Streekzelfonderzoek als methode maatschappelijk opbouwwerk van 4 H.K.H. Prinses Beatrix 23 jier Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes le week februari 1936 Afscheid N. J. Popma als directeur van N.V. Hollandia Hwat bringt us de R.O.N.O. Lijk van Bolswarder nud ge vonden CZ7 in ijs bij Lekkum Leeuwarder veemarkt van vrijdag naar donderdag to sizzen Tj. de J. ÜS DINSDAG 31 JANUARI 1961 57e JAARGANG No. 9 Foto Max Koot Fryslan sit der in iepen woune. It ge- IN WICIITICH BISPREK beste mansklompen, zwart en Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De vervoerders zouden, uit bedrijfsoog- punt gezien, graag de vrijdag als markt dag willen handhaven. Maar zij zijn toch van mening, dat het in het belang van de Leeuwarder veemarkt moet worden geacht, wanneer deze verschoven zou worden naar de donderdag, aldus ont lenen wij aan een verslag van deze ver gadering in Het Vrije Volk. Mocht de verschuiving van de vrijdags- markt naar de donderdag ooit doorgang vinden, dan zal dit. voor de Bolswardse donderdag een gevoelige klap betekenen, tenzij ook hier een andere dag als markt dag wordt gekozen, maar ook dit brengt ernstige bezwaren met zich mee. Een eenmaal gevestigde traditie laat zich niet straffeloos ombuigen. De goedbezochte bijeenkomst stond on der leiding van de heer E. Groenhof uit Oudemirdum. Er werden verschillende kwesties besproken, o.a. het besluit om op pinkstermaandag niet meer voor de veemarkt te Oudeschoot te rijden en een eventuele herziening van de tarieven we gens de steeds hoger wordende kosten. Het aftredende bestuurslid, de heer H. de Boer Sr. uit Schettens werd herko zen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Mooie en 1 geel 65 cent. Hengst. In het kader van het afscheid van de heer N. J. Popma als directeur van de N.V. Hollandia is er verleden donder dagavond een feestavond gegeven in de Doele, bestemd voor het personeel. De afscheidnemende jubilaris werd hier bij o.a. toegesproken door de heer W. Roek namens het personeel en de heer B. Veltman namens de gepensioneerden. De avond bood een leuk programma en zal nog worden gevolgd door een hul diging op 1 febr. a.s., des morgens om 10.45 uur in hotel Boermans. Des middags zal er dan van half vier tot vijf uur een receptie worden gehou den in hotel de Wijnberg, waarna de hoofddirectie de jubilaris en zijn echt genote in kleine kring een diner zal aan bieden. nen we van de bevolking eerst verwach ten, wanneer zij weet waarom het gaat. Hier ligt nu één van de aangrijpings punten voor het streekzelfonderzoek. Deze activiteit biedt namelijk de moge lijkheid ’n grote groep van personen een inzicht te geven in de eigen woon- en leefsituatie. Dat kan bijvoorbeeld gebeu ren in een aantal werkgroepen van 10 tot 15 personen ieder, waarin verschil lende onderwerpen systematisch worden besproken. Zo kan één bepaalde werk groep zich bijvoorbeeld over de voorzie ningen, die voor een goede ontplooiing van het verenigingsleven nodig zijn, be raden. Men zal daarbij nagaan hoeveel organisaties er zijn, waarmee iedere vereniging zich bezig houdt en of de verschillende activiteiten door gebrek aan leiders, zaalruimte of anderszins be lemmerd worden. Aan een dergelijke werkgroep zullen in het algemeen personen deelnemen, die goed in het organisatieleven ter plaatse thuis zijn. Maar men kan er ook op uit trekken om zelf de nodige gegevens te verzamelen. Zo is het ook denkbaar, dat de bevol king in het streekzelfonderzoek de nood zaak van verschillende verbeteringen in het agrarische gebied bespreekt. In de wijken van de stedelijke gemeenten ko men natuurlijk weer geheel andere vra gen aan de orde. Waar tot dusver streekzelfonderzoeken zijn uitgevoerd b.v. in Zuid-Oost Fries land, Roden, Thorn, Heerenveen, Z.W.- Drenthe, kwamen de navolgende gunstige aspecten hiervan naar voren: Andere markten, die eveneens op vrij dag gehouden worden, hebben vanwe ge de kortere afstanden een snellere verzendmogelijkheid naar het westen van het land, zodat Leeuwarden in een nadelige positie zou komen te verke ren. Bij het streekzelfonderzoek gaat name lijk een grote min of meer represen tatieve groep van de bevolking zelf over de omstandigheden praten, waarin men tezamen leeft, woont en werkt. Zo doende stuit men al spoedig ook op pro blemen van maatschappelijke of econo mische aard, waarmee de bevolking in de eigen samenleving te maken heeft. Zo’n samenleving kan een dorp zijn, een stadswijk, een gemeente en zelfs een streek van beperkte omvang. Het is dan niet een wetenschappelijk onderzoeker, maar de bevolking zelf, die de eigen woon- en leefgemeenschap sy stematisch gaat ontleden en onderzoe ken. U zult dadelijk al de vraag stel len wat het nut daarvan nu eigenlijk is. Immers, in iedere gemeente is er toch een gemeenteraad. Die is door ons zelf gekozen en daarin komen ook allerlei vraagstukken op maatschappelijk, eco nomisch en cultureel terrein aan de or de. Ja, dat is inderdaad het geval! Maar mogen we ook van de burgerij niet ver wachten, dat men bewust meeleeft met de veranderingen, die zich in de eigen omgeving voltrekken? Het is toch ook van belang, dat de be volking weet voor welke vraagstukken plaatselijke overheid en particuliere in stanties zich geplaatst zien? Wij hebben zo gauw de neiging zoveel mogelijk af te schuiven en maar over te laten aan de bestuurders. Maar voor het totstandkomen van ver schillende voorzieningen en activiteiten ten behoeve van het welzijn van de plaatselijke bevolking is veelal ook een actieve medewerking van de mensen zelf nodig. Om die medewerking te verkrij gen is het in de eerste plaats van be lang, dat de burgerij weet hoe de zaken er voor staan. Er voltrekken zich in de laatste jaren in vrijwel iedere plaatse lijke samenleving belangrijke verande ringen op technisch en economisch ter rein. Denkt U bijvoorbeeld op het plat teland aan de ruilverkaveling, de ver dere ontsluiting voor het verkeer en de toenemende industralisatie. Waar staat nu die plattelandsbevolking in dat hele proces van veranderingen? Veranderin gen, die ook niet voor het hek van de boerderij of voor de huisdeur blijven stilstaan. Zij raken het gehele leven van de plattelandsbevolking. Die belangstelling voor de veranderin gen in de plaatselijke samenleving kun- Aangeschaft luxe 5-pers. auto voor de verhuur. Taxibedrijf D. Visser, Witmar- sum. FREED 3 FEBREWARIS 1961 18.4019.20 Fryske ütstjuring a. b. door het worden In de kerkhofsloot te Lekkum is door een schaatsenrijder in het ijs het lichaam van een man ontdekt, dat ongeveer een week in het water moet hebben gelegen. Het werd door de politie uit het ijs ge hakt en overgebracht naar het kerk portaal waar het werd ontdooid. In het colbertjasje van de man werden twee rijksdaalders gevonden, terwijl in de voering van het vest de initialen P. H. M. stonden. De man had geen schoenen aan. Papie ren werden in de kleding niet gevon den, zodat men de identiteit niet dade lijk kon vaststellen. Inmiddels heeft een nader onderzoek uitgewezen, dat het gevonden lijk dat van de 63-jarige R. J. Woltjer is, afkom stig uit Bolsward. De man had geen familie. Hij werd doo’ de gemeente bij de Praktische Hulp t Leeuwarden geplaatst, waar hij med' november vorig jaar verdween. De ma was enigszins zwaarmoedig. Men neemt aan dat hij kort na zijn verdwijning is verdronken. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad dizze aparatuer In twadde en moat er komme. Wol it systeem slute, dan moat de Lauwerssé ticht en dêrwei in tredde ütlaet makke wurde. It mien- skiplik ünderhald fan fearten, tochten, en ge- In een zaterdagmiddag in hotel ,,De Kei zerskroon’ te Leeuwarden gehouden ver gadering van de sectie Veevervoerders van de NOB-wegtransport in Friesland werd door de algemeen secretaris, de heer A. W. Bok, de vraag opgeworpen of het in de toekomst nog wel verant woord is om de Leeuwarder veemarkt op vrijdag te houden. Nu men overal overgaat tot het invoe ren van de vrije zaterdag, zal het straks niet meer mogelijk zijn het vee van de markt te Leeuwarden nog dezelfde week geslacht te krijgen. Deze markt zou hierdoor nog meer aan betekenis ver liezen. Wiere freugde is in earnstige saek meenschappelijke problemen gecon- fronteerd. men hoort hoe de ander over bepaal de veranderingen denkt en leert el kaar ook als mens beter kennen en begrjjpen. het verrassende is ten slotte ook, dat door de deelnemers aan het zelfonder zoek allerlei suggesties worden ge daan om iets voor de eigen samen leving te doen. Bijv.: wij zouden toch zelf wel iets aan de veroetering van het sportveld kunnen doen, of laten we nu de hoofden eens bij elkaar ste ken en proberen voor al onze vereni gingen een dorpshuis te bouwen. Dat is de actie, die op de bewustmaking van de bevolking en de betere realiteit tussen de bevolkingsgroep zal volgen. En dat is ook de bedoeling van het streekzelfonderzoek, n.l. een grotere groep van de bevolking actief bij de ontwikkeling van de eigen samenleving te betrekken. Over de opzet en uitvoe ring van zo’n streekzelfonderzoek is on langs een eenvoudige brochure versche nen. Meer technische details zijn daarin te vinden. Dit boekje over het zelfonder zoek is verkrijgbaar bij de Staatsuit geverij en de boekhandel. Andere werkwijzen, welke maatschappelijk opbouwwerk toegepast, vindt U beschreven in een brochure getiteld: „De mens in zijn sa menleving”. Daarin komen activiteiten aan de orde zoals buurthuiswerk, het groepswerk, de werkzaamheden van re gionale welzijnsstichtingen en provin ciale opbouworganen, de agrarisch-so- ciale voorlichting enz. Allemaal activitei ten, die er evenals het streekzelf-on- derzoek op zijn gericht het menselijk welzijn te behartigen, vooral in die stre ken, waar zich in het technisch en eco nomisch vlak grote veranderingen vol trekken. Het is een verheugend verschijnsel, dat in vele delen van het land bij particu liere organisaties, overheid en bevolking steeds meer begrip ontstaat voor de noodzaak om ook aan de maatschappe lijke opbouw van hun samenleving de nodige aandacht te besteden. len en tritich Jannewaris It is spitich Faek mei ’t waer mis! By de bette: Tsjokke loften, Swier fan wetter, Wolken-kloften. By ’t jierdei fieren Selden sinne Mar de blierens Soe it winne Dy’t hjoed strielet Ut de herten, Elk bisielet, Nei omsletten de bevolking krijgt door het onder zoek van de eigen samenleving een duidelijker beeld van de vraagstuk ken, die om een oplossing vragen. mensen met verschillende belangstel ling, van uiteenlopende sociale af komst en van diverse levens- en we reldbeschouwing worden met ge- Gespannen verhouding tussen Rusland en Japan. Hardrijderij voor schoolkinderen op het Ijsselmeer bij Gaast. Uitslag menisjes A. Ie Klaaske de Witte, 2. Tjitske Hoekstra. Klasse B. 1. Dutje D. de Boer, 2. Pie- tertje G. de Boer. Klasse C. 1. Klaaske D. de Boer, 2. Dieuwke Bakker. ld. jon gens A.: 1. Oene Oenema, 2. Dooitzen A. de Boer. B. 1. Sjerp Heeres. 2 Joh. D. de Boer. C. 1. Dirk A. de Boer, 2. Joh. D. de Boer. C. 1. Dirk A. de Boer, 2. Jacob Cuperus, 3. Douwe A. de Boer. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Kroanprinsesse Alden, jongen, Hoech nea presse Ta it sjongen: Hear it klinken Fan de lieten, It lokwinsskinken Bliid oanbieden, De ünderdanen Bliuwe hage, Brede banen Fan de flagge, Oranjewimpel, Wite blommen, Leafde, simpel, Dy ’t djip slommet Wurdt klear wekker. Op dy leste, Moanne ütsetter, It alderbêste. Spontaen winske, Yn opteinens Tankbere minsken, Dat Gods Seine Us prinses ta seine stelt Is hjoed de bea fan elk. PYT fan fiif uren folge, hwer’t ek de oaren oan dielnamen. Düdlik waerd steld, dat üs provinsje yn in nuodlike tastan is kommen to forkea- ren en dat in oplüken ta de gemiddelde wurk. en wentegelegenheit op de tsjint- wurdige wize net birikt wurde kin. De bilangrike skaedkanten waerden nei foaren brocht, hwerfan de lizzing alhiel yn it Noardwesten, sa fier mooglik fan it sintrale diel, ien fan de wichtichste wie. Dèr binne mear eksintryske pro- vinsjes, sa as Sélan en Limburch en ek Grins, mar dy grinze alle trije oan it bütenlan en hawwe dêrmei ek wichtige relaesjes. Fryslan leit oan it Waed en de Yselmar en dér wenje gjin minsken. It gefolch dêrfan is in bipaeld isolemint, omt hjir allinnich dat komt, hwat hjir wêze moat. Soe de gearwurking tusken it Noarden en Noard-Dütsklan en Skandinavië ta- nimme, dan wurdt it al gunstiger mar bliuwt Fryslan dochs yn de twadde liny lizzen. Grins is dan de earste keaper en dy is net slüch. As gefolch fan dizze lizzing hat Fryslan lange en swiere diken to ünderhalden yn it westen en binammen yn it noarden. Algemien is men fan oardiel, dat dizze bisteande diken op hiel hwat plakken net langer fortroud binne en dat hjir greate wurken foar de doar steane. Dit is in swier blok oan de foet. In trêdde omstannicheit is, dat ek de binnendykse wetterbihearsking hiel hwat soarch en kosten meibringt. In g^eat diel fan üs provinsje leit under de séspiegel en rivieren, dy ’t it wetter sünder kosten nei sé bringe, misse wy hjir. Alles moat der ütmeald wurde. Dêrtroch rounom polderdiken, tochten, mounlen en gema len, mei as sintrael diel: Teakesyl. Mar aloan driuwender wurdt de needsaek om gans to forbetterjen. faeks in trêdde gemael Te koop: Bakfiets met venter in koek en banket. F. v. d. Vliet, Oosterend (Fr.) niet op zondag. Gevonden te Sneek, Rijwielbelastingmerk Terug te bek. tegen vergoeding van g~ maakte onkosten bij R. Stolte, Schraard. Hwat hat Qabe Skroar Lieten en muzyk „It griene jier in leafdeliet-fersesy- klus fan D. A- Tamminga, nei foaren brocht troch Ria Postma-Stolk, mei pianomuzyk fan en troch A. Vogel malen kostet wilj oenen en al jierren mei. De lizzing oan it fuottenein bringt mei, dat wy de langste forbinings to lan en to wetter hawwe om üs produkten to krijen en kwyt to wurden. Dus altyd it greatste tydforlies en de heechste frach- ten. Ekonomysk is dat ek in wichtich bi- swier. De ekonomyske situaesje hat Fryslan in wenningtastan jown, dy ’t de minste is fan hiel Nederlan. Nearne is it tal minne wenten en ienkeamerwenten greater as hjirre. Fan 1920 oant 1945 is hjir prak- tysk net boud en binne wy stikken binef- ter rekke mei de wentefoarried. Fryslan kin wize op tsientallen doarpen, dy ’t der fan buten jit krekt sa hinne lizze as fyftich jier forlyn. Dizze wenten telle jit mei foar de stati- styk, mar as de aide minsken der ien kear ütg^ane, wol der gjin minske wer yn. Dizze efterstan sit likegoed yn it great tal aide boerepleatsen, dêr ’t hiel hwat jild oan forbrükt wurdt om de slimste kwalen by to spikerjen, mar dy t der mear as oan ta binne om troch in moderne, nije pleats forfongen to wur den. It neikommen yn dizze sektor hinget fan- sels gear mei it illindige feit, dat sünt 1900 de lytse helt fan de Friezen om utens tein is, om ’t hja hjir gjin droech brea fortsjinje koene. Fryslan is it slimste ekspulsy-gebiet. Dat wol sizze, dat it al tsientallen jierren syn béste en meast undertone krêften kwyt rekket. De bikende skriuwer Anton Zi- schka wiist yn ien fan syn léste boeken (In Azië dreunt de wereld) op it feit, dat de ekonomyske Ontwikkeling fan elts lan ófhinklik is fan de yntelektuele pre- staesjes. Dy wize de wegen en de nije methoades, dy kombineare en bifruchtsje de under filling, dy meitsje de minsken kritysk en bilust op foarütgong. Dêrmei is it wol düdlik, hokfoar ramp it foar Fryslan is, dat it safolle bigaefde Friezen ófstean moast yn har béste, produktyfste jierren. Dit jowt yn elts opsicht tempo-forlies, dit remt de oerheit, dit pleaget de ündernm- mings, dit makket de geast dóf en for- mindert it initiatyf. It gemis oan groei is in fatael tokoart oan werklik libben, hwant alle libben freget groei en takom- stige ütwreiding. Dizze ekspulsy is as in iepen woune. It krêftige bloed rint wei en Fryslan kin nea krekter typearre wurde as in minske fol goede wil en bidoelings, mar mei in earnstige bloedearmoede, dèr’t er mar net oerhinne komme kin. Mei dit Fryslan hawwe wy to krijen en foar dizze situaesje moat by de sintrale ynstansjes bigryp komme. Dat is de hea- ren yn Wytmarsum yn roune en faken- tiids bittere wurden sein. En dat bigryp is der net. Men soe hast sizze: krekt oars- om. Hwant hoe kin men oars bigripe, dat wy hjir straft binne mei it ünrjuchtfear- dige en ündeugdelike kearnensysteem, mei it geseur oer de Lauwerssé, mei it treuzeljen fan it twadde gemael, mei it wegerjen om de fierwenjende bidriuwen wetter en Ijocht bringe to kinnen, mei de stadige agraryske forbetteringen, mei it ófwizen fan Minister Cals fan in bi- gjin fan in universiteit, it saneamde athe neum. Hoe kin men yn dy situaesje bi gripe, dat de wentetawizing foar it nije jier, per tuzen ynwenners, de leechste wie fan hiel it lan! Dat Drenthe bygelyks, mei 150.000 mins ken minder, likefolle wenten kriget as wy en Grins mei minder minsken bi- langryk mear wenten tawiisd krige! Hwat wy hjir al krije, dat binne greate adfortinsjes om de bifolking hjirwei to sügjen, mei de tasizzing, dat er nije wen ten foar har klear steane. De Keamerleden hawwe tige harke en tasein, dat hja bysünder oandacht oan de Fryske situaesje jaen soene. Dat heart net sa min, mar it wie in kostlik bislüt, doe ’t boargemaster Oosterhoff üt namme fan de gearkomste, har allegearre in Makku- mer sierpanne oanbea mei de allessizzen- de spreuk: „Sizzen is neat, mar dwaen is in ding”. Het Groene Kruis te Bolsward heeft thans 1345 leden. De tubercdlose telde 35 patiënten. Er werden 2287 kuipba den en 5864 stortbaden genomen. De laatste tijd hebt U in de dagbladen en tijdschriften kunnen lezen over een nieuwe activiteit die wordt aangeduid met streekzelfonderzoek. Dat woord is een vrjje vertaling van het Engelse begrip „community self-survey”. Beide termen streekzelfonderzoek en community self-survey duiden op een onderzoek van de eigen samenleving, dat door de bevolking zelf wordt inge steld. Het zal U bekend zijn, dat een ander soort onderzoek, n.l. het wetenschap pelijk onderzoek naar de sociale omstandigheden van mens en samenleving, vooral na de tweede ■wereldoorlog, sterk is uitgelbreid. In de rapporten vonden de beleidsinstanties belangrijke gegevens op sociaal, economisch en cultureel terrein, terwijl ook vaak adviezen en suggesties hierin zijn opgenomen. Over deze onderzoekingen zal het hier niet gaan. Zij worden gerekend tot het toege past wetenschappelijk onderzoek en staan los van het eerdergenoemde streek zelfonderzoek. Forline freed is der yn it foarmingssin- trum: „Vinea Domini” to Wytmarsum in gearkomste halden fan de Fryske, lieden- de lju üt de KVP en net minder as sawn leden fan de Twadde Keamer. As gas ten wiene der ek by de boargemasters fan Wünseradiel en Harns, de hearen Oosterhoff en Nauta. It doel wie om de keamerleden üt oare dielen fan it lan ris mei de noas to druk ken op de situaesje fan Fryslan, sa ’t dy yn it algemien en bysünder yn de Süd- Westhoeke him sjen lit. Wy binne tige ynnomd mei it feit, dat by dy sawn kea merleden net allinnich de foarsitter, Mr. van Doorn en de sekretaris, Dr. Albe- ring, mar ek de fraksjelieder, de hear Andriessen present wie, hwant dêrmei is de kans, dat it net trochdringe soe ta de top, weinomd. Twa fan de Fryske steateleden hawwe bisocht de situaesje fan üs provinsje op realistyske wize yn to lieden en dêrmei is in bisprek sleatten, polderdiken, mounlen 'ij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1