De dood Loemoemba brengt van het allerminst oplossing m FEEST- EN STRIJDGEWOEL OP HET BINNENHOF PM De Gaulle’s plannen met klein Europa Koperen jubileum dr. L. G. Kortenhorst üs hjoed p p to sizzen j a ■k. - dL SOu- hulpverleningsdienst? STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ruimtetrip Gouden filmpjes Opmars TV Nije skoalle foar Kubaerd Ook Workum een VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 57e JAARGANG No. 14 Waarin opgenomeo: De Bolswardsdie Courant, Westergoo EEN KUSJE VOOR BROERTJE Ruslands voorsprong. PYT een i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) ENORME BRAND IN DUMP TE ROTTERDAM Foarspoed makket net folie freonen ter harte gaat, namelijk die voor de oor logvoering. De Gaulle. De Gaulle verandert niet gemakkelijk van gedachten en het is zeker niet denk beeldig, dat hij, als hij beschikt over een te gebruiken eigen kernwapen, het ogenblik niet gekomen acht om weer de nadruk te leggen op de onafhankelijke positie van Europa, dat volgens hem zijn verlengstuk in Afrika heeft. Dit is echter een visie, waarvan vooral de Afrikanen niet al te veel terug zul len hebben. De basis van de Franse po litiek zou dan wat al te zwak worden. Het is niet goed verklaarbaar, dat Ade nauer over deze bezwaren is heenge stapt. Misschien is hij van oordeel, dat het Franse plan minder gevaarlijk is dan wij hier geschetst hebben, vooral omdat het volgens de Duitse opvatting niet zo lang meer zal duren of het lei derschap in het Kleine Europa, dat nu nog bij Frankrijk ligt, gaat over naar Bonn. Maar ook in dat geval is er voor Nederland weinig aantrekkelijks in een constructie, waarvan Engeland uitge sloten is. Daar komt nog bij, dat Enge land te kennen heeft gegeven, wel de gelijk te willen deelnemen aan het poli tieke beraad over Europa, nu de supra nationale elementen er uit verdwenen zijn. Maar Frankrijk wil er Engela’hd ronduit niet bij hebben om zijn leider schap niet in gevaar te zien gebracht. Abonnementsprijs t 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswarils Nieuwsblad In de stilte van het winterreces heeft de k.v.p.-afgevaardigde, dr. L. G. Korten horst, deze week zijn koperen jubileum als voorzitter der Tweede Kamer her dacht. Hij is niet ons oudste Kamerlid, noch wat leeftijd noch wat aantal zittings. jaren betreft. Hij wordt dit jaar 75 en zetelt sinds 1925 in onze volksvertegen woordiging. Maar Ds. Zandt en ex-minister Welter zijn 80 jaren en dus aan merkelijk ouder dan htf, terwijl de 75-jarige Dr. Tilanus nog eerder dan hij, name lijk in 1922, in de Kamer werd gekozen. Zijn leeftijdgenoot, Prof. Oud, verscheen zelfs nog eerder, namelijk reeds in 1917, op het Binnenhof, doch de liberale fractie leider heeft zijn zetel tussentijds namelijk eerst gedurende zijn ministerschap en later tijdelijk als burgemeester van Rotterdam nogal eens verlaten. Maar toch is het koperen jubileum van Dr. Kortenhorst ais Kamerpresident iets bijzon ders. Sinds mensenheugenis is nog nooit iemand langer voorzitter der Tweede Kamer geweest, al wint Dr. Kortenhorst het zijn voorganger mr. Van Schaik nog maar net. Loemoemba, is dood. De voormalige Kongolese premier, begin september afgezet door president Kasavoeboe, maar nog steeds erkend door een aantal Afrikaanse, Aziatische en communistische landen, was in december van het vorig jaar gear resteerd door Moboetoe, de sterke man van president Kasavoeboe. Maar vorige, maand was hij overgebracht naar Jadostad in Katanga, waar Loemoemba’s aarts vijand Tsjombé de scepter zwaait. Moboetoe oordeelde Loemoemba in het door hem beheerste deel van de Kongo niet In voldoende veilige bewaring, aangezien de troepen nogal eens muiten bloedbad te verhinderen, als de stam men op wraak en weerwraak uitgaan. Een oplossing is deze dood van Loe moemba niet te noemen, want juist ge durende. zijn gevangenschap heeft zijn vice-premier Gizenga in Stanleystad in de Oostprovincie het machtsbereik van de Loemoembisten aanzienlijk weten uit te breiden. Gizenga is een man met communistische training, die de dood van Loemoemba zeker met alle midde len zal uitbuiten. Het Westen, dat zijn naam met Kasavoeboe en Moboetoe en ook wel met Tsjombé heeft verbonden, zal eveneens de weerslag van deze moord voelen. De eis van Rusland, dat Ham marskjöld af moet treden is daar reeds het begin van. Begrotingsbehandeling. Overigens wacht de Kamerpresident drukke tijd. In de komende weken zal de Tweede Kamer namelijk nog verschei dene belangrijke begrotingshoofdstukken moeten afhandelen. Volgende week staat de begroting van buitenlandse zaken op de agenda. Verwacht kan worden, dat daarbij zo wel de kwestie Nieuw-Guinea als de re cente topconferentie van de Zes Euro pese regeringsleiders in Parijs ter spra ke zal komen. Het ligt voor de hand, dat de Kamer leden zullen nagaan of in beide aange legenheden Nederland niet in een zeker isolement is geraakt en van minister Luns zullen verlangen, dat hij wegen zal aanwijzen om daar uit te geraken. Minister Luns is zo vaak afwezig ge weest in de afgelopen maanden, dat van regelmatig parlementair contact, althans in het openbaar, geen sprake is geweest. Daar komt bij, dat zijn verhouding tot minister-president De Quay, zowel in de Nieuw-Guinea-kwestie als bij het Euro pees topoverleg, onderwerp van allerlei speculaties heeft uitgemaakt. Voor hij kort na het cocktail-incident naar de Algemene Vergadering van de Ver. Naties vertrok, heeft hij duidelijk ge steld, dat niet de minister-president doch de minister van buitenlandse zaken de buitenlandse politiek van Nederland had uit te voeren. Kort daarna kwam evenwel de Franse president met een uitnodiging voor een topconferentie van de Zes regeringslei ders, dus met inbegrip van minister president De Quay voor Nederland. Op de jongste conferentie te Parijs is ech ter, blijkens de perscommentaren, mi nister Luns als de voornaamste woord voerder van Nederland tegenover de re geringsleiders van Frankrijk en Duits land, De Gaulle en Adenauer, in het strijdperk getreden. Het is bepaald niet denkbeeldig, dat die positie ook door de Nederlandse Kamer leden onder de loupe zal worden geno men. Klein Europa. In Parijs hebben eind vorige week de regeringsleiders en ministers van buiten landse zaken van de zes landen van het kleine Europa vergaderd, d.w.z. van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Nederland en Luxemburg, nadat de dag tevoren bondskanselier Adenauer ’n apartje had gehad met president De Gaulle. Het doel van de bijeenkomst was, de Franse plannen te bespreken voor een nauwere politieke organisatie van de zes landen, die in de E.E.G. economisch zo nauw samenwerken. Vaker overleg tussen de ministers en de instelling van een soort politiek secre tariaat waren de belangrijkste punten, waar allen het wel min of meer mee eens waren, behalve de Nederlanders, die hierin een politieke stap naar de vestiging van het kleine Europa met uit sluiting van Engeland zagen. En Neder land wil om politieke zowel als econo mische redenen Engeland zo nauw mo gelijk aan het vasteland binden. Een ander bezwaar van de Nederlanders was, dat te ver voortgaan op deze weg ook de samenhang in de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie zou verzwak ken, wat, vooral gezien de visie van De Gaulle over een veel onafhankelijker po litiek ten opzichte van de Ver. Staten, een ernstig nadeel is. Adenauer had dit eerst ook als nadeel gevoeld, want een nauwe band met de Ver. Staten is de basis van de Duitse politiek. Op dit punt schijnt De Gaulle hem gerustgesteld te hebben, maar het is de vraag of dit voldoende is. In stilte. Dat dit bijzonder jubileum in stilte is gevierd, op verlangen van de president zelf, komt misschien ook wel doordat de p.v.d.a.-fractie hem de laatste keren haar stem heeft onthouden, als jaarlijks de voordracht werd opgemaakt. Dat is wel eens anders geweest. Onder de brede basis hebben de socia listen, toen zij een tijdlang de grootste Kamerfractie vormden en dus aanspraak op het voorzitterschap konden maken, ei in toegestemd, dat Dr. Kortenhorst voorzitter bleef. Maar aan deze waar dering kwam een einde toen het laatste kabinèt-Drees tuimelde. Bij die gelegenheid zou Dr. Kortenhorst zich althans naar het oordeel van de p.v.d.a.-fractie niet geheel onpartijdig hebben gedragen. Kon Dr. Kortenhorst voordien op de stem van vrijwel de ge hele Tweede Kamer rekenen, sedertdien vindt hij een tweederde meerderheid achter zich. Dat is natuurlijk ruim schoots voldoende, maar doet toch wel enige afbreuk aan de feestvreugde. en De Jong’s Nieuwsblad Vorige week vrijdag kwam het bericht van de Katangese regering, dat Loe moemba en twee medgevangenen ont snapt waren en spoorloos verdwenen met een zwarte auto, die men later langs de kant van de weg heeft teruggevon den. Dit bericht werd maandag gevolgd door de mededeling, dat Loemoemba bij zijn vlucht in handen was gevallen van leden van een vijandige stam, die hem gedood hadden. Nog vrijdag was bij de Ver. Naties de viees gegroeid, dat Loemoemba niet ge vlucht was, maar dat hij vermoord was en dat het gehele vluchtverhaal moest dienen om er de politieke gevolgen van te beperken. De omstandigheden van de vlucht en de dood van Loemoemba wek ten weinig vertrouwen in de oprechtheid van de Katangese regering. Het is dus niet uitgesloten, dat Loe moemba ook na zijn dood nog een grote invloed zal hebben. Want hij is marte laar geworden, vermoord door wie nage noeg iedereen ziet als een marionet van de Belgen, namelijk Tsjombé van Katan ga. Ook Kasavoeboe en Moboetoe, die hem aan Tsjombé hebben overgeleverd, gaan niet vrijuit. Men vreest, dat de te genstellingen tussen de Loemoembisten en de rest van (Je Kongo groter zullen werden, vooral daar de troepenmacht van de Ver. Naties te klein is om een Onder leiding van de heer E. U. Dijk stra werd te Workum van gedachten ge wisseld omtrent de noodzaak van een boerenhulporganisatie ter plaatse. De vergadering achtte de noodzaak wezig, waarbij gewezen werd op het Koekdissen toegelaten. Volksvoordracht in het Wilhelminage- bouw, uitgaande van de Maatsch. tot Nut van het Algemeen. Spreker H. Beekhuis. Onderwerp „De verversing der lucht”. Entree 5 cent per persoon. Die Russen zijn wat mans Dat staat wel buiten kijf Opnieuw zoeken ze thans Een aardig tijdverdrijf Hun zware satelliet Werd netjes gelanceerd Welk doel ligt in ’t verschiet? Venus, is er beweerd Zien wij, oneindig ver Bij heldere avondstond De meestbezongen ster Elk vraagt, wie gaat daar rond? Een mannetje vaal dof Als een speldeknop zo klein Dat is meneer Chroetsjow Van Venus souverein Stuur hem dan dit bericht: Jij voelde je een reus Hou voortaan 't mondje dicht Je mening blijkt abuis Sla nooit weer met je schoen Vergissen is niet erg Maar ik zou bescheiden doen Op Venus ben je een dwerg Zij hoort een kleine stoot En op een zekere dag Plant er de ruimteboot De hamer-sikkelvlag Heus daarbij blijft het niet Want loopt het wat gesmeerd Dan kan, als nieuw gebied Venus geannexeerd Wie is dit meisje dat haar kleine broer tje zo teder kust? Tijdens een bezoek aan het Witte Huis in Washington zag een fotograaf dit tafereeltje van Caro line Kennedy, met föhn. F. Kennedy ]r., die nog maar een paar maanden oud is 3e week februari 1911 Wegens voortdurend stormachtig weer, zijn de beurtschepen van Workum en van Bolsward op Amsterdam een volle week blijven liggen. De halve wereld is ziek: de influenza druipt uit de lucht. De oorzaak van de ziekte? Met zekerheid weet men niets, maar dr. Y. schrijft in de N.R.Crt., dat hij gelooft, dat het te warm stoken in de woon- en werkvertrekken er niet vreemd aan is. Opmerkelijk is, dat nog nooit een influenze-epedemie in de zomermaanden is waargenomen. Groot-Boerenboelgoed te Bolsward ten huize en ten verzoeke van mej. de Wed. J. Zijsling op Baburen nabij Bolsward: 39 melke, kalve en varekoeien, 12 hokkelin- gen w.o. 2 stieren en enige suupkalverens 21 vole schapen, Boerenreeuw als glas wagens, tilbury, 2 sleeptroggen, kretten, tieme, bintladders, piekestelp, belletuig: Koekdissen en hakblokken worden niet President Kennedy heeft bij zijn verkie zingscampagne er voortdurend op ge wezen, dat Rusland een nog steeds groeiende voorsprong had op het gebied van raketten. Enkele geslaagde lance ringen van nieuwe raketten deden daar na het Amerikaanse hart goed en vorige week stonden de bladen vol met verha len over een nieuw rapport, waaruit zou blijken, dat Rusland helemaal geen voor sprong had op dit gebied. Dit zou af komstig zijn van de minister van defen sie. Kennedy was er wat door van zijn stuk gebracht, omdat hieruit een ver keerde beoordeling of zelfs valse voor lichting zou kunnen blijken tijdens zijn campagne. Men heeft de kwestie nog maar aange houden en tot Kennedy’s geluk, kan men wel zeggen, heeft Rusland zondag een nieuwe grote stap in het ruimteonder zoek gedaan, die de bewondering van de gehele wereld afdwingt. Vanaf een kunstmaan, die om de aarde in omloop is gebracht, heeft men een raket gelan ceerd, die een capsule met instrumen ten in ongeveer honderd dagen op de planeet Venus moet brengen. De afstand van de aarde naar Venus is ongeveer 48 miljoen km. Prof. Lilley van de Harvard-Universi- teit heeft gezegd, dat het nog ongeveer anderhalf a twee jaar zal duren voor Amerika tot iets dergelijks in staat zal zijn. Het is hier niet de plaats om in te gaan op de wetenschappelijke proble men en vooruitzichten, wij willen alleen de aandacht vestigen op de grote tech nische bekwaamheid van de Russen, die zich, laten wij ons niet vergissen, weer spiegelt in die sector van de raketten, die ons op het ondermaanse het meest Op 19 mei hervatten de Zes hun beraad. Eerlik gezegd, zo’n trip Lijkt ons de moeite waard Naar algemeen begrip Ook nuttig voor onze aard Hoe zou ’t daarginder zijn? Licht, dat straks iets uitlekt Van het eeuwenlang geheim Venus zal zacht gewekt Maandagavond heeft een grote brand gewoed in een dump aan de Stadion- weg 57 in Rotterdam, waarin o.m. va ten olie en andere zeer brandbare stof fen lagen opgeslagen. Deze brand, de tweede van de avond in Rotterdam, waar ook brand in het stadhuis uitbrak trok duizenden belangstellende, waar door het verkeer ter plaatse volkomen in de knoop kwam te zitten. Daar er telkens vaten olie ontploften, gingen uit de menigte vele oooh’s en aaah’s op als bij een vuurwerk. De foto toont een van de olieexplosies welke aan kernontploffingen deden denken en het bluswerk sterk bemoei lijkten. De schade in het bedrijf, dat voor de derde maal door een grote brand werd getroffen, is zeer groot. De eerste berichten maakten geen mel ding van persoonlijke ongelukken. Bij de Dienst Luister- en Kijkgelden zijn in de afgelopen zeven weken ruim 50000 nieuwe televisietoestellen geregistreerd, gemiddeld ruim 1000 per dag. Op 1 februari bedroeg het totaal aantal 833.901 tegen 801.448 op 1 januari j.l. (t.e.m. 14 februari 848.334). In totaal werden in januari dus 32453 tv-ontvangers, d.w.z. bijna 20 procent meer dan in januari 1959, de maand die met 27048 geregistreerde tv-toestellen tot dusver de grootste groei te zien gaf. Het aantal aangegeven radiotoestellen, bedroeg op 1 februari 1961 2.644.056. Er waren op 1 februari 480.971 aangeslo tenen op het draadomroepnet tegen 480.713 op 1 januari j.l. Tiisdeitomoarn waerd de skriuwer fan de foriening foar kristlik ünderwiis opskille troch boargemaster Alta fan Hinnaerdera- diel mei it birjocht, dat Kubaerd dan dochs syn nije skoalle krije sil. Al sünt jierren hat men krewearre in nije skoalle to krijen. Tekeningen wiene der, op de gemeentebigreating wie jild foar dit doel ütlutsen, mar fierder barde der neat. It bistjür fan de skoalforiening wie hast fan plan de moedfearren hingje to litten en to prebearjen it oer de boech fan in forbouwing ynsté fan nijbou to goal jen, doe t dizze blide tiding arrivearre. De skoalle Kubaerd is in tige aid gefal üt de foarige ieu. Yn 1920 waerd er for- timmere, mar hjoeddedei kin hy op lange nei net oan de easken fan ’e tiid fol- dwaen. Inkelde jierren forlyn kaem in stik fan it plafond nei ünderen. Lokkich wie der doe nimmen yn skoalle. Oan it lij en skynt nou in ein komme to sillen. De bidoeling is wol sa gau moog- lik to probear jen alles klear to krijen, hwant it him bihelpen yn it aide gebou hat lang genóch duorre. Strak sil Ku baerd dus de biskikking ha oer sawol in nij doarpshüs as in nije skoalle, eat, hwat it doarp wol to’n goede komt. Hwat bat Qabe Skroar Strijdpunten. Zo zal de Kamer-agenda in de komende weken meer interessante strijdpunten bevatten. Bij de behandeling van de be groting van defensie zal de afnemende bijdrage van de Ver. Staten in de ver dediging van West-Europa, met inbe grip van Nederland, minister Visser nog wel eens hachelijke momenten kunnen bezorgen als hij duidelijk moet maken, dat Nederland bij de aankoop van de Starfighters niet min of meer bedrogen is uitgekomen. Voorts kan verwacht worden, dat staats secretaris Scholten de Kamer binnen kort een nota met betrekking tot'recla me in de televisie zal overhandigen, welke bij grote groepen in de Kamer bedenkingen zal oproepen. Tenslotte doet dan de behandeling van de wet op de Kinderbijslag op, waarvoor tot dusver in de Tweede Kamer ook nog geen meerderheid is gevonden. Voorals nog is het zo, dat de k.v.p.-minister Van Rooy bij de confessionele partijen nog niet voldoende steun is toegezegd om de aanvallen van de socialisten en liberalen te overwinnen. Kortom, er wacht ons een interessante periode op het Binnenhof. aan- zeer kwetsbare één-mansbedrijf, de verdere in krimping van het aantal arbeidskrachten, de ontwikkeling naar een 5-daagse werk week en de sociale positie van de boer, zo dit in de toekomst is te verwachten. Besloten werd een werkcommissie te vormen. De heren J. K. de Boer, Si. Jonk man en G. Ketelaar Dzn. voldeden aan ’t tot hun gerichte verzoek de voorberei dende werkzaamheden aangaande de tot standkoming van de beoogde hulpdienst te vervullen. De heer B. v. d. Velde, ra- yonassistent bij de R.L.V.D. neemt voor lopig het secretariaat waar. .4 .-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1