tot een nieuw leven, nadat men tot boete en bekering is gekomen. Nu is het de tijd der genade, begint het Fundamentboek, om daartoe te ko men, en zo tot een geloof, dat het leven vernieuwt. In een tijd, waarin vrij weinig aandacht gegeven werd aan het Christenleven op deze aarde, komt Menno op voor de echtheid daarvan. Fel hekelt hij de le venswijze van de priesters, daarbij ook de hand in eigen boezem stekend. Maar even fel keert hij zich tegen de predi kers der Evangelische kerken, die hij verwijt, dat zij zelf een ruim leven lei den, en niets laten zien van vruchten van het geloof, noch in hun eigen leven, noch in dat hunner volgelingen. En Menno's grootste grief tegen Lu theranisme is ook, dat daar te veel ge leefd wordt uit het: de strik is gebro ken en wij zijn vr(j. En nu doet het er niet toe, hoe je leeft, tenminste er wordt niet meer naar gevraagd. Neen, zegt Menno, het doet er wel toe. En ook daarom kan hij het van Luther niet zetten, dat deze brief van Jacobus, de meest praktische, de brief van het „zijt daders des woords en niet alleen hoorders’’, een strooien brief noemt. Het is niet genoeg, met de mond te belijden dat Jezus Christus de zoon Gods is, dat Hij de wet voor ons volbracht heeft, dat Hij onze zonden met Zijn bloed betaald heeft en Zijn Vader met Zijn offer en dood verzoend. Maar het moet ook in het recht begrepen zijn. En elders: hart, mond en werken zijn één. Menno ontkent nimmer de heilsfeiten; hij weet, dat het niet menselijke gerech tigheid is, die voor God rechtvaardigt; hierin is hij goed kind der hervorming. Maar het is steeds een: ja, maar.... De werken gaan niet voorop, maar zon der werken is er geen echt geloof. Want een rechtgelovig Christen is een mens, die naar de Geest uit God geboren is, een nieuwe creatuur in Christus Jezus is geworden. Al zijn vruchten zijn gerech tigheid, lijdzaamheid, waarheid, gehoor zaamheid, ootmoed, kuisheid, liefde en vrede. En de titel van een van zijn latere geschriften luidt: Van het rechte Chris tengeloof, dat het hart van de mens om keert, verandert, Godvrezende, oprecht, nieuw, vredig, vroltjk en zalig maakt. Christenen zijn mensen, die met Chris tus zijn opgestaan (in de doop dus) en die des Heren heilige wil, voorbeeld, or dinantie en geboden naar hun zwakheid gaarna nakomen. Want die een Chris ten is, moet Christus’ geest, woord en voorbeeld volgen. Die daar zegt, dat hij in Christus is, die moet wandelen, ge lijk Hij gewandeld heeft. Aldus enkele grepen uit werken uit zeer verschillende perioden van zijn leven. En als hij in zijn geschrift over het ware Christengeloof een tiental voorbeelden van gelovigen aanhaalt, verbindt hij er dadelijk een praktische vermaning aan. Bijvoorbeeld de hoofdman uit Kaper- naum: ziet, trouwe lezer, hier hebt ge deze hoofdman tot een levendig voor beeld, waaraan gij leren moet, hoe een oprecht Christengeloof zich voor God verootmoedigt, aan God niet twijfelt en hoe barmhartig het met zijn arme dienstknecht in getrouwe liefde allerwe gen handelt en omgaat. Hoor Gods Woord, geloof Gods Woord, volbreng Gods Woord, dat is Menno’s drieslag van het geloof. Twee dingen zijn Menno’s nakroost wel verweten: werkheiligheid, en perfectio nisme. Hem zelf kan men dat zeker niet verwijten. Want de rechte wedergebo- Begrip van neutraliteit. Hij toonde meer begrip voor neutrali teit of neutralisme dan de vorige rege ring. Hulp voor onderontwikkelde ge bieden zal gegeven worden om de toe standen te verbeteren en niet om de hulpontvangende landen aan de zijde van de Ver. Staten te krijgen. Van alle kanten zijn uiteraard geluk wensen binnengekomen. Er was ook een telegram van Croestsjow, die zaterdag al een lang gesprek had met de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, die op zijn post zal blijven. Het is niet bekend waarover gesproken is, maar er gaan stemmen op, dat Chroestsjow van plan zou zijn, om, als de Algemene Vergadering van de Ver. Naties in maart weer bijeenkomt, op nieuw naar New York te vertrekken, ongetwijfeld nu met de bedoeling Ken nedy te ontmoeten, die overigens al dui delijk te kennen heeft gegeven niets van overhaast topoverleg te willen weten. Politieke verschuiving. Als men nu de politieke situatie over ziet, dan is de positie van Loemoemba, hoewel in gevangenschap, versterkt. Bo vendien gaat hij de trekjes van een mar telaar vertonen, hetgeen overal sympa thie wekt. De positie van president Ka- savoeboe en generaal Moboetoe is ver zwakt. Zij hebben hun gevangene aan Tsjombe moeten overdragen en boven dien heeft Kasavoeboe er in moeten toestemmen, dat de rondetafelconferen tie van Kongolese leiders niet in de hoofdstad Leopoldstad, maar in Elisa- bethstad gehouden zal worden in ’t mid den van de volgende maand. De steun van een aantal Afrikaanse en Aziatische landen voor Loemoemba, te gen wiens overbrenging naar Elisabeth- stad door de Russen is geprotesteerd, wordt nadrukkelijker, Egypte heeft aan- gekondigd vóór 1 februari zijn contin gent van 520 parachutisten uit de Kon go terug te zullen trekken. In Kairo meent men te weten, dat Nasser deze troepen ter beschikking zal stellen van de regering de Loemoembisten in Stan- leystad. Misschien zal Kairo deze rege ring zelfs erkennen. De waardering van de Ver. Naties voor dia en Bolsward reeds 70 jaar met el kaar zijn vergroeid. Hij verontschuldigde zich voor het feit dat deze avond in Sneek moest worden gehouden. Hollandia is wel gegroeid, maar de Doele is niet meegegroeid, aldus de heer Postma, die aan het begin van de avond het Fries Volkslied liet zin gen. In zijn toespraak zeide de heer Postma o.a.: Uw spel is zeer goed gespeeld. Wij willen niet alleen afscheid nemen, maar ook dank brengen. Dank ook voor uw i gastvrijheid. Deze dank werd ook ver- l tolkt in een „ófskiedsankje” door een Weer spanning in Kongo. In de Kongo begint de spanning weer te stijgen. Aangezien president Kasa voeboe en Moboetoe, de sterke man van het leger, Thysstad in de provincie Leo poldstad geen veilige gevangenis meer vonden voor Loemoemba hebben zij hem overgebracht naar Elisabethstad, de hoofdstad van de afgescheiden provincie Katanga, waar Loemoemba’s aards- vijand Tsjombe aan het hoofd staat. Het overbrengen is niet al te zachtzinnig ge beurd. Reacties zijn niet uitgebleven. De aanhangers van Loemoemba, die in Stanleystad in de Oostprovincie een te genregering hebben opgericht, hebben één van hun gevangenen, die Loemoem ba indertijd gearresteerd had, gedood en de blanken, die zich daar nog bevinden, voelen zich allesbehalve veilig. België heeft nieuwe troepen naar het aangrenzende Roeanda-Oeroendi overge bracht om eventueel de blanken te be schermen. Want ook in de provincie Ki- voe is de macht in handen der loemoem bisten gekomen, die enige tijd geleden in het Noorden van Katanga zijn bin nengerukt, daarbij steunend op de be woners in het Noorden, de Baloeboe’s, die niets van Tsjombe willen weten. In dit gebied hebben gevechten plaats tussen Katangese gendarmes en Baloé- ba’s en de troepen van de Ver. Naties daar zijn niet meer bij machte beide partijen uit elkaar te houden. Onder leiding van Henrique Galvan, ex-kapitein van het Portugese leger, heeft een bende het 20.000 ton metende Portugese passagiersschip ..Santa Maria” in de Caraibiscbe zee overmeesterd. Toto: de „Santa Maria’ H. M. Gerbrandy te Nijland als voorzit ter van de Friese Zuivelvereniging en namens de Nederlandse Vereniging van Melkcontröle. De avond stond onder leiding van de heer J. C. Postma, voorzitter van de Bond van Melkleveranciers. die na een kort begroetingswoord, de heer Hooiter Meursing inleidde. Deze liet zich zeer waarderend uit over de heer N. J. Popma, die in de 25 jaar die hij als directeur in Bolsward heeft gewerkt, de fabriek onder zijn leiding tot een van de modernste in ons land heeft herschapen. De fabriek in Bolsward is de grootste van het Hollandia-concern. De heer Hooiter Meursink sprak de wens uit, dat de nieuwe directeur, de heer Swierstra, met dezelfde energie en wilskracht de fabriek in Bolsward zou mogen leiden.' Van de melkleveranciers kreeg de schei dende directeur een bankstel. Namens de melkrijders bood de heer L. IJpma uit Lollum een smeedijzeren lantaarn aan. Ook de heer H. M. Gerbrandy sprak Je heer Popma toe. De heer Postma wees er op, dat Hollan- De habsuchtige hat altyd tomin het einde van de avond op verzoek van de jubilaris werd herhaald. De heer Meursing ging in vogelvlucht de levensloop van de scheidende direc teur na. In 1921 kwam hij bij Hollandia Nadat hij in 1926 Bolsward verliet, kwam de jubilaris hier in 1931 terug om in 1935 de heer S. J. de Boer op te vol gen als directeur. In de afgelopen jaren vielen er veel pro blemen op te lossen. De moderne tech niek deed zijn intrede in de fabriek. De produkten werden aangepast aan de eisen des tijds. Met de leveranciers van het bedrijf was altijd zeer veel contact. Altijd is de heer Popma voor de leveran ciers opgekomen, vooral op momenten, wanneer er moeilijkheden gingen rijzen. De avond werd gevuld met een bont programma, verzorgd door de verschil lende eerste klas beroepsartiesten. De Friese conferencier B. van der Wal was helaas verhinderd, hij werd echter op uitstekende wijze vervangen door Frans Vrolijk. Verder werd er medewer king verleend door het accordeontrio Willy Ré, Ted Alton met een interna tionale goochelshow, de Marions (zin gende zusjes), Rexis de internationale muzikale clown, de jongleur Gino Ma- nelli, Herbert Joeks, de radiozanger Charles Aerts en de Wama’s als paro- disten. De muzikale omlijsting beruste bij Joop de Leur en de muziek in de zaal werd verzorgd door The Rockin’s Stars on der leiding van de heer J. M. Toussaint. Het was al weer bijna meikerstijd toen deze avond, waarop de heer Popma nog een persoonlijk dankwoord sprak, werd gesloten. Verschillende bussen brachten de hon derden bezoekers hierna huiswaarts. van Khang een vliegtuig De burgemeester van Amsterdam heeft het houden van bokswedstrijden in het publiek verboden. Zilveren jubileum van dorpsveldwachter W. J. Boonstra te Witmarsum. Blériot is niet de eerste geweest die het Kanaal overvloog. Reeds in 1751 vloog pater Grimaldi van Civita-Vlecbia van Kals naar Dover met een vliegtoestel, dat aan een arend herinnerde. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgive: A J. OSINGA N.V, Bolswerd Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Is er aanleiding om nu nog de aandacht voor Menno Simons te vragen, anders dan omdat het deze maand toevallig 400 jaar geleden is, dat hij gestorven is en 425 jaar geleden, dat hij zijn priesterambt in de kerk van Rome heeft neer gelegd Om het antwoord op deze vraag te vinden, sla ik voor U een uitgave van zijn verzamelde werken, zyn Opera Omnia, op. Het is een zeer oud foliant, want sinds 1681 zijn z(jn werken in het Nederlands niet meer herdrukt. Waarschijnlijk omdat geen uitgever er een afzetgebied voor verwachtte. En het zal inderdaad vrijwel ondoenlijk zijn om in deze tijd belangstelling te wekken voor al zijn geschriften. In velen wordt op een breedsprakige, ellenlange wijze theologie bedreven op een wjjze, die ons niet meer aanspreekt. Toch is het te betreuren, dat op deze wjjze een aantal wel lezenswaardige geschriften vrijwel ontoegankelijk blijven. i viertal meisjes, welk gelegenheidsversje dusdanig in de smaak viel, dat het aan sa Op 20 januari heeft president Kennedy het bewind overgenomen van president Eisenhower, die zich nu teruggetrokken heeft op zijn boerderij bjj Gettysburg. De belangstelling in de Amerikaanse hoofdstad voor deze gebeurtenis is over weldigend geweest. Honderdduizenden juichten Kennedy toe op zijn tocht van het Kapitool naar het Witte Huis. Op de tribune voor het Kapitool had de overdrachtsplechtigheid plaats bij een temperatuur van zes graden onder nul en een scherpe wind. Maar aan de gloed van de plechtigheid deed dit weinig af. Op zondag 22 januari j.l. hebben op sporingsambtenaren van de PTT in sa menwerking met de rijkspolitie van Win schoten en Nieuwe Pekela de klandestie ne zender „Piloot storm in samenwer king met de merel” opgespoord en in be slag genomen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de 48-jarige metaalbewerker S. S., de 22- jarige werkman J. H. S. en de 21-jarige losarbeider H. S., allen te Nieuwe Pe kela. Er is een tijd van komen er van gaan. Deze waarheid geldt voor ieder mens, ook voor de heer N. J. Popma, die met vervroegd pensioen de Hollandiafabriek te Bolsward gaat verlaten. Het uur van het definitieve afscheid op a.s. dinsdag nadert. Gisteravond werd van het personeel af scheid genomen. Terwijl wij dit schrij ven moet het afscheid nog plaats vin den. Hopelijk leest U er in ons volgend nummer meer van. Maar dit was niet het enigste afscheid. Ter gelegenheid van het veertigjarig dienstjubileum en het aftreden als fa brieksdirecteur van de heer N. J. Pop ma te Bolsward organiseerde de Kon. Hollandia nv dinsdagavond reeds een feestelijke bijeenkomst in „Ons Gebouw” te Sneek. Deze stad was gekozen omdat in Bolsward geen zaal aanwezig is, die aan ongeveer zevenhonderd personen plaats kan bieden. Tot de aanwezigen behoorden onder an deren de heer A. Hooiter Meursing, dir. van de Koninklijke Hollandia nv te Vlaardingen, burgemeester mr. J. A. Geukers van Bolsward en gedeputeerde 4e week januari 1911 Slager van Bergen slachtte een varken, dat het enorme slachtgewicht had van 742 pond. Het merkwaardige was, dat het dier twee gallen had. Te Schraard werd voor 17 pondemaat weiland ruim f 15.000,geboden. Ou den van dagen weten te verhalen, dat er hier eens f 250,huur werd betaald voor bouwgrond, n.l. toen de vlasbouw in volle glorie was. Te Workum zit reeds een duif op 2 eie ren te broeden. Ineens heeft het weer echter een wending gemaakt en is de winter ingevallen. De trek naar Noord-Amerika is tegen woordig in deze omgevjng groot. Uit on derscheidene plaatsen als Bolsward, Hich. turn, Arum en omstreken maken vele ge zinnen zich gereed om binnenkort te ver trekken. De vestiging van Confectie-Industrie Lauxstermann N.V. te Bolsward gaat door. Uiterlijk zal men 1 maart a.s. starten, vermoedelijk echter eerder. Het ligt in de bedoeling dat het pand (voorheen meubelzaak Tolsma) zal worden gehuurd door de gemeente Bolsward, die ’t weer onderverhuurt aan de N.V. In verband hiermee zal eerstdaags een rene en geestelijk gezinden richten al raadsvergadering worden gehouden. ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1