ENGELAND DEED STAPJE IN GOEDE RICHTING Stadgenoten In het Heidenschap werd een dorpshuis geopend (jabe Sb roar Het onderhoud De Gaulle - Bourguiba Wat eensgezindheid vermag üs hjoed p p to sizzen HI VRIJDAG 3 MAART 1961 SPAANS GESCHENK VOOR KONINGIN JULIANA DE WINTER IS FORTIGE PYT EINDHOVEN VIJFDE STAD VAN NEDERLAND Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ■M 57cJAARGANG No. 18 De Jong's Nieuwsblad Hwat haf A le week maart 1911 Een actief en paraat bestuur van de vereniging „Dorpsbelangen” heeft het binnen enkele jaren klaar gekregen, met subsidies van de verschillende instanties een Dorpshuis te stichten, waarop zij trots kunnen zijn. tastisch mooi met op de achtergrond een fraai levendig landschap. Tot concierge van dit dorpshuis is be noemd de echtgenote van M. Groenhof. De uitvoerders waren Cath. Kuipers, timmerman, W. Wink, schilder, F. Ros kam, stukadoor, en de verlichting D. Westerhuis. Feteranen Fan de banen Hoop yn ’t foar Net forkjelde Winter stelde Har toloar Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 In tofreden minske is in lokkich minske De Burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. GEUKERS. Bolswarils Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De Gaulle-Bourguiba. Optimisme heerst ook na het onderhoud dat De Gaulle en Bourguiba hebben ge had. Na afloop werd bekend gemaakt, dat beide presidenten het er over ééns waren, dat er thans hoop is en moge lijkheden bestaan voor een snelle en po sitieve ontwikkeling in Algerije. Dat wil weinig anders zeggen dan dat De Gaulle zich tegenover Bourguiba bereid heeft verkaard rechtstreekse onderhandelin- gen te gaan voeren met de leiders van de Algerijnse opstand. Maandag zijn er twee belangrijke besprekingen gehouden in Parijs. De eerste betrof de Europese samenwerking, waartoe Engeland nu een stapje nader heeft gezet; de tweede het Algerijnse probleem, waarover president De Gaulle en pre sident Bourguiba van Tunesië van gedachten hebben gewisseld. Waarin opgenomen: De Bolswardjche Courant, Westergoo en economisch afzijdig houdt van het Europa van de Zes. Om dit te ondervan gen, heeft Heath voorgesteld het tarief- stelsel van de Zes en Engeland gelijk of geharmoniseerd te maken voor ande re landen dan die van het Gemene Best of de Europese vrijhandelsassociatie, d.i. de Zeven (Engeland, Denemarken, Noor wegen, Zweden, Portugal, Oostenrijk en Zwitserland). Wat het Gemenebest betreft, wil Heath het mogelijk maken, dat ook de Zes deel zullen krijgen aan het voorkeurstarief, dac in het Gemenebest geldt. Hierdoor zouden de belangen van de landen van het Gemenebest gewaarborgd kunnen worden. Dit alles is een fundamentee verande ring in het Engelse standpunt, maar dat wil nog niet zeggen dat wij de huid van de beer al mogen gaan verdelen. Nederland is uiteraard zeer tevreden met deze mogelijkheid van Engelse inscha keling, maar dat zal zeker niet gelden voor Frankrijk, dat ongetwijfeld met alle mogeijke technische argumenten verzet zal gaan bieden. Maar er is een opening, die tot enig optimisme stemt. Verschillende sprekers zeiden in hun toe spraak: het dorpshuis is wel zo mooi, dat we eigenlijk wel een beetje jaloers zijn, dat wij zoiets nog niet hebben en het ook nog nooit voor elkaar hebben kunnen krijgen om zover te komen. Het feit, dat het bestuur dit wel voor elkaar heeft weten te krijgen, spreekt niet alleen uw activiteit, maar de ge- meeschapszin van de dorpsbewoners. U hebt hiermee laten zien, wat zelfs op het platteland, waar gemeenschappelijk wordt gewerkt, nog te bereiken is. Voor deze opening van het Dorpshuis waren tal van instanties en personen uitgenodigd, die door de voorzitter, de heer K. H. Westra, hartelijk welkom werden geheten. De feestelijke groet, die de voorzitter uitsprak bij de opening van deze feeste lijke middag, had hij op rijm gesteld in de „Fryske tael”. In deze groet dankte hij in de eerste plaats de heer Brouwer als lid van Ged. Staten, die voor hun bouwplan van het Dorpshuis 15 subsidie over hadden. De heer De Jong, als lid van het Maat schappelijk Werk, dankte hij voor de toezegging van 25 De heer Apperloo dankte spr., die alle medewerking had verleend voor de goedkeuring van de bouwplannen. De beide burgemeesters van de gemeen te Workum en H. O. die elk voor 10 subsidie zorgden, werden evenmin in de hulde vergeten. De dorpsbewoners zelf hebben een ko lossaal bedrag van f 60Ö0,- bijeen weten te brengen. De bouwkosten met inven taris zijn berekend op f 48.000,-. Er is dus nog wel een zekere schuld, maar we hebben wel zoveel vertrouwen, dat deze schuld na verloop van tijd ook wel af gelost zal kunnen worden. In zijn feestgroet werd ook de vrouwen vereniging genoemd, die ook voor de bouw van ons dorpshuis een belangrijk bedrag bijeen heeft gebracht. Ook de uitvoerders bracht spr. een woord van dank voor de steeds goede verstandhou ding, maar vooral voor het feit, dat zij van het oude schoolhuis, zulk een mooi wondervol mooi gebouw hebben weten te maken. We zijn met de uitvoering van uw werk ten zeerste ingenomen, en toch is er bij ons nog een belangrijke wens en we ho pen dat onze gemeentebesturen die wens nog eens zullen toezeggen, dat de oude vaart zal worden gedempt. Dat zou de intree van ons dorpshuis belangrijk ver hogen en ook de buurt zelf zou hierdoor een gans ander aanzien krijgen. Na deze feestgroet betrad de burgemees ter L. E. Pasma het podium voor de opening van het Dorpshuis. Burgemeester Pasma begon het bestuur namens het gemeentebestuur van H. O. van harte geluk te wensen met dit mooie gebouw. We kunnen ons zo goed ihdenken, dat deze dag voor u allen een “bijzondere blijde dag is. U als Heiden- schapsters hebben het wel goed verstaan en begrepen, dat het inderdaad een eis des tijds is, een dorpshuis te moeten hebben. Ook wij hebben dit in onze ge meente wel begrepen, maar wij hebben het helaas nog niet zover kunnen bren gen. We hebben daarom alle bewonde ring voor u, dat uw bestuur door een drachtelijke samenwerking met uw dorpsbewoners dit tot stand hebt kun nen brengen. Namens het gemeentebestuur spreek ik de wens uit, dat dit gebouw in de toe komst aan zijn bestemming zal voldoen. En met het overdragen van deze sleutel aan u, mijnheer de voorzitter, verklaar ik het dorpshuis voor geopend. Voordat verder werd gegaan speelde het muziekkorps „Studio”, staande in de gro te hal een viertal nummers. Begonnen werd met het Wilhelmus en geëindigd met het Fries Volkslied. De voorzitter dankt de leden van het korps onmiddellijk voor deze hulde en sprak de wens uit, dat ook zij als mu ziekvereniging met veel genoegen van het dorpshuis gebruik zouden mogen maken. De bijdrage, die door enkele kinderen werd geleverd, was bijzonder interes sant. Uitdrukkingen als: „de oude vaart moet dicht en dit is nog noodzakelijker dan het dichten van de Lauwerszee” werden zeer gewaardeerd. Op deze middag werd verder het woord gevoerd door de heer De Jong, die na mens het Maatschappelijk Hulpbetoon het bestuur de hartelijke gelukwensen overbracht. Als lid van Ged. Staten sprak de heer Brouwer kernachtige woorden, de heer J. Russchen, burgemeester van Wor kum, sprak namens het gemeentebe stuur en was ook zeer verheugd, dat 't Heidenschap zulk een mooi dorpshuis mag hebben. Voor een jaar terug kreeg u hier de elektrificatie, straks nog de demping van de vaart en een nieuwe weg van Koudum naar de Gaastmeer. Als afggevaardigde van de Herv. Vrou wenvereniging sprak mevr. Hofstra Kuipers en bood het bestur de reeds op gehangen overgordijnen aan. Ds. W. Verdonk sprak namens de Cultu rele Raad van Workum enkele harte lijke woorden, Ds. G. van Zeben sprak namens de Herv. Kerkeraad en was echt blij, dat in zijn gemeente, al is het dan in het Heidenschap, zulk een mooi dorps huis staat. Hij bood het bestuur een zangbundel aan. Ds. 's Gravendeel van Gaastmeer bood ’t bestuur namens de Geref. gemeente een Bijbel en een voorzittershamer aan. De heer S. Brandsma, voorheen voorzit ter van de vereniging „Dorpsbelang” en nu ere-voorzitter, sprak als oud-Heiden- schapster ook het bestuur welgemeende woorden toe met aanbieding van een voorzittershamer. Tevens bracht de heer Brandsma een woord van dank aan de heer M. Groen- Maandag 6 maart a.s. zal het 12J4 jaar geleden zijn, dat Hare Majesteit de Koningin de regering over ons land aanvaardde. Het is de wens van Hare Majesteit dat dit feit op sobere wijze zal worden herdacht. Ter gelegenheid van dit jubileum zal wel een nationale manifestatie worden gehouden voor het Paleis Huis ten Bosch te ’s-Gravenhage. op maandag a.s., waaraan afgevaardigden van alle Nederlandse gemeenten zullen deelnemen. Ook uit Bolsward zullen een man, een vrouw en een kind aanwezig zijn om namehs al onze stadgeno ten Hare Majesteit de Koningin dank en eerbied te betuigen. Laten wij allen in gedachten onze delegatie vergezellen en laten wij onze dank aan Hare Majesteit en betuiging van onze onwrik bare trouw laten samenvloeien in de bede, dat God Haar en Haar Gezin en ons volk steeds nabij moge zijn. Ik roep U gaarne op om als uiterlijke manifestatie van onze inner lijke blijdschap maadag a.s. de vlaggen uit te steken. De Boers gemalen Java rijst, merk ,,De Ster", 12 cent per pond. Japan heeft het op vlieggebied nog niet ver gebracht. Te Tokio oefenen zich offi cieren en soldaten. Met de grootste moei te bereiken zij slechts hoogten van 3 tot 10 meter Tri je dagen Dy’t koart hagen It liket best Teiwaer drige Redens krigen Ring wer rest Fügels knikke It soe üs skikke Sokke meat Niks gjin lijen Foer to krijen It liet klinkt klear Aide fninsken Sizze, wy winsken Krek sa’t it kaem It moat nea kalder Winter balde ’m Hiel fornaem Foarjiersmoanne De toerhoanne It kopke süd De kalinder, Seit, de winter Leit der üt Branje-boeren Ledige uren It giet forkeard Foarrie mindert Nou’t ’t net wintert Suver neat Want het is bekend, dat Bourguiba deze rechtstreekse onderhandelingen als een absolute noodzaak ziet en men mag ver trouwen, dat Bourguiba geweigerd zou hebben naar Parijs te komen als er niet een geduchte kans bestond, dat de on derhandelingen uit de bus zouden ko men. Hij had per slot van rekening zijn tocht zorgvuldig laten voorbereiden door Masmoudi, zijn minister van voorlichting. Dinsdagmorgen bevestigde Bourguiba ’t optimisme nader door op een persconfe rentie te spreeken over een nieuwe ont wikkeling binnen enkele dagen. Wahneer het tot rechtstreekse onder handelingen met de Algerijnse rebellen komt, dan betekent dat, dat De Gaulle de laatste twee jaar een zeer grote weg heeft afgelegd en dat hij op deze weg de hinderpalen uit de weg geruimd heeft, die de houding van de rechterzijde en van het leger voor hem betekenden. Bourguiba zou in Marokko nu waar schijnlijk Ferhad Abbas, de leider van de Algerijnse opstandelingen, ontmoeten. Beiden hadden zich daarheen begeven om de begrafenis bij te wonen van Ko- ning Mohammed V, die zondag aan de gevolgen van een operatie is overleden. De dood van Mohammed is een zware slag voor dat land, want hij was een soort overkoepelende figuur t.a.v. de te genstellingen tussen de traditionalisti sche krachten, zich baserend op geloof en troon, en de moderne krachten, die meer een aanpassing zochten bij socia listische gedachten in Europa. Hij wordt opgevolgd door zijn oudste zoon, Koning Hassan II, die, minder voorzichtig dan zijn vader, vooral aansluiting zocht bij de traditionalistische krachten. De laatste maanden voor Mohammeds dood was Marokko, dat zich vrij pro- Westelijk was gaan ontwikkelen, de neutralistische weg opgegaan, die het op vriendschappelijke voet bracht met Moskou en Nasser. Hieraan was ver moedelijk de gedachte niet vreemd in het zich ontwikkelende Afrika een leiders rol te gaan spelen. Het is niet uitgeslo ten. dat onder Hassan deze ontwikke ling wat duidelijker naar voren komt. ’s Lands Welvaren te Bolsward in samen voeging met het sigarenmagazijn van de heer Bloemhof verbouwd tot een confec tiemagazijn voor de fa. Gebr. Bervoets. Adv. van een predikant: „Pastorie met mei of vroeger een dienstbode ge vraagd, die goed kan koken. Geen ring- ster of springster.” B. en W. van Bolsward ten stadhuize bij inschrijving en opbod verpacht de op brengst van tolhekken. Hulkenstein on der Óosterlittens en Hoptille onder Hij- laard op de Leeuwarder trekweg. De uit slag. Tolhek Hulkenstein voor f 0,50 aan Sj. IJpma onder Óosterlittens, tolhek Hoptille voor f 1,aan Jan Kooistra te Baard. Adv.: Hit te koop gevraagd, geschikt v. melkboer. Maandag 27 februari heeft Eindhoven door toename van het bevolkingsaantal Haarlem overvleugeld als vijfde stad van Nederland. De burgemeester van Haarlem Mr. O. P. F. M. Cremers, kwam als sportief verliezer naar de licht stad om dit feit officieel mede te delen. FotoBurgemeester Cremers van Haar lem (links) biedt een grote banket-vijf aan aan burgemeester Ir. H. B. Witte van Eindhoven, tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Eindhovense raadzaal Binnenkort zal de Economische Syndicale Raad van Spanje aan H.M. Koningin Juliana een tafellaken aanbieden, dat in drie maanden tijd door 35 vrouwen van Lagart era bij de stad Toledo met de hand is gemaakt. Zij moesten daar voor vier miljoen steken maken. Foto: De secretaris-generaal van de Spaanse Synicale Organisatie, Don Francisco G. Torres (links) toont het geschenk voor de koningin aan de Nederlandse ambassadeur in Madrid, Mr. W. Cnoop Koop mans en diens echtgenote hof, die op zulk een keurige wijze het toneel had geschilderd. De heer G. Bakker sprak namens de 8 aldaar bestaande verenigingen en bood het bestuur een kleine tafel-lessenaar, een elektrische klok voor de bestuurs kamer en een grote elektrische koffie kan aan. De heer W. Tiesma te Workum sprak namens de Boerenleenbank en de Cen trale Boekhouding. Hij bood het bestuur een paar kleine kapstokken aan. De heer A. Weremeus Buning bood het bestuur een mooie asbak van Worku- mer aardewerk aan. Meester Hofstra sprak namens de muziekvereniging „Stu dio’’ en bood het bestuur de 40 stoelen aan, die zij nu voor hun repetities niet meer nodig hadden. De heer Van der Zijp sprak namens de Coöp. Zuivelfabriek „de Goede Ver wachting”. De heer P. v. d. Vlucht te Koudum bood het bestuur namens de Federatie van de gemeente H. O. een envelop met f80,- aan. Timmerman Kuipers sprak uit naam van de uitvoerders en bood het bestuur een grote elektrische klok voor de grote zaal en een lantaarn bij de deur van de ingang aan. Als oud-Heidenschapster sprak ook de heer A. van Dam te Warns nog enkele meelevende woorden en bood het bestuur een klein doosje met f 100,- aan. De heer J. Gooiker te Nijega, een goede bekende van de voorzitter, bood het be stuur f25,- aan. De heer D. Dijkstra sprak namens het schoolbestuur met aanbieding van een mooi groot elek trisch kacheltje. De lange rij van spre kers werd besloten met een goede wens van de heer J. Visser, verslaggever voor diverse bladen. In zijn slotwoord dankte de voorzitter al de sprekers voor hun hartelijke geluk wensen, voor de ontvangen bloemen en vele mooie cadeaux en het verheugde hem dat zovelen vanmiddag gekomen waren bij de feestelijke opening van hun dorpshuis. Tijdens een korte onderbreking van het programma was er gelegenheid voor de bezichtiging. Het dorpshuis bevat een grote hal met twee w.c.’s voor dames en heren met garderobe plaats biedend voor een heel groot aantal jassen en mantels. Een grote zaal 100 M.a groot met een vrij groot toneel, een flinke keuken met buf fet, bestuurskamer en kleedkamer met w.c. Alles keurig geverfd in moderne kleu ren met een schitterende verlichting. De beschildering van het toneel is fan- Engeland is kennelijk wat geschrokken van de ideeën, die op 10 en 11 februari op de z.g. topconferentie van de Zes naar voren zijn gekomen. Men zal zich herinneren, dat De Gaulle, gesteund door Adenauer, de regeringsleiders van de andere landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap een plan heeft voorgelegd om de Zes te brengen tot nadere politieke consultaties. Voor De Gaulle was dit al een verwatering van zijn oorspronkelijke gedachten, want de gedachte, om ook de ministers van de fensie periodiek met elkaar van gedach ten te laten wisselen, had hij laten varen wegens de bezwaren van Adenauer, die hierin een Europese blokvorming in de Noord-Atlantische Verdrags-organisatie meende te zien. Ook van de gedachte de bestaande vormen van Europese inte gratie, zoals de Kolen- en Staalgemeen schap en de Gemeenschappelijke Markt, van de supra-nationale elementen te ont doen, heeft hij wegens verzet van Ade nauer moeten opgeven. Maar wat er overbleef, was voor mr. Luns, de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, die namens premier De Quay het woord voerde, voldoende om verzet aan te tekenen tegen de grond gedachte van De Gaulle van politieke nauwere samenwerking van de Zes van het Kleine Europa zonder Engeland. Onmiddellijk rezen stemmen op om in de West-Europese -Unie het orgaan te zien om het gesprek met Engeland te voeren. Adenauer heeft er zich on omwonden over uitgelaten, maar niet geheel bevredigend voor Engeland, om dat het het gevoel had in de W. E. U. tegenover een front van de Zes gesteld te worden. Op de vergadering van de W.E.U., be staande uit de Zes plus Engeland, kwam Heath, de Engelse minister voor Euro pese zaken, met enkele voorstellen, die Engeland nader tot de Zes hebben ge bracht. Engeland heeft voornamelijk het gevoel, dat het met uitstel en besluite loosheid niet veel meer ts winnen heeft. Heath maakte het onderscheid tussen Europese problemen, die voortvloeien uit het verdrag van de Gemeenschappelijke Markt en bredere Europese problemen. Deze eerste zijn een zaak van de Zes, maar aan een gesprek over deze laatste wil Engeland graag deelnemen, omdat het overtuigd is, dat het van de partij moet zijn, indien algemene Europese of zelfs wereldproblemen ter sprake ko men. Engeland heeft begrepen, dat het hier mee niet kan volstaan, maar dat het ook stappen moest nemen om de eco nomische kloof, die het van de Zes scheidt, kleiner te maken. De Fransen zouden anders kunnen betogen, dat het wel over politiek wil praten, maar zich Dinsdag j.l. beleefde Heidenschap een dag, die in de geschiedenis van de dorps genoten niet gemakkeRjk zal worden vergeten. Geen wonder dan ook, dat de vlaggen waren uitgestoken ten teken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Wat in vele grotere dorpen en zelfs' in kleine steden nog niet mogelijk is gcöleken, gebeurde in het Heidenschap. Een groot en fan tastisch mooi Dorpshuis (met verlof A) werd er officieel geopend. MR

Bolswards Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1