Sovjet-Unie leed forse nederlaag L Kabinetscrisis in België voor Kabinet-De Quay heeft aandacht kerkenbouw en televisie I ii Wereldkampioen III II II. Weer enig licht in de vlassituatie Moet het atoomwapen aanvaard 1 9 1 NA Hommema op d voor j aarsbeurs 6 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes us hjoed p p to sizzen IIlegale Nederlandse boeken ►A VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 57e JAARGANG No. 16 De Jong’s Nieuwsblad VOEDSEL VOOR HONGEREND CHINA Zeg rij Crisis. Prof. Romme. opgeleide vakmensen, bedrijfsvaardig Buitenlandse Zaken. IN BOVENKARSPEL HEERST DE LENTE BINNENSHUIS it a Wieringermeer in voorgaande ja- n begin worden ge- dreiging- van haar culturele arbeid me nen te zien. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgangspunt en doel. Wij nooemden de resolutie een uitgangs punt. Het doel is, een min of meer ge regelde toestand in de Kongo, en voor dat het zover is moet er nog heel wat gebeuren. De eerste stap zal moeten zijn een al gemene erkenning van de regering van Ileo, die onder het gezag staat van pre sident Kasavoeboe. Een winstpunt is ook, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave- A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Hoe uiteenlopend beide onderwerpen ook zijn, zij hebben dit gemeen, dat de me ningen in ons parlement er sterk over uiteen lopen. Tegen de subsidiëring van de kerkenbouw bestaan in liberale kring nogal bezwaren, hoewel de regering bereid is om bij Algemene Maatregel van Bestuur ook regelen te stellen voor de subsidiëring van niet-kerkelijke (hu manistische) bezinningscentra. Kamerontbinding. Het einde van het liedje is, dat de Ka mer ontbonden wordt en dat op 26 maart gestemd wordt, zonder dat de eenheids- wet wordt toegepast. Men heeft tegen stellingen weer opgelost door niets te doen, waardoor men het oude argument voor de eenheidswet, dat zonder deze wet de sanering niet mogélijk is, be lachelijk gemaakt. Hiervan zal de socia listische oppositie in haar verkiezings campagne deugdelijk gebruik kunnen maken. De socialisten kunnen betogen in de strijd om de eenheidswet toch meer successen hebben geboekt, dan men aan vankelijk kon veronderstellen. Atoomwapens. Een tweede onderwerp van debat vorm de het atoomwapen. De Christelijk-His- torische afgevaardigde Diepenhorst de batteerde met de Pacifistische socialist Ds v. d. Veen over de aanvaardbaarheid van dit wapen. De K.V.P.er Fens en de socialist De Kadt traden in discussie over de vraag aan .5 Bolswards Nieuwsblad De raad schikbaar sel en Volgende week zal een 1 maakt met de nieuwe weg Harkezijl-Af- sluitdijk: een uitkomst voor onze werk lozen. ministers weigerden de sociale sanering, waarin de eenheidswet voorziet, nog voor de verkiezingen bij Koninklijk Besluit af te kondigen, waarbij duidelijk voorzat, dat zij eensdeels hun eigen arbeiders- kiezers niet te zeer van zich wilden ver vreemden, anderdeels om te voorkomen dat de kloof met de socialisten zo groot zou worden, dat alle kans op een katho- iek-socialistische combinatie na de ver kiezingen onmogelijk zou worden. Wel wilden de katholieken de verhoging van de overdrachttaks, een ander onderdeel van de eenheidswet, doorvoeren, doch daar maakten de liberalen weer bezwaar tegen. paniek il 4e week februari 1936 Hokkelingenweide f 17,50 per stuk. In Prins Bakkerij koopt men deze week 2 Deventer koeken voor 25 cent. de uitgeworpen pa- een vliegveld op For de paketten Hwa’t yn it dal bliuwt sjocht noait de oare kant fan de berch Geen veto. Behalve de Sovjet-Unie en Frankrijk stemden alle leden der Veiligheidsraad voor deze resolutie. Deze beide landen onthielden zich, zodat zij geen gebruik maakten van het recht van veto. Dat is een belangrijke nederlaag voor de Sovjet-Unie. In de eerste plaats kunnen de Ver. Naties hun werk voortzetten en wordt de kans op een erkend vacuum, dat door Russische invloed opgevuld kan worden, geringer. In de tweede plaats blijkt uit de gehele gang van zaken, dat de grote meerderheid van de Afrikaanse en Aziatische landen geschrokken is van de Russische wijze van optreden in de Ver. Naties. Een land als Egypte had zoveel bezwaren tegen het optreden van de Ver. Naties in de Kongo, dat het de vorige maand besloten heeft zijn troe pencontingent terug te roepen. Maar nu, gesteld tegenover de afbraak vn de ac tie van de Ver. Naties, heeft het de schrik wat te pakken gekregen en heeft het zelfs de resolutie voorgesteld, waarbij de troepen een nieuwe taak krijgen. Het besef is hiermee doorgedrongen, dat de actie van de Ver. Naties haar nut had om het touwtrekken van de grote mogendheden in dit gebied tegen te gaan. In België heeft een korte crisis in de regering gewoed. Vrijdag namen de li berale ministers uit het katholiek-libe- rale kabinet van Gaston Eyskens ont slag. Maandag werd bekend, dat de koning weigerde het ontslag te aanvaarden. Maar in die paar dagen is veel gebeurd, dat het gezag van de regering lelijk on dermijnt. De liberale ministers hadden twee grieven. In de eerste plaats wei gerden de katholieke senatoren de her ziening van de kieswet goed te keuren, die de Vlaamse gebieden een evenredige vertegenwoordiging in het parlement zou moeten geven. Een Vlaams kamerlid vertegenwoordigt op het ogenblik veel meer kiezers dan een Waals, zodat Eyskens kon stellen, dat een half miljoen Vlamingen in het parlement niet vertegenwoordigd zijn. De katholieken weigerden nu echter de ze herziening omdat zij bang waren, dat de kloof WalloniëVlaanderen er nog door vergroot zou worden, terwijl de liberalen t.a.v. herziening vooral naar de stemmenwinst keken, die zij ervan verwachten. Een tweede grief was, dat de katholieke 1 de grond, geleverd. In R.K. kring is men daarentegen sterk voor een dergelijke regeling geporteerd; onder leiding van een R.K. kamerlid, mr. Sassen, die nu bij Euratom werkzaam is, heeft een commissie geruime tijd ge leden al geadviseerd om ook de bouw van pastorieën financieel te verlichten. Doch dit voorstel heeft de regering niet overgenomen. De lange duur van voor bereiding wijst er op, dat in de minis terraad langdurig over deze zaak is ge sproken. Bovendien heeft het de aan dacht getrokken, dat niet de liberale mi nister van binnenlandse zaken, mr. Toxo- peus, doch zijn A.R. collega van Volks huisvesting en bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, het wetsontwerrp als eerste heeft ondertekend. Deze zal het voorstel dus te zijner tijd ook in de Tweede Ka mer moeten verdedigen. S5 A Z z i z z z z Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenües bij contract reductie Er staat ons m.a.w. een periode van op gewekte politieke strijd te wachten. Een tegenslag voor het kabinet-De Quay daarbij is, dat nu juist prof. Romme met het oog op zijn gezondheidstoe stand als voorzitter van de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer is terug getreden. Vriend en tegenstander erkennen name lijk gaarne, dat prof. Romme een mees ter was in het bereiken van politieke compromissen. Geen enkel Kamerlid maakte dan ook bezwaar toen voorzit ter Kortenhorst dinsdag j.l. afweek van de vaste regel om niet publiekelijk te reageren op ontslagbrieven van voorma lige medeleden. Hij kon zich op een pre cedent van 1916 beroepen om een be wogen woord van afscheid en hulde te spreken. Een tweede bijzonderheid was, dat op dit moment Prinses Beatrix zich als gast in de bovenloges van de vergaderzaal onder zijn gehoor bevond. Onze kroon prinses kwam echter voor een ander doel, namelijk om enkele uren de parle- mentarie beraadslagingen over de be groting van buitenlandse zaken te vol gen. Zij kon nu met eigen oren horen, hoeveel waarde de Nederlandse Kamer leden hechten aan de hulpverlening van de Ver. Naties aan de minder-ontwik- kelde gebieden, teneinde in die gebieden de invloed van het communisme te bre ken. De Anti-Revolutionair Biesheuvel en de socialist Ruygers drongen aan op ver hoging van de Nederlandse bijdragen tot 1 van ons nationale inkomen. De K.V.P.er Blaisse vond echter, dat ons land met een bijdrage van te midden van de andere volken geen slecht figuur sloeg. De liberale prof. Korteweg vond, dat het Westen offers voor zijn vrijheid moest brengen. Hij kantte zich derhalve tegen het verstrekken van ex- portgaranties ten opzichte van de Ver enigde Arabische Republiek, die aan de handel anti-Israëlische voorwaarden stelt. De socialist Goedhart wees op ont hullingen van de voormalige Duitse am bassadeur in Rome, volgens welke West- Europese ondernemers een bedrag van 1 miljard aan de Sovjet-Unie zouden hebben geleend. In de afgelopen dagen is het kalbinet-De Quay met twee belangrijke werkstuk, ken naar buiten getreden. Minister Van Aartsen diende een voorstel in om een premie van 25 te verstrekken op de stichtingskosten van kerkgebouwen. En kele dagen later zond staatssecretaris Schollen een nota over televisiereclame bij de Tweede Kamer in. dat premier Neroeh van India, een zeer gezaghebbend man in neutralistische kringen, voor de erkenning van deze re gering schijnt te gevoelen. Een verzoe ningscommissie van de Ver. Naties is tot dezelfde conclusie gekomen. Ileo’s regering moet evenwel uitgebreid worden met elementen van de oppositie. En dan is het beslist noodzakelijk, dat de aanstootgevende Belgen het veld rui men of zich geheel aan de Ver. Naties onderwerpen. Men ziet, er valt nog veel te wensen over voor het zover is en ook voor het Kongolese leger zijn politieke invloeden ontnomen zijn, zoals de commissie ook wenst. de Ver. Staten kan worden toevertrouwd, dan wel aan de N.A.T.O. moet worden overgedragen. De Nederlandse Kamer leden toonden zich vooral ongerust over het Franse streven naar een eigen atoomwapen. Dr. Diepenhorst vond dit net zo gevaarlijk als een „aap met een scheermes”. Uiteraard kwam daarbij de vraag naar voren of De Gaulle tijdens het recente Europese topoverleg terzake geruststel lende verklaringen had af gelegd. Met de kwestie-Nieuw-Guinea vormde de Europese éénwording trouwens een van de hoofdmoten van dit Kamerdebat met minister Luns. de hoek ik van Workum stelt f 158,be- v. extra hulp (kleding, schoei- deksel) voor werklozen. Staatsgreep in Japan Onder leiding van de heer S. Heinsma is te Schettens-Longerhouw een kinder koor opgericht met aanvankelijk 30 le den. Zes jaar terug begon ’t pas echt Er sneed een felle oostenwind Het monteurtje fietste naar Loosdrecht Achter hem aan, vlug en gezwind Een donkerblonde uit Westbroek Rood mutsje op haar krullekop En bij de plas, net om de hoek Was 't met de beide fietsers, sto] Hij gaf het meisje daar de wenl Zeg rij een baantje met mij mee Reijke werd de vriendin van Henk Ze stemden elkaar blij tevree saties op het gebied werking, de spinnerij lend zijn voor de prijs welke uiteindelijk door de teler kan worden bedongen. In verband hiermede is vooral ook van Franse zijde aangedrongen op het treffen van maatregelen waardoor eventuele over, schotten tijdelijk bijv, via een bele- ningsstelsel kunnen worden vastge- lega. Over de nadere uitvoering van een dergelijke opslagregeling is overleg ech ter nog gaande. Inmiddels kan worden geconstateerd, dat ondanks de gedurende enkele jaren verleende subsidie van f 160.per ha. zich een sterke sanering van de Ne derlandse vlasnijverheid heeft voltrokken. Vliegtuigen tan de Chinese nationalistische luchtmacht hebben voor ’t Chinese Nieuwjaar 100.000 voedselpakketten gedropt boven de door hongersnood ge teisterde gebieden van het Chinese vasteland. De actie vond plaats op bevel van generaal Sjang Kai Sjek, wiens foto in een groot deel van kelten was bijgesloten. De foto toont de bedrijvigheid op mosa tijdens het inladen van Een boerenzoon op „Griftenstein” Zag in de toekomst geen maleur Broer moest papa’s opvolger zijn Dus hij studeerde voor monteur Meer echter trok de sport hem aan Tien onder nul-winters het kwik Hij zwierde over de gladde baan Vol jeugdig vuur en speelse schik Menig Breukelaar zei, ik denk Die komt verder dan een dorpssloot Eens horen wij van onze Henk Vast schaatsprestaties in het groot Commerciële T.V. Ook over de reclame in de t.v. lopen de meningen in de Tweede Kamer sferk uiteen. In de afgelopen weken is er me nig forum van Kamerleden gehouden, waarbij die onenigheid aan het licht trad. Staatssecretaris Scholten heeft nu een aantal voorwaarden opgesomd, waar aan voldaan zal moeten worden, voordat reclame in de t.v. kan worden toegela ten. Hij heeft er aan toegevoegd, dat de Onafhankelijke Televisie-Onderne- ming van alle concessie-aanvragers het meest aan die voorwaarden voldoet. Voor dit standpunt kan hij op de lof rekenen van de V.V.D. Maar bij de an dere grote partijen heerst terzake veel verdeeldheid, voorzover men niet een stemmig de zijde kiest van de omroep organisaties, die in de OTEM een be- of de beschikking over dit wapen De Veiligheidsraad heeft zich weer bezig gehouden met de kwestie van de Kongo. Aanleiding hiertoe was de moord op Loemoemba en de daaruit voortgevloeide aanval van de Sovjet-Unie op secretaris-generaal Hammarskjöld en de actie van de Ver. Naties in de Kongo. Het resultaat van het delbat en de aansluitende stemmingen is een forse neder laag voor de Sovjet-Unie te noemen, want het Russische betoog heeft geen einde gemaakt aan de actie. Integendeel, de Veiligheidsraad heeft de troepen van de Ver. Naties toestemming verleend om desnoods geweld te gebruiken om een burgeroorlog in de Kongo tegen te gaan. Hiermee heeft de Raad een nieuw uit gangspunt geschapen voor de actie van de V. N.-troepen en wat nog belangrij- kersis, hij heeft te kennen gegeven, dat de overgrote meerderheid er niets voor gevoelt de Kongo te maken tot het ter rein van de koude oorlog. Want hierop kwam het Russische voorstel neer, dat beoogde binnen dertig dagen de actie van de Ver. Naties te onderbreken en secretaris-generaal Hammarskjöld te ontslaan. Alleen de Sovjet-Unie stemde er vóór. Ceylon en de Verenigde Arabische Re publiek (d.w.z. de combinatie Egypte en Syrië), onthielden zich van stemming. Zij deden dit niet zozeer omdat zij er niets voor gevoelden, maar om de Sov jet-Unie. zo mild mogelijk te stemmen ten opzichte van de resolutie, die beide landen tezamen met Liberie, hadden in gediend. Hierin kwam de machtiging aan de troepen van de Ver. Naties voor, zo no dig geweld te gebruiken om een burger oorlog te voorkomen. In deze resolutie, waarin onwettige arrestaties, deporta ties en moorden op politieke leiders wer den veroordeeld, spraken genoemde lan den zich ook uit voor terugtrekking van al het Belgische en het andere buiten landse militaire personeel, dat niet on der de Ver. Naties dient, en van alle politieke adviseurs. Zonder haar kw’am ik nooit op dreef Liefde is veel meer waard dan geld De helft van de schaatstitel geef Ik aan mijn Reijke van Zijtveld PYT In Arum werd een schaak- en damclub opgericht. Het ledental bedraagt 40. Groot-Schrikkelbal in de Doele. Entree 30 cent. Hwat bat Qabe Skroar Op de a.s. Voorjaarsbeurs die, voor zo ver het technische produkten betreft, van 13 tot en met 22 maart gehouden zal worden, wordt weer een ruim aanbod van elektro-technische materialen en installa ties verwacht, waaronder ditmaal ’n groot aantal noviteiten en belangrijk verbeter de apparatuur. Dit aanbod strekt zich uit over vrijwel alle branches van deze veel zijdige industrie, zoals de sterk- en zw’ak- stroom en elektronica ten dienste van de industrie en scheepvaart, als controlerend en regelend medium. N.V. Hommema van 1825, gevestigd in Wommels (Fr.) zal op de a.s. Voorjaars beurs twee geheel nieuwe aardingssyste- men exposeren. Zowel bij het zgn. ,bandaardingssysteem’ als bij het ,staafaardingssysteem’ wordt de elektrode geheel ononderbroken in de aarde gebracht. Deze elektroden worden in binnen, en buitenland door speciaal 11 jn De vlasteelt werd enkele jaren geleden ernstig bedreigd door het plotselinge aan bod van Russisch lint tegen zeer lage prij zen. Dit aanbod veroorzaakte een paniek in de vlaswereld en 't lage prijspeil heeft er o.m. toe geleid dat vele vlasserijen noodgedwongen moesten sluiten. Thans is er tussen de verschillende groe pen van belanghebbenden n.l. organi saties op het gebied van de teelt, de be werking, de spinnerij en de weverij overeenstemming bereikt over maatrege len tot instandhouding van de vlasteelt’ en vlasbewerking in Westeuropa. De ge- gezamenlijke spinners waarbij echter de Schotse spinners zich nog afzijdig houden zullen niet meer dan hoog stens 20 van hun behoefte dekken uit aankoop van landen van achter het ijze ren gordijn. Anderzijds zullen de telers in de drie vlasproducerende landen trachten het areaal zo goed mogelijk af te stemmen op de behoefteraming van de spinnerij. Dit betekent dat er in 1961 plaats is voor een gemiddelde opbrengst van plm. 1 mil joen ha vlas. Met inachtneming van in voorgaande ja ren verbouwde oppervlakten kan dit to tale areaal als volgt worden verdeeld: Frankrijk 46.000 ha; België 30.000 ha en Nederland 24.000 ha. Op genoemde datum kon worden gecon stateerd dat bovenstaande overeenkomst, die reeds eerder was voorbereid, na be raad in eigen kring de instemming bleek te hebben van alle bij het vlas belang hebbende groeperingen. Het bovenstaande houdt in dat het areaal in Nederland op hetzelfde niveau zal kunnen worden gehandhaafd als in I960 werd geteeld. Uitdrukkelijk moet worden gewaarschuwd tegen uitbreiding. Aange zien immers de prijsvorming van het pro- dukt afhankelijk blijft van het totale aan bod bestaat bij uitbreiding van de in ’61 te telen oppervlakte het gevaar voor een ongunstige prijsvorming. Bovendien kan ook de grootte van de opbrengst bepa- Het Brits Museum heeft onlangs van een Nederlandse boekhandelaar een verzame ling van meer dan 100 boekwerken ge kocht die tijdens de Duitse bezetting ille gaal werden gepubliceerd. Alle delen, die thans in het museum te bezichtigen zijn, werden door gevestig de uitgeverijen op clandestiene persen gedrukt. „In den Bloemhof” uit 1945 werd geheel met de hand gezet en gedrukt in een tijd dat het broodrantsoen niet meer dan een pond en het aardappelen rantsoen niet meer dan twee pond per week bedroeg. Ondanks de klamme mist buiten heerst de lente in de centrale veilinghal van Bovenkarspel' waar dinsdagmiddag de grote bloemententoonstelling „West Friese Flora” is geopend. Op deze jaarlijkse tentoonstelling wordt 4-000 vier kante meter beslagen door bloeiende tulpen, narcissen, hyacinten en andere vroege bloemn Ze deelden zorg en vreugd vereend Het meisje, steeds van de partij Stond de monteur, wijl hij zich traint Met steun, met raad en offers bij Toen kwam voor hem de grote kans Godenburg, internationaal Zijn ster blonk daar in heldere glans Zijn roem klonk op in elke taal Nu ’t hele volk hem hulde brengt Trots op haar wereldkampioen Erkent hij ’t dankbaar, deze Henk Zonder mijn meisje kon ik ’t nooit doen ST

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1