Galvao’s opzet gelukt De aandacht gevestigd op Portugal Moet de kerkbouw Piper Cub viel op Afsluitdijk worden gesubsidieerd? Vlieger gedood Temt minister Cals de Mammoet? üs hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes LAWINES IN DE ALPEN STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 gig H VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 57e JAARGANG No. 12 op zijn zaak. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie In minske kin net to forsichtich wêze yn de kar fan syn fijannen POSITIE DUITSE KUSTVAARDER „ANGELINA” BIJ TEXEL WORDT PRECAIR Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) meer tegen hebben de gevluchte neutra- listische premier Soevanna Phoema in de regering op te nemen. Amerika zou genoegen nemen met een welwillend neu tralisme. De ballonnetjes, welke hierover in Washington worden opgelaten, heb ben ongetwijfeld ook de bedoeling Rus land te laten merken, dat Amerika niet van plan is een offensieve politiek te voeren, maar dat het zeker ook niet bereid is zich te laten terugdringen. Bij de Algemene Politieke Bschouwin- gen der Eerste Kamer waarschuwde de christelijk-historische fractieleider, Mr. Pollema, de regering al niet te probe ren deze zaak door te zetten. Aan de overzijde van het Binnenhof heeft Dr. Tilanus ook reeds doen blijken, dat er dan een politiek ongeluk zou kunnen gebeuren. De grote vrees der protestant se partijen was kennelijk, dat minister Cals zou proberen zijn mammoet naar het Staatsblad te geleiden met behulp van de k.v.p. en de socialistische oppo sitie. Tegenover deze rooms-rode combi natie verkeren zij nu eenmaal in de min derheid. Hun grote grief was, dat dan de vrijheid van het bijzonder onderwijs zou worden bedreigd. Over dit onderwerp bestaat in liberale kring nogal wat meningsverschil. Maar in antwoord op een interruptie vroeg mr. Toxopeus opgewekt zich af of hij er soms uitzag of hij terzake „narigheid” verwachtte. Burgemeesters. Voor het overige streden p.v.d.a., de v.v.d. en de k.v.p. om de bezetting van verscheidene burgemeestersvacatures. Mejuffrouw Zeelenberg had namelijk in vierkant maken. Men zal nu niet meer kunnen zeggen, dat het geld rouleert. Abonnementsprijs f 1.90 per kwutatl (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong s Nieuwsblad Het avontuur met de „Santa Maria” is afgelopen. Vorige week vrijdag heeft Galvao het schip overgedragen aan de Braziliaanse regering, die bij nader inzien Galvao toch het schip niet kon laten behouden, hoe sympathiek zjj ook tegenover hem staat. Maar zij heeft hem in ieder geval niet geïnterneerd, zoals de vorige regering gedaan zou hebben. De Portugese regering heeft het schip daarop aan de Portugese rederij overgedragen, nadat de passagiers aan land gebracht waren in Recife. Kongo. In de Kongo speelt zich iets dergelijks af. Men komt langzamerhand tot de conclusie, dat het op de huidige manier bergafwaarts gaat met de Kongo, zowel intern als internationaal gezien. De le germacht van de Ver. Naties, waar Egypte en Marokko hun eenheden uit hebben teruggetrokken, is te klein om de legers van de verschillende machti gen in de Kongo uit elkaar te houden. Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, heeft vorige week in de Veiligheidsraad er voor gewaar schuwd, dat een burgeroorlog op grote schaal zal uitbreken, als dat zo door gaat. Burgeroorlog en inmenging van de grote mogendheden aan beide zijden. Nu al worden de diverse legers van de Kon go (dat van Moboetoe in Leopoldstad, dat van de Loemoembisten in Stanley- stad en dat van Tsjombé in Katanga) van buitenaf van het nodige voorzien. Maar het gebeurt nog steels. Komen de partijen feller tegenover elkaar te staan, dan zal de interventie openlijker wor den. Om te verhinderen, dat de grote mo gendheden in de Kongo in een lokale oorlog gewikkeld zouden worden, heeft Hammarskjöld bepleit dat de legers van de Kongo ontwapend zullen worden en dat de strijdkrachten van de Ver. Na- Minister Cals heeft deze week zijn Memorie van Antwoord bij de Tweede Kamer ingezonden, waarin hij op de kritiek rond zijn omstreden voorstel betreffende het voortgezet onderwijs, inging. Dit wetsontwerp is door de anti-revolutionaire afgevaardigde Roosjen indertijd tot „mammoetwet” omgedoopt. Met name in de kring der protestantse partijen heeft het voorstel in zijn oorspronkelijke vorm felle bestrijding ondervonden. Wijzigingen. Op vele punten blijkt minister Cals nu aan de kritiek der Tweede Kamer te zijn tegemoetgekomen. Zowel een aan tal verlangens van de voorstanders van het bijzonder onderwijs als van het openbaar onderwijs is ingewilligd. Er bleef echter een aantal punten over, waarop de verlangens van beide groe- Wanneer het de bedoeling van Galvao is geweest de aandacht op Portugal te vestigent, is het dat gelukt. Want daar aan is het vermoedelijk te danken, dat de onrust, die zaterdag en zondag in Portugees Angola in Afrika aan het licht is gekomen, meer aandacht heeft gekregen dan men zonder Galvao had kunnen verwachten. Of bestonden er wel degelijk banden tussen Galvao en de aanstichters van de actie in Angola, die door de politie in de kiem is ge smoord? Het is mogelijk, maar het is evengoed mogelijk, dat er helemaal geen verband is. De toestanden in Angola (wij hebben er de vorige week op ge wezen, maar naar aanleiding van het rapport van Galvao van 1947) zijn er barmelijk en recente berichten geven aan, dat er sindsdien niets veranderd is. De spanningen kunnen te groot wor den wanneer berichten over ontwikke lingen in de omringende landen door dringen en blijkt, dat het slaaf zijn niet een permanente toestand van de zwarte mens behoeft te zijn. Angola. In Angola’s hoofdstad hebben drie ge wapende groepen aanvallen gedaan op de gevangenis, een kazerne en een radio station. De aanval mislukte. Er vielen zestien doden en enkele tientallen ge wonden. Zondag kwam het bij de be grafenis van slachtoffers weer tot rel letjes, waarbij vier doden vielen. Het is een teken aan de wand van Portugees Angola. pen elkander tegen spraken. Dan moest mr. Cals kiezen. B i de mondelinge toelichting op zijn na- dsr gewijzigd voorstel heeft de r.k. be windsman van O., K. en W. op een pers conferentie openlijk verklaard, dat het voor hem geen overwinning zou beteke nen als de mammoetwet niet met grote meerderheid in de Tweede Kamer zou worden aanvaard. Hij sprak de wens uit, dat het wetsontwerp vóór het zomer reces in openbare behandeling zou ko men. Ten volle bleek hij bereid om daarbij te trachten ook over de nog res terende twistpunten tot overeenstem ming te komen. Deze verklaring riep de vraag op of het kabinet besloten had de instemming van de protestantse fracties voor dit voor stel te eisen, nu zover aan haar bezwa ren is tegemoet gekomen. Dat zou im mers een herhaling kunnen opleveren van de prisis over de woningbouw, die mede ontstond doordat minister Van Aarsten de eis stelde, dat in elk geval zijn a.r. geestverwanten in meerderheid zijn beleid zouden moeten steunen. Bij zijn weder-optreden heeft minister-presi dent De Quay echter verklaard, dat zo iets bij de mammoetwet niet zou gebeu ren. Minister Cals bleek niet de bedoeling te hebben gehad van die verklaring af te wijken. Hij had slechts tot uiting wil len brengen, dat het hem persoonlijk zou teleurstellen als hij niet met de pro testantse partijen tot overeenstemming zou kunnen komen. Maar aan de andere kant bleek hij toch zozeer overtuigd van de noodzaak van een regeling van het voortgezet onderwijs, dat hij des noods ook zonder hun steun zijn mam moet op stal wilde brengen. Intussen verluidt, dat de eerste reactie op de wijzigingen in de anti-revolutio- naire Kamerfractie niet ongunstig was geweest. Subsidiëring kerkbouw. Intussen sneed de Eerste Kamer een an der delicaat onderwerp aan. Van verscheidene kanten werd dinsdag middag j.l. namelijk aangedrongen op een spoedige beslissing met betrekking tot de subsidiëring van de kerkbouw. Een ieder herinnerde zich namelijk, dat de liberale minister Toxopeus kort na zijn optreden uiting heeft gegeven aan zijn persoonlijke bezwaren tegen een dergelijke subsidiëring. De bewindsman loochende die bezwaren ook nu niet, maar hij legde er de nadruk op. dat hij toen toch de mogelijkheid had opengehouden, dat de nood des tijds hem tot een ander inzicht zou brengen. De binnenstad van grote gemeenten, zo als Amsterdam, wordt geleidelijk ont volkt. Dan hebben de kerken een taak óók in de nieuwe wijken. En dan zal de overheid kunnen overwegen of zij iets moet doen. Die vroegere mededelingen kon minister Toxopeus nu aanvullen met de verklaring, dat de regering binnen kort terzake een wetsontwerp zal indie nen, al zal dan niet hij, doch zijn a.r.- collega Van Aartsen daarvan als eerste ondertekenaar optreden. Opnieuw heeft een wegenwachter het gaat na waarom de Piper Cub zo laag leven van een vlieger gered door zeer doortastend op te treden bij een militair vliegtuigongeluk, dat woensdagmiddag om half één op de Afsluitdijk plaats vond. Een militair werd gedood, een ander ernstig gewond. Wegenwachter A. de Raadt zat bij café houder W. Keijzer op de Afsluitdijk bij Kornwerderzand en hoorde zijn gastheer zeggen: „Het zou mij niet verbazen, als dat toestel naar beneden valt.’ Het laag vliegende toestel, dat uit de richting Friesland naderde, was de Pi per Cub R-168 van de Vliegbasis Leeu warden. Terwijl wegenwachter De Raadt de mo gelijkheid opperde dat het vliegtuigje wegens de zware mist niet hoger durf de, kwam het alarm; „Haal dokter en politie, want er is een vliegtuig neerge stort!’’ Wegenwachter De Raadt sprong onmid dellijk op zijn motor naar de berm naast de verkeersweg over de Afsluitdijk, waar de Piper-Cub met omhoogstaande staart en afgebroken vleugels was neer gekomen. Hij was er het eerste bij, al dus de Telegraaf. „Ik zag druppels benzine neervallen,” vertelde De Raadt. „Bovendien kwamen er steeds meer rokende omstanders bij het wrak. Ik sommeerde hen achteruit te gaan en de sigaretten te doven. Daar na ben ik met een ijzerzaag uit mijn ge reedschapskist de vliegers gaan uitza gen.” De bestuurder van de verongelukte Pi per Cub, de 39-jarige adjudant-onder- officier-vlieger G. J. Dijkman uit Hui- zum, bleek bij het ongeval om het leven te zijn gekomen. Hij was gehuwd yn had drie kinderen. De tweede inzittende, de heer H. Veld kamp, opzichter eerste klasse van het bureau „Babov”, was in staat na zijn bevrijding door de wegenwacht, zich uit het vliegtuig te wringen, maar weldra zeeg hij ineen. Met een schedelbasis- fractuur en vele wonden werd hij in ’t ziekenhuis te Harlingen opgenomen. Een militaire commissie van onderzoek1 Het wordt"staan-geld. Een ander geluid. De k.v.p.er Teijssen voerde haar tegen, dat als men naar de verhoudingen in de provincie Overijssel keek, Hengelo ze ker voor een r.k. kandidaat in aanmer king kwam. En de liberale baron De Vos van Steenwijk merkte op, dat de grootste raadsfractie niet altijd de meest vooraanstaande positie inneemt. Minister Toxopeus betoogde, dat de om vang van de raadsfractie niet beslissend kan zijn. Er zijn bijvoorbeeld gemeen ten, waar de p.v.d.a. wel de grootste partij is, doch c.h.u. en a.r.p. tezamen de meerderheid hebben. Ook de kleur van het aantal burgemeesters per pro vincie kan zijns inziens niet doorslag gevend zijn, al stemde hij toe, dat men landelijk naar een evenwichtige verde ling moest streven. Frankrijk, Er is nog steeds niets bekend over on- derhandelingen of contacten tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelin gen en de voorstanders van overlég, die gemeend hadden, dat het referendum van 8 januari president De Gaulle toch duidelijk genoeg in die richting had ge dreven, beginnen ongeduldig te worden. Maar De Gaulle bouwt zijn positie ver moedelijk nog steeds op. Dat hij nader contact wil kan men opmaken uit de berichten, dat hij Bourguiba, de Tune sische president, naar Parijs uitgeno digd zou hebben. Bourguiba is een fel voorstander van overleg tussen Frank rijk en de opstandelingen en staat be kend als iemand, die vertrouwen in De Gaulle heeft, al heeft hij vaak te ken nen gegeven, dat De Gaulle moet oppas sen, dat vertrouwen niet te beschamen. In een vraaggesprek met een Tunesische krant zei Bourguiba, dat het een ramp zou zijn als de onderhandelingen niet binnen vier weken waren begonnen. „Er zal op korte termijn iets gebeuren,” al dus Bourguiba. Wij hopen het. Intussen versterkt De Gaulle in eigen land zijn positie nog verder door enkele wijzigingen in de legerleiding, waardoor generaas, die er om bekend staan sym- pathie te hebben voor de Europese ul tra’s en voor het Franse Algerije, ver vangen zijn door figuren, die volkomen trouw zijn aan De Gaulle. De situatie van de 199 ton metende duilse kustvaarder Angelina”welke zondagavond bij strandpaal 17 bij de Koog op Texel is gestrand, is thans zo precair geworden, dat bij een ver dere aanwakkering van de storm de kans bestaat, dat het scheepje uit el kaar ivordt geslagen. Nadat maandag avond met veel moeite twee opvaren den van boord zijn gehaald, bevinden zich nog drie van de aanvankelijk ze ven opvarenden aan boord van het be narde vaartuig, dat we op deze foto in de striemende golven zien liggen. Men zal trachten ook deze laatste drie man zo spoedig mogelijk van boord te balen („op lantaampaalhoogte”, aldus café houder Keijzer) over de Afsluitdijk scheerde. Het verkeer op de plaats van het onge luk (±2% km van de Friese kust) was maar even gestremd. In de tuin achter de Fransicuskerk is te Bolsward een nieuwe R.K. meisjesschool verrezen: vier ruime lokalen, doelmatig ingerichte kasten en privaten, een gedeel telijk overdekte speelplaats, een hoge bre de gang en een nette spreekkamer. De voormalige Israëlitische kerk te Bols ward is aangekocht door de heer R. J. Vos, die daar in plan heeft te etaleren kinderwagens, reiskoffers en meerdere grote voorwerpen, betrekking hebbende Kleurenlijst. Mejuffrouw Zeelenberg drong toen aan op publicatie van een landelijke burge- meesterslijst, ingedeeld naar politieke kleur. Minister Toxopeus voelde niet voor een dergelijke kleurenlijst; de politieke gezindheid zo betoogde hij is slechts een van de factoren, die uitsluit sel geven omtrent de geschiktheid van een burgemeester voor een bepaalde plaats, naast zijn bekwaamheid. een krant gelezen, dat minister Toxo peus voornemens zou zijn een lid van zijn eigen partij, als die er de bekwaam heid voor heeft, te benoemen tot bur gemeester van Amersfoort in de vaca ture, ontstaan door het pensioneren van de socialistische burgemeester Molen dijk. Mejuffrouw Zeelenberg vond, dat men bij de beoordeling van de bekwaamheid en geschiktheid der kandidaten, eerst moest zoeken in de kring van de groot ste raadsfracties. Zij wees er op, dat van die regel al in Velsen was afge weken, ten nadele van de p.v.d.a. en zij vond dat dit in Hengelo en Amers foort niet opnieuw moest gebeuren. An ders zou er bijvoorbeeld maar één so cialistische burgemeester in geheel Utrecht overblijven. 2e week februari 1911 Van bepaalde zijde wordt aangedrongen op een 10-urige werkdag. Er zijn echter vele bezwaren. Hoe zou men in 10 uur kunnen doen, wat anders in 12 geschiedt. Het meeste werk is niet zo vermoeiend dat men na een 12-urige dagtaak hoog nodig aan rust toe is. Bovendien verdient men bij een 10-urige werkdag maar 10 x 20 cent, tegen bij een normaale werkdag 12 x 20 cent. De meeste gezinnen kun nen dit niet missen en men kan van de werkgevers niet verwachten, dat ze voor minder werk meer geld zullen geven. En wordt de werkdag al 10 uur, wat doet de arbeider dan met zijn vrije tijd. Hij zal wel gedwongen worden bijverdienste te zoeken. Laos. De twee actueelste problemen, waar mee de nieuwe regering van de Ver. Staten te worstelen heeft, zijn de Kongo en Laos. Op beide terreinen krijgt men de indruk, dat Kennedy een enigszins van zijn voorganger afwijkende politiek zal gaan volgen. Eisenhowers regering steunde de rechtse regering van Boen Oem en Nosavan tot het uiterste, ter wijl Rusland volledig staat achter de communistische beweging Pathet Lao, die ook de verdreven regering van Soe vanna Phoema steunt. Deze rebellen, volgens Boen Oem dan, beheersen be langrijke strategische punten in het Noorden van het land. Naar verluidt, zou Kennedy iets van ’t starre standpunt van Elsenhower zijn j teruggekomen. Hij zou er geen bezwaar ties, sterk uitgebreid, voor de orde en rust zullen zorgen. Na de uitschakeling van het geweld zal men aan de politieke opbouw moeten beginnen. Een voor waarde hiertoe is de vrijlating van Loe- moemba, meent Hammarskjöld. Loe- moemba is gebleken een figuur te zijn tegen wie men in grote delen van de Kongo (en van Afrika) niets gedaan kan krijgen. Tot dit standpunt beginnen ook de Amerikanen, die tot nu toe Kasavoeboe en Moboetoe hebben gesteund, over te hellen. Zij hopen, dat -xiemoemba in een nationale regering zitting zal nemen, waardoor hij wat geremd zou worden. Het is de vraag of dit op het ogenblik nog voldoende is. Loemoemba’s eisen zullen wel hoger zijn. Hwat haf Qabe SLroar Een grote lawine heeft het plaatsje Rochemolle in de Italiaanse Alpen, aan de Italiaans-Franse grens getroffen. Direct na de ramp trokken reddingsploegen het getroffen gebied in om overlevenden te redden: dat hun pogingen ook succes hadden laat de bijgaande foto zien: een bewoner van het plaatsje wordt uit de wrakstukken van zijn huis bevrijd. De kwadratuur van de cirkel. Deze is thans uitgevonden en wel door de minis ter Kolkman. Hij gaat n.l. de stuivers ,/n ■BtWOy-'T[i>^l^i[iilj.l(ijii HU.JI

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1