het Vele voorzieningen nodig de Friese binnenvaart belang van in Is voor 40-jarig jubileum „Wubbenus Jacobs’’ te Arum c.s. er nog toekomst „De Twee Gebroeders Qabe Skroar us hjoed Wordt het ,Wilsterflappen’ verfilmd? Fan de Martinytoer Tj. de J. to sizzen Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 57e JAARGANG No. 13 De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat 99 Friese vogelvangers bijeen van BILANGRIKE FRAGEN 3e week februari 1936 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie It ünforwachte bart faker as jo forwachtsje Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) beschikbaar stap gedaan. lid en vertelde menige bijzonderheid. Ook van hem kon de voorzitter een „en velop” incasseren. De kleinkunst-voordrager en imitator Jac. de Vos had het deze eerste avond op rolletjes, wat hij gaf kon de toets der kritiek geheel doorstaan. Het was aardig gevonden om „Mar ik bin by it korps’’ weer te geven. Met zijn „lyts forskaet” en sneltekenen had hij het publiek al dadelijk op zijn hand. Met een voordracht over „De koe” en „Jochum bliuwt frijgesel” besloot deze begaafde voordrager zijn aandeel in deze avond. Waarschijnlijk zal hij op de tweede uit voering wel meer „te doen” krijgen. Voorzitter Wybenga bood aan het slot de ceremoniemeester Brouwer sigaren aan en ging, nadat men de Avondzang had gezongen, voor in gebed. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad 50-jarig bestaan Geref. J.V. te Bolsward. Een der oud-voorzitters, Ds. Numan van Hijlaard hield een rede over:: „Bouwers van het leven.” Welke hoop op zegen is er eigenlijk nog voor „De Hoop op Zegen”, voor de „Soli Deo Gloria”, voor de tientallen andere schepen, die door de ontwikkeling in de binnenscheepvaart en talrijke bijkomende factoren, zijn uitgesehakeld of het bestaan bedreigd zien? Is het „Ora et Labora” nog wel toereikend voor het schippersbestaan Het zijn vragen, die vele Friese (en niet alleen Friese) schip pers zich regelmatig en steeds meer stellen, zulks niet zonder bitterheid en terecht. Het muziekkorps „Wubbenus Jacobs” te Arum, directeur de heer C. G. Roelofsen van Leeuwarden vierde haar 40-jarig jubileum onder leiding van de heer B. Brouwer. Op de jubileumuitvoering waren o.a. aanwezig mevr. Roelofsen, wethouder Elzinga, de Culturele Commissie Wonseradeel, Hoofdbestuur, Zusterafdelingen, Zangver eniging, Dorpsbelang, Dorpshuis, Jac. de Vos als medewerker en de oud-leden. Men had een speurtocht gehouden en niet minder dan 140 oud-leden opgeduikeld. Het ere-lid, de heer R. Poortstra, was eveneens aanwezig, het oud-lid en vaandel drager, de heer F. van Gorkum zond een felicitatie. Wanneer het vervoer over de weg wordt belemmerd omdat de wegen te slecht zijn, het tracée verkeerd ligt, of de breedte ontoereikend is, komen velen en vele lichamen in het geweer, wanneer de waterwegen ergens achterblijven, dan wordt verbetering een slepende kwaal, waarvan de genezing door de grote heel meesters voortdurend wordt verschoven, ook al is de diagnose duidelijk. Maar, zelfs met de verbetering van lig plaatsen en vaarwaters, zelfs met betere sociaal-culturele voorzieningen voor de schippers en hun gezinnen is de ontwik keling niet te stoppen, die tot gevolg heeft gehad, dat de schepen van tonna ges beneden 100 ton werkloos voor de wal liggen. Voor die kleinere schepen is geen oplossing meer, te vinden en voor die kleine „Goede Verwachting” zijn dus de verwachtingen niet goed. Het zijn de schepen, waarover moeders vroeger voor hun kinderen zongen hoe ze eigenlijk voorbij voeren, in de tijd, dat Leeuwarden zo’n honderdvijftig zag aankomen en vertrekken en waarin het privelege van de binnenvaart voor het goederenvervoer nog onaangetast was. Nu zijn er nog maar een twintig lijndien sten per boot, diensten, die geen rijkdom opleveren. De schepen van minder dan honderd ton zijn nu bijna niet meer te exploiteren. Ze liggen voor het meren deel schurend langs de walmuren in de Friese steden uit te rusten en behoren niet meer tot de stoffering van het Frie se land langs meer dan 1200 kilometer vaarwater. De schippers van die schepen met trui, pijp en Friese waterhond en soms nog met belletjes in de oren onder de from melig geworden schipperspet zijn bijna tot een bezienswaardigheid geworden, buiten de beslotenheid van de warme roef met petroleumlamp, eeuwig prutte lende koffie, verkwikkende gezelligheid, maar nu zonder hoop op betere tijden. langrijke plaats ligt en zytakken naar onder meer Heerenveen, Akkrum zijn noodzakelijk. Overigens zijn de Friese kanalen niet diep genoeg in verband met de ontwik keling van de coastervaart en zo blijkt de binnenscheepvaart in Friesland, van de „Goede Verwachting”, die zonder ver wachting ten aanzien van zijn veertig ton tegen de kademuur in Leeuwarden ligt tot en met de vaart met grote sche pen een vraagstuk, dat meer aandacht en meer dan halve maatregelen vraagt. De schipper heeft recht op meer be langstelling, de scheepvaart is zelfs in deze tijd van toenemend vrachtvervoer langs de weg een zaak, die voor de na tionale economie van grote betekenis is. ook al werd dat al door menigeen ver geten. *Als herinneringen aan betere tijden, liggen de kleine binnenschepen werkloos aan de wal. Het concert programma, dat ongeveer een uur in beslag neam, mocht er wezen en was over ’t geheel een „echt” feest programma, dat op hoog peil stond. Tussen de muziek gaf de secretaris, de heer S. Tolsma, een „histoarysk flitske” van de jubilerende vereniging. Het eerste bestuur bestond uit wijlen de heren R. Anema, O. Brik, J. Belk- sma, H. van Gorkum en de heer J. van Slageren te Witmarsum, die aanwezig was. Men begon met 16 leden. Directeuren van „Wubbenus Jacobs” zijn geweest Weisenbach, Hoitinga, Vis ser, Vastenout, Blanksma, Van Gorkum enz., totdat men nu al weer een reeks van jaren de heer Roelofsen als leider heeft, die zijn muzikanten in de hand heeft en hen steeds tot grotere presta ties opwekt. Tet tegenwoordige bestuur bestaat uit de heren O. Wijbenga, voorzitter, S. Tol sma, secretaris, J. Poortstra, penningm. en M. van Gorkum en T. van der Schaaf, muziekcommissarissen. Het korps blaast momenteel in de afde ling Uitmuntendheid en de medaljes, die aan het vaandel prijken, zijn niet meer van de „sla jut op de kop” zoals het vroeger eens is gebeurd. Wethouder B. Elzinga van Wonseradeel bracht daarna de felicitatie van de ge meente Wonseradeel over, sprak even eens voor het Dorpshuis en bood 2 enve loppen met inhoud aan. De heer Lautenbach van het hoofdbe stuur had alle respect voor het concert; ook hij bood een enveloppe met inhoud aan Evenals de heer W. A. Sinnema, die sprak voor Doi-psbelang. Spreker zeide o.m. ook een beroep te willen doen op de Arumers om het monument van wijlen de heer Wubbenus Jacobs” te ver nieuwen. De heer K. Politiek van Lollum sprak voor „Asaf” en liet zijn woorden ver gezeld gaan van de envelop met inhoud. De dames T. Tichelaar-Brik en K. Wij benga bleven in de geest van de zang vereniging „Hallelujah”. Zij zongen na tuurlijk hun felicitatie. De heer P. Miedema van Achlum voerde het woord voor de Oranjevereniging al daar .en bood een prachtige mand met’ bloemen aan. Van Dorpsbelang Achlum was tevens een mand bloemen binnen gekomen. De heer J. van Slageren sprak als oud- fan dream en winsken”, werd apart nog een welkom toegeroepen. „Wubbenus Jacobs” had zich intussen opgesteld op het podium voor het jubi leumconcert. Begonnen werd met Voorspel en koraal „Lobe den Herren’’ van Meindert Boekel dat een machtige inzet was met mooi variatiewerk. De „Ouverture Militair” var Johan Pala werd fris en met spirit gespeeld. De forto’s werden naar beho ren genomen, de oren van de luisteraars „tuitten” er van. „The Harp of Wales” van G. Boedijn, dat uit meer delen be staat, is technisch nogal moeilijk. De solo’s kwamen magnifiek door en tel kens kwam de melodie zich in verschil lende instrumenten aanmelden. In de fantasie over een „Engelse avond- hymne” van Cor Kee is de bekende me lodie „De dag door Uwe gunst ontvan gen” verwerkt, die er schitterend door heen is geweven. „Second Suite” van G. Holst werd pittig en vlot gespeeld. De overbekende „Travalgar”-mars van W. Zehle werd met gemak geblazen en Wa*rin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De heer M. Bakker te Winsum bedankt wegens vertrek naar buiten de gemeente als raadslid. Krityk op bisteande feiten en tastannen wurdt ornaris net sympathyk üntfongen. Folie leaver heart men wurden fan lof :rkenning. En dochs blykt yn it lib- tige faek, dat de krityk folie frucht- is as it yn it earstoan lykt. en erkenning. En dochs blykt yn it lib- ben t’_ berder is len fan de dingen, dy't men Minister Marijnen tige kwea óf-nomd hat, is it feit, dat hy de boeren forantwurdlik stel de foar de ófset fan de suvel en dat hy de priis fan de molke dêrom yn bipael- de sin ek oan keppelje woe. De boeren waerd forwiten, dat hja net genóch diene om dy ófset to forgreatsjen en to forbetterjen. Dat wie doe foargoed mis, sei men hwant hwat koe de boer der seis oan dwaen? Sa op it earste gesicht net safolle, mar by fierder trochtinken leit de saek dochs wol hwat oars. Der is alderearst de yn- floed fan de 400.000 agrariërs en har Beschikbaar a 5,de voorlopig met 73 punten opgenomen enterstier Piet. J. Bruinsma, Hartwerd. Te Bolsward werd een chr hist, jongeren groep opgericht met aanvankelijk 25 le den. Bolswardse melkv^rkopers-vereniging „Onderling Belang” te Bolsward: Voort aan is de prijs van volle melk per liter 8 cent, die van karnemelk per liter 4 ct., die van tapmelk per liter 3 cent. De heer Brouwer vertelde, dat men vroe ger met energie had gewerkt en dikwijls de tekorten in de kas zelf had bijgepast. De voorzitter, de heer O. Wijbenga, bood daarna in verband met deze feestavond, de directeur sigaren en zijn vrouw bloe men aan. Het echtpaar F. Bruinsma, koster en concierge, werd vereerd met een fruitmand. De heer Brouwer deelde nog eens mee, hoe men aan de naam van het korps was gekomen, n.l. doordat de pas opge richte vereniging zijn directeur Wub benus Jacobs, organist bij de Ned. Herv. Kerk, door een noodlottig ongeluk kwam te missen. Het korps dat net was opge richt, eerde zo de man die zoveel be tekende voor het culturele muziekleven in Arum. Opgewekt werd om het monument van de overledene, dat alhier op het kerkhof staat en in zeer slechte toestand ver keert, te vernieuwen. Van de heer A Posthuma te Wommels was in slüfke” met inhoud binnenge komen. De heren Th. Bruinsma, Canada en Dou- we Tolsma, net overgekomen uit „it lan Mede als gevolg van de ontwikkeling van het wegverkeer zijn de schippers in de richting van grotere tonnages ge gaan. Het schip, kleiner dan tweehon derd ton, dreigt te verdwijnen. In Friesland Heeft het kleine binnen schip in de afgelopen jaren nog em plooi gehad door het vervoer van een groot deel van de aanzienlijke zandtrans- porten en bleven voor bietentransport tijdens de campagne favoriet voor vele ondiepe binnenwateren, maar ook voor het zandtransport wordt steeds meer gebruik gemaakt van vrachtauto’s. Voor de binnenscheepvaart in het al gemeen is het aantal bevrachtingen in het afgelopen jaar gestegen, maar de vervoerde hoeveelheid goederen bleef vrijwel gelijk. De omschakeling naar grotere schepen gaat intussen lande lijk gezien door en de oude „Hoop op Zegen” is voorgoed achtergebleven en ligt in een stil hoekje van de stads gracht. Is het achterblijven eigen schuld van de schippers, was de ontwikkeling te snel, de kapitaalspositie te gering? Het zijn vrij overbodige vragen gewor den, actueel is slechts: hoe kan het vraagstuk van de kleine binnenschippers werden opgelost. Sommigen hebben de vraag wel eens gesteld: waarom de klei ne boeren wel en de kleine schippers niet geholpen worden, een vraag uit een ge prangd gemoed van lieden, die zich tot eer vergeten groep voelen behoren, een groep die vanzelf uitsterft, maar die beter verdient. Volgens de jongste gegevens neemt de per schip vervoerde hoeveelheid goede ren toe, althans over het gehele land ge rekend, en zo moet er dus ondangs pes simisme toch nog toekomst zijn voor de Friese binnenscheepvaart, al zullen de kleine schepen voorgoed buitenspel zijn. Voor het vervoer met grotere schepen wordt het echter tijd, dat er de nodige voorzieningen worden getroffen. Dezer dagen is op een'vergadering „Schuttevaer” nog eens gezegd, wat van Friese provinciale en gemeentelijke zij de al meermalen in Den Haag is betoogd Friesland is door het grootscheepsvaar- water Groningen-Lemmer slechts ten dele in het net van grootscheepsvaar- wegen opgenomen. Het leidt door een Fries gebied, waaraan geen enkele be- krijen hat. De opmerking, dat dit dochs gjin byt oan de kwaliteit tadocht, is üt de tiid. Sa is de wrald net meat. Drs Mei huizen makket jit in twadde opmerking. Hy bipleitet in fêste priis foar de bin- nenlanske büter. Dat wol it publyk. Dy wizigingen alle wiken is foar de ófset funest, seit er. Lit men desnoads twa of trije kwaliteiten bringe, mar tsjin fêste prizen. En dan komt hy ta de bilangrike fraech oft dit nou sa moatten hie en oft dit net oars koe. Wol men der in posityf andert op jaen, dan sil men, seit er, folie mear wurk meitsje moatte fan it moder ne merkündersyk of merkanalyse. Der moat stelselmjittich neigien wurde, hok- foar miening it publyk hat, hwerom hja op oare produkten oergean, hwat hja graech oars wolle en sa fierder. Dizze merkanalyse is al jierren geande, mar der kin jit folie mear en folie yntensiever wurke wurde. It bilang fan de ófset is it libbensbilang fan de suvel en har pro- dusinten. Troch der allegearre iendrach- tich oan mei to dwaen soe it mooglik wêze de situaesje gans to forbetterjen. It Nederlanske Suvelbureau is der hurd mei dwaende, mar it gewicht fan dizze saek wurdt jit altyd fierst to min ynsjoen. De deskundigen bipleitsje foar de sakjen- de suvelmerk triie dingen: Meitsje it it publyk maklik, dat wint. Meitsje it foar it publyk oantreklik. dat haldt. Meitsje it foar it publyk suggestyf troch pakken de reklame, dat slacht yn. Mar om dizze dingen goed to dwaen, sil men de merk analyse as basis witte moatte yn al syn sektoren, aid en jong, man en frou, maet- skiplike kring, diel fan it lan en sa mar fierder. Drs. Meihuizen forwachtet der gans forbettering fan en wy wolle bislute dat de kommende tsien jier syn optimis me bifêstigje sille, hwant hjir stean grea- te bilangen op it spul. blyk it leafst wol. De produsint moat him rjuchtsje nei de smaek en de forlangens fan de keaper en dan blykt, dat dizze yn üs tiid net sasear de priis mar jit mear de gaedlike foarm en de oantreklike for pakking weardearret. It gemak fan de kofjemolke, de reklame. de oantreklike forpakking hat makke, dat dit produkt yn koarte jierren geweldich tanommen is. Hjiryn leit in dudlike fingerwizing, hwat kant it üt moat, seit Drs. Meihui zen. Mei de tsiis is it krekt gelyk. Ek hjir is in daling fan 16% yn it jild. dat de lju foar tsiis bistege, towyl oare breabileg- ging, sa as fleis en fleiswaren, mei 400 omheech gien is. Hy stelt tige foarsichtich de fraech oft de produsint wol genóch dien hat om de tsiis by it publyk to bringen yn in mak- like en oantreklike foarm. Is, sa seit hy, de presentaesje fan de tsiis net foar for bettering fetber? En wy tinke dêrby oan de saek fan de fjouwerkante tsiis. hwert Dütskian tige priis op stelde. Hwat is hjir tsjin oanhongen en ageard. Is dit net in teken, dat de produsint hwat al to konservatyf is en lang net fül ge nóch neigiet, hoe’t de smaek en de for langens fan it publyk harren wizigje? En dan de büter, de echte boerebüter. Hjir is efterütgong it slimst. Drs. Mei huizen birekkent, dat de nederlanske kon- sumint mar efkes 40 minder bisteget foar büter as yn 1949. Dat is tige slim. En it sil alle oandacht nedich hawwe de oarsaken nei to gean. Hwant yn it alge- mien wurdt der folie meat jild ütjown oan lükse produkten, allinnich de büter giet sterk efterüt. Drs. Meihuizen wiist dan op de mooglike oarsaken. Hy docht de suggesty om de wearde fan de büter ek yn de forpakking ta ütdrukking to bringen. It sjocht der jit krekt sa üt as jierren lyn en neat wiist derop. dat men hjir mei in fijn en kostlik produkt to hüshaldings as konsuminten. Soe it net in bilangrike ynfloed hawwe as hja kon- sekwint de eigen büter en tsiis op 'e foar- groun setten. Jit altyd meitsje hja in lyts tweintich persint fan de bifolking üt en mei har neiste oanhang jit mear. Sit der net in lyts fonkje wierheit yn to sizzen, dat it fansels sprekke moast, dat hja har eigen produkten en net dy fan de kon- eigen produkten kurrint brükten? Mar der is mear. It greatste diel fan de molke wurdt forwurke en yn forskate foarmen yn de hannel brocht troch de eigen koöperatieve fabriken. Kin men üt- halde, dat as der oan de ófset tokoarten binne, de boer seis der neat oan dwaen kin. Binne de bistjürders net de eigen boeren en steane de direkteuren net ün- der har biwald? Drs. S. W. Meihuizen, ekonomysk mei- wurker fan de F.NZ. de nationale koop, suvelorganisaesje, toant oan de han fan düdlike feiten oan, dat de ófsetforbet- tering alderearst yn eigen lan to finen is en dat it mei dy ófset net yn oarder is. Mear as 60 fan de suvel wurdt yn ei gen lan opiten en dizze merk is foar üs de gaedlikste, de maklikste en de foardie- lichste. Drs. Meihuizen toant oan, dat it ynkom- men fan de minsken hjirre nei de oar- loch mei net minder dan 136 omheech gien is, mar dat it diel fan it ynkommen, bistege oan suvelprodukten mar 75 heger wurden is. Ek as men allinnich sjocht nei de iterij, dan blykt, dat fan eltse goune yn 1949 krekt 15 sint oan suvel bistege waerd en nou mar 13% sint. Hy toant fierder oan, dat de konsumpsje- molke bilangryk efterüt gien is en dat der foaroer in bilangrike stiging is to sjen by de kofjemolke en de yoghurt. Ek by de molke seis nimt de flessemolke ta en de losse molke giet efterüt. Drs. Mei huizen wiist hjir op de needsaek it pro dukt to bringen yn de foarm, dy’t it pu- Vrijdag 10 februari herdacht de Chr. ging er bij de toehoorders in „als koek”. Muzlekver. „Wubbenus Jacobs” van Arum haar 40-jarig bestaan. Hier een opname van het huidige be stuur. Zittend v.l.n.r. Dir. de heer Roe lofsen, O. Wijbenga, voorzitter en R. Poortstra, ere-lid en één van de oprichters. Staande: S. Tolsma, seer., J. v. d. Schaaf J Poortstra, penn., M. van Gorkum. In café „De Walden” te Leeuwarden, de geregelde vergaderplaats van deze bond, werd een goed bezochte jaarvergadering gehouden onder leiding van voorzitter Lcuwsma van Cornwerd, die alle aanwe zigen een hartelijk welkom toeriep, in zonderheid de spreker, de heer J. A. Eijgenraam, van het Instituut voor toe gepast biologisch onderzoek in de natuur te Arnhem en zijn medewerker de heer Smit en de afgev. van de Groninger Bcnd, de heer P. Meindertsma te Burum. De zeer ter zake kundige spreker gaf in een 3-tal punten tellende causerie de aanwezigen een overzicht, waarover nog lang zal worden nagedacht. Het eerste punt was het onderzoek naar de invloed van het bedrijf op de stand der vogels. Het tweede betrof het jaar lijkse ringen en punt 3 de mogelijkheid om over dit bedrijf een film te maken voor wetenschappelijke doeleinden. Het vangen van een aantal goudpluvie- ren tijdens de trek blijkt van geen in vloed op de stand van deze in het hoge Noorden broedende vogels. Buitengewoon interessant was wel het geen spreker wist te vertellen over de resultaten van het ringonderzoek, waar aan ook door de wilsteraar wordt deel genomen. Hoewel er vele moeilijkheden zijn, welke bij dit onderzoek overwonnen moeten worden, heeft men toch reeds belangrijke resultaten bereikt. Zo zouden er feitelijk 2 groepen trek kers zijn, te onderscheiden in een Noor delijke en een Zuidelijke groep. Hun broedgebieden zijn tevens verschillend. De eersten broeden op en boven de 64e breedtegraad, de andere meer om de 62e en daaromtrent ook in de trektijd zo wel bij de herfst- als voorjaarstrek valt een verschil in tijd waar te nemen. Teruggekomen ringen uit Spanje, Portu gal en Italië, maar ook uit N.-Afrika bewijzen hoe ver naar het Zuiden de goudpluvieren gaan. De terugtrek in het voorjaar gaat soms langs Oostelijker trek wegen, bijv, van Italië linea recta naar Zweden. Om ge gevens te verkrijgen uit de broedgebie den in het hoge Noorden moeten feite lijk te veel bezwaren overwonnen wor den; deze dun bevolkte gebieden, sluiting der jacht enz. belemmeren het onder zoek in hoge mate. Bij de nabespreking bleek wel hoezeer het met de jacht in andere landen soms wonderlijk gesteld is, er zijn bijv, in Frankrijk nog oude rechten, welke da teren uit de tijd van Lodewijk XIV. In Engeland heeft ieder Graafschap een aparte sluitingstijd. Toch geeft het rin gen van deze vogels belangrijke uitkom sten. Ook dit jaar kan er weer worden geringd in beperkte mate, daar de rege ring er te weinig geld voor beschikbaar steld.. De animo, vooral bij de ouderen was groot. Het derde punt, het maken van een film was bepaald verrassend voor de leden en alleen door hun medewerking zal dit mogelijk zijn. Ook nu kwam deze spontaan, men vreest de openbaarheid niet en deze film van het oude bedrijf moet als documen taire dienst doen bij de vele wetenschap pelijke lezingen door spr. te houden. Daar er veel licht nodig is voor het fil men, werd na ampele besprekingen be sloten dat bij de voorjaarstrek het beste resultaat zal worden verkregen en zo mogelijk zal beproefd worden nog dit jaar te beginnen. Een drietal personen wier vanggebieden zich hiertoe bijzonder lenen, stelden zich en daarmee is de eerste

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1