de eigenlijke bedoeling Wat was Galvao met de Santa Maria’? van Menno Simons op waardige wijze herdacht i Kennedy’s houding t.o.v. Rusland Ibf üs hjoed p p to sizzen VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 57e JAARGANG ACHTTIEN JAAR Witmarsumer kerkgebouwen puilden uit STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Bouwplan openbare scholen goedgekeurd ■k. -7 ««I No. 10 De Jong’i Nieuwsblad in- Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. j. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2333 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 hij een figuur, die na de als premier zal kunnen bekeerde hart zijn werken evenwel no dig. In Witmarsum overwon hij met Gods hulp. Een leven van zwerven begon. De Staten van Friesland stelden 100 caroli- guldens op zijn hoofd, in de huidige tijd een bedrag van 5000 gulden. Vijfentwin tig jaar lang voerde hij strijd op vele fronten. Dat wij er als Doopsgezinde Broederschap zijn, danken wij aan Men no. Hoewel niet de stichter, was hij de regenerator ervan. Kostelijke boeken schreef Menno. Fel was hij in zijn geschriften tegen tegen standers, maar warm en bewogen, met een hart vol liefde, hielp hij zijn mede mensen. Uit zijn geschriften blijkt ook, dat Men no meer theoloog is geweest dan vorige generaties hebben gedacht. Veel oefende Menno zich in verborgen omgang met God. De waarheid is voor hem nooit doordachte, maar altijd door leefde waarheid. Spreker las een bladzijde voor uit Men- no's „Fundament des christelijken le vens”. Het boekje is klein, slechts 7 bij 10 cm, geschikt om weg te stoppen, als de vijand loerde. „Gelooft den Evangelio”, zo klonk het herhaaldelijk in genooemd geschrift. Met zulke woorden heeft Menno de gemeen te toegesproken, zoals hij ons nog doet. Het Doopsgezind Dameskoor uit Harlin gen zong een lied van Menno Simons: Bolswards Nieuwsblad van Amerika en Engeland met België in de Kongolese kwestie. Verder voelde hij zich geremd in zijn streven naar een grotere politieke samenwerking van de bondgenoten. Als zijn opvolger in de N.A.V.O., worden voornamelijk Engelse kandidaten genoemd. wist hij te ontsnappen en de Argentijn se ambassade te bereiken, vanwaar hij met een vrijgeleide naar Zuid-Ame- rika vertrok. In niet minder dan drie kerkgebouwen v rd verleden dinsdagmiddag het feit herdacht dat Menno Simons 400 jaar gele ,en overleed. De koster van de Gere formeerde kerk was druk in actie om her en der stoelen ter leen te vragen. Ook de Hervormde kerk was tjokvol. Eveneens werd gebruik gemaakt van het Evangelisatiegebouw der Ned. Herv. kerk. tekst Hebreeën 13 7. Onze voorgan gers moeten wij in dankbare gedachte nis houden. Daarmee danken wij God, Die achter het leven van de voorgan gers staat. Hij heeft met Menno Simons’ leven gedaan wat Hij er mee bedoelde. Moeten wij nu vreugde bedrijven over iemand, die aan een scheiding deelnam? Wij moeten niet vergeten, dat hetgeen betekent. Stevenson zei, dat hij helemaal niet over deze kwestie had gesproken met Kennedy. Maar het kan evengoed een proefballon zijn als een eigengereid heid van Stevenson. Intussen, dat blijkt wel uit Kennedy’s boodschap aan het Congres, is het Kennedy, die de tijden vrij somber acht voor Amerika en het Westen, in eerstte instantie te doen om de hulpmiddelen van de staat beter te gebruiken dan zijn voorganger deed. Minder gepraat, grotere draagkracht en besluitvaardigheid, dat is de eerste druk van de nieuwe president. niet alleen het Belgische probleem, dat Spaak tot dit besluit ge bracht heeft. Hij had in december al ontslag willen nemen, omdat hij onte vreden was over de geringe solidariteit Gebaar. Maar wat is nu de bedoeling van Gal vao? Vermoedelijk wilde hij niets an- des dan een gebaar maken om de aan dacht van de wereld te vestigen op de onbevredigende dictatoriale toestanden in Portugal. Dit is wel een fors middel, waarmee hij vermoedelijk weinig zal bereiken, want de aandacht, welke nu even aan Portu gal wordt gewijd, zal maar van korte duur zijn. Galvao’s bezwaar tegen het bewind van Salazar dateert van 1947. Voordien was hij (een van de leiders van de staatsgreep in 1926, die Salazar aan het bewind bracht) een aanhanger van de Portugese dictator. Hij bekleed de diverse belangrijke functies, vooral in Angola, een van Portugals Afrikaanse bezittingen. In 1947 heeft hij een rap port opgesteld over de toestanden in die provincie, waarvan de gegevens zo er gerlijk waren, dat de regering publicatie verbood. Galvao heeft daarna als ka merlid toch belangrijke conclusies uit dat rapport in een debat aan het licht gebracht. Dat bracht hem in ongenade en enkele jaren later in de gevangenis. Toen hij in 1959 in het ziekenhuis was, Van het eerste ogenblik af heeft de Por tugese regering de hulp van de vloten van andere landen ingeroepen om deze overmeestering ongedaan te maken en het zag er even naai- uit, dat de Ameri kaanse en Engelse marine aanstalten maakten in te grijpen. Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken zag hierin aanleiding, omdat men meen de, dat de daad onder zeeroverij zou zijn te vangen, in welk geval elk oorlogs schip gerechtigd is in te grijpen. Maar bij nader inzien klopte dit toch niet he lemaal, omdat bij zeeroof het motief van persoonlijk voordeel aanwezig moet zijn. Dat is hier niet het geval. Galvao en de zijnen zien deze daad als een politiek gebaar van protest tegen de dictatuur, die in Portugal heerst. En op zijn eerste persconferentie van vorige week heeft president Kennedy duidelijk* gemaakt, dat Amerika niet zal ingrijpen. Het mo tief is, dat er Amerikaanse, levens op het spel zouden staan, maar de diepere reden zal wel zijn, dat hij beseft, dat ingrijpen een bijzonder slechte indruk zou maken in Zuid-Amerika, waar pre mier Salazar van Portugal een weinig gewaardeerde figuur is. Kennedy hield iich dus maar op de vlakte. Dat Galvao sympathie geniet in Zuid- Amerika blijkt wel uit de mededeling van Quadros, die deze week president van Brazilië is geworden. Hij noemde Galvao zijn vriend, wie hij asiel wilde verlenen. Hij was niet, zoals zijn voor ganger Kubitschek van plan beslag op de .Santa Maria” te leggen. persen er niet naar, om kopstukken in het kerkelijk leven voort te brengen. Intellectueel staat een man als Adam Pastor stellig hoger dan Menno. Toch zou de loop der dingen anders, maar niet bepaald beter, zijn geweest zonder Menno. Spreker roemde de betekenis van Men- no’s geschriften. Wegens studie van zijn geschriften worden bijvoorbeeld de Zwit serse Doopsgezinden ook Menno nieten genoemd. Van alle Doperse geschriften worden die van Menno het meest gele zen. In 19 landen in de wereld hebben zich vroeger Doopsgezinden verspreid, hetwandluizen te koop. Mijn God, waer sal ic henengaen? Wilt mij op uwe wegen stueren. De vijant coemt nacht en dag om mij staen Dinsdagmorgen bereikte het personeel van de beide openbare scholen (lagere school en ulo) alsmede de oudercommis- sie en de raadsleden het verzoek zich om 12 uur ten stadhuize te willen verzame len. De niet-ingewijden vroegen zich af wat ot wel de bedoeling van deze bijeenkomst kon zijn. Burgemeester Mr. J. A. Geukers kwam echter al spoedig met zijn verrassing: het bouwplan, alsmede de financierings- regeling van de openbare lagere en ulo school waren goedgekeurd, zodat de aan besteding spoedig kan plaats vinden. Vanzelfsprekend veroorzaakte deze me dedeling grote vreugde. Aan een lange lijdensweg lijkt thans een einde te zijn gekomen. Verschillende personen voelden behoefte him vreugde te uiten en de pluim te steken op de hoed van hen, die jaren lang voor de bouw van deze school had den geijverd. Zo werd het woord o.a. ge voerd door de heren Radelaar, Postma, de Beer, allen namens de schoolgemeen schap, de heer Van Nieuwenhoven na mens de ouder-commissie en namens de raadsleden door de heren A. van der Hauw namens de prot. chr. fracties en H. Boschma namens de p.v.d.a. Het nieuwe scholencomplex zal verrij zen aan het Plein 1455, waarvan het gedeeltelijk de afsluiting zal vormen. Oppositie. Toen de regering hem de mond snoerde, besefte hij, dat er aan het stelsel in Por tugal wel wat ontbrak en sloot hij zich aan bij de oppositie, die strijdt voor grotere vrijheid van meningsuiting. Het Engelse Zondagsblad The Observer heeft de hand weten te leggen op het rapport van Galvao en hieruit blijkt wel, dat er gruwelijke toestanden heersen in de Portugese Afrikaanse gebieden. Het rapport dateert van 1947, maar er is geen enkele reden om aan te nemen, dat er veel veranderd zal zijn. Gezondheids zorg ontbreekt er voor innécmsen en on geveer 33 pct. van de mannelijke bevol king tussen 16 en 74 jaar is om gezond heidsredenen niet tot werken in staat. Het sterftecijfer is uitermate hoog. Om voldoende arbeidskrachten te krijgen neemt men zijn toevlucht tot gedwon gen arbeid, die in sommige opzichten erger is dan slavernij, omdat de slaven houder zijn slaven liefst in leven wilde houden en dat met het huidige stelsel niet het geval is. Overheid en werkge vers verzetten zich tegen elke poging behoorlijke loonsvoorwaarden te schep pen. Mishandelingen komen vaak voor. En dat alles nog in de tweede helft van de twintigste eeuw. Portugal mag dan menen, dat de nationalistische storm van Afrika langs zijn koloniale gebie den heen zal trekken, de regering dient toch rekening te houden met de moge lijkheid, dat ook daar de nationalisti sche gevoelens door opstandige elemen ten in beweging zullen worden gebracht. Houding van Kennedy. Wat zal de houding van de nieuwe Ame rikaanse president tegenover Rusland zijn? Dit is wel de belangrijkste vraag van het ogenblik. In zijn boodschap aan het Congres van 30 januari heeft Ken nedy er geen twijfel aan gelaten, dat hij zich door Chroestsjows vriendelijke woorden niet in slaap laat sussen. Rus land blijft azen op de wereldheerschap pij, dat is Kennedy’s stelregel, en daar moet Amerika zijn gewapende macht tegenover stellen en zijn economische macht om de economische wedijver in de onderontwikkelde landen aan te kun nen. Maar uitgaande van dit besef is Kennedy toch bereid tot contacten. Uit uitlatingen van hemzelf en van Rusk, de minister van buitenlandse zaken, was gebleken, dat zij de voorkeur gaven aan de normale, diplomatieke kanalen. Van daar dat Stevenson, de permanente ver tegenwoordiger bij de Ver. Naties, vori ge week vrijdag opzien baarde door te verklaren, dat Kennedy Chroestsjow vermoedelijk graag zal ontmoeten als Chroestsjow naar Amerika komt voor de zitting van de Ver. Naties. Men vraagt zich af wat deze uitlating vreugde voor de één betekent, aanlei- W aar in opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Het nieuwe tentoonstellingsgebouw van de R.A.L te Amsterdam, dat donderdag zijn poorten voor het pu bliek zal openen. ANP Luchtfoto Als ghy door ’t vier werd ondersocht, Den smallen padt begint te treden, Verbreyt alsdan des Heeren lof, Blijft vaste op zijne reden, Is ’t saeck, dat ghy volstandigh sijt, Syn woort al voor de menschen beleydt, Hij geeft u de croon seer blijdelijc. 35-jarig ambtsjubileum van gemeente secretaris K. H. Laagland te Bolsward. Provisionele veiling Huizinge Hoekaerd te Arum, 7 uur bij Tolsma. Erf met turf- bewaarplaats. Geschikt voor koemelkerij of ander bedrijf. Te koop 30 voer dekriet. K- Rentjema te Kimswerd. In dwaze freon is in greater pleach as in wiere fijan „De elf steden”, fijnste 2-cents sigaar. Nooit overtroffen, zelden geëvenaard. M. B. Eerdmans, Bolsward. Derde winterlezing in de Broerekerk te Bolsward. Onderwerp: „De taak der ste nen”. Adv.: Heer, die zijn woning moet verla ten en verplicht is ze aan de huisheer over te doen in de toestand, waarin hij ze heeft aanvaard, vraagt 2000 levende ding tot smart kan zijn voor de ander. Maar dankbaarheid gaat voorop. De geschiedenis van deze man is Gods geschiedenis geweest. Menno wordt een instrument, een boodschaploper van God, zijn Zender. Als wij de voorganger gedenken, rich ten wij onze aandacht ook op de Zen der en eveneens herdenken wij de bood schap. Herdenken is in dit geval de boodschap beantwoorden met ons geloof, dat moet toenemen. Menno heeft zijn geloof be leefd. Hij rustte niet, eer hij met zijn gehele leven gestalte had gegeven aan zijn geloof. Ons leven moet levensvernieuwing on dergaan en toegewijd zijn aan Jezus Christus. Het Doopsgezind dameskoor zong ver volgens een lofzang en het „Groot is de Heer’’ van Bach. Over Menno Simons en zijn betekenis voor de Nederlandse Doopsgezinden sprak Dr. N. van der Zijpp uit Rotter dam. Een oud rijmpje, zo begon spreker zijn redevoering, luidde: Witmarsum mag terecht op Menno Simons roemen, Maar wat zou Menno Simons zelf van dit rijmpje hebben gezegd? Waarschijn lijk had hij over roemen dezelfde ge dachte als de apostel Paulus. Was Menno een kerkhervormer of een zonderling, een verstoorder van de maat schappelijke orde, zoals velen zeiden? Uit dezelfde motieven als Luther, Cal- vijn en Zwingli, aldus spreker, wilde Menno de kerk hervormen. Hij deed dit echter op een eigen wijze. Er waren bijmotieven, wereldse dingen in de kerk gekomen. Volgens Menno bestreden Luther en de zijnen wel de afgod, het Pausdom, maar niet de kleine afgoden. Menno wilde ra dicaal terug tot de Bijbel. Op het gebied van kerk en staat wilde hij de ene niet door de andere laten overheersen, maar beide los van elkaar zien. Ook bij het leerstuk van de kinderdoop dit. Maar ook is de aard van de Do is Menno radicaal. Luther bijvoorbeeld spreekt over geloof bij kinderen. Maar Menno zegt: de Bijbel geeft geen be richt. Voor vorm en organisatie van de kerk gemeenschap stond Menno de mening voor: de Geest waait waarheen Hij wil. Een enge band is er voorts bij Menno tussen geloof en moraal. Jacob van Maerlant had gezegd, dat heiligheid niet ligt in de schijn, maar in het heilig zijn. Zo beschouwde Men no het ook. Door Calvinisten werd hij beschuldigd van werkheiligheid, doch Menno wist wel goed, dat de werken niet zalig maken. Als uitvloeisel van 't Ds. H. R. Keuning, voorzitter van de Friese Doopsgezinde Sociëteit, heette o.a. welkom het lid van Gedeputeerde Staten, de heer J. Brouwer. Voorts Bur gemeester en Wethouders der gemeente Wonseradeel, de kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk en de Kerkeraadsleden der Gereformeerde Kerk. Machtig klonk door de kerkgebouwen de massale zang van het: „Wij loven U, o God, wij prijzen Uwen Naam”. Ds. L. Laurense, predikant der gemeen te Witmarsum-Pingjum, las de 25ste psalm voor, het lievelingslied van Men no Simons, de psalm, waarin hij zoveel over zijn eigen leven terugvond. Spreker herinnerde er aan, dat het Her vormde kerkgebouw waarschijnlijk rust op de fundamenten van het gebouw, waarin Menno Simons de Mis bediende, waar hij vele klanken liet horen van evangelisch geloof, waar hij bekend maakte, dat hij zijn ambt als priester neerlegde. Uitvoerig stond Ds. Laurense stil bij de Het ontslag van Spaak. Een gedeeltelijke nawee van de Belgi sche staking is het ontslag van de Bel gische socialistische politicus Spaak als secretaris van de N.A.V.O. Spaak gaat weer in het Belgische politieke leven en zal voor zijn partij de verkiezingen van maart zo weinig schadelijk moeten hou den als hem mogAijk is. Bovendien is verkiezingen optreden. Maar het is Op 6 februari a.s., wordt de Ztvolse vierling Kiffers achttien jaar. Onze foto graaf maakte ook ditmaal de jaarlijkse reis naar de Overijsselse hoofdstad om het viertal op de plaat vast te leggen. Terwijl Rini, Elly en Dorothee v.l.n.r.) zich even opmaken kijkt Han toe,nog altijd wat verbaasd over deze seboon- heidsbehandeling door zijn zusters, naar het schijnt. En wil mijn siele verschueren. O, Heer, laet mij u geest ontfaen; So blijf ick op uwe wegen staen, Dat ick uit *t boek des levens niet worde gedaen. Comt hier myn bruyt, ontfangt u croon Een halsbant, root van goude. Trect aan dat cleet, seer wit en schoon, U haren sullen niet verouden Door den doot sijt ghij in ’t leven gegaen, De tranen worden van u oogen gedaen. U en sal geen leedt meer comen aen. laatst in Brits Honduras. De waarde ring voor Menno stijgt of daalt naar belang van het optreden van de Doper- sen in dez,e gebieden. Meest om godsdienstige redenen zijn de Dopersen uitgetrokken. Dit was ook bij Menno zelf het geval en dit is typisch Doopsgezind. Uit twee elementen, beide bij Menno aanwezig, bestaat heel vaak de levens houding der Dopersen. De eerste is ge tuigen van Christus, waar men staat. De tweede is: zich afzonderen. De uitdaging van elke dag moeten wij aanvaarden, betoogde spreker. Op het godsdienstig vlak moeten de afgevallen mensen teruggebracht worden naar God. En op het maatschappelijke vlak moe ten wij elkanders broeders zijn. Na samenzang van: „O God, Die droeg ons voorgeslacht”, sprak Ds. S. M. A. Daalder, voorzitter van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, een slotwoord. Hij wees op verschille,. en overeen komsten tussen Menno Simons’ tijd en de onze. Gisteren 425 jaar geleden celebreerde Menno voor het laatst de Mis in Wit marsum. Waarschijnlijk vermomd, bij nacht en ontij, verliet hij langs binnen wegen Witmarsum. Wij echter kwamen hier met de volks wagen en zagen aan het begin van de Afsluitdijk het monument van de Doops gezinde oud-Minister Lely. Wij zijn ge- eerde, geachte burgers geworden. Tot aan het einde van ons leven verze kerd, naar wij hopen, ook van de liefde Gods. Een overeenkomst tussen beide tijden is, dat de wereld van toen en nu wacht op het Evangelie. Wij bidden, dat God ons als levende stenen wil ge bruiken voor het geestelijk heil, tot heil van ons land, tot heil van de wereld. Na afloop van deze Menno Simonsher- denking werd gelegenheid gegeven tot bezichtiging van de Menno Simonsten- toonstelling in het Doopsgezind kerkge bouw. Een vluchteling gedurende vele jaren, zo noemde Dr. C. Krahn uit Newton (U.S.A.) Menno in zijn rede: „Menno Simons als één der centrale figuren voor de buitenlandse Doopsgezinden”. Slechts voor korte, geheime bezoeken, kwam hij in Nederland terug. In zijn tijd reeds was Menno een voor beeld van christelijk oecumene tussen Amsterdam en Dantzig, tussen Emden en Straatsburg. Vele plaatsen in Duits land bewaren een herinnering aan hem. Er zijn internationale Doopsgezinde be zienswaardigheden. Onder de Dopersen waren nimmer kop stukken als Luther, Calvijn en Zwingli. De zware vervolgingen verhinderden De meest opzien/barende gebeurtenis van de afgelopen tijd is de overmeestering van het 20.000 ton metende Portugese passagiersschip „Santa Maria” door een groep oppositionele Portugezen onder leiding van Galvao, een ex-kapitein van het Portugese leger. Dit gebeurde in het Caribische gebied. Eerst zette het schip koers naar Afrika, maar na enkele dagen wendde het de steven en voer naar Brazilië. Hier ligt het op het ogenblik van schrijven nog voor de kust. Aan boord bevinden zich ongeveer 600 passagiers, onder wie een aantal Nederlanders. Hwaf hat Cjabe Skroar W;;<: «SU

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1