De winkelier wordt zakenman meer o I V'. 1 de D.A.F. komen De wielen van uit een uniek Dokkumer bedrijf van Self-made man I 1 J I KIM I wS I to sizzen van Fan de Martinytoer Gouden filmpjes Tj. de J. us Boerderij branden deeember 1960 Boerenzoon stichtte bloeiende industrie uit stenen Atlantic-Wall Nieuw vestigingsbesluit betekent kleine revolutie IWPC. o w DINSDAG 21 FEBRUARI 1961 No. 15 57e JAARGANG P. PRINS >g. Zoon Prins boerderij land- 4<? week februari 1911 hopen Goede minsken binne komselden goede minskekenners Te Weidum zijn de eerste kievitten waar genomen. Een vlucht van een vijftiental scheerde over de velden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitfive: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) een half maal zo groot als bij de in deze goederen gespecialiseerde winkels. Uit het CBS-onderzoek bleek ook, dat dit verschijnsel zich vooral op het plat teland vertoonde. DE FEITEN SPREKKE IN DI DLIKE TAEL De hoofdinspecteur voor het Brandweer- wezen van het ministerie van Binnen landse Zaken deelt mede, dat in de maand december 1960 12 boerderijbran- den zijn voorgekomen, waarbij de boer derij vernield of zwaar beschadigd werd. Twee van deze branden kwamen voor in Friesland, één in Overijssel, vier in Gel derland, twee in Utrecht, één in Zuid- Holland, één in Zeeland en één in Lim burg. De directe schade door deze branden aangericht, wordt geraamd op f 565.700. Eén van deze branden werd veroorzaakt door aardsluiting, één door spelen met vuur, één door vonken uit de schoor steen, één door vonken van landbouw- tractor, twee door hitte-uitstraling van kachel, terwijl in zes gevallen de oor zaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen één paard, 43 koeien en 8900 stuks pluimvee om. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad al gauw niet genoeg i metalen hekken maken en kruiwagens. Er werden lasapparaten in de Daaruit zich Oppassen. De kruidenier in de levensmiddelensec tor is het nu toegestaan zo ongeveer te verkopen wat hij wil. Maar kan hij dat ook? „Neem de kleine middenstander,” zegt de kritikus, „die kan nooit zoveel investeren, dat hij het assortiment van zijn bedrijfje voldoende door inkopen kan uitbreiden. Hij heeft er eenvoudig geen I derdaad, zoals het bijgeloof «egt, geld voor.” ongeluksgetal wordt. Een ander probleem; zal deze uitbrei ding de zelfbedieningszaken niet te veel in de kaart spelen? Ook van de zijde van de koper kun nen vragen rijzen. Bijvoorbeeld: „Krijg ik nu wel voldoende deskundige voor lichting? Kon de man, die mij zoveel verschillende dingen verkoopt, wel alles over zijn artikelen weten?” Het zijn moeilijkheden, waarop in mid- denstandskringen verschillend wordt ge reageerd. Zij zullen echter toch door de middenstand zelf beantwoord moeten worden. De middenstander, die langza merhand tot grote hoogte groeit. Want door de uitbreiding van zijn verkoop kansen wordt de winkelier meer zaken man. Met alle eisen van dien. Hij moet beter oog hebben voor zijn mogelijkhe den, meer kijk op zijn klantenkring. De wet heeft zijn banden (gelukkig) ge deeltelijk verbroken. Hij moet er nu op de juiste, manier van profiteren, anders loopt hij het gevaar, dat voor hem en daarmee voor de koper dertien in een Advertentie: Op 26 februari a.s. I mijn geachte baas en vrouw hunne 40- jarige echtvereniging te herdenken. Hun ne geachte dienstbode Neeltje. De eerste vestigingswet dateert van 1936. De meeste latere regelingen zijn op deze oude normen gebaseerd. Toch is sinds de jaren dertig veel veranderd in de wereld van de detailhandel. Het nieu we besluit was daarom hard, heel hard nodig. De eerste stappen voor een verandering in de nogal nare toestand, dat de wet telijke regeling flink achterop lag bij de feitelijke situatie in het winkéliersbe- drijf, werden gedaan in mei 1955. De staatssecretaris voor economische zaken vroeg op dat tijdstip voor het eerst een advies in deze kwestie aan de door de Sociaal Economische Raad (SER) in het leven geroepen „Commissie Adviezen Vestigingsregelingen”, Vrije goederen. In december 1956 kwam het antwoord van de Commissie. Het hield in de instelling van een nieuw type winkel: het algemeen levensmid- delenbedrijf. Dit zou openstaan voor een ieder, die een bijpassend diploma wist te veroveren. De te verkopen waren om vatten vrijwel het gehele levensmidde lenassortiment. Het voordeel was, dat de (toekomstige) winkelier veel diplo ma’s kon verruilen of vermijden voor 't nieuwe. Het voorstel werd overgenomen in het voorontwerp van het nieuwe ves- tigingsbesluit dat in 1958 uitkwam. Maar toen kwamen de bezwaren van dit systeem naar voren. Vooropgesteld was. dat de eigenaar van het Algemeen Le- vensmiddelenbedrijf tenminste vijf groe pen van waren behoorlijk zou moeten verkopen. En dat was een te grote op gave voor velen, zeker in de overgangs periode. Een groenteman kan nu een maal moeilijk plotseling een grote om zet in thee of koffie bereiken. Daarop kwam ten slotte het voorstel, dat nu tot wet geworden is. Niet één be paald soort winkel is vrijgesteld, maar een aantal goederen is vrijgekomen. Tot deze z.g. „gemeenschappelijke waren” behoren o.a. specerijen, koffie, thee, con serven, verpakte melk, boter, eieren, soepen, brood (plus beleg) en fruit. Bo vendien voor de kruidenier ook nog rookartikelen. greatte safolle kanten hat, dat de for- gean sil. blyn sjocht op eko- Verkoping van erfpacht aan huurd aan f 925,—. Ek al is it wier, dat wy yn mannich ding Amearika folgje, dan is it ek wer wier, dat wy üs eigen foarm en üs eigen tem po halde. Wy kinne fan Amearika in bul- te leare, mar dit is en dit wurdt nea in stikje Amearika en dat is mar goed ek. Hwant neist it ekonomyske, stiet it sosiale en it psychologysk faset en dizze faktoren binne like reëel as it earste. As men al den dei ünderfynt hoe’t der wratten en stribbe wurdt troch lytse boeren om in hoekje lan to halden of to bisetten as men sjoecht, hoefolle hja der foaroer hawwe, om har eigen spultsje to bihalden, dan sil men de bleate rekkenarij hwat mei in skalk each bis jen. En de boer, dy’t troch de leste sprekker hwat fan ’e wize rekke is, fynt syn lyk- wicht under syn bisten gau genóch wer werom. Hy hat it wol faker tongerjen heard en it tal takomstprofesieën, hwer’t men nea wer hwat fan heart, is tige great, irp ‘joi.w p si jb )tp ‘azzis jbui jom men geleidelik wei mear kij per man hal de en forsoargje sil, om’t de mooglikhe- den greater wurde, de takomst geleidelik üt it bisteande üntstean sil en dat it tem po foar alleman in riedling bliuwt. It sil net faek bard wêze, dat in gearkom- ste yn Snits net yn de beide len, dy fan it gebou foar langen Men kin fan tinken wol ha, dat de léste sprekker minder evenredich wêze soe. Dr. Vondeling, lêstendeis bütegewoan heechlearaer yn Grins wurden, is net bang ütfallen en sokken moatte der ek wêze. Mar dan is it goed to bitinken, dat de brij altyd net sa hjit opiten wurde hoecht as hja optsjinne is. Men kin wol efkes utblieze. Dr. Vonde ling is fan syn fak lanbou-ekonoom en sjocht de fierdere gong fan saken frij- hwat mathematysk. En yn syn riddenea- ring spilet de ekonomy, los fan alles, DEN HAAG Staatssecretaris Veldkamp (economische zaken) heeft in samen werking met de ministers Marijnen (landbouw en visserij) en Van Rooy (sociale zaken) zijn nieuwe vestigingsbesluiten voor de detailhandel op de winkelierstafel gelegd. De nieuwe regeling is in het Staatsblad gepubliceerd en maandag, de dertiende februari, van kracht geworden. Zowel van voor als van achter de toonbank zjjn reacties gekomen. De nieuwe regeling betekent niet minder dan een kleine, zij het dan niet onverwachte, revolutie. Zij is lange tijd met grote spanning tege- moet gezien. een winkelhuizing met de trekvaart te Parrega, ver- Jan van der Meer. Geboden kingsindustrie, waarin ver over de hon derd mensen werk vinden en die export- contacten heeft over een groot deel van de wereld. De heer Prins heeft zijn agrarische car rière in feite beëindigd na twee dagen landbouwschool en werd krullenjongen. Hij ging met de timmerman op karwei en menigeen schudde er het hoofd over. Die jongen kon toch warempel wel wat beters worden, zei men. Wel, hij is wat beters geworden, maar van ’t begin van de N.V. Prins hebben slechts weinigen iets bemerkt. Zijn carrière als industrieel begon toch in de boerderij van pa. Dat kwam door de oorlo; begon in de schuur van de I bouwmachines te repareren, hetgeen hem was. Toen ging hij - agens. boeren schuur gesleept, maar dat werd pa Prins toch te gevaarlijk en hij maakte een eind aan de werkzaamheden in de boerderij. Daarmee waren de activiteiten van de Hwat hat Qabe Skroar greating tige stadich En hwa t him inkeld nomyske stellingen, dy hat hwat to min each foar de oare fasetten fan it libben. Dr. Vondeling seit, dat wy oan ,,de voor avond staan van een technische revolutie” Dat bin ik vn safier mei him iens, dat dit al in hiel skoft oan e gong is en jit fier der gean sil. Mar de dingen komme geleidelik en mei folie fariaesjes. Hja freegje tiid, hja sille faeks geslachten freegje om nei dy foar- men ta to groeijen, mar hja komme net as in tongerbui, dy ’t it bisteande wei- spielt. It festige libbenspatroan sit folie djipper as Dr. Vondeling en syn maten leauwe. Ek al is it greatste sea- kristlike bi- langen en fan Amicitia, to bergjen wie. En dochs wie dat woansdei it gefal. Mear as hundert lju koene gjin plakje mear fine. En it wie gjin protestgearkomste of in byinoarkommen foar heger lean of mear frij, mar simpelwei in technyske boeredei, in saneamde „Greidedei”. Mear as trije uren de moarns en jit in pear middeis hawwe hünderten (1600) agrariërs sitten to harkjen nei deskundi ge sprekkers oer ynsichten yn de moder ne greidebidriuwen. Soks seit dochs wol hwat. Alderearst is it in komplimint foar de organisatoren fan dizze dei. Hja hawwe de tarieding en de opset sa makke, dat sa’n feit sinneklear sjen lit, dat de tsjintwurdige greidboer alle bi- langstelling hat foar de bidriuwsfragen, ek as it net giet oer de molkpriis. Hwa docht dat harren nei om lyts twa- De verandering. Wat was die ontwikkeling, die de toe stand zo sterk veranderde en de regels in dezelfde mate verouderde? Zij lag voornamelijk in de hoek, die wij met een vreemd woord aanduiden als paralelli- satie. Dat is een verzamelnaam voor een verschijnsel, dat eerst in Amerika, later in Europa, steeds sterker naar voren kwam. De winkeliers bemerkten, dat hun kopèrs steedé meer bij hen kwa men vragen naar artikelen, die eigen lijk buiten hun bedrijfstak lagen. Het gevolg daarvan was, dat zij het assorti ment, dat zij hadden, sterk gingen uit breiden. Er zijn veel economen, die zeggen: „Sorry, dat is maar gedeeltelijk waar. Niet de vraag kwam het eerst, maar ’t aanbod. De winkeliers gingen „zomaar” hun waren uitbreiden. En de koper vond het des te beter.” Het is zo’n soort ruzie als die welke is ontstaan over de vraag wat er eerder was: de kip of het ei. Vast staat, dat een winkelier in de loop van de tijd steeds meer buiten zijn (branche)boekje ging. Sterk is het voorbeeld van de boekverkoop bij de tabakszaak of de kruidenier. Het Central Bureau voor de Statistiek nam nog in 1956 een steekproef in het levensmiddelenbedrijf. Daaruit bleek, dat de paralellisatie zich wel het sterkst voordeed in het kruideniersbe- drijf. Slechts 51 van de omzet hier bestond uit de feitelijke kruidenierswa ren. De melkboer bleek gehoorzamer te zijn. Zijn omzet bestond voor 85 uit zuivelprodukten. De groenteman hield zich, zou hij schoenmaker zijn, voor 90 bij zijn eigen leest. De kruidenier nam van de totale verkoop van boter, kaas en eieren éénderde deel van zijn rekening; zijn omzet in koekjes, choco lade en suikerwerk, was zelfs twee en CHAPELLE ARDENTE OP MELSBROEK Ingezonden; Mijnheer de Redacteur! Zou u of een der lezers van uw blad mij mis schien ook kunnen zeggen hoe het komt, dat in de laatste tijd nu een Antirevo lutionair burgemeester van Bolsward is, zo dikwijls op zondag voetbalwedstrijden te Bolsward worden gehouden, wat vroe ger onder de liberale burgemeester zel den of nooit voorkwam? tüzen fakminsken bymekoar to bringen, allinnich om harren hwat to learen oer har bidriuw? En hwat blykt it in ünwier en dwaes forhael to wêzen, dat yn bipaelde kringen jit altyd roun giet, dat de ga- ransjeprizen de boeren maklik en passyf meitsje soe. It docht wol bliken, dat hjir gjin wier wurd by is. De beide earste sprekkers: de hearen Ir. Boonman en Huisman hawwe it hawn oer de mechanisaesjemooglikheden en dêrby oanslutend oer de gebouwenkwesje. Har sjenswize wie goed trochtocht en hwer’t it pas joech ek hoeden. Dizze minsken, dy’t ticht by de praktyk steane wisten har ynsichten op in even redige wize nei foaren to bringen en set- ten nochal hwat fraechtekens by inkelde moaderforskynsels. Dat die my goed, hwant yn de praktyk rinne de dingen dochs wol in bytsje oars as op it wite pa pier. Dr. Reinders, fédokter by de „kezond- heidsdienst” hjirre, hie hiel hwat goede tie by de opfiering fan it tal fé per ha. en de greatere molkjefte. Dan wurdt de sounens fan it fé mear labyl en freget, sawol yn it lan as op de stal, mear om tinken. It blykt wol, dat wy mei de abor tus net sa maklik ta it doel komme as mei de t.b.c. en dizze saek bliuwt ton- earsten jit in hjit hangiisder. hwat dêrmei mank giet, neffens mv, in to greate rol. Syn stelling, dat foar de ta komst ’n bidriuw minstens 30 kij haw we moat om rendabel to wêzen, is faeks wol wier, mar oer hokfoar jier wy dat sa ha sille, dêr wurdt tige üngelikens oer tocht. Ik foar my tink, dat Dr. Vondeling dan earder aid en griis is. In Irbbenswiis man plichte to sizzen: de maetskippij is in great lichem, it duorret altyd langer as men tinkt. It is net de bleate ekonomy, dy’t de dingen bipaelt, al is dy wichtich, der is folie, folie mear. De lanbou is gjin yndustry en wurdt it ek nea, al foroaret er alle jierren gans hwat. Lykwols de tendins sit der wol yn en de lytse bidriuwen, as men der tan libje moat, krije it yn de takomst net makliker. Mar hoefolle fikse arbeiders of jonge boeren, soene mei in oanfankelik lyts bi- driuwke en hwat hannel of in molkrit of mei melken en arbeidzjen by lju yn need, net geleidelik foarüt buorke wêze. Dêrby komt, dat de omstannichheden yn Nederlan yn folie provinsjes jit stikken minder lizze as hjirre. Ik wie lêstendeis by de boargemaster fan Raelte yn Oerisel. Der wiene jit hünderten lytse bidriuwen fan minder as 5 ha en jitteris hünderten fan 5-10 ha. En yn de léste tsien jier wie it tal fan dy lytse bidriuwen jit tanaem. Yn dy gemeente wiene ek in 50 bidriu wen sa as hjirre aimeast, sa fan 20-35 ha. En dy wiene yn oantal sakke. Sokken wiene der nou mar tritich mear. Dat kaem omt dy boeren foar in diel har bidriuw yn twaën makke hiene, sadat er twa jonges oan 'e slach koene ynpleats fan ien. Nou wol ik üt-noch-yn net sizze, dat it de goede wei is. Né, it liket my ta, dat hja fierst to min op de tekens fan de tiid acht slein ha en dêrom letter greate swier. richheden krije, mar ik wol der inkeld mei sizze dat de kwestje fan de bidriuws- In een van de gebouwen van de oude Brusselse vlieghaven „Melsbroek” is een Chapelle Ardente ingericht voor de slachtoffers van de ramp met de Boeïing 707 van de Sabena. Personeel van de Luchtvaartmaatschappij be trok de erewacht andere specialiteit koudgewalste profielen op butagas en 1 p.g.-flessen en nog meer produkten. Naast de oude fabriekshall uit stenen van de Atlantic-wall staat nu een grote fa briek, met een modern machinepark. Er worden meer wielen gemaakt dan voor D.A.F.-jes en landbouwwagens; er wor den ook wielen gemaakt voor de export. En dat allemaal, omdat een boerenzoon geen boer wilde worden en zich in het zicht van vaders boerderij een bijna Ame rikaanse carrière tegemoet ging. Het is misschien een wat vreemde uit spraak maar; in dat D.A.F.-je, dat daar zojuist bij u door de straat reed, reiken Eindhoven en Dokkum elkaar de hand de auto komt uit Eindhoven, de wielen worden in Dokkum gemaakt. Dat en nog veel meer komt in feite alle maal, omdat de heer P. Prins, zogezegd de Prins van Dokkum geen boer wilde worden. Hij heeft nu veel meer zorgen dan die van paarden en koeien, van melk en hooi, maar eerlijk, de heer P. Prins is een self-made man, die niet anders wilde en bezig is zijn idealen te verwezenlijken: een fabriek, die van grote economische betekenis voor Dokkum, de plaats waar hij dichtbij werd geboren. In de lande rijen bij Betterwird aan de rand van de Bonifatiusstad staat een boerderij, waar de heer Prins omstreeks veertig jaar ge leden werd geboren en waar hij nu boer had kunnen zijn, als hij gewild had. Uit de ramen van die boerderij zijn nu de fabriekscomplexen te zien van de N.V. Prins Wielenfabriek en Metaalverwer- Vliegmachines hebben een eigenaardige uitwerking op schapen, aldus wordt uit Australië gemeld. De schapen sterven in zulk een grote getale, dat men de re gering verzocht heeft de vliegdemonstra- ties boven de weilanden te verbieden. self-made man ogenblik geen wielen meer te krijgen wa ren. Heel Nederland kon geen er leveren en in Dokkum dreigde duktie in het Toen zei de zelf maken.” Dat was een historisch ogenblik, want pas later, toen de produktie al aan de gang was, hoorde de heer Prins bij het ministerie van Economische Zaken te Den Haag, dat alle wielen geïmporteerd moes ten worden en dat hij derhalve de stich ter was van de eerste Nederlandse wielen fabriek. Het is niet bij wielen gebleven, want de heer Prins houdt er niet van om alles op een kaart te zetten. Dat doet een boer ook niet, zo weet hij als boerenzoon maar al te goed. Zijn bedrijf, dat gestaag werd uitgebreid richtte zich op pers- en walswerk met als heer Prins echter niet in de kiem ge smoord. Hij bouwde een kippenhok bij de boerderij en ging daar rustig verder. Het werd een compleet clandestien be drijf, waarin tenslotte veertien onderdui kers werkten, die na de oorlog met de heer Prins boven water kwamen. Toen had hij andermaal de kans om boer te worden, doch hij had nog minder lust dan tevoren en wilde niets meer en niets minder dan zelf een metaalverwerkende industrie bouwen en wel in het volgens velen zo excentrisch gelegen Dokkum. En, aangezien de heer Prins plannen waardeloos acht zolang ze niet zijn uitge voerd begon hij direct na de oorlog met zijn fabriek, die aan de rondweg van Dokkum toen nog slechts een aarden baan verrees uit de sloopstenen van de Atlantic-wall. Daar begon de produktie van landbouwwerktuigen, onder meer van landbouwwagens op luchtbanden. Dat ging goed, totdat er op een kwaad ■ij gen wa- :nkel wiel de pro- jonge bedrijf te stagneren, heer Prins; „We gaan ze •a.. 'l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1